Pinksterfeest oude mevrouw SEEGERS voor Pas op als de arbeid op ai OPERATIEKAMER en ZIEKENZALEN m wq vezmi beslag neemt u geheel in voor Miesje en Fik DRAAIEND RADIOKNOP ZONDAGSBLAD ZATERDAG 19 MEI 1956 Ze waren weer „een drachtelijk bijeen" en toen werd 't volop Wat een heerlijke lente dag i8 't weer. Vanochtend zeven uur heeft mevrouw Seegers het papieren zon gordijn al laten zakken ter bescherming van haar mooie meubeltjes in de voorkamer. Ze heeft de gele narcissen, die in een groene pul op tafel staan te pronken, van schoon water voorzien, 't Is jammer: met dit warme weer is 't frisse er gauw af, maar vandaag kun nen ze nog wel mee. Ze houdt van een hloempje in huis en deze waren prachtig, toen Henk ze zaterdagmid dag meebracht. Mevrouw Seegers drentelt in haar driekamer-flatwoning druk heen en weer. Ze is al achtenzestig, maar alles doet ze nog zelf. Een werkster is bijna niet te krijgen en met haar klein pensioentje is 't uitkijken om rond te komen. Ze zou best een uur later kunnen opstaan. Haar man is vorig jaar gestorven en de twee zoons zijn al lang de deur uit. Ze is haar eigen baas en heeft met niemand iets te maken. Toch is ze elke morgen om zeven uur present. Och, als je dat z'o'n kleine veertig jaar gewoon bent, dan verander je dat niet meer. Ze zou toch maar wakker liggen. En dan ga je piekeren, 's Winters is 't wat anders. Dan vind je 't zonde van vuur en licht. Maar met dit prachtige weer mens, 't is een heerlijkheid vroeg op te zijn en je huishoudentje in orde te maken. Als ze haar ontbijt genuttigd heeft, geeft ze de keuken een kleine beurt. En onder al deze bedrijven door klinkt het belletje van melkboer en bakker. Dat zijn aardige mensen. Ze willen beslist niet hebben, dat ze naar beneden komt. Als je achtenzestig bent. gaat trappen lopen niet meer zo makkelijk en de dok ter heeft gezegd, dat haar hart er niet beter op wordt. Als ze aan dokter Graafland denkt, moet mevrouw Seegers altijd even glim lachen. Ze stelt in zijn kunde en zijn zorg groot vertrouwen En als hij vol doende tijd en goed humeur heeft, is hij ook voor een gezellig babbeltje te vinden. Dan praten ze over alles en nog wat. Ook wel eens over het geloof. Dat is helemaal geen wonder. Want een gesprek met dit vriendelijke, altijd be zige mevrouwtje, loopt daar heel vaak op uit. Haar stem heeft een prettige klank, achter de brilleglazen twinkelen een paar geestige ogen. Ze preekt niet. van een zalvende toon is zij afkerig, maar altijd is zij bereid ..een goed woord over haar Meester" te spreken. En daar luistert zelfs de oude dokter, die heus niet als „vroom" bekend staat, met stille eerbied naar en soms ook met grote jaloezie. De vorige dominee, die verleden jaar naar een andere plaats vertrok, had het altijd over „leesbare brieven van Christus." Meermalen had de medicus, die met de militante pas tor graag een praatje maakte, schamper opgemerkt, dat zulke brieven maar heel zeldzaam waren. Maar mevrouw See gers is er in elk geval één. Haar leven is inderdaad een brief, die in ongekun stelde maar duidelijke letters veihaalt Hem, wiens blijmoedige getuige zij Een blijmoedige getuigeJa aar de laatste weken met grote droef heid in het hart. Met anderen spreekt er niet over, maar met God elke tg- Het gaat met haar jongens niet goed. h, in maatschappelijk opzicht hebben ze niet te klagen. Henk is inspecteur van politie en Adolf bedrijfsleider. Ze zijn beiden getrouwd. De een heeft vier, de ander twee kinderen. Ze wonen in een mooi huis en allen zijn gezond. Maar de goede verhouding tussen de broers at het laatste jaar veel te wensen. Dat is het kruis, dat mevrouw See gers drukt. Gedurig weer zoekt haar oog de zwartfluwelen tekst aan de wand. waarop met witte letters te lezen staat: Waar liefde woont gebiedt de Heer Zijn zegen. Ja, dat heeft ze in haar huwe lijksleven overvloedig mogen ondervin den. Maar wat staat haar nu te wach- Ze mag en wil zich niet opdrin- mm J. SNOEP in het gezinsleven van haar