Dit K 77 SNELPON is van belang voor mijnheer! $i'$on#rant> Algerijnse rebellen overvallen voor de eerste maal grote stad OECUMENE WERKT IN KERKEN DOOR Opgewonden Russen en Britten doen elkaar wederzijds verwijten Prinsessen Beatrix en Irene maakten tochtje op De Hoop voortreffelijk één priis:75ct Gouverneur Harding vogelvrij verklaard door rebellen rii 5 MAANDAG 14 MEI 1956 Mr. ir. B. W. Haveman vindt AUSTRALIË STELT EMIGRANT NIET TELEUR Toch blijven er voor nieuwkomers altijd veel problemen op te lossen (Van onze correspondent in Australië, Leo 't Hart.) WAT MIJ TIJDENS het verblijf in Australië is opgevallen, is het feit, dat de Nederlanders zich méér zeker zijn gaan voelen in dit land; men heeft voorbeelden om zich aan te spiegelen en er is groter hulp", aldus vertelde mr. ir. B. W. Haveman, Commissaris voor de Emigratie, op de valreep bij diens vertrek na een rondreis door Australië. Enkele nieuwe problemen blijken zich te laten gelden; andere naderen de oplossing, doch als geheel consolideert zich de situatie onder onze immigranten. Immigrant, had ir. Haveman niet ge constateerd; integendeel. Er worden nieu we mogelijkheden geschapen, mede als gevolg van de immigratie. .Emigratie maakt van velen een ander :ns", zo constateerde ir. Haveman. Vis voorbeeld noemde bU me de man, b(j een Haags Arbeidsbureau bekend stond als een hopeloos geval, omdat hU nergens kon slagen. Hij emigreerde; pakte van alles aan en bezit thans een goede transport-onderneming, en bouwde z'n eigen huis. Ook als gevolg van wisselende motie- »n, heeft de animo tot emigreren in de loop der jaren weinig verandering onder gaan, zodat ook zelfs in de huidige tijden "an voorspoed, in het vaderland, de emi- ratie voortgang vindt. Hoewel uiteraard de economische mo tleven voor emigratie prevaleren, doen zich hierbij ook vele anderen gelden, zo als de man die in het eigen land niet kon bereiken, wat hij wilde. Normaal is, dat iemand die in Neder land chauffeur is, altijd chauffeur blijft, hetzelfde doet zich voor in talloze andere beroepen. Doch bij emigratie buigt heel het leven zich om en komt men heel vaak nieuw terrein terecht. Gedurende een verblijf van ongeveer twee maanden in Australië, voerde ir. Haveman besprekingen met regerings autoriteiten in dit land ten behoeve van een nieuwe emigratie-overeenkomst tus sen beide landen. Hieromtrent verklaarde dat punten die be- digd; ten eerste dat sinds het ondertekenen van de vorige overeenkomst, men in dit land elkaar beter heeft leren ken nen, zodat de praktijk een uit gangspunt kon Voorts is 't se- lectle-program- granten inder tijd ontworpen, thans normatief verklaard, waarbij de inhoud me tailleerd kon worden uitgewerkt. Sinds de eerste mededelingen zijn ver schenen omtrent plannen tot beschikbaar stellen van een voorschot aan immigran ten voor aankoop van een woning of zaak, zijn de meest hoopvolle verwachtingen onder de Nederlandse immigranten opge- Verwachtingen, welke althans voor lopig nog verre van vervulling zijn! Want ir. Haveman vestigde er de aan dacht op, dat behalve de regerings goedkeuring er nog heel wat bespre- uauHuuikÉMi Gefabriceerd van 100n/„ Merinowol met en zonder nylon versterking. Uitsluitend verkrijgbaar in de goede Herenmodezaken Koninklijke Kousen- kingen en regelingen nodig zijn, alvorens deze nieuwe hulp aan de immigrant kan worden gegeven. Men hoopt dat het Ne derlandse bedrijfsleven geactiveerd zal worden, om bepaalde investeringen te doen, waardoor ook nauwer contact met handelskringen in Australië zal worden verkregen. Het grote woningprobleem voor de immigrant, dringt om een oplos sing, hoewel ir. Haveman zei de meest wonderlijke ervaringen te hebben opge daan omtrent de wijze waarop immigran ten zich