Betekenis van Embclen voorliet Nederlands Protestantisme B.B.-wedstrijden was blok 5 van wijk 5 het sterkst K77 SNELPON ene/stê: WENERS' Alle werkers van Lichtfabrieken nu lid personeelsvereniging Vereniging tot bestrijding Tuberculose (Leiden) der met melk meer mans SSZ"Z TURKtfM Keerde herstelde lijster tot weldoener terug NIEUWE LEIDSCHE COURANT Mij. der Nederlandse Letterkunde TN DE DOELEN vergaderde gisteravond de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde. In het begin van de avond zei de voorzitter, dr, C. F. P. Stutterheim, zijn vreugde te willen uiten over het feit, dat het erelid, de dichter A. Roland Holst, de staatsprijs voor letterkunde, de P. C. Hooft- prijs, voor 1955 mocht ontvangen. Prof. dr. D. Nauta, rector magnificus aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, sprak over de betekenis van Emb- den voor het Nederlandse Protestantisme der 16de eeuw. Prof. dr. Nauta. zei. dat de kerk Embden wel wordt beschouwd als de kweekschool van olie kerken ter wer Spreker schetste eerst de politieke kerkelijke situatie in Embden in de 16d~ eeuw. In de tweede helft van deze nam de economische opbloei een ei vlucht en werd Embden een rijke han delsstad. In het begin van de eeuw had de stad zo goed als geen staatkundige rech ten; bij de graaf berustte alle macht en deze streefde dikwijls naar absolutisme. Maar de grote ecoromische ontwikkeling vereiste een meer zelfstandige staatkun dige positie en om dit te bereiken aohroomde men niet voor een revolutie. Op godsdienstig gebied had de moderne devotie haar invloed doen gelden. Na Lu thers optreden drong ook hier de refor matie spoedig door. Graaf Edsart I ver zocht zelfs om een Lutherse predikant. Toch was er onder zijn bestuur geen sprake van een vaste kerknchting, Room sen en Protestanten konden ongestoord met hun godsdienstoefeningen doorgaan Invloed Het is de Poolse humanist Alasco ge weest, die als super-intendent van de kerk van Oost-Friesland, grote invloed heeft uitgeoefend in Embden. De instel ling V8n het amot van onderling, het in voeren van de kerkelijke tucht en do be noeming van een vergadering van predi kanten. belast met het algemene toezicht op de kerk behoorden tot zijn activiteiten. Hij was een man die voor alle reforma torische invloeden heeft opengestaan en hierdoor een gees'elijk proces meemaak te. dat hem uiteindelijk de geest van Calvljn het dichtst deed benaderen, uit- GEMEENTE LEIDEN Officiële publikaties INZAMELING HUISVUIL Op 2e Pinksterdag zal geen huisvuil worden ingezameld Men gelieve op die dag geen emmers aan de openbare straat te plaatsen. Het ophalen van huisvuil uit die per celen. walke gewojnlijk op maandag wor den bediend, zal nu plaats vinden op donderdag 24 mei e.k. De Directeur Gem. Relniglngs- en Ontsmettlng'-dtcnst. BOOMMARKT GESLOTEN Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat de Boommarkt, voorzover gelegen tussen perceel Boommarkt 5 en het Kort Rapen burg, in verband met het uitvoeren van kabelwerkzaamheden door de technische dienst der P.T.T., op 22. 23 en 24 mei 1956 zal zijn afgesloten voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee in beide richtingen. Stand van arbeidsmarkt De stand van hét aanbod, de zogenaam de arbeidsreserve, onderging vrijwel geen wijziging en beliep 180 als geheel werkloos ingeschrevenen. Behoudens de normale zo- merafwijking zullen zich in de toekomst geen verschillen van enige omvang voor doen. De blijvende werkgelegenheid ver toont een dermate stabiel karakter en is van zodanige omvang, dat werkloosheid van enige betekenis niet wordt verwacht. De voordelige verschillen, vergeleken met 1953. 1954 en 1955 bedragen respectievelijk 1130. 800 en 350. Het aantal geregistreerde aanvragen daalde van 390 tot 360; 155 daarvan hadden betrekking op jeugdigen. 