jongens. ;ou de verwijdering wellicht nog gro ter maken. God alileen weet hoe zij on der deze beproeving lijdt. Gelukkig: de liefde voor hun moeder bij Henk en Adolf gebleven. Zo af toe komen zij even binnenvallen. Henk kwam zaterdag die grote bos nar cissen brengen hij herinnert zich nog heel goed, dat vroeger vader altijd „een bloempje voor zondag" meebracht. Veel tijd had Henk niet en 't gesprek kon dan ook maar kort zijn. Hij ver telde van plan te zijn op tweede Pink sterdag met zijn twee oudsten oen flinke fietstocht te gaan maken. Als het weer nu maar wou meewerken, dan zouden ze een prettige dag kunnen hebben. Toen stond hij op, want de dienst riep. De grote, sterke kerel sloeg zijn armen om de schouders van zijn oude moe der. En hij kuste haar hartelijk op beide wangen. „Waarom huil je nou?" vroeg hij dan verbaasd, want tranen van zijn moeder had hij maar zelden gezien. „Ik dacht aan het eerste vers van Handelingen 2" zei ze een beetje afwe zig. Maar gelijk liet ze er op volgen: „Gezegend Pinksterfeest, jongen! Ik zal voor jullie bidden. En ook voor en zijn gezin." Met grote stappen verliet de politie- inspecteur het huis van zijn moeder. En tegen zijn gewoonte keek hij niet één- „Nee mevrouwtje, maak je maar niet ongerust," zegt dokter Graafland. „Het heeft weinig te betekenen. Houd de klei ne meid een paar dagen binnen, en als het weer goed is, dan mag ze weer naar buiten." De jonge mevrouw Seegers voelt zich door deze mededeling erg opgelucht. Drie jaar geleden hebben zé een kind verloren. Dat begon ook met een zo op het oog onschuldige ziekte, die echter steeds verergerde en binnen een week het einde bracht. „Ah, daar is de heer des huizes", lacht de dokter als de deur geopend wordt en een flinke jongeman de kamer binnpn stapt. „Zo Dolf. hoe staan de zaken? Nog altijd erg druk? Ja, die fabriek van jou doet het wel." „Wat denkt u van Ansje, dokter?" vraagt Adolf Seegers, de bedrijfsleider. „Dat komt best in orde, jongen, ik heb je vrouw ai verteld dat er helemaal geen reden tot ongerustheid is. Een paar dagen binnen houden en de kleine meid speelt weer buiten." blik vol blijde dankbaarheid Neem vakantie om er eens helemaal uit te zijn/ (Van onze medische medewerker) Hij was een zakenman van 41 jaar, die het ver gebracht had, zoals dat heet wanneer men van ondergeschikte zelfstandig wordt en een flink en goed renderend bedrijf weet op te bouwen. Zijn collega's mochten hem niet erg, want zijn prijzen waren zeer concurrerend. Hij was zelf de motor van het bedrijf, die van de vroege morgen tot de late avond bezig was. Hobbies kon hij er niet meer op na houden. De hengelsport was vroeger zijn lief-ihoefte aan slaap spreekt van zelf. Zijn hebberij. Ook fotografeerde hij ver-1 prikkelbaarheid werd_steeds groter.de düenstelijk. Toen hij ii was bij zijn laatste werk gever had hij vaste uren. 's Avonds was hij thuis als hij niet voor zijn lief hebberijen de deur uit i dan ging hy kijkt Seegers eerst de dokter Ook Adolf heeft zullen wij wel voor zorgen, gaat u maar rustig zitten. En alles komt in „Alles is nu in orde." zegt de oude evrouw Seegers. „Mijn jongens zijn eer met elkaar verzoend o. wat is God goed voor onsnu zijn we weer eendrachtiglijk bijeenWat een Pink- Jans heeft in de keuken een grote las gevonden en daarin brengt ze het feestelijke boeket binnen. „Zijn ze niet mooi, oma?" vraagt het meisje opge wonden en oma antwoordt: „Zo iets loois heb ik nog nóóit gezien!" Henk en Adolf kijken elkaar dankbaar in. Hun moeder hoeft niet te weten, dat Adolf en zijn vrouw gisteravond bij Henk op bezoek zijn geweest. Wat viel dat bezoek mee, want in beider hart leefde het verlangen de geslagen breuk spoedig mogelijk te herstellen. Ze hadden de laatste maanden dikwijls ho ge woorden gehad maar hoe belache lijk klein was toch alles in vergelijking met de grote dingen, die hier op het spel stonden. En hun oude moeder leed meest onder de verwijdering, die n hen gekomen was. Morgen zou- ze