ir Voor de tiende maal werden Sint-Jorismarsen gelopen de Klassiek Verbond op stadhuis ontvangen Leidse toonkunstenaars vormen bloeiende afdeling Voordrachtsoefening leerlingen van Annie Woud NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 MAANDAG 14 MEI 1956 Ongekende drukte in Oegstgeest Dit keer meer deelnemers dan in vorige jaren: 4000 Oude bekenden Sleepboot op hol Zaterdagmorgen zag men de heer T. van piling in grote vaart over de Comrie- 'rrwkade fietsen, roepend: „Heb je geen sleepboot gezien?" Het sleepbootje van irett'let aannemersbedryf Gebr. Van Luiing, jde „Cor", was namelijk, toen het ge- meerd lag ter hoogte van De Dageraad, iard°P eigen gelegenheid en onbemand aan ■'26,de haal gegaan. Keurig recht stevende het vaartuig een kilometer verder zoti- au,der brokken te maken onder de provin- li-ciale brug door, dooh bij de bocht ter jar, hoogte van de Hervormde pastorie ging het todh fout en eindigde het vaartochtje 'el!t tegen de walkant, waar de heer T. van Luiing zijn losgebroken vaartuig weer in ge, bezit kon nemen. Alcoholbestrijding bij snelverkeer ook in Leiden De propagandaweek van de Vereniging voor alcoholbestrijding bij Snelverkeer lal-1 wordt in Leiden gehouden van 12 tot 13 mei. Deze vereniging heeft zich tot taak gesteld, de bestuurders van welk voertuig 31 dan ook ervan te overtuigen, dat het ge bruik van alcoholhoudende dranken enke- or en tijdens het rijden gevaren voor henzelf en anderen kan opleveren. De propaganda van deze organisatie be staat uit het opstellen van een zuil, het ophangen van spandoeken, het plaatsen affiches in garages en openbare ge houwen, het laten rijden van een geluids wagen en projectie in de bioscopen. In 1954 werden ruim 6.000 mensen ver oordeeld wegens het plegen van een mis drijf, vermeld in de Wegenverkeerswet, van welk aanbal 75 procent wegens het besturen van een voertuig onder invloed van alcohol. Dit aantal is in werkelijkheid groter, aangezien er altijd mensen zijn, die het oog van de politie ontsnappen De propaganda van deze vereniging is dus nog wel hard nodig! Geref. Gemeente Voor de Geref. Gemeente spreekt mor genavond half 8 ds J. W. Kersten van Genemuiden. onder wie de gemeentesecretaris van Kat wijk, maar ook vele „nieuwelingen", van wie er velen moeite hadden zonder man kementen de eindstreep te halen. De E.H.B.O. en het Rode Kruis hebben dan ook wel een en ander te doen gehad. Onder leiding van dokter J. van Reljsinge hebben actieve dames en heren ruim zestig „gevallen" te behandelen gehad. Doordat de start, vanwege het grote aantal deelnemers veel tijd in beslag nam. was het ongeveer half acht voor de laat ste groep binnen was. Dit binnenkomen der groepen was een aardig gezicht Steeds weer gingen de muziekkorpsen op pad om de deelnemers een frisse binnen komst te verzekeren. Hadden ze even pauze, dan werden keurige shownummers ten beste gegeven De uitslagen EN ONGEKENDE DRUKTE heerste zaterdagmiddag rond het Wilhel- oninapark te Oegstgeest, waar voor de tiende maal padvinders en advindsters waren bijeengekomen om de reeds overbekend geworden Zijn int-Jorismarsen te lopen. Van Haarlem tot Rotterdam en van Gouda dieot de zeekant waren de wandelaars gekomen, met bussen, treinen en ams. Het was niet alleen de tiende, doch ook de mars met het grootste par-aantal deelnemers. Ruim 4000 jongelui, ondergebracht in 180 groepen, al naar gelang hun leeftijd, de 7%, 15 of 20 km lange tocht. Om half drie waren allen aanwezig er burgemeester Du Boeuff van Oegst geest het openingswoord. Hij wenste de en orgian'satoren var harte geluk met dit tweede lustrum. Hij de Sint-Jorismarsen Jo.nent. dat bot de verbeelding van de jeugd ipreekt en verheugde zich over het grote succes. Spreker gewaagde ook irtijkteeds toenemende aantal deelnemers, arti, *et gemeentebestuur, zo deelde de burge- heester mee, stelde het zeer op prijs, dat de naam van Oegstgeest telkenjare aan haardeze marsen blijft verbonden. Hij noem eend dit aanleiding om bij vernieuwing een wisselbeker namens de gemeente beschik baar te stellen, die hij aan oubaas Beekes ^xand stelde. ver-| Op pad per» Na deze speech gingen de lopers op fad. Eerst de kleintjes, kabouters en wel- Cdie de 7'i km moesten tippelen, r het dorp ging de route via de Abt- :lweg, Haarlemmertrekvaart, Maredijk Houtlaan weer in de richting van de lempenaerstraat op de finish af. Hot eer- deel van deze route moest ook door de km wandelaars worden afgelegd., die ichter bij de Terweeweg links om gingen via de Oranjelaan in de richting Rijns- Voorhout verdwenen, om over de indslootkade in Sassenheim en de oude jksweg weer op hun beginpunt aan te De 20 km lopers moesten in Sas- i nog een ommetje maken via de om daarna op de 15 km te terug te komen en huiswaarts te Onderweg was het een lieve lust de idelaars te rien gaan. De wind was fleej|nlet gemakkelijk, vooral niet voor hen. lie de eer te beurt viel om vlaggen en itaoidaards mee te voeren. Een Op verschillende, vaak onopvallende, roterlaatscn' st°ndcn juryleden de prestaties de wandelaars te beoordelen. Zij cn geen gemakkelijke taak. Er werd diverse groepen keurig gelopen. An- gaven echter een slordig geheel te Als bijzonderheid kan worden ver dat niet alleen mensen deze tocht :elf$iebben meegelopen, doch dat ook „Kees", hond van de Marnixgroep uit Leiden, zaterdagmiddag 15 km op had zitten, deze prestatie kreeg het dier na af- dan ook de medaille aan een fraai i lint omgehangen, tot grote bilari- 'an de velen, die in en om Het Witte te Oegstgeest verzameld waren. Inmiddels kreeg oubaas Beekes de districtscommissaris gelegenheid een aanvang te maken met de prijsuitreiking Uiteraard werd begonnen met de 7Vè km lopertjes. De uitslag hiervan luidt: Dauwtrappers, Leiden. 2. Bestevaer, Kat wijk, 3. Houthakkertjes, Voorschoten, 4. -Mhala Panzi, Leiden, 5. Irmagroep, Voor schoten. Tussen de bedrijven door kreeg „Kees" zijn decoratie en werd de uitslag van de bands bekend gemaakt: 1. Haagse DAstri-ctsband, N.P.V., 2. Sint Franciscus- band, Leiden en 3 Gecombineerde Leidse band N.P.G.-N.P.V De uitslag van de 15 km mars luidt: 1. Poolster Vendel. Heemstede, 2. Dauw trappers, Leiden, 3. Sprokkelaars, Alphen a.d. Rijn, 4. Lodewijksgroep, Leiden en 5 St. Catha-rinagroep Roelofarendsveen. Bij de 20 km tocht kon slechts één prijs worden toegekend- De door ons blad be schikbaar gestelde beker g.ing naar ds Spaarnegeuzen te Heemstede. In-het al gemeen klassement werden drie prijzen uitgedeeld. De aardigste groep bij de kleintjes was volgens de juryleden de Houthakkers groen uit Voorschoten, die een wisselbeker van het N EK. en een wimpel ontving. Voorts in de grote klasse ae Dauwtrappers te Leiden, die daarvoor de wisselbeker van de gemeente Oegst geest plus wimpel ontvingen en ten slotte de Spaarnegeuzen te Heemstede, aan wie een vaantje werd uitgereikt. Dank Vanwege dit tweede lusitrum werden alle medewerkers door de organisatie uit genodigd tot een gezellig samenzijn na afloop van de marsen in hotel Het Witte Huis. Met een hartelijk woord bedankt: oubaas Beekes de vele medewerkers er medewerksters aan de Sint Jorismarsen, die telkenjare belangeloos hun tijd kracht hiervoor geven en zonder v hulp deze marsen niet tot stand zouden kunnen komen. Speciaal bedankte de heer Beekes B. en W. van Oegstgeest en d< colleges in de plaatsen waar de tocht ge woonlijk door gaat voor hun medewerking om alles goed en vlot te doen verlopen adjudant Koerten, die als groepscom mandant te Oegstgeest steeds voor prettige regeling in deze gemeente Ten slotte kreeg de „ziel van de Sint Jorismarsen", de heer Cr. v. d. Horst, een dankwoord voor zijn arbeid alsmede de vele organisaties, die voor prijzen zorg den. De heer Beekes hoopte nog tal var jaren op aller medewerking te mogen rekenen. Zaterdag werden te Oegstgeest voor de tiende maal de Sint-Joris- marsen gehouden. Burgemeester H. L. du Boeuff overhandigde de wisselbeker van de gemeente Oegstgeest aan de districtscommissaris oubaas A. Beekes. De beker ging later naar De Dauwtrappers te Lei den, die in het algemene klassement in de groep voor de groten (15 en 20 kilometer) beslag legden op de eerste prijs. Foto N. van