Mctturc geit&ctfe (tfimnmt Geen steun aan Indonesië in zake Nieuw-Guinea Rusland beschuldigt Duitsland Sow jetburgers op te sluiten MENDES-FRANCE ZWAAIT MET ONTSLAG Amerika besnoeit met miljard militaire hulp buitenland J. A. J. Jansen Manenschijn overleden WOENSDAG 23 MEI 1956 r BUREAUS: Steenstraat 37. ABONNEMINTEN: J 7.- per kwartaal; 2.35 pr maand; 0.55 per week. Postrekening 58936 ADVERTENTIES: J 0.20 per millimeter. (Bij coitract belangrijke korting). Familieberichten f 0.18 per millimeter. Adver'entie-afdelingTel 31441 Directe, Redactie, Abonnementen- en Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Stanl»a4ltch Is ahtbltotn myn bert ia Itgbtnspotl" Zevpnendcrlipste jaarpang >'o 10657 Huis ten Bosch in uieuwe glorie ZIE PAGINA 5 BESLISTE WEIGERING VAN VER. STATEN SUKARNO ZOU KWESTIE ZELF NIET HEBBEN AANGEROERD De Verenigde Staten weigeren steun te verlenen aan de Indonesische aanspraken op westelijk Nieuw-Guinea, aldus heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, gisteren op zijn persconferentie te Washington verklaard. Hij deelde mede, dat de Indo nesische minister van buitenlandse zaken Ruslan Abdulgani, de zaak donderdag in een onderhoud met hem had te berde gebracht. Abdulgani had toen gezegd, te hopen, dat de Verenigde Staten steun zouden geven aan de Indonesische eisen inzake de soevereiniteit over Nederlands Nieuw- Guinea, doch Dul'les had dn zijn antwoord de redenen uiteengezet, waarom de Ver enigde Stalen van mening waren geen partij te moeten kiezen in deze om den kwestie. De toestand inzake Nieuw- Guinea was volgens de mening dezelfde gebleven als voor het bezoek der Indo nesiërs. De Verenigde Staten hebben In donesië en Nederland vroeger reeds me degedeeld, dat zij vriendschappelijke be trekkin-gen meit beide landen wensen 'U onderhouden en dat zij in dit geschil niet partij willen kiezen. Suka-rno zelf heeft Nederlands Nieuw- Guinea niet besproken. Sukarno te New York Op het vliegveld van New York aan gekomen sprak Sukarno: „New York, hier ben i'k". Verder vertelde hij het werkelijke Amerika te willen kennen. Dat is niet in de wolkenkrabbers van York. maar in de drukke straten, op de drukke markten, in het lachen der kin deren en het geluk in de harten. Hij hoopte, dat zijn bezoek zou bijdragen tot de vriendschap tussen Amerika en Indo- Sukarno werd begroet door een grote delegatie der permanente afgevaardigden le 21 Aziatische en Afrikaanse lan den. die vorig jaar de conferentie te Ban doeng hadden bijgewoond. Sukarno hoopt vier dagen te New York te blijven. Vandaag zou hij met de tra ditionele welkomstparade ontvangen wor den. Vanmiddag zal hij op de televisie verschijnen in een vraaggesprek en avonds een receptie van de Indonesi- :he vaste vertegenwoordiger bij de Ver- ïigde Naties bijwonen. Donderdag ont vangt hij het eredoctoraat in de rechten de Columbia-universitei-t en daarna zal hij het middagmaal gebruiken bij dc icretaris-generaal der V.N., Dag Haan- marstkjöld. Engeland aangevallen Over Sukarno's bezoek aan Anna-polis wordt -nog gemeld, dat hij in een toe spraak tot 3600 adelborsten verklaard Opdracht tot moord op prins Philip? Het laatste etmaal zijn op Cyprus we derom drie doden, van wie twee Britten, gevallen. Er werden 21 personen, onder wie zeven Cyprioten, gewond. Zij waren het slachtoffer van bomaanslagen of van hinderlagen door de opstandelingen ge legd. De New York Datly News meent te weten, dat enige fanatieke