CHRISTELIJK Zwitsaletten Geref. Evangelisatiewerk heeft f 200.000 nodig Oplossing onderwijsprobleem is bet belang van de ieugd Ieder zijn taak Geschiedschrijving is herkennen van historische feiten Reünie van de „Klokkenberg" WOENSDAG 23 MEI 1956 Driedaagse jaarvergadering op Woudschoten Ds. Lugtigheid stelt voor een kinderbijbel voor ouderen HET Gereformeerd Evangelisatiewerk heeft te kampen met een ernstig gebrek aan geldmiddelen. Het plan bestaat daarom op zondag 30 september in alle Get «formeerde Kerken een extra col lecte te houden, die naar men hoopt het benodigde bedrag van 200.000 zal opbrengen. Voor het welslagen van deze collecte zal een actie gevoerd worden onder de naam Operatie EV 200. Zeer binnenkort zullen alle kerkeradei. van bijzonderheden op de hoogte gesteld worden. vaart op de driedaagse jaarvergadering van het Verbond van Evangelisatie commissies der Ger. kerken in Neder land, die in het conferentieooord Woud- schoten te Zeist werd geopend. De opening van de conferentie ge schiedde door ds. W A Wier sing a uit Baarn. die erkende dat vele moeilijk heden waarmee de Evangelisatiewerkers te kampen hebben dikwijls leiden tot twijfel en ontmoediging. Maar hij wilde hierin toch geen reden zien om maar in het werk te verslappen, want ook de kracht om alle moeilijkheden te over- heeft. Dat het Gereformeerd Evangeliesatie- werk ook nog wel op verheugende resul taten kan wijzen bleek ons bij lezing van het jaarverslag over 1955. De zelf standige sectie De Poort, die het jeugd- clubwerk voortreffelijk behartigt groei de van 38 afdelingen met 5100 kinaeren tot 69 afdelingen met 8000 jongens en meisjes. Nauw contact werd aoor het Verbond onderhouden met de generale deputaten voor de evangelisatie. In de vacatures van de heren P. Storm en J. Scholten werden gekozen mr. M. H. K. van der Graaf uit Eindhoven en de heer J. H. Jonker uit Amsterdam Nadat in de morgenvergadering de huishoudf^iike zaken waren afgedaan was in d"middagvergadering het aan ds. G Lugtigheid uit Zwolle, die refereerde over De plaats van de Bijbel in het Evangelisatiewerk. Boek VAN DE DAG Als we het allemaal nog niet wisten, dan kan dit door D. M. van Willigen vertaalde en door prof. M. J. Langeveld ingeleide boek over Amerikaanse kinderen ons verschillende bijzondere, nieuwe inzichten opleveren. Eerstens dat het Amerikaanse kind althans de groep in kwestie; zou het in Harlem óók zo toegaan en vanwaar dan boeken als die van Motley c.s.? een dieper vertrouwen van de zijde der op voeders ontmoet dan het doorsnee Hol landse kind. Voorts dat het zich geheel anders uitdrukt dan onze kinderen zulks doen. Verder dat de school ginds een buitengewoon wijde functie heeft, die hier mede door het gezin of ook door het derde milieu van jeugdorganisatie en jeugdzorgwerk wordt behartigd. Ove rigens is dit alles bijeenkomstig: wat die kinderen zeggen over straf, stelen, se- xuele problemen, liegen en dood als ook over andere onderwerpen is de hoofdzaak Denken onze kinderen daar ook zo over? Of uiten ze zich niet meer? Ouders en opvoeders moeten dat toch beslist eens uitzoeken! Al zullen ze het met verschillende conclusies van de schrijfster verder zéér oneens zijn. Ds. Lugtigheid begon met aan de Ne derlandse Calvinisten hun buitenlandse geloofsgenoot ten voorbeeld te stellen, waar deze altijd de Bijbel in zijn zak draagt. De goede huisbezoeker en club leider moet echter de Bijbel niet alleen zijn zak hebben, maar de Bijbel moet hem vlees en bloed zijn geworden. Op de club zal de evangelisatiewerker dan niet steeds de Bijbel voor zich be hoeven te nemen en er nog minder be hoefte aan voelen voor te lezen uit An ne de Vries of Van der Hulst. Goede Bijbelkennis is dan een eerste vereiste. Het