der Horst. Verbondsdag te Leiden Prof. dr. J. H. Thiel over Monsieur Bergeret als classicus DE DEELNEMERS EN DEELNEEMSTERS aan de verbondsdag var het Ned. Klassiek Verbond, die dit jaar in Leiden werd gehouden, werden zaterdagmorgen in de Lakenhal ontvangen, waar de voorzitter van de afdeling Leiden, mr. A. J. Sormani, een kort woord van welkom sprak. Mr. Sormani vertelde het gezelschap oen en ander over de Leidse lakenindustrie en over de geschiedenis van het gebouw. Na de algemene vergadering in de Gro te Pers. waarbij mr. H. Schadee als voor- r werd opgevolgd door prof. dr. W. J. Verdenius te Zeist, terwijl de ex-voor- r werd benoemd tot erelid, had een ontvangst in het stadhuis plaats, waar loco-burgemeester Van Schaik het gezel schap verwelkomde namens het gemeen tebestuur en ln een toespraak zei dat de cultivering van de Oudheid, die het ver bond voorstaat, een belangrijke taak is. Heeft ook een bekend Nederlands dichter niet gezegd „In het verleden ligt het he in het nu wat worden zal"? De klas sieke beschaving is de grondslag van de huidige west-Europese. Na iets over de geschiedenis en de bouw van het stadhuis te hebben verteld, leidde de loco-burge- j meester de aanwezigen in het gebouw rond. Bergeret Middags was er een vergadering van de wetenschappelijke sectie, waarna prof. dr. J. H. Thiel een rede uitsprak over „Monsieur Bergeret als classicus". Spre ker had de centrale figuur uit de vier delige roman van Anatole France geno- niet de auteur zelf, omdat hij in zijn rede wilde nagaan in hoeverre de romanfiguur als een zelfprojectie is te beschouwen van de schrijver. Bergeret behoorde tot de minderheid van geeste lijk-superieuren, die ervan overtuigd wa- herolek is te vinden bij de niet bij de overwinnaars. Kamergeleerde, hoogleraar, man van stemmingen en begaafd met een fijne geest, gewoon zichzelf zowel als anderen in de maling te nemen, werd hij niet door zijn omgeving begrepen. Hij was een klas siek filoloog, meer Grieks dan Romeins. In het derde deel van de romancyclus ne- de ironie en het scepticisme, die de delen één en twee kenmerken, af en in het vierde ontbreken ze zelfs geheel en sprake van een mildere levenshou ding. Ook in het leven van France komt deze verandering voor. De slotconclusie prof. Thiel luidde: dat Bergeret i s t Anatole France had kunnen zijn, wat diens anticlericalisme betreft, wat hij had willen zijn. Prijsvraag Na de rede ging het gezelschap naar st museum van oudheden, waar onder deskundige leiding de Egyptische en de klassieke afdeling werden bezichtigd. Met geanimeerd diner in de foyer van de stadsgehoorzaal werd de verbondsdag be sloten. De eerste prijs van de Jaarlijkse prijs- De afdeling Leiden van de Kon. Ne derlandse Toonkunstenaarsvereniging heeft onder voorzitterschap van Iskar Aribo zaterdag in Dc Doelen haar jaar- Vergadering gehouden. De agenda van de ene ledenvergadering, die op 24 Jnni in Maastricht wordt gehouden, vormde het voornaamste punt van be spreking. Het afdelingsbestuur, beslaande uit Iskar Aribo, voorzitter, dra. Marie Veld- huyzen, secretaresse. Han Zirkzee, pen ningmeester, prof. dr. E. W. Schallen- berg en Martien Opdam, heeft in het afgelopen verenigingsjaar grote activiteit durf aan de dag gelegd. Vermeldens waard zijn onder meer de zeer geslaag de pijpersavond, de lezing over IJsland- muziek met muzikale toelichting door dr. Hallgrimur Helgason, en het huis- meert ten huize van de voorzitter. De goed bezochte vergadering vernam iet geestdrift, dat het ledental van de Leidse afdeling het afgelopen vereni gingsjaar belangrijk is gestegen. De pen ningmeester kon eveneens een optimis tisch geluid laten horen. Voorzitter Iskar Aribo werd herkozen. In zijn slowtoord bracht hij hulde aan secretaresse en penningmeester, waarna hij de vergade ring dankte voor de prettige en collegiale sfeer, waarin de problemen van uitvoe rende toonkunstenaars en pedagoeen aar de orde waren gesteld en besproken. raag voor studenten werd behaald door de heer Leo S. Meyers, theologisch stu dent te Amsterdam, die een verhandeling schreef over „De