Te weinig samenwerking tussen de instanties Rijnlandse Orkestvereniging CONCERT HOC D SCHMH NIEUWL LEIDSCHE COURANT Geestelijke gezondheids^. een onzer verslaggevers) voorts, dat er geen behoorlijl MAANDAG 28 MEI 1956 i (Van een onzer verslaggevers) De arbeid voor de geestelijke volksge jondheid wordt geremd doordat er te weinig samenwe-kin;- is met andere In stanties. zoals instellingen voor lichame lijke gezondheid, de G G.D.'s. sociale or ganisaties. rechterlijke instanties en on- derwijslichamen Niet zelden komt het voor, dat werkers kander een gezin bezoeken en trachten te helpen bij moeilijkheden, zonder dat men dit van elkander weet. Dit was de algemenu klacht, die te voorschijn kwam bij de groepsbesprekin gen tijdens het congres van de Nationale federatie voor Geestelijke Volksgezond heid. dat te Amsterdam werd gehouden, dam werd gehouden. Voorts loopt Nederland zeer achter met de handhaving van de ten enemale ver ouderde krankzinnigenwet van 1884, en dat, terwijl ons land r.p het gebied van geestelijke gezondheidszorg tot ver buiten de grenzen een zeer goede naam heeft hoog te houden. Met name ontbreekt het aan goed be grip en samenwerking van juridische zijde en met onderwijslnstantlei Het juridisch beroepsgeheim doet het werk der geestelijke gezondheidszorg dik wijls stagneren. Merkwaardig is he KATWIJK AAN DEN RIJN GESLAAGD Mejuffrouw G. J. van Delft is te terdam geslaagd voor het eerste gedeelte van het e Kerkelijke verkiezing Tot ouderling in de Geref. Kerk zijn gekozen de heren W. A. van Leeuwen en P. de Vries en tot diaken de heer A. R. van der Jagt. KATWIJK AAN ZEE Spreekbeurt Dinsdagavond om half acht spreekt in I het kerkgebouw ds. Heerschap vé Dinsdag 29 mei, laag water 1.49 hoog water 6.02 en 18.26, n 14.06 uur. LEIDERDORP „Ons Genoegen" speel de „Een partijtje poker" Ten bate van het comité „Ontspanning i ouden van dagen" heeft de toneelver eniging „Ons Genoegen" zaterdag een opvoering gegeven van het toneelstuk „Een partijtje poker". De voorzitter van het comité, de heer Reijerse. was teleur gesteld dat de opkomst niet groter was. vooral gezien het feit dat de opbrengst geheel ten goede zou komen aan de jubileumrit van de bejaarden. Hij hoopte. dat de Inwoners gul zouden intekenen op de lijst, die in de week van 4 tot 9 juni huls-aan-huis zal worden aange- „Ons Genoegen" had dit werk al eens in Leiderdorp gespeeld, maar toen onder de naam „Een jaar butler". Aangezien we indertijd uitvoerig over stuk en spe lers hebben geschreven kunnen we nu volstaan met de mededeling, dat het een vlotte opvoering is geworden waaraan de aanwezigen veel genoegen hebben beleefd. De heer Reijerse sprak het slot- Schoolreisje Oranjevereniging Elk jaar organiseert de Chr. Oranje vereniging een reisje voor de leerlingen der hoogste klasse Van de lagere scholen. Tot dusver ging men altijd per boot naar Schiphol en Artis, maar dit jaar zal de reis per bus worden gemaakt. Ook de kinderen, die in Leiden op school gaan, kunnen mee en moeten zich op de beken de adressen melden. De bussen vertrek ken maandag 11 juni van het plein voor de Hervormde school aan de Lindelaan. Burgerlijke stand GEHUWD: J. Borreman en P. C. van der Zwan. SASSENHEIM G.S.W. recipieerde In de kantine van Sikkens lakfabrieken heeft het bestuur van de voetbalvereni ging G.S.W. een receptie gehouden ter gelegenheid van het behalen van het kam pioenschap der eerste klasse zaterdag middagvoetbal van de L.V.B. Dit ging gepaard met een promotie naar de K.N.V.B. Op een voorafgaande feestavond in Noordwijk had