Jlieuiue £eitert)e lüimmiil Sterke decentralisatie de Sowjetunie in Verloren zoon Tito met gejuich ingehaald Hertog van Gloucester onthulde te Groesbeek gedenkteken Prinses Beatrix geslaagd Ernstige ongerustheid in V.S. over massa-ontslagen Wij zijn trots met Nederland te kunnen samenwerken J1AANDAG 4 JUNI 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. Postrekening 58936. ADVERTENTIES: 1 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Zevenendertigste jaargang No 10667 Ontmoeting van vorstinnen Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken StimtmHtltfl Is sbetliottl "myn hert ia tcybcaspotl" ZIE PAGINA 5 Na twintigste partijcongres Meer zelfstandigheid voor verschillende republieken E RUSSISCHE REGERING heeft gisteren een decentralisatie-pro gramma bekend gemaakt, volgens hetwelk de zestien republieken, die de Sowjetunie vormen, een groter zelfstandigheid krijgen op econo- nisch gebied. Het Russische persbureau Tass meldt, dat deze decentrali ze mogelijk is geworden door de aanwezigheid van ervaren staven van ledrijfsleiders en technici. De maatregel zal een doeltreffender industriële eiding tot gevolg hebben, beter gebruik van de aanwezige voorraden en rroter mogelijkheden om aan de nationale economist eisen te voldoen. Negen personen o.w. bruidspaar verongelukt Negei tender Drie centrale ministeries, justitie, ervoer en binnenlandse waterwegen, jgeheven. Hun taken worden overge ven aan de regeringen der republie- n. Er zal echter een onder d ad ressorterende juridische het leven worden geroepen, die de aar ministerraad voorgelegde wetstmtwer- n zal bestuderen en een uitspraak ven over besluiten van c t karakter van normalis dische materie hebben. ■egering, die ring in de ju- ERKEERSONGELUKKE1V lichtpaar gedood bij autobotsing Bij de Limburgse gemeente Herten is aterdagimiddag een Amsterdams echt- dodelijk verongelukt. De personen- van de heer en mevrouw Drop-vat- leififer, resp. 35 en 38 jaar oud, k- i] een uitwijkmanoeuvre op de lin ceghelft en werd gegrepen door een s uit Echt. MevrOuw Dr opvat wa dood, haar man overleed in de loop de avond. Dertig autobuspassagiiers liepen ver- indingen op. Van hen moesten er der- in het ziekenhuis opgenomen wor- De chauffeur was er vrij ernstig aan Na de botsing reed de bus tegen een ikke boom met een omvang van onge- ir een meter. Deze werd ontworteld viel op de dwars over de weg gekan- elde autobus. De materiële schade was :er groot. Op de onbewaakte overweg te S n e e k londagmiddag een personenauto door trein uit Leeuwarden gegrepen en in sloot gereden. Daarbij kwam de be- tuinder, de 55-jarige apotheker J. Katfh Leeuwarden om het leven. Zijn vrouw d zwaar gewond. Een passagier bleef Migedeerd. Op de hoek van de Koningsweg en Rijndijk te Utrecht is gisteren de («-jarige accountant C. A. Werkhoven met zijn bromfiets door een personenauto gegrepen. In de loop van de nacht is hij overleden. Japans parlement is levensgevaarlijk" „Een levensgevaarlijke werkplaats", zo loemt de vakvereniging van Japanse par- ements-ambtenaren het gebouw van de Senaat, nadat zich hier vrijdagnacht ern stige vechtpartijen voordeden. Tien amb tenaren werden gewond, toen afgevaar digden van de conservatieve en socialis tische partij slaags raakten en elkaar o.a. iet inktpotten bekogelden. De ordebewakers en schrijvers hebben thans gedreigd in staking te zullen gaan „indien zij geen bescherming krijgen te gen deze heftige politici". Chauffeur zocht brokken bij elkaar dagmiddag omstreeks 16.40 uur bij een onbewaakte overweg tussen Nulund en Rosmalen op een met huisraad geladen vrachtauto ge botst. De auto kwam tn de greppel naast de spoorbaan terecht; de trein kwam 600 meter verder tot stilstand. Het treinpersoneel, dat, op