Jlicmuc geihsctje (üimranl Sukarno hoont Nederland in Amerikaanse congres Ons Nieuw-Guinea zou kanker zijn in Indonesiës lichaam Drie Ned. straaljagers vanmorgen Sowjetunie toont begrip voor Frankrijks vriendschappen Geen akkoord over Singapore in Londen bereikt Londen ongerust over Russische plannen neergestort A «E» VRIJDAG 18 MEI 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. Postrekening: 58936. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. Advertentie-afdeling- Tel 31441 Directie, Redactie, Abonnementen- en Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „SUntvutlct H ahfblmn "mijn hert lo tcgljenspoet" Zevenendertigste jaargang No 10654 Applaus te Washington Morgen in ons ZONDAGSBLAD TAE TERUGKEER van west-Irian (Nederlands Nieuw-Guinea) is voor „-'-'ons het laatste deel van onze politieke nationale aspiraties. Het is de laatste termijn van de koloniale schuld. Wij zien onze broederen nog in ketenen, onze broeders, die met ons onze gezamenlijke onafhankelijkheid geproclameerd hebben. En daarom is onze vrijheid nog niet volledig. Wij kunnen de vrijheid nog niet ten volle smaken voordat geheel Indonesië weer verenigd is in vrijheid, welke het geboorterecht van alle mensen is." de ij: Staande in zijn wit uniform voor de beide huizen van het Amerikaans Congres sprak Sukarno deze woor den in een rede, die anderhalf uur duurde. Het was een rede, die in sloeg bij de leden van het Congres en de verdere aanwezigen als het hoog gerechtshof en het corps diplomati que. Want 24 maal werd zijn rede door applaus onderbroken en toen Sukarno gesproken had viel hem een ovatie ten deel, die men hem staande bracht. Sukarno deed in zijn rede een beroep op de Verenigde Staten de volken in Arië en Afrika, die nog onder koloniale heerschappij leven, "te helpen hun vrij heid te verkrijgen. „Deze periode is de periode van de' [Aziatische en Afrikaanse wederopstan ding", zo begon de Indonesiër zijn toe spraak. Deze woorden vormden de inlei ding op de felle aanval dde hij tegen het „Nederlandse kolonialisme" ontketende Sukarno zei: Het land Irian Barat (West Nieuw Guinea), „is nog steeds een koloniale voorpost op Indonesische bodem. Onze onafhankelijkheidsverklaring had betrek kring op het gehele gebied van Neder- lands-Indië, doch een deel van dit ge beid, dat onder deze verdragen valt, is nog altijd een koloniale kanker in het lichaam van ons moederland". Verder zei de Indonesische president nog het volgende over Nederlands Nieuw Guinea en Nederland: Men beweert dat de bevolkvng van West Irian nog niet rijp is voor een wij ziging in haar koloniale status en dat zij een bestendiging aan de leiding uit het westen behoeft. Wij kennen deze leiding, wij hebben ondervinding opgedaan met deze opvoeding. Zij heeft ons. na 350 jaar. achtergelaten met een percentage van 94 pet aan analfabeten. Zij liet ons een I onvoldoend aantal artsen, onvoldoende zelfs om de doodzieken te behandelen. Z\j legateerde ons een typische koloniale economische en sociale structuur." Ondanks deze woorden merkte Sukarno op, dat het Indonesische volk geen reden heeft om verstoord te zijn op de Neder landers als volk of op de Nederlandse re gering als regering. „Onze verstoordheid en die van onze voorouders gold het kolonialisme", aldus de Indonesiër. Wij waren verstoord over de koloniale houding van sommige Ne derlanders en de koloniale houding en da den van de Nederlandse regering". Verzoek om dollars Sukarno waarschuwde de Amerikanen, dat militaire hulp geen bijdrage is voor de stabiliteit in Azië. Het voornaamste doel van de hulp moet zijn het verlenen van economische en politieke stabiliteit, waardoor de landen in staat zullen zijn zich te verdedigen tegen alle mogelijke aanvallen. Zonder Rusland en Rood-China te noe men, zei Sukarno, dat Indonesië niet van plan is het voorbeeld te volgen van an dere revoluties, na welker voleinding de staten zich onmiddellijk wierpen op di ontwikkeling van de zware industrie. Di geschiedde zelfs ten koste van de vrijheid van meningsuiting. Sukarno populair De Washingtonse avondbladen schrijven zeer geestdriftige artikelen over Sukarno en halen uibvoerig zijn verklaringen na het in ontvangst