de directeur van Sik kens. drs. A. Mees. reeds zijn gelukwen sen aangeboden. In de symbolische vorm van een gloeilampje bood hij een terrein verlichting aan. Op de receptie sprak de heer H. Hoo- gervorst. waarnemend voorzitter van de L.V.B., die de vetenlging prees dat het kampioenschap was behaald met een vol komen blanco straflijst. Een hele rij spre kers volgde hem op. zoals de heer C. Rol, voorzitter der personeelsvereniging, ir. C. L. Oudshoorn, voorzitter der bridgeclub. W. Versteeg, voorzitter van „Oegstgeest". en nog andere vertegenwoordigers van verenigingen uit de omtrek. De heer A. Pauw. voorzitter van Rljns- burgse Boys, kreeg op zijn verzoek voor zijn club een jaar „inwoning" wegens ter- reininoeilijkheden. De heer T. Platje, voorzitter van G.W.Ö., dankte alle spre kers. Hij huldigde de trainer, de heer Matla, en de spelers van het eerste elftal. Moord op pater Beeker bevestigd Het legercommando van Oost-Indone- sië heeft de Nederlandse persberichten over de moord op pater Beeker 19 april op een eiland beoosten Flores bevestigd voorts, dat er geen behoorlijke samer Tking bestaat tussen psychiatrisch diensten en psychiatrische Instellingen. Geadviseerd werd tot onderbrengen vs instellingen voor geestrijke gezondheids zorg. lichamelijke gezondheidszorg ciale diensten in één gebouw. Dit den tot meer samenwerking, tot beter begrip van elkanders streven dien zou het publiek zich gemakkelijker naar zulk een meer algemeen gebouw geven. Een andere klacht was: wij komen steeds telaat, vooral bij gezinsmoeilijk heden. De oorzaak mnet mede worden ge zocht in te weinig medewerking van de „voorposten", met name de huisartsen er. de onderwijzers Ook de wijkverpleegster moet worden gezien als een „voorpost", als een onmisbare contactfiguur. NOORDWIJKERHOUT Geslaagd In Den Haag is geslaagd voor het men stenografie Nederlands, 130 letter grepen per minuut, mej. D. M. C Nieuw- straten. Ze was le.erlinge van de hi Booy te Sassenheim. Vergaderingen stopgezet De verenigingsavonden van de meisjes vereniging „Dient elkander door de Lief de" en de jongemannenverenlging „Dient den Heer", alsmede de Jonge Kerk- gaderlngen zijn stopgezet. In september hoopt men ze in het nieuwe verenigings gebouw te hervatten. „Stille Kracht" De Hervormde Vrouwengroep „Stille- Kracht" vergadert vanavond in de Chr. Kleuterschool. Dr. J. Zandee zal spreken over zijn reis naar Rome, toegelicht met lichtbeelden. Consultatiebureau Op het consultatiebureau voor zuigelingen houdt men morgen inplaats van woensdag ZOETERWOUDE Jonge Kerk sloot seizoen De Jonge Kerk van Zoeterwoude heeft in Ons Huis de sluitingsavond van het seizoen gehouden. Zestien leden waren opgekomen. Als vertegenwoordiger van de kerkeraad was aanwezig de heer Jac. Dorrepaal. Een forum van vier personen kreeg de vraag te beantwoorden: „Wat is en wat moet zijn de zondags viering?" Nadat ieder forumlid zijn me ning naar voren had gebracht gaf ds. Van Embden nog een toelichting. Me vrouw Van Embden sloot de avond. Koeien in de sloot De veeëxporteur Van B. uit Stomp- wijk moe9t op de Vrouwenweg zover uithalen voor een niet voldoende uit wijkende tegenligger, dat de wielen van zijn zware vrachtauto in de zachte berm terecht kwamen. De vrachtauto, waarin vier koeien waren geladen, kantelde van de ongeveer anderhalve meter hoge berm in de sloot. De bestuurder en een inzit tende werden licht gewond. Een koe brak een poot. De schade aan de auto was aan zienlijk. Burgerlijke stand GEBOREN: Johannes Adrlanus Maria v J P de Boer en C Th M Koot; Elisa