15 tot en met 18 Jaar Voor de jeufcd is ruime tot goede plaat singsmogelijkheid aanwezig in bijna alle bedrijfstakken. Voor volwassenen bestaat een tekort aan arbeidskrachten in de me taalindustrie. de textielindustrie, de bouw sector en de landbouw. Het aanbod van vrouwelijke arbeids krachten bleef stabiel op 75. De vraag daalde tot 370 en had voor veertig procent betrekking op jeugdigen. Deze daling is het gevolg van administratieve maatrege len. Vooral aan huishoudelijk personeel bestaat een permanent tekort. Militaire jeeprit 3ft mei, 31 mei en 1 juni Voor de Jaarlijkse jeeprit vobr officie ren en onderofficieren, die 30, 31 mei en 1 juni wordt gehouden, hebben in totaal 277 équipes ingeschreven, w.o. 8 Engelse. 4 Belgische en 3 Luxemburgse. De route is ongeveer 775 km lang. Gestart wordt in Breda, München-Gladbach. Brussel en Luxemburg. Het eindpunt is Nijmegen. gezonde rd diens strenge dogmaticisme Met de Roomse ceremoniën brak hij hele maal. Tegenover de Dopersen gedroeg hij zich welwillend, maar hij bestreed hun revolutionaire uitingen. Zijn werkzaam heden hebben een stempel op de ge meente van Embden gedrukt. Het was d( predikant Menzo Alting die aan het Cal vinisme te Embden de overwinning be zorgde In de periode van 1554 tot 1574 is de trek van de ballingen udt de Nederlandse gewesten het grootst geweest. Dikwijls behielden ze hun zelfstandigheid in de gevallen, dat de groep uit een bepaalde plaats werd vergezeld van hun predikant. Wel vormde zich een aparte Engelse en Waalse gemeente, maar voor de Neder landers was het taalverschil te gering, dat ze niet in tfc bestaande kerk van Embden konden worden opgenomen. Wel kende men afzonderlijke diaconieën voor de vreemdelingen zodat de burgers van de stad niet te veel lasten zouden hefcben 1e dragen. T oevluchtsoord De ballingen vonden in Embden een be trekkelijke tolerantie. Revolutionaire fi guren en leiders trachtte men kwijt te raken, maar van vervolging was geen sprake Eer heerste vrijheid van geweten en daardoor kreeg Embden betekenis als toevluchtsoord. De bevolking was bereid de ballingen te ontvangen, al zal dit on getwijfeld problemen met zich hebben meegebracht in verband met de huisves ting. Er zijn gegevens bewaard gebleven uit 1569 toen er bezwaar werd gemaakt tegen een benoeming tot ouderling, om dat de desbetreffende persoon geen gast vrijheid zou hebben betoond ten opzichte van uitgewekenen Er ontstond langzamerhand een wis selwerking tussen de Embdense ge loofsgenoten en de landen van her komst der ballingen. Embden werd een adviesbureau voor kerken in ver schillende landen en vele aanschrij vingen werden ontvangen, waarin ge vraagd werd predikanten uit deze stad te sturen. Belangrijk is Embden voorts geweest voor de kerkbouw, die tot voorbeeld heeft gediend voor de vluchtelingen voor de bouw van hun eigen kerken en voor het verspreiden van Bijbels en andere stichtelijke lec tuur, die hier werd gedrukt. Ten slotte merkte prof. dr Nauta op, dat de karakterisering van Embden als centrum van ZwinglJanlsme niet juist Is te noemen omdat er niet direct sprake is van invloed van Zwtagli. Wel heeft hier de Lutherse opvatting van het Avondmaal geen ingang gevonden. Ster ker evenwel was hier de invloed van Calvijn merkbaar. ZATERDAG 19 MEI 1956 „Traditie verloochent zich niet", zegt men wel eens. Dat bleek ook bjj de B.B.