Cyprioten En geland zijn binnengekomen met dc op dracht de echtgenoot van koningin Eliza beth II, die van geboorte een Griek is, te vermoorden. India wil geld lenen in Nederland Een woordvoerder van de regering van India te Nieuw Delhi heeft verklaard, dat de secretaris van het Indiase minis terie van financiën, de heer B. K. Nehroe, binnenkort naar Europa zal gaan om de mogelijkheid te onder-zoeken leningen af te sluiten in vijf landen, Engeland, Ne derland. Zwitserland, Frankrijk en West- Duitsland ten bedrage van f 3800 miljoen voor de uitvoering van zijn tweede vijf jarenplan. Hij zal 7 juni vertrekken. De K.L.M.-piloot Evert van Dijk, die na de oorlog de eerste vlucht over de Atlantische Oceaan maakte, vloog thans als passa gier, en vergezeld van zijn vrouw, ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van deze lijn nogmaals naar New York. heeft: „Amerika zal altijd hulp verlenen aan slaven". Laat ons een wereld tot stand brengen, waar vrijheid heerst, waarin de mens de broeder is van de mens. Dit zou een volkomen tegenover gesteld beeld geven van de Britse over heersing der zeeën tijdens de lange periode van onderdrukking en kolonisatie. Voorts vertelde hij nog, dat zijn volk van 80 miljoen zielen drie en een halve eeuw onderdrukking in één generatie moet ongedaan maken. Het bureau van de buitenlandse handel van het Amerikaanse departement van handel heeft'een handboek uitgegeven, getiteld „Investering in Indonesië" en daarin wordt verklaard, dat Indonesies verschillende en grote natuurlijke rijk dommen en zijn verlangen naar grotere economische ontwikkeling van groot be lang zouden zijn voor Amerikaanse par ticuliere beleggers. Voorts wordt opge merkt: „Hoewel de zes jaar oude repu bliek nog niet heeft vastgesteld hoeveel buitenlands kapitaal zij nodig heeft m de strijd voor economische verbetering, er kent zij in toenemende mate dat een grote toevloed van buitenlands kapitaal tot haar ontwikkeling zal bijdragen". Het bureau van de Italiaanse president Giovanni Gronchi heeft bekend gemaakt, dat Sukarno een uitnodiging heeft aan vaard om van 10 tot ,13 juni een officieel bezoek aa-n Italië te brengen. B. en K. naar Scandinavië De Scandinavische landen, Denemar ken, Noorwegen en Zweden hebben te gelijkertijd een uitnodiging gericht tol de leiders van de Sowjetunie voor eer officieel bezoek. De ambassades te Mos kou brachten de invitatie aan Boelganin en Kroesjtsjef over. De Russen hebben de uitnodiging aanvaard. Alleen voor Dene marken werd een tijdstip genoemd-, n.l. het volgend voorjaar. Denemarken heeft dit aanvaard. De Russen zullen hun bezoek aa drie Scandinavische landen naar waarschijnlijkheid tot een geheel combi neren. Op het ogenblik vertoeft eer zelschap Deense parlementariërs dn Mos kou op uitnodiging van de Opperste Sovjet raad. Prins tafelpresident bij lunch van Fokker Prins Bernhard heeft gisteren als ommissaris van de Fokkerfabrieken in Delft een lunch gepresideerd, die werd aangeboden ter gelegenheid van het be zoek van admiral Robert B. Carney, directeur van de Fairchild Engine and Air Plane Corporation, zijn echtgenote en de heer Richard S. Boutelle. Onder de aanwezigen waren o a. mi nister Beyen, de ambassadeur der Ver enigde Staten H. Freeman Matthews, en luit.