CHRISTFLIJK „Sonneheerdt" kreeg een nieuwe directeur De heer J. Munnik legde na 23 jaar zijn functie neer k+qd=[E öE+g>« [öm+ shM Buitenslands Aangeboden: een kerkelijk ghetto Gevraagd: steun aan liet regime 2 WOENSDAG 16 MEI 1956, KANTTEKENING Het Blindentehuis „Sonneheerdt" te Almelo heeft een nieuwe directeur gekregen. In de gisteren in het tehuis gehouden 35ste jaar vergadering heeft de heer J. Munnik, na bijna 23 jaar, zijn functie als directeur neergelegd en is zijn opvolger, de heer J. Spruyt, geïnstalleerd. Het afscheid ging gepaard met het uitspreken van vele waarderende woorden, maar de heer Spruyt werd niet minder hartelijk verwelkomd. „Sonneheerdt" heeft weer een werkzaam jaar achter de rug en 1956 is wel een bijzonder jaar voor vereniging en tehuis, omdat deze zomer het 35-jarig bestaan der vereniging zal worden herdacht. Ds. D. A. Zijlstra, voorzitter der ver eniging leidde met een enkel woord de vergadering in en verwelkomde de vele aanwezigen, onder wie zioh bevonden vertegenwoordigers van het gemeente bestuur en verschillende kerken van Enmelo, alsmede afgevaardigden van zusterinstellingen. In het afgelopen jaar werd er veel werk verzet in verband met de moder nisering en verbetering in de blinden verzorging en in de outillage van het tehuis. In het internaat had men, volgens het verslag van de directeur, een gunstig jaar. Op 31 december 1955 telde het inter naat 59 inwoners. Bij particulieren in Ermelo zijn nog 21 blinden, die ook onder verzorging van Sonneheerdt val len. ondergebracht. In de werkplaatsen werd ijverig ge arbeid; de totaal-omzet in de borstel-, manden-, meubel- en mattenmakerij. in de weverij en de brailledrukkerij be droeg f 301.306, hetgeen 10.619 meer is dan in 1954. Financieel zou het de vereniging be ter kunnen gaan. doch de voorzitter j Maar ook op de heer Spruyt zijn de (merkte op, dat dit voor een prot. chr. pleegden zeer gesteld. „Hij heeft instelling niets bijzonders is. Daarover klaagt men niet. Afscheid In warme bewoordingen verwelkomde de voorzitter de nieuwe directeur, de heer J. Spruyt Deze is reeds lang het tehuis verbonden, heeft tijdens lai durige ziekte van de heer Munnik rei herhaalde malen diens arbeid waarge nomen en zich daarbij betoond te zijn een man met een warm en liefdevol hart. Vol vertrouwen legt het bestuur de directeursfunctie in zijn handen. Een ry van niet minder dan 15 spre kers voerde vervolgens het woord. Zij namen afscheid van de heer Munnik er verwelkomden de heer Spruyt. De erevoorzitter der vereniging, ds. B. J. C. Rijnders zeide o.m. dat nij de enige is. die de heer Munnik in al zijn directeursjaren heeft meegemaakt. Het verbaast hem daarom niet, dat de heer Munnik nu niet op zijn lauweren gaat rusten, want rust heeft hij Een der verpleegden uit het tehuis.de heer Donker, dankte de heer Munnik alles, wat hij voor de patiënten, r vooral ook voor het koor Inter Nos heeft gedaan „Van deze man hebben wij nooit anders dan plezier gehad! goed hart voor iedereen' Namens allen die in het tehuis en werken bood mejuffrouw Bos, t oudste verpleegden, de heer Munnik een paar gouden manchetknopen en een boekenbon aan. Het koor schonk hem een rookstandaard. Goed contact Boek VAN DE DAG Ds. Zijlstra sprak vervolgens de schei dende directeur toe. Hij noemde hem een geboren leider, die z§er veel voor Sonneheerdt heeft gedaan. Gelukkig be hoeft Sonneheerdt hem niet te missen, Wethouder W. F. H. van der Wart want hij zal nu optreden als algemeen 2eide 0 m dat wel veel inrichtmgen adviseur, in het bijzonder wat de pro- zljn in Br^o, maar dat het gemeen- paeanda betreft. tebestuur nooit prettiger contact had Een geschenk onder couvert maakte met d^ directies dan met de heer Mun- mede duidelijk, hoezaer de vereniging mk vwj waardering hed men de erbeid ven de heer Munnik