Woord moet doorgegeven worden verhaalvorm, op kalenderblaadje of letterlijke tekst. Ds. Lugtigheid ge voelde dringend behoefte aan een kin derbijbel voor ouderen. Een der beste gidsen, die tot nog toe verschenen noemde hij Bavinck's Boek der ontmoe- Maar spreker zou eigenlijk de 66 Bij belboeken in één boek willen samen- taarin dan de klassieke Bijbel gedeelten volledig opgenomen zouden moeten worden en voor het overige met randbemerkingen volstaan kunnen wor- Ook zou ds. Lugtigheid het toejui chen wanneer van kerkeraadswege het boekje van ds. Wiersinga: Omgang met de Bijbel of Bavinck's Leven bij de Bij bel, verspreid werd. Naast de Bijbellezing mag echter de persoonlijke meditatie niet ontbreken. „Laten wij er tijd voor nemen ons te oefenen m de Godzaligheid!" Ten slotte betrok spreker ook de op voeding nog bij zijn onderwerp, ver klarend, dat wanneer onze moeders dé kleine kinderen niet meer op schoot nemen om hen van Jezus te vertellen onze Christelijke cultuur geen toekomst meer heeft. We moeten er voor waken ons koud en ongevoelig te tonen alleen, omdat we de juiste vorm niet weten te vinden om over Jezus te spreken. Roodboek over kerk vervolging Over de vervolging van de R.K. Kerk in communistische landen handelt een zgn Roodboek, dat gisteren door leden van de Commissie voor de zwijgende Kerk aan de paus is overhandigd Het boek geeft een gedocumenteerd over zicht van de toestand van de Kerk in Albanië. Bulgarije. China Korea. Hon garije, Joegoslavië. Polen, Roemenië, Rusland, Tsjechoslowakije en Vietnam. Beroepingsiverk Dinteloord. Bedankt voor Oosterhout-Slijk-Ewijk: W. Bruinsma te Gaastmeer (Fr.); voor Hengelo (Ov.): B. J. Lietaert Peer- bolte, woonachtig te Leeuwarden. Aanvaard de benoeming tot hulppre diker te Hoogmade: J F. Roth te Nieuw Loosdrecht. die binnenkort met emeri taat gaat. GEREF. KERKEN Beroepen te Hendrik Ido-Ambacht (vac.-H. Dijkstra): A. Vos te Westmaas; te Leiden (studentenpredikant; vac.-G. Toornvliet): G. Th. Rothuizen te Uit hoorn; te Goënga en te Oudemirdum: kand. G. Rang te Amsterdam. Aangenomen naar Giessendam-Neder- Hardinxveld: P. Joziasse te Ternaard. Bedankt voor Wetsinge-Sauwerd: K. H. Schuring te Erica. GEREF. KERKEN (ond. art. 31) Aangenomen naar Grootegast-Gerkes- klooster-Stroobos: kand. D. Berghuis te Groningen, die bedankte voor Oud- Loosdrecht. Noord-Bergum en Twijzel. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Steenwijk: W. H. Velema te Eindhoven. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Moerkapelle: A. Ver- gunst te Corsica (Veren. St.), tijdelijk woonachtig te Leiden. In Keulen is in de herbouwde Cecllia- kerk het museum Schnütgen geopend. Het museum exposeert christelijke kunst uit de Middeleeuwen, voor-1 namelijk uit het Rijnland. EEN WOORD VOOR VAN. DAAG Driemaal Natuurlijk heeft men gelijk als men zegt dat het niet meer zo kan als in die eerste christenge meente te Jeruzalem maar men kan er wel jaloers op wor den! Het is zo'n prachtig getui genis dat van deze menden gegeven wordt in de laat ste verzen van Handelingen 2. Een getuigenis dat zijn bekro ning vindt '"n laatste zinnen; „En zij loofden God en stonden in de gunst bij het gehele volk. En de Here voegde dagelijks toe aan de kring die behouden wer den." Ziet u het? Driemaal: ze wa in een bron van vreugde voor zichzelf, voor hun omgeving en voor God in de hemel. Driemaal en wat hebben wij er nu van gemaakt? Is het leven met God de gemeenschap der heiligen voor u een bron van vreugde" Is het zo dat u God dagelijks looft en prijst in uw gebed en in uw zang? Is het zo dat wij, de kerk van Christus, in de gunst staan bij het gehele volk? Dat men jaloers op ons is" Laten we het maar eerlijk be kennen: er ontbreekt nogal