H Wat Jimmy de Leeuw zoal beleefde Vacaniie: hier of ginder? MODERNE KUNST SCHAAKRUBRIEK m ma ZONDAGSBLAD ZATERDAG 2 JUNI 1956 ^=onzej€uqó-p&qin&= Toen de torenklok h Vertelling van M, WH. de Weerd I Oude Sam kijkt naar de lucht Grijs x van de rennende wolken. „Vooruitharder! Hoihar- Oude Sam zucht. der! Vooruit!" -Als dat maar f,0«l gaat.. Als dat En Dries stormt met meer kracht mn=n doorde bomen. De takken buigen 0„der aa„ de dijk De kuchd .„Ut en kraken Dolle Dries lacht. daar.. De koffie geurt daar.. De Hij giert door het land. poes spint op een kussen.. VooruitOei! Harder... En een vrouwtje stopt aan een zullen jullie irel zeggen, uat is i°°r plaatje? Dat is ge- :oon een ketting, ie uit allemaal zhakeltjes bestaat! - Mis poes, tcant vooruit! Bladeren rukt hij van de strui ken en van de trotse beuken. Van de rechte peppels, van de dikke wilgen Al meer dl méér „Ben je daar Sam?", vraagt ze. als ze de deurklink van het achterhuis ik ben het. Vertrouwd zucht het volk hoor! Foei, wat „Ja. ja.. Ja, ja.. vrouwtje. r. gaat op zijn stoeltje hij tegen de huisjes Hoog giert hij om de schoorsteen, steekt hij een pijpje op. En Ja. nu is hij de baas. Hélemaal, de krant open „Ha., vooruit! Weg met die lelijke Buiten blaast Dolle Dries. „Voor- A bladeren! Wég met die hangende uit., harder., vooruit., sneller..!" Bj bloemen! Vooruit., hèrder.. snél- Maar in het huisje onder aan de k v-dijk snort het kacheltje. En spint het g w4 „Vooruit. Dolle Dries is de herfstwind. Wild Sam.'de aagt hij door de lucht. Woest blaast zitten voor het kacheltje. Hij aait de het dorp. poes over zijn zachte velletje. Dan En de wolken i En de takken van de bomen kraken.. En de bladeren rollen.. „Vooruit., nóg harder..! Vooruit!" Oude Sam sjokt tegen de wind op. Hij hijgt van inspanning. Langs het dijkpad bij de rivier stormt Dolle langs de he- poesje. En stopt een vrouwtje. _,Och.. och., als dat gaat" Het vissertje zucht eens. En het vrouwtje óók. Ze zijn beiden niet ge- Dolle Dries kan Zo héél erg gevaarlijk! Hoor hem maar eens bulderen.. goed Deze week beantwoord ik de brief- geweest, Frans Blom en zeker veel »r- plezier gehad? Leuk dat j helemaal beter zal zijn. Johannes lieve diertjes Dries het hardst. De wind is hier op le Dries! zijn sterkst. Hij stormt óók tegen de oude visser TOCH GERUST op. Hij rukt aan zijn kleren. Dolle Dries wil hem wel van de dijk „Vooruit! Ik ben de baas.. Ik, Dol- Bleichrodt heeft twee feestdagen ach- Donkers hebben hun briefje met leu- heeft al zo vaak in zijn leven met de wind gevochten en nog nóóit heeft Dolle Dries het gewonnen. Schuin voorover tornt de visser het pad ilangs naar het dorp.. „Vooruit., wat moet je hier? Ga weg van de dijk! Hier ben ik de baas. Ik, Dolle DriesVooruit, wég!" Ja, oude Sam hoort de herfstwind wel jagen.. Hij voelt hem wel trek ken.. Hij ziet het wilde water van de rivier wel.. O, ja., maar oude Sam is niet bang., lang njet. Nog sterker stormt de wind.. Nog harder roept hij.. Nog steviger zet de visser zijn voeten neer. „Vooruit., wég jij! Hier ben ik al léén de baas! Wég., vooruit!" En Oude Sam luistert maar.. En oude Sam sjokt maar.. En oude Sam hijgt maar.. O, wat is het moeilijk