CHRISTELIJK c Nieuwe traditie van aanvaarden van kunst der Ether golven Oplossing voor kwestie van handelsreizigers in C.N.V. Tachtig uur werken per week en toch nog tijd voor organisatie DAN MAAR ZO! Boeiende figuur 2 Het wonderlijke is, dat het nu kan Dirk Verèl: De geestelijke leiders kenden alleen „het geleende denken" (Van onze sociale redacteur) W/" AAROM hebben de geestelijke leidslieden deze traditie laten voortwoekeren, de traditie van kunstloosheid, van kunstverwer ping? Uit gebrek aan eigen inzicht? Omdat ze zelf slechts het „ge leende denken" kennen? Uit vrees? Want vrees is een machtige factor. Het zijn immers altijd de „contra's", die met geschal van hevige bazuinen hun „neen" verkondigen, die in traditionele zelfverzekerd heid elke aanval op hun heilig huisje trachten af te slaan, misschien wel, omdat ze onbewust beseffen, dat het maar kaartenhuisjes zijn. Maar wee degene, die door inschikkelijkheid, of door vrees, of om welke reden dan ook, hier wijkt voor de wind van leer uit de koperen trechter der bazuinen. Hij geraakt in het doodlopende slop der on wrikbare tradities. Beroepingsiverk NED. HERV. KERK Aangenomen naa 1. M. de Mey, t Zandt. GEREF. KERKEN GEREF. KERKEN (OND. ART 31) Drietal te Neede-Ri.be rgen: H, Meyerink te Aduard; H. Scholte te Nieuw-Leusen en J. J. Verleur te Lisse. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Rotterdam-West (vac.-W. F. Laman: N. de Jong te Katwijk aan sn J. Keunig te Barendrecht. Deze felle woorden sprak de voor zitter van de Christelijke Kunstenaars Bond, Dirk Verèl (Hilversum), toen hij in het openbaar gedeelte van de algemene vergadering van deze bond, zaterdag te Utrecht, sprak over „Kunst en Kunstenaar in de Protes tantse samenleving". Dat de verhouding van het Protes tantisme afwerend is geworden, was aanvankelijk te verklaren uit de afwe ring van wat de Roomse traditie had gebracht. Maar die afwerende houding is ook weer traditie geworden. Verloren voor de kunst. Is dat erg? Ja, het is erg, omdat we ervan ver zekerd zijn, dat alle talent, alle „gave", ook en misschien vooral het talent tot uitbeelden van het diepste innerlijk, van God gegeven is. En ook de gave tot waarnemen en van het welbehagen in wat wij „schoon" noe men. Wij zijn gehouden, met onze ta lenten te woekeren: hetzij dat gij eet, hetzij gij drinkthetzij dat gij schildert of verzen schrijft of beelden houwtEr zullen er zijn, die zich- zelven een oordeel eten of drinken, ook in het leven van elke dag of zichzelven een oordeel schilderen, of Maar het talent blijft een gave Gods, het talent van het vermogen tot doen en het vermogen tot zien. Boek VAN DE DAG Egon Larsen „Bouwers van een toe komst". Verhalen van ontdekkingen en uitvindingen. H. P. Leopolds Uitgeversmij. Den Haag. DIT IS een voortreffelijk boek, dat men niet naast zich kan neerleggen voor dat de laatste bladzijde is gelezen en de laatste held ons is voorgesteld. Een boek vooral voor de jeugd ge schikt. vooral de jongens kunnen hier hun hart ophalen. We krijgen korte beschrijvingen var. de uitvinding van o.a. de naaimachine, de schrijfmachine, de rubberband voor auto en fiets, de zetmachine voor de drukkerijen. Over dynamiet, en penicilline, over hefllcop- ters en tractoren, over saxofoons en stofzuigers, over de ruirrtefilm en mor seseinen. Ik ben overtuigd dat u geen beter boek kunt kopen in de komende boekenweek voor uw opgroeiende jon gens dan dit boek dei uitvindingen. Ik zie op de achterklap, dat er nog zo'n boek door de schrijver is gepubliceerd. Van harte aanbevolen. Wat ons allen duidelijk moet wor den, is, dat er een nieuwe traditie ge vormd moet worden: de traditie van dankbaar aanvaarden. Dan zal er een andere basis zijn. Maar om dat te bereiken, zal al wat tot