Haringvloot stoomde zonnige Noordzee op Chr. schoolvereniging heeft goed jaar gehad Na de middenweek maakten de trawlers bar-slechte reizen NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 23 MEI 1956 Katwijk wuifde zijn vissersvolk uit! Aan Noord- en Zuidzij stonden duizenden te kijken 0, WAT WAS HET MOOI, DIE UITVAART VAN DE VLOOT. Zoiel hebben we in jaren niet gezien. Zoveel mensen als daar in IJmui- den langs de Noord- en Zuidzij stonden en op de kop van de haven bij het vissersmonument en aan de voet van de rode vuurtoren. Welke rode vuurtoren by lange na geen dienst behoefde te doen, want „grote grutten", wat scheen die zon mirakels óp de loggers en in het vuile zwarte havenwater met de lege deinende oliebussen en het vieze wrak hout. Het smerige water blonk ervan. Het was een verblindende spiegel, vóór tweeën beroerd door een driftig heen en weer varend politiebootji en door de snel nog tussen de met draaiende motoren liggende twee- rijige haringvloot doorschietende trawlers, op weg naar de trekgron- den. Na tweeën, toen aan de havenkop de rode vlas: ten teken van de uitvaart in top was gehesen, in wilde verwarring gebracht door de log gers en trawlloggers, die achteruit sloegen, midden in de haven stil kwamen en dan langzaam de steven wendden, naar zee, de jongste her manningsleden het hoogst in het want, wuivend naar de wal, der, naar het meissie en naar broer en zussie. Een feest was het. Een feest van wuiven en gillen en oorverdovend seheepsgefluit en van een zonlicht, dat alles leek te overspoelen. En een klein beetje tragiek was er natuurlijk ook verborgen achter de schone schijn. „Teuntje, als Arendje nou mander wordt, dan ael je toch de dokter maer 'oor". Vader op zee. een ziek kind thuis. Daar gingen de Bali en de Excelsior II en de Dirk en de Rijnmond IV en de Sumatra. Op de Sumatra had schipper Willem Schaap zijn vrouw gegroet en matroos Cornelis Schaap had zijn vrouw gegroet en Henk Herberts, ook al matroos, had zijn meisje gegroet, Geerje van Duyn. Ze hadden samen het laatste maal gebruikt. Het „galgemaal" grapte er één. Mevrouw Schaap-Haasnoot, Schaap-Ouwehaind en Geertje hadden met z'n drieën de sla gedaan en aerpels geschild. De schippersvrouw zó tegen de Noordwijker Arend Hazenoot: „Gae Jij es effe een emmer aele voor de slae, Aerend". En Arend was niet zo goed of ie ging. Allemaal even aanpakken niettan? Alleen de kok was er tussenuit. Maar goed, die zou dan toch terugkomen voor het koken. Al te goed is buurmans gek. Thijs Maurdts stond achter de ruggen van de toekijkers over zijn strozak ge bukt. Over het dek lagen sprieten en aardappelschillen en aangestoken slabla ren, maar dat zou buiten de pieren wel „over de muur" gaan. z Bar druk Schipper Schaap had het bar druk met IMeerburgs vloot aan de uit- stoom naar de haringgronden, de KW 5, KW 3 en KW 2. van alles. „Ik heb het zo druk als een klein baassie" zei hij. „In de winkel was het ook zo druk man, ik kon me cénte gewoon niet kwijt." Natte haren van de drukte en van de warmte plakten onder de petteklep op zijn voorhoofd. Barend Duyvenbode met z'n blonde kop, een van de factor zei, dat ie „zo'n beetje" de motoren had gekeken. Of ze het nou ook goed deden? „Ik hoop het" 3arend. Hij vertelde gauw wat over de Bertha, die vroeger wel zeillogger was geweest en dus waaratje niet tot de nieuwtsen behoort, maar die een „hart" an 300 paardekrachten heeft en als je et zo'n motor jaagt en je hebt met de angst een beeje geluk, dan wil er best »n kansje inzitten. Witneuzen Er klom een oude man van de kant het sohip op. Het was Arie Buyzerd Schaap, de vader van de schipper, 79 jaar, maar kras en jongkerel haast. „Er is 'eel veranderd