samen haar gaan bezoeken an zou alles weer goed worden nu i s alles goed. Ze praten niet over het verleden, maar verblij den ziöh over de dag van heden, die God in Zijn genade heeft willen schen ken. En ze igeloven, dat Hij door Zijn Pinikstergeest krachtig in hun harten heeft gewerkt om alle weerstand te breken. Kijk de middagzon die wand- tekst eens in een prachtig licht zetten; Waar liefde woont gebiedt de Heer Zijn Als 't tijd wordt om te vertrel staan ze met z'n allen voor 't raam in de voorkamer. Heel langzaam komt een grijze auto aanglijden. Twee stoten op de claxon vangen hun aandacht. Dan steekt de grijzende kop van dokter Graafland door het raampje. Zijn gezicht is één brede glimlach. Een hand wuift hen vriende lijk toe. En de grijze auto glijdt ver der de straat uit ONZE VETERINAIRE FACULTEIT (SLOT) Het is drukkend en warm in de operatiekamer. Slechts het zachte qesuis van de grote lamp hoven de tafel en het getinkel van de in strumenten verbreekt de stilte. Alle aandacht van de drie mensen, die hier bezig zijn, is gericht op die opening in het witte laken, dat de patiënt bedekt. Met beheerste routine doet de chirurg zijn werk. Een zachte aanwijzing en de assistent geeft hem een arterieklem aan, een lancet of een tampon. De narcotiseur houdt de wacht achter zijn slangen en cylinders. Als de assistent aan de dokter de naald over handigt, is de operatie bijna geëindigd. Met nauwkeurige steekjes wordt de wond dichtgenaaid en het verband wordt aangelegd. Dan gaat de bewusteloze patiënt terug naar de ziekenzaal, gedragen door een verpleger. dienst i slaapstoornissen i de MEDISCHE RUBRIEK JBI L bedacht dat het met'al'zijn activiteiten wel eens plotseling gedaan schouwburg of bezocht een concert. Sinds hij een eigen zaak had, was hier voor geen tijd meer, al thans hij gunde zich geen lijd meer voor ontspanning. Voorheen had hij. evenals anderen in soortgelijke functies drie weken vakan tie. Hij trok er dan met zijn vrouw en twee kinderen op uit. Nu liet hij zijn vrouw en kinderen een maand naar Noordwijk gaan. Zelf bleef hij bij de zaak. Tegenwoordig was het altijd de zaak en nog eens de zaak tot ergernis van de echtgenote en verdriet der kin deren. KLACHTEN Het laatste half jaar had hij klach ten gekregen, maar hij sprak er thuis niet over. 's Morgens was hij al moe bij het opstaan. Met moeite ging zijn ontbijt er in. Bij het doornemen van de post was hij kribbig, zodat hij het laat ste jaar telkens van secretaresse moest veranderen. Het slapen werd steeds slechter. Zon der dat zijn vrouw het wist. was hu naar een drogist gestapt om slaapta bletten, die hij 's avonds onopvallend innam. Op het kantoor bestelde hij om half tien al koffie. Een kist flesjes met een bekende prikkelende en opwekkende drank stond in de kast. In de loop van de morgen werkte hij er verscheidene naar binnen. Het aantal sigaretten dat hij rookte nam onrustbarend toe Toen hij tegenover een bevriende za kenman klaagde over moeheid had de ze hem een opwekkend middel in ta- bletvorm aan de hand gedaan. Op deze wijze lukte het hem de ochtendmoeheid en het ochtendhumeur, de futloosheid en de katterigheid te overwinnen om in de loop van de dag zijn duur betaalde energie met een gevoel van „wie doet me wat" in een reeks van daden en activiteiten ten bate van de zaak om te zetten. Dat deze kunstmatig opgewekte da dendrang niet werd gevolgd door een natuurlijk gevoel van moeheid met be ha nd over hand toe. Wat hem naar mijn spreekuur dreef waren niet de zo juist genoemde verschijnselen van over belasting en overver moeidheid. Hij had deze als behorend bij zijn drukke werkkring min of meer geaccepteerd. Toen hij er evenwel pijn in de hartstreek bij kreeg en buiten adem raakte bij het trapklimmen, klachten, die hij voorheen nooit had opgemerkt, stond hij stil op zijn levensweg i kunnen zijn. tafel plaats geno- vrouw schenkt koffie. Zo zitten ze een poosje gezellig bijeen. AUs dokter Graafland op bezoek is, behoeft men