huisvesting weten te verschaffen. Goede voorbeelden De min of meer nerveuze stemming welke men kon aantreffen onder de immi granten van vijf jaar geleden, begint plaats te maker groter zelfvertrou- De „voortrekkers" wisten vrijwel niet wat dit land kon bieden; degenen die na hen kwamen, hebben gezien wat velen in enkele jaren tijds bereikten en dat geeft hen moed het voorbeeld te volgen. In de kampen vond ir. Haveman nog wat terug van die onzekerheid omtrent mogelijkheden het kamp te kunnen ver laten, ook omdat men daar meer van de „buitenwereld" is afgesloten. Veel ver schil omtrent de perspectieven in de di verse Staten van Australië, zag ir. Haveman niet. Waar het b.v. iets gemak kelijker is gesteld wat betreft de woon ruimte, treft men b.v. weer minder wer- gelegenheid aan. Bovendien wisselen de aspecten in de Staten vrij veelvuldig, zo dat waar momenteel welvaart heerst, over een enkel jaar het economisch minder goed kan zijn. Wel kan worden geconcludeerd dat in het algemeen de immigrant in de middel grote stad het beter „doet" dan in de grote steden. Vermindering van mogelijkheden voor V oorlichtings-bezimren Onlangs wijdde ik enkele artikelen aan het feit, dat een opvallende wijziging zich voordoet zowel in classificatie van emi granten, als in hun reacties in Australië. Ir. Haveman verklaarde dat hem tij dens dit bezoek zulks eveneens was opge vallen. Enerzijds is dit een gevolg van het tweejarig contract-systeem, anderzijds ook door minder juiste voorlichting. Het gevaar van het contract is, dat men emigratie als een soort „proef-verhuizing" beschouwt en dus minder gewapend is tegen het harde, moeilijke leven dat waoht. Bij de voorlichting in Nederland wordt, ook naar het oordeel van ir. Have man, in de laatste tijd teveel nadruk ge legd op de hulp welke men hier kan ont vangen van de Nederlandse emigratie- diensten, die als 'gevolg daarvan overla den worden met allerlei werkjes, welke nu eenmaal op de schouders van de emi grant rusten en door de „voortrekkers" zelf ook tot oplossing werden gebracht. Genoemde diensten mogen het leven voor de immigrant reeds heel wat gemak kelijker gemaakt hebben, doch men ver- vr..g bil UW uw 0 i het Interessante KOMPAS". En do» nw» ..„tr.kb.Ulk. prl|.vr»« f 500- ®an Pr,l*en* frVeek (/■***- de 12 t/m 19 mei 1956 Wapensmokkel via diplomatieke koeriers naar opstandelingen HTATERDAG EN ZONDAG hebben hevige gevechten gewoed in de Alge- rijnse stad Constantine, die 118.000 inwoners telt. Daarbij zijn min stens 25 mensen om het leven gekomen. Ook in andere delen van het land werd zwaar gevochten. De Fransen doodden tientallen opstandelingen. Zij brachten de stad Tlemcen in de provincie Oran in staat van verdediging, omdat de rebellen het als een „erezaak" zouden beschouwen, deze stad van 60.000 inwoners te veroveren. van de rebellen, van wie zij er 79 dood den. De Fransen verloren slechts één man. Kort daarna viel in dezelfde streek een Franse afdeling In een hinderlaag. Weer verloren de Fransen een dode en opnieuw doodden zij tientallen tegen standers. Ongeveer 3000 opstandelingen houden zich op in de bossen rond Tlemcen. Over de weg van Oran naar die stad bewoog zich gisteren een onafgebroken stroom militaire voertuigen met versterkingen voor het Franse garnizoen. Ten oosten van Oran openden twee Franse patrouilles het vuur op elkaar in de mening, dat zij met opstandelingen te doen hadden. Dit misverstand kostte twee doden en drie gewonden. In de haven van Oran zijn zondag weer 8000 Franse militairen aangekomen om de troepenmacht daar te versterken. Zü kwamen met zes schepen uit Marseille. Ook in Marokko is het nog niet rustig. Zes Marokkaanse soldaten en een Franse sergeant verdwenen zaterdag uit het wachtverbliif