HOLLANDSE BLOEMEN DEDEN HET GOED IN MOSKOU Vele duizenden Russen keken hun ogen uit Voorschotens kweker ontwikkelde nieuw type narcissen Ring van boerenleenbanken in de bloembollenstreek OPENBARE ULO-SCHOOL OP 1 SEPTEMBER IN GEBRUIK NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 ZATERDAG 12 MEI 1956 Nederlands-Russische tentoonstelling TN MOSKOU laat het voorjaar op zich wachten. Vorige week lagen op enkele plaatsen nog grote hopen sneeuw in de straten en dreven scherp gerande ijsschotsen in de rivier de Moskwa, die dwars door deze prachtige, acht eeuwen oude stad loopt. In de bloemenwinkels merkt men eveneens, dat het klimaat hier achter is. De sortering is eenvoudig en op de pleinen hebben de typische marktvrouwtjes alleen maar zelfgekweekte sneeuwklokjes (Leucojum) en tulpen in hun mandjes. Toch worden goede zaken gedaan, want de Russen houden bijzonder veel van bloemen. Net als in Holland ziet men wandelende mensen voor de Bloemen-etalages bewon derend stilstaan en kopen van hun werk komende mannen een bosje bloe men om vrouw of mèisje te verrassen. Och, het is allemaal eigenlijk zo heel gewoon. Bloemen geven kleur en vrolijkheid aan het leven en de mensen in het onmetelijke Sowjetrijk verschillen in de grond van de zaak heus niet zoveel van ons, dat zij niet even goed van sfeer en gezelligheid zouden Wm*. Een kijkje bij de inzenaing van de Nederlandse bloemiste rij, opgesteld in een gebouw in het park voor cultuur èn ont spanning in Moskou. houden. Het Russische volk heeft oog voor de schoonheid van bloemen en het ligt dus min of meer voor de hand, dat het gaarne uit veel meer soorten zou kiezen. De Rus sische tuinbouworganisaties hebben daar om twee jaar geleden aangedrongen op contact met de Nederlandse bloemisten wereld en één der directeuren van de Moskouse Botanische tuin kwam daarop naar ons land om de mogelijkheden, die hier op bloemengebied liggen, nader te bestuderen. Later volgden nog een paar mensen van de stadsplantsoenendienst en ten slotte is uit deze toenadering de Hol landse deelneming aan bloemententoon stellingen te Moskou gegroeid. „Zeg het met bloemen", luidt het spreekwoord en inderdaad: Hoe zouden wij de Russen an ders dan met Flora's kinderen zélf tonen, wat wij hun kunnen bieden. Geurige zending En zo hebt u reeds eerder in de krant kunnen lezen, dat tegen het einde van de vorige maand een Nederlandse delegatie onder leiding van dr. A. J. Verhage naar Moskou is vertrokken om voor de tweede maal in de historie een Russisch-Neder- landse bloemenshow op te bouwen. Per K.L.M.-vliegtuig werden grote hoeveelhe den tulpen, hyacinten, anjers, rozen, se ringen, gerbera's, fresia's, anemonen, cy clamen en nog vijftien andere soorten bloemen en een aantal planten naar Praag gebracht, waar de tweeduizend kilogram wegende vracht in een toestel van Aero- flot werd overgeladen. De Russische vlie gers zorgden ervoor, dat de geurige zen ding in goede staat te Moskou arriveerde, waar zes Nederlandse bloemenarrangeurs onder leiding van de heer A. J. Stemer- ding uit Voorschoten met de inrichting van de expositie een aanvang konden ma ken. Het is een volledig succes gewordenl Zojuist uit Moskou teruggekeerd, nog Russische lucifers gebruikend voor het aansteken van zijn sigaret, heeft de heer Stemerding ons van zijn ervaringen ver teld. De tentoonstellingsbezoekers