I aambeien orth State Waar eens het vorsten schone genoten van leven Buitenland sluit grenzen voor Nederlandse groenten Hoger personeel is vaak tot over de grens belast Amerikaanse onthulling Duitse buitenlandse politiek 1940 Is het Luthers tegen de Chr. organisatie te zijn? 75 TH 5 MAANDAG 28 MEI 1956 SCHWETZINGER FESTSPIELE Verrukkelijke amusementsmuziek en een reine Mozart-cultuur 3CHWETZINGEN. mei 1956. TF77E DE PALEIZEN en lusthoven van enkele eeuwen geleden bekijkt, 2al ontdekken, dat vorsten en adel vroeger wel volop van de aange name kanten van het leven wisten te genieten. Die paleizen waren er eigenlijk helemaal voor ingericht. Elke zaal, elke kamer, elke corridor moest een pronkstuk zijn. Aan het begrip Kitschdacht men toen nog niet. Gelukkige mensen toch eigenlijk. Tegenwoordig durven we zoveel niet meer uit angst voor de estheten. Stelt u zich eens voor dat u als ver lichting van uw salon (ook een begrip dat niet meer bestaat!) grote hang- lantaarns gebruikte, omrankt door kleurrijke kunstbloemen. Of dat u het plafond liet beschilderen met allemaal kleine lieftallige naakte engeltjes. Neen, dat kan niet meer. We zijn stijl- bang geworden. We hebben er angst voor dat men ons voor genieters zou aan zien inplaats van voor hardwerkende, praktische mensnn. En zelfs de adel van deze tijd voorzover die nog rijk ge noemd kan worden past zich aan bij wat critici aan rechtlijnige artisticiteit aanprijzen. Een heel klein beetje spijt heb ik er toch wel van. want wo hebben iets van de sier. iets van de levensvreug de verloren Het leven is niet meer om rankt met bloemen (die vroegere lan- Eugen Bodart, de leider van het Kurpfalzische Kammerorchester dat de Serenades in Schwetzingen verzorgt. Illllllllllllil!l!l>l!ll!i:il!l'llllllllllll!lllllllllllll|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||i plaats van de bruisende wijn is er d< nuchtere cola gekomen. De romantiek is er af en daarmee verdween ook het ver langen naar schoonheid. Amusementsmuziek Nu moet U niet direct beweren dat de rijke lieden van vroeger zoveel op pervlakkiger waren dan wij. Dat is onge past generaliseren en daarom onjuist. En als bewijs kom ik dan hier vanuit Schwetzingen met de naam van Keur vorst Carl Theodor, die van het leven wist te genieten maar beslist niet op pervlakkig was. Welke vorst en welke rijke adel nodigt thans nog jonge, ta lentrijke musici bij zich uit liefde tot de muziek en tevens om deze jongeren te stimuleren? Carl Theodor deed het en zijn naam zal voor altijd verbonden blij ven met die van Mozart. En wie over oppervlakte spreekt moet maar eens luisteren naar de amusements muziek uit die tijd. Amusementsmuziek, ja, ook al zitten we er dan tegenwoordig met heel ernstige gezichten in moderne concertzalen naar te luisteren. In de grote sierlijke concertzaal van het Slot Schwetzingen, waar vroeger door gepoe- derte en gepruikte paren een even sier lijk menuet werd gedanst, worden tij dens de Festspiele serenades gegeven. Dans peelt het Kurpfalzische Kammer orchester o.l v. Generalmusikdirektor Eugen Bodart muziek uit oude tijden, fchte ongecompliceerde speelmuziek, en tertainment van het beste soort. En tij dens die serenades viel het me op hoe vervelend het eigenlijk is. dat er nu in die danszaal allemaal stoelen in rechte rijen staan en de luisteraars vlak achter elkaar in statige, onbeweeglijke houdipg moeten luisteren. Van ontspanning is het nu inspanning geworden. En dan komt vanzelf dat gehate esthetiseren in plaats van het onbezorgd genieten. Als champagne Eugen Bodart is niet alleen een goed dirigent, maar ook een geniale vorser. ®n geheel nieuwe behandeling om de pijn te verzachten Dit tabletje lias water v is alles wat U nodig hebt. Hier is een volkomen nieuw