van een militaire academie nabij Fea. Er werden geen schoten ge hoord, maar wel vond men buiten sporen van een vrachtauto. De Franse politie heeft een complot van wapensmokkel ontdekt, waardoor grote hoeveelheden munitie naar Cairo zijn verzonden en vandaar in handen van de Algerijnse opstandelingen zjjn gespeeld. De wapens en munitie zouden onder be scherming van diplomatieke koeriers van Syrië en Libanon naar België en Neder land vervoerd zijn en daar verscheept naar Cairo. Van Nederlandse zijde werd op dit be richt geen enkel commentaar verstrekt. Uitslag opstellenwed strijd Ned. Klassiek Verbond Het juiste aantal doden van de laatste dagen is niet bij benadering te schatten. Het gaat hard tegen hard. In Constantine begon het zaterdag met het vermoorden van dertien Fransgezinde Mohammeda nen. In een Joods restaurant werd een bom geworpen. Daarna trokken de aan vallers zich terug in een bergkloof vlak bij de stad, waar zij door de Fransen he vig werden bestookt. Zondagavond bra ken in de stad nieuwe gevechten uit. waarbij zes doden vielen. Ten westen van Philippeville raakten Franse parachutisten, die een zuiverings operatie hadden uitgevoerd, onder vuur wacht steeds meer hulp, die niet altijd kan worden verschaft. En dan is het misi Dat de voorlichting niet altijd overeen stemt met de werkelijkheid in Australië, moest ir. Haveman mede wijten aan het feit dat ambtenaren hierbij teveel volgens hun fantasie te werk moeten gaan, ook al hebben zij door een rondreis iets van Australië gezien. De praktijk van het emi greren blijft hun onbekend! Ten slotte heb ik ir. Haveman over het befaamde „meisjes-probleem" voor de Nederlandse jongemannen in Australië gevraagd. Ir. Haveman wilde niet ontkennen dat zulk een probleem zich voordoet, meer bUzonder nog in het achterland, doch hfl achtte het niet tot z|jn taak dit probleem tot een oplossing te brengen! Doch het is zeker aan te bevelen, indien meisjes en Jonge vrouwen met de gezinnen mee emi- AIs geheel, meende ir. Haveman dat Australië voor onze immigranten nog steeds vele aantrekkelijkheden bezit en In de mogelijkheden niet teleurstelt. Dr. W. A. Visser 't Hooft in Utrecht. Na tien jaar zijn overal vele positieve resultaten aan te wijzen (Vervolg van pagina 1) W7"AT IS ER van alle oecumenische inspanning na tien jaar Oecumenische W Raad in Nederland terecht gekomen? Dat was de brandende vraag, waarvoor de secr.-gen. van de Wereldraad van Kerken, dr. W A. Visser *t Hooft, zijn gehoor zaterdagmiddag in de aula van de rijksuniversiteit te Utrecht stelde. I)r. Visser 't Hooft sprak over het onderwerp: „Brengt de oecumenische beweging de kerken in beweging?" Wij moeten goed begrijpen, aldus spr., dat het de oecumenische beweging niet aMeen te doen is om de kerken tot een heid te brengen, veeleer gaat het er een voudig om, dat de kerk weer Kerk wordt. Door de oecumene zijn wij weer het ge heel eigene van de kerk van Christus gaan begrijpen. De kerk mag nooit doei op zichzelf zijn. Zij is begrepen in het plan Gods en moet midden in het aposto laat staan. Het isoflement der kerken ver hinderde elkaar te corrigeren en doordat de correctie ontbrak werd maar al te vaak ïn menselijke stem gehoord. Oecumenisch denken betekent nooit: syncretisme of vermindering van God6 Woord. Integendeel, het bevordert een zuiveringsproces, waardoor, vele kerken leerden waarliik kerk te zijn. ervan gaf dr. Visser 't Hooft uit zijn wereldwijde ervaring enkele voorbeelden: a. De schrede van egocentriciteit naar e zorg voor alle kerken. Tijdens de grote watersnood heeft Nederland de grote waarde biervan ondervonden. Ook de con ferentie van Bangkok is een mooi voor beeld. b. De verandering van vereenzelviging in ras en volk in een beleving van