beth Maria Jozefina, d v G H Verdegaal A Dudink: Catharina Elisabeth Maria. F Slingerland en J A Kwant; Eliza beth Anna Maria, d v G J de Jong en 1 van der Zon; Jacob, z v U van Mastrlgt en N Rip; Cornelia Maria, d v W C M van der Salm en C J van der P Th den Eisen en M J Berg; Franciscus Voorn; Wilhelmus Clemens Maria, z v Martin us Adrianus. z v C H van Mil en J van der Zon; Arnoldus Adrianus Maria z v G A J van der Harg en P A H Am- merlaan; Theresia Petronella Maria, z v C J Berg en P C Haak; Adrlana, d v F van der Loo en G van der Meijden; Johanna Petronella Maria, d v C Straat hof en A E M van der Zalm. ONDERTROUWD: Henrlcus Cornells Castelijn, 24 jr, te Alkemade en Rosalia Elisabeth van der Poel, 21 Jr, Johannes de Jong, 27 jr, te Koudekerk aan den Rijn en Teuna van der Loo, 28 jr; George Wouterina Montfoort, 26 jr; Corni Nlcolaas Lemmerzaal, 32 Jr en Johar Hubertus Bakker, 24 jr te Barneveld Maria Cornelia Paardekooper, 24 jr. GETROUWD: C A G de Jong en A M M Straathof; H M Goosen en C C W Zandbergen; G G Hoogduin en A C M van der Drift; Th G van der Zijden OVERLEDEN: Cornelis van Muijden. "6 jr op woensdag 30 mei 1956, 's avonds 8 uur in de Nutszaal te Alphen aan den Rijn, Hoofdstraat 30 Dirigent: Otto Hamburg Solist: Bouw Lemkes (viool) Ceen plaatsbespreken Zaal open om half acht. ALPHEN AAN DEN RIJN Examens E.H.B.O. Donderdag en vrijdag zijn in he'. Rode Kruisgebouw te Alphein de examen® voor het eenheidsdiiploma E.H.B.O. afgenomen. Van de 32 door dokter J. H. Veenendaal opgeleide kaniddaten werden er zes afge wezen. Het examen werd afgenomen door dokter Dijk uit Woerden De nomen der geslaagden luidend« domes A. D. Trourijn, N. Hoek, M. Oppe- laar, Plomp-PelJekoren, W. A. v. d. Schee, C. Stapper, G. Stigter. W. C. H. Tom, A. Voorsluit en de heren P. J. Belt, M. Blij- leven, J. M. Bool, J. Burgers, J. Groenen dijk, J. van Egmond, A. v. d. End. J. Huls. man, W. A. R. Krösschelil, J. W. Kwaak, T. Lagerweij, G. Schollen, L. Tuinenburg, W. J. Tuinman., H. Windhorst en H. H Wolmerstets Zomerkampen Herv. Jeugdwerkcom missie Een kampwe-ek geeft een jaar levensvreugde! Dit en nog veel meer staat te lezen in de frisse folder „Zomerkam pen 1956", welke dezer dagen vanwege de commissie voor het Jeugdwerk der Alphense Hervormde gemeente aan een groot aantal jongeren zal worden uitge reikt. Er zijn voor dit Jaar voorlopig drie kampen geprojecteerd: 28 juli4 augus tus, voor jongens van 16 Jaar en ouder; 411 augustus, jongens van 1215 jaar; 1118 augustus, meisjes van 1215 jaar. De kampen zullen worden gehouden In Hollandsche Radlng (bij Hilversum) op het terrein van de A.T.K.V. Het kampterrein ligt temidden van prachtig natuurschoon de onmiddellijke omgeving van het Wasmeer en het Pijnenburgerbos. Directeur Alpheuse Bank overleden Na een ziekte van enkele weken ds gis termorgen onverwachts overleden, de heer A. J. P. E. A. de Graaf, sedert 1 januari 1953 directeur van de Alphense Bank N.V. In verband met hartmoeilijkheden. die zich voordeden, werd de heer De Graaf onlangs in een ziekenhuis opgenomen en de laatste dagen, zo deelde men ons üet zijn toestand zich gunstiger aan- Twee opeenvolgende aanvallen maakten een einde aan het leven van deze beminnelijke en eenvoudige mens, die 50 lar oud geworden as. De heer De' Graaf, voorheen procuratie, hodder van de Tweutsche Bank te Nijme- i, welke instelling eigenares Is van vrij wel allle aandelen van de Ailphensohe Bank, volgde hier de heer L. de Graaf op. Van zijn plotseling verscheiden zal door tien met ontroering kennis