Blad MEIMAAND TROUWMAANDI Verrukkelijke bouillon DOKTER EN DOMINEEDOMINEE EN DOKTER ZONDAGSBLAD ZATERDAG 19 MEI 1956 Van oudsher steken in het bi vele huwelijksbootjes van wal egin van de zomer Misschien is het de lachende zon, misschien ook het frisse groen, die hele vernieuwing in de natuur, die de meimaand van oudsher zo aanlokkelijk heeft gemaakt. Ach, we weten wel, dat het nog duchtiq frisjes kan zijn in de liefelijke mei, vele jubelende dichterzangen ten spijt, maar tochelk jaar weer opnieuw komen we onder de bekoring van de zoete meiElk jaar opnieuw ook zijn er heel wat huwe lijksbootjes die in deze maand van wal steken, en altijd weer is het iets bijzonder feestelijks, een „mei bruid" te mogen zijn! De meïbruiden dromen van een poëtische zonne dag, van wijde witte japonnen en licht-deinende sluiers, van tere, geurende zomerbloemen in haar boeketen ach, bij zoveel hooggestemdheid is het dan maar een kleine teleurstelling als de dunne witte japon toch echt door een bontcapeje moet worden bedekt, wil de bruid haar huwelijksreis niet hoestend en proestend doorbrengen, als een straffe noordwes ter het noodzakelijk maakt de fladderende sluier goed vast te houden of de boeket een ontijdig water bad krijgt. Want ja.... zo is mei nu eenmaal. WAT DRAAGT ZE Wat draagt de zomerbruid van 1956? Een lange japon met wijde rok van satijn, geborduurde kant, organza, or- gandi, soepel linnen en zijden yersey. Of een korte japon van foulardzijde, shantung, kant, geborduurd linnen, or- gandi of organza. Kiest ze een kleurtje, dan schrijft de mode voor: champagne of cognac-tinten voor kant, blauw voor Rekent ze ondanks de dichterzangen toch op een mogelijk kille dag. dan kan ze een mantelpak, een deux-pièces. een jurk met een wijd of een -trak kort jasjes dragen. Dan nog kan ze in het wit gaan: er bestaat wit zijden tweed ze kan ook dunne wollen stof in eei pasteltint nemen, dun laken of zware Heel fijn katoen of nylon laten zich natuurlijk ook uitstekend verwerken tot bruidstoiletjes. Ze draagt een sluier of eén klein kapje en bij een pakje een klein hoedje. Bij een korte japon of een pakje kan een heel jong bruidje ook een bloemkransje in het haar dragen. Bij elk bruidstoilet, hoe het ook is gemaakt, passen schoenen met hoge hakken. Hoogstens mag men een zgn. queenyhakje dragen, m te hakken. DE MEESTE KANS Nu we het toch over trouwen heb ben in Frankrijk heeft derzoek ingesteld naar de de meeste trouwkansen hebben. Uit de bus kwamen voornamelijk werkende vrouwen (in Frankrijk werkt bijna iede re vrouw!) en onder haar staan ver pleegsters en telefonistes bovenaan. Dan volgen de secretaressen en meisjes, die andere kantoorbanen hebben. De vele ateliermeisjes komen pas daarna. Of zulk een onderzoek veel steek houdt, zullen we maar in het midden laten. Wel blijkt, dat vele jonge paart jes. wel 18 pet, trouwen binnen een jaar nadat zij het eens zijn geworden. Waar ze dan gaan wonen? Ach. de tob berij met de Franse woningnood is haast nog erger dan die bij ons. De meeste jonggehuwden kunnen niet eens een^aar kamers krijgen en moeten zich tevreden stellen met een klein hotelkamertje zonder veel eigens. Dat de vrouw na haar huwelijk blijft werken, is in Frankrijk heel gewoon. De jonggehuwden vliegen 's morgens ieder een kant op, lunchen en eten in de stad en zijn 's avonds zelden thuis, maar ook dat is geheel naar Franse trant. De Hollandse huiselijkheid zoekt men. vooral in de steden, vergeefs. GRIEZELIG-CHEMISCH In Portugese dagbladen kan men te genwoordig merkwaardige huwelijksad vertenties lezen. Dat gaat dan zó: „Ste vige stikstoffer, 40 jr., goede positie,, se rieuze levensopvatting, zoekt kennisma king met charmante koolstofster, ong. 30 jr., liefst met enig kapitaal." Neen, dit is geen grapje, maar grle- zelig-chemisch-wetenschappelijk. De vrouwelijke dr. Yong heeft zich