wat aan! Is het dan te verwonderen dat de kring van hen die behou den worden, niet dagelijks groter wordt? Och ja, natuurlijk heeft Algemene vergadering P.C.O.V. Paedagogische taak van het onderwijs na de oorlog ernstig onderschat r in feite is het toch ook wel e QP deze plaats hebben wij gisteren aandacht geschonken tan een inte ressante diskussie tussen christenen in de Partij van de Arbeid o^er de door braak. In deze diskussie, gevoerd in HET tekort aan onderwijzend personeel, het gemis aan voldoende bet maandblad „Wending sprak dui- goede klasselokalen en een saiarisregeling voor het onderwijzend delijk het gevoel van onbehagen, personeel, die veel te wensen over laat, zijn de factoren, die tezamen i °P één Punt in deze diskissie willen in Nederland een onderwjjsprob'eem in het leven hebben geroepen. nu nog even terugkomen. Het is Maar achter dit onderwijsprobleem staat een nog groter probleem: inaar de schÜn een ondergesthikt punt, het jeugdprobleem. En het was in het bijzonder dit jeugdprobleem, waarvoor de heer J. W. van Hulst, gisteren in zijn openingswoord tie*|' op de tweede algemene vergadering van de Protestants Christelijke Onderwijzers Vereniging te Hilversum de aandacht van zijn talrijk geVor vroeg. Na 1945 moesten school en gezin in paedagogische zin een jeugd opvangen, die geestelijk alle normbesef kwijt was en lichamelijk in ondervoede toestand verkeerde. Deze gigantische taak kon over het algemeen in het moeilijker ge worden gezinsleven niet opgevangen worden en dus kreeg de school deze zware taak. Met leedwezen constateerde de heer Van Hulst echter, dat in plaats van op de gunstigste financiële voorwaarden de voortreffelijkste krachten van ons volk voor het onderwijs aan te trekken (via selectie bij de kweekscholen en de vor ming van het lerarencorps) links en rechts op willekeurige wijze mensen ge- recruteerd moesten worden vóór het on derwijs om dit niet in de soep te laten Te weinig is beseft, dat een ongun stige maatschappelijke positie van de onderwijzer ten koste gaat van de jeugd. Er is ook hier verband tussen maand- Ergens in deze diskussie, die, zoals we zagen, neerkomt op het gebrek aan visie in de doorbraak, zegt 4s. L. H. Ruitenberg dat hij al evenzeer, en salaris en arbeidsvreugde en wie dit .vermoedelijk van zijn standpunt nog niet ziet, zo meende de heer Van Hulst, kan niet sociologisch denken. meer, de visie mist in de beschouwin- In het kader van het jeugdvraagstukigen van de protestants-christelijke noemde spreker ook het Nederlandse on- ti- derwijssysteem. dat zoveel te wensen overlaat. Vele systemen zijn elkaar all Ds. Ruitenberg noemt dan een voor- opgevolgd maar elk volgend was als een.beeid, en wel het onlangs gehouden nieuw costuum dat even slecht zat als! het vorige. De critische bezinning dient onderwijscongres van de A.R. Partij, hier een constante factor te zijn. jTT1„ Het karakter van het kind moet ge- V AN wat daar besproken is, en niet vormd worden, zodat het opgewassen besproken, heeft hij niet minder j zal blijken tegen de chaos, onzekerheid' bedreiging* waarmee onze moderne dan gehuiverd. „Daar klonk geen en- tijd geassimileerd lijkt te zijn. Het'kele toon van verlangen naar nieuwe tervaitheld, gwaarvoorWde<^pnc.o!v!t^eeiïivorm®'ev^11^ "°°r- Hc' andere weg ziet dan die de Bijbel wijst: |was: hoe beperken wij de invloed van, de weg in terugkeer tot God na oot- staat. Hoe krijgen wij „vrij" onder men gelijk dat het niet meer zo kan als vroeger maar moet het echt zo zijn als het nu is? Advertentie PERIODIEKE PIJNENI Moderne vrouwen bestrijden ze met: MELODIE en WOORD der Ether golven DONDERDAG 24 MEI idio. NCRV: 10.00 KRO: 11.00 Vd. i Pianorecital. NCRV: 14.00 Meti en klein koor: 14.45 V.d.vroui 