Vier jubilarissen bij Hervormde diaconiecollectanten Oorspronkelijke bijdrage van Leiden in Holland-Festival lil Kikkerpolder is liet werk oniieii Op iedere 1000 Leidse mannen komen 1044 vrouwen voor Zomerseizoen in Linnaeushof begint met seringenfeest NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 WOENSDAG 16 MEI 1956 Eén 30 jaar bij dit college in functie, drie 25 jaar Het college van diaconiecollectanten van de Leidse Hervormde Gemeente heeft gisteravond in het gebouw van de diaconie aan de Oude Rijn op be scheiden wijze een viertal jubilarissen gehuldigd, te weten de heren S. Spruitenburg, 25 jaar, H. J. van der Laaken, 25, M. Jansen, 25, en Joh. van Weeren, 30 jaar. De heren, die vergezeld waren hun echtgenote, werden toegesproken door de heer K. Chr. Kuiper, die to heer Van Weeren (ook bestuurslid) dat hij veel heeft bijgedragen tot de goede geest in het college. Hij maakte als lid van de feestcommissie de feestelijk heden in deze kring als het ware „pan klaar". De heer Van Weeren werd dank gebracht voor zijn trouw en vriendschap. Mevrouw Van Weeren werd in de hul de betrokken. Dat spreekt vanzelf, want Middelbare scholieren bespraken plannen Gisteravond vergaderden in het jeugd huis te Leiden de bestuursleden vai middelbare scholierenvereniging. Voor zitter Cees Barnhoorn gaf een kort c zicht van het werk, det in het afgelopen jaar is verricht. Hij memoreerde de grote i 'i'erschöladre kulturele ontmoeting (I.K.O.), die in april werd gehouden. De voorzitter drong er sterk op aan, dit werk uit te breiden. Vervolgens werden diverse voorstellen in overweging genomen. Zo werd gespro ken over de benoeming van een sportcom- missie, de opvoering van een toneelstuk en het instellen van een adviescommissie, die zal moeten bestaan uit de „directies" van. de verschillende scholen. De contactcommissie trad af. Het voor lopige voorzitterschap werd aan de heer J. Huubeek opgedragen. Verkiezingsdag C.H.- jongeren in Leiden Op zaterdag 2 juni wordt in Leiden een verkiezingsdag gehouden voor de Chr.-Historische jongeren in Zuid-Hol land. De bijeenkomst is voor ieder toe gankelijk. In de Burcht zullen zes spre kers verschillende facetten van het ver kiezingsmanifest van de Chr. Hist, jonge ren („Lood om oud ijzer") belichten. Ge sproken wordt over De vrijheid van de Mens, Nederland en de Wereld, Loon naar Werken, Onze Keuze, Jeugd en Opvoeding en Lood om oud IJzer. Muzikale medewerking wordt verleend door The Onions te Rijnsburg. Een aantal C.H.J.G.-ers zal de schets „Politiek op straat" opvoeren. Om 6 uur is er een broodmaaltijd. Half 8 spreekt in het wijkgebouw Reho- both mr. dr. K. de Vries, directeur van de Chr. kweekschool te Leiden, over „Christen zijn in het Ned. politieke leven". Ook deze vergadering is voor ieder toegankelijk. De sluiting van de dag is omstreeks 10 uur. ook de vrouw van de collectant moet zich voor het werk van haar man op de zon dag wel eens wat ontzeggen. Zo ging het ook met de andere jubilaris sen, de heren Van der Laaken, Jansen en Spruitenburg, die in deze volgorde werden toegesproken. De heer Kuiper VOOR DE JEUGD belegt de Arjos EEN VERKIEZINGSAVOND met o.a. prof. Scholten en politiek cabaret (donderdag a.s. in de Burcht) De vier jubilerende collectan ten van de Hervormde diaco nie: van links naar rechts de heren Jansen, Van Weeren, Spruitenburg en Van der Laa ken. Vervolgens de heer Kui per, voorzitter van het college, die de jubilarissen geluk wenste. Foto