de mensen spreekt, in krant en weekblad, kerk en school, door radio en televi sie, de taak moeten verstaan. Een traditie, die in drie eeuwe geworden tot geloofsmening, wordt niet van de ene op de andere dag omge zet. Hiermee zullen jaren gemoeid zijn. Maar het zal moeten gebeuren, willen eindelijk deze wijde ruimten worden opengesteld. Het wonderlijke is, dat het nu Wellicht, dat de machtige communi catiemiddelen van onze tijd er hebben bijgedragen, veel streken mensen uit het isolement te bevrij den. Overal, tot in de kleinste dor pen, ontstaan Christelijke culturele centra. Daarin zag de heer Verèl voor een verdere ontwikkeling een aanknoopmogelijkheid. In het bewustzijn van grote verant woordelijkheid zal aan vele tradities nieuwe inhoud gegeven moeten worden. De nieuwe traditie zal gericht moeten zijn op het wonder der kunstzinnige levensopenbaring, op de kunst, die een wonderlijk contact kan scheppen tussen mens en mens èn met de verborgen diepten van eigen geest; de kunst, die In wezen altijd blijft een gave Gods. lenden. In de huishoudelijke vergadering wer den in de plaats van de heren J. van Hulzen (Zeist) en K. Norel (Amster dam), die zich niet-herkiesbaar hadden gesteld, tot bestuursleden gekozen de heren Joh. C. Nobel (Amersfoort) er J. P. Kaasschieter (Groot-Ammers) Eerstgenoemde zal vrij zeker als secre taris gaan optreden. Besloten werd, contact te leggen mei andere organisaties op het gebied der cultuur, als die van koordirigenten organisten, om zo in federatieve weg tot breder samenwerking te komen. De Chrlstcn-Gymnasiastenbond in Neder land zal op maandag 16 juli a.s. zijn veertigjarig bestaan vieren in het be- kende conferentieoord IVoudschoten, tijdens het zomerkamp, dat van 12 tot 20 juli nabij Woudscbotén op het Ruige- veld gehouden zal worden. MELODIE en WOORD DINSDAG 15 MEI 1956 Hilversum I. 402 m. KRO: 7-00 Nws; 7.10 Gram; 7.45 Morgengebed en Ut kal; 8.00 Nws en weerber; 8.15 Gram; 9.00 V d huis- vrouw; 9.35 Waterst, 9.40 Lichtbaken; 10.00 V d kleuters; 10.15 Gram; 10.55 Idem; 11.00 V d vrouw; 11.30 Schoolradio; 12.00 Angelus; 12.03 Gram; 12.30 Land- en tuinb meded; 12 33 Amus muz; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws en kath nws; 13.20 Lichte muz; 13.40 Gram; 13.50 Gevar progr; 15.00 Schoolradio; 15.30 Franse muz; 16.00 V d zieken; 16.30 Puzzel mee PUZZEL No. 411 KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: I. Hooggeplaatst, 7 ge zinslid, 3. tenen mandje. 10. binnen. 11. gewaad, 12. spil. 14. nieuw, 15. voeg woord, 16. zangnoot, 18. voorzetsel. 19. klein persoon, 20. tolletgereedscnap. 22. lidwoord, 25. verschuldigd. Vertikaal: 2. Rivier in Rusland, 3 staaf, 4. gereed, 5. staatsman, 6. ver blijf, 8 lnsekt, 9. achter, 11. visje. 13 vruchtennat. 17. pers. voornaamwoord. 18. voorzetsel. 21. vissoort, 23. kenletters van Ned. vliegtuigen, 24. onmeetbaar getal. OPLOSSING NO. 410 Horizontaal: 1 Goedgeefs, 2 roer, ais, al, 3 artistiek. 4 alk. fee, net. 5 fan toom, r.o.. 6 amor, smalt. 7 dop, ala, kan, 8 arena. gene. 9 mand, tango. Vertikaal; 1 Graaf. Adam, 2 oorlam, ora, 3 eet, knop. en, 4 drift, rand. 5 gas, Eos. lat. 6 ei. te. oma, ga, 7 es, in maken. 8 fa, eerlang, 9 sik, tot, n*0- ZIekenlof; 17.00 V d Jeugd; 17.40 Beursbei 17.45 RegerlngsuitzRijksdelen overzee: ensen in Zuid Nieuw-Gulnea. door Pater G igwaard. M S C: 18.00 V d jeugd; 18.20 Sportpraatjc; 18.30 Cello en piano; 19.00 Nws; ?.ralT!: 1915 Ult het Boek der Boeken; 19.30 Muzikale parade; 20.20 Act; 20.35 De gewone man; 20.50 Gram; 21.20 Mens en hu welijk. caus; 21.40 Sopr en piano; 22.00 De geestelijke hygiëne van de moderne wonlng- w~stadsontwikkeling, vraaggesp; 22.10 nu. 22,4$ Avondgebed ning AVRO: 8.00 Nws; 8.15 Toerwagenrally; 8.30 Gram; 9.00 Gym v d vrouw; 9.10 V d, 9.15 Gram; 9.40 Morgenwijding; 10.00 10.30—10.35 Toerwagenrally); 10.50 V d kleuters; 11.00 Mandol "1.30 Volksliederen; 11.50 Gram; 12.00 Mi, rk; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.35 Toer- /agenrally; 12.40 Gram; 13.00 Nws; 13.15 Meded of gram; 13.20 Promenade-ork: 13.55 Koersen; 14.00 Liederen _ovcr de romantiek .40 Scheolradlo; 15. 