nemen van de sleutels der stad, waarin hij zeide zoo onderwijzer te zijn en 13 'jaar gevangen of verbannen te zijn geweest. Bij het be- roek aan het National Museum of Ar' verzocht hij in het bijzonder de Rem- brandts en Van Dijcks te zien. Zijn zoontji Guntur wilde opgetild worden om door spijlen van het Washington zien. Sukarno sprak met toeristen en liet zich fotograferen met een zevenjarig meisje aan de hand. Een oude dame riep hem toe. dat hij welkom was. Eisenhower aanvaardt invitatie Sukarno zal de dag besluitij met: een tweede belangrijke rede en een formeel diner met president en mevrouw Eisen hower. Vanmiddag zou hij spreken aan de maaltijd van de nationale persclub tvand president Eisenhower een maal tijd aanbieden ln het Mayflower Hotel. Het is de eerste maal sinds zijn hart- inval dat Eisenhower een soortgelijke uitnodiging aanvaardt. Hij heeft gisteravond op zijn gemak zitten kijken naar een gezelschap Ameri kaanse volksdansers en tikte met zijn vc->t de maat. Een demonstratie van tapdansen sloeg hij met groter gereserveerdheid Welingelichte Amerikaanse wooardvoer- ders verwachten niet, dat er belangrijke wijzigingen zullen komen in Amerika's houding ten aanzien van Nederlands Nieuw-Guinea. Twee redacteuren zijn op reis ge weest. Eén ging naar België en bracht een reportage over vakan tie bij onze zuiderburen mee. De ander trok nog verder zuidwaarts. Zij ging met de zonne-expres naar Zuid-Frankrijk en zette haar in drukken op papier. 9 Op bladzij 2 heeft J. Snoep een kort verhaal geschreven, dat i* af gestemd op het Pinksterfeest. Deze pagina bevat voorts De Volkswijk, de medische rubriek („Werk niet te hard", zegt de dokter), de radio rubriek en het slotartikel over de veterinaire faculteit. 9 Blad Zij heeft als voornaamste artikel: Meimaand Trouwmaand, Nadere toelichting overbodig. Ver der een keur van lezenswaardige artikelen. 9 De pagina Geestelijk Leven verhaalt over de ontbijtbeweging in de Verenigde Staten, die uit groeide tot International Council of Christian Leadership. Voorts is een artikel opgenomen over een nieuw benoemde gouverneur van de Rotary, waarin een ander licht valt op deze voor velen nog wat ge heimzinnige beweging. 9 Het Cultureel Venster is ge wijd aan Rembrandt, zijn leven en 9 Ten slotte de pagina Varia met puzzel, plaatjesverhaal, schaak- rubriek enz. Door gebrek aan brandstof Feestelijk ontplooit de lente tot zomer: dit is de tijd dat de par ken het mooist zijn. Alle piloten werden gered Vanochtend omstreeks half twaalf zijn drie straaljagers van de Koninklijke Nederlandse Luchtmacht neergestort. Alle bestuurders hebben veilig de grond bereikt. De drie toestellen. Thunderstreaks F-84f. van de vliegbasis Volkeï, kwamen tijdens een oefenvlucht boven Oost-Nederland en West-DuIbsland door gebrek aan brand stof in moeilijkheden. De drie piloten sprongen daarop uit bun toestellen; zij zijn neergekomen bij Groesbeek. Haaksbergen en Doetinchem. De toestellen kwamen terecht bij Diepen- heim. Volkel en de grensplaats Bergh. Het toestel dat bij Diepenheim neer stortte. kwam terecht in de buurtschap Markvelde, bij de weg van Hengeveld naar Neede. Het toestel raakte een boom en boorde zich in de Erond. De bewoners in de omgeving hebben, behoudens de klap van het neergestorte toestel, niets van de toedracht van het ongeluk bemerkt. De toestellen maakten deel uit van een formatie van vier. Het vierde toestel heeft nog op het nippertje veilig op de vlieg basis Volkel kunnen landen. Geen angst, morgen Barricaderen Franse wegen valt wel mee j Naar aanleiding van de berichten om trent het voornemen van Franse boeren om zaterdag a.s. het verkeer ernstig te bemoeilijken door dc wegen te barricade, ren. heeft de KNAC zich om inlichtingen tot haar Franse zusterclub gericht. Deze heeft echter medegedeeld, dat deze ob structie zeer gelokaliseerd en overigens nog tijdelijk zou zijn, zodat men geen moeilijkheden voor het doorgaande ver keer behoeft te vrezen. Saar wordt Duits Frankrijk an West-Duitsland hebben overeenstemming bereikt over politieke aansluiting van het Saargebied bij Duitsland op 1 januari 1957. Als overeenstemming bereikt wordt over nog hangende kwesties zal de