N. van der Horst. dankte hen voor de trouwe wijze, waarop zij hun diensten in de kerk steeds heb- vervuld. In zijn woord tot de heer Spruitenburg hoopte hij, dat diens ge zondheidstoestand zo mag zijn, dat hij zijn trouw kan blijven betonen. Ten slotte werden een aantal bewijzen van erken telijkheid aangeboden. Later op de avond kwamen nog de heren H. Foks en A. Bernard van college van kerkcollectanten hun geluk- nsen aanbieden. De heer Foks had het zijn toespraak over de vriendschaps banden tussen de beirle colleges van lectanten. Hij bood de jubilarissen de hartelijke gelukwensen aan. was een schrijven binnengekomen de diaconie, die geen kans zag, deze avond een afvaardiging te zenden. De jubilarissen spraken ten slotte een dank woord. DRIE CONCERTEN, OPVOERING VAN LUCIFER EN EXPOSITIE REMBRANDT T~\E BIJDRAGE VAN LEIDEN in het Holland-Festival is nu definitief U vastgesteld. Het Leidse comité staat voor de organisatie van een aan tal „kunstmanifestaties"die oorspronkelijk voor onze stad kunnen wor den genoemd. Het zijn geen herhalingen van wat al in tal van andere plaatsen, waar het Holland-Festival komt, zal gebeuren. Op 14 juni geeft het Ned. Kamerorkest ader leiding van Szymon Goldberg ee Mozart-concert in de gehoorzaal. De solis ten zijn de dirigent zelf. Helen en Karl Ulrich Schnabel (piano) en Piet Nijland en Willem Noske (solo-viool); Szymon Gold berg speelt viool. Het Leidse Toonkunstkoor onder leiding an Iskar Aribo zal wederom een belang rijke bijdrage in dit culturele geheel leve- net een concert in de gehoorzaal op 26 juni; uitgevoerd worden werken van Debussy, Boulanger, Dresden en Pierné. Voor het eerst wordt dan het werk van Sem Dresden „Sint Joris", dat hij in op dracht van de regering schreef, uitge- oerd. Solisten zijn Annette de la Bije sopraan, Mea BoonNaberman, sopraan, David Hollestelle bas en Otto Couperus declamatie. Instrumentale medewerking /erleent het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Op 10 Juli komt het Concertgebouw- irkest met Eduard van Beinum naar Lel den, ook in de gehoorzaal. Er staan wer- Na het grondwerk worden eerst de sportvelden aangelegd Naar wij vernemen, hebben Ged. Staten thans toestemming gegeven tot uitvoering van een gedeelte van het Leidse recreatieplan Kikkerpolder. Als er één verheugd is over dit besluit, dan is het de heer Galjaard, chef van de gemeentelijke plantsoenendienst, want nu kunnen de arbeiders en de apparatuur die aan de uitvoering van het volkstuinplan in het Noorden van de stad hebben gewerkt en gedeeltelijk nog werken in deze polder worden ingezet. maar even kan, zaïl vóór deze periode ook met de aanleg van de zes sportvelden worden begonnen, het eerst het hoofd- veld. Nog geen besluit Op de vraag of Leiden in dit plan ook een openluchttheater krijgt, kan nog geen antwoord worden gegeven. Naar wij uit andere bron vernamen, bestaat er b(j B. en W. nog aller minst overeenstemming op dit punt Toen indertijd werd besloten in de Kikkerpolder tot uitvoering van een recreatieplan te komen, werd tevens vastgesteld, dat alle onderdelen van het ontwerp nog eens afzonderlijk aan de orde zouden worden gesteld De sportvelden worden nu in de eer ste plaats aangelegd. Daarbij beho ren ook de paden en lanen en de ac commodatie. Wat daarna aan de beurt komt, is nog niet bepaald. Een grote zorg van deze dienst is hier mee weggenomen. Immers, zou de toe stemming nog niet zijn afgekomen, dan was het mogelijk