meneer" zei hij, „eel wat. Zelf eb ik nog op de bomskuit evaere". En hy vertelde van de witneuzen van Meerburg, maar dat was dan ook al zo'n tijd geleden. Hij schudde z'n hoofd en stak zijn halve sigaar weer ln de mond. Maar es even in het ach- terverblyf kijken. Het schip begon in eens te trillen. Beneden wqs de 180 pk Deutz aangeslagen. Arend van Duyvenbode wou zeker laten zien, dat z'n motoren het nog best konden. Hopla Op de wal trok het volk heen en In groepjes bleef men kijken naa; schepen, naar de kleurige wimpels, het politiebootje, dat maar heen en schoot. Meisjes met witte werkschorten uit bedrijven langs de Trawlerkade rven tussen twaalf en half twee tus- het volk door, maakten een klets praatje met loggergasten hier en een gebbetje daar. Op de „Anna en Cornelia" iemand van kantoor de namen van de gemonsterden op. Jacob van Beelen, meteen gedag te blazen op de fluiten. Uit alle macht. De IJM 40 had een tak in de mast. Dubbel feest, een bruigom aan boord. Onderhavenmees ter Van Dongen zag het allemaal. Toen ging hy verder met vertellen. Kijk, zei hij, het eerst gaan de sche pen bovenwinds, het allereerst de Rijnmond III. die daar, nee daar, aan de Noordkant ligt. En aan deze kant beginnen we met de KW 168. Een dag verlof Willem Brouwer stond erbij te luiste ren. Maar hij wist dat wel. wat Van Dongen daar allemaal vertelde. Hij zelf factorzoon en als je dan niet hoe het er toe gaat bij het uitvaren! Willem had een dag verlof extra. Van de luchtmacht. Hij had niet naaT Nijmegen hoeven te komen. Nou, op zo'n dag is h< beter in IJmuiden dan in Nijmegen. Mai als het nou toch je werk is om belang stelling te hebben voor vragen of de be- manniif wel compleet is, of er wel genoeg vaten zijn geladen, of er wel eten aai boord is en of er wel smeerolie klaar staa voor de motor, dan is dat toch wel te be grijpen. Geruchten gingen er ook langs de kant. Dat krijg je, als er zoveel mensen oj kluit staan te kijken en te nietsdoen. Er werd voor waar verteld, dat de sterdam", die grote trawler van Krijger, gen dat is dus vandaag naa gaan om haring te halen. Er zouden 50 tonnen aan boord van het schip zijn gebracht. En de KW 15, de Rijnmond II, niet genoeg volk kunnen krijgen. Misschien zou het schip wel blijven lig gen. Trouwens op Scheveningen zouden nog veel moeilijker aan volk kurn komen. Daar lagen zeker vijf schepen of zeven aan de kant, die niet n zouden kunnen naar de haringgronden. Statige dame Foto's van D. Kruyt en J. van Duyn Schipper Willem Schaap van de Sumatra in een laatste gesprek met zijn vader, Arie Buyzerd Schaap, 79 jaar, die zelf vroeger op de „witneuzen" van Meerburg voer. Noordwijk Onder leiding van de heer P. Kranen burg, tweede voorzitter, is gisteravond de jaarvergadering gehouden van de vereniging voor Chr. onderwys te Noordwyk aan Zee. Na het jaarverslag van de secretaris, de heer K. Passchier, gaf de penningmeester, de heer S. A van den Oever, een uitvoerig overzicht van de financiële situatie. Het budget is in het afgelopen jaar aanmerkelijk verzwaard door de stichting van een handenarbeidlokaal en de ingrijpende restauratie van de woning van het schoolhoofd. Namens de kascommissie rapporteerde de heer J. Impeta, dat alles in orde was bevonden. In de nieuwe commissie wer den benoemd de heren D. Hazenoot en C. Plug. De aftredende bestuursleden, de heren S. A. van den Oever en K Pas schier werden herkozen. In zijn verslag van het schooljaar her innerde het hoofd der school, de heer G. H. IJkel, aan het geslaagde schoolreisje. Betreurenswaardig is dat het aantal leer lingen, 249, net niet voldoende was om een door het Rijk gesubsidieerde zevende leerkracht te benoemen. Omdat één