nooit naar een onderwerp te zoe ken dan vlot het gesprek altijd. „Je moeder vond ik gisteren mindei goed," zegt dokter opeens en Adolf schrikt er van. „Och, lichamelijk gaat het wel," gaat de medicus verder. „Maar "ze tobt over iets. Al een heel poosje. En dat is voor iemand op haar leeftijd lang niet goed." heeft stil in de mooie, gezellig gemeubileerde kamer. Alleen de driftige tik van de Friese klok wordt gehoord. Adolf kijkt zijn vrouw aan, dan slaan beiden de ogen i .Tussen jou en Henk moet het in orde komen Dolf, en heel gauw!" zegt dokter Graafland en doordringend ziet hij de kloeke bedrijfsleider aan. „Toen ik je moeder verliet, wenste ik haar prettige Pinksterdagen. Bedroefd staar de zij voor zich uit helemaal geen hou ding voor je altijd zo levenslustige der. Ze sprak zacht en ik kon haar lijk verstaan. Ze had het over het eerste vers van Handelingen 2. Ik schonk er niet veel aandacht aan, want je moe der trakteert me wel eens meer op bij belteksten (als ik dat zo zeggen mag). Maar telkens moest ik er weer aan denken. En toen ik bij één van mijn patiënten een bijbel op tafel zag liggen, heb ik toch eens nagekeken wat er in te Hezen staat. Het is maar bwee-en-een-halve regel en ik heb het goed onthouden. Dit staat er: „En als de dag van het Pinksterfeest vervuld werd. waren zij allen eendrachtelijk bij een." Heb ik mijn versje goed geleerd, meester?" lacht dokter Graafland, die nooit lang ernstig kan zijn. Adolf Seegers is tot in de ziel ontroerd. Hij begrijpt weft, waarom zijn oude moe der met zoveel 2org het Pinksterfeest tegemoet gaat. Hij denkt aan de muur tekst in de ouderlijke woning: Waar lief de woont. Waar de eendracht gemist wordt, kan Gods Geest niet werken. Al leen waar men „eendrachtelijk bijeen" is, kan die Geest de harten vervullen met al de heilschatten, die Jezus Zijn Kerk en al haar leden heeft beloofd. „Je moeder heeft me eigenflijk nooit verteld wat er nu eigenlijk zit tussen jou je broer. Daar is het een veel te {firtririi-iririrtrti-tftrti-trfrtririrCrtrtririrtrtrtririrtrirtc fijne vrouw voor. Maar al lang heb ik begrepen, dat de goede verhouding tus sen jullie kapot is. Tussen jou en Henk moet het in orde komen. Dolf en heel gauw liefst nog vóór Pinksteren: hartelijk gebaar groet dokter Graafland het jonge echtpaar Die ziekenzaal bestaat uit een grote betegelde ruimte met getraliede hokken langs alle wanden. In eik hok ligt ach terin een matras terwijl de voorste helft pordt ingenomen door een houten vlon der, waarop een etens- en drinkensbak n. In een van deze hokjes wordt patiënt nu voorzichtig neergelegd bij te komen. Buiten aan de kooi hangt een papier, waarop staat dat deze patiënt een klein hondje aan een liesbreuk geopereerd is. Verder vermeldt dit formulier de naam van de eigenaar, 'ijzingen over eventueel dieet en be handeling en andere bijzonderheden. Ook hangt er een koortsgrafiek. Ja men stopt de patiënten nog niet in bedden, hier in de kliniek voor kfteine huisdieren van de Diergeneeskundige Fa culteit te Utrecht. Maar verder herin nert deze kliniek toch in elk opzicht aan ;cht „mensenziekenhuis". In de gro te, lichte wachtkamer zitten 's morgens op het spreekuur soms wel veertig men sen te wachten met hun zieke huisdie ren. Ze komen lang niet allemaal uit de naaste omgeving van Utrecht. Er zijn bij uit Oldenzaal, uit Heerlen, uit Goes en uit Steenwijk. Echte dierenlief hebbers zien niet tegen een lange reis op, als hun te Utrecht een laatste kans geboden wordt om het leven van hun viervoetige makkers te redden. Tenminste, viervoetig..De honden en katten vormen wel de meerderheid in de wachtkamer. Maar vaak zitten er ook lieden te wachten met een kip of een eend bij zich. Ook kanaries, parkieten of papegaaien zijn geen zeld zaamheid en het kan zelfs gebeuren dat er iemand zit met een goudvis in een kom op schoot of met een schild pad of een aapje bij zich. Vrijdagmid dag is het heel erg druk, want dan worden er slechts katers gecastreerd