6.00 Bijbel- ecimbel en vlo 17 30 Gr PUZZLE No. 418 KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal; 2 Zeevis, 6 tijdig, weekvinnige vis, 9 twijg, H bijwoord, 12 dik, 14 bevel, 16 verwisseling, 17 fabelachtig dier, 18 geluid, 19 persoon, 7 uitvoerend kunstenaar al les geit. 7.10 Gym; 7.20 Grar ig. AVRO: 8.00 Nw V.d vrouw; 9 15 ding; 10.00 Gram; Tussen de wal en het m. AVRO: 7.00 Nws VPRO' 7.50 Dagop« 8.15 Gram; 9.00 Gym -ram; 9.40 Morgenwi; tuinb meded; 3.15 Meded of gra uz; 13.55 Beui oordr m muz; 14.45 Klarinet en pi i.15 V d zieken; 16.00 Gram: 16 15 Voc i.30 Gram; 16.45 V.d.Jeugd; 17.30 B :cordeonkampioenschappen; 17.45 Reger In hoeverre spreken over zin der historie? rlef uit Londen; 19.00 V.d.k et; 19 25 Britse accordeoi en; 19 45 V.d Jeugd; 20.00 1 Gynt. Grieg; 22 40 Journ: TELEVISIEPROGR KRO: 20.15 4ws: 13.10 Meded: 13.20 Gevar muz. :ricketuitsl; 14.00 Lichte muz; 15 Oh 15.30 Hoorsp; 17 00 V d kind; 17.55 avondconc; 20.15 Caus; 20.30 Twintig vragen: 21.00 Nws; 21.15 Discussie; 21.45 Cabaretlied jes; 22.20 Caus; 22.50 Idem; 23.00 Nws; 23.08 —23.13 Koersen Engeland. BBC Light Programme. 1500 en 247 m 11.30 Gevar muz; 12.15 Ork conc; 13.00 Lichte muz; 13 45 V d kind; 14 00 V d vrouw. 15.00 Lichte muz; 15 45 Instr sext: 16.15 Mrs Dale's dagb; 16.30 Caus; 16 45 Or elspel; 17.15 Lichte 18 45 Hoorsp; 19.00 20s0 Brievenbeantw jz; 22 00 Nws; 22.15 Act caus 22.30 Pianospel: 23 00 Voordr Vertikaal; 1 Edelgesteente. 2 cirkel, 3 Fr. lidwoord. 4 dier, 5 denkbeeld, 8 bonbon, 10 palmboom, 13 gezwel, 15 lied, 18 voorzetsel. OPLOSSING PUZZLE No. 417 Horizontaal; 3 Ster. 6 terra. 7 knot. 8 krats, 10 la. 11 sok. 13 ar, 15 kwast, 16 meer, 17 gezet. 18 pilo. Vertikaal; 1 Zebra, 2 frats, 4 tang, 5 retort, 8 klimop, 9 sok, 12 kwiek, 13 aster, 14 beul. 14.15 Grar 4.40 Gram: 14 45 Ider na: 16.00 Koersen; lB.i ïn 14 20 Gra 16 05 Llchl 19.30 Nws; F) E jeugd iets bij brengen omtrent de zin van de historie is een moeilijke opgave, vooral wanneer het gaat om de jeugd van de lagere school. Met wijsgerige redenerin gen behoeft men h^j haar niet aan te komen om de eenvoudige reden, dat de jeugd deze nog niet kan bevatten. Maar om haar iets van de zin van de historie bij te brengen is ook niet altijd abstract wijsgerig denken nodig. De jeugd behoeft in dit opzicht eigenlijk slechts een passieve rol te spe len; de taak van de onderwijzer is hier het zwaarst. Want elke een voudige les in de vader landse geschiedenis con fronteert hem reeds met het vraagstuk van de zin van de geschie denis. Als de school jeugd de geschiedenis van ons volk wordt bij gebracht, wordt op haar gelijktijdig een bepaalde zin van het geschieden overgedragen. Het Chris telijk onderwijs zal daarbij steeds uitgaan van de leiding Gods in de geschiedens. Op de jaarvergadering van de P.C.O.V., gisteren te Hilversum gehouden, werd l\et vraagstuk,- in hoeverre we met de jeugd moeten spreken over de zin van de historie, be sproken door een forum bestaande uit de leden Forumdiscussie op jaar vergadering P.C.O.V. prof. dr. S. U. Zuidema, prof. dr. G. C. van Nif- trik, de heer J. A. van Bennekom, directeur van de Chr. kweekschool te Middelburg en de heer J. J. de Rek, eindredac teur van het Chr. school blad Onze vacature. Het forum stond onder leiding van dr. H. Berkhof, dia een inleiding hield tot het onderwerp. QE heer Van Bennekom geloofde, dat wij inderdaad de roeping kun nen hebben te getuigen van Gods leiding in ons persoonlijk leven en in verband met het nationaal en internationaal gebeu ren. Hij maakte echter de restrictie, dat het niet mogelijk is Gods leiding van feit tot feit te onder kennen in de geschiedenis. Het verband waarin dik wijls onze Tachtigjarige oorlog tegen Spanje wordt geplaatst