klas ontoelaatbaar groot werd is het bestuur hiertoe zelf overgegaan. De heer IJkel herinnerde aan de goede viering van het vijftigjarig jubileum en besloot met dank uit te spreken aan God, Die het werk der vereniging heeft gezegend. In de rond vraag kwamen nog huishoudelijke zaken Schietvereniging De schietvereniging Blijft voor 't Land heeft de volgende uitslagen te melden: eerste klas, medaille. D A Lüschen 45 punten; tweede klas W. Wassing 45 punten; derde klas A. van der Loo 39 punten. In de koppelwed- strijd werden de koppels 3 en 1 winnaar met respectievelijk 28 en 21 punten bo ven het gemiddelde. Op 5 en 6 juni zal de Centrale Coöpera tieve Groothandelsvereniging „Enkabé" in hotel Huis ter Duin haar jaarlijks congres houden. Kinderverwaarlozing 2,5 jaar De Utrechtse rechtbank heeft giste ren de 33-jarige Utrechtse metaalbewer ker H. van W. en zijn 30-jarige echtgenote M. C. O. wegens verregaande kinderver waarlozing (een der kinderen overleed, de ander moest in een ziekenhuis worden op genomen) veroordeeld tot twee-en-een- half jaar gevangenisstraf met aftrek. Zowel man als vrouw werden slechts licht verminderd toerekeningsvatbaar ge acht. De eis was twee jaar met aftrek. zelf schipper van de Maria Jacoba stond aan dek nog even een praatje te maken met zijn zoon, die ook al Jacob van Bee len heette. Hoe houden ze dat uit elkaar. Senior stapte later weer van boord, liep naar zijn eigen schip, dat de volgende week gaat trekken bij de 56ste, 57ste of daaromtrent. Makreel zal dat worden. Hopla, daar sprong Annetje Zwanenburg van boord, bijna tegen de buik van kol Klok aan. Het water kwam op. Annetji ging er liever wat vóór tweeën af. Want later zou die kop van het schip zo grie zelig hoog liggen. En dan zou ze, hopla, nog veel harder neerkomen. Als de kok Klok er dan nog zou staan, dan zou die an de benen gaan. Dubbel feest Het politiebootje schoot alsmaar heen weer. Onderhavenmeester Van Dongen as minder zenuwachtig. Rustig keek hij toe, toen zijn mensen de Fierman Eduard. KW 5, nog een navulling water gaven. Op zijn gemak draaide hij een piraatje „van de weduwe". Achter de loggers langs zag hij de KW 58 naar buiten stomen met een macht volk aan boord. En daar gingen nog meer, nog veel meer. de IJM 40, RO 29. de Martha. IJM 74. de KW 36 de 75. En allemaal met vrouwen en kinderen en niet-vissers aan boord. Maar het gepraat verstomde weer KW 135, Emma Wilhelmma, voer Wat een trots schip. Als een statige dame schoof het tussen de loggers door. Voor 'erblindend witte van het hospitaal- kerkschip De Hoop langs, dat uit de Zuid was komen opstomen om achter de vloot aan te varen als een herderin achter de kudde. Nog meer was er te zien. De Willem Beukelszoon, het visserij onder zoekingsvaartuig, lag ook aan de kant. Toen werd het twee uur. De vloot voer uit. En totdat het laatste schip, de mensen wuivend op dc bak, tussen de menigte noord en de menigte zuïd was doorgevaren hebben wjj geen aan tekeningen meer genaakt. En dat zal geen Katweker kwalyk nemen. Want als de vloot opstoomt moet je erby zjjn. Met beide ogen. Dan gebruik je je han den hoogstens voor wuiven. En als je een fototoestel hebt voor een „plaetje". Want wie bewaart niet graag herinneringen aan de uitstoom van de haringvloot? En dan nog wel een uitstoom als die van gisteren. Mens, zoiets hebben we in jaren niet gezien, zo mooi, zo mooi. Het politie bootje voert er steeds opgewondener van heen en weer, als een zenuwachtige hond achter een troep flegmatieke koeien. KATWIJK AAN ZEE Jongelui belemmerden blussen van duinbrand Tijdens de Pinksterdagen werd de brandweer gealarmeerd voor een duin brand achter het kampeerterrein. Met grote spoed