16.00 Gram (16.20 Jeugd: 15.30 Kamermi.. igenrally); 16.30 V Pianospel'; 18.30 ■16-25 T< 17.30 Gram; 18b0 Nu.. V d Jeugd; 18.45 Gram; 18.55 Parijs spi Engeland, BBC .ram. 12.26 V d (ws. 1310 Discussie. 13.55 Sport. 14.00 V d scholen. 15.00 Crltieken. 15 45 Barok-ens. 16.4f Caus 1700 V d kind. 17.55 Weerber. 13.W Nws. 18.15 Caus. 18.25 Sport. 18.30 Lichtt 1915 jjoorspi 20.00 progr. 21.00 Nws. 21.15 Klankb. 20.30 Geva Caus. 21.45 Koorconc. 22.15 Ca__. 22.45 Pari overz, 23.00 Nws. 23.08—23.13 Koe iz. 13.45 V d kien 00 Amus muz. 15.4 s Dagb, 16.30 Orgelspel. 17,00 Dar i Mil ork. 16.15 ilspel. Hoorsp, 19.00 Ni 20.00 Gevar progr. 23.00 Voordr. 20.30 Klankb. 21.00 Lichte m 22.15 Act. 22.20 Amus muz, 23.15 Orgelspel, 23.50 Progr-ov< 12.34 GbUHMMU- Schoolradio. 15 45 Gram. 16.00 Koeri Orgelspel. 18.30 Vlaamse muz. 17.00 Nu 17.45 Boekbespr. 18.00 '9.00 Nws; 19.40 20.00 Gevar progr. 22.00 Nwi Advertentie EEN WOORD VOOR VAN- DAAG Zonder te weten... „Door het geloei is Abraham, toen hij geroepen werd, in ge hoorzaamheid getrokken naar een plaats die hij ter erfenis zou ontvangen en hij vertrok zonder te weten waar hij komen zou...-". Zo wordt ons in Hebreeën 11 de eerste geloofsdaad van Abraham beschreven. „Zonder te wetendat is iets fascinerends. Abraham liet op Gods woord alles in de steek: zijn land, zijn familie, het huis van zijn vader hij ruilde het alles in voor een vage toekomst. Een toekomst zonder één ander houvast dan Gods belofte! Zonder te weten voor de moderne mens is dat een obsessie. Die mens heeft in de afgelopen paar jaren krachten ontketend door zijn technisch vernuft maar op hetzelfde ogenblik be kruipt hem de vrees: waarheen zullen die krachten hem voeren en waar zal het einde liggen? Zie toch naar Abraham. Hij legde zijn toekomst in Gods han den. Vol vertrouwen. Omdat God hem een nieuw land had beloofd, voor hem en zijn kinderen. Heb ben wij niet diezelfde belofte van God? Wacht ons na dit leven niet een beter, dat is een hemels leven? Vertrouwen op God dat is de boodschap waaraan ons ge slacht zo dringend behoefte heeft. En u en ik moeten het voorbeeld geven. De schooldag van de Theologische Hoge school der Gereformeerde Kerken (ond. art. 31) te Kampen zal dit jaar op 26 september worden gehouden. Aan de vooravond van die dag komt m< bidstond bijeen. Hoofdbesturen aanvaardden conclusies Federatief verband tussen N.C.B.B. en N.C.H.V. (Van onze sociale redacteur) ER blijkt alsnog een weg gevonden te zullen worden, waardoor de Ned. Christelijke Handelsreizigersvereniging haar plaats in het CNV kan behouden. Na een zeer ernstige overweging, de heer H. R. Plomp, secretaris van het CNV sprak zelfs van „een worste ling" van bestuur en verbondrraad van het CNV is de oplossing gevonden in de vorming van een federatie tussen NCBB en NCHV, speciaal ten behoeve van de handelsreizigersaangelegenheden. Een drietal conclusies daaromtrent is door de hoofdbesturen van beide organisaties aanvaard. Reeds zijn commissieleden (elke organisatie 2, plus 2 van het CNV) benoemd, om een reglement voor dit fede ratief verband te ontwerpen. bespreking van het beleid hoofdbestuur in de zaterdag te Utrecht gehouden algemene vergadering van de NCHV een punt met een zeer bij zonder accent. De heer Plomp, sprekende namens het CNV, had sterk op het nxstreven van de federatiegedachte aangedron gen. Verschillende