eco nomische aansluiting volgen op 1 januari 1960 De voornaamste onopgeloste kwesties zijn, de financiering van het voorgestelde Moeselkanaal en de vraag hoeveel kolei de Fransen kunnen blijven deb Dank zij duidelijke taal van Mollet De duidelijke taal van de Franse pre- der Mollet, dat hij geen wig gedreven enst te zien tussen de goede betrekkin- »n van Amerika en Frankrijk, hebben in Moskou begrip gevonden. Door de perschef van het ministerie van buiten landse zaken is verklaard, dat de Rus sische regering de betrekkingen met mkrijk wil verbeteren, maar niet ten koste van die tussen Frankrijk en Ame- De besprekingen te Moskou worden op prettige toon gevoerd, aldus wordt ge- leld. De Europese samenwerking, met ame Euratom, kunnen de Russen echter i het geiieel niet waarderen. In een 'gemeenschappelijk communiqué werd gezegd: „Beide partijen zijn het dat het ontwapeningsvraagstuk het meest vitale punt is." Controle op de kernwapens en vooral op proefnemingen trmede achtten de Russen onmogelijk, daar dit de ontwikkeling der wapens zou verhinderen. Mollet heeft geantwoord, dat dit argument dan ook in de industriële sector zou kunnen worden gebruikt. De koude oorlog werd door Kroesjtsjef lijk" genoemd waar velen treurend nf T £UjV*n delV6n Uitl omheen staan. Mollet antwoordde, dal d, Warndtmunen ln het Saarsrebied I Frankrijk en het westen in het algemeen de koude oorlog graag zouden willen be graven. Kroesjtsjef repliceerde: „Dan zullen er vele huilebalken achter de baar De Russische staatslieden toonden be langstelling voor het plan-Pineau om via de Verenigde Naties hulp aan de onder ontwikkelde gebieden te geven. De ondersteuning door Frankrijk van het verdrag van Bagdad achtten de R- - niet in het belang van Frankrijk. Kroesjtsjef voegde hieraan toe: „Maar we begrijpen, dat u met de Engelsen be vriend wilt blijven, en daarom vragen wij u niets over deze zaak." De wens van de Sowjetunie tot neutra lisatie van Duitsland heeft Mollet krach tig bestreden. Hij zeide overtuigd ,te zijn. dat het beter is Duitsland in de gemeen schap van de zes Europese landen op te en. dan het aan afzondering bloot te stellen. De Russen echter konden dit geenszins ondersteunen. De besprekingen zouden vandaag wor den voortgezet. Daar tussendoor zijn er de officiële diners, terwijl een grote ten- stelling van Franse boeken in Mos kou is geopend, de eerste sinds 1891. Dank zij de grondige kennis der moderne talen, die hij zich evenals andere intellectuele Indonesiërs bij Nederlandse onderwijsinstellingen heeft, kon president Sukarno een anti-Nederlandse rede houden voor het Amerikaanse Congres. Telefoto Ass. Press) Marshall in de steek gelaten Tjiluwah Het onderzoek aan boord van het Ned. schip Tjiluwah waarop sabotage zou zijn gepleegd, heeft niets opgeleverd; het schip zal maandag, zon der de 25 communistisohe studenten, uit Hongkong vertrekken. De premier van Singapore, Marshall, heeft geen succes gehad met zijn nieuwe plan om de onderhandelingen met Enge land over de status van Singapore ten opzichte van het Gemenebest tot een goed einde te brengen. Zijn voorstel, dat Engeland slechts ten opzichte van de binnenlandse veiligheid in Singapore zou handelen na toestem ming van het Britse parlement, is door de Engelse minister Lennox Boyd zelfs niet in overweging genomen. Boyd han delde zo, omdat de delegatie van Singa pore slechts met vier man ter conferen tie verscheen; de overige tien leden .1. niet met het voorstel- Het voorstel had overigens de ins ming van de Britse premier Eden e Labourafgevaardigden van het Lager- Marshall had afgekondigd te zullen aftreden als de besprekingen zouden mis lukken. In zijn regering hebben de libe- socialisten als coalitiegenoten zit ting. Thans beschuldigt Marshall de par tij, dat zij een nieuwe regering wensen >rmen. Reeds heeft de Partij voor Volksactie besloten nieuwe verkiezingen sen na het aftreden van Marshall. Waarnemers menen, dat de partij goede t tracht te slaan uit de demonstra tieve houding van de partijleden der delegatie. Dichter bij Europa uit vrees voor Sowjet-concurrentie in Azië Engeland denkt gunstiger over de Euro pese samenwerking dan ooit. De plannen de Euratom