ESSO EXTRA MOTOROIL Bestrijd de inflatie met hogere produktie een Verhoogde sterfte door overvoeding Wet dierenmishandeling doeltreffend genoeg niet 5 ZATERDAG 19 MEI 1956 REGERING WIJST BEZWAREN TEGEN AANPASSING AF Ouderdomswet zeer binnenkort in Eerste Kamer (Van onze parlementsredactie.) T~\E REGERING werkt in een ijltempo om het ontwerp-Algemene Ouder- domswet zo gauw mogelijk in het staatsblad te krijgen. Reeds gisteren heeft ze de Eerste Kamer haar memorie van antwoord betreffende dit ont werp doen toekomen. Dit treft temeer, daar de Senaat nauwelijks vijf dagen geleden zijn voorlopig verslag inzond. Verwacht mag worden, dat de ouderdomswet misschien nog deze maand en zo niet, dan in ieder geval in de eerste week van juni door de Raad der Ouden in openbare behande ling zal worden genomen. Ssgfr De regering is erkentelijk voor de a gemene instemming, waarmee de Eers Kamer het ontwerp heeft begroet. Met I de senatoren hoopt zij, dat ook andere i noodzakelijke sociale voorzieningen spoe dig hun beslag zullen kunnen krijgen en dat de thans getroffen voorziening de tot- standkoming daarvan zal bevorderen. Voor de bezwaren van de kleinere frac- j ties tegen de aanpassingsregeling blijkt .minister Suurhoff overigens verre van gevoelig te zijn. De schrapping van de l desbetreffende artikelen, zo zegt hij, zou bezwaarlijk te aanvaarden maatschappe- I lijke gevolgen hebben, om welke reden hij I in de Tweede Kamer dan ook het „onaan vaardbaar" meende te moeten uitspreken. Hij wijst er nog eens op, dat bij niet-aan- passing in een aantal gevallen pensioen inkomens zouden ontstaan, die het laatst verdiende loon benaderen of zelfs over schrijden. Zou zich deze sociaal onge wenste toestand slechts in een overgangs periode voordoen, dan zou men zich daar bij misschien nog kunnen neerleggen. Verwacht moet echter worden, dat alom het streven zou ontstaan ook elders en ook in de toekomst tot een hoger totaal i pensioeninkomen dan b.v. 70 of 75 "/o te komen. Het valt, aldus de minister, niet I in te zien op welke gronden op 1 januari 1957 een totaal pensioeninkomen van 90, 100 of meer van het laatst verdiende i loon wel verantwoord zijn zou en na 5 of 10 jaar (waarin wel premie voor d( gemene ouderdomsverzekering is taald) niet meer Ongetwijfeld zou I of 10 jaar een onweerstaanbare drang naar hogere totaalpensioenen ontstaan. Dit acht de regering, mede met het oog op de toenemende vergrijzing van om volk, een zo onaanvaardbare ontwikke ling, dat zij de verantwoi&delijkheid daar. voor niet wenst te aanvaarden. GEEN TERUGSLAG Van een terugslag op de reeds tot stand gebrachte vrijwillige pensioenregelingen zal naar de mening van de minister geen sprake zijn. Integendeel, wanneer de de finitieve wettelijke regeling, welke zelf geen aftrek wegens inkomsten uit anderen hoofde kent, in werking is getreden, zal het verbeteren van bestaande en het tref fen van nieuwe pensioenregelingen als aanvulling op deze wettelijke voorziening worden gestimuleerd. Minister Bed deelt nog mee, dat h(j er naar streeft, nog vóór de verkiezingen een wetsontwerp gereed te hebben inzake optrekking van de pensioenen aan het geldend bezoldigingspcil voor het over heidspersoneel. Wat betreft de uitvoering van de ver zekering wordt er op gewezen, dat het in de bedoeling ligt voor de betaling der premiebijdragen een afzonderlijk aanslag biljet uit te reiken. Het zal de verzeker den dan duidelijk voor ogen staan, da van hen een premiebijdrage voor de al gemene ouderdomsverzekering wordt ge vraagd. Mits tijdig met de voorbereiding zal kunnen worden