Mithrasdienst". Een eer volle vermelding kreeg de heer P. N. Gil- huisen, juridisch student te Leiden en woonachtig in Den Haag. voor zijn ver handeling over „Kreta en Hellas". Jaarvergadering Chr. Hist, jongerengroep De Christelijk-Historische jongeren groep te Leiden kwam zaterdagavond n voor een jaarvergadering. De heer C. Kamsteeg, voorzitter, moest het woord vele malen geven aan de secretaresse, J. Zilverentant, want zij kon heel wat meedelen over de komende acties. In het jaarverslag riep zij de leden op in erkiezmgsstrijd hard mee te werken. Zaterdag 2 juni wordt in Leiden een ver kiezingsbijeenkomst voor de provincie Zuid-Holland gehouden. Jongere sprekers zullen dan artikelen uit de jongerenfol- der van de CHJG „Lood om oud ijzer" behandelen. Daarna volgt een wandeling door Leiden en 's avonds zal mr. dr. K. de Vries in Rehoboth spreken. Tussen de huishoudelijke punten door zorgde de heer P. de Pater voor een in- sante afwisseling. Allereerst toonde hij foto's over en vertelde hij van zijl „Vakantie in de Alipen". De kleurendia' waren van een bijzondere kwaliteit. Dat de heer De Pater iets voor zijn hobby over heeft, bleek uit de foto's van dieren. De opnamen van een kerkuil waren ge maakt in een tentje, hangend aan de dakgoot. Ook de foto's van een wouw aapje hadden veel uren gekost Woud werden op deze avond ruimschoots gedemonstreerd. Haar leerlingen boden 'haar na afloop een fraaie plant ter 'herinnering aan deze avond aan, terwijl de voorzitter der Maatschappij voor Toonkunst de lerares namens het bestuur geschenk aanbood. Dr. J. van der Veen Zaterdagavond woonden we in de benedenzaal van de muziekschool van Toonkunst een voordrachtsavond bij, gegeven door leerlingen van de bekende concertzangeres en zangpedagoge mevrouw Annie Woud. Een im posante reeks vocalisten van uiteenlopende begaafdheid en technische scholing liet zich op deze avond horen. Men kon vaststellen, dat de toe vloed van zangleerlingen bij de muziekschool en in het bijzonder de be langstelling voor de lessen van Annie Woitd zeer groot is, en dat er onder deze leerlingen opmerkelijke talenten zijn. Natuurlijk zijn er bij zo'n gelegenheid diverse remmingen te overwinnen aard, hetgeen niet ieder gemakkelijk afgaat, doch over het geheel genomen mocht deze avond een succe: Het programma was tamelijk af wisselend. al viel een duidelijke voorkeur Bach. Handel en Mozart te consta teren. De plaatsruimte ontbreekt hier om alle veertien nummers van het program detail te bespreken. Wij willen dus slechts diegenen vermelden, die meest boeiden, al wil ddt voor vermelden geenszins een algehele depre ciatie inhouden. Van een reeds verdienstelijke techniek gaf de heer P. v. d. Kraals blijk an Bach en een vam Mozart (II tesoro). Mevrouw H. Barnard-Eetoppey trad tweemaal op, eerst met de aria „Bus» und Reu" uit de Matthaus-Passion Bach, begeleid door piano en twee steeds zeer toonvaste fluiten, later twee negrospirituals. Zij getuigde van veel talent, tevens van muzikaal inzicht en goede voordracht, al interpreteerde zij de spirituals wel wat te sentimenteel Mej. M. J. G. M. Braokel droeg op be koorlijke wijze twee Zuidafrikaanse liede. Van de drie werkjes, die me- E. Boogerd-Schlff zong, vol deed de aria uit Mozarts Figaro ons het beste. Haar expressie is nog wai vlak. haar intonatie bezit zeker kwaliteiten. Mevrouw F. Rensink-Zaalberg blonk 'ooral uiit dn Wolfs Der Wanderer. Vocale gaven zijn zeker aanwezig, dooh ook hier schoten de expressiemogeiijkheden te kort. Het omgekeerd© was het geval bij i. N. van Schagen. wier s'em materiaal mander indruk maakte dan haar uitste kende voordracht, met name in Brahms' VergebMohes Standchen". Een verrassing was het optreden van mej. A. de Graaff. dde ondanks haar nog jeugdige leeftijd blijk gaf van opvallende vocale en expressieve begaafdheid in van Pergolesi en Handel. Wellicht mogen we van deze zangeres nog veel verwachten. De heer A. F. de Jong beeldde de graaf t Mozarts Figaro zeer levendig en met opmerkelijk stemvolume uit. doch wel met iets teveel enthousiasme en iets te weinig