Nieuw gebouw van N.Z.H. aan Stationsplein geopend rpuüElVp-aW van het draaiboek DALEND WINSTCIJFER BIJ DE GROFSMEDERIJ TE LEIDEN W-VAH MENS TOT MENS NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 19 MEI 1956 Geslaagde aanpassing Aan mooi werk blijft naam ir. Schelling verbonden van HET DIENSTGEBOUW en wachtlokaal van de N.Z.H.V.M. Stationsplein is gistermiddag onder grote belangstelling Wethouder Van Schaik was de eerste, die het gebouw betrad, niet een, met een rode en een witte anjer versierde, sleutel de de restauratie had ontsloten. aan het geopend, nadat hij deur van Wethouder Van Schaik opende gistermiddag het nieuwe N.Z.H.- gébouw te Leiden. De sleutel, waarmee hij de deur van de restauratie ontsloot, was versierd met een witte en een rode anjer, de Leidse kleuren. Foto N. van der Horst. Op een spreekgestoelte buiten richtte de directeur van de N.Z.H., ir. Jurrissen, zich tot de genodigden, onder wie wij opmerkten, behalve wethouder Van Schaik, de wethouders Menken en Jonge- leen, gemeentesecretaris Bool, enkele commissarissen van de N.Z.H., burge meester Smolders van Voorhout, wethou der Van Leeuwen van Katwijk, wethou der Hazenberg van Wassenar, wethouder Den Ouden van Oegstgeest, burgemeester Höweler van Rijnsbuvg, vertegenwoordi gers van het ministerie van verkeer en waterstaat, de rijks-hoofdinspecteurs in de districten Zuid-Holland en Noordhol land, de garnizoenscommandant van Lei den, de Ned. Spoorwegen en het Spoor weg-bouwbedrijf, de Kon. Ned. Bond van transportverenigingen, zusterorganisaties, vakverenigingen, het personeel van de N.Z.H., de V.V.V.'s van Leiden, Katwijk en Noordwijk en de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland, als mede ir. Boogerd er. ir. Lem van Ge meentewerken te Leiden en Dreeuws van de Leidse politie. Ook de oud-commissaris, de heer Meijer, Filmavond V.O.L.A. in Gehoorzaal De „Vereniging van dud-leerlingen der Ambachtsschool" hield gisteren een film- wond in de kleine zaal van de Stadsge hoorzaal, De voorzitter, de heer J. P. Zwanenburg, maakte melding van een te houden propaganda-actie. Heit aantal leden en donateurs dat slechts 550 be draag'. moet nodig worden omhoog gebracht. Het komende 30-jarig jubileum, de op 1 juld verschijnende tien de jaargang van het orgaan van de V.O. L A. en een grote ledenwerfactie zullen middelen zijn om het leden aantal op te voeren. De films „Zo vol als een eizo vlak >ls een spiegel" en „Werkgerechter Be ton", beschikbaar gesteld door het „Tech- n.soh-Fi Imcenvrum" te 's-Gravenhage varen heel leerzaam. De bijeenkomst was de laatste van dit seizoen. In het komen de seizoen zullen weer enkele films, ex cursies en lezingen op het programma worden gezet. Welke apotheek De avond-, nacht- en zondagsdienst van de Leidse* apotheken is voor de komende dagen als volgt geregeld: Zaterdag 19 mei zijn 's middags, s wonds er> 's nachts geopend voor het klaarmaken van spoedrecepten apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552 en de Haven-apotheek. Haven 18, tel. 20085. Op u>ndag 20 mei is van 's ochtends 8 tot 's avonds 12 uur alleen geopend apotheek Boekwijt. De nachtdienst wordt vanaf 24 uur waargenomen door apotheek Boek wijt en de Haven-apotheek. Maandag 21 mei. Tweede Pinksterdag, >s van 's ochtends 8 tot 's avonds 12 uur geopend voor het klaarmaken van spoed- fecepten apotheek Herdingh en Blanken. Hogewoerd 171, tel 20502. De nachtdienst wordt vanaf 24 uur verzorgd door dt apotheken Herdingh en Blanken, alsmede Reyst, Steensbraat 35, tel. 31477. De apo theek te Oegstgeesx is al deze dagen open voor spoedgevallen Dienende taak In zijn toespraak zei de heeT Jurrissen, dat het gebouw tot stand is gekomen in het kader van de Spoorwegwerken. Tot ir. Schelling, de bouwer van het station en het N.Z.H.