-wedstrjjden in Leiden het geval te zijn. Blok 5 van wijk 5, met leider J. Bekkering en wijkhoofd O. A. M. Bik. dat zich vorig jaar klassificeerde om deel te nemen aan de wedstrijden van de E 55 Ie Rotterdam, kwam gisteravond als winnaar te voorschijn uit de blok- ploegenwedstrjjden, die de laatste we ken in voorwedstrijden en de afgelopen dagen tn elndwedstrjjden werden ge houden. Oefening en training zijn voor het be reiken van dit resultaat nodig geweest. De wijze, waarop deze ploeg aan het werk bij de eindstrijd, die plaats had op bouwcomplex tussen de Boshuizer- kade en de 5-Meilaan, was voor de inge wijden een lust Voor het oog. Zij weten immers, wat bij dergelijke ontmoetingen een blokhoofd als leider, maar ook ieder Individueel lid van de ploeg in het grote geheel wordt gevraagd. De op gaven waren zeker niet altijd gemakke lijk. Er waren verschillende omstandig heden, die van de mensen de grootste op lettendheid vroegen. Het kwam erop aan. hoe de ploegleden zich tegenover de wis selende omstandigheden wisten te plaat- De jury heeft een moeilijke taak Na afloop verenigden de deelnemers zich ln de kantine van de H.C.W aan de Zoe- terwoudseweg. De heer Hagedoorn heette speciaal welkom de burgemeester Oegstgeest, de heer Du Boeuff, de heer Suermondt namens de Stichting bevorde ring B.B. ën mr. Gallas, provinciaal ad- iseur voor Zuid-Holland. leider L. N. A. M. Scheffers, blokhoofd B. J. Huurman. Degenen, die de eerste prijs verwiei behaalden in totaal 126 punten; zij, die de zevende prijs kregen, hadden er 1044 Men kon 150 punten halen. Burgemeester Du Boeuff reikte de prijzen uit. Hij drukte er zijn teleurstelling over uit, dat burge meester Van Kinschot niet aanwezig kon n product van CET A-BEVEH Minister Van Thiel ontvangt exploot De minister van heeft via de pro Hoge Raad een op bonese organisatie naatschappelijk werk ireur-generaal bij de verzoek van de Am- l.P.R.M.S. (vertegen woordigend lichaam van het volk der Zuid-Molukken) uitgebracht exploot ont vangen, waarbij deze te kennen geeft, dat zij de op 13 mei in werking getreden „uit- geringsregeling Ambonnezen" onverbin dend acht en zich voorbehoudt om de t« dezer zake nodige rechtsmaatregelen t< nemen of proefprocessen aanhangig te maken. Het Tweede-Kamerlid Tj. Krol heeft de minister van maatschappelijk werk de vraag gesteld of hij bereid is. op voor waarde. dat de stakende bevolking in di Ambonnezenkampen de arbeid onmiddel lijk hervat, zijn medewerking te verlenen, opdat er in verband met de in het lev< geroepen „zelfverzorgingsregeling" al nog een behoorlijk overleg met de hierbij betrokken organisaties der Ambonne; kan komèn. prijzen uit aan de winnaars van de wedstrijden. Dit waren de heren Kuiper van wijk 1, Scheffer van wijk 6. Rosdorff van wijk 2. De Nie van wijk 3, Moraal vs wijk 4 en Bekkering van wijk 5. De heer Hagedoorn wekte nog op, op 26 mei wezig te zijn bij de grote oefening. De heer Zitman bracht aan het slot hulde zijn. aan de H.B.B., de heer Hagedoorn met De heer Hagedoorn reikte de blokploeg- zijn staf. voor het onvermoeide werken. Uitslagen 1 Wijk 5 blok 5 (tevens wisselbeker), 2 wijk 4 blok 6, leider H. ial, wijkhoofd W. Th. Breedeveld, wijk 3 blok 2, leider J. de Nie. wijkhoofd L. Zitman, 4 wijk 2 blok 12, leider J. Rosdorff, wijkhoofd J Blankwaard, 5 wijk 7 blok 9, leider W. Egg>nk, wijkhoofd A. de Rooy. 6 wijk 1 blok 1, leider A. Kuiper, ijkhoofd M. van Dijk, 7 wijk 6 blok 17, completeert Uw figuur complimenteert Uw persoonlijkheid Lange poplin bra met verstelbare rugsluiting f 14/90 In nylon met cups van gebor duurde marquisette f 22/75 Women Want Warner Wonderful Dc jaarvergadering van de personeels- ïreniging der Lichtfabrieken werd in Dc Harmonie gehouden. De voorzitter rele veerde de belangrijkste gebeurtenissen uit afgelopen verenigingsjaar. Drie over leden leden werden herdacht. De secreta- ermeldde een ledental van 651, daar- let Inbegrepen de 163 buitengewone leden, in casu de gepensioneerden. Ala ij zonderheid kan worden gemeld, dat ians het hele personeel lid is van de P.V. De bibliotheek telt thans 1200 banden en de belangstelling hiervoor neemt steeds Ook de circulatie van vaktljdschrif- ;n ontspanningslectuur breidt zich uit. De sportclub. 