-generaal A. Baretta, chef lucht machtstaf.' Een schoolmeisjesoproer in Nicosia (Cyprus) was oorzaak van een bom aanslag op de Britse soldaten, die de orde trachtten te herstellen. Ver scheidene militairen werden gewond. Hier verleent een Britse soldaat de eerste hulp aan een kameraad. Op de achtergrond een gewonde, die zijn kwetsuren bekijkt, zittend op een stoep. V.N. commissie van psychiaters kan patiënten komen onderzoeken De Russische regering heeft West-Duits- land beschuldigd van het vasthouden van gezonde Sowjetburgers in krankzinnigen- itichten. Bovendien zouden op deze nsen elektrische proeven worden geno- n. De Russische ambassadeur in Bonn heeft de beschuldiging op 30 maart aan de Westduitse regering overgebracht. een nota heeft het ministerie van buitenlandse zaken van de Bondsrepubliek gisteren ten stelligste de beschuldigingen de hand gewezen. In West-Duitsland niemand zonder verlof van een staatsmedicus of rechter in een inrich- voor geesteszieken worden vastge houden. De Russische ambassadeur had vijf Rus- in genoemd, dóe in een ziekenhuis in Beieren werden vastgehouden. West- Duitsland heeft geantwoord, dat deze sen chronische alcoholisten zijn en lijden aan schizofrenie (een geestesziekte). West-Duitsland treft voorbereidingen n de zaak der vijf Russen voor te leggen in een neutrale internationale groep in psychiaters, die door de Hoge Com missaris voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties zouden moeten worden Twee nieuwe steden in K.L.M.-net Met ingang van 21 juni zal Budapest in en der bestaande diensten van de K.L.M. aar het nabije oosten worden opgeno- ïen. Het is de bedoeling dat deze dienst aldus wordt uitgevoerd: Frankfort BudapestIstanbul—Cairo. Ook Sofia zal het luchtnet van de K.L.M. worden opgenomen, eveneens in een dienst op het nabije oosten, welke waarschijnlijk langs DusseldorpSofiaAtheneBeiroet en Damascus wordt geleid. Deze nieuwe ver binding zal met ingang van 29 juni ie ex ploitatie worden genomen. Beide dien- zullen eenmaal per week met DC-6- vliegtuigen worden gevlogen. Deze uit breiding van het luchtnet betekent, dat de K.L.M. na 29 juni naar 117 steden in 74 landen zal vliegen. I aangewezen. De Westduitse regering heeft ts opdracht gegeven nauwkeurig te gaan hoeveel Russische burgers op het ogenblik in de Bondsrepubliek in imridh- «i voor geesteszieken verpleegd wor- SPANNING IN PARIJS De Witte Eetzaal van het Huis ten Bosch in de door Daniël Marot om streeks 1725 gebouwde Haagse vleugel is thans ook geheel gerestau reerd. De zaal ontleent haar naam niet alleen aan de lichte kleuren, waarin zij is gehouden, maar ook aan de prachtige „witjes", die zij bevat. De schilder Jacob de Wit (16951754) vervaardigde namelijk voor deze zaal enkele van zijn in licht grijs gehouden schilderstukken. Vrolijke voorstellingen vaak aan de Griekse mythologie ontleend en dikwijls Cupidootjes vertonende in ongedwongen houdingen zich ver makende in een herderlijke omgeving. Het witje hier op de foto ver toont de kleine (b) engeltjes, die zich hebben meester gemaakt van ernstig oorlogstuig. Eén heeft de vrijheidsmuts op de lans gehangen, een ander probeert een voetboog te spannen. Is er genoegelijker schouwspel denkbaar? Wie denkt bij dit bekoorlijke spel van onschul dige kindertjes met boog en speer nog aan de ernstige bestemming van dit barre krijgstuig? Dat was ook De Wits bedoeling: bij de maaltijd geen gedrukte stemming, maar de blijmoedigheid van een pastorale idylle. De Witte Eetzaal is typerend voo-fchet Huis ten Bosch: een elegante residentie in een landelijk bos. (Voor overzicht restauratie Huis ten