wilde spreker zeker niet geheel voor ziin rekening nemen. Van grote betekenis noemde de heer Van Ben nekom de geschiedenis voor het aankweken van Gods vertrouwen bij de kinderen. Wat Willem van Oranje in Gods vertrou wen volbracht is ook nu nog mogelijk. Dat de interpretatie van de geschiedenis een moei lijke zaak is wilde de heer De Rek nog duidelijker accentueren. Hij zag de geschiedenis als een chaos van problemen, welke chaos echter door Christus zijn verschrikking heeft verloren. Van de zin van de geschiedenis valt con creet niets met zekerheid te zeggen. Als voorbeeld gaf hij ook de strijd van Nederland tegen Phi lips II. Ons volk stond toen aan Gods kant, zo luidt de simpele opvat ting. Maar wat moeten we dan denken van het feit, dat Philips II Europa redde uit de hand der Turken? Was dat ook werk van de verkeerde kant? Wie stond er toen aan de goede kant? Tegen de opvatting van hel chaotische stelde zich vooral prof. Zuidema te weer. In de geschiede nis is een orde, die bij de beschrijving van de geschiedenis wordt vast gelegd. Tot deze orde be hoort bijv. ook de onom keerbaarheid van de tijd de chronologische orde. Er behoeft geen orde ge schapen te worden, die is er reeds. Er zijn geen in zichzelf zinloze feiten, aan welke de historicus zin moet toekennen. Het is de taak van de histo ricus de feiten, de his torische feiten in de ge schiedenis op te sporen te herkennen en dus niet te scheppen. Bij dit her kennen laat de historicus zich leiden door zijn zin- Idee. De vraag is nu door welke zinidee worden wij beheerst? A OK prof. Van Niftrik "keerde zich tegen de gedachte van de chaos en stelde de mythe, die een volk nodig heeft om zijn weg te vinden in de ge schiedenis; mythe in de structurele zin van het woord. De mythe moet lijn en spoor wijzen en is een hulpmiddel om de geschiedenis te benade- deren. Als voorbeeld gaf prof. Van Niftrik de figuur van Bilderdijk om wie de mythe gegroeid is van het verzet tegen de geest der eeuw. Op deze wijze wordt Bilderdijk sterk geïdealiseerd, maar het is een benaderingsmogelijk heid van de geschiedenis. Ook prof. Van Niftrik erkende, dat er geen naak te, blote feiten bestaan: er is altijd de mythe van waaruit men de feiten ziet en er is altijd de orde. Met prof- Zuidema, die dik wijls op bewogen, lichte lijk agressieve toon, sprak (hoewel prof. Van Nif trik enkele malen ver klaarde het „volkomen eens" te zijn) Deklem- toonde prof. Van Niftrik, dat uiteindelijk de zm- ïdee van de historicus be palend is voor de ge schiedschrijving. Prof. Zuidema vertolk te tenslotte zijn opvat ting over de zinidee aan de hand van de trits schepping, zondeval, ver lossing. Geen van deze drie mogen opgeofferd worden; niet één mag er los gemaakt worden ten koste van een ander, waarvan spreker onder protest van prof. Van Nif trik de dialectische theo logie beschuldigde. (Dr. Berkhof had in zijn inlei ding betoogd, dat Kruis en Opstanding centraal zijn en dat men van hier uit de historie slechts kan benaderen). Onder- leiding van de God van Schepping en Verlossing kan ik al leen spreken over de zin idee van de historie, al dus prof. Zuidema. moedig belijden van de breuk tussen God en mens. Alleen vanuit deze Bij belse visie wordt het jeugdvraagstuk op de juiste wijze gesteld, aldus de heer Van Hulst in zijn openingswoord. De middagvergadering was gewijd in een forumdiscussie, waarover elders op deze pagina een uitvoerig verslag opgenomen. Op de slotzitting van de algemene gadering van hedenmorgen sprak Evenhuis, secretaris van de ve ging voor Chr. volksonderwijs, over onderwijzer en de Cultuur. Maandagavond ging aan de algemene vergadering reeds een wijdingssamen komst onder leiding van ds. G. Mey- nen te Hilversum en een begroetingssa menkomst in de N.C.R.V.