geweest, dat deze men sen elders te werk waren gesteld en dat Leiden een tijd op mensen en materiaal had moeten wachten. Het werk in de Kikkerpolder is zelfs al begonnen. Er wordt op het ogenblik ge werkt aan het uitbaggeren van sloten. Daarna moeten nieuwe sloten worden gegraven, opdat eerst het waterpeil In de polder voor de toekomstige doeiein- den van dit gebied is geregeld. Zijn de sloten klaar, dan begint men met de grondwerkzaamheden. Met frees- machines en draglines zal de grond een grondige bewerking ondergaan. De heer Galjaard, die in het bijzonder tevreden is over het feit. dat in het begin van het voorjaar met diit grote werk kon worden begonnen, verwacht, dat het grondwerk vóór de natte tijd klaar zal zijn. Als het Brahms op het Lucifer De Ned. Comedie voert op 25 juni (niet onder auspiciën van het Holland-Festival) de schouwburg „Lucifer" van Joost 1 den Vondel op. De rollen worden bezet door vooraanstaande acteurs en Dan vermelden wij nog eens de tentoon stelling „Rembrandt als leermeester", die 1 juni tot 1 September in De Laken hal wordt gehouden. De tentoonstelling bevat werken van Rembrandt, Jan Lie- vens, Gerard Dou, Govert Flinck, Carel en Barent Fabritius, Gerbrand van dén Eeekhout, Aert de Gelder en Philips de Koninck. De schilderijen zijn afkomstig uit Tours. Parijs, Londen. Edinburgh.Glas- gow. Liverpool, New York, Ottawa, Stockholm, Bremen, Hamburg, Darm stadt, Brunswijk en enkele Nederlandse steden. De expositie is dagelijks open van 10 tot 5 uur en bovendien op donderdag avond van half 8 tot half 10. Tenslotte wordt in Leiden tussen 15 juni en 15 juli de Nederlandse première ge geven van een Italiaanse film. Welke film ls nog niet bekend, en wanneer en waar hij wordt gedraaid evenmin. Te zijner tijd zullen wij daarover mededelingen doen. Gouden doctoraat Vandaag is het vijftig jaar geleden, dat mr. G. W. Reeger. geboren te Meester Cor nells en thans wonende te Hilversum, aan de Leidse universiteit promoveerde tot doctor in de rechtswetenschap. AGENDA VOOR LEIDEN Woensdag Levendaal 1 (huishoudelijke voorlich ting), 25 en 7.3010 uur. tentoonstelling huiselijke feestjes. Schouwburg, 8 uur: toneelvereniging De Sleutelspelers met „Welterusten" door A. P. Dearely. Wijkgebouw Levendaal. 8 uur: liederen- avond door bariton J. Stipdonk m.m.v. balletschool Swinkels-Hendrichs. Pieterskerk, half 8: Avondstilte. Donderdag Nieuwbouw-terrein Leiden-Zuidwest, half 8: kringwedstrijden B.B.-blokploegen. Rehoboth, 8 uur: VERON over meet instrumenten. Vrijdag Stationsplein, half 3: officiële opening N.Z.H.-gebouw. Nieuwbouw-terrein Leiden-zuidwest, half 8: kringwedstrijden B.B.-blokploegen. De Doelen, 8 uur: Maatschappij der Ned. Letterkunde, prof. dr. D. Nauta over de betekenis van Embden voor het Ned. pro testantisme der zestiende eeuw. Consultatiebureau Rijnsburgerweg 70, halif 9: Vereniging tot bestrijding der tu berculose, algemene ledenvergadering Kleine stadszaal, 8 uur: VOLA, films over beton en metselen. Voorschoten, hervormde kerk, 8 uur: hervormde jeugdraad, lekespelgroep uit Amersfoort met „Des Heilands Tuin" van M. Nijhoff. Tentoonstellingen Prentenkabinet, 25 uur: Het Parijs van Jean Marot (tot 16 juni). Nachtdienst apotheken Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807, en apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, tel. 21060. Jaarvergadering Leidse gepensioneerden In de grote zaal van „Den Burcht" hield de afdeling Leiden van de Algemi