Bosch zie pagina 5.) De vice-premier van Frankrijk, Pierre Mendes-France, heeft gisteren een bezoek gebracht aan president Coty. Men ver moedt, dat hij de president gesproken heeft over zijn uittreden uit de regering Mollet. Vanmorgen zou het Franse kabinet bij eenkomen. Officieel om het verslag van Mollet te horen over zijn Russische reis. Men vroeg zich echter af of ook de Al gerijnse kwestie, het brandend probleem voor Frankrijk, besproken zou worden. Nu echter gisteren de minister-resident van Algerije, Robert Lacoste, uit Parijs Bus in ravijn, achttien doden Ten zuiden van de Brennerpas. 25 kilo meter van Bolzano (Italië), is een bus met 42 Oostenrijkse vakantiegangers in een 14 meter diep ravijn gestort. Achttien personen, onder wie de chauffeur, zijn gedood. Van de overige passagiers zijn verscheidenen zo eras-tig gewond, dat men voor hun leven vreest. De bus schijnt tegen een bergwand ge botst te zijn, waarna de chauffeur de macht over het stuur kwijtraakte wagen aan de andere zijde van de weg in het ravijn stortte, in de ondiepe maar snel stroomen de bergbeek. Nieuwe wet steun voor Amerikaanse landbouw De Amerikaanse senaat heeft een her zien wetsvoorstel inzake de steunverle ning aan de landbouwers in de Verenigde Staten goedgekeurd en doorgezonden naar het Huis van Afgevaardigden, dat het oorstel waarschijnlijk heden zal behan- Overeenkomstig de wensen van presi dent Eisenhower voorziet het voorstel in betalingen van ten hoogste 1,2 miljard dollar aan landbouwers, die een gedeelte hun grond braak laten liggen. De meeste bepalingen inzake subsidie voor landbouwprodukten volgens een stelsel van vaste garantieprijzen, waarover pre sident Eisenhower zijn veto had uitge sproken over het eerste plan, zijn ge schrapt Verlichting met zwarte lampen Voor een slagerij in de Haltestraat te Zandvoort branden, gedurende het sei zoen dat in de winkelstraat feestverlich ting is ontstoken, zwartgemaakte lamp jes, die uiteraard een minimaal licht uit stralen. Het bestuur van de Zandvoortse Haltestraat-winkeliersvereniging, besloot hiertoe omdat de betrokken slager geen "d van deze vereniging is. De slager maakte bij de president van 5 Haarlemse rechtbank een kort geding aanhangig, waarbij verwijdering van de ■te lampen werd geëist op straffe van dwangsom van honderd gulden per dag. Zijn raadsman betoogde dat hij geen erlichting nodig had, en dat het bestuur Ier winkeliersvereniging te ver is gegaan door de toeristen te tonen, dat hij geen lid der vereniging is. Bovendien is de geste denigrerend. Namens de winkelvereniging werd be toogd dat bij verdachte, die o.a. oprichter is geweest van de winkelvereniging, warte lampjes zijn ingeschroefd om te 'oorkomen dat bij regenachtig weer in de losse fittingen kortsluiting ontstaat, zoals vorig jaar is voorgekomen. Overigens zouden de zwarte lampjes overdag niet opvallen en zou de slager er geen schade door lijden. Verdere verlaging van de invoerrechten Vijfentwintig landen hebben de invo< rechten ter waarde van tenminste 2 mil jard dollar verlaagd, aldus wordt mede gedeeld dn Genève, waar de conferentie de algemene overeenkomst inzake tarieven en handel gesloten is. Onverminderde steun aan defensie Europa dank zij overschotten van verleden jaar Ned. kikvorsman in de Donsje JN Geertruidenberg den dt> Nerlerlr Luitenant J. Wieringa, De duiker den de Nederlandse de commandant i-n Geer- truidenberg, vertelt onderschat ten en zich precies