begaf men zich op weg, maar ondanks de goede bedoelingen kwamen d'e mannen later dam normaal op he'. rein van gevaar aan. Wat was toch het geval? Een grote groep jongelui belem merden met opzet de bewegingen va brandweerauto, wat to*, het ongewenste gevolg leidde, dat de brand lustig kon voortwoekeren. In brandweerkringen was men zeer ontsticht door dit schande lijke gedirag. Enkele uren later moest op nieuw worden uitgerukt, ditmaal vooi een schoorsteenbrand in de Noordstraat. Als altijd was het weer de vuile schoor steen. De aandacht word*, gevestigd op het feit. dat men volgens politieverorde ning venplncht i6 vóór 1 oktober de schoorstenen te la'en vegen. Echtpaar De Mol in het goud Vandaag viert het echtpaar Gerrit de Mol-Wijntje van Leeuwen, Varkevisser- straat 125, zijn 50-jarig huwelijksfeest. De bruidegom heeft een groot deel van zijn leven op zee doorgebracht, want reeds op 9-jarige leeftijd voer hij het zeegat uit. was nog in de tijd van de bommen. :o heeft hij de gehele modernisering de vissersvloot meegemaakt; het is maar drie jaar geleden, dat hij de zee litiéf vaarwel zei. Niet'alleen ter vis- voer de heer De Mol, ook ter koop vaardij ging hij, namelijk als bootsman bij de K.N.S.M. De 72-jarige bruidegom en de 70-jarige bruid genieten nog een goede gezondheid. "Iet is deze dag voor hen, de 8 kinderen n de 20 kleinkinderen groot feest. Voor kinderbescherming De huis-aan-buis-collecte voor de sa menwerkende kinderbescherming organi- i de Sakor heeft 532 opgeleverd. Visserij golf Bleef het voor de zuidzij van de IJmuidense haven wat de besommingen aanging tot en met de middenweekse markt naar wens gaan, nadien zijn de opbrengsten angstwekkend gezakt en de trawlers maakten in de tweede helft van de week een paar maal bar-slechte reizen. Zaterdag bijvoorbeeld kwamen er twee schepen aan de afslag, die nog niet eens de f 10.000 haal den en daarmee kwamen de kosten er niet uit. De rondvis heeft zich over de hele lind< vrij redelijk gehouden tot en me woensdag dan altijd weer: de Belg be taalde voor de regels kabeljauw een dikkt 100, en de kisten met kabeljauw deden goede 75. terwijl de schelvis, ver geleken bij de voorgaande week een tien tje de kist gemiddeld meer opbracht. Donderdag kwam er echter voorgoed de klad in en over de hele linie zakten di koersen dermate, dat bijvoorbeeld de re een 50 per stuk kelderden en d< kisten kabeljauw tot onder de f 50 zak ten, terwijl schelvis en wijting weer zaam verdiende tientje zagen weg smelten. De haring, die momenteel wordt aange roerd, is van slechte kwatlieit en ze huist voor het overgrote deel naa: vismeelindusfirie. Dat was dan haring in halkisien. maar vrat er in kleine kistjes de markt verscheen, was overwe gend van het goede soort en hiervoor wer den dan ook aardige prijzen besteed. Ma kreel bleef in trek en zelfs zaterdag werd en goede !4 tot zelfs J 17 betaald, maar van makreel alleen kan trawlér nu eenmaal geen reis mt De vangsten zijn daar nu eenmaal te 1 en de bijvangsten moeten de be: ming goed maken zodat de prijs ee ;rote hoofdrol gaat spelen, om niet d<roe- 'ig gestemd te worden over de gang var zaken tijdens de laatste helft van de af gelopen week. Waren de tongvangsten onder de kist schraal, zaterdag verschenen Burgemeester Duiker was er ook bij. Met reder M. Parlevliet, wet houder Bloot en gemeentesecretaris Boekhoven loopt hij hier langs de kant, de schepen en het volk. Met de KW 169 is de burgemeester nog buitengaats geweest. de eerste Sylt-kotters aan de markt, doe gemiddeld een 1000 tot zelfs 2000 kilo aanbrachten en er een stevige prijs voor vingen: van een goede 2,50 voor de kilo lappen tot eveneens een rijksdaalder voor de