derlandse Bond van Gepensioneerden gis termiddag haar jaarvergadering. Uit het jaarverslag van da secretaris, de heer H Zunderman sr, bleek, dat het ledental gestegen en op 31 december 1955 1312 bedroeg. Het verslag van de penning meester, de heer K. W. Wijk, vermeldde batig saldo van f 3068,95. Voorzitter Metz, die aftredend was, werd herko: terwijl in de vacature G. Bosscha (tweede penningmeester) werd gekozen de heer J. der Molen. Bij de bespreking van de beschrijvingsbrief van de algemene vergadering deelde de voorzitter mee te kunnen instemmen met het voorstel van het hoofdbestuur om de contributie te verhogen van f 2 op f 2.50, mits de ver hoging van de pensioenen een feit wordt. De vergadering was het met de ziens wijze van de heer Metz eens. Tot afge vaardigde voor deze vergadering die in Utrecht zal worden gehouden werden be noemd de leden van het dagelijks be- Een lid van het hoofdbestuur hield een inleiding over de wet op de ouder domsvoorziening en het rapport van de Van Poelje. Jubileum V.P.R.O. Op Eerste Pinksterdag verzorgt de VPRO een korte kerkdienst uit de Doops- :inde kerk te Rotterdam. Voorganger prof. dr. P.A. H. de Boer, hoog lef-aar te Leiden. De dienst begint om half zeven en is te beluisteren via Hil- im II. De programma's ter gelegen heid van het dertigjarig bestaan van de VPRO worden op Tweede Pinksterdag uitgezonden. Avondvierdaagse( n) 6 tot en met 9 juni Ook te Leiden zal de Avondvierdaagse worden gehouden van 6 tot en met 9 juni. De N.B.v.L.O. zal zijn tochten laten star- vanaf Oud-Hortuszicht, de N.W.B. vanaf café Bremmer aan de Beesten markt. En nu maar hopen, dat de tip pelaars elkaar niet in een nauwe steeg tegen het lijf lopeni Russische staatslening van 32 miljard De Sowjet-Unie heeft 'n nieuwe staats lening ter grootte van 32 miljard roebel langekondigd. De obligaties van deze 20-jarige lening :ullen onmiddellijk worden aangeboden. De inschrijvingen zullen geheel vrijwil lig zijn, d.w.z., personen, die tot 400 roebel ïaand verdienen behoeven niet meer dan twee weken verdienste in de lening te steken en arbeiders, die meer verdie- mogen er maximaal vier weken loon Wat de mannen betreft stierven in de jaren 1951 tot en met 1955 in deze jaar klasse respectievelijk 94, 84, 88, 85 en 10! personen; voor de vrouwen waren d< eenkomstige cijfers 116, 101, 95. 101 i2. Maar nog geeft dit geen zuiver beeld van de levenskansen van de echt Leidse bevolking, omdat in de ziekenhui- uiteraard ook inwoners van andere 'enten worden opgenomen. Het zicht toont aan. dat 37 procent van de te Leiden gestorven mensen niet tot de Leid- bevolking behoorde. Migratie De obligaties zullen twee procent rentt dragen. Deze rente wordt echter niet be taalbaar gesteld, maar gebruikt voor d< uitkering van maandelijkse prijzen var 100 tot 5000 roebel. De obligaties zullen nie{ verhandel baar zijn. Leidse bevolkingscijfers II Van in de Sleutelstad overledenen behoort 37 procent niet tot de bevolking Hielden we ons vorig maal bezig met de cijfers betreffende huwelijk, ge boorte en kerkgenootschap van de Leidse bevolking, vandaag moeten we eerst bij droeve getallen blijven stilstaan, namelijk de sterfte. Uit de tabel len blijkt, dat in Leiden het landelijk verschijnsel opgaat dat vrouwen ouder worden dan mannen, waarmee de fabel van „het zwakke geslacht' afdoende wordt weerlegd. De hoogste sterftecijfers komen voor in de jaarklassen 70 tot 79. gende gezinnen. Verwacht mag worden dat