B.B. Leiden hield een grote realistische oefening BEROEPVANACCOUNTANT STEEDS MOEILIJKER 3 MAANDAG 28 MEI 1906 Namaak-bommen rond de Beestenmarkt AGENDA VOOR LEIDEN Maandag Schouwburg, 8 uur: Toon Hermans De Doelen, 8 uur: Leidse amateurfoto graf envereniging, bondscollectie Tent Herengracht (De Doorbraak). 8 u. Evangelisatiesamenkomst. Rehoboth (Rapenburg 10), 8 uur: Staat kundig Geref. Partij, sprekers ds. Zandt en ds. J. C. Ravenswaay Alphen aan den Rijn, Hervormde Kerk, Julianastraat, half 8: opwekkings- dienst Hermann Zaiss Station, 9 uur v.m.: Snelverkeer Ont houders Vereniging, autotocht door Zuid- Holland. Tent Herengracht (De Doorbraak), 8 u.: Evangelisatiesamenkomst. Woensdag Tent Herengracht (De Doorbraak), 8 u.: Evangelisatiesamenkomst. Burcht, 8 u.: gewestelijk arbeidsbureau, voorlichtingsavond emigratie naar Australië, met film. Stadsgehoorzaal, 8 uur: feestavond Leidse Onderwijsinstellingen. Gulden Vlies, 8 uur: Leidse Assurantie club, causerie over de algemene Ouder domswet. Stationsplein, 10 uur v.m.: Vereniging van huisvrouwen, excursie naar de Tornado-fabrieken te EttenLeur. Pieterskerk, half 8: Avondstilte. Leiderdorp, Dorpshuis, half 8: uit voering Sparta. Tentoonstellingen Prentenkabinet, 25 uur: Het Parijs van Jean Marot (tot 16 juni). Atelier wijlen Lode Sengers (Pesthuis laan 6). 10- 6 uur: expositie schilder- en tekenwerk en grafiek (tot 17 juni, gesloten op 26 en 27 mei). Boerhaavezalen, Lange Vrouwenkerk steeg 12. 2—5 en 79 uur: Leids Kunst centrum (tot 9 juni). Nachtdienst apotheken Apotheek Van Driesum. Mare 110. tel. 20406, en de Zuiderapotheek. Lommen- schansweg 4. tel. 23553. Leerlingen van Martien Opdam musiceerden GEVOELIGE VOORDRACHT, VERZORGD, EXPRESSIEF TOUCHER In de bovenzaal van „Het Gulden Vlies" had zaterdag een leerlingenavond plaats die georganiseerd was door de Leidse pianoleraar Martien Opdam en waarbij dertig van diens pianoleerlingen zich ach tereenvolgens lieten horen voor een pu bliek van vrienden, familieleden en ken nissen. Uit het openingswoord van de heer Opdam bleek, dat dit de eerste maal was dat een dergelijke leerltngenavond door hem werd voorbereid Hij had stellig alle reden zich over het tot stand komen ervan te verheugen. Er werd deze avpnd in een sympathieke sfeer en met grote toewijding gemusiceerd, niet altijd zonder technische tekortkomlnge uiteraard, doch vaak met verheugend ta lent. Het feit dat de leerlingen geheel ui vrije wil een zelf gekozen stuk voordroë gen maakte een zekere ongedwongenheid mogelijk. Het is niet mogelijk, hier in bijzonder heden te treden omtrenl de geleverda prestaties; wij kunnen slechts een vrij willekeurige greep doen uit het gebodene In het gedeelte vóór de pauze lieten zich •al jeugdige leerlingen horen wier pianistische carrière van zeer recente da- is; natuurlijk behoorden de gespeel de stukjes tot het elementaire repertoire, zowel werkjes voor twee als voor vier handen. Dit gedeelte werd bij wijze programma-omlijsting, geopend en geslo- met declamatie door Tineke de Brui Ineke Opdam, een soort hors d'oeuvi In totaal waren 650 manschappen erbij betrokken rpOEN ZATERDAGMIDDAG vier slanke Gloster Meteor straaljagers 1 boven de Leidse binnenstad opdoken en terwijl de sineres loeiden, vuurpijlen met daverende knallen ontploften, zwarte rookwolken opstegen uithoog oplaaiende brandstapels een duikvlucht uitvoerden, waren velen van de toeschouwers op de Beestenmarkt en in de hele stad, die zich de oorlogsdagen herinnerden. Dit alles was gelukkig slechts namaak, de realistische inzet van een massale werkelijkheidsoefening, die de A-kring Leiden van de organisatie Bescherming Bevolking