ïlieume gtiltórtje Gfounutt Euvel van de zwarte lonen kwelt het bouwbedrijf Onwettige toestanden moeten (liefst spoedig) verdwijnen MARKTPRIJS SLACHTVEE IS ABNORMAAL HOOG Arabische wereld zal strijden voor een vrij Algerije Amerika begroet Sukarno als „Washington van Indonesië" Geen spion maar een toerist rm- DONDERDAG 17 MEI 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. ABONNEMENTEN: J 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. Postrekening 58936. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. Advertentie-afdeling: Tel. 81441. Directie, Redactie, Abonnementen- en Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Stflntnastkh Is slitblmn 'muil bert In U;jknsp<nt Zevenendertigste jaargang No 10653 De haringvloot vaart uit ZIE PAGINA 7 Gewetensconflict voor aannemers èn arbeiders Een origineel spreekgestoelte in de Haagse Dierentuin, en volko men in stijl, want het was voor de jaarvergadering van de Chr. aannemers- en bouwvakpa troons. Op de steiger de heer Heideringa, voorzitter van de af- ling Leeuwarden. Haagse haalt in Glasgow haar kind weg De Haagse politie kreeg van de politie in Schotland via Interpol het ver zoek om de verblijfplaats op te sporen van een jonge Haagse vrouw, de 30-jarige W. van K. en haar acht-jarig dochtertje Pearl. Dit kind, dat een Schotse vader heeft is naar het schijnt het slachtoffer geworden van een mislukt huwelijk. Ge boren in Glasgow ging het in 1948 als baby van 4V4 maand met de moeder naar Den Haag. De vader, die hier vroe ger als Brits militair diende en zo in contact kwam met de Haagse, kwam hen later achterna. Ook hier was de verstand houding, volgens de vrouw, erg slecht. Zij spreekt zelfs over mishandelingen. De vrouw wilde scheiden, de man niet. Be gin februari 1955 vertrok hij met een vriendin weer naar Glasgow. Hij wist zich toen ook. buiten medeweten van de moeder, van het kind meester te maken. De moeder vloog dezer dagen naar Glas gow om het meisje terug te halen. Zij haalde Pearl uit school en vloog nu bui ten medeweten van de vader, met het kind naar Nederland terug. Haar Schotse echt genoot wil nu, dat zij en het meisje zich weer bij hem zullen voegen Gezien haar slechte ervaringen wil de vrouw daaraan geen gehoor geven en slechts in een schei ding toestemmen. De Haagse politie heeft zich er alleen toe bepaald, haar verblijf plaats op te sporen en dit aan de politie te Glasgow doorgegeven. Makarios Cyprus geen militaire zaak Aartsbisschop Makarios heeft uit zijn verbanningsoord een boodschap gestuurd naar de Britse liberalen. Hij heeft hun verzocht zich te blijven inspannen voor een regeling van het vraagstuk Cyprus. Makarios zegt o.m.r „het vraagstuk is niet van militaire aard en kan niet met de middelen, welke thans worden toegepast worden opgelost Het is een politiek vraagstuk dat met begrip en goede wil moet worden aangepakt". Britse ambassadeur niet naar koning Paul De Britse ambassadeur Sn Athene Verzocht niet tc verschijnen op de ceptie in het koninklijk palcis ter ere 3 het bezoek van dc Westduitse president Theodor Heuss. De Britse ambassadeur had uitnodiging voor de ontvangst gekregen en deze ook aangenomen. Via het Griek se ministerie van buitenlandse zaken werd hem echter verzocht niet schijnen, daar dit koning Paul legenheid zou kunnen brengen. Een der gelijke diplomatieke stap is nog nimmer in de geschiedenis voorgekomen. Britten vermoord Op Cyprus is een Britse korporaal ver moord. Twee Grieken vroegen hem een glas water, dat de korporaal hun gaf. De Grieken dronken het glas leeg en schoten toen de Engelsman neer. Ze vuur den vervolgens hun revolvers af in het wachtlokaal. De mannen zijn door een helikopter achterhaald en werden ge arresteerd. Bij Famagusta is vandaag een bom ge worpen naar een militair voertuig, waar bij een Britse sergeant-majoor gedood werd en twee Britse soldaten gewond. Dit is de 29ste Britse soldaat, die op Cyprus het leven liet. (Van onze sociale redacteur.) DE NCAB gaat nietakkoord met een herziening van de c.a.o., indien geen redelijke waarborg wordt verkregen, dat de eenmaal aangegane overeenkomst door beide partijen wordt nagekomen Dit was de korte in houd van