nl. ja renlang bezorgd gemaakt over het grote aantal echtscheidingen, welke spe ciaal in Lissabon voorkwamen. Terecht zag zij hierin een kwaad van de eerste rang. Ze wilde de oorzaak ontdekken en gelooft nu, dat men moet uitgaan van het feit, dat ieder mens een aantal chemische stoffen in zijn lichaam heeft en dat de verhouding van de verschil lende doses de persoonlijkheid van de mens vormen. Laat men zich nu che misch ontleden, dan kan men dus vast stellen, welke stoffen de overhand heb- ner, bij wie de aanvullende stoffen voor namelijk aanwezig zijn, dan kan men tot goede harmonie in het leven kómen Dr. Yong heeft er ernst mee gemaakt: zij heeft de mensheid verdeeld in 22 standaardtypen, zoals: zwavclstofperso- nen, stikstofmensen, koolstoffers, zuur- stoffers, calciummers, fosformensen, Met wat meer zorg: Het slagen van uw soep of saus hangt voor een groot deel af van de bouillon, die ge er voor gebruikt. Zo'n grond- bouillon, met een deftig woord „fonds de cuisine" geheten, vraagt daarom speciale zorg. Een goede kok zal u zeggen: zonder een prima bouillon slaagt geen enkele soep. Daarom deze keer eens een recept voor geurige bouillon, die u als basis voor een en ander kunt gebruiken. Maar al te dikwijls denkt men: „O, bouillon kryg je vanzelf, je zet maar vlees of benen te trekken en dan is het altyd goed." Toch is dat maar gedeeltelijk waar. Echte, goede bouillon behoort te worden ge trokken van vlees èn benen, of van vis èn graten. Wat de vleesbouillon betreft het volgende. Hebt u een oven, bruint u dan altijd de beenderen, alvorens u er bouillon van gaat trekken, dat verhoogt de smaak zeer. Men zet vlees en beenderen altijd met koud water op, anders sluiten de poriën van het vlees zich (hetgeen bij braadvlees juist moet) en blijft de smaak teveel in het vlees. Nu neemt ge een schoon lapje en daarin doet ge een fijngesneden worteltje (by een grote pan bouillon de aangegeven hoeveelheden verdubbelen) een klein gesneden uitje, een blaadje laurier, een snufje tijm (bij de drogist verkrijgbaar), een peperkorrel en een kruidnagel. Wilt ge een zachte soep of bouillon maken, vervang dan peper en kruidnagel door een stukje foelie. Ten slotte komt er nog een muskaatnootje bij en dan bindt ge het lapje goed dicht. Voeg wat zout aan het water toe, doe de benen en bet vlees en het pakje kruiden in de pan en laat alles gedurende drie uur zachtjes koken. Dit geldt zowel voor kalfs- als voor rundvlees. Neem na drie uur het vlees er uit, gooi het pakje krui den weg en laat de benen nog vijf uren trekken. Dan hebt ge een bouillon, welke u een verrukkelijke soep of 6aus garan deert. Maar vergeet niet, dan op het laatst nog even een weinig selderij en wat meer peterselie toe te voegen. Deze kruiden mogen even meekoken, niet lang. Wilt ge heldere bouillon, zeef dan het vocht door een doek, wanneer de benen er uitgehaald zijn. Vooral moet u niet vergeten, de bouillon, wanneer deze juist aan de kook komt, te schuimen. Doet ge dat niet, dan verdwijnt het schuim wel vanzelf, inaar later vindt ge het toch als drabbige aan slag op de bodem van de pan terug. Zulk een geurige bouillon is ook bijzonder lekker om zo gedronken te worden. Met een toastje of een halve beschuit er bij vormt dit een goed begin van de maaltijd. En hebt u, by warm weer, bouillon al eens koud gedronken? Maar dan ook zo koud mogelijk. Hebt ge een ijskast, koel het Mrtrtrtrtctr-ir-b-tr-t Driedelige beige wolle geplisseerde banen aan bovenaan van elastiek zijn opgeknoopte voorpand is aangebracht. Voor de laati ■■ü-trirtrirCfü-tririrtr-CfüirüirCi'toirtrtn ersey japon, met zijkanten, welke jrsien. Onder het vermijdbaar split maanden behoort nog i 49H Positiekleding naar moderne trant kan smaakvol zijn Het ontwerpen van positiekleding heeft aan velen al heel wat hoofdbrekens gekost. Voor de Nederlandse vrouw van nu