140 leden sterk, houdt ge- •geld wedstrijden voor voetbal, tafelten- s. schaken, enzovoort. De jaarverslagen werden goedgekeurd. In het bestuur werden herkozen de af- De Vereniging tot Bestrijding der Tu berculose te Lelden hield gisteravond In het dlstrlets-consultatlebureau aan dc RUnsburgerweg haar Jaarvergadering. De voorzitter, dokter J. de BruiJne. leidde de bijeenkomst. Het jaarverslag van de secretaresse, mevr mr. Th. C. van Roijen-Gratama. luidde vrij gunstig Dank zij het werk van de propagandist traden in 1955 niet min der dan 202 personen als lid toe Het le denaantal bedroeg op 1 januari 1956 892 Eniige cijfes t.o.v. de patiënten over wie de zustere het toezicht hebben, werden bekendgemaakt. In vergelijking met de overeenkomstige cijfers van 1954 verto nen de cijfers een kleine teruggang Het aantal onder toezicht gestelde gezinnen bedroeg op 1 januari 1956 195 (vorig jaar 235. terwijl het aantal onder toezicht ge stelde patiënten op dezelfde datum 206 was (vorig Jaar 263). In totaal werden 2209 gezinnen bezocht Het aantal afge legde bezoeken was 2411 Naar een sena- torium werden 24 patiënten uitgezonden en naar een ziekenhuis 12. Niet mlndpr dan 117 kinderen werden in een Buiten school geplaatst. Naar een kleuterhui* gingen 22 kinderen. Aantal woningverbe teringen: 13. Vervolgens werd het verslag van de penningmeester, de heer J. P A van Vloodorp besproken. Er is een batig saldo f 3244.53 De heren J van Leeuwp-n an Vloodorp. d:e periodiek aftredend •n, werden in het bestuur herkozen. In de plaats van mevr mr. Vao Roijen- Gratama, die zich niet herkiesbaar eteldg. werd tot secretaresse gekozen mevr. dr. N. N. Dinger-Stork en in de plaats van mej. dr. C Hovens Greve, die de wens te kermen had gegeven te willen aftreden, mej. J. M. Hilarlus Mr. C. M. A. Mol. die Leiden gaat verlaten, zal worden op gevolgd door de heer P. C. Knaap. Dp scheidende secretaresse werd door dokter De Bruijne hartelijk toegesproken en mocht een geschenk in ontvangst ne men Dr. Hovens Greve werd met bloe men verrast Rest nog te vermelden, dat de vergadering ook werd bijgewoond door de waarnemend directeur van het consul tatiebureau. tredende leden P. Hakkenberg, A. Lepe laar en P. M. van der Steen. In de vaca ture M. Kiel werd de heer G. van Weer- lee gekozen. De heer Kiel, die om ge zondheidsredenen aftrad, werd dank ge bracht, in het bijzonder voor zijn arbeid bij de oprichting der vereniging. In de sportcommissie namen de heren H. J. van Haastrecht en H. Montagne de vacante plaatsen in, en de heren C. G. Bode en D v. d Voort deden dat ln de financiële commissie. In de rondvraag werd de aan dacht gevestigd -op de slechte bestrating van het westelijk gedeelte van de Lange- gracht, waarvan het personeel hinder on dervindt. Bij Utrecht internaat gebrekkige kinderen Naar aanleiding van het initiatief der regering, een nationaal fonds voor de be strijding van de kinderverlamming op te richten, deelt het bestuur van de Stich ting voor het gebrekkige kind mede. dat haar werkzaamheden onverminderd zul len worden voortgezet. Deze stichting wil blijvend gebrekkige kinderen uit het gehele land in een in ternaat opnemen, ten einde hen zoveel mogelijk geschikt te maken voor het maatschappelijk leven. Van het internaat uit zal dagelijks een speciale school, de Mytylschool worden bezocht Dank zij de inkomsten van de jaarlijkse zomerloterij zal ;n de onmiddellijke om geving Voor Herv. jeugdraad Voorschoten Amersfoortse groep speelde Des Heilands Tuin MARTINUS N1JHOFF heeft met zijn drie spelen, gebundeld in „Het Heilig Hout", de kloof die men heeft gemaakt tussen