hield in de Leidse binnenstad. Voor het eerst werd in Leiden op grote schaal geoefend; vrijwel alle dien sten van de zelfbescherming en verschil lende overheidsdiensten, met in totaal 650 manschappen en een overvloed materiaal waren ingeschakeld. Naast het voordeel, dat een dergelijk groot opge zette oefening biedt, wat betreft het aar de waarheid toetsen van technische vaar digheid en samenwerking tussen de velt diensten, gaat er ook een belangrijke propagandistische waarde van uit. Door de soepele wijze van afzetten was de duizenden Leidenaars heel goed gelijk, de verschillende werkzaamheden van vaak zeer nabij te volgen. Direct na het luchtalarm verzamelden de diverse blokploegen zich op hun len. Melders werden uitgestuurd om blokhoofd van de situatie in hun blok op de hoogte te stellen. Deze berichten werden direct doorgestuurd na; centrale commandopost, gevestigd koetshuis van kasteel Oud-Poe Van daaruit werden commando' geven, waardoor al spoedig na de val" het reddings- en bluswerk in volle gang was. Voor het overbrengen van de berichten werd gebruik gemaakt van zeer modern materiaal. Al kort na de eerste berichten waren twee verbindingswagens op weg naar het rampgebied, allebei uitgerust met een mobilofoon-installatie, terwijl nog acht portofonisten zich over het gebied ver- «preidden. Die portofonisten stonden voortdurend in verbinding met de twee wagens, van waaruit radio-telefonisch lie berichten werden doorgegeven aan de centrale post. Hier naast reden mo- torordonnonsen af en aan. Ondanks deze overvloedige mogelijk heden kwam de verbindingsdienst in de loop van de oefening soms voor bijna on houdbare situaties te staan, maar de moeilijkheden werden bevredigend op gelost. De onderdelen van de Georgani seerde Zelfbescherming kregen al spoe dig hulp van de verschillende B.B.-over- heldsdiensten. zoals de brandweer en de mobiele geneeskundige groep. Ook de teserve-politie van Leiden en de reserve- rqkspolitie van Oegstgeest waren inge- Ichakeld, die hun vakgenoten van ge meente- en rijkspolitie bijstonden bij af zetting en de regeling van het verkeer. De Algemene vervoerscentraile zorgde voor het vervoeren van, materiaal en manschappen, Om de oefening een zo realistisch mo gelijk karakter te geven en toneelspel te voorkomen, was er voor gezorgd, dat terwijl de oefening in volle gang was Weer goede avond van Ons Eiland De speeltuinvereniging Ons Eiland gaf «terdagavond In de schouwburg haar JzarUjkse uitvoering, die ditmaal In het 'eken stond van het tienjarig Jubileum. De voorzitter, de heer B. Broers, deelde 'n »ün openingswoord mee. dat ondanks de tegenslagen bij de bouw de vereniging het clubhuis toch dit jaar hoopt te openen. Als steeds op de feestavonden van Ons Eiland werd het programma geheel ver- »rgd door de jeugd. Na een tableau, dat de tien jaar van het bestaan uitbeeldde, gaven zes meisjes van de dansclub „Door ritme lenig" op muziek van Strauss een dans te zien. De hoofdrol werd gedanst d'or Tine Lardee. De fraaie kostuums varen op het eigen atelier gemaakt. De dansen werden ingestudeerd door mevr E SlevalHooidonk in het toneelstuk De Toverdoos konden da Jeugdige spelers zich naar hartelust uitlevenDe leidster, mevrouw A. Ver hitst—Schlagwein, had er wel voor ge bigd dat dit geen aanleiding gaf tot onbesuisdheid; het natuurlijke doen en '«ten van de kinderen maakte het stuk W een succes. Ook hier waren de kos- toims keurig verzorgd en de regievond- 'ton, zoals bijvoorbeeld het opkomen uit d« verlichte toverdoos, waren bewonde- 'answaardig. Een avond waaraan waarschijnlijk veel '"spanning en moeite aan vooraf zijn ge- &an. maar die weer eens heeft