om staande te Wijven.. Wat blaast de wind sterk Wat buldert hij woest! Even blijft oude Sam uitpuffen. Hij kan toch wel merken, dat hij ouder wordt, dat hij niet meer zo stérk is. Maar toegeven..? Nóóit! En oude Sam loopt weer verder. Naar het dorp. Naar zijn huisje on der aan de dijk. Naar moeder de „Hoei!.. wég!., hoei!.. wég!.. Daar is het dorp. Gelukkig! Oude Sam blijft wéér eens uitblazen. Hij gaat in de luwte staan van een huisje. Hoor die wildebras eens jagen! Hoor hem eens bulderenl Het wordt avondHet wordt nacht.. Een wilde nacht. Vol donkere hij wolken. Vol bangheid. Dolle Dries is de baas. Hélemaal. Sam bééft een beetje. Hij is bang. i, zo bang.. Als nu eens., o, als (Volgende week verder). Onze brievenbus prijsje. Ook Jan van Dui nen is blij met zijn prijsje. Het was voor hem een grote verrassing. Zijn de vogeltjes er al, Gert El- zerman? Dat moet je me toch eens schrijven. Zo, Wim Ameling, wist verbaasd "stónd «óltijkïn "dat W niet wat je moest schrijven; - staat Maar op je vraag geef ik lekker geen antwoord. Gerard, Hans en Nelly Grootendorst hebben de verjaardag van hun vader gevierd en mochten laat opblijven. Bedankt voor je lange brieven, Corrie en Greetje Bok- risdag. Aan de laatste deden dan 3000 padvinders mee. Dat i» uus al wat. Ik ben blij Hans van Bemmel, dat je weer beter bent. Wat hebben ze jou op je verjaardag verwend. Nellie van Doorn schrijft dat ze vi ze in de krant stond. En a je naam er wéér in. - Zo. Irene antwoord. Gerard, Hans van Duyn, heb jij in het zwembad van de hoge springplank gesprongen? Van zo iets ben je bij de eerste keer horst. Ik heb ze met genoegen ge- lezen. Fijn. dat je vader het" leuk van Kees van Belle te nemen, dat hij de prijs erg mooi vond. Maar steeds goed opletten Kees, wanneer je letter aan de beurt is. Voor een jongeman van 7 Natuurlijk hebben .iaar zag je briefje er best uit. Hans- vele nichten en Je van Es- Willie van Dijk knipt vele meuten en de plaat.es vap d(, verse ia vienrt kii nlakt 7.P dan in Kanue be- Hallo allemaal! i kleurt ze en plakt Hoe ze de Pinkster- een schrift. Dat zal straks een mooi vakantie hebben boek zijn. Pleun v. d. Berg is doorgebracht. Er 6 jaar en heeft zelf de oplossing waren prachtige da- gevonden. Maar een briefje schrijven gen bij en er is vol- ka" hii n°S niet fn daa™m heeft dat zijn zusje gedaan. Bovendien op genoten aan _ee heeft pieun weinig tijd, want heel de oj m de bossen. Ln ^ag helpt hij zijn vader op het land. nu is 't weer wer- jn de vakantie !a ken geblazen. Maar Schiphol geweest, w er zijn of worden tuigen heeft j--- -- al plannen gemaakt ™heeft wandeltocht, 't was een prettige mid dag, maar haar voeten deden wel - pijn. Regina van den Berg heeft Knap gedaan hoor. me een heel poosje niet geschreven. briefje. Jammer dat je zusje juist Jatile jp haar verjaardag de grote va kantie. Voor 't zo ver is gaan we echter nog een paar maanden stevig aan 't werk. Ik heb een groot aantal oplossingen ontvan gen. De hoofdprijs is Biezepol. De andere prijzen gaan frouw, naar Corr' ifi~ r"J en Annie van Es.begrijpen" Greetje Boom schrijft dat de juf- Jannic Visser. En wat verjaardagen bij jullie in de familie. Je was dus erg blij