waardeert. steeds 21Jn arbeid. met dc heer Spruyt heeft men reeds aangenaam kennis gemaakt. De voorzitter van het Nederlands Blindenwezen en het A.I.B., de heer Riemvis was de eerste, die namens zus terverenigingen en verwante instellin gen sprak. De heer Munnik is bestuurslid - var beide instellingen en dus is daar ir. feite geen afscheid, ook al wisselt de scheidende directeur van functie. Ook vertegenwoordigers van kerkelijke in stellingen voerden het woord. Het viel de heer Munnik niet ge makkelijk, op alle goede woorden te antwoorden. Hij zeide o.m., onvergete lijke jaren te hebben doorgebracht in Sonneheerdt. Het verheugt hem echter, dat hij toch daadwerkelijk aan de in stelling blijft verbonden. Ook de heer Spruyt dankte voor alles, wat hem voor zijn nieuwe taak toegewenst. HEEL erg verrukt kunnen zijn over de vier jeugdboeken de Belgische uitgeverij Casterman. Van een zekere mijnheer Hergé ver scheen bij deze firma „Kuifje en het Zwarte Goud", een soort beeldroman over een avontuurlijk en (vanzelfspre kend! dapper mannetje, dat allerlei ge weldigs beleeft. Maar het is allemaal nogal mal en onwaarschijnlijk, een beet je verdoezelde misdaad en wreedheid; echt niet iets om uw jongste in handen te geven. Dat is ook het geval met „De guitenstreken van Kwik en Flupke", maar erg veel guitigs hebben we niet kunnen ontdekken. Het is natuurlijk mo gelijk dat de Belgische kindertjes er zich tranen om lachen. Maar al die klapsi- garen worden op den duur een beetje vervelend. Iets beter zijn de beide boek. jes uit de Rinkelbel-reeks. Van Frans Weyergans is „De vriendelijke beer". Het verhaaltje heeft weinig te beteke nen, maar de plaatjes van R. Marsia zijn goed. Gijs Haag schreef „Poesje en Notenkraker", als verhaaltje eveneens nogal onbeduidend, maar ook hier ver goeden de tekeningen van Fred Funcken vrij veel. Advertentie WONDEROLIE Weg met onhandige llkdoornringen en ge vaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, noemt de pUn weg ln "eltplekken en eksterogen ver- wortel en al. Bevat gezul- MELODIE en WOORD der Ethergolven DONDERDAG 17 MEI 1956 8.15 Gr: 'aterst; 9.40 Gram NCRV: 10.30 Morgendienst KRO: chansons; I Land- en .-d12.33 Wij van het land; 12.4C Pianospel; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws en kath nws: 13.20 Sopr en piano; 13.40 Gram; NCRV. 14 00 Amus muz; 14.30 Gram; 14.45 vrouw: 15 i Uit de B jeugd; 17.30 Gram; 17.45 Metropole-ork en solist; 18.15 Blokflui' en klavecimbel: 18.30 Fries progr; 18.45 Le r ne(.-kv artler; 19.on Nv .olksllederen; 19.20 Sociaal pers- RADEN EN REKENEN OPLOS8ING No. 412 Horizontaal: 1 Bandiet, 7 Po, 8 na, 10 O.T., 12 rijk, 13 er, 14 leus, 16 tree, 13 talk. 21 twee. 23 es, 24 nar. 25 ln. 26 do, 27 is. 29 rapport. Vertikaal: 2 AP.. 3 nors. 4 inkt, 5 e.a., 6 holster, 9 present, 11 te, 13 Ee, 15 uil, 17 ruw, 19 as, 20 knop, 21 trio, 22 ei, 26 da, 28 Sr, pectlef; 19.30 Verz est: 12.00 Twee plar etje: 12.30 Land- fr; 20.00 Radiokrant; „Mijmeringen 18.55 Gesproken brief uit Londen: en koor 20.50-21.15 oud stadje", causl; 22.50 Sportact; 23.00 23.2524.00 Grar Beroepingstverk NED. HERV. KERK Beroepen te Utrecht (vac.-B. van Gin- kel): G. Spilt te Ermelo; te Renswoude: L. van der Peut te Eist (Utr.). Aangenomen naar R'dam-Feijenoord: A. Terlouw te Bennekom; naar Olde- broek (2e pred.pl.): J. Zwijnenburg te Kinderdijk, die bedankte voor St. Maar tensdijk, Nijkerkerveen en Bruchem- Kerkwijk. GEREF. KERKEN (ond. art. 31) Beroepen te Twijzel: cand. D. Berg huis te Groningen. Aangenomen naar Winschoten: cand. R. Veefkind te Hilversum. Urk. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Steenwijk: H. van de Schaaf te De Krim en W. H. Velema te Eind- Beroepen te Biezelinge: M. Drayer te Drachten. Bedankt voor Bussum: J. Keuning te Barendrecht. Kerk- en Israël-dag op 4 juli te Wassenaar Wassenaar. Het algemeen onderwerp deze dag luidt: „Welk onderscheid is er?" Ds. J. T. Wiersma zal de bijeen komst 's morgens te half elf openen. In een Amerikaans warenhuis Is enige maanden geleden een kleine kapel ingericht voor bezoekers en personeels leden, die daar enige tijd van medi tatie en gebed wensen door te brengen. Per maand wordt de kapel door on geveer driehonderd mensen bezocht. EEN WOORD VOOR VAN- DAAG Abrahams offer Door het geloof hebben Abraham en Sara van God hun kind ontvangen; Izak, een zoon wie Gods beloften vervuld zullen worden. En dan, op een nacht, slaat God zelf aan al die verwachtingen de bodem in als Hii Abraham vraagt Hem zijn kind te offeren. Welk een be- klemming ligt er in dat aangrij pende verhaal uit Genesis 22. Zo gingen die bei den tezamen" tweemaal kan men het lezen, alsof de schrij ver er maar vooral herinneren welk vader en Wat Abraham deed kan men kenschetsen als bovenmenselijk. Maar uit Hebreeën 11 blijkt waarom hij het desondanks doen kón: „Hij heeft overwogen dat God bij machte was Izak zelfs uit de doden op te wekken". Hij gingin blind vertrouwen op God. Dat God op een wijze die Abraham niet meer kon volgen, toch nog alles goed zou maken. Houd u uzelf eens deze spiegel voor! Wij die met duizend vezels vastgebonden zitten aan dit aardse bestaan dat ons zo lief is. Kunnen wij iets loslaten als God het vraagt? Wij kunnen zelfs onze zonden niet loslaten als God dat eist! Wat zou er van ons worden als God niet zelf Zijn Zoon voor ons gegeven had? Jubileumvergadering N.C.B.C.V.G. Voedings- en Genotniiddelenbedrij ven staan in afhankelijke positie aan band die zoon samenbond! (Van onze sociale redacteur) Wij mochten bijeen zijn in dankbare stemming. Maar wij moeten blijven rekenen met de mogelijkheid, dat niet alle ja ren van verbeteringen gespro ken zal kunnen worden. Niet alles is mogelijk. Het schip van onze nationale welvaart is een kwetsbaar schip. Wij zijn af hankelijk als Nederland van de export. Als ten opzichte daarvan er een kink in de kabel zou ko men, zouden we voor grote moei lijkheden staan. Onze bedrijven zijn afhankelijk van de export bedrijven, die de nationale wel vaart maken, want wat wij ver vaardigen wordt in het eigen land opgegeten. Met open oog zullen we die situatie altijd voor ogen moeten houden. Deze woorden sprak gisteren de heer T. Elzinga. toen hii de alaemene vergadering van de Ned. Centrale Bond van Christelijke arbeiders in de bedrijven van Voedings- en Genotmid delen sloot. Na de herdenking van het jubileum op de eerste dag, werden gisteren de huishoudelijke zaken afgehandeld, waar bij veel waardering bleek voor het be stuursbeleid. Eén punt trok bij de algemene beschou wingen vooral de aandacht: de mede deling van één der afgevaardigden, dat ook in deze bedrijven ronselaars rond lopen, die ploegen arbeiders komen aan bieden tegen een loon, dat een gulden per uur boven het contractloon ligt. De voorzitter wees er op. dat dit in strijd is met de arbeidsbemiddelingswet en het bijzonder besluit arbeidsverhoudingen. Er schijnen echter arbeiders te zijn, die zich om wat meer loon in relatie tot zulk een ronselaar begeven. Glimlach-offensief in Oost-Duitsland (Van onze correspondent) BONN, 15 mei. sche Republiek zijn nu schijnbaar ook een „glim lach-offensief" tegen de kerken begonnen, in voor zichtige bewoordingen hebben zij b.v. de pro testantse kerkelijke lei ders in West-Duitsland Om de vrijheid van de Kerk tot het geven van gods dienstonderwijs aan mid delbare en hogere scholen (aan de volksscholen, de lagere scholen dus, is het godsdienstonderwijs nog wel toegestaan, doch wordt het ernstig bemoeilijkt doordat het aan bepaalde lesuren wordt gebonden). Dan is er nog de kwestie van de z.g. „Jugendweihe", soort „aanneming" De machtigste man van de