-studio vooraf. De algemene vergadering werd behal ve door honderden leden door een groot aantal afgevaardigden uit de onderwijs wereld bijgewoond. Zo w tegenwoordigers aanwezig se en de Duitse bond vol. wijzers. Namens de minister en W. was hoofdinspecteur Bos zig en namens de A.R. en C.H.-Kamer- fracties resp. mr A. B. Roosjen en de heren Tilanus en De Ruiter. de Vlaam- Chr. onder- O., K. het 22ste lustrum Nijmegen de kweekschool Ter gelegenheid v; begon gistermiddag unie van de chr. Klokkenberg' deelnemers hadden verzameld internaat van de school. een hartelijke begroeting sprak de voorzitter van de vereniging van Oud-Klokkenbergers, de heer P. v. Aal ten uit Arnhem een korte rede uit, in hij allereerst de tijdens dé afge lopen jaren overleden collegae en oud- collegae herdacht. Speciaal herinnerde hij aan het overlijden van de heer A. Oosterlee. in leven hoofd afdeling Vor ming Buiten Schoolverband van het de partement van O. K. en W. in Den Haag. In een kort overzicht schilderde hij de toestand van „De Klokkenberg". Het oude schoolgebouw, is uit de tijd en moet vervangen worden door een nieuw. Getracht zal worden dit een representa tief aanzicht te geven i.v.m. de ligging aan de nieuw aan te leggen wandel boulevard in dit deel van Nijmegen. De heer Van Aalten deelde mee. dat tot fusie zal worden overgegaan, per 1 september a.s., met de chr. kweekschool in Zetten, die wordt opgeheven, waar door het prot. chr. element in de over wegend rooms katholieke streek rondom Nijmegen nog zal worden geaccentueerd. De door „De Klokkenberg" gedreven MULO-school en de lagere school ma in een goed- tijd door. Er zijn plannen ior de stichting van een kleuterschool i een VGLO-school. Nadat de reünisten gelegenheid had den gekregen met elkaar kennnis te ma ken was het woord aan de heer C. Klevwegt. hoofdinspecteur van de on derwijsopleidingen. die een interessant referaat hield over „De nieuwe oplei ding aan de kweekschool". Tot slot sprak nog mr. A. B. Roosjen, lid van de Tweede Kamer voor de A.R.P. en lid van het bestuur van de vereniging van Oud-Klokkenbergers; VAN HER EN DER De Lappen krijgen een nieuwe zang bundel met 170 liederen. De oude bundel is uitverkocht, missie uit de Zweedse staatskerk, waaronder de zwervende Lappen sorteren, verzamelt thans liederen voor een nieuw boek met liederen in de Lapse taal. 22. Geen ogenblik schokte het verlies van zijn be en hem. zelfs niet de volgende dagen, heel de week niet. De betekenis ervan drong slechts heel langzaam tot zijn verdoofde geest door en dat was een geluk. Vergeleken bij de martelende pijnen was dit verlies slechts een détail, en wan neer die pijnen wegebden en andere dingen van betekenis werden, was hij versuft door de mor fine zodat hij het gevoel had te zweven in een onwezenlijke wereld, waarin geen plaats was voor gedachten aan de toekomst. Later op de dag kwam Joyce hem opzoeken en zei: „Het spijt me, kerel, maar ik was verplicht het ande re been onder de knie af te zetten. Ik kon 't met geen mogelijkheid voor je redden. Werke lijk, je kunt van geluk spreken dat je nog lééft." „Dat is all right, dokter," zei Bader. „Ik zal me een paar langere benen aanschaffen. Ik wil de altijd al graag een beetje groter zijn." De dag voor Kerstmis liet Joyce de patiënt over een binnenplaats naar de particuliere af deling van het ziekenhuis brengen. Ze legden hem in een zonnige kamer op .de benedenver dieping. welke uitzag op een weiland en een groe ne Himalaya-ceder. Fleurige gordijnen, gemak kelijke stoelen en een boekenkast gaven de ka mer een prettige, warme sfeer. De verpleegsters bleven hem morfine toedienen teneinde de ge martelde zenuwen van het linkerbeen te verdo