middel om de pijn en het ongerief van Aambeien te verlichten. Hemotabs - 'n vrijwel smakeloos tablet, die ge kunt innemen met 'n glas Hemotabs geven niet alleen een weldadige verlichting van pijn en ongemak zonder zalf of zetpillen maar, met hun werking van binnen uit, doen Ze de zwellingen slinken en bevorderen ze de genezing. Daarenboven: Hemotabs zijn zacht laxerend en helpen zo doende de normale functies te herstellen, zo belangrijk voor een volkomen herstel en langdurige vrijwaring van pijn. HEMOTABS Hij vindt telkens weer nieuwe muziek uit oude tijden. En in zijn keuze is hij vol doende kritisch. Dit jaar stelde hij zijn programma's samen uit de rijke verschei denheid der zgn Mannhcimer Schule, •van ook MoZart de invloed heeft on dergaan. En die muziek, die heerlijke speelse werken van Riegel, van Danzi. Holzbauer. van 'Vogler. van Filtz, Ritter en van Toeschi. die noemde ik amusementsmuziek. Niet in de ge degradeerde zin van onze tijd. maar in juiste klasiseke zin van het woord ze muziek is bedoeld als ontspanning heeft verder dan ook geen enkele pre- Laat de klank i hard zijn, men iet die danszaal dan •r niet kritisch op c aar wil genieten, c onbezorgd ls chi il doorbrengen. Dan is di verkwikkend, dan werkt pagne. Maar nog eens len we nu champagm in rechte rijen stoelen, hoe pronkvol die stoeltjes ook zijp? In deze danszaal met goud-gebiesde wanden, bloem-omkranste lantaarns, vrolijke engeltjes en verruk kelijke speelmuziek horen tafeltjes met stoelen er omheen. En op die tafels hoort een verkwikkende drank. Dan eerst zal die muziek en dan eerst zal dat prachtig spelende Kurpfalzische Kammerorches- ter tot de juiste waarde en waardering kunnen komen. Dat moet heerlijk zijn om zo in deze omgeving naar muziek te kunnen luisteren. Mozart-cultuur In het rococo-theater ging het musice ren inmiddels ook door en hier klonken talrijke werken van Mozart, gespeeld door het Stuttgarter Kammerorchester o. 1 v. Karl Münchinger, het Gewandhaus- orchcster o.l v. Frans Konwitschnv en het SUdwestfunk-Orehcster o.l.v. Hans Rosbaud. Is het nodig deze drie orkesten en deze drie dirigenten nog nader te be handelen? Ze zijn voldoende bekend en terecht vermaard zowel door optreden in ons land, door de radio en door d'e grammo foonplaat. Alleen wil ik er van zeggen dat hier een stuk Mozart-cultuur werd gegeven, dat niet gauw vergeten zal worden. Speciaal wel door die onomstreden Stuttgarlers die o m. de Serenata Ncttur- na en 't Divertimento no. 17 D-dur speel den met een sprankeling en een gaafheid, die een voorbeeld mogen zijn voor alle kamerorkesten en ook voor alle grote orkesten. Langdurig klonk na afloop het applaus, men wilde de Stuttgarters niet laten gaan En na zeven keren terug komen gaf Münchinger dan maar het sein voor een toegift. Het was alsof Mo zart zelf weer in Schwetzingen rondliep alsof hij in de zaal ken hij zelf dirigeerde. Coi Rasoski Tienduizenden kisten sla doorgedraaid De afgelopen Week zijn op de groente veiling van Pïjnacker tienduizenden kis ten sla doorgedraaid en als veevoeder verladen. De voorafgaande weken beperkte het doordraaien van sla, een der hoofdpro- dukten van de veiling van Pijnacker. zich tot enkele duizenden kisten. België heeft bovendien vandaag de export vap sla uit Nederland stopgezet. Zwitserland' kondig- de eenzelfde maatregel af en deelde bo vendien mede. dat de invoer van Neder landse bloemkool zeer zal worden beperkt. Bloemkool en tomaten, meer in het al- R.