en de gemeenschappe lijke markt worden in regeringskringen positiever beschouwd. Ook heeft men in Londen meer sympathie voor het plan au om de NAVO ook een economi sche taak te geven. In de Belgische Se- heeft minister Spaak iets meege deeld over deze politieke wending in En geland en verteld dat in Londen plannen worden voorbereid voor een verdere Europese integratie. Volgens A.F.P. is de nieuwe Engelse zienswijze een gevolg van het Russische besluit om de strijdkrachten in te krlm pen. Men verwacht in Londen nu spoedig een economisch offensief door Rusland in de minder ontwikkelde landen. De be sparingen op de defensiebegroting zullen de Russische industrie in staat stellen de enorme inspanning op te brengen, die dit offensief nodig maakt Men gelooft dan ook in Londen, daf Rusland, binnen korte tijd werkelijk Als blank en zwart samenwerken RHEE won met 55 procent President Syngman Rhce heeft de Zuidkoreaanse presidentsverkiezing ge wonnen met 55 procent van de totaal uitgebrachte stemmen. Achttien procent der stemmen was ongeldig, terwijl zijn politieke tegenstander 27 procent kreeg. De einduitslag van de verkiezing van de vice-president is nog niet volledig. De beide kandidaten liggen ongeveer gelijk. Op het ogenblik heeft de kandidaat van de oppositie Tsjang 3.864.800 stemmen en dc kandidaat van Rhee's partij 3.791.400. Er moeten nog 180.000 stemmen geteld worden. Tsjang maakt dus de beste kans. Deze telling is onderbroken, daar in Seoel relletjes uitbraken bij het bekend maken van de verkiezingsuitslag. Tsjang houdt zich sinds de verkiezings dag verborgen uit vrees voor een aanslag, die volgens hem. door de politie niet zou worden verhinderd. De verslagen kandidaat voor het pre sidentschap heeft Rhes gelukgewenst met zijn overwinning. Hij voegde eraan toe te hopen, dat Rhee in zijn volgende ambtsperiode de „politiedictatuur" zou afschaffen. ")E VIJFTIEN miljoen jaarlijks de aiddelbare blanken, daar z\j gre meest onderontwikkelde wat menselijke hulpbron van bele het land," dit is de clusie van een rapport den uitgebracht door de Co lumbia Universiteit nt een studie over de man. kracht van Amerika. He rapport wijst op de grott zegeningen, welke eer gelijkstelling van de ras- Alleen vanr gers normaal blanken kunr hun mengde scholen kunnen ln het hadden te passen. In Korea echter waar de integratie be langrijk sterker was, ge- Het aantal afgestudeer- droegen zij zich als de dversiteit besten. Slechte scholinghet aparte leven en alle vor. blank zwart samen kunnen spe- Staten verhindert de lensamen naar de kerk gers hun kui kunnen gaan, alleen dan te ontplooiei zal de neger zich nor maal kunnen ontwikkelen en zijn plaats in de maat schappij innemen. Het aantal negers dat men van discriminatie hebben de werkkracht en geestkracht der negers terneergedrukt. Het rapport zegt, dat de Integratie niet alleen de opleiding moet betreffen, maar het gehele maat schappelijke leven. De rassendiscriminatie van de Verenigde Staten ver zowel zwakt de positie van het ne- Aan dit rapport is meer ten volle dan vijf jaar gewerkt in Een duide- opdracht van president Hjk voorbeeld is de hou- Eisenhower, die onder. ding der negers als sol daten in de Tweede We reldoorlog. i minder goed dan de spild i zocht wilde zien in welke mate mankracht in de Verenigde Staten ver staat zal zijn de talrijke orders, die hei in Azië heeft gekregen, uit te voeren. Tegen,sterk concurrerende prezen zullen de opdrachten van Afghanistan, India en Indonesië uitgevoerd worden. Met toene mende ongerustheid neemt men in Lon- de nieuwe koers van dt Russische politiek waar. t is deze ongerustheid, die de En gelse politici gunstig stemt voor de wes telijke plannen voor een tegenoffensief. Laat bloeiende bollenstreek In de bollenstreek zijn de narcis sen en hyacinten vrijwel uitgebloeid of gekopt (van de bloemen ontdaan). De streek rond Lisse, Hillegom en Sassenheim wordt thans opgefleurd door de felle kleuren van de late tul pen. In de Keukenhof worden de bloemen niet gekopt, zodat daar een grote verscheidenheid voorjaars bloemen is te zien. De tentoonstelling is tot maandag 28 mei geopend. EXTRA TREINEN De kans bestaat, dat in de ochtend van