fijnzinnigheid. Ten slotte zong mej. A. M. Thieme twee aria's van Verdi. aanvanke- en te hoge intonatie en een niet steeds toereikende technische scholing, doch later met meer overtuigende kwali teiten., vooral vocale. De zangers en zangeressen werden alle door leerlingen der muziekschool op het klavier begeleid, in het algemeen op ver dienstelijke wijze. Wij vermelden met lof het begeleidende spel van mej. N. van Schagen en de heer W. Rensink. De grote pedagogische hoedanigheden Maatschappij voor Toonkunst Openbare les met gevorderde leerlingen De Maatschappij voor Toonkunst hield zaterdagmiddag een openbare les voor vergevorderde leerlingen. Het ledkarakter komt nooit erg tot uitdrukking, maa heer J. Grefe had hier een uitzondering op gemaakt met zijn declaimatieklas6e. Verschillende oefeningen die op de le6 zijn leerlingen moeten doen. werden nu gedaan met personen uit de zaal. Het werd wel duidelijk, dat declamatiedes niet overbodig is als wel een6 gedacht Wordt. Ook declameerden nog drie van zijn leerlingen. Van de muzikale prestaties wa6 het op treden van Gerard de Groot (fluit) en Elly Disseveld (piano), respectievelijk leerling(e) van de heer J. Geraedts en de heer H. Geirnaert. het hoogtepunt. Zij speelden uit Histolres „Le petit ane blanc" van J. Ibert. De leerlinge van mej. L. Mosseveld, Jacqueline Kat speel de Fughette nr. 3 In D van G. F. Handel 2 Kleine Stücke van J. Haydn. Hoe Leiden spaarde In april werd bij de Leidse Spaarbank ingelegdt 1.023.590,51 en terugbetaald 993 892,64. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 914 en het aantal afbetaaldp boekjes 200. Op 6003 rekeningen van deelnemers aan de afhaaldienst werd 115.229,50 bijgeschreven. Er werden 569 busjes ter lediging aangeboden met een gezamenlijke inhoud van 13.003,98 Het tegoed der 37 640 inleggers bedroeg aafl" het einde der maand 26.111580.12. Mej. Hanneke Vermet, leerlinge van mevr. A. Waterman, zong van Handel „Alexander Balus" en van R. Franz „Aus meinem groszen Sdhmerzen" en „Lieber Sohatz, sei wieder gut zu mir". Dick Roosa (hobo) en Lydia Meyer (piano) mochten van hun leermeester, de heren G. Reyn6 en Geirnaert, „Chanson Triste" van P. I. Tsjaikowsky en „Pièce en forme de Ha- baneira" van M. Ravel spelen. Lies de Rooy (leerlinge van de heer R. Perdeck) had op haar programma tweestemmige inventionen in a van J. S. Bach en de Wals in Ges van F. Chopin, staan. Doctoraal examen Mevrouw A. van der VeenWiersma is aan de Leidse universiteit geslaagd voor het doctoraal examen Romaanse taai- en letterkunde Mevrouw Van der Veen is de echtgenote van onze muziek medewerker dr. J. van der Veen en neemt ook bü ontstentenis van haar man Hoofdleidster bij het kleuteronderwijs Geslaagd voor het diploma hoofdleid ster bij het kleuteronderwijs Annie Glas bergen te Rijnsburg, Tineke Wigboldu6 te Leidschend'amAnkie Wyrdeman te Lei den en Joke Wyrdeinui. Leiden Allen waren leerling van de Chr opleidings cursus te Leiden. Hollandse Maatschappij der Wetenschappen bijeen Voor het schrijven van gedenkboek over prof. Lorentz werd subsidie verleend In de zaterdagmiddag ln het gebouw het Spaarne 17 te Haarlem gehouden jaar vergadering van de Hollandse Maat schappij der wetenschappen heeft dc voor zitter. dr. J. E. Baron dc Vos van Steen- wijk, de directeuren en leden, die in het afgelopen jaar waren overleden, herdacht. Tot de diireo'euren behoorden jhr. F. Beelaerbs van Blokland, vice-president van de Raad van Statte, de heer D. G. Beuningen, alom dn den lande bekend als president-dareoteuT van de Steenkolen- handelsverenriglng te Rotterdam en ah kunstverzamelaar, mr. R. E. Kielstra. oud. directeur van de Kasvereniging en d« heer M. P. Voute, directeur en daarna ge delegeerd commissaris van Mirandolle. Voüte en Co. Overleden zijn de leden prof. dr. W. H. Keesom, oud-hoogderaar in de natuurkun de te Leiden, wiens naam verbonden ia aan 'het koude-laboratorium aildaar en ln het bijzonder aan het element helium, waarover hij een standaardwerk schreef, prof. dr. Clay, eveneens hoogleraar in de physica en bekend door zijn