begonnen, is de ver wachting gerechtvaardigd, dat bij de in voering der wet terstond tot de uitbe taling der pensioenen kan worden over gegaan. De regering kan nog niet precies mee delen welk premiepercentage zal worden berekend en hoeveel de geschatte premie opbrengst over 1957 zal bedragen. Uit voorlopige berekeningen blijkt wel reeds, dat het premieplichtig inkomen aanmer kelijk hoger zal zijn dan aanvankelijk ISj Nog geen „groene kaart" vereist m ie De Nederlandse vereniging van auto mobielassuradeuren deelt mede, dat de verplichte wettelijke verzekering jegens derden in België voorshands niet voor buitenland eis geldt. De Belgische Senaat moet daarover nog beslissen. Buitenlandse automobilisten behoeven voorlopig dus nu et een zgn. „groene kaart", het internationale teken voor een „W.A.-verzekering", te tonen. Dat i6 in Luxemburg wèl het geval. werd becijferd. Aangezien echter de uit keringen tengevolge van de genoemde maatregelen eveneens zullen stijgen, be staat de verwachting, dat het premieper- :entage overeenkomstig de oorspronke- ijke raming op 6% a 7 zal moeten worden gesteld. Voor de te betalen premie zal een looncompensatie worden verstrekt. Bij de onderhandelingen over de om vang van de jongste loonmaatregelen is deze looncompensatie mede in de onderhandelingen betrokken. De voorstellingswijze, als zou een (even tueel bij de invoering van de ouderdomsverzekering) beschikbare „ruimte" slechts bij toeval aanwezig kunnen zijn, is volgens de regering onaanvaardbaar. kauw Wrigley Doublemint. Het leven wordt sneller. Vermoeiender. Kauw rustgevende, opfrissende Doublemint! Dat is goed, bij al die spanning - verkwikkend bij al die inspanning - fris en koeler en heerlijk want Doublemint blijft lang en dubbel lang lekker. Tienduizend maal de oceaan: tien jaar KLM op Neiv York Ruim tienduizend keer is een KLM- vliegtuig de Atlantische Oceaan ovèrge- stoken naar New York of in omgekeerde richting. Maandag zal het tien jaar geleden zijn. dat de openingsvlucht werd gemaakt on der commando van gezagvoerder Ever: van Dijk, die als passagier a.s. maandag weer de Oceaan per KLM oversteekt. Meer dan driehonderdduizend passa giers vervoerde de KLM op dit traject, €sso met de nieuwe verdubbelt U de levensduur van Uw motor Met Ess o bent U beter uit Na de lonen stijgen na de lijn op het Verre Oosten de langrijkste route van onze natio luchtvaartmaatschappij. In de nale burger luchtvaait bezet de KLM op de lijn Amsterdam—New York de vierde plaats, voor het vrachtvervoer de twee de. In deze tien jaar werden zestig miljoen kilometer afgelegd. Na de aanloopperio de, die de lijn naar New York tot een veelbelovend traject maakte, trok de toe ristenklasse, die in 1952 werd ingesteld, veel nieuw vervoer. Ex-gezagvoerder Evert van Dijk (63) is een van de pioniers van het vliegbpdrijf. In 1930 maakte hij als tweede vlieger de vlucht over de Atlantische Oceaan in westelijke richting met Kingsford Smith in Fokker F 7b Southern Cross. Hij ver liet de KLM in 1947 met 25.400 vlieguren op zijn naam. Rijnverkeer blijft onderworpen aan Duitse regels Het Weetdui'tee ministerie van verkeer blijft onveranderd van mening, dat de buitenlandse rederijen zich in het bin nenlandse Duitee Rij-nvaarbverkeer aan de offioiële Duitse vrachtprijzen moeten houden. Ook nu per 1 mei j.L de deel neming aan het binnenlandse Duitse Rijnvaartverkeer is vrijgelaten en hiervoor geen afzondertijke vergunning meer behoeft te worden aangevraagd. Te Bonn verklaart men, dait buiten landse rederijen aan het binnenlandse Duitse Rijnvaartverkeer met