grootmiddel en de kleinmiddel plus de enen en 1.80 voor de slips. Er is vorige week bovendien veel tarbot aan gevoerd en de weegtarbot schommelde' rond de 1,40, terwijl de tarbot II een f 1,30 haalde, hetgeen dan wel een prijsje was om eens aan voorraadvormiing te gaan denken. Schol, althans „bovenkant-schol" bleef schraal en de prijzen zijn daar dus heel stevig gebleven. Zaterdag kocht de Brit oudergewoonte ook weer de tweeën voor een goede 30 de kist, terwijl de grovere kwaliteiten een 10 meer maakten. Er wordt graag en goed geld gegeven voor de Noordschollen, die rond de 60 per kist halen. KATWIJK AAN ZEE „Zorgt U goed voor een haven?" Burgemeester Duiker voer naar buiten op de KW 169 T^R GINGEN GERUCHTEN LANGS IJMUIDENS HAVENKANT gisteren. A-J Er zouden schepen blijven liggen wégens gebrek aan volk. Maar de pap werd niet zo heet gegeten, als de geruchten haar opdienden. Er bleek ten slotte van waar te dat schipper Bas Ouwehand met „Vooruit", de KW 151, om vier uui uitvoer, omdat één uan zijn mannei Noordwijkse oudste Willem Plug door een misverstand vn Noordwijk was b ven staan. „Lest best dan maar", zei schipper. En een ander lachte: „Laat de wei, vroeg gras". Alleen de KW 15 is uit gebrek aan volk in IJmuiden ge bleven. En ook nieuws was. dat de KW 29 terugkwam van zee met een manke ment aam. de motor. Het beste nieuws van al was, dat Kat- wijks nieuwe burgemeester hij moest vandaag nog geïnstalleerd worden op de vloot was geweest. Op de 151 hadden ze met de burgemeester gepraat. Met de wethouders Kleen, Bloot, Van Leeuwen en met gemeentesecretaris was burge meester Duiker aan boord gekomen. Hij Lad met de vrouwen een praatje gemaakt. Met de dames Schaap-Van Rijn, Ouwe- hand-Van dier Plas, Meyvogél-Groen en De Jager-Groen. Mevrouw Schaap had gezegd: „En zorgt u goed voor een haven burgemeester?" En de burgemeester had geantwoord: „Ik zal mijn best doen, maar als de haven niet komt, mag u mij niet boos aankijken." De burgemeester had by rouwen het pleit al gewonnen. „We hebben wel kennis met de burgemeester gemaakt, maar we gaan toch ook morgen het feest (ontvangst van de burge meester) kijken". Mevrouw Ouwehand streek vlug met een eau de cologne-zak- doeik over haar gezicht. Het was u De burgemeester was al weer gauw weggegaan. Want hij zou een tochtje maken naar buiten de pieren. Op de 169 was hij mee geweest. Met de wethouders en met de secretaris. Die dit uitstapje over een glad zeetje in een koesterende zon bést konden hebben aan de vooravond van de installatiedag van de nieuwe gervader van Katwijk. Op het dek van de Sumatra aardappels schillen en sla schoonmaken, terwijl de kok zelf op de wal zit. Hij hoefde alleen het „galgemaal" te koken. Mevrouw Schaap-Haasnoot in het midden, links Geertje van Duyn, rechts mevrouw Schaap-Ouwehand. Leiderscursussen voor „Werkende Jeugd" ln het vakantieoord van het C.N.V. de Talmahoeve te Oud-Milligen, is eei leidersursus van „Werkende Jeugd" ge houden. Werkende Jeugd werd ln okto ber vorig jaar opgericht als voortzet ting van de jeugdorganisatie van C.N.V. De basis voor de leiderscursus, v toe 28 van de 130 d 140 jeugdleiders op de Talmahoeve waren bijeengekomen, doel de leiders vertrouwd te maken met de nieuwe vergader- en dis- ietechnieken, met de waarde en de vormgeving van zang en spel in het jeugdwerk. Reeds toen het werk in oktober 1955 werd begonnen, bleek dat kadervorming en leiderstraining moderne methoden en nieuwe voi van het grootste belang was. Thai daarmee begonnen, en de groep die de .'eek op de Talmahoeve heeft doorgebracht, zal spoedig door een ai 'ere worden gevolgd Zware straffen voor stelende agenten Drie jaar gevangenisstraf met