aan de instructies houden er niets gebeurt. Er wordt uit 1200 dienst- kvkvorsma i genie getraind. Wie daar een kijkje mag nemen ziet veel wonderlijks. Korporaal Jan Bierhof, een stevige knaap van 20 jaar uit Deventer, be klimt moeizaam het ijze ren buitervb oordladdertje zocht van het werkschip, dat de basis is voor de dagelijkse duik oefeningen van de troep. Hij heeft zojuist een wandeling van twin tig minuten op de bodem van de Dongc gemaakt. Zijn duikerpak van 83 kg is een loden last. Als hij druipend over de railing geklauterd ts, schieten zijn *wee helpers toe, ne men hem de loden ge wichten van borst en rug, schroeven de zware koperbeslagen duiker - helm los, trekken hem de En telkens blijkt acht kg per stuk wegende dat nog enkelen schoenen met koperen worden afgevoerd, neuzen uit en pellen hem ten slotte uit het canvas duikerpak Jan zit in de „wate: als de jongens de helpers boven het plichtlgen. werden De opleiding duui r bonden door middel van een telefoon De eerste duik ge schiedt in een tank met worden gezien, hoe de jongens reageren. Het P-pak is een on- derzoekpak. Wie hiermee werken zitten nog wel aan de lijn, maar ze krij gen de lucht a let meer van boven toegevoerd. Ze dragen de lucht bij zich in stalen flessen op borst en rug. Het P-pak is militair gezien geschikt het defensieve werk. De kikkerman zwemt helemaal los. H\j kan gaan tot een diepte van tien meter en draagt de maanden. Er wordt naast nodige lucht bij zich het leerd te werken met het eigenlijk nog heel wat r jrdt standaardpak. het lucht- duikers ge werkt voor het leggen van zinkstukken e.d. Er zit dus brood in het be- gebruikt dr\jf, ook in de burger- werk onder maatschappij. Vaak best stuk brood. bekendie opleidings- hel instituut van de Genie uitgegroeid tot de jongens ais er gezonken schepen degelijke scholifg l gelicht moeten worden, worden gegeven. De commissie voor buitenlandse gelegenheden van het Amerikaanse Huis ran Afgevaardigden heeft met 18 tegen :lf stemmen besloten meer dan een jard dollar te besnoeien op de begroting 4.9 miljard dollar, welke president Eisenhower nodig acht voor de hulpver lening aan het buitenland. Het democratische lid van de commis sie. Richards, heeft medegedeeld, dat dit geen vermindering inhoudt van het zen den van wapens naar Europa, waarvoor een speciaal fonds van 530 miljoen dollar bestaat. Voorts bepaalt een amendement, dat 48 miljoen dollar besteed moet worden voor militaire hulp aan Spanje gedurende het belastingjaar, dat 1 juli begint. Het bedrag voor hulp over het lopende jaar is niet bekend gemaakt. Voor militaire hulp aan Korea en For mosa is het toegestane bedrag verhoogd van 50 tot 150 miljoen dollar. President Eisenhower had 200 miljoen gevraagd. Aan één land mag maximaal dertig mil joen dollar hulp gegeven worden, tot dus ver was dit twintig miljoen. Richards voegde er aan toe. dat van het vorige jaar genoeg ls overgebleven om de militaire hulpverlening volgens het programma uit Op de begroting van president Eisen hower- voor economische hulp op lange termijn werd verleden week 109 miljoen dollar besnoeid. Dulles optimist De uitzonderingsclausule in de embar goovereenkomst voor het zenden van goe deren naar communistisch China, waar door Engeland groter handelsvrijheid heeft, zag Dulles niet als een aanleiding om de controle op de handel met com munistische China te verbreken. vertrokken is, acht men diepgaand leg niet mogelijk. Politieke