-k. protest in Indonesië Het congres van r. katholieke organi- iltes in Indonesië, Pro Ecclesia et Pa- tria te Maiang heeft geprotesteerd tegen het besluit van de gemeente Ambarawa 6 april om het R K. ziekenhuis van De resolutie is toegezonden aan de minister van gezondheid op wiens be&luit 12 oktober 1954 deze opeising is ge- Tanker liep uit roer, veroorzaakte paniek Gisteravond liep de tanker Papendrecht an de rederij Phs. van Ommeren op de Rotterdamse Waterweg, ter hoogte van de veersteiger van Rozenburg uit het roer. Toen het schip op dc steiger afliep, ont stond paniek onder de wachtenden, die een goed heenkomen zochten. De veer boot lag juist aan dc oever en bleef bui ten schot van de 11.000 ton metende tan ker. De steiger werd beschadigd. De Papendrecht is nog dezelfde avond vlotgesleept. Tanker te water. Bij de Ned. Dék Scheepsbouw Mij. te Amsterdam i6 terdag het tankschip Northern Gulf (48.440 ton) te water gelaten. Het schip, gebouwd voor de Afran Transport Co. in Mon rovia, Liberia, een dochtermaatschappij van de Gulf Oil Corp. in de Veret Staten is een zusterschip vsn de Western Gulf, die 23 maart gereed kwam. De Northern Gulf is 212 m lang en J breed. gemeen de stook- en warmekasprodukten. bleven op de veiling te Pijnacker goed aan de prijs, waardoor het verlies, dat de kwekers door het doordraaien van sla hebben geleden, enigszins werd gecom penseerd. Komkommers, voorjaarsgroenten en spi nazie zijn eveneens i.n prijs gedaald. De uitvoer van appels naar Frankrijk zal vrijdag worden stopgezet. Westduitse „broeiers" voeren een actie tegen de invoer van gesneden tulpen uit Nederland, omdat zij vrezen terrein op hun eigen markt te verliezen. Zij verwij ten Nederland, na het eigenlijke bollen- seizocn nog bloemen te exporteren en „te willen dansen op twee bruiloften tegelijk'." De broeiers van bollen, ten dele ge steund door de Nederlandse bollenexpor- teurs, die eveneens afzetvermindering vrezen, menen te allen tijde door de in voer van snijbloemen te worden gedu peerd. zelfs als deze aan minimumprijzen zou zijn gebonden. Tien jaar geleden gebruikten de Belgi sche kwekers dezelfde argumenten. De Nederlandse bloemenuitvoer naar België is sinds het loslaten van deze strijdvraag verdubbeld en bedraagt thans vijf miljoen gulden per jaar. Nederland en Duitsland eikaars beste klant Ook in 1955 is Nederland Wesl-Duits- lands beste klant geweest, aldus het jaar slag der Nederlands-Duitse kamer van phandcl. Nederland nam 9,3% van Duitslands uitvoer af, terwijl Nederland in de Westduitse invoer de tweede plaats inam na Amerika. Nederlands uitvoer im in 1955 met 12toe, doch die naar :esl-Duitsland met 21%. Wcst-Duitsland as onze beste klant. Bij de uitvoer naar West-Du i ts-land overheersten voor het eerst de industrie- prod-ukten terwijl de land'bouwvoort- bren-gselen zakten tot 48% tegen 70% in 1950. Toch steeg de Wes-tdu-itse invoer van landbouwproducten met 10% uit Neder land tegen een stijging van 65%. voor het totaal De kamer maakt principieel be swaar tegen de Westduitse regeling voor de deelneming van Nederlandse rijnsehe- aan de Duitse binnenvaart. Wat vol de A'kte van Mannheim een recht •ordt ons thans als wederintrekbare gunst toegestaan n gebonden aan het "se tarief-stelsel. Onze uitvoer naar -Duitsland was 66 min, 44 min invoer. rinses Margriet heeft zaterdag een op- ring bijgewoond van het stuk Wens- land, gegeven door leerlingen van de La- Montessorischool, die enkele weken geleden haar 25-jarige bestaan vierde. De opbrengst van deze uitvoering kwam ten goede aan het Nationaal fonds ter be strijding van de kinderverlamming. Tcwatcrlatii chef van de ma Própper-V oor-du Mij. de Scheiae onderzeebootjage g. De echtgenote van de lincstaf, mevrouw J. M. zal 2 juni de bij de in Vlissingen gebouwde Utrecht te later laten. Bouwnijverheid Met medewerking van vertegenwoordigers der wetenschap, opdrachtgevers, werknemers en werkge vers zal donderdag te Delft een stichting Economisch Instituut voor de bouwnij verheid worden opgericht. Utrecht zal, als