de Una Sancta over de gehele wereld. Wat nu op Cyprus geschiedt achtte dr. Visser 't Hooft verschrikkelijk, vooral gezien het feit. dat er geestelijk zo veel kapot gaat. In Zuid-Afrika leren de kerken, door de icumene. breken met oude vanzelfspre kendheden en langzaam groeit de over tuiging, dat de apartheidspolitiek geen bijbelse fundering kan vinden. Do gang uit de ideologische verstrik king naar de evangelische vrijheid. De kerken van „Oost" en „West" staan in de verleiding om zich te identificeren met de eigen ideologieën. Het is gelukkig, dat het Centraal Comité van de Wereldraad enkele weken in Hongarije gaat ver gaderen. d. De ontwikkeling uit archaïsme tot be- ichikbaarheid. Men vraagt zich wel eens if, of het zin heeft contact op te nemen net versteende kerken als de Grieks- Orthodoxe, de Koptische en de Jacobie- tische kerken. Een theoloog van de Kop tische Kerk had dr. Visser 't Hooft echter anders geleerd. e. De oude aanvaarding van een eigen wettelijkheid der wereld wordt omgezet tot een gevoel van verantwoordelijkheid kerk en samenleving. Op tal manieren blijkt, dat de kerken weer ernst maken met de heerschappij Christus over de gehele wereld. Met ln de zendingskerken leert men hier de taak der kerk verstaan. f. Nog steeds is er een beweging sectarlsme naar eenheid. In de laatste 20 dingen gebeurd, die zonder, ït tot stand zouden zijn ge komen. Vele kerken legden contacten' met andere en streven naar intercom- De zendingskerken gaan daarin voor! In de niet-oecumenisohe kerken ko- agen rondom de tot rust. Juist de onrust c tuele aansluiting bij de Wereldraad leidt intensieve doordenking de oecomenisohe vragen. De kerken zijn :eker in beweging gebracht, aldus dr. Visser t Hooft. Dodelijk verkeersongeluk De 82-jarige i. van H. uit Dubbeldam werd zaterdag, jen hij aan de linkerzijde van de weg liep, door een motor aangereden. Hij is gisteren overleden. Heidebrand. In het Ijeggeloërveld bij Dwingelo is zaterdag tien hectaren bos en heid afgebrand door onvoorzichtigheid met vuur van jongens, die door het veld dwaalden. Bij het landgoed De Berken heuvel te Diever, in het Wapserveld, ver brandde vijf hectare heide. De jaarlijks door het „Nederlandsch Klassiek Verbond" uitgeschreven opstel lenwedstrijd voor gymnasiasten en lyce- istén heeft de Volgende uitslag opgele verd: le prijs (boekenbon van f25) Wou ter Kotte te Arnhem, eervolle vermeldin gen: mejuffrouw H. C. Menalda te Den Haag. H. van Teerns te Groningen en K. Verheul te Hengelo (O.). Prijswinnaars artistieke prijsvraag, groep oud-eren: le prijs (boekenbon vai f25) Th Joh. Besemcr te Venray, le priji (boekenbon van f25) M. Zeillèmaker te Nijmegen, 2e prijs (boekenbon) Anthony Janse te Breda. 3e prijs (boekenbon) Bet- tie van Rij te Delft. Groep jongeren: le prijs (boekenbon) Erich Können te Voorburg. 2e prijs (boe kenbon) Rolf Treep te Bussum, 3e prijs (boekenbon) Cora van Kesteren te Zwolle. Kleurwedstrljd mythologische kaart: le prijs (boekenbon) Betty Schümm te Dor drecht, 2e prijs (boekenbon) Koosje var Keulen te Amsterdam, 3e prijs (boeken bon) Marjan Cremer te Breda. Personalia Bij beschikking van de minister van financiën is bevorderd tot hoofdcommies W. van Bokhorst, thans commies a in te dienst. Bij K.B. is te rekenen van 1 januari 1950 af, benoemd tot administrateur a in vasti dienst bij het ministerie van oorlog (ge nerale staf legervoorlichtlngsdienst). standplaats 's-Gravenhage. mr. G. P. Kiès. thans administrateur in vaste dienst; Is de hoofdingenieur a bij de Zuiderzeewer ken ir. F. J. B. G. Geers te rekenen 1 januari 1956, benoemd tot hoofdingeni eur-directeur bij de Zuiderzeewerken in vaste dienst, ter standplaats 's-Graven- Verkiezingen op cle T.V. Na afloop van de 