waarne in Parijs achtten het onvermijdelijk, dat Mendes-France, die een maand geleden reeds met aftreden dreigde indien de Franse politiek ten opzichte van Algerije niet zou veranderen, zijn ontslag neemt Men vroeg zich af of hij dit in de kabi netszitting van vandaag zou doen, dan wel premier Mollet in een onderhoud onder vier ogen hiervan op de hoogte zou stel- len. Vanochtend ls na een korte ziekte overleden de heer J. A, J. Jansen Ma nenschijn, oud-lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, oud-burge meester van Zwijndrecht en een zeer be kende en geliefde persoonlijkheid in kringen van de AR. partij. De heer die volgende maand 76 jaar zou orden, werd in Deventer geboren en verhuisde naar Dordrecht, waar hij in 1918 lid van de gemeenteraad werd. In 1922 werd hij wethouder van financiën, in 1929 burgemeester van Zwijndrecht. Tijdens de oorlog werd de heer Jansen als gijzelaar naar Sint Michielsgestel overgebracht. Pearl Bulloch blijft in Den Haag De achtjarige Pearl Bulloch blijft bij haar moeder in Den Haag. Vader, moeder kind bezochten gisteravond de Haagse kinderpolitie, waar de man meedeelde, dat hij erin toestemde het kind in Den Haag te laten, op voorwaarde dat het een maal per jaar veertien dagen bij hem in Schotland zal verblijven. Zoals bekend is, haalde de 30-jarige levrouw Bullodh-Van Kuijeren vorige week het kind per vliegtuig uit Schotland, door het direct van school naar het vlieg veld te brengen. TIPS VOOR UW VAKANTIE De minister van buitenlandse zaken Dulles heeft op een persconferentie klaard. dat de regering voort zal gaan met te trachten machtiging te verkrijgen hulpprojecten, die meer dan een jaar kos- :n, uit te voeren. Bij dezelfde gelegenheid zei Dulles het i betreuren dat Egypte communistisch China heeft erkend Dr. Schouten betrokken bij auto-ongeluk De fractievoorzitter van de A.R. partij in de Tweede Kamer, dir. J. Schouten, ls gisteravond bij een autobotsing be'rok- cen geweest. Terugkerend van een ipreekbeurt in Hendrik Ido Ambacht botste de auto, waarin hij gezeten was, op de hoek '6-Gravendijkwal-Malienesser- laan te Rotterdam tegen een andere auto. Dr, Schouten kwam met de schrik vrij. De wagen werd ernstig beschadigd. Ook de inzittenden van de andere auto bleven ongedeerd. Kind dronk insectengif Het 'weejarig zoontje van de familie Loogmen te Kortenlhoef kreeg gisteren in een onbewaakt ogenblik een flesje insec- tenvergif in handen, dat zijn vader op de tuinderij aan de Oranjeweg gebruikte. Het kind dronk de enkele druppels, die nog in he' flesje zaten op, met als ge volg dat het kind is overleden. HET WEER LN EUROPA s V ?i il 1S J ïl 2*2 ïr i a sic, atoeicholn Oslo Kopcuh Londen A'dain Luxemb Pargs 3rwdeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort MUnchen ZUrlch Genéve licht bew. half bew. onbew zw bew licht bew. mist geh. bew. zw. bew zw. bew. onbew. onbew. zw. bew. geh. bew. WNW OZO ONO ZW windstil NNO O NNW windstil windstil NW O ONO windstil ZZW wzw 16 0 17 0 13 0 16 0 21 0 21 0 20 05 24 0 16 0.5 16 9 21 6 20 0 23 0 22 0 23 3 19 6 Wenen Innsbruck Rome AJacclo onbew O OZO Z O 18 0 22 0 29 0 23 0 WEERBERICHT Vrij zonnig Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vrij zonnig en op de meeste plaatsen droog. Vannacht wei nig wind, morgen zwakke, later matige westelijke wind. Over het algemeen Iets minder warm. (Opgemaakt te 11.15 uur.) Zon en Maan

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1