in het belang van de nachtrust der Utrechters en dat gaat aan de lopen de band. Opname wenselijk 3r de zieke dieren op tafels worden rgelegd en grondig geïnspecteerd. Vaak kan volstaan worden met het voor schrijven van een behandeling en be- paalde medicijnen en dan gaat het dier weer mee naar huis. Maar soms is het ziektebeeld niet duidelijk en dan moet het dier ter observatie worden opge nomen. Ook de dieren, die geopereerd moeten worden, blijven hier achter en krijgen een plaatsje in één der zieken- Het is een druk bedrijf in deze kli niek. In het laatste cursusjaar werden worden opgenomen, die samen 13.500 ligdagen" hadden in de ziekenzalen; 80 dieren werden geopereerd. Toch is er steeds nog een lange wacht lijst, waarop 100 tot 150 dieren staan, die op een opname wachten. Anders dan bij een gewoon ziekenhuis is de ca paciteit hier natuurlijk afgestemd op het belang van het onderwijs en niet op dat van de patiënten. Het aantal maagope raties is vrij groot, want een dier eet nu eenmaal wel eens dingen, die zelfs een honden- of kattenmaag niet verdra gen kan. Zo zagen we dan in de colle gezaal een collectie voorwerpen, die bij deze operaties aan het licht werden ge bracht: een zilveren rijksdaalder, eer nylonkous, een stuk van een elektrische stekker, een dubbele vishaak, een tram boekje en andere onverteerbare zaken. Het spreekuur van de polikliniek zal ook wel zo veel bezoekers trekken, om dat de behandeling hier gratis is. Ook voor de operaties behoeven de eigenaars der dieren trouwens niets te betalen. Alleen de duurdere medicamenten wor den in rekening gebracht. Voor opname in de ziekenzalen moet een „liggeld" worden betaald van 40 cent tot één gul den per dag, afhankelijk van de grootte van het dier. Bezoekuur In de ziekenzaal is onze Fik inmid dels weer bijgekomen. Lodderig kijkt hij rond in de vreemde omgeving. De dikke, wit-zwarte kater in het verblijf naast het zijne, die na hem is geopereerd aan gezwel in de bek, snurkt nog verder der invloed van de narcose. Rondom hen gaat het gewone leven tje verder in de ziekenzalen. De tempe ratuur van de dieren wordt opgenomen en aangetekend, de etensbakken worden gevuld. Alle lopende patiënten worden enkele malen per dag overgebracht naar buitenhokken met een cementen vloer om aan hun dierlijke behoeften te vol doen. Met flessen en ondersteken kan men nu eenmaal niet werken in dierenkliniek! 's Middags om drie uur is er ook bezoekuur. De bazen van de zieken wordt echter dringend gevraagd liever niet te komen, want als de dieren net zo'n beetje gewend zijn in de nieuwe omgeving, maakt het zien van de baas of de vrouw hen maar weer onrustig. Zo staat schijnbaar het dier in het middelpunt in deze unieke inrichting, maar in werkelijkheid is dit toch niet zo. Het is allemaal begonnen om de stu denten, die hier dagelijks plaatsnemen in de collegezaal, die bij de behande ling van de dieren assisteren en die hier onmisbare kennis en ervaring opdoen voor hun latere praktijk. Er is een tijd geweest, dat de dieren arts uitsluitend veearts was. In die tijd had het paard nog de grootste econo mische betekenis in de praktijk, daarna kwam de koe en ten sftotte het varken. Nu is het paard in de plattelandsprak tijk van veel minder betekenis gewor den. Eerst komt de koe en de tweede plaats wordt ingenomen door de kip. Maar ook In de steden zijn thans allerwegen dierenartsen gevestigd en uiteraard vormen de kleine huisdieren het grootste deel van hun patiënten. Zij, die zich in de stad als dierenarts willen vestigen, werken dan ook meest al na voltooiing van hun normale die nog een poos in de kliniek kleine huisdieren. Overwogen wordt om dit in de toekomst verplicht te Behalve de echte veearts ten platte- lande, die natuurlijk in zijn normale stu die ook aandacht aan de kleine huisdie ren heeft gewijd, is er dan tegenwoordig ook nog de dierenarts, die vrijwel uit sluitend zijn werk vindt in het verrich ten van keuringen op de abattoirs of bij de