-gebouw, zei hij: „Aan een mooi werk blijft uw naam verbonden'". De heer Jurrissen sprak de hoop uit, dat het gebouw zijn dienende taak voor reizi gers en personeel lange tijd zal mogen vervullen. Wethouder Van Schaik merkte op, dat de spoorwegwerken de entree van de stad geweldig hebben veranderd. De N.Z.H. heeft zich zo spoedig mogelijk aan de nieuwe situatie weten aan te passen. AGENDA VOOR LEIDEN Zaterdag Stadsgehoorzaal, 3 en 8 uur: Volleybal- bond, vijf-stedentoernooi. Antonius-clubhuis8 uur: buurtvereni ging Haagwegkwartier, feestavond tien jarig bestaan. Voorschoten. Chr Belangen, feestavond E.H.B.O (25 jaar). Maandag Papengracht, 1 uur; Ned. Chr. Reis- vereniging naar Bergen en Schoorl. Wijkgebouw Levendaal, 8 uur: Leidse C.J.M.V.'s, feestavond (na sportdag in Leidse Hout). Trouwzaal stadhuis, half 8: Leids Jeugd- parlement. slotzitting. Oegstgeest. Patronaatsgebouw, uur: feestavond speeltuinvereniging „Vo gelwijk" (tien jaarl Woensdag Gulden Vlies, 8 uur: B.B., bespreking grote oefening op 26 mei. Rehoboth. 8 uur: Oranje-Groene Kruis, jaarvergadering. Zomerzorg, 8 uur: kynoiogeiwerenigiing Rijn/land, leden over hun lievelingsras. Huishoudschool Rapenburg 23, 78.30 openbare les De Sleutelbloem. Academisch ziekenhuis, 8 uur: Rode Kruis, uitreiking plaquettes en penni Kleine Burcht, 8 uur: postezelverzame- laars, de heer Heymans over landkaarten op poetzegels. Pieterskerk, half 8: Avondstilte. Tentoonstellingen Prentenkabinet. 25 uur: Het Parijs van Jean Marot (tot 16 juni). Atelier wijlen Lode Sengers (Pesthuis laan 6). 106 uur: expositie schilder- en tekenwerk en grafiek (tot 17 juni, gesloten op 26 en 27 mei). Haags gerechtshof Maand geëist tegen Noordwijker Een maand gevangenisstraf requireerde de procureur-genet aal bij het Haags ge rechtshof. mr. baron Van Voorst tot Voorst, tegen een 33-jarige Noordwijker. Deze was in eerste instantie tot twee maanden gevangenisstraf onvoorwaarde lijk veroordeeld wegens het medeplegen van verduistering ten nadele van W. de Jong. Verdachte was vertegenwoordigd voor deze De Jong geweest en hij moest sierdraadartikelen plaatsen bij afnemers. Van de opbrengst moest hij 80 pet af dragen aan zijn patroon en de rest mocht hij zelf houden. Op zekere dag ging verdachte met een collega op stap met een voorraad van 600 aan goederen. De vertegenwoordigers kwamen niet weer terug en het geld werd ten eigen bate besteed. De enevertegenwoordiger werd in eer ste instantie tot twee maanden veroor deeld en kreeg in hoger beroep één maand. De tweede verdachte stond eerst nu terecht omdat hij nog vóór de be handeling in eerste instantie in Zweden en Zwitserland was gaan werken. De proc.