door de Russen bezet te Oostelijke zone van IDuitsland (waar nog on geveer 15 miljoen protes- schuldigd" tanten wonen), Walter vervreemden. Tegen deze „Jugendweihe" is georga niseerd verzet uit beide confessies gerezen. Naar men zich herinnert, jegens het communistische jaarettoï zw'r bern"tigê"m" "SJIrin teltenen zich de staatsburger, waarmede de ningsverschillen tussen de voorwaarden voor de „vre- Oostzonale autoriteiten de Oostduitse autoriteiten en delievende coëxistentie" langs omwegen laten we- de protestantse kerkelijke eigenlijk al af: de Christe- ten, dat zij er prijs op leiding gekomen. Deze me- nen in OoSt-Duitsland moe- -T- zouden stellen om een ningsverschillen hebben ten het socialistische (lees: „dragelijke verhouding" eigenlijk bestaan sinds de communistische) regime tot de Kerk te scheppen, totstandkoming van de erkennen en politiek, eco- Oostduitse Demokratische nomie en maatschappelijk Republiek in 1949, doch leven verder geheel en 6,JPI BH werden plotseling acuut, op grond van een verdrag worden. Zij moet echter ge- o.m. door politioneel optre- overlaten aan de com- heel worden gestaakt, alvo- den tegen de Stationsmissie, munistische overheid. Zn is rens er spiake zal kunnen 'ie van spionnage werd be- het in Polen en de andere zjjn Van een „dragelijke ihuldigd. staten van het Oostblok ook verhouding". Ook moet er Vx x x ,-x Aan minister Maron valt gegaan. een einde worden gemaakt Ulbncht, heeft tot dit. thans zo schijnt het m aan de pogingen om de doel kortgeleden een de taak toe, een „vrede- UET „Allgemeine Sonn- theologische hogescholen oriënterend gesprek ge- lievende coëxistentie" tot tagsblatt" vroeg zich in gelijk te schakelen en do- voerd met leidende figu- stand te brengen tussen dit verband af. hoe ernstig centen en studenten te rpn der rhrictelHk Dp- het communisme en de de Oostzonale machtheb- dwingen tot „positiefheid mokraticphp TTniP in rwt kerken. Maron is een „li- bers het nu wel menen met jegens de socialistische mokratische Unie in Oost- nientreue" en zorgvuldig hun toenadering tot de ker- (lees communistische) rea- Duitsland. Het schijnt de geschoolde Marxist. De ken en het scheppen van liteit", „actieve loyale neu- bedoeling te zijn, eerst m taak, die hij te vervullen een „dragelijke verhou- traliteit" jegens de staat de Oostzone tot betere krijgt, werpt zovele moei- ding". Voor de dialectisch en een „critische houding" verhoudingen te komen, lijke vragen op. dat het geschoolde communisten jegens de eigen kerkelijke Kremlin de voor commu- kan een en ander eigenlijk leiding. nisten absoluut maagdelij- alleen maar een handels- ke grond der coëxistentie zaakje betekenen, een ruil Blijkbaar menen de Oost met de Kerk liever door in het kader van de grote dultse autoriteiten, dat de een overtuigde communist strategie van Moskou, zo studiebeurzen, die theolo- zowel voor Protestanten laat betreden. Nuschke. de meent het blad. De ruil: glsche studenten krijgen, als voor Rooms-Katholie- voorzitter der Oostduitse een door een verdrag ge- automatisch verplichten tot ken ressorteert onder die C.D.U., zal als bemiddelaar garandeerd ghetto voor het bepaalde (politieke) tegen in West-Duitsland en moeten optreden tussen de kerkelijke leven tegen een prestaties. Voor de protes- binnen- kerken en de partij. loyaliteitsverklaring jegens tantse kerk komt er nog Hij moet. om te beginnen, de communistische staat, bij, dat zij nimmer zal de bereidheid der kerken De vraag is, of de kerken kunnen Ingaan op Afscheid werd genomen van de hoofd bestuursleden J. Stolk (Rotterdam), J. Noorden'ne en A. Ballijns (Schiedam A. de Vries (Wormerveer), A. J. L. van Wijk (Leiden) en P. van de Wildekamp (Amsterdam). Als nieuwe bestuursleden werden geïnstalleerd: J. Baartse (Den Haag), Th. Bezemer (Schiedam), H. de Graaf (Rotterdam), J. Smit (Leiden), M Dodewaard (Apeldoorn), G. J. Veld wijk (Utrecht) en A. D. Vreeken (Vlis- singen). De heer H. R. Plomp sprak de vergadering toe als secretaris van het CNV. Hij wees op het eigenaardig karakter van de be drijven, waarin de meeste leden werken, nl. 35% als enige knecht en 17Vo met twee man. Dit legt op de leden een zware eigen verantwoordelijkheid in het be- bedrijfsleven. Evangelist De Jong overleden In de leeftijd van 52 jaar is maandag middag na een vrij langdurige onge steldheid overleden de heer A, P. de Jong. godsdienstonderwijzer bij de Her vormde Gemeente van Oldebroek Del. heer De Jong was in Herv. Geref. krin- gen een bekende persoonlijkheid. Hij werd in 1927 benoemd tot evangelist te Nieuwveen en _was achtereenvolgens werkzaam te Krimpen aan den IJssel, Moordrecht en Alphen aan den Rijn. In 1947 werd de heer De Jong door ds. P. A. A. Klusener ingeleid tot zijn werk als evangelist, speciaal onder de buiten kerkelijken te Rotterdam-Feijenoord. HÜ was daartoe aangewezen door de Ned. Herv. Bond voor Inw. Zending op Geref. Grondslag. In Feijenoord beijverde de heer De Jong zich zeer voor de straat- prediking. verrichtte ambtelijke arbeid in de wijk van ds. Kleine (Centrum), terwijl hij zijn krachten ook gaf aan de jeugdbeweging en de Hervormde Stads- zendin-? De Zaaier. In 1954 vertrok hij naar Oldebroek om daar als godsdienstonderwijzer werkzaam De heer De Jong schreef enige bro chures en een bundel bijbellezingen over Elia: Verordend om te straffen. Hij was redacteur van De Avondster en vaste medewerker van de Belgische Blijde Boodschap. Vrijdagmorgen om half twaalf zal in de Hervormde kerk te Oldebroek een rouwdienst gehouden worden. Hiertoe moeten dan be- Kremlin sprekingen tot stand den gebracht tussen kerkelijke leiding de minister landse zaken der Oost duitse regering, Maron, kerkelijke met de communisten op zulk een ruilaanbod wil- 'Ing „vredelievende co- len en kunnen ingaan. Klrche ln het tot spllt- Evangelische Deutschland", _e Oostzonale machthebbers streven, on- danks beweringen van worden gesproke"n, Nuschke van het tegendeel, zal'worden beproefd"~tus- overigens al geen persona moet er een duidelijk ant- Het is niet onmogelijk, dat nUmxx erata meer Tegenover het woord worden gegeven op deze Pr,J» b,'|" hoofdbestuur der Oostzonale een aantal vragen en die- ken te zijn voor de Oost- in het orgaan nen verschillende maatre- dultse autoriteiten, dle^ een gelegenheden gaat. In existentie" te onderhande- Alvorens West-Duitsland houdt men len onderzoeken. Nuschke stand brengen het voor zeer wel moge- is in christelijke en politie- „dragelijke verhouding' lijk, dat in Oost-Duitsland ke kringen in West-Duitsland kan zal worden beproefd - -1 - sen het communisme de Christelijke kerken en qd.u! c„ andere religieuze gemeen- dier' par"t"j e*iste"hij k'ortge- geien der Oostzonale auto schappen een modus vi- leden vendi te vinden. igmaals) loya- riteiten ongedaa: liteitsverklaring der kerken gemaakt, zoals het verbod brengen. Verlamde Nederlander haalt zijn graad De 40-jar. Nederlander H. D Bischoff. wiens bovenlichaam geheel verlamd is, heeft desondanks eergisteren aan de ~'~ersiteit van Brits Columbia de graad Master of Arts in de Slavische talen ,'orven. Bischoff spreekt vloeiend Duits, Russisch, Pools, Italiaans, Frans, Noors, Spaans. Engels, Nederlands en Japans. Hij emigreerde op 18-jarige leef tijd naar Canada en behaalde daar in 1932 zijn baccalaureaat in de moderne en in 1939 dat in de Slavische talen. Op doktersvoorschrift moest hij in zeei matig tempo studeren. Vrienden maak ten doorslagen van hun dictaten en zijr dissertatie over Nederlandse woorden ir het Russisch heeft hij. gedicteerd. Bischoff is voornemens enige tijd aar de Universiteit van Amsterdam te gaan studeren. Op het gebied