vierde gemeente in Nederland, naast Den Haag, Amsterdam en Rotterdam, gebruik maken van ponskaartensysteem bij het vaststellen van dé verkiezingsuitslag. Pensionprijzen. In de loop van sep tember zal uitvoering worden gegever aan de verordening, volgens wélke logies- verstrekkende bedrijven verplicht zijn logies-, ontbijt- en pensionprijzen aai Staking. Honderd-drie Ned. arbeider dienst van de Westdui-tse firma Krupp, die aan de Westhavenweg in Amsterdam laadbruggen bouwt, zijn zaterdag in tóng gegaan voor hogere lonen. o Moet nu ook delen in welvaartsstijging (Van onze sociale redacteur) de techniek vic het is bcangsli gend te zien, hoe de mens ook deze gaven misbruikt en ze in dienst der demonen stelt en hoe dientengevolge de strijd zich verder toespitst. Onze taak is het, de krachten te mobiliseren en tegenover de negatieve invloeden positief stelling te nemen. Aldus de heer W. Koops (Eindho ven). toen hij de vijfde jaarlijkse algeme ne vergadering van de Ned. Christelijke Vereniging van Hoger Personeel opende. Bij de stijging van de welvaart zijn er factoren, die tot een zekere voorzichtig- Engeland en Egypte gaan naar Moskou Dc Britse minister van luchtvaart en dc Egyptische minister van landsverdedi ging hebben de uitnodiging om op 24 juni de Dag der luchtvaart te Moskou bU De Amerikaanse democratische afge- lardigde Richards, voorzitter van de immissie voor buitenlandse zaken van het Huas van Afgevaardigden, heeft ver klaard. een tegenstander te ziin van „uit stapjes" naar Moskou door de militaire gezagsdragers. „Wanneer de Sowjetunle géneraal Twi ning uitnodigen voor een werkelijke In spectie en wederzijds iemand hiertieen sturen voor hetzelfde doel, wordt het iets geheel anders", aldus Richards Israël geeft K.L.M.- vliegtuig vrij Het ksT'.eringsvliegtuig. dat een maand geleden door Israëlische jagers tot lan den werd gedwongen toen het in Egyp tische opdracht luchtfoto's maakte in ge-bied van Ga-za, is vrijgegeven en gister avond in Kairo aangekomen. Nederland handhaaft akte van Mannheim Nederland heeft zich weliswaar bereid verklaard deel te nemen aan de conferen tie van de ministerraad der Kolen- er Staailgemeenschap, op 5 jun-i over de verschillen in de vrachttarieven voor de binnenvaart, doch verbindt zich niet de beslissingen uit te voeren. Het Hoge Ge zagsorgaan wil minimum- en maxirr tarieven, doch Nederland meent, dat niet moet streven naar bevriezing of hoging der tarieven, alleen bij érnstige crisis dienen minima te worden vastge steld. Vöorls wil Nederland een nauw keurige taakomschrijving voor mogelijke internationale commissies en is van deel, dat men rekening moet houden met de akte van Mannheim inzake de Rijn- „Te weinig contact Ned. Zuidafrikaanse vereniging 75 jaar (Van onze Amsterdamse correspondent) De herdenking van het 75-jarig bestaan van de Nederi-ands-Zuidafrikaanse ver eniging te Amsterdam stond zaterdag in het teken van de tegenwoordige verhou ding van beide landen. De voorzitter mr. Keuning te Overveen zeide, dat de bindingen met Zuid-Afrika klein blijven het aantal emigranten naar Zuid- Afrika ver beneden dat van Canada ls. Prof. jhr. dr. P. J. van Winter uit Gro ningen zeide. dat Nederland Zuid-Afrika t meer begrijpt. Oorzaak hiervan is de wijdering in de jaren 1940—1945 en in het toegespitste rassenbe-leid va-n het Afri- kanerdom. De Afrikaner is tot invloed gekomen door een verbeten nationalisme. De Nederlander ziet zijn nationaal be- i nauwer verbonden aan de westelijke wereld. De Afrikaner interpreteert deze vooral naar zijn eigen behoeften. Prof. dr. H. Smitskamp (Amsterdam) is >t bestuurslid gekozen. Tc Washington is hel negende deel ver schenen van het rapport over de Duitse buitenlandse politiek van 1918 tot 1945. Dit deel