dit verschil kleiner wordt naai het aantal beschikbare woningen Leeftijd Het laatste overzicht in dit door de ge meente uitgegeven boekje betreft de leef tijdsopbouw van de Leidse bevolking. Hiervan heeft 8,5 procent de leeftijd 65 jaar of ouder bereikt. Het percentage vrouwen in deze groep is 9,37. het per centage mannen 7,61, ook alweer eer stelling die de vrouw haar zwakheid ont neemt. Op iedere 1000 mannen wonen ir Leiden 1044 vrouwen, zodat vrijgezellen altijd nog een kans hebben! Procentueel is de leeftijdsgroep 5 tot 9 jaar het sterkst, namelijk 10,72, verdeeld in 11,35 procent jongens en 10,72 procent meisjes. We hebben ook nog nagegaan op welke leeftijd er meer vrouwen dan ma nen voorkomen. Dat blijkt te beginnen de leeftijdsgroep 40 tot 44 jaar en zi verder voort te zetten. Op 31 december 1955 woonden in onze stad 119 mannt van 85 jaar en ouder, benevens 233 vroi In Den Haag: Alleen woning voor wie er werkt De Haagse wethouder lr. Van Lissa Nessel heeft het voornemen voorstellen aanhangig te maken dat de gemeente verhuispremies zal geven aar hen, die meewerken om een opsohuifoys- teem in de plaatselijke woonruimte moge- te maken. Bovendien wil hij een pre- egeling ontwerpen voor verbetering bestaande woningen. Voorte zullen m W. trachten het beleid inzake de toewijzing van woonruimte zo om te bui gen, dat de economische gebondenheid Den Haag gaat meespreken bij het ijzen van woonruimte, terwijl meei ivorden gelet op een doelmatige be woning van het toegewezen pand. Tot dusver hadden kapitaalkrachtige mensen. Den Haag een flat kochten, zonder recht op een vestigingsvergunning. Landbouwmachineshow trok 30.000 bezoekers Dertuigduizend boeren en tuinders heb ben gisteren een bezoek gebracht aan de nationale werktuigendag voor land- en tuinbouwmachines. die op het landgoed Velder te Liempde werd georganiseerd. Vrijwel alles, wat de technische industrie aan machines heeft te presenteren, was op dit landgoed bijeengebracht. Negentig man van de rijkspolitie had den handen vol werk het verkeer te rege len. Tot voorbij 's-Hertogenboech cn Eindhoven waren de wegen zodanig be- Ook de migratiecijfers zijn interessant, it is dus de trek naar en van andere plaatsen of landen. Na 1946 heeft Leiden positief migratiesaldo meer gehad. De vestigingsei)fers van de jaren 1951 tot iet 1955 bedragen respectievelijk 3887. 3440 4142, 3911 en 4112. de vertrekcijfere 4269, 4467. 4245. 4279 en 4472. In al deze i vertrokken er dus meer m< kwamen, en dat verschijnsel wordt door naburige gemeenten dankbaar gegrepen als een motief tegen annexatie., zou met evenveel recht kunnen be- n. dat de woningnood dan niet groot moet worden, maar wie zo re neert vergeet dat cijfers-alleen nog niet el zeggen. Het gaat meer om gezinnen om alleenstaanden. Van het vertrel slechts 12.2 procent naar het buiten, land. Sinds 1952, toen dat percentage nog vas. is het voortdurend gedaald, na melijk tot 17.7 in 1953 en 13.7 in 1954. Als emigratielanden bliiken Australië a Nieuw-Zeeland het meest in trek te jn. Daarna komt Indonesië, en de ove- ge cijfers ontlopen elkaar te weinig dan dat hieruit een betrouwbaar beeld te krijgen. Dat Leiden een studentenstad is blijkt zonneklaar uit de cijfers. In de groep 15 n met 24-jarigen is een groot vesti gingsoverschot te constateren, in de groep 25- tot en met 39-jarigen een groot vertrekoversdhot. Voorts is in een andere staat de mi gratie naar gezinsgrootte opgenomen. Het aantal