aftrek legde de Haagse rechtbank, overeenkom stig de eis, op aan de 35-jarige hoofdagent van de Haagse gemeentepolitie T. der S. en zijn 32-jarige collega W. J. Deze mannen hadden gedurende enige jaren diefstallen en inbraken gepleegd, terwijl zij met surveillancedienst waren belast. Met een speciaal apparaatje konden zij geparkeerde auto's open krijgen. Een jaar en drie maanden met aftrek (els: drie jaar) kreeg de 34-jarige politie man L. P. Deze had eveneens uit tal van geparkeerde auto's gestolen. Sonsbeekflora verlengd. De Sonsbeek- flora te Arnhem wordt verlengd tot 27 mei. Dit nadat een aantal deskundigen een nauwgezet onderzoek heeft ingesteld naar de frisheid van de bloemen. Stakende Ambonezen weer aan werk De stakende Ambonezen hebben In structie gekregen, het werk gisteren hervatten. In een communiqué zegt de Badan Perwakilan Maluku Selatan (vertegenwoordigend lichaam van hi volk der Zuid-Molukkengezwicht zijn voor de sterke aandrang van de Ni derlandse werkgevers, beseffende, „dat een verdere handhaving van ha: structies zou leiden tot conseqi by bepaalde Nederlandse bedryv by Nederlandse collega-arbeiders, die de Zuid-Molukkers niet wensen". Met de gehouden staking acht de B P. R.M.S. de Nederlandse regering vol doende te hebben aangetoond, dat de strijd om de rechtspositie van de Zuid- Molukse burgers hier te lande haar heilige ernst is. Het conflict met de Staat der Nederlanden inzake de rechts positie wordt voorshands op rechts gronden uitgevochten. De landelijk voorzitter van de B.P.R.M S. zou zijn hongerstaking tijdelijk eindigen. Maarten van Rossums pistool gestolen Uit het kasteel De Camienburgih te Vaassen ls een oud ruiterpistool ont- reemd, dat heeft toebehoord aan de vroegere bewoner Maarten van Rossum. politie kwam de dader, een jonge uit Vaassen, op het spoor doordat enige Apeldoornse jongelui het pistool ge bruikten voor het uithalen van vogel nestjes. De jongen uit Vaassen had het verkocht, omdat het met meer voor schie- >n kon worden gebruikt. Maarten van Rossum nam het vroeger iet de eerlijkheid niet zo nauw, maar dal wil niet zeggen, aldus redeneert de poli- nen hem nu maar postuum met gelijke munt kan betalen Ballet Lage Landen met Het Heksenjong Het Ballet der Lage Landen komt dins dagavond 29 mei in K en W. als première r Den Haag een ballet van Jack Car- dansen „Het Heksenjong" (The Witch Boy) naar een ballade ..Barbara Allen" ook het gegeven voor het toneel stuk „Dark of the Moon" van Howard Richardson en William Berney is ont leend. Het programma vermeldt verder: 2e acte Lac des Cygnes, De dood en het meisje. Impromptu for twelve en A touch of the sun. Succes Tom de Booy in Andesgebergte De Nederlander Tom de Booy1 en zijn "riend drr. C. G. Egel er udt A'dam hebben net drie expeditiegenoten dc 6000 meter hoge top La Ve.-onica van het Andesge bergte bereikt. Sinds dertig jaar hebben expedities pogingen ondernomen deze berg te bestijgen. De heer De Booy maak- deel uit van een Frans-Zwitserse ex peditie. De Nederlander heeft reeds meer- opzienbarende bestijgingen in het Andesgebergte op zijn naam staan. ouden in dagen heeft 1200 opgebracht. „De Rhynmonders" vloog De postduiven club „De Rhijnnronders" kwam zat. met een aanbal oude duiven uit wedvlucht voor oude duiven van St Quemtón. Afstand 275 km. In concours 104 dieren, die om 10 uur werden gelost bij straffe noordoosten wind. De eerste duif werd geklokt om 14.58.03 uur. Gemiddelde snelheid 925,2 meter per mi- uitèlag was als voiigt: E. van der Hooft 1, 2 3, 6, 7 en 14; H. M. Tjebbes 4, 20; J. Vianen 5; C. Kraayenoord 8; J Jungerius 9 en 21; G. Passchier 10; A. J. Hus 1L, 15, 16, 19 en 26; L. van Rijn 12 13; A. Grimbergen 