worden ge- >men. De overledene was penningmees ter van de Industriële club in onze ge meente en ook een actief lid van het Laura- (rijwielvierdaagse) bestuur. ARC (b) in de bloemen Na de wedstrijd tegen de jongens van iet c-elftal konden de ARC adspiranten b kampioen zijn als TAVV een wedstrijd tegen een andere tegenstander verloor. Dit was zaterdag een week geleden In derdaad gebeurd en de jonge kampioenen, die j.l. zaterdag met 61 wonnen van Woubrugge (a) zijn toen namens het be stuur gehuldigd; ze ontvingen allen bloe- BENTHUIZEN i" bijen Weri Burgemeester en Wethouders hebben de atum, bedoeld in de verordening tot het eren van bijen in de gemeente Bent huizen. met ingang van welke het houden bijen schadelijk kan zijn voor de komkommerteelt en derhalve het hebben >f houden van bijenstallen of enige an dere verzameling van bijenkorven of kas ten of dergelijke voorwerpen met uit vliegende bijen verboden is, bepaald op mei 1956. Burgerlijke stand Gehuwd: P. van Iperen en P. Voor winden. Gevondi Bij de heer P. Alberts. Dorpsstraat 22. :ijn komen aanlopen drie kippen. Tevens s op dat adres een gevonden portemon- nale met "inhoud" terug te krijgen. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Verkie Tibtsc Bij de gisteren in de Gereformeerde Kerk gehouden verkiezing voor ambts dragers werden tot ouderling gekozen de heren M. Riet en C. J. v. d. Vis en tot diaken P. Kaptein. Agenda Vanavond 7.30 uur: Openbare verga dering. Dinsdagavond 8 uur: Vergadering c.h.u. kiesvereniging. Spreker mr. dr. De Vrie9. directeur Chr. Kweekschool te Leiden. Woensdagavond 7.30 uur: Chr. Vrouwen vereniging. Spreker de heer Schippers uit Alphen. Onderwerp: Maria, de moe der des Heren. Beide laatste vergaderingen worden ln het verenigingsgebouw gehouden. HAZERSWOUDE Kerk zijn gekozen de heren Ph. cle Gel der en C. Matze. De heer L. J. Hooge- veen werd tot diaken benoemd. Vergadering Vanavond om half acht vergadert de Jongerenorganisatie van de Hollandse Maatschappij van Landbouw in het Oude Raadhuis. De heer J. Klerk zal bet on derwerp „Stookolie bedreigt onze kusten" behandelen. TER AAR Vierjarig jongetje verdronken Glst-ermUhdaia 's het vierjarig zoontje Thomas van de familie v. Rossenberg te Korteraar nabij het machinegemaal ver drenken Om twee uuir miste de heer Johan van Rossenberg de kleuter. Met een zegen werd een gedeelte van de Ringsloot afge- vlst maar aanvankelijk slaagde men er niet in iets te vinden, 's Avonds om half tien werd de verdrinkingspiaats evenwel door een speurhond aan de rijkspolitie aangeduid, waarna het lijkje kon worden opgehaald. Meisje te water Vanmorgen tegen 12 uur raakte het 4- jarig dochtertje van de heer C. Hoogenes bij de steiger van aannemer Heemskerk in het Aarkanaal. Brugwachter P. de Pa ter hoorde een meisje schreeuwen op de Oostkanaalkade, snelde erheen en wist de drenkelinge te redden. Dokter Van der Bijl verleende de eerste hulp. WOUBRUGGE Verkiezings ambtsdrager» Bij de gisteravond in de Gereformeerde Kerk gehouden verkiezingen voor ambts dragers werd tot ouderling gekozen de A. A. v. d. Berg in de vacature J. Reenen en tot diaken de heer J. Windhorst in de vacature P. de Boer. Geslaagd Onze plaatsgenoot, de heer W. Buis. Is te Schiphol geslaagd voor het rijksdiplo- ia Vliegtuigtechnicus 2de klasse, sectie liegtuigen. motoren, instrumenten cn wiskunde. Vrijzinnig Hervormden Wijkkerkeraden richten zich tot de Prov. kerkvergadering Een aantal wijkkerkeraden der Haagse Hervormde Gemeente heeft zich tot het breed moderamen der Provinciale Kerk