laten l'an, hoe het speeltuinwerk moet wordeD «ïngepakt steeds weer nieuwe moeilijkheden op doken. Door direct reageren werder deze onverwachte moeilijkheden zondei uitzondering opgelost. Zo ging brandmeester Van der Broek niet bij de pakken neerzitten, toen hij plotseling ontdekte, dat saboteurs 1* contactsleuteltje uit een van zijn n torspuiten hadden gestolen, zodat dez niet te gebruiken whs, maar hij scha kelde onmiddellijk een andere wagen in Tussen al deze bedrijvigheid door dook steeds weer de wagen op van de hee: S. W. Hagedoorn, het hoofd Bescherming Bevolking, die zijn mannen controleerdt orders gaf en problemen oploste. Mc loeiende sirene ging het daarna weer naar Oud-Poelgeest, waar zijn staf zich door de grote berg berichten en mede delingen heenwerkte. Na afloop van de oefening was er een nabespreking in het Antonius-clubhuis. dienst Sociale Verzorging, die met dertigtal dames die middag voor thee GEMEENTE LEIDEN Officiële publikaties AFSLUITING BLAUWPOORTSBRUG EN TURFMARKTSBRUG Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat de Blauwpoortsbrug van 30 mei 1956 te 22.00 r tot en met 6 juni 1956 in verband met uitvoeren van herstelwerkzaamheden )r het verkeer met alle voertuigen, rij- trekdieren en vee in beide richtingen gesloten verklaard en dat de Turf- marktsbrug gedurende deze periode ge sloten is verklaard voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee de richting van de Turfmarkt )e gedurende deze stremming door het verkeer te volgen route wordt ter plaatse met borden en pijlen aangegeven. Morgen voor 2 dagen brood nemen Er wordt aan herinnerd, dat het per soneel van het bakkersbedrijf woens dag een verplichte snipperdag heeft. Daarom zal er woensdag geen brood worden gebakken en bezorgd. Men neme morgen dus voor twee dagen! Ontspanningsavond Grofsmederij In de grote zaal van de stadsgehoorzaal werd zaterdag een ontspanningsavond ge houden door de personeelsvereniging van de Kon. Ned. Grofsmederij. De heer D. de Haan, de waarnemend voorzatter van 'erenaging, kon in zijn openingswoord ook de diireotie en leden van de staf met hun dames verwelkomen. Het gedeelte voor de pauze werd ver zorgd door het eigen personeel. Aehter- 'olgens treden op The Metal Music Players, Konegro-boys (acrobaten) en de toneelclub. Gedurende de tweede helft van de avond tirad een cabaretgezelschap op met Truusje Koopmans, Jan Blaaser, Jan Vogel en Bert Robbe. Er heerste een ge- zelloge sfeer. Huwelijksserenade Zaterdag hebben de Leidse drumband en het Eerste Leidse Jeugdorkest een serenade gebracht aan het echtpaar Apel doorn aan de Jan van Houtkade ter ge legenheid van het veertigjarig huwe lijksfeest. Er was veel belangstelling. Overzichtsfoto van de grote B.B.-oefening, zaterdag op en rond de Beestenmarkt gehouden Foto N. van der Horst en broodjes voor de noodwachters had gezorgd, zorgde hier ook voor koffie broodjes. Een tot de laatste staanplaats bezette zaal begroette haar commandant, de heer Hagedoorn. met een spontaan gejuich. Deze gaf een overzicht in vogelvlucht van de tijdens de middag verrichte werk zaamheden. Uit de rapporten van de waarnemers kon worden geconcludeerd, dat de oefening een uitstekend en vlot verloop had gehad. Natuurlijk waren hier en daar wel moeilijkheden voorge komen. die niet opgelost konden worden, maar uit de beschikbare gegevens kun nen de fouten worden opgespoord, door men ze in de toekomst kan komen. Doordat de enscenering en het terrein niet volmaakt kon zijn, moest voor ver schillende diensten en onderdelen wor den volstaan met eenvoudige opdrachten, waarbij echter de mogelijkheden bleven bestaan, de théörëtische kunde