kerk en drama, overbrugd. Zijn dichterlijk genie heeft hij in dienst gesteld van het Evan gelie. Het kerstspel „De ster van Bethlehem" heeft in ons land reeds vele honderden opvoeringen gehad en ook het paasspel geniet grote bekend heid. Het pinkstergebeuren spreekt de Christenheid minder toe en daar uit is het ook te verklaren, dat het pinksterspel „Des Heilands Tuin" het minst wordt opgevoerd, hoewel de taal van dit spel verreweg het mooist De discipelen, eerst in diepe verslagen heid bijeen om hun houding tegenover Jezus, gaan aan het werk om de lege plaats van Judas te vervullen. Dan bid den zij om de uitstorting van de Geest. Zij zijn bereid om te gaan bouwen „een huis zo ruim van wanden, dat het bevatten kon de volken aller landen" In dit huis gebouwd met menselijke fou ten en gebreken wordt gesproken en ge zongen „Maar zie, hoewel men sprak er zong in vele tongen, het was of uit één mond de bede werd herhaald: o Lam Gods. Gij die zonde wegneemt, geef vrede' Dan volgt het prachtige moment van de uitstorting van de Heilige Geest. De heidense wijsheid is door het hemel; vuur weggevaagd uit de boeken van c sibyllen, de profetessen uit de heidense cultuurcentra In deze boeken plaats voor Gods Woord. Dan verlaten de disc, eelen des Heilands tuin, waar kruis heeft gestaan, als kerkstichters mensenhoeders. Enthousiasme Van dit spel heeft de Oecumenische spelgroep uit Amersfoort gisteravond voor de culturele commissie van de Her vormde jeugdraad uit Voorschoten een opvoering gegeven in de kerk. Het inthousiasme was verkwikkend en de aanwezigen hebben van het spel genoten Toch kunnen een paar opmerkingen niet achterwege blijven. De prachtige taal an Nijhoff. die uitmunt door helderheid, erdraagt geen ..domineestoon". De dreun doodt het vers. Vooral de sibyllen moz- ten hiertegen waken. Het romantische kaarslicht is ook in strijd met de opvat ting van Nijhoff; alle romantiek is aan het pinksterfeest vreemd. Het kaarslicht was ook logisch niet ver- ntwoord; het was immers de morgen -an een blijde dag. De regie was in handen van de heer H. Noorman. Ds. E. Saraber vertelde ln het ges oh enk en tevoorschijn kwamen werd de heer Du Mortier bedacht met een bijzon- horlogebandje, maar mevrouw mocht een prachtig wollen tafelkleedje in ontvangst nemen. Nadat n-og de heer A. Bey had gespro- in namens de ondernemingsraad, werd het tijd om op te breken. Maar eerst dankte de jubilaris voor het in hem ge stelde LEIDERDORP Zilveren jubilaris bij de Touw Het korps „Oudgedienden" bij de Touw. fabrieken werd uitgebreid met de heer B. du Mortier, die zijn zilveren dienst- ?um vierde als spinner. Het beves tigen van deze mijlpaal had als ge woonlijk plaats in de kantine, waar de heer en mevrouw Du Mortier met hun Dirk ontvangen werden door de heren H. B. Haanappel en P, Kuiper; de chef van de afdeling spinnerij, de heer J. Nievaart, de sociale werkster, mej. mr. H, G. A. Streeder en de heren Jac. Stou- ;n A. Bey namens toezichthoudend personeel, jubileum fonds en onderne- -e heer P. Kuiper sprekend namens de directie liet de diensttijd van de jubilaris de revue passeren. „Op 16-jarige leeftijd deed u uw intrede in ons bedrijf aldus spreker en dat wij thans uw jubileum mogen vieren is wel een bewijs m de band, die er tussen een bedrijf i haar werknemers kan bestaan. Zonder ■erdrijving kan ik zeggen, dat u een vol bloed spinner bent. maar bovendien een waarop te rekenen valt". Namens de directie overhandigde spr. als blijk van waardering een geschenk onder couvert 1 het zilveren V.T. embleem De baas van de heer Du Mortier, de heer Jac. Stouten, sprak de jubilaris toe dezelfde geest. Ook mevrouw wilde hij oral niet vergeten. Een goed gezinsleven beïnvloedt de werklust en het humeur van tan in zijn