is het nodig, dat zij zich, ook in de moei lijke maanden, vrij en zelfverzekerd kan bewegen, zo wel binnen- als buitenshuis. Voor de kledingindustrie is het vervaardigen van positiekleding, welke niet alleen modieus is, maar er ook op berekend is dat de propor ties van de draagster ingrijpend kunnen veranderen, een hele opgave. rtrüirtrCrü-CrtrtctririrtrtrCx-irtrlrtrUirtrtrirtrtrtn Met de stofzuiger op muggenjacht Muggen in huis hebben helaas geen lang leven, want zij worden met ver delgingsmiddelen. met kleverige van gers of met dodende voorwerpen ach ternagezeten, dat het een lust is. Een beproefde methode van muggen- jacht is ook de stofzuiger als „geweer" te hanteren. Een voordeel hierbij is, dat ge de slang en de buis fde zuig- mond er afnemen) gemakkelijk kunt hanteren en het uiteinde nooit al te dicht bij de mug behoeft te brengen. Men vangt de muggen zelfs gemakke lijk in de vlucht. Wel is het zaak er op te 'etten, dat bij een goede vangst de opening tussen stofzak en slang na afloop even goed wordt afgesloten, bijv. met een stevige prop papier, want anders hebt u kans, dat de muggen die er het laatst inge komen zijn, nog leven en vrolijk weer wegvliegen. vocht dan daarin, zyt ge niet zo gelukkig, doe de bouillon dan in een goedsluitende fles en laat die enige tyd onder de kraan de bruid hem waard LAPPENBRUILOFT De Lappen trouwen allemaal om streeks Pasen. Dan heeft ieder het druk en wordt er van de ene bruiloft naar de andere gereden. Mooi opgedoft, met sjerpen en allerlei versieringen zoals papieren bloemen, bonte ballen en kra len, getooid, haalt de bruidegom zijn bruid af. Het rendier voor de slede heeft versierselen aan de kop. De bruid heeft al haar zilveren sie raden op een doek gespeld en draagt deze voor de borst. Ieder kan dan zien, hoe rijk zij is. In optocht gaat men naar de kerk en in de tent waar het feest wordt ge vierd is iedereen welkom die een ge schenk meebrengt. Naast het bruids paar staat een omroeper, die met com mentaar alles afroept, wat er wordt ge geven en de bruid stopt alle gaven weg in een zak, die zij, half verborgen, bij zich heeft staan. En Gehoord dat pudding of vla bij het koken niet aanbranden, wam melk opzet met suiker Gezien dat zonnebrandolie nu ook verkrijg baar is in verstuivers, zodat men zichzelf kan helpen en geen vette handen krijgt van het inwrijven. Gelezen dat de Zweedse Spoorwegen in de treinen speciale coupé's hebben in gericht voor moeders, die met ba- bies reizen. Onder het bagagerek is, achter gordijntjes, een gemakkelij ke ligplaats voor het kindje gemaakt en de coupé's zijn voorzien van eer wasbak en verluiertafel. Aan het ge bruik van deze coupé's zijn geen extra kosten verbondén. Zij zegt dat, wanneer de chemische stoffen, in twee mensen aanwezig, niet bij elkaar passen, zich altijd explosies zullen voordoen en evenwicht niet is te vinden. Dr. Yong vindt stikstofmannen de bes te, maar zij kunnen niet trouwen met calclumvrouwen. Stikstofmannen zijn huiselijk, zuinig en trouw. Calciummeis- jes zijn trouw, zuinig, werkzaam en lief, maar nytrogeenmeisjes zijn ver kwistend en egoïstisch en harteloos. Koolstofmeisjes zijn ook uit het goede hout gesneden, als ze maar niet met koolstof mannen trouwen, want dan gaat het mis. En zuurstofmeisjes die zijn niet alleen lief en sportief, maar '-'ij- ven ook nog haar leven lang slank! En zo gaat het dan in het land van Salazar In sommige medische krin gen volgt men de onderzoekingen van dr. Yong ernstig, andere menen, dat men met psychologische tests even ver komt en nog anderen lachen erom. En wij wij vertellen u alleen maar, wat daarginds gaande is. OP WOENSDAG In Slowenië en Transsylvanië trouwt len alleen maar op woensdag. Al vroeg in de morgen gaat de ceremoniemees- de bruiloft met de bruigom naar het huis van de bruid en daar vinden j, naar oud gebruik, de