keuringsdiensten. onze beschrijving van de kliniek kleine huisdieren is wel gebleken, dat prof. dr. G. H. B. Teunissen, de di recteur, niet zo over de behuizing van zijn afdeling behoeft te klagen als vele van zijn collega's. Deze kliniek is onder gebracht in een vrij modern gebouw, dat qua architectuur onmiddellijk de hand verraadt van de bouwmeester van het Utrechtse hoofdpostkantoor. a.an öe GELIJK i In Nederland beschikt men voor de luisteraars in het land over twee zen ders. Het is prettig, dat de keuze tussen Hilversum I en Hilversum II mogelijk is. Maar dat is niet altyd het geval. In de perefiric van het land ia het soms moeilijk de beide zenders Hilver sum duidelyk door te krijgen. Maar gelukkig wordt er hard aan gewerkt om dit euvel te verhelpen. Iets andera is, dat men soms ook de beide zenders tegelijk kan horen. De één op normale sterkte, de ander in de verte. Zonder de radiobode te raadplegen, kan men weten wat de andere zender biedt. Dat kan amusant en ook gemakkelijk zijn. Maar vervelend is, zoals bijv. maandag om zes uur, dat de lezing van de nieuwsberichten wordt „omkranst" door het gezang van de Christelijke Gemeng de Zangvereniging „Looft den Heere" uit Enter. En het is bepaald onstichte lijk als sportuitslagen zich vermengen met een kerkdienst. De technische oor zaak van dit nare verschijnsel in onze radio weet ik niet. Maar wel weet ik, dat de klachten erover toenemen. DE KLEINE DINGEN - schier wol der klein. Hh«i =Miebel bij de massajeugd Uit de VOLKSWIJK De oude tend niet ni WEINIG BEGRIP Het valt me vaak op, dat deze men sen. die zo in beslag genomen worden door hun arbeid en plichten, zo weinig begrip hebben voor de oorzaak van hun klachten. Voor hun gevoel hebben ze onuitputtelijke krachtreserves. De arts herkent de samenhang van het ziektebeeld met de sterke beperking, die het beroepsmilieu aan deze men- heeft opgelegd. In letterlijke zin zijn dag en nacht bezig met hun zaak alsof de gezondheid van de mens niets anders vereist. Opvallend is vaak de snelle wisseling van de gelaatskleuren: ogenblik waant men een „ge zonde" patiënt voor zich te hebben, het volgende ogenblik ziet hij er asgrauw vervallen uit. In de lichaamshouding bespeurt men het gemis aan frisheid strafheid, de handen zijn vaak klam blauwig verkleurd. De bewegingen zijn verlangzaamd en verliezen haar elasticiteit. Vaak zijn er verschijnselen aan de schildklier, de ogen en de stof wisseling, die herinneren aan krop. Hier- zijn grijze auto weg- -ti Seegers is vanoch- de kerk geweest. Daar- zich niet fit genoeg. Dat is wel jammer, op eerste Pinksterdag. Maar ze heeft genoten van een goede radiodienst. Hoe zei die dominee het ook weer? O ja: de Heilige Geest zet Chris- .n het volle licht. En daarom alleen het oog op Hem gericht. Ja, aan Hem maar vasthouden. Aan Zijn Woord, Zijn beloften. En wat Zijn liefde wil bewer ken ontzegt Hem Zijn vermogen niet. H drie uur. En nog eens leesl Seegers het Pinksterevangelie. Ja, de Heiland der wereld kan de sterk- -a ste tegenstand breken. En Hij doet dat d door Zijn Geest, die op dat eerste Pink- sterfeest werd uitgestort en Die de eeu- wen door is blijven werken. En die nog d werkt, onweerstaanbaar. Ook vandaag, j* Plots schrikt ze op. Hoorde ze daar de buitendeur openen? Zou Henk of Ad'olf -n (ze hebben beiden een sleutel van haar d huis) haar even komen bezoeken? Dat g zou aardig zijn. Maar wat hoort ze toch? Het lijkt weld De kamerdeur gaat open. Daar staan Henk en Lenie en.... ze droomt toch niet? en ze worden op de voet d gevolgd door Adolf en Mies.... En daar achter stapt met een lachend gezicht en g een fleurig boeket ftentebloemen in de arm haar naamgenoot Jans, de oudste d Henk. Zo zijn onze manieren! QEHEIMZINNIGER nog dan de etensceremonie is die van het slapen in een bed met lakens. Waar zelfs die witte dingen toch voor moeten dienen? Ze snappen het niet! Dat dat toch niet heten. Ik dat menige advertentie aan dit ge recht is gewijd geworden. Maar