bestudering van de kosmische straling en zijn bestrij ding van de exploitatie der zogenaamde aard stralen'prof. dir. Van Everdingen, oud-hoogleraar van het Koninklijk Neder lands MeteorOlogisoh Instituut te De Bilt en prof. dr. H. J. Pos. de bekende hoog leraar in de wijsbegeerte aan de gemeen- te^uniiversiiteat te Amsterdam. De seoretanl6, dr. J. A. Bienens de Haan, Het Oosten vloog Wedvlucht van Het Oosten met oude duiven vanaf Mons op zaterdag 12 In concours 136 duiven, welke om 12 met sterke NW wind werden gelost, eerste duif bereikte zijn hok om 15.30,57 uur en maakte een snelheid van 913,44 m per minuut. De laatste prijswinnaar om 15,53.42 uur met een snelheid van 833.64 m per minuut. De uitslag 'luidt: J C v d Wee-Ie 1, H v d Vecht 2, 4, 17, 20, 21; L Burgers 3, 8. 24; F Breedijk 5, 25; J v Wezel 6, 10, 12; H Be ij 7, 22, 26; J Roeet 9, 13; Chr. Selier 1, 19; W Hartevelt 14, 16. 18. 23; B Singe- ling 15. 27. Oecumenische juristenconferentie op kasteel Oud-Poelgeest Prof. Schippers over het ethische en mr. Mulder over het juridische aspect T^EN GROOT AANTAL JURISTEN is dit weekeinde op kasteel Oud- Poelgeest te Oegstgeest bijeen geweest voor het bijwonen van de vijfde oecumenische juristenconferentie. Zaterdagmiddag sprak prof. dr. R. Schippers over „het ethische aspect". Prof. Schippers is hoogleraar aan de Vrije Universiteit. In het begin van zijn rede verklaarde hij dat, hoewel de ethiek een wetenschap heet te zijn, ethici in de ongelukkige omstandigheid verkeren geen eigen werkterrein te hebben, zoals juristen. Er is geen faculteit van de ethiek en het evenmin een wetenschap met een vol groeide problematiek. Ethiek is dan ook een praktische levensleer. Wanneer ethiek van toepassing wordt gebracht op ordening en strafrecht, wordt de gewe tensvorming van de mens daarbij betrok ken. Prof. Schippers maakte onderscheid tussen de ethiek in het groot, het bewa- van de humaniteit en de functionele ethiek, zoals de typische morele verhou dingen in huwelijk en gezin. Spr. bepaalde zich voornamelijk tot de raag over het geweten en over de ge rechtigheid. Het geweten omschreef hij als het onvermogen zich te onttrekken aan het bestaan van God en de verant woordelijkheid tegenover Hem. Hij be sprak de klassieke opvattingen. Thans ziet men het evenwel zo. dat het geweten niet is te beschouwen als een orgaan, want het gaat om de mens zelf in zijn totali teit, om recht en onrecht, goed en kwaad, eerlijkheid en oneerlijkheid. Hoewel het geweten op zichzelf subjectief is valt het toch terug op bepaalde normen, omdat ieder mens een aangeboren kennis heeft van het natuurrecht. Evenwel ontstaat het gevaar van gewetenloosheid, indien men tracht zijn geweten te sussen en vrij spraak voor zich zelf te krijgen. Spr. be sprak de vraag wat de gemiddelde mens opvangt van de rechtspraak en wat daar van tot het volk doordringt. Dit is be langrijk. want door kennis te nemen van de rechtspraak ontstaan voorstellingen omtrent recht en onrecht. Prof. Schippers haalde hierop Romeinen 13 aan. Gerechtigheid Zegt r het recht, dat dit de wet an zou men van de gerechtigheid kun- zeggen, dat dit de toestand is, die aan het gebod beantwoordt. Bijbels gezien is gerechtigheid: aalmoezen geven in dienst de andere. Men kan moeilijk spreken van juridische en morele gerechtigheid, echter wel van sociale ge rechtigheid. Dit is een begrip, waarbij het gaat c de i Spreker ging nader in op de verhouding van recht en moraal. Het recht moet uit voerbare geboden opstellen, daar het an ders niet is te handhaven. Vervolgens kwam de grensmoraal ter sprake en ten slotte het verwijt van de ethici aan de ju- n over wat deze laatsten gemaakt hebben van het huwelijksrecht. Juristen Herdenking Haagsche Schouw Het Ilde Depot Infanterie was zater dagmiddag opnieuw bij het monument aan de Haagse Schouw aanwezig om in een sobere plechtigheid hulde te brengen aan hen. die in de meidagen van 1940 ge vallen zijn. De belangstelling was zeker niet minder dan het vorige jaar. Nadat de ere-voorzitter en de secretaris van de commissie, de heren Sieperda en