het ergste voorbereid en vergezeld van in >'e trein aanwe<zige medische hulp, terugrende naar de plaats des onheils vond daar de chauf feur rustig bezig de brokken, van het meubilair rondom de zwaar be schadigde auto bij elkaar te zoe ken. De trein kon, nadat enige schade ter plaatse was hersteld Tn?t een uur vertraging de reis vervolgen. Het ministerie van de textielindustrh wordt samengevoegd met dat van de lichte industrie, het ministerie van be voorrading is gereorganiseerd. Twaalf overige ministeries zijn ontheven van hur macht over vele sleutelindustrieën. dit thans onder de regeringen van de repu bliek ressorteren. De vijf afzonderlijke decreten, die op d< wijziging betrekking hebben, zijn door he presidium van de Opperste Sowjet reeds goedgekeurd. De decentralisatie, die reeds enige tijd aan de gang is (zo werden in april de bevoegdheden van het ministerie voor de steenkoolindustrie gedecentraliseerd) is een gevolg van de kritiek, die op het twintigste partijcongres werd geoefend. Verscheidene sprekers toonden zich voor stander van groter bevoegdheid van de verschillende republieken. Zweedse prinses in Rotterdam H.K.H: enkele uren te voren in het hu- velijk getreden bruidspaar, kwamen om iet leven toen hun voertuig zaterdag in Ie omgeving van Sheffield (Engeland) te ren een autobus botste. Zes inzittenden :n de chauffeur van de bus werden ge- vond. In een bocht aan de voet van een heu vel botste de personenauto tegen de bus, sloeg een gat in de stenen muur en vloog weer de weg op. Alle inzittenden waren op slag dood De schok was zo hevig, dat van sommigen de horloges van de pols waren gerukt De 21-jarige bruid, Florence Avis Cur- bishley en de 22-jarige John waren vier jaar verloofd geweest en hadden juist meubelen gekocht. Zij waren op weg naar de woning van de vader van de bruide gom, waar zij zouden gaan Explosie op zee: een dode, 3 gewonden Op het s.s. Sommelsdijk van de HoMand- Amerika Lijn .heeft zich dezer dagen ter hoogte van de Azoren een ontploffing voorgedaan, die aan de voorman A. M. Klaverkaimp uit Rotterdam het leven heeft gekost. De derde machinist Fertegaal uit Hazerswoude en de vierde machinist Van Oost uit Nieuwerkerk liepen zware brand wonden op, terwijl de bremmer De Lange ui-t Rotterdam licht werd gewond. Alle slachtoffers zijn zaterda©vond in Tercei- ra op Azoren aan wal gebracht. De Som melsdijk had geen scheepsarts aan boord. De arts van de in de nabijheid varende Westerdam is overgestapt om de eerste hulp te verlenen Molotof drukte ketterde hand „Tijd zou kom£u dat de vriendschap hersteld zou worden" De oudste Zweedse prinses, Margaretha, heeft vrijdag oognito een bezoek gebracht aan Rotk dam. Zij bevond aiioh op het Zweedse rr ,,Tarv asttan-d"; dat va-n Ailexandrië kwam en de Rotterdamse haven aandeed voor lading. Onopgemerkt heeft de Prinses in Rotterdam kunnen winkelen, Daa-rbij heef zij o.a, de Lijnbaan bezochlt. Van- Schip gezonken. Het 750 metende met middag is H.K.H. weer aa-n boord gegaan grind gel-aden schóp D-amco 232 uit Rot- i de terugreis naar haar vaderland te I terdam is bij Straatsburg in de Rijn ge- -nvoligen. zonken. met veel gejuich in -Moskou binnengehaald .Hij werd bij zijn komst per trein door de voornaamste leiders hartelijk begroet; onder de eersten, die de voormalige „ketter" de hand drukten was de juist afge treden minister van buitenlandse zaken Molotof, wiens aftreden recht streeks in verband wordt gebracht met Tito's bezoek. Voor gevallenen zonder graf Molotofs opvolger, Dimitri Sjepilof, w-s doch de /eneens aanwezig. Eerst stapte de presi dent van de Sowjetunie, maarschalk Wo- rosjilof, op de Zuidslavische gast af, ge- ilgd door Boelganilx,-JCroesjtsjef en di lagere machthebbers. Gejuich