vergadering van Zuid-Holland gewend met de vraag, of dit moderamen. gezien een overgelegd rapport, van oordeel is. dat een bepaalde predikant der kerk, voorganger van de Vereniging van Vrij zinnig Hervormden, zo predikt en leeft, dat hij de fundamenten der kerk aan tast, en wat hiervan de door dat mode ramen getrokken consequenties zijn. Deze wijkkerkeraden delen mee tot het steilten van deze vraag gestimuleerd te zijn door het moderamen, dat de kerke raden in zijn ressort heeft gewezen op hun dure roeping ernst te maken met het minderhedenvraagstuk en het hiermee samenhangende modaliteitsprobleem. Prijzen bleven in evenwicht Het prijsindexcijfer van het levenson derhoud veranderde tussen 15 maart en 16 april niet en bleef op 107 (Basis 1951 100). De prijsstijging van aardappelen, fruit en rundvlees werden ruimschoots gecompenseerd door de lagere prijzen voor groenten, melk en eieren. Ambons telegram aan Koningin Het hoofdbestuur van de Ambonnese organisatie P.N.M.S. te Vlissingen heeft een telegram aan H.M. de Koningin ge zonden. waarin het verklaart, dat dt Nederlandse regering twaalf dagen lang noch voeding noch zakgeld heeft strekt aan de Zuid-Molukkers, die tot de P.N.M.S. behoren. Het verzoek om passing van artikel 44 van de wet op de soevereiniteitsoverdracht wordt beant woord met uithongering, hetgeen in strijd is met de wet. aldus het telegram. Italië wil in de V eili gheidsraad Italië wil de zetel ln de Veiligheids raad bezetten, welke het volgend jaar door België afgestaan moet worden. Ee" woordvoerder van het Italiaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat de vooruitzichten op steun van landen in het Midden Oosten en elders gunstig zijn. Tijdens de algemene vergadering der V.N., welke 12 oktober begint, zal ge stemd worden, wie België, Peru en Iran in de Veiliglu idsraad zullen opvolgen. De macht van de pers Gevaar dreigt dat bejaarden ah onnut beschouivd worden (Van onze speciale verslaggever) „De toegenomen be langstelling voo bejaardenzorg is slechts ten dele te klaren uit het feit, dat het aantal jaarden groeit; de kern van die grotere belangstelling moeten we zoeken in veranderde plaats, die de bejaarden onze samenleving zijr. gaan hebben de bejaarden terzijde Dit was de kenn van het knappe betoog, dat de Utrechtse professor dr. R Horn- stra vrijdag in Amsterdam uitsprak tij den6 de algemene vergadering, due vrij dag en zaterdag door de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen werd belegd. Het onderwerp voor alle besprekingen en feraten was het vraagstuk van de beji denzorg. Een van de meest spectaculaire punten van het huishoudelijk deel der vergade ring was de uitreiking van drie prijzen voor bijzondere verdiensten, welke gin gen naar de Departementen Wolvega voor zijn kleuter-onderwijs. Soest het bibliotheekwerk en Wassenaar het Algemene werk Over de twee perio dieken Volkeontwikkeling voor kader leden en Nutswerk voor alle leden die de Maatschappij het licht doet zien, wer den harde noten gekraakt. Verschillende stemmen udt de vergadering bepleitten combinatie van de bwee en opvoering van kwaliteit en Inhoud Het bestuur be loofde. deze zaak in studie te nemen. Sabena breidt vluchten uit In Rotterdam boeken voor Oost-Europa De Sabena zal met ingang van 1 juni wee extra diensten per week toevoegen an haar geregelde lijndiensten van Brus sel op Praag. Waarmede het totaal aan tal diensten op vijf per week wordt ge bracht. Deze diensten geven in Praag directe aansluitingen op de lijndiensten der luchtvaartmaatschappijen van