behandelt de periode van 18 maart tot 22 juni 1940. Het rapport bevat vele documenten, o.m. dc telegrammen ambassadeurs aan hun rege ns g< i deze tjjd. ordt in een telegram van dc Duitse ambassadeur tc Madrid gezegd, dat Fran co na de Duitse inval in Nederland op merkte: „De Duitsers zien het goed, z(j vinden altijd dc juiste plaats op het juiste ogenblik". De Duitse ambassadeur bij het Vaticaan deed op 27 mei aan Von Ribbentrop we ten, dat hü vertrouwelijk vernomen had, dat het staatssecretariaat de mening had uitgesproken, dat het voor Frankrijk het beste zou zijn een aparte vrede te sluiten en dat Engeland alleen zou moeten blij ven vechten. In de Verenigde Staten heeft het rap port opschudding verwekt door onthullin gen over Duitse financiële steun aan dc isolationistische propaganda welke m 194( Herv. Geref. mannen waren bijeen In zijn openingswoord van de in Utrecht gehouden bondsdag van de Bond van Herv. Mannenver. op G G. leverde de voorzitter de heer M. Noteboom uit Hil versum. kritiek op de gang van zaken in de Herv. kerk wat betreft de verslap ping in het geestelijk leven. In zijn verslag over de inwendige or ganisatie van de bond, noemde de secre taris, de heer W. F. van Dijk, de kwestie van de vrouw in het ambt nog actueel. In het afgelopen jaar zijn er bij de 151 verenigingen, die de bond telde, vijf bij gekomen, waartegenover een verlies staat van zes verenigingen. Het totaal aantal leden, dat 3210 bedraagt, is opnieuw teruit gegaan. Ds J. van Woerden uit Stolwijk hield referaat over „De belijdenis van het trum", waarna ds J. Verwelius uit Oide- broek, een slotwoord sprak. Volgens de documenten werkte, een iet met name genoemd, republikeins congreslid met nazi-propagandisten sa- de republikeinse Nationale Con- ;n isolationistisch programma te dezer advertenties, welke onderte kend werd door het toenmalige republi keinse lid Hamilton Fish. Deze heeft ver klaard, dat er „geen cent Duits geld" in de campagne gebruikt was. Volgens tele grammen van de Duitse ambassade te Washington zouden 40.000 dollar aan dit doel besteed zijn. heid manen, ook al verwacht men niet di rect een neergaande conjunctuur. Het verloop van de arbeiders is sterk geste gen, waardoor de kwaliteit der produktie gevaar loopt. Van verantwoorde selectie is geen sprake en het leidinggevend per soneel is tot en vaak over de grens be last. Mechanisatie en automatisering worden vertraagd door het gebrek aan vaklieden en produktiecapaciteit. Er is niet voldoen de gelegenheid om de efficiency voldoen de tc verbeteren. Zelfbeheersing en -be perking zijn nodig, ook wanneer zich be paalde verschijnselen voordoen, die op conjunctuurdaling wijzen. Vast staat intussen, dat. willen we in vergelijking met Rusland en Amerika niet tot de onontwikkelde gebieden gaan be horen. mechanisatie en automatisering ver sneld doorgang moeten vinden. Daarbij groeit de behoefte aan weten schappelijk en technisch opgeleid perso neel. De vraag is, of West-Europa op dit punt niet tot een sterkere binding moet komen. Niet de kwantiteit, maar de kwa liteit en de ervaring zouden in de toe komst wel eens de bottleneck kunnen vor- Ook in verband met de kapitaalvoorzie ning is ons land ongunstig klein. Hel hoger personeel heeft in de eerste aoorlogsc jaren relatief grote financiële 'fers gebracht ten gunste van de andere erknemers. Nu levert ze een relatief grote bijdrage aan inspanning en werk kracht ten behoeve van de welvaartsstij ging. De rechtvaardigheid gebiedt, dat het nu ook in die stijging deelt. Anderzijds moet de positie van het hoger personeel niet eenzijdig worden bezien en dient met het oog op dc vergeten groepen en op de toekomstmogelijkheden prijsstabilisatie voorrang te hebben boven loonsverhoging. «ij tegen „eenheid" isatic