in praktijk te kunnen toepassen. De heer Hagedoorn stak een pluim op de pet van de politiemannen voor hun tactvol op treden, waardoor het propagandistische 9spect van de oefening behouden was gebleven. Ook de „gewonden", die ge durende de oefening vaak in zeer onge- one situaties hadden verkeerd, werden iet een hoera'tje bedankt. Samenvattend concludeerde de commandant, dat de oefening „556" een oefening was geweest, die er wezen mocht. De Leidse burgerij heeft kunnen zien, dat de noodwach ters in staat zfjn tot wat van hen verwacht wordt als de nood aan de man komt. Spr. riep een ieder op waakzaam te blijven en te blijven werken, zodat de technische vaardig heid nog hoger zou worden opge voerd. Hü kondigde nog aan. dat op 4. 5 en 6 juni in de Stadsgehoor zaal enkele bindingsavonden zullen worden gehouden. Overtroffen De vertegenwoordiger van de commis- iris van de Koningin in Zuid-Holland, ir. Gallas, zei, dat hij met hooggespan- en verwachtingen naar Leiden was ge komen, maar dat de oefening zijn stout ste verwachtingen overtroffen had. Hij sprak woorden van lof voor de onver moeibare ziel van de Leidse B.B., de heër Hagedoorn, wat door de zaal met gejuich werd onderstreept. burgemeester van Oegstgeest, de heer H. L. du Boeuff, hield daarna in zijn kwaliteit van lid van de kringraad geestige toespraak. Hij toonde zich bijzonder verheugd en trots, dat Leiden, hoewel niet als eerste in Nederland, in was geweest een zo groot opgezette oefening tot ccn goed einde te brengen. Onder hilariteit van de zaal sprak hij zer de samenwerking tussen Leiden en Oegstgeest. Hij zei. dat Leiden haar buurgemeente met liefde aan de borst koestert, al is de druk wel eens drukkend. Het hoofd van wijk VI dankte hierna amens de zelfbescherming allen, die door hun medewerking en hulp de oefe ning hadden doen slagen. De heer Hage doorn, die het slotwoord sprak, ver tolkte aller gevoelens met zijn woorden: We hebben het met zijn allen vandaag gedaan. MR.DR. KNOL IN AMSTERDAM OVER ONTWERP BERG. WETBOEK De Nederlandse broederschap van Accountants heeft in Carlton te Amsterdam haar jaarlijkse algemene vergadering gehouden. In zijn ope ningsrede zei de-voorzitter, mr. dr. H. D. M. Knol, o.m., dat het vereni gingsleven in 1955 een zeer rustig verloop heeft gehad, doch dat dit geens zins het geval was met de praktijk van de accountant. Ons beroep wordt steeds moeilijker en speciaal het belastingrecht is een bron van voort durende zorg, aldus de voorzitter. Na de pauze kwamen de iets meer ge vorderden aan het woord. Zowel bij deze groep als bij de eerstgenoemden viel op, dat gestreefd werd naar een muzikale, gevoelige voordracht en naar een ver zorgd, expressief toucher; en dit streven leidde niet zelden tot goede resultaten ook wanneer de technische routine ontbrak. Persoonlijke vermelding dienen in elk geval Ton Kallenberg een Nocturne van Dennis Coolwijk, José de Krijger met een wals in Es van Beet hoven, Ben Topper rr.et een werkje van Turina, Yvonne Kraar.eveld met een an dante uit een pianoconcert in D van J. C. Bach en met een improvisatie. Else Heymans met de Fantasie in d van Mozart, Tineke de Bruin met een Praeludium en Fuga in a van J. S. Each en de nocturne in bes op. 9 1 van Chopin en Truus Kas pers met een eerste deel uit de sonate in A K.V. 331 van Mozart. Deze avond mocht stellig een succes heten. Wij hopen met de heer Opdam, dat een dergelijke leerlingenavond nog eens zal plaats hebben. Dr. J. van der Veen Verkeerstafel Veilig Verkeer In een dezer dagen onder voorzitter schap van de heer J. Machielsen gehou den bestuursvergadering van de afdeling Leiden van het verbond voor Veilig