gezinnen, dat Leiden verlaat blijkt groter te zijn dan het aantal zich ve6ti- ..Huiselijke feestjes Aardige expositie gisteren geopend In het centrum van Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting aan het Leven daal (hoek Garenmarkt) heerste gis teravond een prettige en feestelijke stemming, 's Middags was de ten toonstelling „Huiselijke feestjes" ge opend en deze had al dadelijk vele bezoeksters getrokken. In een van de zalen was een ge dekte tafel aangebracht met lekker nijen, die voor het speciale feest van vaderdag de zetel van vader stond aan het hoofd en zag er extra mooi uit waren bereid. In een hoekje van hetzelfde ver trek vierde kleine zus haar denk beeldige verjaardag met traktaties, waardoor kinderen in verrukking werden gebracht. Ook zijn op deze tentoonstelling de voorwerpen te bezichtigen die de cursis ten op de naai- of knutsellessen maakten. Enkele daarvan zijn te koop. Ze werden vervaardigd uit oude restjes, want men leert in het centrum, dat voor weinig geld uit gekleurde lapjes vilt of andere stof, raffia, kurk, maïskorrels enzovoort leuke siervoorwerpen zijn te maken. Voor de moeders, die niet weten w zij hun kinderen moeten laten tijdens bezoek aan de tentoonstelling, is een lossing gevonden: in een apart vertrek kunnen de kinderen onder leiding zelf iets maken dat bij een huiselijk feest dienst kan doen. Ze mogen het ven digde voorwerp dan mee naar huis ne De tentoonstelling is vanmiddag uur en vanavond van 7 tot 10 uur geopend. Mejuffrouw Laken, 40 jaar bij V. en D., kreeg onderscheiding Mej. A. B. Laken, wonende Pelikaan straat 3. heeft vanmorgen uit handen van de wethouder-locoburgemccster, de heer J. C. van Schalk, de bronzen me daille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau ontvangen ter gelegen- Loco-burgemeester Van Schaik toont mejuffrouw Laken, jubilaresse bij V. en D., de koninklijke onderscheiding, die hij haar vervolgens op de borst speldde. Fo;o N. van der Horst. heid van haar veertigjarig dienstver band bij V. cn D. te Leiden. Mej. Laken is bij V. en D. eerste verkoopster. Wethouder Van Sohaik zei in een spraak, dat het komen en gaan tegenwoor dig veel sneller gebeurt dan vroeger. Het veranderen van werkplaats mag in mige opzichten aantrekkelijk zijn, bezwaren zijn er zeker aan verbonden. Het streven naar promotie zal toch wel ergens vastlopen en dan wekt het teleur stelling en ontevredenheid. Het was de wethouder bekend, dat mej. Laken altijd met interesse haar werk heeft gedaan. Dat zag hij ook al6 vrucht van de variatie van haar arbeid. Ook in de afdeling tafelkleden, werkzaam Is. is in de loop der Jaren wel het een en ander veranderd en gewisseld. Voordat de heer Van Schaik mej. Laken huldigde en de bronzen medaille op de borst speldde, werd zij door directie en personeel geprezen om haar kwaliteiten De bedrijfsleider, de heer G. Gribnau, sprak namens het personeel en bood een Franse fauteuil aan. Namens de afdeling van mej. Laken voerde mej. C. Berg het woord Zij overhandigde de Ju bilaresse een doos bonbons. Bij de direct! werd mej. Laken toegesproken door de heer C. A. A. Kerckhoff. die een enve loppe met inhoud aanbood. Inbraak in R.K. ambachtsschool Vannacht is Ingebroken ln de R.K am bachtsschool aan de Boerhaavelaan; een fiets en een bedrag van 145 zijn gestolen. Kon. werkbezoek aan Rotterdam Korwnigim Juliana heeft vandaag eea werkbetzoök gebracht aan Rotterdam waarbij aa. de installaties en fabrieken te