met je prijs? Een zoekplaatje komt nog wel eens in de jeugdrubriek, Ria Groot. eld. Dus jij gaat met de grote va- antie naar een bungalow? Ik kan begrijpen dat je daar naar verlangt. Gerda de Graaf gaat 14 juni mee met een schoolreisje naar Maduro- Ji"h op <fo Bataat:'k hoop dat daarom heeft jullie dan mooi weer hebben. - Over drie weken is de vriendin van Adri Bos jarig. Dan gaat Adri bij haar eten. Dat zal gezellig zijn. - Ook R. van Dam (hoe is je voornaam?) heeft een schoolreisje gemaakt en uoi ia vuv/i iicin wel naar de Efteling. Als de draai- éweest Judith molen in beweging kwam, gingen al de figuren op en neer. -- Thea Ge- leynse mocht haar briefje tikken op de schrijfmachine van haar vader. hoor! Zondagavond buurjongetje van Alie Zwiers gedoopt. De baby werd door Alie's moeder gedragen. Toen Pië ta Damstegt weer naar school moest regende het die dag. Ze was blij. dat Dat" vindt het toen geen vakantie Jaap Boer op r hij veel vlieg- jullie bént wéï echt"uit marslopen voor het Rode Kruis. 'k Hoop dat *t eeri pret- Crïrtrti-erb-lret'lTit-trtfirtrtrtrerirtrCiütrZi-trtrkïrb-ii-trtrCr tige wandeling zal wor den. Ten slotte roepen we de volgende nieuwelingen een hartelijk welkom toe in onze kring: Annette Groeneveld, Anneke v. d. Donker, Maagje de Bruin, Lenie van den Berg, Han- nie en Jannie Crezee, Sjaak Moerkerken, Dim van den Berge, Anneke Taal en Guusje v. Boven. Tot volgende week. Dan beantwoord ik de brief jes van de kinderen van wie de achternamen be ginnen met de letters H tot en met N. TANTE JOS. .llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllinilllllllllililllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillillllilllllllllltllllllllllllllillllillllllMIIIIIIÜIIIIIIL Het probleem van deze week LE CHIEN: 'Tmtrlijk thuisblijven LE CHAT: Wel naar buitenland! Wat heb ik in het buitenland te zoeken? In mijn eigen Jullie hebben, wat je noemt, zwaar pech gehad. Want indien land ben ik nog lang niet uitgekeken. En ik snap er de mop ik de lakens kon uitdelen, gingen alle Nederlandse jongeren niet van, dat die Fransen zulke lange broden kopen. Geef een poos naar het buitenland. Zomaar met vacantie. En dat kadetje. Dat slierenspul van de Italianen vind kan nu niet doorgaan omdat ik niets te vertellen heb. Wat zeg je? Ben je er tegen? Laat naar je kijken! Gunst neen, ik ik ook nogal onhandig te eten. Ik prefereer de Hollandse pot. Een paar dagen terug heb ik dooi de Hoge Veluwc gereden. Tjonge, tjonge, wat een brok natuurschoon. Óm er stil van te worden. Die rijk gevarieerde bebossing, afgewisseld met zandverstuivingen en heidestro- ken waar je dan, zomaar vlak bij je, prachtige herten ziet dwalen en waar je plotseling zo'n echte „Bambi" tegenkomt. Je raakt er gewoon niet uitgekeken. En wie van oud stedenschoon houdt, kan bij ons toch ook volop terecht. Neem de grachten van Amsterdam met de patriciërshuizen, verrukkelijke plaatsen als Delft, Schoon hoven en Naarden om er een paar te noemen en dan „roman stukken" uit de historie in Dordrecht en in Leiden il beslist niet beweren, dat c land geen moois te bieden heeft. Juist wanneer je, zo als ik, jaren over de grens hebt geleefd en dan nog wel aan