bleken allen opgetogen te zijn, niét alleen de wijze van arrangeren, die veel va in de USSR gebezigde methode bleek te verschillen, maar v.ooral ook over d( vele soorten bloemen. Prettig was boven dien de goede conditie, waarin alles nog verkeerde. Ondanks de lange en verre stonden de tulpen en hyacinten er zo tuurlijk bij, dat het scheen of ze zojuist van het veld waren geplukt. De meer honderdduizend bezoekers hebben hun ogen uitgekeken! Grote belangstelling Onder deze talrijke bezoekers be vonden zich veel leden van liefheb bersorganisaties op bloemengebied, die tevens voor een aardige inzending hadden gezorgd en zo een Russisch aandeel in de kleurenpracht voor hun rekening namen. De pers heeft zich evenmin onbetuigd gelaten. We lazen bü de heer Stemerding opgetogen, met foto's verluchte artikelen, waarin wy Hollanders om strijd worden geprezen om onze vakbekwaamheid en arbeid zaamheid. Het Ministerie van Cultuur had een kleurenfilm laten opnemen en behalve de vele filmende en foto graferende particulieren, waren een paar dagen achtereen drie meisjes van de Academie voor Beeldende Kunsten aanwezig, die van hun leraren op dracht hadden iets van de bloemen weelde, die het Produktschap voor Siergewassen (omvattend het Centraal Rloembollencomtté, de vereniging De Nederlandse Bloemisterij en Plantpro- paganda Holland te Boskoop) ln het Park voor Cultuur en Ontspanning hebben gebracht, mét behulp van verf, penseel en palet op het linnen vast te leggen. De Russische belangstelling voor onze bloemen, planten en bollen is gewekt. In de Sowjctunie is men thans goed op de hoogte van hetgeen Nederland haar kan bieden. En dit kan zeer grote perspectie ven voor de toekomst openen. Het uitge strekte Rusland met zijn miljoenen inwo ners zou immers een enorm afzetgebied voor onze bloem- en bolgewassen zijn. Reeds verleden jaar ontving de stad Mos kou een geschenkzending bloembollen en nu komen in enkele stadsparken de eer ste tulpen al boven de grond. Het zou toch verbazend aardig zijn, wanneer alle grote Russische ste'den en dorpen met tulpen en hyacinten zouden worden opgefleurd en de mensen, zoals straks te Moskou, be wonderend stil zullen blijven staan bij het zien van deze echt-Hollandse kleuren- NOORDWIJK Examens kinder bescherming Voor het examen kinderbescherming A slaagden aan de Dr. mr. W. v. d. Bergh- stichting de volgende dames: J. S. Boers, M. van Egmond, A. de Graaff, J. C. Hem mes, M. G. Jongens. J. C. de Kain, E. C. v. d. Roon, J. I. Passchier, J. Philips van Buren, J. Posthumus, W. G. Rienks N. Stroomenbergh, J. Tjerkstra, C. v. d. We tering-Oostendorp (met lof), D. J. Zij- derveld. Geen der kandidaten werd afgewezen. Voor het eindexamen slaagden de da mes: G. Alkema, J. v. Bentum. J Derks, W. van Dop, L. v. Egmond, M. v. Eg- mond, I. Eekens, E. v. Eyk, L. D. M. Groenevelt, G. Haasnoot, L. Hagoort. M. Havenaar, J. C. Hemmes, A. J. Holling, E. M. v. Hunen, G. H. Ippel, I. de Jonge, J. H. Karsten, A. Keus. Th. Klaver. M. Klein, A. Knobbe, C. Kooimansv. d. Dries, B. Leeuwenburg, M. Lindhout. E. C. v. d. Loon, F. Meesters, L. D. M. Mo lendijk, A P. v. d. Nollen, C. Th. van Buren, A. Raams, N. J. Reinders, A. de Roos, E. Stans, J. Timmermans, W. B. Venema. E. M. Verkamman, W. C. de Vries, G. J. Wijn, C. J. v. d. Weide. N Witte, H. Wolbeek, Th. M. Wijngaard. H. Zijp. Afgewezen werden vier