van- de Slavische talen meent hij nu alles te weten. Kerkelijk huwelijk van gescheiden personen Tijdens een zitting van de synode va- Canterbury, het hoogste bestuursorgaan van de Anglikaanse kerk in Engeland, heeft de aartsbisschop van Canterbury de Anglikaanse geestelijkheid gewaar schuwd tegen een regelrecht verbod van kerkelijke huwelijken van gescheiden personen. De geestelijke leider Man de kerk. de aarstbisschop, dr. Geoffrey Fisher, heeft destijds grote invloed gehad op prinses Margaret wat betreft haar besluit niet in het huwelijk te treden met Peter Townsend. De aartsbisschop van Canterbury drong er op aan, dat de synode een wets voorstel zou verwerpen, waarin een tweede kerkelijk huwelijk van een ge scheiden persoon, wiens eerste huwe lijkspartner nog in leven is, verboden wordt. Een synodale commissie, die over d* kwestie beraadslaagde, kwam tot de con clusie, dat de kerk het beste haar afkeu. ring over dergelijke huwelijken zou kun nen handhaven, maar met opheffing var het regelrecht verbod. Advertentie 13.20 Amus muz j Sport; 14.00 V d scholen; Volksliede 15.55 Sport; 16.10 Hoorsp: 16.55 Inter zo; 17.00 V d kind; 17.55 Weerber; 18.0 i; 18.15 Caus; 18.25 Sport; 18.3r 20.15 Caus: 20.30 Twintig 19.15 Concer _en; 21.00 N\V! 21.45 Suor Angelica. 23.00 Nws: 23 0823.1 Engeland, BBC Light Progr. 1500 en 24 t. 12.00 Pari overz; 12.15 Orkestconc; 13.0 port; 13.35 Lichte muz; 13.45 V d kleuters t.00 V d vrouw; 15.00 Sport; 15.30 Plane 18.45 19.25 Sport; 19.30 Hoorsp; 3.00 Verz progr; 20." Brussel. 324 m. 11.45 Gram: 12.00 Om: ork; 12.30 Weerber; 1234 Gram; 13.00 Nws 13.15 Orgelspel; 14.00 Engelse les; 14.15 Gram; 14.30 Franse les; 14 45 Vlaamse lie deren; 15.00 Mozartprogr; 16.00 Koersen; 16.02 Gram; 16.25 Zang en piano: 17.00 Nws: 17.10 Gram; 17.15 V d kind: 18.15 Kin derkoor 18.30 V d sold; 19.00 Nws; 19.30 Reoortage; 19.40 Gram; 19.50 Pol uitz; 20.00 jrogr; 2' 30 nviz. 22 nn 22 15 Koorzang: kwintet; 22.55 Nwi m; 22.55-23.00 Nv 17. Nu hij hem had geraakt, voelde Bader zich plotseling slap en dwaas. Maar aan de eer was voldaan hij had zich doen gelden en bo vendien had hij nu helemaal geen lust meer overeind te komen. Hij ontspande zich en ver gat alles om zich heen. De ziekenauto slingerde zich door het verkeer van Reading, sloeg de Redlands weg in en stop te voor de ongevallenafdeling van het Royal Berkshire Hospital. Binnen een minuut lag hij op een tafel en was de dienstdoende arts bezig de hoofdader af te binden en de bloederige Slaatsen te reinigen, waar de beenderen door et vlees staken. Het rechterbeen was bij de knie bijna afgescheurd, en het linker scheenbeen gebroken en in ernstige mate versplinterd; het gescheurde vlees was met olie bevuild. De pols van de patiënt werd steeds zwakker en onre gelmatiger, zodat de dokter hem nauwelijks kon voelen en zijn werk onderbrak om een stimu lerend middel voor het hart toe te dienen. Hij legde beide benen recht en spalkte ze, waarna hij zuster Thornhill in de Benyon vleugel van het ziekenhuis opbelde. ,,U krijgt dadelijk een jongeman met ge compliceerde beenbreuken en shock. Hij heeft veel bloed verloren. Vliegtuigongeluk. Hou hem warm om de shock tegen te gaan. Ik ben bang dat we niet veel meer voor hem kunnen doen." (Zuster Thornhill kende die toon. Meestal was na dergelijke mededelingen de patiënt al over leden voor hij haar zaal bereikte). Weldra werd Douglas binnengereden, nu volkomen bewuste loos, en ze legde warm-waterkruiken tegen zijn lichaam, dat erg koud was. De interne chirurg onderwierp hem aan een kort onderzoek. Opereren was nog niet mogelijk, zej hij, zich oprichtend. Misschien later als de patiënt ten minste in leven bleef, maar de DAN MAAR ZO! kans daarop was uiterst gering. Toen herinnerde zuster Thornhill zich plotse ling dat dr. Leonard Joyce, waarschijnlijk wel de beste chirurg van zijn tijd, die dag een ope ratie in het ziekenhuis had en ze belde direct de operatiezaal, waar men haar mededeelde dat hij juist was vertrokken. Zo snel ze kon rende ze naar de vestibule, waar de chirurg juist zijn jas aantrok, en zei: „Neemt u me niet kwalijk, dokter, maar we hebben juist een jonge R.A.F.