een voorstel, dat de afd. Leeuwarden van de Ned. Christelijke Aannemers- en Bouwvakpatroonsbond had ingediend voor de gisteren in Den Haag gehouden^ jaarvergadering. Met dit voorstel werd de vergade ring opnieuw geplaatst midden in de discussies over de loonmoeilijkheden in het bouwbedrijf, de kwestie der „zwarte lonen", die de aannemers voor een gewetensconflict zetten, zoals verschillende sprekers, vaak in bewogen termen, het zeiden. Zij staan, zoals de algemene secretaris, drs. G. J. Stapelkamp, het aanduidde, voor een conflict van plichten, want ze hebben ook een taak ten aanzien van de -ndhouding van hun bedrijven. Als ze „zwarte lonen" betalen, lopen hun ien weg. En de overheid jaagt zelf dc lonen op, door zoals de voorzitter de Leeuwarder afdeling mededeelde, regiewerk op het vliegveld lonen 105 schoon te betalen, terwijl het plaatselijk loon 75 i 80 is. Feitelijk draaiden a)lle besprekingen rondom dit punt, evenals de openingsrede dit reeds gedaan had. De voorzitter van de Ned. Christelijke Bouwhedrijfsbond, de heer J. van Eyber- gen. kon meedelen, dat het euvel van de „zwarte lonen" de leden van zijn bond eveneeer op het geweten drukt als de aannemers. Er moet iets gèfoeuren op dit gebied, en liefet op korte termijn Dit onwettig gedoe moet aan de kant en ge zamenlijk moet ook gestreefd worden hogere produktie. Zo nodig moeten de Christelijke organisaties van patroons en arbeiders dit probleem ge zamenlijk aanpakken en een voorstel op ifel leggen. Of de geleide loonpolitiek loet weg. óf er moet sanering komen. De NCB zal graag aan die sanering meewer- Aan het eind der vergadering kon mee. gedeeld worden, dat reeds volgende week eerste bespreking ^over dit punt zal worden gehouden.' Onderhandelingen Inmiddels was er juist in de namiddag >k een bespreking over de lonen tu6sen de Raad van Bestuur Bouwbedrijf en de bouwarbeidersorganisaties. Deze bespre kingen, die reeds enige tijd aan de gang zijn, gaan mee over de CAO (voor de lo- geldt momenteel een bindende rege ling) en over de toepassing van de jongste loonmaatregelenmet. name de 3 pet over loonsverhoging in dit jaar. Voorts is aan de órde een mogelijke ver betering van sommige secundaire ar beidsvoorwaarden, met name die van de iicoregeling. De onderhandelingen zijn ook gis teren, naar kon worden meegedeeld, niet tot een eind gekomen. Van beide zijden zijn voorstellen en tegenvoor stellen gedaan. Met name de 3 pet over 1955 is in het bouwbedrijf met zijn wisselende personeelsbezetting een moeilijkheid, evenals het feit, dat tal van werken óf in 1955 al ge heel zijn verrekend, óf in dat jaar zijn berekend op de toenmalige loon- basis. De werknemers zullen zich in de komende week over het voorstel van de werkgevers op dit punt be raden. Vorstverlet Bij de bespreking van de verslagen, die grote instemming vonden, was een be langrijke mededeling, dat de gehuld van het vorstverlet aan het wachtgeldfonds, ontstaan on de winter van 19541955, ten bedrage van 17 mi'ljoen, zal afgelost wor den door een verlaging van de premie van het wachtgeldfonds en een dienover eenkomstige verhoging van die voor het risicofonds Belangrijk was voort» de verkiezing van een nieuwe voorzitter, nu de heer J. Biok (Sneek) een hafof jaar geleden zijn functie heeft neergelegd. Met overgrote meerderheid werd de heer J. A-pon (Pijn- acker ais voorzitter gekozen. Teveel naar het buitenland Al 40 cent meer voor kg mager rundvlees DE SLAGERS moeten te veel voor het vlees betalen, dat zij aan hun klanten willen afleveren. Een logisch gevolg is, dat dit vlees ook voor de consument steeds duurder zal worden, tenzij er maatregelen genomen worden om de stijging van de marktprijs stop te zetten en zelfs voor een deel ongedaan te maken. Er jpjn al slagers (o.a. te Amersfoort), die een be slissing hierover niet willen afwachten en die hun klanten hebben laten weten, dat zij 40 cent per kg meer zullen vragen voor mager rundvlees. Er zijn verschillende oorzaken aan te wijzen voor de huidige moeilijkheden. In de eerste plaats gaat er te veel (van het weinige, dat op het ogenblik op de markt komt) naar het buitenland. In de tweede plaats schijnt de Nederlandse