Tsje- choslowakije, Roemenië. Bulgarije, Hon garije. Polen en Oost-Duitsland. die van Praag naar Bratislava. Boedapest, Boeka- Sofia. Warschau. Moskou enz. vlle- De helikopterdiensten van Eindhoven, Maastricht en Rotterdam naar Brussel geven ln Brussel directe aansluitingen op de lijndiensten Brussel—Praag. Het is thans mogelijk geworden in deze drie steden directe plaatsbewijzen te re- or Oosteuropese bestemmin- Super-7 luchtreus landde op Schiphol Op Schiphol is vrjjdag een machtige luchtreus aangekomen: de Douglas Dc ok wel „super 7" ofwel „de kampioen lange afstandvliegers" genoemd. De K.L.M. heeft van dit type er tien besteld hoopt de eerste volgend jaar te krij gen. Deze „super 7" 1* van de Pair Ame rican World Airlines en maakt een proef- demonstratievluCht langs de belang rijkste Westeuropese luchthavens. De „Super 7" heeft een groter vldegbe- eik dan enig ander in gebruik zijnd ver keersvliegtuig. Het kan zonder tussenlan dingen van New York naar Isten boel, Seattle naar Tokio of van Boston Helsinki vliegen. Ook is het in over iedere oceaan en over elk continent te „springen". Het toestel is tgerust met vier motoren, die samen :n startvermogen van 13.600 paarde- krachten hebben en in vergelijking met de Dc-7b aan weerszijden 1.8 meter ver der van de romp zijn gemonteerd, zodat in de cabine minder trillingen ontstaan. Bij een kruissnelheid van 560 kilometer per uur en een vllegbereik van 8000 kilo meter vervoerd de „super 7" 72 passa giers in de toeristenklasse. De rei9duur naar Amerika wordt aan zienlijk korter: over de afstand New York Londen (5600 klometer) doet het toestel 9 uur en 45 minuten. In omgekeerde rich ting heeft het als gevolg van de heer sende windrichting 12 uur en 18 minuten nodig. Een ndet onder broken vlucht van Chicago naar Amsterdam (6700 kilometer) duurt 11 uur en 23 minuten heen en 17 uur en 30 minuten terug. De P.A.W.A. heeft 25 van deze ma chines besteld en betaalt daarvoor ciroa 60 miljoen dollar. Wegens vervalsing Tientjes van 1949 uit circulatie De Nederlandse Bank is bezig de gehele serie tiengulden-bankblljetten van 1949 uit de circulatie te nemen. Van deze serie zijn namelijk nog steeds vervalsingen in om loop. Bijna dagelijks komen de valse tien- 5 bij de particuliere banken binnen, en ik worden ze ook bij de politie afgege- 1. Het betreft hier een totaalbedrag van 24 miljoen gulden. Alle biljetten van 1949, die via de banken bij de Nederlandse Bank binnenkomen, worden opgeslagen of vernietigd. Hiervoor ln de plaats komen de tlengulden-biljctten van de serie 1953. waarvan de Nederlandse Bank nog een grote voorraad heeft. Het tienguldenbiljet van 1949, dat te Londen werd vervaardigd en technische gebreken schijnt te vertonen, is het bil jet pet de blauwe achtergrond en de mo- van Ruijsdael. President Eisenhower heeft bij de aarding van zijn 38ste eredoctoraat de universiteit van Waco een voor stel gericht tot alle Amerikaanse univer siteiten om, gesteund door particulieren, in de minderontwikkeide gebieden we tenschappelijke opleidingscentra te atich- Geen conferentie over Korea? De Ver. Staten en de andere landen lie aan de ziide der Ver. Natries in Korea hebben gevochten, hebben een nieuw voorstel van communistisch China voor conferentie over Korea bestudeerd en beantwoord, zo heeft een woordvoerder het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken vrijdag in Washington c-kendgemaakt Dc inhoud za! niet bekendgemaakt wor- len voor het in Peking is overhandigd. Men meent echter te weten dat het Chi- iese voorstel om een