afgevaardigden van afdelingen en ook hoofdbestuurs leden betreurden het echter, dat in „De Gids" zonder overleg dc voor lopige overeenstemming was gepubli ceerd. Liever had men het in de eigen organen der beide organisaties gele- De heer Plomp wees er daartegen over op, dat de blijdschap over het bereiken van overeenstemming bij het CNV-bestuur zo groot was. dat daar uit de publikatie is te verklaren. De vergadering bleek overigens geen bezwaar te hebben tegen deze ontwik keling, mits de eindbeslissing maar in de algemene vergadering wordt geno- vachten, dat de kwestie rondom de 'tZijn toch heus geen koekebakkers! (Van onze sociale redacteur) TV7AAROM de koekebak- VV kers in onze taal. zo'n geringe.roem hebben, dat hun naam gebruikt wordt als aanduiding van gestun tel, is één van de duistere geheimen van de Neder landse spraakmakende ge meente. In werkelijkheid hebben de koekebakkers niet alleen een eerzaam vak, maar dragen zij bij tot de faam van verschil lende gemeenten in ons land. En ook organisato risch hebben zij menige goede prestatie geleverd. Wij moesten daaraan den ken, toen. wij de geschiede nis overzagen van de Ned. Centrale Bond van Christe lijke arbeiders(sters) in de bedrijven van Voedings- en Genotmiddelen, die op 1 april 40 jaar bestond#en dit feit in mei zal herdenken. Het zijn wel niet alleen koekebakkers, die in de NCVGB georganiseerd zijn, maar ze behoren er toch bij en vormden er mee de oor sprong van. In 1894 be stond reeds in Amsterdam de broodbakkersvereniging „Ons Beginsel", die ln 1902 werd omgebouwd tot de Bond van Christelijke Bak kersgezellen en in 1906 ge reorganlseerd tot de Chris telijke Bond van Bakkers gezellen, Chocolade- en Sui kerbewerkers. Deze laatste groep was er bij gekomen, nadat tever geefs een poging tot afzon derlijke organisatie was on dernomen. In 1903 waren in Amsterdam de Christe lijke bierbrouwersgezellen tot organisatie gekomen. Ook zij hadden de naam „Ons Beginsel" gekozen, een naam die in 1908 ver lengd werd met het woord Een compliment bij het veertig-jarig bestaan „getrouw", toen een natio nale bond werd gevormd. In 1912 kwamen de slagers tot organisatie. Deze drie groepen waren het, die op 1 april 1916 door een grote fusie de NCVGB vormden. Het waren dus niet alle maal koekebakkers, maar het waren ook geen koeke bakkers in die denigrerende zin, waarin dat woord wel wordt gebruikt. Eerder moet men ver wonderd staan over de geestkracht, die deze men sen opbrachten, om een or ganisatie te bouwen. HOE was de toestand van de bakkersgezel in het eind der vorige eeuw en het begin van deze tot zo om streeks 1920 toe? Men kan slechts zeggen: abominabel slecht. De bakkers behoor den tot de meest besproken groepen arbeiders in die tijd. Nog in 1916 en het was aan het begin van de eeuw slechter werd in een cao vastgelegd, dat de werktijden in het middenbe drijf waren 11 uur per dag en 15 uur op zaterdag, dus 70 uur in totaal, waarbij dan nog 4 overuren konden komen. Nu. die werden in de koekebakkerstijd, zo be gin december, dan ook ze ker gemaakt en waarschijn lijk nog wel meer dan ver dubbeld. De nachtarbeid was de grote kwelling, waardoor de bakkers be kend stonden als de groep arbeiders, die er altijd bleek en mager uitzagen. De strijd tegen de bakkersnachtar- beid is bijna een afzonder lijk hoofdstuk in de sociale geschiedenis. En hij is nog niet helemaal ten ein de. Met de chocolade- en sui kerbewerkers was het al niet veel beter: 11 uur per dag en van juli tot septem ber overwerk, waardoor de werkweek opliep tot 80 90 uur, terwijl dat overwerk niet betaald werd! Het hoor de bij het vak! Wie onder die omstandig heden nog tijd en lust voelt, een organisatie te bouwen, die dan ook nog vasthoudt aan „ons beginsel", bewijst