van samengestroomde Mosko- vieten, spandoeken met vriendelijke leu zen, wapperende vlaggen, bloemen wer pende schoolkinderen, een schitterende erewacht en een vriendelijke toespraak van Worosjilof, dit alles paste programma, dat de wereld moet gen van de grote en definitieve verzoening tussen het Russische communisme er van do vrijbuiter TIlo, wiens relaties het westen al vrij nauw waren toen van de Russen met de vrije wereld vriendschappelijk genoemd konden Worosjilof had direct de goede toon gevonden: „Kameraad-president, uit naam van de Opperste Sowjet en van de rege ring der Sowjetunie begroet ik u per soonlijk. Ons gemeenschappelijk doel is de versterking van de vriendschap en samenwerking tussen onze twee socialis tische landen". Tito's antwoord was kort en bondig: „Onze geschiedenis is vol leed geweest; Onze banden zjjn door bloed versterkt. Op een gegeven ogenblik hadden vvjj het zeer moeilijk, maar wjj hadden het vertrou wen, dat de tjjd zou komen waarop onze vriendschap weer versterkt zou worden. Tito, vergezeld van zijn echtgenoteen van een aantal Zuid-Slavische hoogwaar digheidsbekleders, reed vervolgens in een open limousine de vijf kilometer lange route naar de tot voor enkele dagen officiële ambtswoning van Molotof. waar hij zijn verblijf te Moskou zou be ginnen. Spoedig daarna bracht hij een be leefdheidsbezoek aan Worosjilof in het Kremlin Het Zuidslavisohe staatshoofd heeft van ochtend bezoeken gebracht aan Boelganón en Kroesjfejef. Men verwacht dat de officiële besprekingen morgen zullen be ginnen. In Washington is men van mening dat Tito de vroegere hartelijke betrekkingen met de Sowjetunie wenst te herstellen, hem voordelige betrekkingen met het westen niet wenst te verbreken. Een militair verdrag tussen Zud-dslavië en de Sowjetunie wordt weinig waarschijnlijk geacht. Zuidsla-vië heeft de afgelopen acht jaar, sinds de breuk met-het Kominform, miljard gulden aan leningen uit de Vere nigde Staten ontvangen- Bij zijn bezoek aan het mausoleum van Lenin en Stalin, op het Rode Plein, legde Tito een krans, die echter uitsluitend voor bestemd. Hjj negeerde Stalin volkomen Premier Said Ghazzi van Syrië heeft ontslag gevraagd. In het kabinet zou me ningsverschil bestaan over een voorge steld verbod op die uitvoer van graan Frankrijk en de Franse troepen in Algerije. Prinses Beatrix verlaat i vrolijke stemming met haar vriendinnen Adelaide Hasseley Kirchner, Marie Sprengei Eyk en Renêe Röell, het Baarns lyceum, waar zojuist met goed gevolg het eindexamen gym nasium A i Zonder een enkele onvoldoende is prinses Beatrix zaterdag geslaagd voor het eindexamen gymnasium A aan het incrementum van het Baarns lyceum. Ook haar drie vriendinnen Renée Röell, Adelaide Hasseley Kirchner en Maria Albertine Spren- ger van Eyk kwamen er goed door heen. Zaterdagmiddag stonden de ouders en familieleden der eindexaminandi voor het schoolgebouw te wachten. Ook de Konin gin en de Prins stonden daar gemoedelijk tussenin. Er heerste aanvankelijk span ning, maar toen bleek dat allen geslaagd waren, verkeerde de stemming in vrolijk- Prinses Beatrix en haar klasgenoten hadden de laatste maanden hard moeten werken en ze waren nu blij, dat alles achter de rug was, want een examen is een examen. Er kunnen altijd (vaak on aangename) verrassingen in schuilen. Over het algemeen was het niet zo moei lijk als de meisjes verwacht hadden, al leen de opgaven in de Oude Talen waren prinses Beatrix niet meegevallen. De Prinses was 's morgens per fiets naar school gegaan, en terwijl haar ouders met de auto naar paleis Soestdijk teruggingen, moest de geslaagde per twee- wieler naar huis toe, waar zij in de rest van de middag en 's avonds nog tal van fleli-cita/tiies in ontvangst moest