- generaal wilde één lijn trekken ten op zichte van de andere vertegenwoordiger en daarom vorderde hij een maand gevan genisstraf Mr. J. v. d. Plas, de verdediger, ver telde d<at de patroon de verdachte niet goed had gehandeld. De Noordwijker heeft thans een goede betrekking als bedrijfs leider bij een bloembollenfirma. Met het oog hierop vroeg de raadsman een voor waardelijke straf op t« leggen. Arrest 1 Nieuwe zaak Maison Lucienne, Botermarkt 17, is gistermiddag onder grote belangstelling geopend. Vele bloemstukken tooiden bo vendien deze nieuwe zaak ln damescon- fectie. Kleuterleidsters geslaagd Van de Chr. opleidingscursus voor leidster bij het kleuteronderwijs zijn ge slaagd voor akte A de dames Dini Alt, Oegstgeest; Martha Qolijn. -Sassenheim; Nel de Gelder, .Alice van Leuven, beiden te Oegstgeest; Ada de Jong, Tiny v. d. Staaij, beiden te Leiden; Jet Tillemans. Wassenaar en Anneke Verloop, Voor schoten. Huis in twee dagen klaar Een lange periode van speurwerk van de Holland Building Corporation te Den Haag is afgesloten met een industrieel vervaardigde woning, die in twee dagen geheel gereed kan worden opgeleverd. De maatschappij heeft dergelijke wonin gen ontworpen voor ons land en de tro pen. In de Haagse Dierentuin is een tro- penwoning verrezen. Over vier weken gaat men hier ook een Nederlandse een gezinswoning plaatsen. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Johannes Cornells, z v K va» den Berg en C M Kok; Astrid, d v A M Bonnet en N van Alphen; Johannes Everardus, z v J Flerig en C S H Sap; Marjan, d v J Talleux en M J Blok; Tneke, d v J Falleax en M J Blok; Petrus Martinus, z v A Tuijthoff en B E de Wek ker; Maria Alida, d v C J de Graaf en W J Smolders; Frederik, z v J H Nieboer en G T Luijten; Paul Alexander Albert, z v A Struyvenbcrg en A H W Prinsen; Petronella Corne'ia Maria, d v G H Ouds hoorn en C A v d Post; Antonius Wil helmus, z v W F Barendse en J var Meurs; Pieteroella Theodora, d v F Vink en P T Nagtegaal: Elisabeth Apolonia Maria, d v H A Stuurman en M J Veld- Int. Harvester. Kw. diiv. 0.50 (0,50) d Pac. Gas El. Kw. div. 0.60 (0,60) d Dr. J. W. de Jong benoemd tot hoogleraar in Leiden O Voor de vervulling van de nieuwe leer stoel voor de Buddhologie en het Tibe- taans aan de rijksuniversiteit te Leiden is bij Koninklijk Besluit van 7 mei benoemd tot hoogleraar dr. J. W. de Jong. De nieuw benoemde hoogleraar is in 1921 te Leiden geboren. Hij kreeg zijn gymnasiale opleiding eveneens in Leiden, alwaar hij in 1939 slaagde voor het eind examen Gymnasium A. Daarna liet hij zich als student aan de Faculteit der Lette ren en Wijsbegeerte van de Leidsche universiteit inschrijven. Hij deed in 1941 zijn kandidaatsexamen in Chinees-Japans en dn 1945 het doctoraal examen in Chi nees, met als bijvakken Japanse cultuur geschiedenis en Sanskrit. Vervolgens studeerde hij van 1946 tol begin 1947 met steun van de Rockefeller Foundation aan de Harvard University en daarna van 1947 tot 1950 te Parijs, alwaar hij het laatste jaar in dienst was van het „Centre National de la Recherche Scientifique". In september 1950 ontving hij een aan stelling als hoofdassistent van wijlen prof. dr. J. J. L. Du ij vendak, welke functie later werd omgezet in een wetenschap pelijk ambtenaarschap le klasse met een opdracht voor Buddhisme en Tibetaans. Uit zijn proefschrift „Cinq chapitres de la Prasannapada", waarop hij in 1949 eurn laude bij prof.