werk. Toen dan ook de kort het ontstaan van het spel er de pinkstergeschiedenis uit de Bijbel. De gezangen in het spel werden gezongen door het koortje van de spelgroep. De organist, de heer J. Vroegop, speelde voor de aanvang een improvisatie ovei verschillende pinkstergezangen. Zondagsdienst Op de Pinksterdagen wordt de zondags dienst artsen waargenomen door de dok ters Thies, Leidseweg 51, tel. 2520 (Eerste Pinksterdag) en H Olthuis, Leidseweg 179, tel. 2527 (Tweede Pinksterdag). Voor wijk verpleegster beide dagen gezondheids centrum, tel. 2177. Schaakvereniging Nog «teeds is de kampioen van Voor schoten niet bekend, maar dat zal niet lang meer duren, daar dr. Vermei twee partijen aan een half puntje genoeg heeft. Van de andere groepen zijn de hoogatgeplaatsten wel bekend: Ha: 1. C. van de Kooij. 2. R. Veratraten, lib: 1. P. Lobbezoo. 2. R. Uldeman. Enkele uitslagen: groep 1 Braggaar— Waasdorp 4—4: groep 2a: v. d. Akker— Groenenberg 01. VerstratenBoxman 44; promotie-degradatie Jansen— Boven 01, Lobbezoov, d. Kooy 10 Willem van Iepenclaal in Zijlkwartier Het plan om, naast toneel- en muziek avonden met populaire inslag, In het kader van de buurtvereniging Zjjlkwartier GROENE VEILING IN NOORDWIJK VELE PARTIJEN GINGEN VOOB GOEDE PRIJZEN VAN DE HAND Aan DE NOORDWIJKSE HERENWEG parkeerde men de automoj bielen: een ononderbroken rij van een halve kilometer of daarom trent lang en daartussen de motoren, de bromfietsen en de rijwielen. Dj was gisterochtend tegen tien uur en op de kwekerij daar aan de hoek va: de Zwarteweg, sedert mensenheugenis bij de Noordwijkers bekend alj Het Scheepje", stonden de bollenkwekers, de exporteurs en de hande| laren tussen de bedden met tulpen. Daar vond men ook de directie van dj Lissese bollenveiling, de Hobaho, met veilingmeesters, afslagers, vertegeuj woordigers van het in- en verkoopbureau en-noem-maar-op. Daar op dl kwekerij van de fa. H. de Groot werd namelijk een „groene veiling" ge houden. Dat wil zeggen: de bollen werden te velde verkocht, waarbij di koper dus het risico van een slechte oogst loopt. Men was daar gisteren kennelijk niet zc bijster bang voor „Extra best te veld staande partijen." zo meldde de catalogu; aan het publiek. En dat was Inderdaad volkomen waar. De tulpen vertoonden stand die méér dan best was. En hoewel ongunstige weersomstandigheden natuur lijk nog veel roet ln het eten kunnen gooien, eokte men gisteren toch wel op een goede oogst Vlotte verhoop Kunst- en vliegwerk waren niet nodig om de prijs omhoog te krijgen. De veiling meester. de heer Van Ruiten, behoefde zijn radratelende spraakwaterval niet eens on volle kracht te laten spuiten oi de bieders in actie te krijgen. Maar h» zou wellicht toch een beetje al te vooi bartg zijn om nu maar als vaststaand aa te nemen, dat de exporteurs ln het bu: tenland massa's bollen hebben verkocht en dat er voor de kwekers dus ln het komende seizoen alleen maar te juichen zal vallen. Want ook gisteren hoorde ondanks de hoge prijzen! met veel nadruk beweren, dat er in Amerika wel 20 minder is verkocht; dat in Duitsland broeiers rondlopen met eèn gezicht als een oorworm vanwege de slechte prijzen in de afgelopen winter en dat mer Scandinavië noodgedwongen kortingen heeft moeten toestaan, omdat ook daar de bloemenhandel allesbehalve florissant i verlopen. Aan de andere kant mag men zich da: toch ook afvragen, waar men dan het op timisme vandaan haalt om bijvoorbeeld f 50.