Hel i legen „al- ïgcndeel is het geval. Christenen zijn vóór eenheid, maar de grondslag dier eenheid is hun niet onverschillig. Wij zyn voorstander van algemene organisatie. En juist om dat wij dat zijn, wensen wij de Christe lijke grondslag van de organisatie-arbeid tc handhaven. Want eenheid is alleen be reikbaar op de grondslag van het Christe lijk geloof. Deze stelling poneerde zater dag de heer Ruppert, toen hij de jaarlijkse algemene vergadering van dc Ned. Bond „Maarten Luther" opende. Hij sprak over: Wij. Lutheranen, en het openbare leven. Hij zette daarin uiteen, dat het niet Luthers is, dn alles Luther te copiëren. maar wel, het leven, zowel het persoonlijk als het gemeenschapsleven te laten sturen door het Woord Gods naar de opvatting van de Lutherse belijdenis. Is Christelijke organisatie een Calvi- Verreweg de meest gerookte Amerikaan s r slechts' Cf QUALITY SINCE 1873" Sinas, tientallen jaren aan de spits! Torh is het zo ENERGIE VAN DE ATMOSFEER temperatuur geleidelijk stijgen en we jouden ten slotje gekookt worden, zodat ook deze oplossing voor de voortzetting van het leven niet bevorderlijk is. Gelukkig ls er hij al deze kwade kan- bij dieper nadenker zij van de zon krjjgt, heid kunnen afgeven als z vangen. Van enig voordeel In dat ndt plas lijk het en koel mogelijk zou worden, andere mogelijkheid, nl. dat van de energiewinst, waarhü dus steeds iets minder energie wordt afge dragen dan werd ontvangen. Dan zou de hebben becijferd hoeveel hierbij werd dc ïals de geleidings- alsr enige posten van geringer betekenis. Dit waren de debetposten van de balans. Aan de creditzijde werd de uitEtraling van de atmosfeer geplaatst, waarna bleek dat de gemiddelde inkomsten en uit- gaven elkaar prachtig dekten. „Dat moet ook wel", zal een nuchterling opmerken, „anders zou bet op de duur wanner of srdaad. nuchterling zal ens moeten toegeven, dat de •1 bijzonder goed in elkaar zit. (Nadruk verboden) nistischc gedachte? De heer Ruppert stel de vast, dat dit op zichzelf geen bezwaar zou zijn, omdat het niet Luthers is, pre cies het tegenovergestelde van de Calvi nist te doen. Maar uit de historie toonde hij aan, dat het niet in de laatste plaats Lutheranen waren, die voorgingen bij de stichting van Christelijke organisaties. Wij kiezen niet de weg van het indivi dualisme. De Eijbel heeft oog voor enke ling en gemeenschap. In dat licht moeten wij onze weg gaan. Des middags werd een forum gehouden over hetzelfde onderwerp. Naast de heer Ruppert waren leden van ddt forum de heren prof. dr. W. J. Kooiman, ds. J. Hap pee en J. F. Jaanus. Dit forum kwam tot dc conclusie, door prof. Kooiman duidelijk uitgesproken, dat er ernstig bezwaar ge maakt moet worden tegen de wijze, waar op sommige predikanten de Christelijke organisatie bestrijden. Een ander punt, dat enkele malen ter sprake kwam, was de concensus met de Herv Kerk. De heer Ruppert, die vol gende week ais lid de synode der Luther se kerk, die hierover zal hebben te be raadslagen. zal bijwonen, wilde geen defi nitief standpunt uitspreken. Over het H. Avondmaal is er geen eenstemmigheid. Voorshands zag spr. nog geen voldoende overeenstemming tussen beide kerken, om tot zo vérgaande voorstellen te komen, al» de synodaie commissie heeft gedaan. Zendingszorgen der Chr. Geref. Kerken De zendingsdeputaten van de Chr. geref. kerken besloten aan ds. M. Geleijnse. miss. predikant te Makassar toestemming te verlenen met een kort verlof te komen, om de situatie waarin hij en de zending thans verkeren, persoonlijk toe te lichten. De Toradja-predikanten die door ds. Ge leijnse uitgenodigd waren de gang het werk te bespreken en de jaarrekening en begroting 1956 vast te stellen, hebben daaraan geen gevolg gegeven. Uitvoerig hielden