- dr. F. D. K. Bosch aan de Leidse universiteit promoveerde bleek, dat in de jaren van studie in het buiten land het zwaartepunt zich van de Sino logie naar het Indische Buddhisme had verplaatst. Hij heeft zich o.a. met de be studering van de hier aanwezige rijke ver zamelingen van Tibetaanse handschriften bezig gehouden. Gedurende deze jaren verschenen van zijn hand een aantal arti kelen en deels zeer uitvoerige boekbe sprekingen, die blijk gaven van een gron dige filologische beheersing van de Chi- nees-Tibetaanse- en Sanskritteksten, wel ke de grondslag van de Buddhologische studie vormen. Dat deze publicaties in het buitenland de aandacht trokken blijkt uit het feit, dat de aftredende hoogleraar in het Sanskrit en Oost-Aziatische studiën te Marburg (Duitsland) het afgelopen jaar te kennen gaf, de heer De Jong als zijn op volger te wensen. Sinds 1948 is hij een der redacteuren van de „Bibliographie Buddhique", sedert 1954 medewerker aan de „Hóbögirin dic- tionnaire encyclopédique du Buddhisme d'après les sources ohinoises et japonai- ses", waarvan prof. dr. Demiéville te Parijs hoofdredacteur is. Tussen de bladzijden Tiger in the Sky De geschiedenis van één van Amerika' beste piloten is door Warner Bross 1 Cinemascopebeelden vervat in de film Tiger in the Sky. Een generaal va luchtmacht spreekt het voorwoord, komt hierop neer: „We hebben zulke mannen nodig, zolang onze vrijheid wordt bedreigd. Zij beveiligen ons, zodat kunnen leven zonder naar lichaam geest te zijn gekneveld, zodat we 's Z dags naar de kerk van onze eigen keus kunrien gaan." Dat is helaas maar al te waar. Z de staatslieden glimlachend en hi schuddend deze uiterlijke vormen inhoud weten te geven, moeten piloten met steeds sneller en steeds gevaarlijkei vliegtuigen het luchtruim in. Onder regie van Gordon Douglas is var het leven van deze jachtvlieger-in-hart- en-nieren een zeldzaam fascinerende film gemaakt. We volgen zijn leven, van ge woon Rode Kruissoldaat vla zijn deel nemen aan de luchtoorlog boven Duits land en de strijd in Korea tot zijn taak als testpiloot van nieuwe straalvliegtuigen. Alan Ladd is de stoere piloot; de sy thieke June Allyson maakt een prachtige creatie van de vliegervrouw, altijd weei bang als haar man opstijgt, en toch geen- sta-in-de-weg voor zijn belangrijke func tie. Het slot van de film moge dan een wat al te dik opgelegd propagandis tisch verfje zijn gekleurd, „Tiger in the Sky" geeft toch een zeer levendige waarheidsgetrouwe uitbeelding van pilotencarrière met haar momenten geluk, en het vreselijke slot. (Realistische schildering van de carrière van Amerikaanse straaljagerpiloot). De werkplaatsen van de N.V. Konink lijke Nederlandsche Grofsmederij z J955 zeer behoorlijk van opdrachten zien geweest. Voor 1956 Is reeds een goede bezetting gewaarborgd en ook voor de komende jaren werden opdrachten ont vangen. De bruto winst bedroeg f 1.024.907 te genover f 1.432.695 in 1954. De daling van het winstcijfer vindt haar verklaring in het ongelijke tempo waarin prijzen en kosten zijn gestegen. De materiaalprij- zen ondergingen een aanmerkelijke ver hoging. De voorziening ad f 350.000 voor bijzondere risico's moest dit jaar wor den verwerkt. Ter dekking van verdere kosten acht de directie het wenselijk f 120.000 uit de winst te bestemmen. Na voorzieningen en afschrijvingen res teert f206.373 (v.j. 1310.861). Het divi dend op de gewone aandelen werd ver laagd van 8 procent op 6 procent. Produktiekosten Prijzen en leveringsvoorwaarden wer den geleidelijk gunstiger, maar daar tegenover stond een verhoging hogingen deden zich terdege gevoelen. De materiaalvoorziening werd moeilij ker. Voorzover de financiering materiaal niet door termijnbetalingen werd gedekt, ging dit ten koste van da