6tudio-uitzending zal de Nederlandse televi6iestic4iting op 13 juni in een gezamenlijk programma aan dacht besteden aan de uitslagen der Ka merverkiezingen. Deze uitzending, waaraan commentato ren zullen meewerken, geschiedt in een reportage van Amsterdam uit. In heit kader van de Eurovisie wordt op zondag 20 mei van de Nieuwe Kerk te Amsterdam uit een oecumenische dienst uitgezonden. Op woensdagavond 6 juni zal volledige reportage worden gegeven de interland voetbalwedstrijd Neder landSaarland. Kikvorsman-mysterie Het mysterie kikvorsman Crabb houdt de Britse en Russische gemoederen steeds bezig. Van avond zal ln het Lagerhuis het debat over deze zaak worden gehouden. Engeland is verontwaardigd over het publiceren van het Britse antwoord od de Russische nota. Het is een diplomatiek gebruik, dat het antwoord op een nota nimmer door de ontvangende staat bekendgemaakt wordt. Te Londen is nu gepubliceerd, dat toen Britse oorlogsschepen in oktober Lenin grad bezochten, Russische kikvorsmannen bij de schepen gezien werden. Het Russische blad tzvestia beschuldigt de Labourpartij het geval van de kikvors man te gebruiken om de aandacht af te leiden van het incident, dat de Labour partij tijdens het bezoek van Boelganin en Kroesjtsjef aan Londen veroorzaakte. De leider van Labour, Gaitskell, heeft Kwaliteitsproduct »n do Wybort-Ftbtlokon. 70 oo 90 ot. «Héén bl| Apothekers en Oroglst.n Twee uur op zee De prinsessen Beatrix en Irene hebben zaterdag in gezelschap van de meisjes van de drie hoogste klassen van het Baarrse lyceum een tochtje gemaakt op het hospitaalkerkschip De Hoop. Alles was strikt gehedm gehouden zodat het publick er weiruig van heeft gemerkt en de Prinsessen een gezellige reis hebben Omstreeks één uut vertrok het schip uit Amsterdam met op de brug kapitein W. F. Rog uit Scheveningen. Bij de Hembrug begaf het gezelschap zich benedendeks om de soep te gebruiken, die de kok Frans Sleeking had klaargemaakt. Na het Noord zeekanaal le zijn doorgevaren meer de De Hoop bij het Fordelliind dn IJmui- den waar de Prinsessen werd getoond hoe het overnemen van patiënten in volle zee gebeurt. De rubberboot van het schip werd gestreken en daarmee werden van de reddingboot Neeltje Jacoba, die in de buurt ligplaats had gekozen, twee „zieken" gehaald: de dochter en de zoon van de heer M. C. van Hall. de directeur van de „vereniging ten behoeve van zeelieden van elke nationalitedt". Eenmaal aan boord van De Hoop werden zij onder gro-te hilariteit „behandeld" door dokter Ouderkerk Na de demonstratie koos het schip zee, waar het een tocht van twee uur maakte. Er stond een stevige bries, maar de Prin sessen hadden geen last van zeeziekte. Via de scheepsradio hebben zij een zieke vriendin in Ba am opgebeld en haar over de reis verteld. In de kerkzaal sprak kapi tein Rog met het gezelschap. In IJmulden hadden de IJmuidense re ders voor een verrassing gezorgd. Ieder kreeg het traditionele „braadje vis", waarmee de meisjes in de autobus stap ten, die hen naar Soestdijk en Baam terugbracht. hierop geantwoord, dat de Russen dit denken omdat ze niet weten wat een op positie betekent. Hij verklaarde nadruk kelijk geen spijt te hebben de kwestie van de gevangen gehouden sociaal-democraten ter sprake te hebben gebracht. JUISTE DATA VAN HERMANN ZAISS Abusievelijk werden in ons blad van zaterdag jl. de data van spreekbeurten van Hermann Zalss verwisseld. Hij zal 24 en 25 mei in het Krelagehuis te Haar lem en 26 en 27 mei in Lommerrijk en de Rotterdamse schouwburg te Rotterdam spreken. Op 28 mei komt hij In de herv. kerk te Alphen aan den Rijn. Aartsbisschop Groesz dankt voor vrijheid De Hongaarse aartsbisschop Groesz, die op vrije voeten is gesteld heeft de re gering via de radio