18; H. van Schie 22; Heemskerk 23; J. Kagenaar 24 en P. Varkevisser 25 Eerste steen R.K. school In tegenwoordigheid van talrijke ker kelijke en wereldlijke autoriteiten heeft deken Haring uit Leiden gisteren de eer- gelegd voor de nieuwe R.K. school. Ook pastoor Van der VMet en en kele andere aanwezigen kregen gelegen heid een steentje te metselen. Hoog en laag water Donderdag 24 mei; hoog water 2.58 en 15.22, laag water 11.04 en 23.27. KATWIJK AAN DEN RIJN Uitvoering Hervormd jeugd- en kinderkoor Gisteravond gaf in het gymnastieklokaal van de Hervormde school dn de Narcis- straat het Hervormd jeugd- en kinder koor een uitvoering, die geslaagd is. Er goede belangstelling voor deze avond. Ds. A. Makkenze opende. Er werden eerst enkele zangspelen uitgevoerd: Treinreis van Kinkeldorp, van Hans Boelee, de toverfluit, het Hazenfeest van" Dirk van Vliet en het Kabouterfeest. Hierna werd 'geduisterd naar zang van het jeugdkoor onder leiding van mevr. A. Baaima-Zonne. Ziang en voordracht waren goed. Het peil van de uitvoering stemde dan ook tot tevredenheid. In Zoeterwoude Jeanne d'Arc hield groot ruiterfeest Maandag heeft de landelijke rflverenl- ging Jeanne d'Arc te Zoeterwoude een groot ruiterfeest gehouden, waaraan rfl- verenigingen uit Zoeterwoude. Lissc, Ber- kel en Noorden (Z.-.H) deelnamen. Er kwamen vyftlg paarden op de baan. Het concours werd om twee uur door burge- meeter H. J. J. A. Smeets geopend. Deze memoreerde het eerste lustrum van de Zoeterwoudse rjjvereniglng ter gelegen heid waarvan dit sportfeest werd ge houden. Het programma werd ingezet met een rondrit door het dorp. Daarna had een grote parade plaats onder leiding van in- ~*-uoteur L. C. van Beurden. Heel goed is de demonstratie individuele dressuur van de heer P. van Bemmelen. De Olde- barnevelt-ruiters uit Berkel gaven acro batiek. De uitslagen luiden als volgt: beste dressuur, klasse G ring 1: l. Jan Balle ring (Jeanne d'Arc) 8614 punt; individu ele dressuur, klasse L ring 2: 1. Piet van Bemmelen (Jeanne d'Arc) met Lam biek, 100 punten: beste dressuur w?6 h Ton v- d- Burg (Olde barnevelt) 89 punten; beste dressuur M e" Z ring 4: 1. Bas v. d. Burg (Oldebarnevelt) 93 punten; ring 4 l Oldebarnevelt Berkel 84 punten (vier tallen); ring 4: 1. Oldebarnevelt uit Ber kel (achttallen). Groepspringen (koppels van twee): 1 M. Duinevdd (Sb Hubertus) 26 punten. Vrijheidsdressuur: 1. J. Mooiman (Jeanne Arc) met Frederi'k. Individueel spring concours; 1, Leo Onderwater (Jeanne d'Arc) 4 fouten. Individueel springen in klasse L (licht): 1. M. Duineveld (St. Hu bertus) met Henny, 13 fouten. Klasse M f"aZ wniddTL,eJ1tZwaar Parcours': I- Jan y d. Burg (Oldebarnevelt) met Hantilla Klaverdrie rijden: 1 Jeanne d'Arc. Raadsvergadering Morgenavond om acht uur komt de ge meenteraad in spoedeisende vergadering bijeen. De agenda vermeldt een voorstel van B. en W. tot verhoging van het kre diet voor het maken van straten en riole ringen in het gebied tussen de Schenkel- weg en de Korte Mienlng en onderhandse aanbesteding van deze werkzaamheden en een voorstel tot wijziging van de gemeen- tebegroting 1956. Fokker S.-14 vliegt in Zürich Fokker zal met een S-14 „raach-trainer" deelnemen aan de internationale lucht vaartshow, die op 26 en 27 mei in Zürich wordt gehouden. Het toestel zal worden gevlogen door lnvlieger A. P. Moll. De Amerikaanse luchtmacht zal haar straal jagers van het type Thunderjet. Sabre Super Sabre en de Stratojet bommen werper B-47 demonstreren. Ook zullen de Amerikanen ter gelegenheid van deze luchtvaartshow de geleide projectielen Matador, Nike, Corporal en Honest John tentoonstellen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3