Pernae van de Kon. Ned. Petroleum Mij, het r.k. zeemanshuis SteMa Maris en de afdeling bouwambachten van het bouwcentrum werden bezichtigd. De Koningin arriveerde omstreeks kwant over tien aan de Plaszoom waar zij werd ontvangen door burgemeester mr. G. E van Walsum. Op het terrein van het petroleumoorruplex bood het dochter tje van de voorzitter van de contactcom missie, de negenjarige Seva van den Bengh, de Koningin bloemen aan. Met het m.s. Prinsesseplaat ging de tocht via de bedrijvige haven naar het r.k. zeemanshuis SteMa Maris, dat geheel door de Koningin werd bezichtigd. Int. congres over het gezin De „Union internationale des organis mes familiaux" (Internationale Unie voor het Gezin) zal van 3 tot 8 september in het voormalig palels Noordeinde een in ternationaal gezinscongres houden. Op verzoek van de minister van maatschap pelijk werk heeft de Nationale contact commissie voor gezinsbelangen de orga nisatie van dit congres op zich genomen. Tijdens het congres, waarvan H.M. de Koningin het beschermvrouweschap op zich heeft genomen, zullen de volgende onderwerpen aan de orde komen: 1. Cul turele ontwikkelingsmogelijkheden voor gezinnen op het platteland en 2. Vakan tiebesteding van het gezin. Zware straffen in reischequeaffaire Twee jaar en acht maanden gevangenis straf met aftrek legde de Haagse recht bank op aan de 26-jarige caféhouder S. A. O. uit Den Haag tegen wie vyf jaar gevangenisstraf was geëist wegens diefstal van reischeques in het Parkhotel waar h\j in dienst was. Verdachte had dc cheques an een handtekening voorzien en inge wisseld bjj een hotelhouder in Amster dam. Zijn vriend de 25-jarige caféhouder F. J. H. die zelf ook cheques had ge stolen en medeplichtig was kreeg twee jaar gevangenis.-traf met aftrek. Tegen hem was drie jaar geëist. Overeenkomstig de eis werd de 24- jarige hotelhouder E. C. J. V. uit Amster dam, die de cheques met enige koers winst had verzilverd, veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd Kandidaatstelling voor Eerste Kamer 22 mei Dinsdag 22 mei zal voor de verkiezing ran de leden der Eerste Kamer de kandi daatstelling plaats hebben, zo hebben ged. daten aan de leden van de provinciale staten van Zuid-Holland medegedeeld. De leden van de prov. staten zijn voor de eerste zitting in 1956 bijeen geroepen op dinsdag 5 juni. Na behandeling der ver schillende agendapunten zal deze romer zitting worden verdaagd tot dinsdag 3 juli. Scheepsbotsing Voor de kust van Ca- lifornië zijn twee Amerikaanse schepen, de Howard Olsen (2477 ton) en de Marine Leopard (10662 ton) met elkaar in aanva ring geweest. De Howard Olsen brak in tweeën en is gezonken. Drie zeelieden zijn TTET BESTUUR van de Linnaeushof is over het aantal bezoekers, dat de show heeft bezocht, stellig niet ontevreden. Gezien de korte tijd van voorbereiding, het vrij korte bloeiseizoen en het feit dat men nooit heeft verwacht, dat de Linnaeushof, wat het aantal bezoekers betreft, de Keu kenhof in het voorjaar ook maar kan benaderen, noemde men de start be vredigend. En voor het zomerseizoen heeft men grootse plannen in petto. Onder meer zal op de grote weide een plankier worden gelegd, waardoor men een soort openluchttheater wil creëren. Men wil namelijk door het laten optreden van balletgroepen en folkloristische dansgroepen de bezoe kers en men denkt met name aan de gasten van Katwijk, Noordwijk en Zandvoort nog meer bieden dan alleen bloemen. He* «wnereeizoen zal rond half