conferentie over Korea te houden wordt ver worp en- Prof. Hornetra trok een parallel tussen de bejaardenzorg en de jeugdzorg. Voor beide is er het gevaar van een groter wordende achterstand, want beide n< in omvang en intensiteit steeds toe" dus prof. dr. Hornstra. „De jongelui nu zeven procent van hun salaris premie voor het basispensioen m< betalen, moeten maar een6 bedenken, dat er in de dagen, dat zij zelf oud zullen zijh. ongeveer anderhalf maal zoveel ouden van dagen zullen zijn als m dat de premie, dde de jongelui van dagen zullen moeten betalen, wel tien procent of meer zou kunnen bedra- Was het vroeger zo. dat de ouder dende man bleef wenken tot het hem gelijk was. van zijn spaarcentjes te gaan leven of tot het hem onmogelijk was ger te werken en in feite betekende dat in beide gevallen een geleidelijke overgang thans wordt hem van boven een leeftijdgrens opgelegd, die geen kening houdt met vitaliteit of behoefte een kunstmatige, abrupte overgang dus, die plosehng tot nietsdoen dwingt. Vroeger was het gezin een produceren de gemeenschap met vader als onbetwis te leider, nu is het gezin een louter con sumptieve binding, waarin de plaats van de bejaarde al gauw betwist wordt, uit overwegingen van woningtekort en finan. oiële draagkracht Vroeger had de bejaarde veell en ge makkelijk contact met de jongeren: de kinderspelen waren gelijk gebleven, het vertel en was nog in de mode. Nu is dat andere, en de jeugdaefciviteiten als pad vinderij en verenigingen brengen de Jongeren de ontspanning met prestatie- levering bij, een spel en wedstrijdvorm, aarin de bejaarde niiet meer past. De leeftijd van de bejaarden neemt, ge middeld genomen, toe, maar lichamelijke geestelijke tekorten kunnen niet in evenredige mate worden voorkomen. Door dit allies wordt de bejaarde een object van zorg voor de middelste leef tijdsgroepen. en he* gevaar dreiigt, dat deze groepen de bejaarden op dezelfde wijze gaan beecnouwen als hun kinde- als onnut en tot last De algemene van de bejaardenzorg is dan ook, de helpende jongeren (zij, die nu pre mie betalen) het besef van een juiste houding tegenover de bejaarden bij te brengen. Zonder deze houding heef* elke hulp een vernederend karakter". Internationaal congres van zaadhandelaren Ruim vierhonderd zaadhandelaren uit vele landen zullen op 29 mei de opening bijwonen van een congres van hun inter nationale federatie in de Ridderzaal door minister S. L. Mansholt. Twee Nederland se verenigingen, die voor iandbouwzaal- zaden en die voor tuin- en bloemzaden zijn lid van de federatie, welke op inter nationaal niveau vertegenwoordigd is bij de O.E.E.S. te Parijs. Twee Ned. mijnenvegers ter vergelijking naar V.§. De mijnenvegers Dokkum en Wilder- vank vertrekken 12 juni raar de Ver enigde Staten. De schepen die bezoeken zullen brengen aan Ponte Delgada op de Azoren en de Bermuda-eilanden, wor den op 2 juli in de Amerikaanse mijnen veegbasis Charleston verwacht. Voorts worden bezoeken gebracht aan Washing ton en Halifax in Canada In Charleston zullen vergelijkende proeven worden genomen met Ameri kaanse mijnenvegers van overeenkom stig type. De Dokkum en de Wildervank zijn geheel door de Nederlandse industrie ontworpen. De bouw werd door de Ver enigde Staten gefinancierd in het kader van het wederzijds hulpprogramma. Dodelijk ongeluk. Op de Tielerweg in Geldermalsen werd de 32-jarige mevr. V. uit Ttel vrijdagavond door een slippen de vrachtauto aangereden. Zij overlepd kort na aankomst in het ziekenhuis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 9