gelijke rech ten en plichten als de Duitse -s ch eep- vaartondernerotogen kunnen deelnemen. Naar de mening van het Duitse mini sterie voor verkeer vloeit uit de Acte ■van Mannheim geen volledige scheep- vaarbvrijheiid op de Rijn voort. Door veel eten zijn de afwijkingen D° schri kbarend toe genomen ,E GEZONDHEID van het Nederlandse volk is niet slecht. Op tal van sectoren aan wij in de wereld vóóraan en menig land stuurt zijn deskundigen naar hier om er de resultaten wan de gezondheidszorg te bestuderen. Maar wij weten, dat naar mate deze zorg voortschrijdt en haar vruchten afwerpt vooral in de norm van dalende sterftecijfers, deze getallen in steeds mindere mate een waardemeter zijn voor de gezondheidstoestand van een volk. W(i zoudeji als sociaal-hggiënisten wel schromelijk onze plicht verzaken als wij ons voldaan zouden betonen met -het voorkomen van sterfte en ons niet tegelijkertijd zouden berinnen op de grote waarde van het leven: de gezondheid, teneinde de mens in staat te stellen zijn arbeid in optimale omvang en hoedanigheid te verrichten ten bate van zijn naasten en van de gemeenschap" sterfte bij te zware volwassenen duidelijk bewezen. Er is geen reden aan te nemen dat dit in Nederland anders zal liggen, aldus prof. Den Hartog. Honderd schilderijen van Rembrandt in Amsterdam Koningin opende de tweede expositie in het lierdenkings j aar (Van onze kunstredacteur.) A AN d? behoefte Rembrandts werk te leren kennen kan in gewone <?m- "-Ti standigheden in Nederland slechts in beperkte mate worden voldaaa Na de massale verkopen in vroeger tijden is er in Nederlands openbaar en particulier bezit betrekkelijk weinig overgebleven en vooral het aantal schilderijen van Rembrandt is hier te lande nog steeds gering." Uit deze woorden die minister Calls gis- Het Nederlands Instituut voor 1 ciëncy heeft in verband met de jongste loonsverhogingen aangedrongen op ster kere inspanningen om de produktie te verhogen en de efficiëncy te verbeteren. Ir. een brief aan ruim 1500 bedrijfsleden schrijft de voorzitter van het N.I.V.E., ir J. M. Matthijsen, dat het opvallend Is, dat begrippen als verhoging van de pro- duktiviteit en verbetering van de effi ciëncy bij de discussie rondom de toon hoogte niet of nauwelijks meer een rol spelen. in dient te beseffen, aldus de brief, ie loonstijgingen in het jongste ver leden voor een goed deel konden worden opgevangen door de uitbreiding van de produktieomvang. Deze uitbreiding kon r een gunstige conjunctuur tot stand komen, door de efficiëncy, maar vooral doordat er arbeidskrachten beschikbaar Hoewel het N.I.V.E. inziet, dat het noeilijk is een grote efficiency te be reiken in een tijd van schaarste op de beidsmarkt, dringt het er toch met klem op aan, de strijd tegen de kosten- 'erhogende invloeden met energie aan te binden. Dit is nodig voor de kracht van IT Waarschuwing van de R.R.R., Fabrikant Imitatie steunt altijd op het originele, daarom raden wij U aan de R.R.R. recht streeks bij de Fabrikant te bestellen, dan bent U verzekerd dat U het doelmatigste Product koopt voor de minste prijs. De R.R.R. voelen vegers zijn vervaardigd uit materiaal van 20 rubber en 80 canvas. De R.R.R. voetenvegers zijn aan beide zijden gekarteld De R.R.R, voetenvegers beantwoorden aan hun doel. Elke bestel ling is gemerkt met R.RJR. Onze kleuren zijn meestal blauw, grijs of rood, met of zonder metaal verbinding. R.R.R. leveren wij in elke gewenste maat in 1 tot 6 dagen. Vraagt vrijblijvend offerte. Roekcis Ring- en Roostcrmattcn Fabriek - Industriepark 61 te Wijchen (bij Nijmegen). Tel. K 