plechtig bedankt oor het mooie gebaar. De aartsbisschop sprak over een gunstige keer, die de betrekkin gen tus6en kerk en staat in Hongarije hebben genomen. De bisschop zei verder: „Ik zal de pogingen van de regering om de levensstandaard te verhogen, steunen. Ik zal een werker voor de vrede zijn. Ik wens een trouw en toegewijd zoon van mijn vaderland te zijn". Oostenrijkse katholieke autoriteiten we ten niet wat zij aan de woorden van aartsbisschop Groesz hebben. Men wees er in Wenen op, dat kardinaal Minds- zenty nog steeds het hoofd is van de kerk in Hongarije. Aartsbisschop Groesz was 28 juni 1951 veroordeeld met acht medeverdachten. Zes pet. bij Bruynzeel Bij de N.V. Bruynzeel te Zaandam gaat per 1 Juli een nieuwe C.AsO. in, volgens welke de lonen met zes procent worden verhoogd. Dit is het eerste bedrijf in de houtnijverheid, waarvoor het college van rijkebemiddelaars de zee procent loons verhoging heeft goedgekeurd. Bij de Bijenkorf in Amsterdam is men overeengekomen dat drie procent over het afgelopen jaar zal worden uitgekeerd en dat de vakantieduur in het algemeen met drie dagen zal worden uitgebreid. Bovendien wordt de gratificatieregeling verbeterd. Verreweg de meest gerookte Amerikaan Op Cyprus De leider van de Eoka, de ondergrondse Cypriotische verzetsbeweging, heeft di een pamflet laten weten, dat degene die de Britse gouverneur Harding vermoordt, als held in gouden letters genoemd zal worden in de annalen van Cyprus. De pamfletten zijn als altijd ondertekend ..Dighenis". Op dezr onbekende leider der Eoka is door gouverneur Harding 'n prRs gesteld van f 100.000. Terwijl tienduizenden Grieken op Cy prus de rouwdiensten in de kerken bij woonden voor de opgehangen Cyprioten werd in Famagusta een bom geworpen naar een barak. Twee Britse militairen een Cyprioot weiden gewond. Een Cy prioot werd gearresteerd. Het plaatsje Paphos, dat 1000 inwoners telt, kreeg een boete van 5500 pond. nadat woensdag een Britse marinier bij een bomaanslag werd gedood. In Athene kregen alle vreemdelingen, die aankwamen, anti-Britse pamfletten uitgereikt, getekend door de studenten raad Hierin werden de Britse methoden Toch is het zo CHINESE GENERAALS UIT HET NOORDEN 638) Elk land heeft zyn speeialiteiter nder dat men, in het algemeen gespro >n, een reden hiervoor kan aangeven Om n i paar afgezaagde Chinese keiserbabies x. kelljk klein gebied worden afgebakend. beelden te noemen: Italië heeft zijn zangers, Ierland zyn vechtersbazen, Zwe den en Finland bun atleten, Zwitserland zyn horlogemakers, Duitsland zyn com ponisten en filosofen, enz. enz. Waarom? Er zullen wel redenen voor te vinden ïyn, maar indien we die al konden ontdekken, zo zouden we deze toch onmogelijk in enkele regels kunnen formuleren. By China, een zó geweldig uitgestrekt rjjk, dat wc het gemakshalve maar in tweeën moeten delen, by China dus, ligt de zaak al niet veel anders. Hoewel het land om velerlei specialiteiten bekend is, moeten we toch de voorgestelde deling maar direct toepassen, en opmerken dal de bewoners van Zuid-China in beginsel kooplieden zyn en dat de bewoners van hel noorden tot de principiële ver overaars moeten worden gerekend. Van alle rovers, die in de loop van duizenden jaren het land zyn binnengedrongen en Chinese dynastieën hebben gesticht, ia er dan ook géén afkomstig uit het land dat de Jang tse Kiang ligt. zulke i kooplieden herbergt be tekenis heeft opgeleverd. Tot voor kort, inderdaad. Want op het eind van de vorige eeuw trad Tseng kwo die tegelijkertijd een eerste rang» ge leerde was. Hierdoor scheen de ban enigszins gebroken te zyn, want Tsjiang Kai-sjek, die hjjna zyn hele leven in generaalsuniform heeft doorgebracht, is afkomstig uit Tsje-kiang, een provincie ten zuiden