Verkeer werd meegedeeld, dat het le dental, dank ztf de gevoerde werfactie. met ongeveer 400 is toegenomen en thans omstreeks 800 bedraagt. Aan het verkeersexamen werd deelgeno men door niet minder dan 1960 leerlingen van 52 Leidse openbare en bijzondere scholen. Hiervan slaagden er 968 voor het ielrijdersexamen en 708 voor het voet gangersexamen. Er werden respectievelijk ;n 102 kandidaten afgewezen, terwijl 37 deelnemertjes het wielrijdersexamen foutloos aflegden en 54 het voetgangers- Voorts werd medegedeeld, dat een grote verkeerstafel ten dienste van het ver- keersonderwijs in aanbouw is. Wanneer gereed zal zijn, belooft het een van de mooiste en best-ingerichte verkeers- tafels van Nederland te worden. Het ligt in de bedoeling deze tafel onder te brengen in een daarvoor speciaal in te richten verkeerslokaal, waarover met het gemeentebestuur besprekingen worden Teneinde de groeiende belangstelling oor „Veilig Verkeer" nog meer te sti muleren. zal in het najaar een grote pro- paganda-avond worden gehouden. De heren Van Oudenhoven, Bonnet en Voerman zullen de commissie van voor bereiding vormen. Gevestigde en vertrokken personen In de week van 22 tot en met 26 mei Nadat enkele huishoudelijke agenda punten waren afgehandeld hield de heei Knol een inOekliivg over: „Het ontwerp v Burgenl'ijk Wetboek en de accoun- In deze inleiding werden enige wijzi gingen besproken, die vooral voor de accountant van betekenis kunnen zijn, In het algemeen heeft de accountant tot taak, aldus mr. Knol, om nauwkeurig zorg te dragen voor de samenstelling van balans, waarop duidelijk 1ot uiting komen de rëühléh eh verplichtingen van tie door hem gecornfrOleerde onderne ming. De constatering hiervan is niets bijzonders. Maar dat wil niet zeggen, dat rige posten of groepen van rechten of verplichtingen geen moeilijkheden kunnen opleveren. Dit i6 niet alleen thans reeds zo men denke hierbij aan ïs, koop en verkoop op afbetaling diverse garantaeverplichtingen maar het ontwerp N. B. W. levert enige bepalingen op. die het aantal gevallen zullen vermeerderen èn ook enige thans reeds voorkomende transacties op andere regelen dan onder de tot heden gel dende bepalingen BETERE REGELING Sommige onderwerpen zullen volgens het ontwerp in de toekomst beter gere geld zijn, b.v. de aard van de openbare registers voor de rechtstoestand van re- gistergoederen, al is het negatieve stel sel niet verlaten, en in verband daar- het ondeirwerip hypotheken. Speciaal geldt dit voor het bezitloos pand recht, :1k onderwerp in de-toekomst een be langrijke wijziging zal ondergaan^ zij het dat hierbij een instituut zal komen, riL het bezitloos geheime pandrecht, dat de nodige moeilijkheden zal kunnen opleve- Niet alleen deze' onderwerpen vra gen aandacht m praktijk steeds meer inburgeren van de verkoop op afbetaling. In dit verband doen zich o.m. de vol gende vragen voor: 1. moeten deze onderwerpen dn de ba lans tot uiting komen?; 2. zo het antwoord bevestigend luidt, op welke wijze? In het algemeen moet het antwoord op de eerste vraag bevestigend worden be antwoord. Men zou kunnen zeggen: het i6 voldoende als een en ander duidelijk in het - begeleidende rapport wordt aan gegeven. Maar dit kan alleen gelden voor een rapport voor intern gebruik be stemd, afgezien nog van het feit of het aanbevelenswaardig is. Hoe dit ook moge zijn. de accountant zal zrich op deze en zoed moeten bezinnen, zijn con troletechniek daarop inrichten en zich zijn verantwoordelijkheid steeds bewust zijn, aldus mr. dr Knol. RECEPTIE VAN DE BATAVEN Ter gelegenheid van haar 25-jarig be staan hield de r.k. atletiekvereniging „De Bataven" in „De Doelen" een recep tie. Een vrij groot aantal vertegenwoor digers van verenigingen en organisaties bezochten de feestelijkheid. We noemen de r.k. voetbalvereniging Docos, deken Haring, de r.k. Sportstich ting, de Leidse Sportstichting, het dis trict Zuid-Holland van de Kon. Ned. Athletiek-Unie, de sportvereniging W.I.K., de Amsterdamse vereniging Olympus en verenigingen uit Noordwijk en Den Haag. Ook was de Leidse Athletiekcommissie er. alsmede wethouder Van Schaik namens het gemeentebestuur. Bloemstukken sier den de receptiezaal. Deze B.B.