kandidaten. Succes voor drumband De drumband van „De Echo der dui nen" nam deel aan een muziekconcours te Vianen dat op Hemelvaartsdag werd gehouden. Bij de marswedstrijd legden de Noord- wljkers beslag op de tweede prijs. Bij zonder veel waardering oogstte het corps majorettes Gymnastiekdemonstratle Op tweede Pinksterdag houdt de Noord- wijkse gymnastiek- en sportvereniging D.O.S. een openluchtdemonstratie in het gemeentelijke sportpark aan de Van Pan- huvsstraat. De demonstratie begint om half 2 Zondagsdienst De zondagsdienst wordt waargenomen door dokter Kruyt Uitslag mozaïekenwedstrijd De uitslag van de wedstrijd mozaïeken is: lè prijs met lof „Soli Deo Gloria"; 2. Huis ter Duin; scholen: le prijs Wil- librordusschool; particulieren: 1 A. Beelen. 2 kinderen Van Went, 3 A. Lam- pe. 4 kinderen Tappenbeck. 5 kinderen Van Rijn. De deelneming was miniem Ruitengoolers gepakt Door de politie zijn de daders opge spoord van de voortijdige sloperij aan de oude gasfabriek. Het bleken 14 Jon gens te zijn van 614 jaar, die een 50- tal ruiten ingegooid en ook andere ver nielingen hadden aangericht Tuinbouw en Plantkunde Donderdagavond vergadert de afdeling Noordwijk van Tuinbouw en Plantkunde ,Het Hof van Holland". De heer A. G. A. v. d. Nes houdt een lezing. Gouden bruidspaar Op 17 mei herdenkt het echtpaar Th. H. Polman—A. M. Lefebre de dag dat zij 50 jaar in het huwelijk traden. De bruidegom is 82 en de bruid 72 jaar. De Polman is musicus en componist, is hij secretaris van de afdeling Noordwijk van de bond van ouden van Vrijgezellendag in Den Haag Ter gelegenheid van de wereld-vrijge zel lende-g zijn enige honderden vrijgezel- uit ons land in Den Haag bijeen ge- 9t. Het Tweede Kamerlid mr. H F Leeuwen sprak over de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting voor vrij gezellen. Hij protesteerde vooral tegen het feit, dait deze belasting niet overeen komstig het principe van de Nederlandse belastingwetgeving is, namelijk het draag krachtbeginsel De heer J. B. N. Schregel van het be drijfschap Horeca behandelde de finan ciële consequenties van de huisvestings problemen voor de vrijgezellen, waarna dra. A. Schippers de werkgelegenheid •vóór de ongehuwde vrouw boven de 35 jaar en haar wonnngioestand onder de loep nam. Zij deelde mee. dat deze zomer in 20 gemeenten 12.000 vragenlijsten zul len worden verspreid onder ongehuwde >uwen van 30 tot 65 jaar. De bedoeling de problemen van de werkende vrouw beter te kunnen bestuderen. De heer J. Gerritsen ziet toekomst in herwinnen van de oervorm Deze week hebben we tussen gewone narcissen ook een heel bijzondere in een vaas gehad. Hoe bijzonder, dat bleek wel toen een kweker en talrijke particulieren dat bosje eens van dichtbij gingen bekijken. Zowel de kweker met zijn zesentwintig jaar praktijk als de gewone liefhebber moest erken nen, dat hij zo'n narcis nog nooit had aanschouwd. Dit bewijst wel ondub belzinnig het succes, dat de kweker J. Gerritsen uit Voorschoten thans boekt na een moeizame arbeid van dertig lange jaren hij heeft een ge heel nieuw, revolutionair type narcis ontwikkeld. In de narcissen zijn door een cultuur van een eeuw zo fantastisch veel soorten ontstaan, dat we ons nauwelijks kunnen voorstellen dat deze prachtige, en vaak heel grote bloemen,, zijn ontstaan uit onooglijke wilde soorten, die hier daar nog in midden- en