de wonderschone gordel van smaragd, juist dan bekruipt je het heimwee naar je ouwe vaderland. Maar daar wil ik het nu niet over hebben. We hebben een oorlog meegemaakt. En jullie weten, zo goed als ik, dat er nadien heel wat is ver anderd. We zijn internationaal gaan denken en we doen ook meer internationaal. En dan zeg ik: daar moet je bij zijn, daar moet je kaas van hebben gegeten. En wanneer je alleen wilt praten over dingen waarvan je verstand hebt, dan zullen i het Haagje, de rijke folklore van Brabant jullie de pappot een keer moeten loslaten. Dan moeten jullie plassen en de Zeeuwse stromen. Echt je je leven lang door ons land zou kun- i veel je nog onbekend blijven. Vraag je mij wat ik in de vacantie doe. dan is het ant woord: "tuurlijk thuisblijven! Waarom zou ik m'n geld m hel buitenland opmaken? Ik wil niet langs allerlei evenementen jakkeren maar echt uitrusten. En dat kan ik op de Veluwe, of waar dan ook hier, net zo goed doen als over de grens. Waar maak ik me dan druk over? Zeker niet over interna tionale samenwerking. Zodra het in hun kraam te pas komt gaan „ze" toch „knokken". LE CHIEN. hun eigen land opzoeken, hun taal leren c begrip krijgen voor hun gewoonten. Neem maar van mij aan, dat het verbazend interessant is. Je spreekt de taal niet? Een het kwestie van lef hebben. Dacht je. dat onze zeelui-voorvade- ren een acte hadden? En toch wisten ze het te versieren. Bovendien is rondtrekken in het buitenland een middel om je complexen, waarvan onze bekrompenheid wel de ergste kwaal is. kwijt te raken. Heus, je ogen gaan open. En daar ben ik vierkant voor. LE CHAT Het probleem van vorige week Het is bekend, dat de menin gen over moderne kunst zeer uiteenlopen. Dat bleek uit wat „Le Chien" en „Le Chat" hier over schreven en ook uit de brie ven, die wij ontvingen. Men staat soms heel ver van elkaar af, maar als er begrip is voor el kanders standpunt, dan zijn we al een heel eind op de goede weg. Dus niet gelijk de mening van een ander met grote dikke woorden belachelijk maken. Dat is goedkoop, maar men schiet er niet mee op. Het belangrijkste Het belangrijkste in de moderne kunst is de impressie, dus de eerste indruk. Als er dus een kunstenaar is die b.v. een vaas met bloemen gezien heeft; grijpt hij zijn palet en drukt zijn ge voel op het doek uit. Dit gevoel is niet aangepast bij de wil van het pu bliek. maar het is het ware heldere ge voel dat bij hem opkwam. Dus geen ogen schijnlijk kunstzinnige nabootsing maar een zielsuitdrukking. En ik moet het bekennen, het is vaak niet erg mooi. llllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll En dan komt er steevast van de kant. te genieten valt, en dat is naar mijn der moderne kunsthaters: We begrijpen het niet: Neen, ik begrijp het ook vaak niet. Maar is niet de bedoeling van elke kunstenaar met een schilderij zijn zielsbewogenheid uit te drukken. Maar al begrijp ik soms een modern schilde rij niet, toch voel ik dan vaak wel de ware zielsbewogenheid van het schilde rij. En dit is het belangrijkste. En daar om houd ik van de moderne kunst. Ze geeft je iets omdat ze duidelijke taal spreekt en omdat je er waarlijk wat aan hebt. Zo schrijft D. t. W. te