dinsdag 22 mei, in verband met de naar hun garnizoenen terugkerende militairen, niet in alle treinen voldoende plaats is. Voor en na Pinksteren zullen echter een groot aantal extra treinen en voor- en volgtreinen rilden. Od Eerste Pinksterdag wordt een be perkte zondagsdienst uitgevoerd. Een aan tal treinen, dat op gewone zondagen wel rijdt, valt deze dag uit. (Advertentie) Kwaliteit Karpetten KROON - BESHIR KASHMIR - BROUSSA DESSO Bijpassende TAFELKLEDEN ook in moderne dessins grote sortering. BULTHUIS Botermarkt23 Het vierde toestel, dat van de formatie- leider. wist nog ternauwernood, met z.g. dode motor, de vliegbasis te bereiken. Zonder een druppel brandstof in de ben zinetank wist de piloot in glijvlucht zijn toestel behouden aan de grond te zetten. Op Vonkel deelde men ons mede. dat de vliegers ten gevolge van de ongunsti ge bewolking de normale radiooelHngen niet konden trekken en niet in staat wa ren hun positie nauwkeurig te bepalen. Zij zouden maar voor een uur brandstof hebben gehad, zeals gebruikelijk schijnt te zijn bij dergelijke oefenvluchten. Amerika beperkt economische hulp Het voorstel van president Eisenhower om tot 100 miljoen dollar per jaar gedu rende een periode van tien jaar te be steden voor hulpprojecten in minder- ontwikkclde gebieden, is door de commis sie van buitenlandse aangelegenheden van het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den verworpen. De commissie verklaarde slechts te wil len voortgaan met hulpverlening voor zo ver dit noodzakelijk is om het commu nisme te bestrijden in deze landen. Het budget voor bijzondere economische hulp aan Azië en het Midden-Oosten, waarvoor 200 miljoen dollar was ge vraagd, werd gehalveerd. Dit geld zal slechts gebruikt mogen worden voor leningen of voor de aankoop van overtol lige landbouwvoorraden en niet voor schenkingen. Coöperaties 6 pet Het personeel van de centrale der Ne derlandse verbruikscoöperaties zal een loonsverhoging van zes procent ontvan gen. De drie procent over het afgelo pen jaar is inmiddels uitgekeerd. Het zou iets met „zwaar wa ter" en een atoomcentrum te maken kunnen hebben, maar bo venstaand obstakel is niets meer of minder dan een watertoren bij het industriegebied van General Motors in Michigan (V.S.). De hand van de industriële vorm gever is er echter wel duidelijk in te herkennen. Dit spiegel gladde, van roestvrij staal ver vaardigde gevaarte inspireerde de fotograaf tot deze moderne foto-compositie: een originele variatie op het oude thema van wind. wolken en water. Mexicaan is géén jonge Lindbergh Op geen-enkele wijze kan de jonge Mex eaam, die beweert Lindberghs zoon te zijn, djt waar maken. Dit heeft het onderzoek van de federale recherche uitgemaakt. De Mexicaan heeft bruine ogen, terwijl het kindje van Lindbergh blauwogig is. Er zijn nog andere aanwijzingen, welke echter niet bekend zijn gemaakt, dat de Mexicaan onmogelijk de jonge Lind bergh kan zijn. Prins Philip moet geschrapt als Griek Met rode inkt wil de bevolking van Korfoe de naam van Philippe Mountbat- ten, de hertog van Edinburgh, gemaal van koningin Elizabeth II van Engeland, uit dc geboorteregisters van de stad doen schrappen. Dit als wraak op de executie van de twee Grieken op Cyprus. Prins Philip is de zoon van prins André van Griekenland Ook van deze tijd, en meer nog die van morgen, is het maat pak van deze Amerikaanse heer. Geen kikvorsman, maar meer een van de ruimtevaart. In dit kostuum kan naar verluidt, een piloot zich bij supersonische snelheden zelfs nog kiplekker voelen. Of men in deze kledij ook op Mars voet aan de grond kan krijgen, vermeldt de ge schiedenis niet. De wolkenkrab bers van Detroit doen het wel als achtergrond voor deze snel- ler-dan-het-geluid-man. HET WEER IN EUROPA 5 si oKhf-ln Oslo Kopcnh Grenoble Nice Berlijn F'ankfon MllncheD Zürlch windstil NNW wzw zzw windstil WEERBERICHT Weinig verandering in temperatuur Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke bewolking met hier en daar enkele buien. Weinig verandering In temperatuur. Vannacht morgen overdag overwegend noord. (Opge- ZON EN MAAN Zon 4.43—20.35 uur. Maan 15.03—2.08 t

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1