-ster werkt achter de schermenal doet ze dat óp een scherm: ze is aan het „plotten". Van minuut tot minuut is de staf zo doende op de hoogte van de situatie in het rampgebied. Foto N. van der Horst Te Leiden vestigden zie»" J. W. Affourtit, huishoudkundige. Bree- straat 54; L. C. van Andel, Merelstraat André de la Porte, Witte Singel C. Ansink en fam., Acaciastraat Blaauw, Lage Rijndijk 79a; H. Blom. schrijver I KM, Pr. Hendrikstraat 1; S. L. Bouman en fam., werktuigk. in genieur, Moddermanstr. 35. W. O. Brands- verpleegster. Hogewoerd 11 - Dijkhuis, Oude Vest 157; D. van Egmond, korp marinier I KM. Munnikenstraat 33; M. W. de Greeff, verpleegster. Hooi gracht 1129; M. J. W. de Groot, Nachtegaallaan 17; M. R.Halie, Rood- borststraat 52; A. G. M. Hèruer, echtgen. v. Ebbens. strijkster. Leliestraat 56; Hesseling, mach. bankw.. Herensteeg 21a; W. C. Kruithofvan der Hoeven en fa Kam. Onneslaan 12; J. C. ten Hoopen fam., adminisrateur KLM, Hoflaan 135; D. P. de Jong en fam., jur. adviseur, J. de Wittstraat 15. J. C. de Jong. fröbel onderwijzeres, Groenhovenstraat 9; B. A. de VosKager, Pieterskerkgracht J. Kooper, a/b ws ..Rival", ligg. achter Haagweg 59; E. ter Kuile, 11. verpleegster, Rijnsb.weg 10; N. M. van der Leeden, verpleegster, Zoeterw. Singel 41; W. van der Lugt, leraar, Leuvenstraat 47; N. J. de Lijster, hulp in de huish., Rijnsb.weg 10; C. J. A. Manders, Lammenschansweg 106; A. Milanesi. hulp arbeider, de Sitter- laan 29; G. KooienPlu en fam., Haar lemmerweg 20. R. M. Polfliet. huishoud- ws „Rival", ligg. achter Haag- weg 59; J. van der Reest en fam., u voerder, Kanaalweg 173; I. Sala, hulp de huish., Steenstraat 11; P. W. F. Saulus, elektricien. Oude Singel 158a; W, Steen bergen en fam., adj. commies NS, Lee mansstraat 48; H. Tiebosch en fam., sigarenmaker, G. van der Laanstraat 8; Tolboom, betonwerker. Groen- oordstraat 3; M. de VrindVolkers, Maresingel 24; H. G. Wiggers, verpleeg ster, Rijnsburgerweg 10; J. M. M. Breedt Bruijnvan Wijk, Schelpenkade 9; A. BinnendijkZevenhoven, Noordeinde 17; Expositie L.K.C. geopend in Boerhaavezalen Wethouder Van Schaik herdacht Frans de Nocker en Lode Sengers HET WAS ZATERDAGMIDDAG druk in de stad. Niet alleen de markt was daar de oorzaak van, maar ook de grote B.B.-oefening. En ook het mooie weer had velen naar de straat getrokken, waaraan alles bij elkaar misschien geweten moet wordendat de belangstelling voor de ope ning van de L.K.C.-expositie in de Boerhaave-zalen maar gering was. Misschien ook was het, omdat de gebruikelijke attractie op het openings- programma (in de vorm van muziek etc.) ontbrak? We weten het niet, maar het was des te opmerkelijker, omdat er juist voor de tentoonstellin gen van het Leidse Kunst Centrum zo grote belangstelling pleegt te bestaan. Wethouder Van Schaik, die ook voor tter is van het centrum, wees er in zijn openingswoord juist op. dat het zo nodig belangstelling van het publiek de kunst te wekken. Nog te weinig wordt bijvoorbeeld bij het kiezen van ge schenken aan gedacht, dat een schilderij ien beeldje, een ets. een tekening of mooi stuk ceramiek een vreugde het