daarmee, over bijzondere geestkracht te beschikken en is dus zeker geen köeke- bakker. Dat bewijst trouwens heel de geschiedenis van de NCVGB. Want die heeft, al thans voor het externe, he lemaal geen buitengewone momenten. Er is rustig voortgebouwd in al die 40 jaar aan de vestiging en bevestiging van een behoor lijke sociale positie voor de werkers in de bedrijven van voedings- en genotmiddelen. Daaraan hebben mannen gewerkt als F. W. Hüter en J. Hermans Jr. (Amster dam), H. Diemer, D. den Braber, A. de Haan (Rot terdam), A. Hanemaayer (Delft), J. Z. Kannegieter, (Amsterdam), M. Steussy (Utrecht). Er zouden veel meer namen te Maar die van hen. die nu in functie zijn, komen in de dagen van de jubileumvie ring nog wel ter sprake. Eén 'naam echter mogen we niet vergeten, die van J. Otten (Rotterdam), die de voort zetting van zijn werk voor de bond in de bezettingstijd met de dood moest beko pen. HET werk trok, zoals ge zegd, naar buiten slechts weinig de aandacht. Maar wie nu in het slagers-, bak kers-, suikerwerkbedrijf rondkijkt, zal van de oude toestanden niets meer aan treffen, hoewel er om het bedrijf nog altijd wel enig gerucht over deze histori sche dingen vaart, dat zelfs de toeloop van jonge vakge noten schijnt te belemme- Merkwaardig is echter, dat deze bedrijven niet ach teraan komen, als het gaat om de zaak van de bedrijfs organisatie. In 1916 kwamen drie bon den. die tezamen 693 leden telden (bakkers 543, slagers 39, drankbereiders 79) en 3.432.39 'in kas hadden, met elkaar tot vorming van een centrale bond. Nu zijn er 4976 leden. Toen de Duitsers op 25 juli 1941 het bondsvermogen in beslag namen, gold dit een bedrag van ongeveer drie en een kwart ton!. Het batig saldo van de bond heeft op het ogenblik een zelfde niveau bereikt, een duidelijk bewijs, dat de bond niettegenstaande de uiterst moeilijke oorlogsja ren in elk opzicht een ge zonde bond genoemd kan worden, die een compliment verdient bij de viering van dit veertigjarig bestaan. ganisatle van handelsreizigers, die nn reeds vele jaren in de Christelijke vak beweging tot moeilijkheden aanleiding heeft gegeven, wordt opgelost. Meer dan loonslaven Was het mee onder de invloed hier van. dat de algemene vergadering van de NCHV zulk een prettig en mild ka rakter droeg? Voorzitter A. Graafland, die zijn 28e algemene vergadering leidde en zich herkozen zag (voor de laatste maal, zo als hij aankondigde, want hij wil heen gaan voor zijn leeftijd een bezwaar wordt) riep in zijn openingswoord allen op ten strijde tegen de onverschilligheid, die velen tonen t.a.v. de organisatie. „Veel erger dood dan door het lood is die door onverschilligheid", citeerde hij. De taak der organisatie, zeker niet die der Christelijke vakbeweging, is niet af. nu er zoveel bereikt is. Wij zijn meer dan loonslaven, die alleen zien op wat ze verdienen. Belangrijker dan 2 of 3 procent, dan een behoorlijk garantie loon, is een goede rechtspositiei egeling ter voorkoming van evenveel onzeker heden als er dagen ln het jaar zijn. Die ontbreekt nog veelal bij de handelsrei zigers. Het hoofdbestuur ontvangt nog al tijd heel veel „zenuwenbrieven", waarin allerlei scheve dingen aan de dag komen: ontslagen door reorgani satie, rayonveranderingen, wijziging der voorwaarden e.d., dingen, die col lega's slapeloze nachten bezorgen. Juridisch is er soms wel wat aan te doen, maar soms ook niet, want er is altijd wel een stok te vinden, een „dringende reden" voor ontslag. zigers. De heer Graafland noemde als een slecht voorbeeld de model-arbeidsover eenkomst voor handelsreizigers in de schoenindustrie, die alle slechte bepalin gen bevat, welke de wet toelaat. Daar tegenover staan echter successen van het georganiseerd overleg, bijv. in dr