-officier binnen gekregen, die een ernstig ongeluk' heeft gehad. Zoudt u even naar hem kunnen kijken?" Meer was niet nodig: ze had Joyce bij ver scheidene operaties geholpen en hij was een man van weinig woorden. Hij trok zijn jas weer uit en volgde haar naar de zaal. Na zijn onder zoek verklaarde hij te willen afwachten tot de patiënt de shock wat te boven zou zijn ge komen,- althans voldoende om hem te kunnen opereren. Toen Harry Day van Kenley uit het ziekenhuis opbelde, kreeg hij slechts voorzichtige inlichtin gen en hij begreep onmiddellijk dat Bader ster vende was. Hij stuurde een telegram aan Baders moeder in Sprotborough en, op advies van het ziekenhuis, ook aan Cyril Burge, die in Alder- shot was en binnen het uur in het ziekenhuis kon zijn. Omstreeks twee uur bemerkte zuster Thorn- hil dat haar patiënt merkbaarder ademde en ook dat zijn pols sterker werd. Geleidelijk werd zijn toestand wat beter. De zeer verraste dr. Joyce schreef dat toe aan zijn door sport gestaald lichaam. Om 3.30 uur besloot hij de operatie te wagen en op weg naar de operatiezaal werd de patiënt eerst in de röntgenkamer gebracht. Toen hij op de operatietafel lag, kwam Bader bij en keek in de grote lamp boven zijn hoofd, zonder te beseffen waar hij was en trouwens ook zonder dat het hem wat kon schelen. Hij rook de typische ziekenhuislucht en zag een man in een lange operatiejas en met een wit kapje op het hoofd naast zich staan. Hij zag er uit als een geleerde en zei op rustige toon: „Hallo, vriend. Ik zie dat je 'n ongeluk hebt gehad. Maak je geen zorgen. Blijf maar rustig liggen, dan hebben we je zo weer in orde." Bader keek hem met wazige blik aan en toen de woorden tot hem doordrongen, zei hij: „Geeft u me liever geen aether. Ik kan die rommel niet verdragen." „Komt in orde," zei de man, „we zullen zor gen dat alles in orde komt." Er gingen warmte en medeleven van hem uit. Later kon Bader zich niet herinneren dat z hem aether hadden gegeven. Toen hij „weg raakte, kwamen de foto's uit de röntgenkamer en Joyce hield ze, nog nat van het ontwikkelen, tegen het licht. Eerst die van het rechterbeen. Hij gaf de foto vrijwel meteen aan de verpleeg ster en zei kortaf: „Dat moet eraf." Hij aar zelde met zijn beslissing over het linkerbeen en legde de foto tenslotte zonder iets te zeggen op zij. De foto's van het lichaam vertoonden alleen maar twee gebroken ribben, die van het hoofd geen fracturen, ofschoon het gezicht was be schadigd en een tand door de bovenlip was ge drongen. (WORDT VERVOLGD) drukking gegeven aan zijn veront waardiging over de politiek van Kolen- en Staalgemeenschap. Het werd een merkwaardige kritiek, die hij daar leverde. Wat in de eerste plaats opviel, was, dat de heer Nederhorst bleek te spre ken namens alle socialisten uit alle j t landen die bij de Kolen- en Staal- gemeenschap zijn aangesloten. Opmer kelijk was dit intussen niet. Te Straatst vormen de socialisten één fractie. j Uit dit laatste blijkt wel en het is goed daarop te letten dat de socialisten hun internationale bindin gen nog stevig aanhouden. Nu bij ons de socialistische partij na de oorlog zo zeer van karakter is veranderd, dat ze voor het uiterlijk nog nauwelijks herinnert aan de vooroorlogse S.D.A.P., zou men misschien menen, dat zij, internationaal bezien, los is gekomen j van de socialistische partijen in andere landen, waar zich de gedaanteverwis seling tot een P.v.d.A. niet heeft vol trokken. Straatsburg is daar om ons te laten