ven en met Kerstmis bestond de wereld niet voor hem. De volgende twee dagen was zijn toestand onveranderd en Joyce vreesde dat hij zou ster ven aan trombose of bloedvergiftiging. Op de ochtend van de vierde dag in zijn nieuwe omgeving bemerkte hij dat hij een andere verpleegster had en toen deze hem zei dat ze Izijn verbanden ging vernieuwen, brak het zweet hem uit, want hij herinnerde zich de vorige ke ren. Maar ze haalde warm water en was wel I twintig minuten bezig de verbanden los te we- DAN wijs. Over de vormen van het onder wijs, over de methodiek, de inhoud, de daarachterliggende anthropologic gcén woord. Daar zie ik alleen maar afweer, géén visie." Dit is voor ons wellicht het mo ment, een enkele opmerking te ma ken. Want hier komt inderdaad aan de dag het verschil tussen een so cialistische partij en een protestants- christelijke. Toen het onderwijscongres gehou den was, waarop ds. Ruitenberg doelt, hebben ook wij geschreven, dat er het onderwijs méér te zeggen viel dan op het congres was geschied.! Maar behoorde dat meerdere ook ge zegd te worden op een politiek congres het onderwijs? Wij menen: neen. J7EN politiek congres over het onder wijs zal naar onze mening deze taak moeten hebben: Het zal taak en begrenzing van de staat met betrek king tot het onderwijs moeten nagaan. In deze tijd van gemakkelijke staats- ovcrschatting zal het daarbij temeer op de begrenzing aankomen. Het zal dan óók moeten nagaan, welke taak de staat heeft om het onderwijs vrijheid, ruimte en gelegenheid te geven zich te ontwikkelen en te, ontplooien. De politiek heeft in dit alles een die nende functie. Zij zal, omdat dit nu eenmaal overmijdelijk is, een politieke vormgeving moeten verschaffen aan wat binnen het onderwijs zélf is ge-! groeid. Maar het is aan het onderwijs zélf, om er steeds weer op gespitst te zijn, dat deze groei zich voltrekt in overeenstemming met de eisen van het maatschappelijk leven. Pas als het onderwijs verstek laat gaan, zal de staat moeten ingrijpen. J7ERST zo kan men, menen wij, ook werkelijk van visie gaan spreken. Deze visie is er niet, wanneer men hier voorbarig het woord geeft aa staat. Dan past tegenover die staat inderdaad de afweer. Het is, bij handhaving en erkenning van bepaalde verschillen, met de schooi als met het gezin en met het maat schappelijk leven. Zij behoren zich te ontwikkelen naar eigen aard en naar eigen karakter. wat men onder visie behoort te verstaan. En die visie verschraalt, 'anneer de staat zich hier opdringt annecr een politieke partij op een congres zou gaan spreken (om met dsJ Ruitenberg te spreken) „over de vor men van het onderwijs, over de metho diek, de inhoud, de daarachterliggendt anthropologic. Dit zou even onjuist zijn als wanned een congres van onderwijzers zo dalen in een alles omvattend en afge rond debat over de politiek. Maar daarvoor zijn ze gelukkig vee! te verstandig. Organistencongres te Leeuwarden MAAR ZO! ken zodat hij er niets van voelde, waardoor het meisje meteen zijn hart stal. Ze heette Dorothy Brace, was klein en had een opgeruimd karakter en zachte handen. De pijn was nu te verdragen en hij kwam er voor de eerste maal toe met zijn moeder te praten, ofschoon ze dagen lang naast zijn bed had gezeten en het zweet van zijn vale gezicht had geveegd. Er werd nooit over zijn benen ge sproken en bij elk gesprek was het een zoeken naar veilige onderwerpen. Patricia en Hilda, beiden overstromend van sympathie voor de ge wonde strijder, kwamen hem opzoeken, ofschoon Patricia de knapste van de twee van na ture nogal koel was. De gevoeligere Hilda zei: „Luister, Douglas, maak je nu geen zorgen om je benen. Laat ik je nu als gewone, normale vrouw zeggen, dat 't feit dat je je benen hebt