8894293. Vereniging heeft 75.000 leden Het verzorgen van dieren door de schooljeugd is van grote betekenis voor het werk van de dierenbescherming. Immers, daardoor wordt de kinderen al vroeg liefde en eerbied voor dier en plant bijgebracht. De grondslag van de ware dierenbescherming ligt daarom op de scholen, aldus sprak gistermiddag mej. J. E. Schaap, inspectrice voor het gemeen telijk onderwijs te Rotterdam, tijdens de jaarlijkse algemene vergadering van de Ned. Vereniging tot Bescherming van Dieren. Onder voorzitterschap van mr. dr. W. Hugenholtz werden talrijke huishoude lijke zaken afgedaan De vereniging telt 75.000 leden. De heer D. J. Lambooy, hoofdredacteur van het A.N.P., sprak over Pers en Die renbescherming. Bij de openbaarmaking van berichten over dierènmishandeling moet men aldus spreker met voor zichtigheid te werk gaan. De heer Lam booy herinnerde aan de berichten over de voederactie voor vogels in de afgelopen winter, welke goede rnvloed deden uit gaan. Het gevolg .was, dat duizenden vo gels van een hongerdood konden worden r Huisman, korps- de gemeentepolitie te Franeker, over Politie en Dierenbescherming. Hij betreurde het dat de wettelijke bepalin gen inzake dierenmishandelingen niet ergig,^ dhidelijk zijn. Omdat de wet. die dateert |de de eigen onderneming en voor de bei ding van de inflatie, die het land dreigt. Het N.I.V.E. wil zijn leden graag hel pen bij de -acties, die dezen in eigen be drijf willen voeren om de beangstigen de kostenstijging te lijf te gaan. Als deze oproep weerklank vindt, zal het instituut plannen voor het actie programma voorbereiden. Voor meisjes die over grenzen gaan Het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid waarschuwt nog eens met klem tegen het maken van buitenlandse n en het in buitenland werkzaam zijn door en van Nederlandse meisjes, die zon- ïnige voorbereiding op goed geluk de grens overgaan. Evenals Nederland verlangen de meeste landen van buitenlandse arbeidskrachten werkvergunning, zonder welke geen arbeid mag worden verricht. Clandestiene arbeid kan tot moeilijkheden leiden, ter wijl men bij ziekte of ongeval de kans ioopt geen sociale uitkering te ontvangen. Inlichtingen kunnen worden ingewonnen Dij een M.A.J.-bureau op een station, het clubhuis aan de Van Speykstraat 153 dn Den Haag of bij het centraal bureau der meisjesbescherming, Lomanstraat 9b Amsterdam. teren in het Rijksmuseum te Amsterdam sprak bij de opening van de tentoonstel ling van schilderijen en etsen van Rem brandt klinken spijt en tragiek. Wat zijn op kunstgebied toch eigenlijk altijd m ohalant geweest. Nu gaan we onze groot ste schilder herdenken en dan moeten v niet minder dan 80 schilderijen uit h buitenland halen. Uit Australië, Be-lgi Canada, Duitsland, Finland, Frankrijk, Enigeland, Italië, Oostenrijk, Rusland. Spanje, Amerika, Zweden en Zwitserland •hebben we werken in bruikleen gekregen, werden miskend en voor een appel en een ei verkwanseld werden. Nu Koningin Juliana gisteren de tweede Rembrandt-tentoonstelling opende is er de mogelijkheid geopend om gedeeltelijk goed te maken wat onze voorouders fout deden. Elke Nederlander zal door eer zoek aan Boymans te Rotterdam of het Rijksmuseum te Amsterdam kunnen be wijzen, dat het hem ernst is met Rem brandt. En hij zal er werken zien, di< sinds de 18e eeuw niet meer in dit deel van Europa te zien'zijn geweest. Om eei enkel voorbeeld te geven: het praohtigi grote portret van Saisk-i-a als Flora (ui 1634) is door Keizerin Catharine II vai Rusland verworven, doch zal -thans door zelen voor het eerst worden