consument de voorkeur te geven aan het „magere runderlapje", waardoor de slagers veelal blijven zitten met vette lappen, vet en spek. Er is dus sprake van een grote vraag naar mager rundvlees, die niet kan worden gedekt door het schrale aanbod op de markt Verder dient men in aanmerking te ne men. dat de maanden mei en Juni voor rundvlees verreweg de duurste maanden Gisteren heejt Koningin Juliana een werkbezoek gebracht aan Rotter dam. De ochtenduren werden doorgebracht in de oliestad Pernis. De pl.m. 15 km lange tocht over het terrein werd gemaakt met een open opstapwagen, waardoor H.M. de gelegenheid kreeg, alles grondig ïn ogenschouw te nemen. Frankrijk wordt geboycot: politiek, economisch en cultureel I~\E ARABISCHE WERELD zal zich nauwer aaneensluiten om steun te verlenen aan de Algerijnse nationale opstand. De ministers van bui tenlandse zaken van de negen landen der Arabische Liga komen morgen in Damascus bijeen om gezamenlijke maatregelen te bespreken. Vorige maand reeds zijn voorstellen bestudeerd voor een inter-Arabische poli tieke, economische en culturele boycot van Frankrijk. Koning Hoessein van. Jordanië heeft op :n studieconferentie te Amman, waar gesproken werd over maatschappelijke vraagstukken verklaard, dat de Arabieren niet zullen rusten voor over geheel de Arabische wereld de Arabische vlag Tienduizend doden In Algiers heeft men gepubliceerd, dat het rebellenleger thans 10.000 man ge oefende troepen en een leiding van 5.000 man omvat. De opstandelingen zouden naar goeddunken uit de bevolking man schappen kunnen werven. Sinds het begin van de stryd in Alge rije. op 1 november 1954. tot 10 mei van dit jaar zouden naar schatting 8000 re bellen gesneuveld, 500 gewond en 3.500 gevangengenomen zijn. Aan Franse zijde zouden 900 man gesneuveld en 2.000 ind zijn. Het op 350 geschat. 190 Europese burgers wcr- gedood. 120 gewond en 70 vermist Met betrekking tot dc Mohammedaans! gerbevolking zijn deze cijfers resp 1.500. 10.000 en 500. In geheel Algerije werden gisteren, vol gens onofficiële schattingen, 230 opstan delingen gedood. Nabij Taguine, 350 kilometer ten zuiden van Algiers, achtervolgen Franse troepen een bende opstandelingen, die 51 doden hebben moeten achterlaten. De „woestijngeneraal" Si Moestafa is dinsdag gesneuveld toen zijn opstandelin gengroep aan de rand van de Sahara een gevecht met Franse troepen dwongen werd. Vijftig van zijn mam vielen in dit gevecht, de rest vluchtte de woestijn in en wordt nu achtervolgd door spahis (inlandse bereden troepen) er laagvliegende jagers. De Franse majoor, die verleden weel Fez (Marokko) ontvoerd werd, is vrij gelaten. nadat de Franse Hoge Commis- stappen had ondernomen bij de Ma rokkaanse regering. gaat zich niet verloven De geruchten als zou prinses Margaret var, Engeiana zien gaan verloven met de 35-jarige prins Christiaan van Hannover een broer van koningin Frederica var Griekenland, zijn officieel tegengespro ken. Door Clarence House, de residentie van de Koningin-Moeder en prinses Mar garet werd een communiqué uitg-egevi waarin de geruchten ontvaar genoemd worden. Ind. maatregelen tegen illegaal vertrek De Indonesische procureur-generaal zal de regering voorstellen dat alle passa giers aan boord van 6ohepen. die inter- insulaire reizen maken en Singapore aan doen. een uitreisvergurning moeten heb- Straalbommen werper stortte in zee In de Atlantische Oceaan, twintig kilo meter uit de Britse zuid-kust, is gisteren een Amerikaanse zesmotorige straal- bommenwerper van het type B 47 neer gestort. Van de drie inzittenden is er een gered. Luitenant WiilHam F Bair, zag kans, het in brand gevlogen toestel op een hoogte van ruim 11.000 mater te ver laten. Hij werd opgepikt door de beman ning van een Franse visserstooot. Het stoffelijk overschot van een tweede vlie ger werd geborgen. De derde inzittende wordt vermist. Kapperloze periode T"\ANK zij grote publiciteit heeft het dorp Terschuur vorig jaar een einde kunnen maken aan een kapper- loze periode. Thans gaat echter de fi garo van Den Dolder verdwijnen, en de mannen zullen óf moeten reizen óf hun haren, baard en snor lang moeten la ten groeien, tenzij een nieuwe kapper