— per roe voor een tulp als Grand Due te gaan betalen, want die prijs werd gisteren te Noordwijk gegeven. En de •tij Vuurbaak mocht daar aan de Zwar- vonden met meer serieus en vond gisteravond zfjn Villcm van Iependaal in i de Touwfabrieken de volkstaal en de volks dok culturele •akter te ge uitvoering, (oei de kantine va lezing hield ov< De heer Van Iependaal begon zijn le ng. met weer be geven, hoe de taal zich ontwikkelt bij het jonge kind. Zeker a-Ween woorden, maar ook gebaren, ïgen en de ogen spelen een grote l-n de baal. Op humoristische wijze gaf de spreker telkens voorbeeld-en en toelich-bin- gen. Ook d-a-ne en za-ng zijn ui-tingen De heer Van Iependaal merk'é vx dat het volk de taal schept. Hoe tra gischer de omstandigheden, des te duide lijker de taal. Ook ud-t de tragiek word-t de humor geboren. Spr. stond lang stil bij de verschillende vormen van humor, zoals jemanshumor, de boerenhumor, de Vlaamse en de Joodse humor. Hoe meer in de droesem van de samenleving komt. des te geestiger humor ontmoet i. In het leed is de humor de pauzering tegen het lot. Dit bewijst a'erk de Joodse humor; de Joden zijn door ai-Ie eeuwen heen het noodlot ingedreven. Waar de nood verdwijnt, sterft ook de humor. De aanwezigen hebben van deze lezing ter genotenMen heeft er soms ook on bedaarlijk gelachen! Spreekbeurt Woensdag half 8 spreekt in gebouwtje Lindelaan ds. Mieras van Krimpen aan de IJssel. IÉ, Friendship vliegt op vliegfeest Eelde Aan het Pinkstervliegfeest, dat o. Tweede Pinksterdag te Eelde wordt ge houden zal, in tegenstelling tot de ver wachting, het kunstvluchtteam de Sky- blazers van de Amerikaanse luchtmacht niet deelnemen. Navo-oefeningen maken deze deelneming onmogelijk. De van vele zijden binnengekomen be zwaren tegen het doorbreken van de ge- luidsbairière hebben de organisatoren doen besluiten de straaljagers geheel uit het programma te schrappen. Aan het programma werken nu mee Tsjechen, die types vliegtuigen zullen de monstreren en de Rijksluchtvaartschool vlootschouw geven van alle bij gebruik zijnde types. Een ander dat sinds jaren niet meer in hst programma van de Pinkstervliegfeesten werd opgenomen maar dat o.m. op de jubileu ILSY is vertoond ls het zgn. spiegelstunten. e Nederlandse vlieatuA&i ndustrie is ■tepenwoordigd door de Fokker F-27 Friendship, die ook een lending zal ma- Het programma zal worden voorafge gaan door een demonstratie met model vliegtuigen. Een massasprong door Ne derlandse parachutisten zal het slot vor- Diefslallen bestraft. De Utrechtse rechtbank heeft de 61-jarmge chauffeur Haanl-em, besohul-dn-gd va-n dief stallen, bot 24 ja-ar veroordeeld. De gemeenteraad van Culemborg heeft besloten voor twintigduizend gulden deel te nemen in een n.v. tot exploitatie voor een hotel. Hiermede is het gevaar, dat Culemborg zonder een hotel zou komen te zitten, voorlopig afgewend. teweg dan werkelijk briljant staan, f 55.4 per bed van drie roe lang (hetgeen nee: komt op 1 roe land) kan men moeilijk ee beetje noemen. De dubbele Garanza bractj ook f50,— per bed op. Mrs. Moon kwar boven f 40,— per bed. Giant bleef dai slechts weinig van af en zes en een ha: bed Bouton de Rose vond een koper voo f 250,—. Ruim f 42,per bed deed L Tulipe Noire en voor vijf en een half be van de fraaie rode Lefebers Favorite t« de men pakweg! f 830,neer! TT» Bishop verkreeg ruim f 40.per bed t; de bekende darwin City of Haarlem gin; tegen f 40,— per bed. Nog vele andere variëteiten verwissel den gisteren van eigenaar. En allemat tegen goede prijzen. Ze alle te noem^ zou te ver voeren. In ieder geval gaf de? veiling wel de Indruk, dat er ondank zeer kalme beurzen van de laatste weket toch nog een flinke kooplust is. Firma Beuk nu in Nice nummer 1 Op het te N-ice gehouden „Concours de Care" heeft de Noord-wijkse touringcar- onderneming L. Beuk en Zonen de hoofd prijs i-n alle categorieën de Prix d'Exce' lence gewon-nen. De door president Cot; beschikbaar gestelde prijs, bestaande u een btauw-Sèvre vaas met gouden n* d-aid-le, werd uit/gereikt door de hee Ba-rthél-emy van