blijkt tot op de allerlaatste kamp- DE eerste kampdagen zijn vol van misschien vormt zo'n onuitspreke- dap. Ze moeten zelf hun bedjes een wederzijds gadeslaan: wij lijk woord wel een hindernis T"~1' het ooit te bestellen?! bestuderen de kinderen, en de kin deren bespioneren ons. Dat kan niet andersal te uiteenlopend zijn ons beider Laten de mensen, die het zo druk hebben met hun zaak, hun werk, hun plichten, eens vakantie nemen, zodat ze er werkelijk eens helemaal uit zyn, tot zichzelf komen en hun geest en krach ten gelegenheid geven tot restauratie om daarna meer als méns te leven en te werken! Daar is het eten. Gezien onze ervaringen durf ik nog steeds vol te houden dat het doorsnee-volks kind ondervoed blijft. Het krijgt flIET alleen het menu is een rassing. Ook het hanteren vork en mes vormt een onuitspre kelijk probleem. De eerste dagen opmaken en zelfs nu het hun zes maal gewezen is hoe dat dient te gebeuren, zelfs nu kunnen ze er niet toe komen de lakens de hen toekomende plaats te geven. Ijverig leggen ze die bóven op het bed, alle dekens heen. Of ook: je rechterhand, en je linker L onder de onderste onderlegger. Of komt daar mets van terecht. Een knug met hoidip, vork - dat gaat nog. Pr.nc.pwe! twee dekens c binnen, maar 'het krijg't ljjk ook h.°nd e.en ke< leest l noch de kalorieën noch de vitami- ^houden. Met de enen- nen welke het behoeft. Het thuis bestaat uit tuele variatie maar de warme maaltijden spelen een relatief kleine rol. Misschien omdat de moeders niet veel 1 tie weten te brengen in hun culi- - naire producten? We moeten dat poala interessant. Daar is Greetje, Was een verklaring. Alleen: het i, gezien de algemene die opeens begint met consciëntieus klopte niet, want in het kamp moet haar vingers je eerst onder de douche, vóór je niet door de leiding aangemoedigd iets van de stafmanieren over. De verrichtingen worden dan be- knus met z'n beidjes ergens tussen twee dekens in. En ze betogen er mee dat ze dergelijke dingen toch maar een rare luxe vinden. In één geval beluisterden we een ernstige discussie over dit thema. „Wat motten we d'rmee doen?" vroegen een paar jongens. En toen snuggerste Piet met de verklaring: „Ach jö! Dat is, as je nou met je vuile poten in bed. stapt, dan benne die dinge dat je de dekens niet vuil kan maken!" Het onbekendheid met allerlei, gans niet buitennissige spijzen welke te het kamp voorschotelen. De vorkje t brokje brood nemen, om dat dan aan haar rijgen. Even gewetensvol grootste verrassing bleek up dat 9aat vervolgens die vork naar haar manieren-vraagstuk. Hierom: gebied „melk met azijn en kroten- bapgrage mondje, maar vlak nabij mag er niets bij aanhouden komt het andere handje er opnieuw fat te pas: het brokje wordt weer om de vork afgetrokken en zó iv kijkt ver- toch werkelijk de ontdekking 1 het kamp. Verschuilende hummels hebben hun moeders gesommeerd om óók onmiddellijk dat gerecht haar bekje geduwd. En z toe te bereiden, hetgeen geleid heerlijkt rond omdat z~ toch gek?! Het kostte moeite iedereen te overtuigen dat een douche met broekje en hemdje aan niet helemaal effectief is behou dens dan voor die kledingstukken, Hel dingen, die de oorzaak zyn van de lichte algemene ontevredenheid, die er over het Nederlandse radiowezen be staat. Het steeds maar wyzen op die tekortkomingen kan wat „schoolmees terachtig" aandoen, maar het is nodig. Het is het goed recht van elke luiste raar, dat de waar,die hem via de luidspreker wordt afgeleverd, in orde is. GOEDE VERTOLKERS Nu kan die waar erg goed zyri. Daar mag ook wel eens op gewezen worden. Al is het alleen maar om de indruk te vermyden, dat in deze rubriek alleen wordt el gekamd. Herhaaldelijk is geble ken, dat de Nederlandse radio goede vertolkers heeft van het luisterspel. Als het materiaal, het hoorspel zelf, dat zy brengen, niveau heeft, is ccn uitstekende uitzending verzekerd. Het spel krygt j dan reliëf en diepgang door de regie, waarin het vervat is en vooral door het feit