zijn scheersloel in Den Helder wil neer zetten De tegenwoordige kapper, F. Schumacher, gaat namelijk emigreren. Men hoopt hiermede te voorkom „buitenlanders of opstandelingen Indonesië kunnen verlaten". dat Van heinde en ver is men weer komen kijken naar het tradi tionele schapenscheerdersfeest op de Ginkelse heide te Ede. Ontdaan van hun winterse vacht renden de dieren uit de handen van de scheerders weg, de zomer tegemoet. zijn. Het aanbod uit de weiden is dan het krapst en de rundveeprijzen zijn hoog. In de zomermaanden neemt het aanbod toe en dalen ook de prijzen. De landelijke organisaties van de sla gers zouden vandaag bijeenkomen en in de komende dagen zal er over de kwestie van dc vleesprjjzen nog wel een „hartig" woordje worden gesproken. De slagers zien de oplossing in een minder grote ex port en een beheersing van de prjjzen op de markten, zodat een verhoging van de prijs, die de consument moet betalen, achterwege kan blijven. De boeren, de producenten, denken er evenwel geheel anders over en het zal niet eenvoudig zijn om een oplossing te vinden, die beide partijen bevredigt waarvan het publiek nn-et het slachtoffer wordt. De regering heeft dinsdag reeds te kennen gegeven, dat een stijging van de vleesprijzen voor de consument dient te worden voorkomen, desnoods ten koste van de winstmarge van de slager. Het is vooral deze mededeling, die onrust heeft gewekt in het georganiseerde slagersbe- drijf. Erehaag van 2300 militairen (Van een onzer verslaggevers.) Onder de sensationele kop „Duitse spion bij Den Helder gepakt. Com mandant uit de oorlog door burgers herkend", hebben enkele bladen een bericht gebracht, dat herinneringen oproept aan de maanden voor het uitbreken van de tweede wereld oorlog, toen ook de wildste geruch ten de ronde deden. De ware feiten over een spionagegeval in Den Helder liggen wel anders dan de berichtgevers hebben opgedist, want noch een Oostduitse spion, noch een comman dant uit de oorlogsjaren is in Den "Helder aangehouden. Ook in de kop van Noordholland bren gen vele buitenlanders hun vakantie door. Het behoort tot de regelmatige werkzaamheden van de Kon. Marehaus- see de papieren van buitenlanders te con troleren. Toen er dezer dagen bij de com mandant van de Kon- Marechaussee in Den Helder een telefonisch bericht bin nenkwam, dat een Duitser op verdachte wijze bij het fort Kijkduin zou ophou den. werd ook deze naar zijn papieren gevraagd. De papieren bleken volkomen in orde te zijn en toe te behoren aan een vakantieganger uit West-Duitsland, die nadat hij in het Badpaviljoen iets ge bruikt had. bij particulieren logeerde. In Den Helder had de man vijf foto's ge maakt. welke hij in tegenwoordigheid van de marchaussee direct liet ontwikkelen en afdrukken. Van gen grote hoeveelheid films en foto's van militaire objecten en verdedigingswerken in Den Helder en omgeving, zoals een r.k. ochtendblad meldt, was in ieder geval geen sprake. De Duitser had in Den Helder een plaatje gemaakt van één der oude grachtjes, van een paar spelende kinderen en van een duinlandschap, waarop geen steen, laat staan een deel van een fortificatie te zien De Duitser is met toestemming van de commandant van de Kon. Marchaussee rustig vertrokken om verder van zijn va kantie -in ons land te genieten. Zendtijd voor de verkiezingen Minister Cals heeft alle aan de verkie zingen deelnemende partijen, behalve de communistische, zendtijd beschikbaar gesteld. De S.G.P. hééft echter het aan bod afgewezen. Iedere politieke partij die in alle, althans de meeste kieskringen kandida ten heeft gesteld, mag de laatste drie weken vóór do verkiezingen eenmaal per c een verkiezingstoespraak van een kwartier houden. Iedere politieke partij, die in één of enkele kieskringen kandi daten heeft gesteld, mag in deze periode verkiezingstoespraak houden, hetzij r beide landelijke zenders, hetzij over regionale zender. Dit betekent dat behalve op zondag iedere avond per zender één toespraak zal worden gehou den, doorgaans tussen 7 en 8 uur. De eerste uitzending is op 25 mei voor de V.V.D. (Hilversum II). Aan de voor avond der verkiezingen, 12 juni, hebben de C.H.U. (Hilversum I) en de A.R.P. (Hilversum