textielgroothandel. Gaandeweg wordt terrein gewonnen. Ook is het garantie loon over de hele linie belangrijk op getrokken. De samenwerkingsgedachte vindt meer en meer ingang. Indien de voortekenen niet bedriegen, zal de motie, om ook de handelsreizi gers te doen delen in de 3 pet. 1955 succes hebben. Enkele branches gaven reeds een aanbeveling in deze richting. Het* punt, waarom het nog gaat, is dat deze 3 pet., als het goed is, gegeven moet worden over vast sa laris plus provisie, want dat Is het in komen van de handelsreiziger. Voor het eerst in de geschiedenis de heer H. J. Vermeulen, voorzitter de NCBB en oud-voorzitter van dc tionale vakgroep handelsreizigers daar van, in de NCHV-vergadering aanwezig. Hij hield een hartelijke toespraak, waar in hij er de nadruk op legde, dat alleen door georganiseerde actie iets te berei ken is voor arbeidsvoorwaarden en rechtspositie. Van belang acht hij ook, dat de reizigers erop toezien, dat zij bij de vorming van ondernemingsraden daarin niet ontbreken. Verkiesing Daar het bestuur in zijn geheel zijn m?Maat ter beschikking had gesteld, mo ten acht bestuursplaatsen bezet worden. Bij de uitslag bleek, dat vijf der aftredenden herkozen waren, nl. de heren H. Bontkes (Zwolle), A. de Klerk (Vlissingen), W. van Rees (Gouda), Joh. J. Schuman (Den Haag) en W. van Wijngaarden (Rotterdam; de beide laat- sten zijn reeds jaren resp. penning meester-redacteur en secretaris). Als nieuwe bestuursleden deden hun intre de de heren W. Kamp (Den Haag), K. Visser (Groningen) en T. Walhout (Ber gen op Zoom) De voorzitter richtte hartelijke woor den van afscheid tot de vertrekkende bestuursleden, de heren T. Boiten (Gro ningen) en P. Klootwijk (Vlaardingen). Verslagen en voorstellen werden in vlot tempo afgehandeld. Grote aandacht bestond er voor levendige referaat van mr. H. A. Schuit, de directeur van de Jaarbeurs over „de vertegenwoordiger en de jaar- 15. Maar het was een feit dat Day's opmerking over „opscheppen" Bader even sterk had ge schokt als toen Halahan hem in Cranwell op z'n nummer had gezet; hij begon wat meer op zijn woorden te letten en onthield zich van al te opvallend stunten. Bovendien waren de Spring- bokken uit Zuid-Afrika overgekomen om een se rie wedstrijden tegen het Engelse rugby team te spelen en met dat doel voor ogen trainde hij harder dan ooit. Hij was er zo fel op z'n „cap" te behalen, dat hij zelfs niet over de mogelijk heid van deze onderscheiding kon spreken. Elke Zaterdag speelde hij voor de Harlequins, wetend dat de keuzecommissie hem gadesloeg en hij was wanhopig toen hij bemerkte dat hij overtraind en niet in vorm was. De andere vliegers bleven hem geruststellen en zeiden dat alle narigheid voorbij zou zijn zodra de keuze commissie het team van de Gecombineerde Strijdkrachten had samengesteld voor de eerste ontmoeting met de Springbokken- Eind november werd het team der Gecombi neerde Strijdkrachten gepubliceerd en daar stond het: „Fly-half D. R. S. Bader." Het was precies als die keer toen hij voor de eerste maal zijn naam op het publicatiebord had gezien bij de bekendmaking van het eerste team van zijn school. Dagenlang genoot hij van het vooruit zicht en die Zaterdag speelde hij met een onge kende energie en felheid. Vlak na de rust wierp hij zich tegen een reusachtige Springbok aan. die op zijn doellijn afstoof, bracht hem neer, maar brak daarbij zijn neus. Over een week of drie zou het nationale vijftiental worden ge kozen; er stond té veel op het spel en dus speelde hij door. De volgende Zaterdag speelde hij weer voor de Harlequins, zonder zelfs de moeite te nemen d* piloot zonder benen i Douglai Bader, zijn neus eerst te laten verzorgen en ofschoon hij zich tot het uiterste inspande, verknoeide hij passes