Zwa nenburg. een krans aan de voet van het monument hadden gelegd, werd één mi nuut stilte in acht genomen. Tijdens deze stille hulde en ook 'ijdens het sipelen van het Wilhelmus door Valkenburgs Harmo nie werd het gehele verkeer op de Haag- weg door de politie stil gehouden. Burgemeester Du Boeuff was met zijn ochtgenote ook bij de herdenking aan-we- kunnen stellig meewerken aan de verhef fing van de publieke moraal en daarom hoopte hij, dat zij bij de opbouw van de sociaal economische wetten beter werk zullen doen dan bij het huwelijksrecht. Het gaat immers om de liefde van de mens tot zijn medemens. Zaterdagavond werd na de maaltijd een bespreking over dit onderwerp gehouden. De oecumenische huisdienst werd gis termorgen geleid door mr. A. W. Kist, die tot thema had gekozen „De orde van ju risten", waarna 's middags sprak mr. A. Mulder, raadsadviseur van het ministerie van justitie, over het juridisch aspect. In de loop van de middag werd ook over deze inleiding een bespreking gehouden. deelde dn zijn Jaarverslag mee. dart het ruilverkeer van de maatschappij uitge breid was met ruiltra/nsacties met weten schappelijke organisaties dn Israël en Roe mende. Uit het archief werden fotokopieën van oude aTchdvallda verstrekt aan binnen. en buitenlandse belangstellendenEnkele subsidies werden verleend, o.a. een van f 2000 voor een gedenkboek over prof. dr. H. A. Lorentz. Prof. dr. B. A. van Groningen, hoog leraar ln de Griekse taal en letterkunde, hield een rede over „Apolilo". Tot leden werden benoemd prof. dr. W. Bleeker te UtTecht. prof. dr. H. M. J. Oldewedt te Amsterdam, prof. dT. F. van Heek te Leiden en dr. J. J. Went te Arnhem. De baten van het Piet er Langenhuizen- fonds werden toegekend aan de leiders van de tweede Nederlandse Andesexpe- dlirtie. AGENDA VOOR LEIDEN Maandag Beestenmarkt (bij molen De Valk), 8 u.: muzikale hulde aan 3-oktobervereniging (70 jaar). Steenschuur 6, 8 uur: De Natuurvriend, de heer Kok over het speciaal aquarium. Burcht, 8 uur: filmavond over het ge bruik van de werphengel. Dinsdag Stadhuisplein, half 9 v.m.: K. en O.- excursie naar Rotterdam. Burchtzaal. half 3: Alg. Ned. Bond van Gepensioneerden, jaarvergadering. Levendaal 1 (huishoudelijke voorlich ting). 2.305 en 7.3010 uur: tentoonstel ling huiselijke feestjes. Gebouw Herv. Diaconie (Oude Rijn |4c), 8 uur feestelijk samenzijn met huldiging jubilarissen. Woensdag Levendaal 1 (huishoudelijke voorlich ting), 25 en 7.3010 uur, tentoonstelling huiselijke feestjes. Schouwburg, 8 uur: toneelvereniging De Sleutelspelers met „Welterusten" door A. P. Dearsly. Tentoonstellingen Prentenkabinet, 25 uur: Het Parijs van Jean Marot (bot 16 Juni). Nachtdienst apotheken Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807, en apotheek „Tot Hulp der Mensohhedid'", Hooigracht 48, tel. 21060. GEMEENTE LEIDEN Officiële publikaties VAKANTIEREGELING KAPPEBSBEDRIJVEN 1956 Burgemeester en Wethouders der ge meente Leiden brengen ter openbare kennis, dat op de secretarie dier ge meente, kamer 125, Is nedergelegd ter lezing voor een leder gedurende drie maanden de Vakantieregeling Kappers- bedrijven 1956, vastgesteld door de Raad dier gemeente in zijn vergadering ran 7 mei 1956. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Öaan, zn. van H. R. Ansinghi en J. Milders; Roelof, zn. van C. D. Schats en C. P. Stokhuijzen; Paulus Hilarlus, zn. van L. C. T. Elferlng en A. L. M. Neder- pelt. Gevestigde en vertrokken personen In de iveek van 7 tot en met 12mei Te Lelden vestigden zich: V. di Bello. hulp-arbeider, de Sitterln. 29; A. A. M. van Benten, Doezastr. 15; R. de Boer, kantoorbediende, Haverstr. 52; L. C. Bosch van Rosenthal, Rijnsb.weg 95; G. R. van den Broek, de Goejestr. 30; P. G. Dille en fam., magazijnbediende, Gasstr. 78; F. T. Evans en fam., bedrijfs leider, Hoge Rijndijk 19; A. Gelman. Pa viljoenshof 29: E. B Gorner. Rijnsb.weg 156; G. de Groot, verpleegster. Rijnsb.weg 10; J. Guérin, vlgt. mkr. I KM. A. var Burenhof 33; J. Harmsen en fam., bank bediende, Roomburgerlaan 25; H. A. Be- rendsen-van der Horst, H. de Vriesstr. 