verloren, voor mij helemaal geen verschil maakt. Ik vind je nog altijd de aardigste van allemaal." „Het kan me niet schelen dat ik m'n benen kwijt ben," zei hij. „Heus, ik maak me er he lemaal geen zorg over." In zijn half verdoofde toestand scheen hij het werkelijk te menen Een andere keer zei hij tegen Hazel Burge: „Ik kan me maar niet voorstellen dat ik ze kwijt ben. Ik kan nog altijd mijn tenen voelen, zie je." Kort voor Nieuwjaar verwijderde Joyce de hechtingen. Bader klemde de tanden op elkaar, maar hij hoorde slechts een knippend geluid en voelde volstrekt geen pijn, toen de draden eruit werden getrokken. Plotseling begon hij snel te herstellen. Zijn gezicht werd voller, er kwam wat kleur op, en ook trokken de donkere krin gen om zijn ogen weg. De pijn in het linker been nam af en geleidelijk kreeg hij minder injecties. Hij voelde zich goed en kon weer nor maal denken, maar toonde zich nog altijd vol strekt niet getroffen door het verlies van zijn benen. Daar waren redenen voor. Gedurende de da gen dat hij onder de morfine lag en de pijn alles van zijn lichaam had gevergd, was het verlies geleidelijk tot zijn hersenen doorgedi gen en zodoende had hij het geleidelijk kunnen verwerken, zonder er door geschokt te worden Tegen de tijd dat hij de werkelijkheid onder ogen kon zien, had hij zich al tijdelijk in zijn verlies geschikt. Een andere reden was dat hij zijn benen nog niet miste. Hij lag behaaglijk in waar benen niet belangrijk waren, en hij werd steeds omringd door knappe meisjes, die hem alles brachten wat hij maar begeerde en hem met toewijding en adoratie behandelden. Hij hoefde geen vinger te bewegen; hij kreeg kip, advocaat, fruit en room en bezoekende vrien den brachten hem boeken en een gramophoon Nu en dan wipten de vrindjes van het squadron door het raam naar binnen en schonken hem Blijf D16t doorlopon door hun aanwezigheid de overtuiging dat hij met die Rheumatische Pijnen, er nog altijd bij hoorde. Ze tapten moppen op Roel nlt met wor,e, en zn baard, die omdat hij nog altijd niet was Seem KrDschen Sai„. geschoren, thans indrukwekkend begon te wor den. Hilde streek hem over zijn voorhoofd. Do rothy Brace was een opgewekte, vriendelijke helpster, die om zijn grappen proestte en heer lijk kon blozen om de brutalere dingen, die hij er meermalen uitflapte. Hij leefde volkomen voor het hedien en het was &en aangenaam heden. In de Friese hoofdstad, waar Georgs Stam jaren lang het fraaie orgel vat de Grote of Jacobijnerkerk heeft be speeld1, kwam gisteren de Verenig# van Nederlandse organisten onder lei ding van de heer Stam bijeen om haai jaarvergadering te houden. Na een li turgische dienst, waarin ds. W. Bar!- lema uit Leeuwarden voorging en Pi? Post aan het orgel zat, werden d( deelnemers door B. en W. ten stad- huize ontvangen. De burgemeester, m: A. A. M. van der Meulen, wees op plaats, die Leeuwarden vroeger 0> orgelgebied innam en waaraan de sta: nog enkele voortreffelijke orgeLs dankt Toen na de Reformatie het gebruik van orgels in de kerken aanvankelijk verboden werd, heeft men in Frieslans het orgelspel voor en na de diens! gehandhaafd en zo werd Leeuwardes het centrum van orgelbouw en -spel Een huishoudelijke vergader# werd gevolgd door een improvisatie concert in de Grote kerk door C. Baite uit Zutphen, Jac. Bijster Haarlem, George Stam uit Utrecht Piet Post uit Leeuwarden. bevat, wekken lever, nieren en ingew» den weer tot nieuwe energie Het bloed wordt weer gezuiverd èn zuiver gehou den en zo is er dan geen oorzaak m«: voor stramheid, scheuten, steken en pij» Koop vandaag Kruschen bij Uw apo theker of drogist en begin morgen- (WORDT VERVOLGD) ochtend die heilzame kuur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 2