Zuid-Europa voorkomen. Men moet waarlijk bew< dering hebben voor de prestaties van hybridisateurs, die ondanks alle misluk kingen taai hebben volgehouden, z leder in het voorjaar kan genieten een ongemeen rijk sortiment narcissen in een zo grote variëteit, dat alleei deskundige de soorten nog bij name Eén 5 i de bekendste typen onder df Plechtigheid in Keukenhof Vriendschap bevestigd tussen bloem en vliegtuig Een champagnedoop hèeft op de Keukenhóf te Lisse de vriendschap tussen bloem en vliegtuig bevestigd onder het welwillend toezicht van minister mr. J. Algera. De heer T. H. M. van Waveren doopte een oranjekleurige amaryllis met de heer Frits Diepen namens de directie van de Fokkerfa brieken als peetvader: „Friendship", naar het gelijknamige vliegtuig van deze nationale industrie. Deze amaryllis, eigenlijk een hippe-astrum, een „ridderster", werd gekweekt door de heer B.{J. C. van der Nat van G. C. van Meeuwen en Zonen N.V. te Heemstede. De heer Van der Nat vertelde, dat het hem gelukte, uit enige duizenden kruisingen deze rijkbloeiende va riëteit te kweken. Aan elk van de forse stengels bloeien vijf tot zes wijd- gespreide oranjekleurige kelken, die goudkleurig stuifmeel verspreiden. Deze oranje „ridderster" nu zal ii naaste toekomst alle Friendships va< Fokkerfabrieken sieren. De amaryllis op haar beurt zal de naam Friendship dra- Een sprookjeswereld I Het oordeel van „the men in the street BIJ DE UITGANG van de Ne derlands-Russische tentoon stelling in Moskou lagen drie dik ke boeken en in elk daarvan ston den talrijke geestdriftige notities. Wij werpen er even een blik in en laten hier de Moskouers zelf aan het woord: „De Nederlandse bloemen zijn een schitterend sprookje" (Nikolai Bogdanow, schrijver). „Het is of men in een sprookjes wereld vertoeft. De prachtige bloemen zal ik niet vergeten!" (I. Kozmin, kunstschilder). „Ik dank u, Nederlandse vrien den, voor dit schitterende bloe- menfeest" (J. Dontsjenko). „Dit is geen bloemententoon stelling, maar een tempel! Ik kwam met een hoed op en toen ik wegging vergat ik hem op te zet ten. Ik dank de organisators van de tentoonstelling, en ik dank ook de Nederlandse kwekers!" (onder tekening onleesbaar). „Een symfonie van blijheid, een symfonie van algemeen men selijke gevoelens, die de mensen van alle naties in hun beste ver langens verenigen" (Pawel Wot- sejehowski). Bedrijfsuitkomsten der lokale banken geven reden tot tevredenheid Utrecht aangesloten boerenleenbanken, hield haar jaarlijkse verga dering in „Het Gulden Vlies". De voorzitter, dr. S. F. A. C. M. baron Van Wijnbergen, sprak in zijn openingswoord woorden van eerbied en er kentelijkheid ter nagedachtenis van de heer Tj. Kuypers, die meer dan 30 jaren lid van het bestuur van de ring is geweest en vele jaren de ring heeft vertegenwoordigd in de landelijke Centrale Ring. „Door zijn per soonlijkheid, inzicht en vooral als drager van de Raiff eisen gedachte, heeft hij zeer veel voor onze organisatie betekend," zo zei hij. Na deze woorden werd de heer Kuypers emge ogenblikken in stilte herdacht. De heer G. v. d. Marei bracht verslag uit va-n de gehouden Centrale Ringverga- dering. De bedrijlslnkomsten der plaatse lijke banken geven reden tot tevreden heid. Wel zal men met een verhoging van het onkostencijfer rekening moeten hou den. De reserves van de gezamenlijke lo kale