Rijs wijk. Voor kleine groep Van kunst moet ik kunnen genieten aldus W. J. B. uit Leiderdorp als ik dat vaak met de beste wil niet kan, dan is 't voor mij geen kunst. Zeer belangrijk is overigens, dat men vóór een uitspraak te doen. eerst uit leg krijgt van iemand die in 't vak zit. Hier uit blijkt, dat moderne kunst dus kleine groep mensen mening toch niet de opzet van „kunst". Kunst moet voor practisch iedereen te genieten zijn; zo lang ze dat voor de grote massa normale intellectuelen niet is, is zij dus geen „kunst" in de directe zin van het woord. Goede recensies Het is van groot belang, zo schrijft S. J. te Rotterdam, dat men in zijn dagblad recensies vindt, die door be voegde hand zijn geschreven. Dat heb ik meermalen ondervonden. Moderne kunst is voor zeer velen soms moeilijk te begrijpen. Maar als de krant dan van een concert of een tentoonstelling een goede beschrijving geeft, dan gaat men veel van wat men hoorde of zag beter verstaan. Daartoe is echter nodig, dat de'recensent zo duidelijk en eenvou dig mogelijk schrijft. Want anders maakt hij de zaak nog ingewikkelder. Ik heb al lang de gewoonte recensies over be langrijke gebeurtenissen op kunstgebied te bewaren. Daar heb ik al veel genoe gen van gehad. Correspondentie en oplossingen aan de heer H. J. J. Slavckoorde. Goudreinetstraat 125, Den Haag THEORIEKENNIS IS NIET ALLES Overtuigd als wij zijn van het nut an een zekere mate van kennis der theorie der schaakopeningen, behoren wij toch niet tot hen. die menen, dat grote dosis kennis voldoende is om ver te kunnen brengen. Grote schaakmeesters benutten dan ook hun kennis der openingen slechts al6 een basis voor het verdere spel. Door hun parate kennis besparen zij zich heel wat moeizaam denkwerk. Maar in elke partij komt vroeg of laat het moment dat de theorie niet verder helpt, of, ten wil, dat het geheugen de speler _.e steek laat. Van dat moment af moet hij op eigea krachten verder spelen. Dan moet hij echt .schaken! 10. Als 't huisje keurig schoon is, vraagt Jimmy: „Wat gaan we nou doen?" En Tobo's antwoordt; „Och tendgymnastiek!" Jimmy moet er om lachen. Zo iets heeft hij helemaal niet verwacht. Maar natuurlijk zal hij er graag aan meedoen, ,,'k Ben er ver leden jaar mee begonnen," vertelt Tobo, „en 't bevalt me uitstekend, 't Houdt je fit en 'k zou 't voor geen geld van de wereld meer willen mis sen. Kom mee dan gaan we naar buiten". Tobo laat er geen gras over groeien, want als ze buiten gekomen zijn begint hij gelijk met kopje dui kelen. Met grote ogen staat Jimmy 't aan te zien. Maar wat die dikke Tobo doet, kan hij toch zeker ook! Eerst zal hij proberen op zijn voor benen te lopen. Tjonge, dat valt in 't begin niet mee. Jimmy houdt echter vol. Zie je wel: de aanhouder wint. 't Gaat hoe langer hoe beter. En nu hij eenmaal de slag te pakken heeft, wan delt hij een heel eind in deze onge wone houding. Maar wat is dat? Hij stoot ergens tegen aan en valt op iets zachts.. - aaaS 11. Jimmy is gevallen op een struis vogel, die bezig is z'n eieren uit te broeden, 't Beest is woedend. „Neem me niet kwalijkstottert Jimmv, maar mevrouw Struis snauwt: „Doet dan ook zo gek niet. 