II) de laatste uitzending. Sukarno is gistermiddag door president Eisenhower welkom geheten in de Ver enigde Staten. Dat gebeurde na een tocht van de Indonesische president langs een erehaag van 2300 Amerikaanse militairen, nadat hij langs de weg tientallen handen had geschud en een oud vrouwtje had gezoend, nadat hij symbolisch de sleutels de stad Washington in ontvangst had genomen, opkijkend tegen een drie r hoge foto van zichzelf, geflankeerd door Indonesische en Amerikaanse vlaggen. De Amerikaanse pers deelt volledig algemene vreugde om de komst 5 het Indonesische staatshoofd. Zij I groette in artikelen en foto's op de vo pagina's en in hun hoofdartikelen de „George Washington van Indonesië". Maar er waren ook bedachtzame com- lentaren: „De roes is thans van de Indo nesische vrijheid af en de verantwoorde lijkheid is thans wellicht de voornaamste zorg van de Indonesische staatslieden' schreef een van de bladen en voegde hieraan toe: „Wij hopen, dat Sukarno er zijn gastheren iets van elkaar zullen ierer t betreft de uitoefening van groot ge- In alle toonaarden werd de nadruk ge legd op de „vriendschap tussen de Ver- igde Staten en Indonesië". Sukarno ze Amerika te beschouwen als „het centrun- een ideaal" en d«at hij met zich „dt van het Indonesische volk bracht alle hulp, die u ons gegeven heb' rnze nationale wederopbouw". Bi 'itse zorgen van WIE DACHT dat de biedwaardig Parlcmcnts- Britse zorgen slechts Oebouw? va ndaag ven een rustkuur te on dergaan. Het tweede probleem L i een surrogaat. mafoonplaat. wenst dc discriminatie rich niet te bedie- Britse adellijke Deze moffen ml. h-aar fa- zi-ch andere dingen hel hoofd te breken. Daar is bijvoorbeeld de Big Ben is honderd jaar oud en begint alle kwalen van die leeftijd te vertonen: de toon is ietwat onzuiver, de wij zerplaten wat versleten cn dc grote luidklok Big Ben moet tdrie maanden) men om eens grondig op geknapt te worden. Maar wat moet de B B C. zonder dc bronzen stem van Big Ben. daar uit de hoge to ren van Engdands eer- schild dragen, daar dit oorlogstuig is. Zy moe ien genoegen nemen met een stervormige achter grond, die in de heral diek ..Lozenges" worden genoemd. De redactie van het Britse adelboek is hiertegen in verzet geko- de tydje Ben zijn stem zal moeten ••rrvangen door Torn-, een heraldiek wordt vrouw nog als roerend goed van de man be schouwd. dat ia onbillijk" de Tom hangt in van St. Pan's Met juli zal makker Ben d tweede wereloorlog dap per meegestreden hebben voor het vaderland en dat zij daarom dezelfde rechten, ook in de heral diek. verdienen. Zeventien enorme pijlers vor men de 558 meter lange stuw dam van het Meishanreservoir in de Chinese Huai-rivier. In het midden is de dam 88,21 meter hoog. De dam kan 2000 miljoen kubieke meter water houden. Door dit reservoir worden de re gelmatige overstromingen van de Huai-rivier beteugeld. Het water zal gebruikt worden voor irrigatiewerken door middel van een krachtstation van 24.000 kilowatt. Initiatief Nasser P alestij ns-Arabisch leger wordt gevormd Premier Nasser heeft bes-loten een .Palestijns-Arabisch leger" te vormen dat onder de bescherming van het Egyptische - aal staan. Een delegatie van voor aanstaande Palestijnse Arabieren uit het gebied van Gaza heeft zich onmiddellijk het bekend worden van dit besluit T Cairo begeven om Nasser namens alle Arabische vluchtelingen uit Palestina te bedanken. Noorwegen zal vier officieren naar Israël zenden om diienst te doen als veld- nemere bij de bestandocommissie der nngde Naties op verzoek van Ham- marskjöid. HET WEER IN EUROPA i i c i il II wzw wzw wzw windstil windstil windstil winds til WZW windstil ONO Wisselend benolkt Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselend bewolkt met en- kele verspreid voorkomende buien. Vannacht plaatselijk lichte nachtvorst. Morgen fp overdag dezelfde of iets hogere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). Op 24 mei volle maan. Mr. C. E. A. baron van Hövell tot We6terfflier en Weezeveld, lid van de ho ge raad van adel en oud-v:cepre6ident van de reohtbank te Roermond, is in Roermond overleden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1