banken hebben d« 75 miljoen overschreden. Uitvoerig werd de kredietverlenende functie der boerenleenbanken besproken. Diverse zekerheden worden te dekking van de kredieten aanvaard. Zo de geldlener gunstig bekend staat, ls er vrijwel altijd dekking te vinden. Bij de behandeling der agenda van de jaarvergadering der Centrale Bank Licht te ir. Keijser, directeur der Coöp. Cen trale Raiffeisentoank te Utrecht, de re kening en balans uitvoerig toe. De resul taten over 1955 zijn bevredigend. Het to taal der spaargelden neemt van Jaar tot jaar toe. ondanks het feit, dat naar pen sioenfondsen en levensverzekeringmaat schappijen belangrijke sommen blijven toevloeien. In de kapitaalmarkt schijnt enige keer te komen. Gezien de toeneming der Investeringen en vergroting der consumptie is het ver wonderlijk, dat de kapitaalruimte nog zo is toegenomen. Het is goed oplettend te blijven aangaande de verdere ontwikke ling Gewezen werd óp het feit, dait de ba lans een totaal van 1800 miljoen geeft, terwijl hiervan 700 miljoen in eigen kring werd uitgezet. De agrariërs zulilen voor ogen moeten houden het be lang van een goede bedrijfsfinanoiering. Hierin zullen de boerenleenbanken eer belangrijke taak kunnen vervullen door kredietverlening op korte of langere ter mijn. Een geanimeerde bespreking volgde op deze toelichting. Tot lid van het bestuur werd in de vacature van de heer Tj. Kuypers geko zen de heer A Jansen (Leiden), die tevens het secretariaat zal waarnemen, terwijl de heer G. v. d. Marei (Wassenaar) be noemd werd tot vertegenwoordiger i Centrale iKring. Uren wachten hadden de inwoners van Moskou er voor over om een blik te kunnen werpen op Nederlandse bloemen. Geduldig wacht de file voor het tentoonstellingsgebouw. VOORSCHOTEN De vergadering van de raad van Voor schoten duurde gisteravond nog geen half uur. Er moesten twee onderwijzers den benoemd aan de openbare ULO- 6chool. Uiteindelijk kon alleen de heer D. Sluij6 te Alkmaar worden voorgedragen, die met algemene stemmen werd gekozen. De heer Sluijs ls 29 jaar. Besloten werd mee te werken voor de aanschaffing van meubilair ten behoeve van de Chr. Kleuterschool. Ten slotte werd de heer J. J. Dekker aangewezen Veiling Flora Rijnsburg In aanvoer en prijzen boekte men een record Dit was een week vol ups en downs. TerwUI maandag, toen de zon en de warm te eindelijk echt voorjaarsweer beloofden, de kwekers naar huis reden in een alles behalve beste stemming, omdat de bloe- menprljzen met een griezelige snelheid naar beneden waren gegaan, boekte Flora vrijdag 't zoveelste record van dit jaar. Om te beginnen veilde men van 's morgens zes uur tot 's middags half regist irde n i dc g voer In de geschiedenis van deze veiling. Verder droegen èn de koude èn de op handen zijnde Moederdag er toe by, dat de vraag groot was en alles u egging tegen hoge pryzen. Toen men 's middags de balans opmaak te, bleek, dat men niet alleen op het ge bied van de aanvoer een record had ge vestigd, maar ook wat het geveilde bedrag betreft. De handelaren hadden gisteren nl. in nauwelijks zeven en een half uür tijds voor f 128.000 gekocht Zoals gezegd: maandag was er sprake van een „baisse". De bloemen, die tot het einde der week duur waren gebleven, zakten als een bakstevn en variëteiten als Rijnland, Edith Eddy, Bartigon, Ossi Os- walda, Cordell Huil, Nizza enz., brachten