zien, dat de socialisten internationaal nog één lijn trekken. Wanneer bij ons de socialisten beweren, dat zij niet verantwoordelijk geacht kunnen wor den voor wat socialisten elders doen, dan, is Straatsburg daar om te bewij- ren dat dit slechts ten dele opgaat. ^AT TE STRAATSBURG voorts op viel, is, dat de Nederlandse socia list Nederhorst daar gans andere klanken liet horen dan wij in Neder land van hem gewend zijn. Hij deed daarin denken aan die mensen, die menen dat zij zich buiten de lands grenzen wel iets meer mogen ver oorloven. Want wat is het, wat de heer Neder horst te Straatsburg heeft bepleit? Niets minder dan een differentiatie in I de lonen. En wat is het, waartegen de heer Nederhorst zich bij ons altijd heeft verzet? Tegen een differentiatie in de lonen. De arbeiders van de K.S.G., van de Kolen- en Staalgemeenschap, aldus de heer Nederhorst te Straatsburg, heb ben veel te weinig geprofiteerd van de winsten, die tengevolge van de ge- gemeenschappelijke markt konden worden gemaakt. Op dit soort kritiek had de leiding van de K.S.G. tot dusver geantwoord, dat de arbeiders van de K.S.G. dan toch maar veel hogere lonen hebben gekregen sedert 1953. Maar, aldus thans de heer Nederhorst, dit argu ment is voor de socialisten waarde loos, want daarmee is nog niet gezegd, dat de stijging in de lonen voor de j arbeiders in de K.S.G. groter is ge- 1 weest dan voor de arbeiders in andere industrieën. J7EN VREEMDE redenering van de Nederlandse socialist Nederhorst. Zó zelfs, dat het socialistische blad „Het Parool" ervan schrijft: „Intussen 6taat de heer Nederhorst persoonlijk voor de moeilijke taak zijn houding in deze assemblée (te Straatsburg) in overeenstemming te brengen met die, welke hij in Den Haag heeft aan- aangenomen. Hier (te Straatsburg) heeft hij verdedigd, dat de arbeiders in de kolen- en staalindustrieën even tueel een grotere voorsprong in lonen dienen te krijgen dan reeds het geval was voordat de gemeenschappelijke markt tot stand kwam. Dit zou in tussen een differentiatie in de loon vorming in Nederland tot stand bren gen, waartegen hij zich in de Tweede Kamer bij voortduring heeft verzet". Zo is het inderdaad. Te Straatsburg richtte de heer Nederhorst zich in het bijzonder tegen onze landgenoot Sas sen van de K.V.P., die in dit geval sprak namens de christen-democraten. Bij de heer Nederhorst scheen daarbij de wens voor te zitten, de Nederlandse verkiezingsstrijd buiten de landsgren zen voort te zetten. Het is voor hem een te hoge greep geworden. We hebben ai meer gezien, dat de Nederlaudse socialisten niet zulk een eenheid vormen als ze het wel willen doen voorkomen. Te Straatsburg heeft de Nederlandse socialist Nederhorst daar nog een schepje bovenop gedaan. Hij heeft daar getoond, dat hij het eigenlijk zelfs niet eens is met zichzelf. En dit is iets, wat men zich, zelfs buitenslands, toch zeker niet mag veroorloven. Mensen en feiten Ook de mohammedanen hebben te Hj- den onder druk in Spanje. De Spaanse autoriteiten hebben de verspreiding van islamietische lectuur verboden. Men heeft van mohammedaanse zijde er op gewezen, dat Spaanse missiona- rlssen in Pakistan, waar de Islam staatsgodsdienst is, in vrijheid hun werk mogen doen. BU een veiling te Londen is de eerste in een Indiaans dialect vertaalde bijbel voor meer dan 40.000 verkocht. De kerkeraad van de Hervormde Ge meente van Nijkerkerveen heeft be sloten over te gaan tot het beroepen van een predikant van de Gerefor meerde Bond. Daarmee onttrekt hij zich aan de bepaling die destijds bij een schenking aan de gemeente was opgelegd, nl. dat in de kerkdiensten gezangen zouden worden gezongen. Het is namelijk niet te verwachten, dat de te beroepen Bondspredikant zich aan deze bepaling zal willen houden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 2