dat de spelers (wat moeten zy vaak optreden) zelden door routine in sleur vervallen. MARIETTA Een luisterspel, dat zó grote indruk maakte, was „Het dagboek van Marietta", geschreven door Riki Stolberg en in het Nederlands bewerkt door Leon Povel. Merkwaardig was, dat het begin van het spel wat pathetisch aandeed. Maar naar gelang de aangrijpende geschiedenis van de moeder, die haar 21-jarige zoon eindelyk terugvond, duidelyk werd, loste ook het begin zirh op in het ontroerende, bewogen geheel. „Het dag boek van Marietta", het verhaal van een gemartelde moederliefde, op Moe derdag uitgezonden door de K.R.O., droeg ertoe by, dat deze dag voor my een zinvoller inhoud kreeg. Moederdag leek me meer te zyn dan, zoals wel j gezegd wordt, een uitvinding van de middenstand. DE KOMENDE WEEK Het Pinksterfeest is het feest vau de Zending. Daarom vraag ik in het bij zonder de aandacht voor het zendings- getuigenis in woord en lied, dat de N.C.R.V. Tweede Pinksterdag om twin- tig over acht uitzendt. Vooraanstaanden uit de zendingswereld zullen met hun toespraken de samenzang afwisselen. - Deze samenkomst in de Westerkerk te Amsterdam is georganiseerd in samen werking met de Nederlandse Zendings- raad. Na deze uitzendiiig durf ik om 9.35 over de andere zender Robert Shaw, koor en orkest aan te bevelen, 'die een programma verzorgen o.a. van Negro Spirituals in bet Kurhaus te Scheveningen. Natuurlijk luisteren we morgen ook om tien over zeven naar het samenzangprogramma, dat wordt uitgezonden door de N.C.R.V. Voor de zoveelste keer de laatste tijd is voor Hilversum II (2.20) Psyche van César Franck te beluisteren. dc luisteraars, die gewoon zijn laat naar bed te gaan, raden we dins dagavond om half twaalf de werken van Strawinsky aan (A.V.R.O.). Woensdag is het 50 jaar geleden, dat Henrik Ibsen overleed. De Nederlandse radio laat dit feit deze dag stilzwijgend V. >ch iets 1 i Ibse Moeder Seegers is uit haar stoel op- q heeft tot uitgebreide informaties verschrikkelijk netjes eet. In ieder ^ie ook wel een beurtje nodig heb gestaan. In blijde verrassing strekt de handen en haar oud, gerimpeld ge zicht lacht en glanst van een grote in nerlijke vreugde. „Kinderen toch!" roept ze. „Wat een Pinksterfeest is dat! O, wat is God goed voor onsMeer kan ze in dit heerlijk ogenblik niet zeg gen. Ze kust Henk en Adolf, dan haar schoondochters, en een beurt. En gedurig „Wat is God goed voor ons! Ze wil thee gaan zetten, maar een van haar schoondochters drukt haar zacht terug in haar makkelijke stoeL „Daar j dat i 'en. Eer- geval slaat _»rst niet dat haar mi dit de kleuters hadden stapelt dat toegediend: het leek ons zo op het hapjes eerste gehoor niet bijster smakelijk, diep Maar toen de nog steeds najube- haar lende meisjes het ons duidelijker nodig eindelijk krijgt Jans uitlegden, konden we reconstrueren ■to w*pr herhaalt ze: wat zp bedoelden: Yoghurt haar buurvrouwtje, ben. Het kostte overigens als lepel benut: die moeite om hen vervolgens te over- tes vol met lekkere tuigen dat je je niet spiernaakt duwt 't dan tot ergens hoeft uit te kleden als je enkel haar keel. En we kunnen haar niet overtuigen dat het niet zelfs niet wenselijk is om haar maag schoon te krabben. Het troost ons slechts dat kamp bessensap. Zo'n wereldwonder mag messen nooit scherp zijn! je handen wast. Want er i gloeiende ijver om zich nieuwe eigen te maken. Ik vrees: om dergelijke malle fratsen snel te vergeten! MIEBEL. wil horen kan 's avonds negen afstemmen op Engeland 464 me- ter voor het spel „An enemy of the people". De A.V.R.O. maakt de vol gende dag het verzuim weer goed. Om kwart voor twaalf 's morgens spreekt de heer A. den Hartog over Ibsen en avonds om vyf over acht wordt de Peer Gynt uitgezonden. Het Omroep orkest speelt de muziek van Edvard Grieg. De opera „David" van Darius Milkaud wordt vrijdagavond vanaf tien negen door de N.C.R.V. uitge- A 6 6 fi AftiHrfr R. A. Dio,

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 14