'k Heb al veel in m'n leven meegemaakt, maar nog nooit heb ik een leeuw zó zien lopen. Daar moest de politie naar kijken" 't Arme dier windt zich hoe langer hoe meer op en geeft ten slotte Jim my een schop, zodat onze leeuw, na een prachtige boog door de lucht ge maakt te hebben, terecht komt in een diepe waterput, die gelukkig zo goed als leeg is. Tobo heeft de ruzie aan gezien, maar als hij ziet wat er met Jimmy gebeurt, moet hij zó lachen, dat hij er zelfs niet aan denkt zijn vriendje te helpen. Jimmy kan onmo gelijk alleen uit de put komen en hij roept om hulp. Ja, en dan begrijpt Tobo, dat hij zal moeten helpen. Maar als hij bij de put is gekomen en 't angstige gezicht van Jimmy ziet, krijgt hij een nieuwe lachstuip, zodat hij zijn buik moet vasthouden. 12. „Neem me niet kwalijk, Jimmy", zegt Tobo, als hij eindelijk uitge lachen is. „Ik kon er heus niets aan doen. Nog nooit heb ik een vliegende leeuw gezien en 't was zo'n koddig gezicht, dat ik me onmogelijk kon goedhouden". Zwijgend heeft Jimmy hem aangehoord, maar nu zijn vriend je eindelijk uitgepraat is, zegt hij: „Zou je nou niet eens gaan proberen me uit deze nare put te krijgen?" Tobo is nu ernstig geworden. Natuur lijk moet hij Jimmy helpen en wel zo gauw mogelijk. Maar hoe moet hij dat doen? Eerst probeert hij 't met zijn voorbenen, maar die zijn te kort Dan met zijn slurf, maar ook dal gaat niet. Dat wordt een moeilijk kar wei. Wat Tobo ook bedenkt en pro beert, 't luikt hem niet zijn vriendje uit de put te krijgen. „Dat kunnen we zelf nooit klaar spelen, Jimmy," zucht hij ten slotte. „Daar moet Ja cob Giraf aan te pas komen. Ik zal hem snel gaan halen. Dus nog even geduld". KRUISWOORD- RAADSEL Horizontaal: 1 Zeeban ket, 9 slede, 10 maat, 11 land, 13 telwoord, 14 stel, 15 soort brij, 16 vistuig, 17 boom, 19 te zijnertijd, 21 voegwoord, 22 kranke, 25 plaats van overtuiging, 27 uitheemse schipper, 28 zangnoot, 30 voorzetsel, 31 soort kip, sierhoen, 32 dier, 33 eerstkomende, 35 halsstarrig, 38 ridder, 41 dagtekening, 43 zangnoot, 44 Oost-Europeaan, 46 knokploeg, 47 hoofddek sel, 48 vogel, 50 gemeente in Noord-Holland, 51 zit- 1 plaats, 52 plaats in Let- I land, 53 voorzetsel, 54 I verlichting, 56 soort an- jelier. 1 Vertikaal: 1 Dier, 2 de I eerste man, 3 bevestiging, .4 gemeendheid in streven, 5 telwoord, 6 reeds, 7 Hand, 8 plant, 12 plant, 14 I insekt, 18 zangnoot, 20 vlies tussen de tenen van I sommige vogelsoorten, 21 I getijde, 23 landbouwge reedschap, 24 voegwoord, 125 tandeloos zoogdier, 26 I ingenieur, 29 voegwoord 30 vreemde munt, 32 kle- Idingstuk, 34 vogel, 35 tweeklank, 36 titel, 37 in het jaar onzes Heren, 3H I geheel de uwe, 40 lid- I woord, 42 klein persoon, 44 stad in Duitsland, 45 fierheid, 47 roofvis, 49 gewicht, 53 voorzetsel, 55 op de aangehaalde plaats. Inzendingen Inzendingen per briefkaart voor a.s. donderdag aan bureau van dit blad. In de linkerbovenhoek aan de adreszijde vermelden: „Puzzle-oplossing". Prijzen: 1 5.