liquiditeit. De investeringen betroffen, behalve uitbreiding en verbetering van gebouwen en machines, voor een belang rijk deel verbetering van de produktie- inridhting. Met een der aandeelhouders Davit-company N.V. te Utrecht werd overeenstemming bereikt omtrent koop van zijn aandelenbezit, waardoor de grofsmederij in het bezit kwam 50 procent van het kapitaal dezer nootschap. De grofsmederij onderhoudt met de Davit-company reeds enkele j ren nauwe betrekkingen, waardoor zij ei aanzienlijk deel van haar opdrachten Leiden kon uitvoeren. De produktie kwam die van 1954 ze nibij. Dit was mogelijk door de ratio nalisatie van het bedrijf. Vergroting va de produktie was bij de heersende pei soneeisschaarste niet mogelijk. In 1956 blijft de aandacht speciaal gericht op verbetering van de arbeidsmethoden, verhoging van de efficiency en verder- duktiekosten. De aanzienlijke loonsver- gaande mechanisatie, aldus het verslag. Official DKW Dealer voor Leiden en Omstreken: MAREL's Autobedrijf N.V., Rijksstraat weg 336-340 („Den Deyl"), Tel. 2545 (K 1751), WASSENAAR. Official DKW-Dcaler voor de Bollenstreek en Omgeving: BAKKERS AUTOMOBIELBE DRIJF, Hoofdstraat 133. Tel. K 2532.7427 SASSENHEIM. Onprettige zuinigheid gemeentebestuur heeft er deze week tweemaal - de schijn van gegeven, dat het er met de gemeentelijke financiën wel bar slecht voor staat. Zoals u weet, is maandag het bestuur van de Drie-oktober- vereniging figuurlijk in de bloe men gezet. Nu is het er tussen de gevels van de Nieuwe Beesten markt wel feestelijk toegegaan, maar dat kwam louter door de muziek. De vier mannen, die het feestje op touw hadden gezet, kregen het beslist niét gedaan, dat de illuminatie van de molen De Valk werd ontstoken, terwijl de lampjes er toch nog aan zitten. Het zou te duur worden. We heb ben ons laten vertellen, dat het de gemeente op z'n hoogst enkele tientjes zou hebben gekost. Wij vinden dit een onprettige zuinig heid. En dan zijn ook de vlaggen aan de masten bij het station verdwe nen. Ze hebben er een paar dagen van getuigd, dat Leiden toch wel een belangrijke stad is zoals zij ligt in een gebied, dat door vele tienduizenden toeristen wordt bezocht. Nu steken die masten beroofd en kaal hun kop in de lucht. Er is namelijk elke morgen en avond een man nodig, die de vlaggen resp. hijst en strijkt, want nationale vlaggen mogen nu eenmaal niet wapperen als het geen dag is. Ook dat zou te duur worden. Ook dat vinden wij een onplezierige zuinigheid, waarmee alleen dit wordt bereikt, dat Lei den als het er op aan komt zijn aantrekkelijkheid prijsgeeft. Dit zijn kleine dingen, die het toch wel doên in het oog van de burgers. Wat dit laatste betreft, heeft V.V.V. contact met het gemeen tebestuur gezocht om de vlaggen weer aan te brengen. Wij hopen, dat de gemeente zich aan dit des kundig „vermaan" gelegen laat liggen. Drie drie ingenieurs vader En zijn vrouw is een gelukkige moeder. Want wat zou u ervan denken, drie zonen te hebben, die het alle drie tot ingenieur hebben gebracht? U weel dat de studie in Delft vrijwel de lang ste en moeilijkste studie is. En dat je wel over een héél behoorlijk stel her senen moet beschikken en over een even grote dosis ijier en volharding, wil je te langen leste het begeerlijke „ir." voor je naam kunnen zetten. D.»t „ir." is als de ham bij het mastklim- men: erg hoog, en voor velen onbe reikbaar. Maar de drie jongens-Mühlstaff heb ben het bereikt. Willem, die nu 30 is, slaagde in '53, Teddy, een jaar jonger, behaalde zijn diploma in '54 cn dezer dagen kwam nummer drie als inge nieur uit de bus: Frans. 