nemen. De gecommitteerden van het eindexa men waren: de inspecteur van het V.H.M.O., de heer A. J. S. van Dam, prof. dr. Elisabeth Visser, prof. dr T. J. Locher en prof. dr. J. G. Slijper. Zoals men weet, zal prinses Beatrix in het najaar aan de Leidse universiteit sociologie gaan studeren. Leidei S Eoka |stakingsdreiging in Rio gearresteerd John Harding in Londen ^evenrtffien leiders van de Grieks-Cyprü'o- tisohe verzetsorganisatie Eoka, twee op wiier hoofd een prijs van 50.000 gulden was gesteld, zijn door En-geilse troepen geairreeteend na een actie, twee weken heeft geduurd en was door vijfduizend Engelse soldaten werd deelgenomen-. Grote hoeveelheden wapens munitie en documeaiben werden buitge maakt. Onder de grootst mogelijke geheim houding Is sir John Harding, de Britse gouverneur van Cyprus, met zijn echtge note in Londen aangekomen. In Famagusta werden zaterdag twee- honderdzestdg jongeren van de straten opgepakt en naar een tentenkamp buiten de stad overgebracht. De jongelui werden daar zondag vastgehouden in verband id twee bomaanslagen-, die onlangs wer den gepleegd. Van allen werden foto's en vingerafdrukken genomen. De Europese commissie voor de rechten an de mens heeft zaterdag besloten, de Griekse klacht tegen En-getand over de behandeling van de Cyprische bevolking, te behandelen. Gisteren en vanochtend zijn bij schiet partijen in Lamaca, op het zuidelijk deel het eiland, en ten noorden van Fama gusta twee leden van de Engatse veilig heidstroepen omgekomen. Na auto-industrie ook staalfabrieken Als gevolg van een regeringsbesluit, de tarieven van de trams in Rio de Ja neiro met honderd procent te verhogen, -is voor alle Braziliaanse televisie- en radio-stations een strenge censuur afge kondigd en zijn alle trams in de hoofd stad met soldaten bemand. Eén miljoen studenten, gesteund door de leden van de vakbonden, zouden ge reed staan te gaan staken. 5 Amerikaanse regering en de vak beweging maken zich ernstig onge- over de massa-ontslagen in de auto industrie. De vorige week is het aantal lozen in deze branche tot 185.000 ge stegen. doordat nog 18.000 arbeiders wer den ontslagen. Men vreest, dat de minder goede toestand in de auto-industrie ook de buitengewoon belangrijke staalindustrie al treffen als er geen verandering od- reedt. De verontrustende toestand in De-troit, het centrum van deze industrie, breidt zich over andere delen van het land uit. bv. het aantal werklozen in de auto- Groesibeek heeft de hertog van Gloucester zaterdagmiddag in het bijzijn van prins Bemhard het daar opgerichte gedenk-te- :en voor bij de opmars naar de Rijn ge- allen soldaten v. 't Gemenebest onthuld. Vertegenwoordigers der Angllkaanse en Rooms-Kathoiieke kerken hebben daarna het monument ingezegend. erhonderd familieleden van de 1103 gevallenen, wier na-men op het ge denkteken staan vermeld, waren uit En geland en Canada naar Nederland ge-ko- de plechtigheid bij te wonen. Zij legden met de officiële genodigden een tapijt van kransen bij het gedenkteken, de heuvels van de 'Duitse grens af uitziet over een gebied, dat ruim elf en geleden het toneel van heftige ge kten om het bezit van de Rijnoevers n twee zuilengalerijen waar tussen de gedenksteen is opgesteld, zijn de na- en van 1103 officieren en manschap en gegrift, die tijdens de opmars van geallieerde legers van de Seine tot Duitsland gevallen zijn en die geen ikend graf hebben. Hun nagedachtenis wordt hier geëerd tezamen met die van hun kameraden, die in Groes beek zijn begraven. Een der inscripties op het monument herinnert met vijf de dramatische ge vechten, waarin deze mannen hun 1-e- .Seine, Scheldt. Maas. Rhine, Elbe". ien zullen de twintig monumenten Imperial war Graves Commlnion óver de gehele