—, 2 2.50, 3 f 2.50. Oplossing kruiswoordraadsel 26 mei Horizontaal: 1 Kaketoe, 6 oehoe, 10 mees, 11 vr., 12 adi, 13 L.K., 15 N.M., 16 ooit, 18 eb, 19 ion, 21 pardoes, 24 buizerd, 26 per, 28 R.D., 29 aleer, 30 ris, 31 ut, 32 Sr., 33 den, 36 eb, 38 span, 40 do, 41 overal, 43 anders, 44 o.a,, 45 daas, 47 ka, 43 kat, 49 TL, 51 bij, 53 rag, 54 Saaie, 56 L.O., 57 ham, 59 adelaar, 61 portret, 64 ach, 65 V.V., 67 maat, 68 S.S., 70 ho, 71 iel, 73 al, 74 meid, 76 kraai, 77 kalkoen. Vertikaal: 1 Kolibri, 2 K.M., 3 een, 4 tempel, 5 os, 6 Orion, 7 ha, 8 ode, 9 eiber, 11 vod, 14 koud, 16 orders, 17 te, 20 N.I., 22 Ares, 23 spin, 25 zater dag, 27 es, 30 rendabel, 33 dank, 34 dos, 35 Eva, 37 baat, 39 pa, 40 dra, 41 oom, 42' la, 46 staart, 48 kamp, 50 lade, 52 korhoen, 53 ra, 55 letsel, 56 lach, 57 havik, 58 kraai, 60 Aa, 62 om, 63 tal, 66 ver, 69 sik, 72 la, 74 ma, 75 do. Sojnnjige .schakers, vooral zij die zich in theoretisch opzicht de mindere van hun tegenstander(s) weten, streven er welbewust naar de gebaande paden der theoretische kennis zo spoedig mogelijk te verlaten, opdat zij dan op voet van gelijkheid met hun tegenstanders kunnen Iets soortgelijks kan men ook in onder* staande partij waarnemen. De witspeler, de Bulgaarse kampioen Padevsky, doet reeds op de 5e zet iets wat ongebruike lijk is. Hierdoor hoopt hij zijn tegen stander. de sterke Russische meeste* Kortsjnoi, op een dwaalspoor te bren gen. Aanvankelijk gelukt hem dit ook, maar tenslotte blijkt, dat Kortsjnoi beter schaken kan. De partij werd gespeeld in de wed strijd om het wereldkampioenschap voor studentenploegen, van 5—20 april jl. te Uppsala (Zweden) gehouden. Wit: Padevsky. Zwart: Kortsjnoi. Griinfeld-verdediging. 1. d4 Pf6, 2. c4 g6, 3. Pc3 d5, 4. Lf4 Lg7, 5. Da4f!? Ld7? Een natuurlijk, maar niet het besta antwoord op het nieuwtje van wit. Meer kansen zou aldus Paohman in Schach- Echo 5c6!, 6. Lxb8 Txb8, 7. Dxa7 Le6 geboden hebben. Zwart zou goed spel voor zijn stukken gekregen hebben in ruil voor de geofferde pion. 6. Db3 Lc6. Andere zetten zijn niet beter: 6dxc4, 7. Dxb7 Pc6, 8 d5 of 6Pc6, 7. Dxb7 0—0, 8. Dxc7 Dxc7, 9. Lxc7 Tac 8, 10.. Le5 Pxe5, 11. dxe5 Pe4, 12. Pxe4! dxe4, 13. e3 met voordeel voor wit. 7. e4! dxc4?, 8. Lxc4 0—0, 9. d5 b5!, 10. dxc6 bxc4, 11. Db7 Pxe4, 12. Tadl! Dc8 (Maar niet 12Lxc3t, 13. bxc3 Dc8, 14. Lh6!). Stelling na 12Dd8c8. Ik iiii k I w k O £üfi Wit heeft tot dusverre onberispelijk gespeeld en kon nu winnen door: 13. Pxe4 De0, 14. Dxa8 Dxe4t, 15. Pe2 Pxc6, 16. Db7, bijv. 16Tb8. 17. Dxc7 Txb2, 18. Td8t Lf8, 19. 0—0! 13. Dxa8 Lxc3f, 14. bxcS Pxc3. 16. Lh6 Nu keert de kans volkomen. Nog steeds kon wit gewonnen spel verkrij gen en wel door 15. Tel! Pxa2, 16. Pe2! Maar niet door 15. Td2? Df.5 en wint. 15. Dc6t, 16. Kfl Pxdl, 17. Lxf8 Df5, 18. Pf3 Dbl, 19. Db7 Pe3tf. Wit gaf het op. want op 20. Ke2 volgt Dd3f, 21. Kei Ddl mat. OPLOSSINGEN Hieronder volgen de zeer beknopt gehouden oplossingen der opgaven uit onze rubriek van 19 mei jl. MacdonnellBoden: 1. Dxf3!I 2. gxf3 Lh3t, 3. Kgl Te6, 4. Dc2 Txd4!, 5. Lxd4 Pxd4 en wit gaf het op. V.Blackburne: 1. Da6! 2. g4? Dxa2!, 3. Le3 Lxc3! en wit gaf het op. AnglarèsEdwin Weiss: 1. Pxc3! 2. bxc3 Txd4!t 3. Lxg6 Txdl, 4. Lxf7f Kf8!5. Txdl Dxc3r, 6. Lb2 Dclr, 7. Txcl Txcl mat. Correspondentie. Het is niet mogelijk deze uiterst beperkte ruimte aan spe ciale wensen te voldoen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 16