het -ka-bin-et vain d Franse Mi-ndeter van Open-bane werke en Transport De bekroonde reiswagen (37 pereonet. is in nauwe samenwerking met de firm Beuk gebouwd door Roset te Bergen Zoom. De toerwagen is van -talrijke niet we accessoires voorzien. Werken der duisternis.! stonden geparkeerd. Ruitenwisser: antennes, richtimigwijzers en porti erkrulr ken hadden het moeten ontgelden. Een onderzoek wordt Ingesteld. Feestcommissie Ingesteld Ter voorbereiding van de feestelijk: herdenkin-g van'het'75-jarig bestaan vu bloembollen cultuur, is een commissie it gesteld, die met he-t bestuur pla-nn-en voci d-e herdenking zal ontwerpen. De corrrmlsj besbaat uit de heren: W. Barnhoonj J. de Groot Mulder, H. v. d. Loo, J. di Mooy en A. Mulder. Doktersdlenst De dienst huisartsen wordt bend Pinksterd-agen waargenomen door dokte Goudriaan. Spreekuur schoolarts De school-arts houdt zitting woensdag ei van 23 uur in de open-bare la-ger school aan de Van Pawhuyssbraat. Chr. vrouwenbond Donderdaga vond om 8 uur vergadert d- afdeling Noordwijk aan Zee van de chrb vrouwenbond in het Vereniging®!* Vergadering Groene Kruis Vrijdagavond om 8 uur wordt in M wij-kgebouw aan de Hoofdstraat de jaar lijkse al-gemene -ledenvergadering v; Groene Kruis gehouden. Geref. Bond Voor de afdeling Noordwijk van de Ge ref. Bond spreekt Tweede Pinksterdag 10 uur dr. Bout van Utrecht. Friese beschuit U proeft de verse eieren haat Vogelnest in bessen struik Een MAAND geleden bouwde èen lijsterpaar in de tuin van het kanton gerecht aan het Rapenburg een nest. De concierge van het gebouw, de heer J. C. Duyndam, die op een dag een seintje kreeg van één van dt wachtmeesters, dat laag in een bessenstruik een lijsternest met drie jongen verborgen zat, vermoedt dat de moeder dezelfde vogel is, die hij dezt winter .ziek in de schuur aantrof. Hij nam de zieke lijster toen mee naar dt verdieping, waarop hij woont en verzorgde haar in een kooi. Toen hel dier was genezen en de ergste kou voorbij was, zette hij het in een volière, waar hij onder andere verscheidene spreeuwen en een roodborstje, die van honger en kou ziek waren geworden, verzorgde. om de tuin te gaan verkennen onde' leiding van ma-ma en 's avonds v ze de wijde wereld in. „Ik heb ze zien terugkomen en ook vanmorgen ik even een kijkje ging nemen wai nes-t leeg." vertelde de heer Duyndam ons gisteren „Eigenlijk had ik haar van dt winter moeten ringen, maar ja, ik had dit niet vooruit kunnen denken". Inmiddels was tijdens het gesprek de oude lijster komen aanvliegen, Een van de jongen zat nog wat ang stig in elkaar gedoken in een boom maar van de twee andere was niets meer te bekennen. Die vochten mis schien om een broodkruimel of maakten kennis met de grootsti vijand van hun leven: een zwart oj gestreept monster op vier poten met scherpe klauwen, waarvoor ze heel erg moeten oppassen! Na verloop van tijd gat hij de vogels de vrijheid terug. De lijster, die zich in de ■olière niet op haar gemak voelde en nogal onrustig was, liet hij ook weer de natuur invl-.egen. Ze was evenwel sen met de omgeving vertrouwd ge raakt en hoewel het niet met zekerheid zeggen, geloof* de heer Duyndam toch. dat zij de Rjster was die zo dikwijls de tuin rondh pte. Ook het feit, dat nest zo laag in een struik werd ge bouwd en niet in de hoge bomen ernaast bewijst wel, dat de vogel er ziich bij zonder veilig voelt. Uitgevlogen heer Duyndam en zijn echtgenote, Doral de kinderen, die veel plezier in de vogels hebben, maakten zich wel on gerust dat de katten het nest ln de gaten ouden krijgen, maar gelukkig is dat niet gebeurd. Nu hoeven ze zich over die moge- Ijkheid niet meer ongerust te maken, want eergisteren verlieten de jongen het nest

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 4