van de monding van de Jang gelegen. F,n zyn tegenspeler Mau Tse- Toeng, v heteker land I „Hat zuide De meei delyker self» v ran de Tang en Tsjou- N.O.Kan-soe kwamen Binnen-Mongolië en de geboortegrond der byna zonder uitzondering uit het noo van China, vooral uit Hopei, Sjant en Noord-Honan. Een begrypelyk schijnsel overigens, want de levensvoor- Tu waarden in het noorden zyn aanzienlijk idee harder dan in het mildére zuiden, niet het alleen wat h< 70 gedicht, ven heeft, zyn gebooi den geschreven. Want daarv eng het noorden gemeenlijk van de Jang tse. Ver iet, dan zullen de ruin n deze generaal geschre de grotere cultuur vai haakjes, heeft u er enig om China in de wandeling i het midden" wordt ge- digheden betreft. Dat t de andere levt Daarover sta volgende kee (Nadruk verboden) vergeleken met die van de Gestapo uit Hitlers tijd. De regering van Cyprus heeft bepaald, dat alle geestelijken identiteits bewijzen moeten hebben en daartoe ge fotografeerd zullen worden. Vermoed wordt, dat sommige Eoka-rebellen z/ich als priesters voordoen. Russisch-J apans visserij verdrag ging niet door Op het ogenblik, dat de Russlsch-Japan- se visserij conferentie, welke te Moskou gehouden wordt, verwacht werd te eindi gen met een overeenkomst, ztfn de be sprekingen zonder resultaat afgebroken, omdat de Russen aan ondertekening van een verdrag de voorwaarde vastknoopten van diplomatieke erkenning door het uit wisselen van ambassadeurs. De Japanse delegatie onder leiding van de minister van landbouw kon hier niet op ingaan en vroeg onmiddellijk een vlieg tuig om naar zijn land terug te keren. De Sowjetminlster voor de visserij industrie verzocht de besprekingen nog eenmaal voort te zetten. Een Japanse woordvoerder verklaarde, dat een verdrag slechts mogelijk zal zijn indien de Russen hun politieke voorwaarde intrekken. Britse Stalinist in ongenade De secretaris-generaal van de Britse communistische partij, Harry Pollltt, die 27 jaar lang de leider van deze partij was, is afgetreden. Als oorzaak werd opgege ven" gezondheidsredenen", doch aange nomen wordt dat Pollitt in ongenade is gevallen, doordat hij als overtuigd Stali nist niet mee wenste te doen aan de Stalin-verguizing, welke Moskou voor schrijft. Hij mag wel voorzitter van het p-rtij comité blijven, maar moet zich van elke aktiviteit onthouden. Pollitt wordt als leider van de commu nistische partij opgevolgd door John Gol- lan, tot nu toe „nationaal organisator" der partij. T. Vos en J. J. Klarenbeck, belden uit Amsterdam, zijn gekozen tot resp. voorzatter en seoretaris van de bond in colonnes van het Ned. Roode Kruis. Carlos Prlo, ex-president van Cuba, heeft van de Amerik. immigratie-autori teiten geen toestemming gekregen in d® V.S. te blijven. Prio werd deze week door de Cubaanse autoriteiten uitgewezen en op een vliegtuig naar de V.S. gezet. Hij werd voorlopig toegelaten toen hij ln Miami geland was. Rotterdam. Kand. economie: R. E Soholma, E den Dunnen. P. Vroom. A. Oldenhof. E. Verduin, Amsterdam en A. H. J. Vijge. Deventer. AMSTERDAM. G.U.. 12 mei. Bevorderd tot arts: mejuffrouw L. E. van Bork. E. Schuurman. C. M. Luijk en Kwa Hong Giok. Geslaagd voor artsex. (le ged); L. G. Fransman. Amsterdam. AMSTERDAM. VU., 12 med. Geslaagd voor kand. theologie: W. L. Mulder. Vee- nendaal en F. J. Bil. Amsterdam. Kand. psychologie: J. R. Pins. Amsterdam. Kand. pedagogiek: C. C. F. Gordijn, Rot terdam (cum laude). Een Russische handelsdelegatie, die een reis door Amerika maakt, bezocht ook de internationale tentoonstelling voor woninginrichting, welke te Neiv York wordt gehouden. Bijzondere aandacht werd be steed aan de Nederlandse stand van glas- en ceramische produkten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5