leven kunnen betekenen. Het Leids Kunst Centrum probeert zij het bescheiden wijze de aandacht op de kunst te vestigen: een klein geluid op het ogenblik, nu grote Rembrandttentoon- stellingen in den lande allerwege in het middelpunt van de belangstelling staan, een góéd geluid, want kwalitatief kan het L K.C. gerust voor de dag komen. De wethouder wijdde enige gevoelvolle oorden aan de nagedachtenis van c overleden kunstenaars Frans de Nocki Lode Sengers. Hij memoreerde ook vertrek van enkele anderen uit de oude kern en begroette met blijdschap de nieuwelingen. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Symphorosa Magdalena i v J G Wisse en J T Heijn; Sl<ta Vijayantimala. d v H Kaulesar Sukul en Gajadin; Maria Pietern^lla, d v J Rietkerk en A de Hoog; Ronald Adrlanus, A C Boonekamp en L B W van Noort, Ferdinand Willem, z v H J Flanderhijn 3 M J Neuteboom; Johannes Antonlus, C T J Witteman en J A v d Weijden; Frederlk Marlnus, z v J M de Ru en C P Roefstra; Aart Voget, z v A Smits en A G M van Rhijn. OVERLEDEN: H van den Berg. zn. 36 jr; J J den Os, zn, 6 mnd; H v d Zeeuw, wed. van De Ru, 83 Jr; T v d Voort, wednr. 88 jr. Spreekbeurt Voor de Gereformeerde Gemeenten In Nederland spreek ds. F. MsStan morgen- d om half acht in het gebouw Hoge Rijndijk 24. In de tentoonstellingszaal was als hulde aan de kortelings overleden schilder Lode Sengers een door hem gemaakt portret opgesteld, waarvoor paarse seringen wa ren geplaatst. Uit Leiden vertrokken. A. Baarends en fam.. Veilingkade 29. Lei derdorp, M. P. Splinterln 81. G. Bakker fam.. Spijkerboorstg 6, Zandvoort, Hal- testr. 11; W. D. M. v. Berge Henegouwen. Schelpenkade 47. Canada; D. Bink en fam., Doezastraat 27a, Alphen a/d Rijn, Ruisdealstr. 57; R. A. Blok, R. Visserstr. 22a, 's-Gravenhage, Boekhorststraat 66a; A. Bronmeijer, Koninginnehof 14, Voor schoten, Leidseweg 116; H. Chaudron Budding, Bilderdijkstr. 2, Haarlem, Ti- morstr. 123; J. de la Bije en fam., Mors- weg 168a. 's-Gravenhage. Stevinstr. 52; H. G. M. RooversCorver, Mariënpoelstr. Schiedam, Nic. Beetsstr. 70b; M. E. M. BoomCossee, Hoogl. kerkgrt 34, Zoeter- 'oude, H. Rijndijk 7; N. Crama, Hart- manstr. 13, Amsterdam, Schollenbrugstr. 7II; H. A. Deinum, Rijnsb.weg 28, 's-Gra venhage, Frankenslag 328. J. J. van Dijk, L. Mare 98a, Valkenburg ZH, a/b „Liber- van Es en fam., Merelstr. 36, Leiderdorp, Hoofdstr. 79 S; P. A. Fre- driksz, Zoeterw. Singel 46. Beverwijk, Vendellaan 22; J. Friedhoff. Clarensteeg Haarlem, Lod. v. Deijssellaan 210; E. T. H. Geurts, Hooigrt 11/29, Gilze ca, Chaamseweg 1; H. Goedhart. W. Singel 93, Amsterdam. Emmastr.32 IV; M Ver loopv. d. Ham, Potgieterln 11a, Noord- ijk, L. Berkemeierstr. 5; J. v. Harten, Doezastr. 10a, Ede Gld., Lunterseweg 73; M. H. Heidweiller, St. Aagtenstraat 28a, Wassenaar. Buurtweg 90; E. L. Humme, de L de Kanterstr. 30a, Velsen, Zeeweg C. H. L. Klaassen, v. d. S. Bnkhuy- zenlaan 10, Rotterdam, Groenenzoom 259. A. A. H. v. Leeuwen, Rijnsb.wg 10, Noord- ijk, Schiestr. 20; L. T. Matthijsse, Spie- ghelstr. 12, Gorinchem, Eind 46; J. T. de Miranda, Boshuizerkade 33, Amsterdam, Gaaspstr. 7 I; W. J. Ouwerkerk, W. Pyr- montstr. 25, 's-Gravenhage, Stevinstr. 30; G. H. I. M. Peek, Fagelstr. 32, Schiedam, Nassauln 53; P. C. Porrey, Merelstraat 7, Rotterdam. Statensingel 61c; J. Reppel, Noordeinde 2a, Doorn. Mariniersweg 7; A. W. Riebeek, Looierstr. 62. Oosterhout, Pr. Frederikstr. 110; R. M. Schoonenberg, Papengrt. 8, 's-Gravenhage, v. Akenstr. 16; A. F. Sneep en fam., G. v. d. Laanstr. 8, Bergen op Zoom, Adr. Poirterstr. 7; R. Soomers, Breestr. 