gezien, dank :ij de medewerking van de Ermitage in Leningrad. Het is van een sublieme zui verheid en een verrukkelijke sierlijkheid., Een der mooiste werken die Rembrandt 1635 maakte. Ook de intieme en sfeervolle verbeeldingen „De Heilige Fa milie met de engelen'' (uit Leningrad) „Heilige Familie me-t het gordijn" Kassei) zullen voor de meeste Nederlan ders openbaringen zijn, evenals het doek .Afscheid v^n David en Jonathan" (uit Leningrad). Een der meest opvallende werken op de schilderijen-expositie is wel „De apostel Barbholomeus" (particuliere verzameling Engeland), een volkomen moderne be handeling, een Manet-aehtig effect. Dit is de onbekende Rembrandt, Heel mooi is ook „Meisje aan het venster", waarvan ■het verhaal gaat dat Rembrandt dit werk n raam plaatste en de voorbij gangers dan dachten dat zijn dienstmeisje echt voor het raam zat. Heel mooi van toon en dramatisch van uitwerking is „De opwekking van Lazarus". Deze expositie geeft een duidelijk overzicht van Rem brandt's ontwikkeling en toont bovenal i, dat men de werken zelf moet zien en zich niet tevreden moet stellen met repro. Dank van Equador :oek. Het bezoek v; lan Equador heeft ee had op de voor prinselijk be- 1 prins Bern-hard i gunstig effect ge- ietrekkingen tussen doeltreffend niet worden opgetreden door de politie. Preventief kan echter veel goeds worden verricht. De heer Huisman noemde vee markten, kettinghonden, o.d. Door over reding kan veel worden bereikt. Al vijfhonderd voorgangers achter .Dierenbescherming' Het jaarverslag van de Nederlandse vereniging tot bescherming van dieren wijdt enige woorden aan de nagedachte nis van minister Donker en constateert met voldoening dat ook zijn opvolger, prof. mr. J C. van Oven, als een groot dierenvriend bekend staat. Op het ogen blik kan de vereniging rekenen op de steun en medewerking van 500 voorgan gers van alle gezindten. Het ledental der vereniging steeg van 70 000 tot 73.000. beide landen, schrijft de president van Equador, José Marie Vel-asco aan kondm- brietf, die gisteren door de Equadoniaanse ambassadeur in Lon- Schenkingen voor Indonesië De Rockefeller-stlchting heeft dn het eerste kwartaal van 1956 de volgende schenkingen aan Indonesië gedaan: tech nische faculteit ie Bandoeng (waar men onlangs grote massa's boeken uit de bibliotheek heeft laten verbranden) 2000 dollar, nationale toneelacademie Djakar- i 2000 dollar. I9lamietische universiteit an Noord-Sumotra 2000 dollar, hooge- :hool voor Islamietische studies te Boe- i't T nggi (Fort 'le Koek) 2000 dollar, land bouwkundig proefstation te Bogor (Bui- >rg) 1450 dollar Minislc Venetië, - Europese Bcycn m daar c( integratie chictdes, hoe mooi dde vaak ook zijn. Bij de reproductie is namelijk ad-tijd alles vlak geworden en men moet zien wat Rerh- brand-t met de verf ged-aan heeft. Dat Is juist het waardebepaiende, iviet de al of niet herkenbaarheid van het onderwerp. Dit zei gisteren de directeur-generaal voor de volksgezondheid, prof. dr. P. Muntendam, toen hij in het Wilhelmina- gasthuis in Amsterdam sprak tijdens een studiedag over „overvoeding en overvoe- dingsziekten", georganiseerd door de Am sterdamse vereniging tot opleiding var diëtisten ter gelegenheid van haar tien jarig bestaan. Prof. Muntendam zeide dat slechts op de grondslag van een goede volksvoeding het gebouw van een goede volksgezond heid kan worden opgetrokken. Daarom is het te betreuren, indien in een land de voedselvoorziening en de volksgezondheid niet behoren tot de bemoeiingen van één departement en tot het beleid van één be windsman. Prof. Muntendam