wereld de nagedachtenis 224.000 soldaten van het Be- dic in de oorlog gevallen zijn ie geen eigen graf gegev- gericht op dc begraafplaatsen, al 345.000 andere gevallene tse imperium zjjn bjjgezet. zjjn op- Zaterdag onthulde de hertog van Gloucester op het Canadese oorlogskerkhof te Groesheek een monument ter nagedachtenis aan de 1103 officieren en man schappen van het Britse Geme nebest, die tijdens de opmars van de Seine naar Duitsland vermist zijn geraakt. Na de ont hulling van dit „Memorial to the Missing", legden de hertog en prins Bemhard beiden een krans aan de voet van het ge denkteken. Boodschap Luxem burgse premier van het bezoek, dat groothertogin dharlotte en haar gemaal, prins Felix, de volgende week aan Nederland zullen brengén, een adres tot j het Nederlandse volk gericht: De boodschap in dit adres luidt: GEVOELENS van sympathie i bewondering, die de Luxem- burpse bevolking tot uiting heeft ge bracht tegenover het Nederlandse vorstenpaar tijdens hun bezoek aan Luxemburg in 1951, herleven in de ge- dachten van allen. Mijn landgenoten vergezellen onze vorstin en de prins van Luxemburg in gedachten op hun eis naar uw land, dat zich door een wonderbaarlijke inspanning heeft ver- de puinhopen van de oor- - log. Dank zij de kwaliteiten van het Nederlandse volk, dat gedurende de grootheid van Nederland i heeft gemaakt, heeft uw land zich zijn plaats kunnen heroveren tussen de commerciële en industriële machten a de wereld. industrie in de afgelopen zeven dagen in Ohio toegenomen van 12.000 tot 21.000. Regeringseconomen vrezen, dat de in zinking niet tot de auto-industrie beDeri; zal blijven. Monument herplaatst op Potgieters graf Op de Nieuwe Oosterbegraafplaats te Amsterdam heeft burgemeester d'Ailly zaterdagmiddag het grafmonument ont huld op de nieuwe rustplaats van de Ne derlandse letterkundige Everardus Johan nes Potgieter, due op 66-jarige leeftijd r_ 1875 overleed. Zijn stoffelijk overschot, dat oorspronkelijk rustte op de Wester- begraafplaafs, die als gevolg van stads uitbreiding verdween, was naar de Nieu we Oosterbegraafplaats overgebracht. Sedert het sluiten van de Westerbe- g-naatfplaats in 1894 was het mam. borstbeeld, vervaardigd door de beeld houwer Stracke en indertijd door ver eerders van de dichter op zijn graf ge plaatst, ondergebracht in het Rijks- Nu siert het weer de graftombe mei het opschrift „Onsterfelijk maakt de oor spronkelijkheid", van de „meer getogen dan geboren dichter" zoais prof. dr. N A. Donkersloot, ere-voorzitter van d« Vereniging voor Letterkundigen, Potgie ter noemde tijdens een korte herdenkings plechtigheid, die voor de onthulling !n de aula werd gehouden. Burgemeester d'Ailly zed te constateren, dat op het moment van de herbegrafenis de littera tor nog leeft in zijn werken en in de redactie van De Gids. De Gids, die door anderen werd voortgezet. Namens deze redactie las Bert Voeten een herden kingsrede voor van Anton van Duinker ken, die verhinderd was. Twee kinderen verdronken Zaterdagmiddag Is de 12-jarige H. J. Caes bij de Hogelanden te Utrecht in de Vecht geraakt en verdronken. Bij het spelen op het terrein van de havenwerken in Nijmegen-West Is zaterdag de zevenjarige A. G. V. Megen verdronken ln een diepe waterput. Burgemeester d'Ailly bij de ont hulling van het herstelde graf monument van de dichter Eve rardus Potgieter op de Nieuwe Oosterbegraafplaats te Amster dam. HET WEER EN EUROPA NNW zzo zzo zzo winds-til windstil wzw zzo ONO i* 2 Af en toe regen Tot morgenavond ver wacht De Bilt: Aanvanke lijk zwaarbewolkt met regen later opklaringen maar ook enkele buien en kans op on weer. Dezelfde temperaturen of iets lagere. Overwegend matige, zuidwestelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1