leur op slot. Na heel veel kloppen en roepen komt de vader van de bruid aan de deur vragen wie er is en wat men komt doen. „Wij komen om de bruid", is het antwoord en dan ontkent de vader, dat hij een dochter heeft en zegt. dat men zich vergist moet hebben. Na veel heen en weer gepraat, als het erg mooi is zelfs in versvorm, mag de bruidegom eindelijk binnenkomen en zijn bruid gaan zoeken. In huis vindt hij alleen maar oudere vrouwen, maar hij blijft aandringen en eindelijk komt dan het bruidje tevoorschijn. Heel de trouwerij gaat voorts met het overwinnen van hindernissen ge paard. want op weg naar ae kerk en naar de nieuwe woning vinden zij tel kens touwen over de weg gespannen. Dat doet de jeugd van de woonplaats. Slechts tegen betaling van een paar geldstukken of snoeperij mag men er door. En hoe guller dé bruidegom dan W— het lands wijs, Grof linnen - dankbaar materiaal U heeft er misschien nooit zo bij nagedacht, maar wist u dat grove linnensoorten vaak aller aardigste resultaten geven? Wanneer u voor u zelf de hierbij afgebeelde japon zoudt willen maken patroon 217, maten 44. 46 n 48, maat 50 op bestellingmoet u het -ens proberen. Vooral naturelkleurig linnen is mooi. Dit model is bij uitstek geschikt voor de vol slanke figuren. Voor zijn twee stolpplooien aan gebracht en achter een halve plooi Het lijfje heeft een revert je met een aangtknipt kraagje. Aardig is de ruimteverwerking op het voorpand. U heeft voor dit model nodig 4,50 m stof van 90 cm breed. De patronen zijn a f 0.40 aan onze bureaux verkrijgbaar. Ook kunnen ze worden toegezonden per post. indien u aan de adreszijde van de brief kaart waarop u uw bestelling doet, d-iir raast de gewone frankeerzegel, 0.50 aan postzegels plakt. Na 26 mei kunnen geen bestellingen meer worden aangenomen. Het Internatio naal Wolsecreta riaat heeft daarom een poging gedaan, naar beide kanten hulp te bieden en de ontwerpster me vrouw Oeke Wie- ringa opgedragen, een kleine, geva rieerde collectie samen te stellen, welke, omgewerkt tot confectiemodel- len en patronen, de kledingindustrie kan worden aan geboden. Het Wolsecretariaat, dat dezer dagen de collectie aan de pers toonde, gaat uit van de gedachte, dat wollenstoffen het meest geëigend zijn voor positiekleding, waarin een vrouw er onder alle omstan digheden fleurig en charmant kan uit zien, al zal men bij huishoudelijk werk en op zomerse dagen natuurlijk aan katoen de voorkeur geven. De modellen, ontworpen voor het ko mende winterseizoen, bieden inderdaad een mooie verscheidenheid. De helge kleurde kiel zal dan een erg prettige dracht zijn. Deze kielen zijn gemaakt van vilt en hebben het voordeel, dat zij zowel wijd als aansluitend heel aardig staan. Er kan een rok van heel rekbaar wollen materiaal bij gedragen worden dan in een afstekende kleur. Het jak kan los over een blousje w den gedragen, ofwel met een dasje of sjaaltje erin, zodat men verschillende effecten kan bereiken. De rok heeft een verstelbare band. Heel gekleed is een alleraardigste ja- jn van soepele beige wollen jersey, met ;n opgeknoopt voorstuk, dat een goede lijn verzekert. Dan: deux-pièces van bijv. blauw en wit jersey, met een hoog-opgezette ceintuur, waarachter heel handig een constructie is verborgen om de rok wij der te maken. Een zwart jakje vertoonde zijsluiting, welke naar behoefte losgeknoopt kan worden. Er was zelfs een heel mooie cocktail japon met schuine, opschuifbare zijslui ting en een stola, waarmede men veel kan maskeren. Een zwarte, geklede ja pon met knoopsluiting van voren, was keurig op ruimte verstelbaar door twee strikjes in de taille. Deze strikjes kun nen de japon heel gemakkelijk wijder maken. Alle japonnen bestaan uit twee of meer delen, maar de rokken hebben alle zacht, soepele taillebanden, zodat er geen angst voor knellen behoeft te be- Een show als deze mag