wees ook op het ge vaar van overvoeding en zei, dat het geën wonder is dat men zich in een bepaald land afvraagt, of het zin heeft enerzijds als onderdeel van de sociale zekerheid miljoenen ui-t te geven voor de tandheel kundige verzorging, indien anderzijds de accijnzen voor suiker verlaagd worden instede van een daadwerkelijke campagne te voeren tegen het verderfelijk snoepen van de jeugd. „Men kan niet genoeg herhalen dat men eerder sterft aan te veel en ver keerd eten dan aan te hard werken". Ziekten Hierna sprak de directeur van het Voor lichtingsbureau van de voedingsraad, prof. dr. C. den Hartog. Het zou wel eens kunnen blijken, dat metingen slechts zullen bevestigen, het geen wij allerwege om ons heen zien: vele te dikke mensen. Het is de overtui ging van vrijwel alle clinici dat met "het ■toenemen van het gebruik van veel voed sel allerlei afwijkingen (diabetes, gal stenen) schrikbarend zijn toegenomen. Het ziet er naar uit dat hetgeen het ge zond verstand ons ingeeft, slechts zijn be vestiging behoeft door systematisch uit gevoerd onderzoek. Uit de schaarse gegevens valt zeker een aanmerkelijke calorische overvoeding in Nederland te besluiten. Een der nadelige gevolgen van de calorische overvoeding verhoogde sterfte bij personen met te zwaar lichaamsgewicht. Volgens Amerikaanse gegevens is een verhoogde ZETHAMETAn.V- BRUIKBAAR IJZER «Til Il'llïl' R JH SIGARET OPGESTOKEN 52 MILLE SCHADE De 19-jarige boerenknecht H. Z. is gis teren door de politierechter te Leeuwar den tot een week hechtenis veroordeeld, omdat hij in een garage te Warns et opstak, terwijl men bezig benzine af te tappen. Het gevolg was garage irr de lucht vloog. De schade -r de garagehouder bedroeg 12.000 gul den, die voor de eigenaar van het pand eertigduizend gulden AsT w *3 Zó boeiend is nu PANORAMA Amerika denkt nog over hulp aan buitenland De commissie van buitenlandse zaken van het Amerikaanse huis van afge\ d-igden heeft haar houding inzake de Amerikaanse hu-ip aan het bui-ten-land enigermate gematigd. Werd donderdag bepaald, d-al elke hulp aa-n de landen, die naai- de communistische landen strate gische materialen zenden, geweigerd zo-u worden, th-a-n-s is deze cld-usule vervallen verklaard. De commisie will tha-ns voor diit punit afwachten tot welke gevolg',rek- k-ringen een speciale commissie voor het hulpprogramma, ingesteld door president Bisenhouwer. zal komen. Dinsdag zal de n.ssie rich verder beraden over de n'.andse hulp door Amerika en een beelisring nemen Compensatie gemeenten. Het Tweede- lin-ieters Beel en Van de Kieft gevraagd Kamerlid dr. E. P. Verkerk (a r.) heeft de de gemeentebesturen zo volledig mogelijk te compenseren wegens vermindering van de opbrengst der personele belasting over de jaren 1953—'54. VERBETERINGEN VOOR INVALIDEN (Van onze parlementaire redaoteu-r) Vooruitlopend op de algehele herziening an de invalid! teits-, weduwen- en we zen-verzekering, waarover de SER eerst daags advies zal uittor en-gen, heeft de staatssecretaris va-n sociale raken dr. Van Rihijn, thans bij de Tweede Kamer een wetsontwerp -ingediend tot wijziging van' de bestaande Invaliditeitswet. Het ontwerp bevat voor de gehele categorie «validen enkele niet onbelangrijke ver beteringen. Zo stelt de staatssecretaris de intrede-loongrens van de Inva liditeitswet, welke thans 3600 bedraagt, te verhogen tot 4800. Iemand, die ge- 5 tijd minder dan 6000 zal verdie- zal toch in het algemeen in eerste dienstbetrekking niet met een loon van dan 4800 beginnen en omgekeerd mag verwacht worden, dat iemand met aanvangsloon van