33 jaar. Teddy (op de foto links) is bouwkundig in genieur, Willem (rechts) civiel in genieur en Frans (midden) vliegtuie- bouwkundig ingenieur. U ziet, ook als ingenieur kun je verschillende kan ten op. „U moet onze zoons niet te zeer in de hoogte steken", verzocht mevrouw Mühlstaff ons, en dat zullen we ook niet doen. Maar dat neemt niet weg, dat we toch wel even mogen wjjzen op de moeilijke omstandigheden, waar onder de jonge Miihlstaffs hebben moeten studeren. Veel moeien ontzeggen de bedieningsapparatuur te con- 'T'OEN Zijn jongens nog jongens doleren komt er aanstaande 1 waren, was de heer Mühlstaff dinsdag een voorproefje. Om 9 hoofdcontroleur bij de douane in het uur 's morgens dus We waar- toenmalige Nederlands Indie Pas na sclmwen u maar even overigens de oorlog is hij met pensioen naar Nederland teruggekeerd. Zodoende zonder ons met enige hoop te heeft hij met zijn gezin de Ja- vleien. Want wedden, dat u dins- panse bezetting moeten doormaken, dag tóch schrikt? Willem kreeg, zo goed en zo kwaad als dat ging, een h.b.s.-opleiding in het ge vangenkamp en deed daar zijn eind examen. Teddy moest dit examen doen, na nog een jaar de overbruggings- h.b.s. te hebben bezocht. Frans was onder dienst, toen de oorlog uitbrak, werd krijgsgevangene en heeft ver schrikkelijke jaren doorgemaakt als koelie bij de aanleg van de beruchte Ziet u, dit bedoelen wij nu: dat door zettingsvermogen, om na zulke moei lijke jaren met zulk een gebrekkige opleiding hardnekkig aan 't studeren te slaan. En er le komen. Drie zoons, drie ingenieurs. Nee, vader Mühlstaff heeft géén Nebucad- nezar-neigingen, als hij naar het por tret kijkt, waarop zijn drie zonen en twee dochters Ollv (links) en Mayke (rechts) staan. Maar wél is hij dankbaar en vervuld met natuurlijke, vaderlijke trots, dat zijn zoons zo goed terecht gekomen zijn. Toen Frans zijn inge nieursdiploma behaalde, zei een der professoren in Delft: „Uw pad ging niet over rozen. U hebt een schone edelweiss geplukt". En zo is het. Vader en moeder Mühlstaff hebben zich veel, heel veel, moeten ontzeggen, om hun zoons hun langdurige studie te doen volgen (Willem 7 jaar. Teddy 7 jaar en Frans 9 jaar); en daarom, vin den wij, verdienen ze vandaag, mèt hun zoons en dochters in onze krant En tóch schrikt u ervan! npULT u aanstaande dinsdag- .ochtend niet schrikken, als de sirenes van de B.B. plotseling met wild geraas gaan loeien? Om negen uur gaat de heer S. W. Hageioorn met zijri staf de sire nes even proberen in verband met de grote B.B.-oefening, die volgende week zaterdag, zoals u weet, wordt gehouden. Op die zaterdag zullen de signalen „luchtalarm" en „einde lucht alarm" worden gegeven. En om Haring en burgemeester TV"OG een paar dagen en de haring vloot vaart weer uit. Zonder dat er ditmaal een staking aan vooraf is gegaan. Met spanning zullen we de jacht op de eerste Hollandse Nieuwe weer volgen. Om zo gauw de nieuwe aan land is, van de malse maatjes te gaan genieten. Dat zal dan over een weekje z(jn. Tegen die tjjd heeft Katwijk ook zUn nieuwe burgemeester. Aanstaande woensdag wordt de heer H. Duiker als zodanig geïnstalleerd. Door de sup porters zal hü spoedig genoeg haring- mindcd worden gemaakt daar z\jn we niet hang