130a, Roosendaal NB, Burgem. Schoonh.straat 10. A. L. B. Stroo, Rijnsb.weg 10, Voorburg, Kon. Wilhelmi- naïaan 168c; I. v. d. Tempel, Witte Singel 27, Wassenaar, Santhorstlaan 69; H. B. v. Tongeren. St. Jacobsgrt 1, Haarlem, D. Schaferstr. 17; J. Valkenburg, Mezenstr. 2, Rheden Gld Velp, Rosend.ln 45; J. van Veen, Lusthofln 31, Leiderdorp, Hoofdstr. 79D; G. J. H. Verstegen, Stieltjesstraat •Gravenhage. Pomonaplein 15; G. OuwerkerkVogelezang, Oude Herengrt. 12, 's-Gravenhage, Rembrandtstr. 440; W. J. J. Soomersv. d. Voort, Nw Rijn 113, Roosendaal NB, Burgem. Schoonh.straat 10; L. J. Weber, Rijnsb.weg 10. 's-Graven hage, Kranenburg weg 68; J. T. v. d. Wereld en fam., Roodb.str. 18, Sassen- heim, Hoofdstr. 269; G. C. v. d. Weijden, Hooigrt 13. 's-Gravenhage, Prinsessegrt G. M. J. Wiggers en fam., Steenschuur 11, Leiderdorp, M. P. Splinterlaan 55; P. F. Wolff, Marnixstr. 81. Haarlem. Klever parkweg 193; M. Voordouwv. Zijp, Hoogl. kerkgrt 40a, Leiderdorp, M. P. Splinterlaan 85. Geref. jeugdclubs hadden een gezellige avond TTET WAS WEL een opwindende voor de jongens en meisjes van 8 tot 12 jaar. die lid z(Jn van een der jeugdclubs van het Geref. Jeugdverband, toen zater dag in het Hervormd wjjkgebouw Leven daal de Jaarlijkse propaganda-avond werd gehouden. Het valt heus niet mee. als Je ook eens op het toneel moet staan om ieti te laten zien van wat Je als club pres teert! Dat geeft altijd het gevoel van nu komt het er op aan, nu moeten w« onze vaders en moeders en alle andere belangstellenden laten zien, hoe gezellig en leerzaam het op onze club is. Dat het gezellig kan zijn, bewees do stemming wel, die er al spoedig in zat. Wat is er gelachen om de vele leuke stukjes, die werden opgevoerd. Natuur lijk was alles niet even geslaagd; het blijkt wel, dat het altijd weer moeilijk is. een gehele avond iets geschiktst te den. Om de kinderen toch maar iets te laten doen, wordt dan wel eens de toe vlucht genomen tot „stukjes", di lijk voor de jongsten (8 jaar) nog te kin derachtig zijn. Misschien is het mogelijk, de kinderen eikaars krachten eens te la ten meten door hersengymnastiek, reciteerwedstrijd of iets dergelijks. Uiter aard niet te moeilijk, maar in overeen stemming met het op school geleerd*. Men beschouwe deze regels niet als kri tiek, want we hebben grote bewondering de leiders en leidsters van de clubs. Voor hen past een woord van dank en hulde. Jammer, dat er zo'n gebrek aan jeugdleiders en -leidsters is. Nu komt alles terecht op de schouders van een te kleine groep. met al is het een vrolijke en ge slaagde avond geworden, waarbij niet werd vergeten de betekenis van het Jeugdwerk naar voren te brengen. Zo werd de juiste sfeer bereikt. We vermoe den dat er gisteren nog veel na-gelachen en na-gepraat is over de aardige stukjes en de verdere gezelligheid van deze avond, die door de heer Hans Boot werd gesloten. Uitstekende dissertatie Ds. G. Gilhuis promoveerde Zij, die op sociaal en psychologisch ter rein arbeiden, allen, die in het maatschap pelijk werk zijn, en zeker alle predikan ten benevens allen, die zich aan pastorale arbeid wijden, zullen dit proefschrift „Pastorale zorg aan bejaarden" met dank baarheid lezen, aldus prof dr. J. Wate rink, toen hij de promotie verrichtte van de bekfende Haagse Gereformeerde predi kant, ds. C. Gilhuis, tot doctor in de god geleerdheid aan de Vrije Universiteit, in de Woestduinkerk te Amsterdam. Spreker prees de leesbaarheid en de originaliteit het proefschrift. De promotor her innerde aan het harde werken van de pro movendus en noemde de dissertatie een uitnemend stuk werk. Er was grote be langstelling van de zijde der wijkge- meente van de Maranathakerk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3