en liep de rest van het week-end te pie keren over zijn onbetrouwbare vorm. Op de ochtend van 14 december 1931 was het helder weer met goed zicht en hier en daar wat verspreide cumulus wolken op ruim duizend me ter hoogte. Om een uur of tien was Bader, niet ver van het vliegveld vandaan, zijn slechte stem ming aan het verdrijven met wat aerobatiek, toen hij twee Bulldogs zag starten en zich her innerde dat de vliegers Phillips en Richardson naar het Woodley vliegveld zouden gaan om Phillips' broer op te zoeken, die daar de lei ding van de luohtvaartclub had. Bader voegde zich bij hen en ze landden model op het gras veld van Woodley. In het clubhuis stelden enige jonge vliegers, die daar koffie zaten te drinken, Bader aller lei vragen over aerobatiek en toen deed iemand het voorstel dat hij een demonstratie laag stun ten zou geven. Bader zei dat hij er geen zin in had. In Hendon hadden ze met Gamecocks ge demonstreerd en de Bulldog was een heel ander toestel (waarbij hij zich met een gevoel van on behagen Harry Day's opmerking over „opschep pen" herinnerde) Er werd niet meer over ge sproken tot het ogenblik dat ze opstapten en een jongeman er weer over begon. Weer wei gerde Bader en toen grinnikte iemand en maak te een onbenullige grap over „bang zijn". Hij zei het zo, dat het als een uitdaging klonk. Richardson startte eerst en een nijdige Ba der volgde hem. Toen Phillips de lucht in ging, maakte Bader een scherpe bocht, keerde terug en dook in een lage run over het vliegveld. In het 'clubhuis sloeg een groep jonge vliegers hem gade. Een beetje wiegelend in de ther miek schoot de Bulldog met brullende motor vlak over het gras, wipte over de omheining van het vliegveld en schoot op een punt af, vlak naast het clubhuis. De neus ging iets omhoog en het toestel begon een roll naar rechts- Hij had de knuppel in de juiste standmet een beetje roer om de neus op te houdende knuppel naar voren om dat zo te houden en— toen het toestel wentelde, trok hij de gashandle over om de motor op toeren te houden. Toen voelde hij het toestel wegzakken. Hij haalde de knuppel stevig over; de vleugels waren nu ver tikaal, ze glommen in het zonlicht en het toestel viel nu snel. Verbeten wrong hij het om en het kwam reeds snel uit de rolltoen op het laatste ogenblik de vleugeltip het gras raakte en de neus omlaag werd gerukt. Met een ont zettende klap sloegen de propeller en de neus in de grond. De motor werd afgerukt, sprong in een wolk van aarde weg en het was of de over de kop slaande Bulldog in elkaar werd ge frommeld. Vastgehouden door zijn riemen voel de Bader niets, doch hoorde hij slechts een af schuwelijk lawaai. Het was plotseling rustig op het vliegveld, alleen hing een dichte stolwolk rondom het armzalige wrak, dat er uitzag als een prop bruin papier. Toen de stof zich op het gras legde, renden de mannen uit het clubhuis het veld op. (WORDT VERVOLGD) JN mr. H. P. Marchant, wiens over-f lijden op 87-jarige leeftijd wij van daag moeten berichten, is een man heengegaan, die gedurende enkele -ientallen jaren in de politiek van >ns land een wel bij uitstek boeien de figuur is geweest. Zó boeiend, dat hij vandaag stellig nog spreekt totj de verbeelding van velen, ook all het reeds in 1935, na zijn over gang tot de R.K. kerk, dat hij zich uit de actieve politiek had terugge trokken. Zijn naam was verbonden aan meer- dan één opmerkelijke gebeurtenis uitj >nze politieke geschiedenis van dezen •erste helft der twintigste eeuw. Zijnt ïaam was ook verbonden aan die^ merkwaardige, we zouden willen zeg-fo gen: echt Nederlandse politieke par-&; tij, welker invloed op ons politieke); leven steeds van betekenis is ge-[ weest: de Vrijzinnig-Democratische^ Bond. ge Deze Vrijzinnig-Democratische