voor. We kennen dat uit ervaring en we weten ook. dat daar niemand spjjt van hoeft te hebben. En daarna maar hopen, dat het spoe dig lukt met de Katwvjkse haven. We kuni Lellci In dit opzicht veel van de heer Duiker verwacht. Moge hij spoedig een „ge havende" burgemeester worden! Katwijk aan de kop CTEEDS MEER begint het in den lande door te dringen, dat Katwijk en de visserij één zijn. Dat Katwijk veruit aan de kop ligt ijiet het afleve- Het is in Vlaardingen zelfs al zover gekomen, dat op de loggers daar vrij wel geen Vlaardingers meer varen. De schrijver van het Journaal zegt hier van in De Telegraaf: „Dat proces was al bezig zich te ont wikkelen, toen ik als Vlaardings knaapje een encyclopedische kennis kon ten toon spreiden van alles wat met de visvangst te maken had. Ook toen maakten al vrij veel Sche- veningers en Katwijkers deel uit van de bemanningen. De Vlaardingers maakten tussen hen en de plaatsgenoten een subtiel ver schil. Als er een logger verging, wal ik een enkele maal heb meegemaakt, met bij voorbeeld tien slachtoffers, vroeg men elkaar: „Hoeveel mensen zijn er gebleven?" Daarop luidde dan het antwoord: „Acht en twee Katwijkers." Wieti bleibt Wien Als de oude keizer Franz Joseph in 1909 de nu zeventienjarige Romy Schnei der had ontmoet, zou hij stellig even sterk onder haar bekoring zijn gekomen als de bezoekers van het Luxortheater, waar de film „Wien bleibt Wien" draait. De lief talligheid van Romy is al zo spreekwoor delijk geworden, dat regisseur Ernst Ma- rlschka die tot vervelens toe heeft uit gebuit. Zij blijft maar rondzaniken in het suikerzoete verleden van het operette- Wenen, waaruit de heer Marlschka allerlei zogenaamd grappige en lieflijke tafe reeltjes bij elkaar heeft geflanst. Soms kan men dat wel hebben. De muziek van Robert Stolz bijvoorbeeld en het optreden van Hans Moser in een heel goed liedje behoren tot die fragmenten. Maar het wordt toch al te dol wanneer de goede Ernst twee keizers tegelijk in deze operet te laat meestappen, der grosze Wilhelm en der alte Franz. Om de jaren voor de eerste wereldoorlog zonder meer als „herrliche Zeiten", en dus tot operette- decor, te maken, gaat wel wat erg ver. De manschappen van het K.u.K. parade- regiment zijn dan wel erg mooi, maar ze waren in de eerste plaats bedoeld om de dubbelmonargie OostenrijkHongarije luister bij te zetten. Met gemengde gevoe lens hebben we deze geschiedenisverval sing gadegeslagen. (Operette, gebaseerd op niet zo erg heerlijke tijden). Stad op stelten Hoe sterk de filmkomieken Stan Laurel en Oliver Hairdy in lichaamsbouw ook van elkaar mogen verschillen, als zij voor de i verschijnen blijken zij toch altijd ién in hun buitengewoon onbenul- n diwaize optreden, waarom nog vele mensen hartelijk schijnen te kunnen lachen. Op het doek van het Luxortihearter zet- :n de heren deze week een „Stad op stelten", waar zij het eigendomsbewijs van goudmijn aan een arm, maar aardig dienstmeisje moeten gaan overhandigen. Met behulp van een heel wufte vrouw tracht de voogd van de betrokken erfge- een louche kroegbaas zich het officiële document toe te eigenen. Aan vankelijk lukt dit hem ook, maar Stan en Oliver blijken toch nog ndet zó dwaas te zijn, of zij vinden, dat het reoht zijn loop moet hebben. Na veel grapjasserij en drukte komt alles natuurlijk in orde. Mek e van de goudmijn op hun ezel trekken zij weg en het begin van hun tocht doet al weer