meer dan 4800 reeds vrij spoedig 6000 of meer zal ver dienen. Wat betreft de uitkering van ihet we duwen-pensioen <in (het kader van d-e In validiteitswet, i6 de volgende regeling getroffen. Het weduwenpensioen eindigt volgend huwelijk. Wordt da* hu welijk ontbonden, dan wordt de vrouw haar oude pensioen weer verleend. Zou haar echter op grond van het latere hu- 'eneens pensioen toekomen, dan wordt slechts het hoogste van die beide pensioenen toegekend. De ingangsdatum der invaliditeitsrente wordt vastgesteld op de eerste dag der kalendermaand, waarin de verzekerde alle vereisten voor het recht op rente voldoet, echter met deze beperking, dat de rente niet eerder ingaat dan een jaar vóór de eerste dag der kalendermaand, aanin zij weTd aangevraagd. Verder vervalt de bepaling, dat aan de vreemdeling over de volle kalendermaan den, waarin hij buiten het Rijk verblijft, van de hem toekomende rente niet meer wordt uitbetaald dan het bedrag, dat ge l-ijk is aan- de voor of door hem betaalde premies. Ten slotte wordt voorgesteld om bij algemene maatregel van bestuur de Raad van Arbeid, in wiens gebied de centrale loonadministratie is gevestigd, bevoegd te verklaren voor alle arbeiders, in dienst van de betreffende onderneming, waaraan premiebetaling in geld is toegestaan. Het is namelijk wenselijk dat alle rentekaanten van het personeel van een onderneming door een en de zelfde Raad van Arbeid worden afge-ge- Omzet en winst van Philips stegen Doch beneden verwachting en marge kromp De omzet van Philips was in het eerste kwartaal 10 hoger dan een jaar geleden en bleef daardoor iets beneden de ver wachting, aldus de directie. De uitvoer uit Nederland steeg procentueel meer dan de omzet. Het aantal wekrnemers in Neder land vermeerderde in het kwartaal tot 57.000 tegen 56.000 eind december. De om- aan derden was in miljoenen guldens het eerste kwartaal 564 (v.j. 511); in de op 31 maart eindigende jaarperiode 2333 (in 1955 2280); de winst voor aftrek van bealsting was 59 (57) of 10,5 (11,1) van de omzet, in het eerste kwartaal, en gedu rende de jaarperiode 271 (1955 269) of 11.6 (11,8) de winst na belasting resp. 32 (31) of 5,7 (6) en 149 (148) of 6.4 (6.5) het aantal werknemers was 146.000 (128.000) 146.000 (143.000). Bij de samenstelling de cijfers is gerekend met een schat- j van de voorzieningen, die, zoals ge bruikelijk, aan het einde van het boekjaar geschieden. De voorraden zijn sinds 31 dec. gestegen; ook enigszins in verhouding tot de omzet. De gemiddelde kredietter mijn van debiteuren werd iets langer. De liquide middelen zijn gedaald. A. Barctla, luitenant-generaal waar enier en chef van de luchtmachtstaf is benoemd tof commandeur in de Legion of Merit van de Verenigde Staten. De versierselen zulten hem 12 juni worden uitgereikt. - Ir. J. W. Hudig is ate opvolger van ir. H. O. van Vloten gekozen tot voor zitter van de Nederlandse boeeigena-ren. PROMOTIES AMSTERDAM G.U. Gepromoveerd tot 12£ÏSTi 'n dc 85riceskundc °P Proefschrift: .Problemen in de klinische diagnostiek van lues nervosa A. L. Diercka. geb. te Am- veremging ACADEMISCHE EXAMENS GRONINGEN. 18 mei. - Geslaagd voor iccountant; L C. van den Boom, Haren 1 Groningen en R. Siebesma, VVymenga, fearijp (Fr.).' Doet geneeskunde dames: A. de Blaifw Groningen en S. H. Sipkes. Dokrkum en de ïi? Boomstra, Eindhoven- It. R. Bult Den Haag; It. Tiemersma. Leeuwarden 'le 8®d mejuffrouw J. H. Brou- T r* A' t lof voor kand. aardkunde: R. HriWëStr? isterdam Kand. wis- en natuurkunde: Th. i D J. Beets,

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5