zeker heel belangrijk worden genoemd. Dese deux-pièces is gemaakt uit geel- xwarte wollen tweed. De diepe plooien in de rug en opxy kunnen door middel van knopen met lus jet versteld worden. De rok heeft ook verstelbare knoop- sluit ig en. Steek uw tong eens uit tegen uzelf Niemand vindt een onderkin mooi, maar hoe vaak gebeurt het niet dat men hem ongewild kweekt? Niet alleen door een verkeerde houding, maar ook door een te sterke vèrmagering. In het laatste geval is het geen gezellig, tweede kinnetje, maar een slappe huidplooi en vooral dat laatste is zo lelijk. TWEE figuren, die tot op heden vrijwel overal naast heden vrijwel overal naast elkaar heenwerken, dat zijn de dokter en de dominee. Nu op alle levensterrein, óók op we tenschappelijk gebied alles dikanten dan (hans het geval is, noodzakelijk zal zijn. Plaatselijk georganiseerde, met behulp geregelde samenkomsten ïrtsen en predikanten in zijn greep naar het vol- maakte soms adembenemend hen- Tot hoog wordt, treffen wij tot onze verbazing hier en daar een stukje achtergelaten en blijkbaar vergeten grond aan. Op mijn artikel „Spanningen" verschillende kerken, zoals i Dordrecht reeds enkele jai worden gehouden, zullen ker stimulerend kunnen we dat stukje. Die operatie is dus gelukt. De patiënt komt er doorheen bloedtransfu- Volgt het sta dium van op de stoel naast het bed zitten, aan zusters de gang wandelen of hartaandoening. Als die arts en die dominee samen in dat ziekenhuis al aan die héle zielszorger kreeg het gewerkt hadden, hem Voilé tout. De maagklachten na gezamenlijk overleg practisch en verzorgd advies de eerstkomende weken :- dan dan komt het blijde of maanden meegaven, als de psychiater berustten op geen enkele chamelijke afwijking. Zuiver psychische kwestie. Een Naar huis! De behande- ziekenhuispredikant de plaat- jl. kw lende specialist zet er nu een selijke t Ik ben zo blij, dat het Punt acbter, schrijft hoogstens lichtte, hoeveel lichter woord noodzakelijk er tóch nog in staat en had dit graag inplaats van het woord ge- n ppt.ipn Tk pp- kous vier brieven binnen, die bij elkaar genomen, één groot vraagteken bevatten betref- aiotllCiU fende zo'n veronachtzaamd kenhuis stukje mensenleven. Deze briefschrijvers hadden hun klacht aangeknoopt aan wat ik schreef over het onlosma kelijk verband tussen ziel en lichaam. Hoe iemand door louter geestelijke spanningen lichamelijk kapot kan gaan. Daaïom zal het velen mèt mij verheugen, dat er in het be gin van deze maand een stuk je in de krant stond met als kop: „Contact tuss wenst in de kop gezien. Ik ge loof nl. dat zéker 75 pet. van onze doktoren er niet van doordrongen is, dat zij bij hun afscheidsbezoek in het zie- patiënt voor geval staan, dat nog lang niet „af" is. Dikwijls komt voor de patiënt in kwestie het érgste nog na dat afscheid van de dokter. Ook faalt de arts nog al eens in zijn diag nose, waar hij een geval al leen medisch bekijkt. dieet voor en zegt: „kalm aan doen nog de eer tijd". Daarmee is de voor de medici af. De huisdokter, die helaas niet lopen, plotseling alléén gela- schijnlijk óók achter gekomen zijn. Maar er zijn nu één- leven die wij wèl aan een dominee, met wie wij geestelijk contact nèt kan hebben, toevertrouwen, maar c_ -1- -j;~ dokter, ook al is hij dan het algeheel herstel tot maal dingen stand komen. Nu krijgt veelal zo 't gevoel kind, dat nog Overpeinzingen van Margaritha artsen bracht Iemand wordt ziekenhuis hij (zij) ting geslaakt, bij het le zen van dat opschrift? Het beetje weggedrongen stukje, Hè. ernstige operatie moet on dergaan. Onze vèr-gevor- derde medische weten schap vermag wonder-veel tegenwoordig (onze Christen artsen moeten daarbij op hun fende'g'eneeshëer^ de vertrouwde vriend ten wordt aan het begin van een hele lange eenzame weg, waar als een stipje in de verte zijn huis staat. niP'hf» ZOj den in