juni ge- de Linnaeushof niet vinden en dat 1« ook opend worden met een seringenfeest. De bedoeling is, op attractieve geschiedenis van de sering uit te beelden. Onder meer zullen er mallcoaches, vigi lantes en trekschuiten aan 'te pas komen om het geheel een historische entourage te geven. De heer Van Duren, die deze gegevens op een gisteren gehouden pers conferentie verstrekte, vond dit een var de vele manieren om Nederland als bloe- menland te representeren. Gelijk met dit feest zal ook de avond' lichting van het park beginnen. De i lichting zal zo worden aangebracht, dat er overdag weinig of nit zijn. De groepen coniferen bieden hiertoe wel mogelijkheden. De grote weide zal dus als „podium" gaan dienen voor bal- let- en folkloristische dansgroepen. Men heeft reeds contact opgen< Schermer Dansers uit Stompetoren, die al een keer met grdot succes op de Keu kenhof optraden. Toevallig kreeg de Linnaeushof, via het Amsterdamse VVV, contact met d< stad Luik. waardoor men de kans kreeg de aandacht te vestigen op Nederland. Het gevolg hiervan ls, aldus de heer Van Duren, dat reisbureaus uit Luik met in gang van Pinksteren reizen op het pro gramma zullen zetten naar Haarlem, de bollenstreek en de badplaatsen. De Keukenhof noemde de heer Van Duren dé representatie van het bollen- vak. Als men massa's bloemen wil zien als demonstratie van kwekerskun6t: be zoek dan de Keukenhof. D« Collecte voor Leidse Buitenschool VTijdag en zaterdag zal de ouderver eniging van de Leidse Buitenschool een collecte houden. Men hëeft dringend col lectanten nodig, die zich voor de inza meling van vrijdag kunnen melden aan het adres Hof van Venetië 6. Voor de collecte op zaterdag kan men zich vrij dagavond van acht uur tot half tien en aterdag van 's morgens acht uur af op geven in De Kleine Burcht aan de Nieu- Rijn. de bedoeling van deze show in Benne- broek niet. Daar wil men de natuur laten zien met de mogelijkheden, die het Neder landse landschap toelaat. Daarom wilde spr. de Linnaeushof niet zien als concur rent van de Keukenhof, maar als aan vulling. Grote groep atleten naar Duitsland Zoals wij onlangs reeds berichtten zal de atletiek vriendenkring „Holland" het komende weekeinde drie dagen te gast zijn bij de KTV „Südstern" in de West- duitse hoofdstad Bonn. Op uitnodiging van deze club zal daar met een grote juniorenploeg worden deelgenomen aan een internationaal jeugdsportfeest. Voor de „Holland"-flenloren staat een duel- meet op het programma. De 45 atleten zullen zaterdagmorgen om vijf uur van het Stadhuisplein vertrekken. Het ligt in de bedoeling dat de KTV ..Südstern" te zijner tijd een tegenbezoek aan Leiden zal brengen. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Frederlk Willem, zn van C. H. Rijling en E. J. Dikkenberg; Johanna Maria, dr van J. C. Mol en J. W. Brand; Hendrikus Johannes Petrus, zn van I. Lardee en A. Ouwerkerk; Elisabeth, dr A. Stouten en P. van Houten: Karei Lina. dr van J. Keijzer en C. Heruer; Andries Hermanus, zn van A. H. van Leeuwen en W. K. Meijvogel; Adrianus Martinus, zn van T. Hoogkamer en J. G. Wijnholts; Wilhelmlna Hendrica Maria, H. Buskermolen en M. J. C. Wes- selman; Edward James, zn van W. J. Mul- >r en C. van Lith. OVERLEDEN: L. J. van Kampen, an, 45 jr; J. J. L. M. Le Haen, man, 68 jr; H. Dielissen, wed. van Van ds Griend, GEHUWD: J S. de -Gruyter er Burgersdijk; L. W. Zevenbergen Schophuizen- L. H.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3