65; W. F. Karstens en fam., notaris, Apo- thekersdijk 34; M. H. Leeflang en fab., elektromonteur. Lammensch.weg 178; van Maren, verkoopster, Herengracht 61; B. D. van der Mark, Leliestr. 22a; P. P. Arnst-van der Meij, Papengracht 25a; J. M. Oelmeijer en fam., techn. employé, Rijnsb.weg 140; H. Oostendorp, wed. Van Driel. Drie Oktoberstr. 7; G. H. Pee- ters. onderwijzer, P. C. Hooftlaan 1; P. G. Redegeld, rijksambtenaar, Boshuizer- kade 49; J. A. G. van Schalen, pastoor, Haagweg 13; A. G. Stockermans, zuster onderwijzeres, Pelikaanstr. 1; A. J. Tom, onderwijzeres, Plantsoen 93; J. va Veer en fam., tekenaar. Roomburgerlaan 39; E. M. J. Vermeulen, fröbelonderwijze res, Oude Vest 45; E. C. Lamens-Verwer, huishoudster, Aloëlaan 10; M. S. Verweij, 11. verpleegster, Hooigracht 11-29; A. D Tromp Meesters-Veth en fam., R. Vis- scherstr. 57; J. Ouwerkerk-de Vos, Hoge Rijndijk 138; L. de Vries, verpleegster, Rijnsb.weg 10. Uit Lelden vertrokken: M. W. de Haas-Akkersdijk en fam., M. Treubl. 71 naar Verenigde Staten van Noord-Amerika; H. M. Bakker, J. van Goijenkade 44 naar Canada; J. E. Bast, Nieuwsteeg 15 naar Amsterdam, P. Pot terstraat 14; L. A. F. Kooter-v. Berge Henegouwen. Schelpenkade 47 Oegstgeest, Oudenhofin. 18; L. Berkhof, Oude Rijn 3 naar Voorburg, Ln. v. Nw Oosteinde nr. 41; J. C. Bruijn, Nw. Rijn ar Amsterdam. Volkerakstr. 59; G. A. Buijtenen. Haagweg 47 naar Amers foort. v. Marnlxln. 57; A. van Distel en fam.. Druckerstr. 21a naar Delft, Phoe- nixtr. 34: A. Doze. Kaiserstr. 53 naar Leersum. Hoogstr. 8: D. N. Edelbaum, Lijsterstr 35 naar Verenigde Staten van Noord-Amerika: J. B. Engelen en fam., Stieltjesstr. 22 naar Rijswijk (Z.H.), Jac. van Offwegenlaan 34; W. Faas, Heren- str. 66 naar Amsterdam, Volkerakstr. 59; J. C. Haneveld-Fisser en fam., Noordein- depln. 8a naar Noordwijk, Kon. Astrld Boulevard 28; H. J. M. A. A. Geijer en fam., Rapenburg 47 naar Bunnik, Kon. Julianastr. 28; H. Geijskes en fam.. Ra penburg 60 naar Driebergen Rijsenburg, Oosterlaan 13; T. C. Monfils-de Graaff en fam., Noordeindepln. 8a naar Delft, Prof. Teldersln. 5; W. Hillebrand, Trans- vaalhof 6 naar Haarlem, Harmenjansstr. 26; L. H. Hoefsmlt, Coninckshof 8 naar Nieuwkoop, Rusthuis „Aar en Amstel"; M. C. v. d. Vossen-Horikx, W. Rozenstr. 18 naar 's-Gravenhage, Harstenhoekweg 203; C. H. Houwer, TTompstr. 58 naar Noordwijk, J. v. Henegouwenweg nr. 4; G. v. Westrienen-Jansen en fam.. Pioen- straat 27, Leiderdorp, Pinksterbloem nr. 114; L. C. v. Kesteren, O. Singel 192 naar Utrecht, C. v. Renesseln. 37; A. G. de Kier, v. Ledenb.6tr. 6 naar Indonesië; P. Knol en fam., Korevaarstr. 39 naar Zoe- terwoude, aan boord; A. M. H. Kooter, Schelpenkade 46 naar Oegstgeest, Ouden hofin. 18; A. W. de Kort en fam., Waard- gracht 39 naar Oosterhout, Leijsenhoek 15; M. F. Koolen-v. Leen, Lammensch.weg 178 naar Zoeterwoude, Vrouwenweg 42; P. E. Madjid, Hoogl. kerkgrt. 14 naar 's-Gra venhage, Fl. Grijpstr. 5; A. v. Marion, Oranjegrt. 43a naar Nieuw-Helvoet, Voor weg B 20; A. P. U. v. d. Mast. Rijnsb.weg 10 naar Wassenaar, Prinsenweg 95; J. W. Mastenbroek en fam., Balistr. 78 naar Sas senheim, A. Verkleijstr. 40; M. M. van Rossenberg-Mom, Timorstr. 37 naar Ren- kum. Bredelaan 2; A. E. E. Neger, A. Paulownastr. 1 naar Hilversum, Wezelln! 24; G. A. J. v. Olden en fam., Aalmarkt 11 naar Warmond, aan boord; J. Rijnsbur ger-Oudshoorn en fam., Rijnsb.singel 22a naar Zoeterwoude, Vlietweg 23; J. H. Penning. W. Rozenstr. 57 naar 's-Graven hage. Medemblikstr. 184; W. M. Pieters fam., Hofln. 135 naar Amsterdam, Su- rinamepln. 411; C. E. v. Lookeren Cam- pagne-v. Renterghem, Janvossenstg. 61 Den Helder, Jan Verfailleweg 178; J. B. H. J. Smitc, Schelpenkade 12 naar Goirle, Tilb.weg 104; M. H. Smits, Fruinln. 6 naar Vllssingen, Pres. Rooseveltln. 674; P. Straathof, Haverstr. 61 naar Alphen a d. Rijn, Hedastr. 4; A. Vierdag, Mezen- str. 2 naar Dordrecht, Steegoversloot nr. 44; E. Weijma, Waterstg. 4 naar 's-Gra venhage, Meloenstr. 87; H. J. Wttewaall tsoen 29 naar Vleuten-De Meern, 't

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3