vele vreemde avon turen vermoeden. Voor een keer is het zien van een der gelijke rolprent wel aardig. Maar dan heeft men er ook voorlopig genoeg van. (Een grote, flinke kerel en een klein, liezerig mannetje stellen zich samen heel erg aan. En dan maar lachen Het monster van de zeebodem In Rex maakt deze week een enorm zeegedrocht niet alleen een deel van de Stille Oceaan onveilig, maar het bedreigt ook de Baai van San Franscisco. Onder de griezelige tentakels van deze inktvis storten kerktorens ineen, worden bruggen erpulverd en komen mensen om. De iarine onder commando van Pete Mathews, een rol van Kenneth Tobey, doet al het mogelijke om het dier te ver nietigen. Maar eerst moet een vrouwelij ke professor zich uitsloven om tal van bijzondere eigenschappen van de inktvis ast te stellen. Faith Domergue laat er geen twijfel /er bestaan dat zij dit baantje wel aan kan. De liefde vormt het sluitstuk van spannende episodes onder en boven water. Uiteraard is de film gemaakt om de toeschouwers eens lekker te laten grie- :elen. Wie de trucs niet direct doorheeft verlaat de bioscoop met kippevel. Voor minder kinderlijke geesten is er niet Ct Is t iaal m Haven der begeerte Voor de tweede maal in korte tijd draait in Leiden weer de Franse film „Haven der begeerte", een typisch voor-oorlogs voorbeeld van de „film-noir". Dit film type gaat zwanger van onheilsgedachten. Niemand ontkomt zijn lot.* Dat lot moet dan worden opgevat als een onontkoom baar levenslot. De mens moge dan enige goede eigenschappen hebben, ze worden onherroepelijk verstikt door de sQechte. Religie speelt hierin ndet mee. Persoonlijk geloof is geen factor in deze levens. Het moge dan uit technisch oogpunt een knap gemaakte film zijn, toch neemt men uit Casino geen positieve waarden mee. Dat gebeurt trouwens uiterst zelden in gezel- sohap van vrouwen in de nachtclubs. i onder in zwoe- Met piano en Schubert op straat gezet De Nieuwe Rijn tussen Vesctestraat en Herengracht heeft gistermiddag en -avond veel vertier gehad. De heer J. Stipdonk. kaashandelaar en barriton-zanger, wa» met zijn vrouw en baby door zijn vader uit huis gezet. De inboedel stond tot laat in de avond op straat en man, vrouw en kind bivakkeerden er tot ver in de nacht. Het kind werd om ongeveer tien uur door kennissen weggehaald. Vrouw en man bleven tot bij twee uur op een paar stoe len zitten. Een en ander bracht inderdaad vee* „vertier" en het leek er ook wel op, dat dit enigszins in de 'bedoeling lag. Het jonge gezin wacht nu op een kleine wo ™ingal moet ik hier aiblen tot zestig ben", aldus de heer Stipdonk Reac- ties van omstanders: „"t Is komedie, wat ze spelen. Straks gaat-ie ook nog met d« pet rond. Man, man, wat wordt ons bed dun". Ook de piano van de heer Stipdonk stond aanvankelijk op straat. Hij had er op geschreven, dat het geval-Schubert zich gistermiddag herhaalde: „Vader zet zijn kind op straat." Voorts werd er veel gezongen, daar op de Nieuwe Rijn. Houd er de moed maar in, en door de heer Stip donk liedjes van dezelfde Schubert als „Morgen friih, wenn Gott wil], wirst du wieder gewecktDat was dan voor 'jn vrouw en kind. Ean dokter nodig? Eerste Pinksterdag wordt de dienst waargenomen door de dokters Kortmann, Lahr, Schaefer, Teeuwen en Gaasbeek; Tweede Pinksterdag door de dokters Donders, Kors, Mastenbroek. Veldhuij- zen en Van Wingerden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3