Bond^. werd in het jaar 1901 door de jongen Marchant samen met prof. Jo-pi sephus Jitta opgericht en daarmeetF trad in de politieke arena een partijs staande tussen de socialistische partijH de liberale partij, een partij die}}} i groter betekenis werd dan haarif ledental of haar zeteltal wel eens0* deed verwachten- DIT laatste hing stellig hiermede^ samen, dat zij in haar rijen ver houdingsgewijze zovele markante per- nen telde. p* Wij voor ons, toch zeker geen aan-pj nangers van de vrijzinnig-democrati-«p sche opvattingen, hebben het steeds" gezien als een verarming en heU daarom ook steeds betreurd datló deze partij na de oorlog niet opnieuw!80 is verschenen. Zeker, er zijn in naoorlogse jaren nog wel enige po-& gingen in deze richting gedaan, maar?1 resultaat hebben zij niet opgeleverd,L Na de oorlog, toen zovele geesten^ gistende waren, kwam er duidelijk^ verwarring in de gelederen der vrij zinnig-democraten. Een deel gingw naar de liberalen, een ander deel)1' richtte met de vóóroorlogse socialist ten de Partij van de Arbeid op. Een man als Oud, die steeds een grote?1 figuur in de Vrijzinnig-Democratische^,, Bond was geweest, was wel een be-jdi wijs van dfe verwarring. Eerst riepdl hij méé de P.v.d.A. in het leven, maar werd toen liberaal, om zelfsb voorzitter en fractieleider van de^J V.V.D. te worden. Nog zeer onlangsy meende hij zelfs te mogen zeggen,'l" dat hij nimmer aan het liberalisme'?1 had getwijfeld n ^AN dit alles heeft mr. Marchant geen aandeel meer gehad. Hij had zich reeds in 1935 uit de politiek'di teruggetrokken. Maar vóór dien had>~ hij genoeg van zich doen spreken. Want een strijdbare figuur was hij.; In het parlement waren zijn inter rupties, er uit geworpen met schorre stem en ietwat kefferig. Om één gebeurtenis uit de jaren!}' twintig in de herinnering terug tem roepen: dan denken we uiteraard»! aan de kabinetscrisis van '25'26, Rondom het gezantschap bij de Paul deden zich in die tijd allerlei drei-ci gende perikelen voor en mr- Mar^ chant, de snelle denker in politieke^ mogelijkheden, zag zijn kans schoon de rechtse coalitie te breken. Dit ge lukte nem oeter dan om vervolgen* ook een kabinet in elkaar te zetten, dat zou moeten bestaan uit vrijzinnig democraten, socialisten en rooms-ka- tholieken. Het was de grote Nolens, die hem toen een „niet thuis" gaf. Toen enkele jaren nadien tijden! het tweede kabinet-Colijn mr. Mar chant minister werd, en wel onderwijs, heeft hij weer heel wat van - zich doen spreken, vooral door zijn activiteiten op het gebied vat de spelling. De uitdrukking „Niet zoo, maar zo" Is er een sprekende herinnering aan. yOOR Marchant heeft zijn minis terschap nog een bijzonder ongedacht gevolg gehad. Hij schreel er zelf later dit van: „Voor mij is de bijzondere ervaring deze geweest, dal ik ambtelijk in nauwe aanrakinf kwam met katholieke instellingen, inzonderheid van onderwijs, met hel personeel daarvan, en dientengevol ge met vele priesters. Ik vond een intelligentie, een levenskracht, een levensblijheid, een organiserend vermogen, een liefdevolle samenwer king, die mij sterk hebben getroffen- Jk wilde weten, waaruit deze krach ten waren voortgekomen. Ik deed wat ik te lang had verzuimd: maakte studie van de katholieke ge loofsleer Dit heeft, zoals men weet, geleld tot zijn overgang naar de R.K. kerk, Velen zullen zich herinneren, hoe veel gerucht dit veroorzaakte. De man die steeds voor het uiterlijk zulk een cynicus was geweest, was ontvanke lijk gebleken voor de mystiek van ae R.K. kerk. En daarmee trad hij terug uit het politeke leven. Dat was het offer dat hU bracht Maar hij liet in hel politieke leven een plaats leeg, die niet gemakkelijk te vervullen was.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 2