één" persoon verenigd, als het mij van nabij bekend Dat is wel ideaal. En tóch is op het toneel, of hij moet geroepen worden, hèm was de kous af, ij na de operate nog in het ziekenhuis kwam psychiater, niet te weten komt. Door onze verhouding tot God immers wordt ons he- le-zijn, ziel èn lichaam be heerst. Daarom: contact tus sen artsen en predikanten zal zeker de lijdende mensheid ten goede komen en is nood zakelijk. Dat men bij alle vooruitgang dit toch niet veel eerder heeft ingezien! In Lu- kas, de dokter-evangelist, die ons het Pinkster-evangelie in zijn Handelingen der aposte len beschrijft, vinden wij bei- qui-vive zijn, het Wonder Gods niet uit het oog te ver .ïïssiïïsra.r'Tas uwer over 't hoofd gezien is. nr"~ rna En het is toch zo uiterst be langrijk voor ons allen. Deze wens is uitgesproken door de Protestants Christelijke Art sen organisatie, die eerlang - ééns per kwartaal een eigen Wonder voorbijgaan. Is door iemand tijdschrift gaat uitgeven. 1 J Over het algemeen Een man lag wegens ern stige maagklachten ter obser- vatie in het ziekenhuis. Fo- schien nóg to's waren genomen, dieet werd voorgeschreven het samenwerken van twee personen voor het gezonde le- medemens MARGARITHA ice nhu is predikant of'de "eigen De klachten bleven. Pijn, last -b-rie-en de dominpp van Hp natiënt 7011- van dit en van dat. Operatie voigenae verd overwogen. dan stane, het leven met 2 moeiten nog in geen .1 aan kan, dat de nog het lichtst aan het geestelijke depressie die Een dominee begon met de ze (buitenkerkelijke) man een gesprek, waarbij het hem ge- week D.V. Brieven en pakketjes, die mij toege zonden worden met het ver zoek, ze dóór te sturen naar A. of B., blijven hoezeer het me ook voor u spijt bij mij liggen. bleek? Hij leefde in zijn werk vandaan haal? óp deze vergadering v deel, dat een betere werking tussen artsen alle kennis of dooi vertrouwd zijn met het heilige, het kind in hen be wusteloos? Toch niet dood nog?) doormaakt, verder onder de genadeloze druk de één of twee weken 3 weer aan het werk gaat, krijgt-ie binnen het jaar weer een maagbloeding of een nier- postzegels maar niet te spre ken. Bij mijn tóch al drukke werkzaamheden kan ik er niet postkantoortje voel, waardoor zijn éér hem Een Hongaarse specialiste, dr. Kavan, heeft veel over dat euvel nagedacht (misschien had ze aelf wel een onderkin!) en het resultaat was, dat ze een methode ont wierp om het ontsierend plooitje te ont gaan. Haar methode bestaat uit enkele eenvoudige gymnastische oefeningen, die men meerdere malen daags dient te her halen. Ze Ijjken een beetje ingewikkeld, maar ze zyn het in werkelijkheid hele maal niet Als u enige malen hebt ge oefend, kent u het kunstje zó en gaat de rest vanzelf. De eerste oefening: Schuif de punt van da tong onder de bovenlip en houdt dit één tot twee minuten vol. Tweede oefening: Steek de tong zo uit, dat de tongwortel wordt opgelicht en de spanning van de betrokken spieren wordt verhoogd. De derde oefening is een soort blaas-spreek oefening. Let op: u moet de letter O uit. spreken, zonder dat er verticale plooien in het lipsljjmvlies ontstaan. Daar snapt u natuurlijk niets van en nu blijft u mis schien verbijsterd zitten kyken. Kom. kom, het valt heus wel mee, het betekent alléén dat u de letter O niet op de ge wone manier uitspreekt, maar dat zo doet, dat u de mond niet plooit. Het be hoeft ook geen overduidelijke O te zijn, die u op deze manier uitbrengt, het mag soort gonzend, zoemend, blazend dr op lijkt! Als n deze drie oefeningen aan het pro beren bent, zult u direkt bemerken, dat er, al duwende, en zoemende, spieren in actie komen, die met de kin in verbin ding staan. Door al uw „fratsen" worden ze geoefend, worden ze krachtig en stevig. De gesmade onderkin blijft u bespaard, dank zy dokter Kavan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 15