deputaten zich ook bezig met de positie van ds. A. Bikker die het laatst predikant was te Amster dam-west en door deze gemeente vooi twee jaar zou worden uitgeleend aan de zending. Nog steeds (sinds 1953) wacht ds. Bikker op zijn visum. De deputi besloten nu het mandaat van ds. Bikker te verlengen tot de synode van septem ber, die dan nader over de positie van ds. Bikker een besluit zal nemen. Inmid dels zijn op ds. Bikker enkele beroepen uitgebracht cn hij heeft dat van de kerk van Zwolle aangenomen. Indonesische actie tegen Frankrijk Wali Alfat^h, voorzitter van de Indo nesisch Isiatnietische organisatie Hiz- boellah zal er bij zijn regering op dringen de invoer van Franse goederen te staken om de Algerijnse broeders, d; door de Franse soldaten worden afge slacht, te steunen. De waarnemende voorzitter van de Parlai Nasional Indo nesia wenst bijeenroeping van de veilig heidsraad ter bespreking van de Alge rijnse kwestie. Oecumenische jeugd over de verzuiling De Oecumenische Jeugdraad in Neder land heeft dit weekeinde te Arnhem een zuilencongres gehouden, o.l.v. ds. N. O. Steenbeek. Achtereenvolgens spraken drs. H. M. de Lange, secretaris van de directie van het Centraal Planbureau, over de zui len in de Nederlandse samenleving, prof. mr. I. A. Diepenhorst, lid van de Eerste Kamer, over de antithese, haar beperkt heid en haar volstrektheid, en ten slotte dr. H. Berkhof, rector van het seminarie van de Herv. Kerk, over antithese en so lidariteit. Drs. De Lange belichtte vooral de his torie der verzuiling en merkte op, dat er in ons land een neiging tot separatisme is ontstaan, die haar weerga in geen enkel ander volk vindt. De vroegere ontwikke ling heeft zich ook na 1945 ten dele voort gezet, maar de politieke doorbraak heeft er toch toe geleid, dat die ontwikkeling hoogst problematisch is geworden. Prof. Diepenhorst bepleitte vooral het goed recht van Christelijke organisatie en van verzuiling, doch eigenmachtig, ge zocht isolement zei hij verkeerd te vin den. Dr. Berkhof stelde met name de so lidariteit als antithese tegen de antithese, doch wees anderzijds op het gevaar van een nieuwe ideologie. Wat nodig is, zei hij, is symmorfie met Christus zelf en zo met de wereld. Nieuwe wegen bij bet Chr. B.L.O. De Unie van Onderwijzers en Artsen, werkzaam bij het Chr. Buitengewoon On derwijs, heeft te Utrecht de voorjaarsver gadering gehouden, o.l.v. de voorzitter de heer J. J. Dondorp, die sprak over: „Een nieuwe taak". Hij zei dat het C.B.O. vroeger helemaal statisch was, doordat er aan de verple ging en de verzorging van debielen en im beciele kinderen vrijwel niets werd ge daan. De laatste jaren is het werk van de Unie meer dynamisch geworden. Er zijn nieuwe wegen ingeslagen. De heer Dondorp achtte het van grote betekenis, de mensen van de wetenschap nog meer te interesseren voor het werk van de Unie. Eveneens achtte hij samen werking tussen de ouders, het Christelijk Nazorg-Verband en dn schoolbesturen, zeer nuttig voor het op een hoger plan brengen van het debiele kind. Bij de bestuursverkiezing werd dit col lege gecompleteerd door de verkiezing van mejuffrouw J. A. Jonkers uit Den Haag. In de namiddagbijeenkomst hield prof. dr. J. Waterink een referaat over „Dn verdere ontwikkeling van het b o. vanuit theoretisch en praktisch oogpunt". A. F. Manning te Veghel. EXAMENS Geslaagd oenu Leiden. GRONINGEN Bevorderd tot tandarts: A. Boonstra. Koudum; J H. Huisman. Wol- vega; L. M. Retera. Meersssen IL.J. Kand. r J H M Verde- H. Ro\ jx. Duits: P. J. L. M. Binnendijk. Den Haag. Opsporing wordt verzocht van de 37- jarige Zoetje van Wolferen, geboren in Rotterdam, die 24 mei uit de psychiatri sch» inrichting Maasoord ls weggelopen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5