in prima kwaliteit niet meer op dan f 0.50 tot hoogstens f 0.70 per bos. AllLe witte variëteiten, zoals Kansas en Mount Taco- ma, noteerden diam nog rond f 1. Van dc narcissen bracht Yellow Cheerfulness tot f 3 op, de „gewone" Cheerfulness tot f 2, de dubbele gele Inglecombe tot f 2.20, Actaea tot f 1.40 en Sempre Avanti tot f 1.60. Anemonen kwamen niet hoger dan f 2.50 en lathyrus moest al extra best zijn om f 0.60 per bosje te noteren. Woensdag liep het iets beter, maar vrij dag konden er geen bloemen genoeg zijn. Anemonen stegen bijv nog lot f 6 per 100, terwijl één extra mooie partij tot de on gekend hoge prijs van f 7.80 ging. Lathy rus trok ook sterk aan. De beste kwaliteit vond kopers voor f 0.80 tot f 1.25 per bosje. En wat de narcissen aangaat: Actaea deed tot f 3.50, Yellow Cheerful ness tot f 3.80 en „gewone" Cheerfullness tot f 2.70. Tulpen van het vrije veld, zoals Rijnland, Edith Eddy, Rijzende Zon, Prince de Ligne e.d. brachten tussen f 0.50 f 0.70 per bosje op, Kansas f 0.80, half- gesneden Eros f 0.70, Oriënt Express f 1.20, terwijl Princess Elizabeth uit het waren huis f 1.20 verkreeg en Ossi Oswalda idem. Irissen gingen van de hand voor f 1.20 tot f 1.40 per bos. als lid van de commissie van bijstand voor de gemeentebedrijven. In de rondvraag vroeg de heer Eysin-k- Smeets. of het gemeentebestuur erva de hoogte was. dat op Hemelvaartsdag op het terrein vóór „Nieuw-Voordorp" sportfestiviteit zou plaats hebben. Om 9 uur 's morgens werd er, via geluidsvel sterkers, muziek ten gehore gebracht, tei wijl in de onmiddellijke nabijheid ee kerkdienst werd gehouden (R K. kerk). Burgemeester Van der Hoeven vei klaarde, van deze zaak niet op de hoogte te zijn; er was geen vergunning gevraagd, Hij zegde een onderzoek toe. Naar aanleiding van de opening van de nieuwe Chr. ULO-school vroeg de heer Pels naar het grote verschil in bouw- tempo met de openbare ULO-school, mede omdat gezegd was, dat, zo mogelijk, dc opening van de beide scholen op dezelfde dag zou plaats hebben. Verder vroeg hij de verzekering, dat de openbare ULO- school per 1 september ln gebruik kan worden genomen. De voorzitter zowel als wethouder Van Oosten zei, dat daar op kan worden gerekend. Het verschil In bouwtempo verklaarde de voorzitter uit het verschil in omvang van de projecten. Ook de klassen van de tweede openbare lagere school, die in het nieuwe gebouw zullen worden ondergebracht, kunnen per 1 september starten. Wiel van vrachtwagen tegen motorrijder Gistermiddag omstreeks 4 uur kwam uit de richting Amsterdam een met 10 ton stenen beladen vrachtwagen, waar van, bij Haagse Schouw, een linkerach terwiel losraakte en tegen een op de Valkenburgseweg staande Volkswagen botste. De Volkswagen werd beschadigd. Erger was het. toen ongeveer 130 meter verder het tweede llnkerachterwiel eraf vloog. Dit kwam terocht op een motor rijder uit Amsterdam, die op de parkeer- Rtrftok langs de weg iets aan zijn motor repareerde. Hij werd bewusteloos en met een hersenschudding naar het Acade- gen: „Over de gehele wereld", zo zeiden de heren Van Waveren en Diepen. Vriendschap in oranje over de aardbol. Minister Algera. die ter gelegenheid van deze doop een kórte toespraak hield, zeide te geloven, dat Nederland met deze bloem en dit vliegtuig een naam in de wereld kan maken, handhaven en vergroten. Nooit hebben we er spijt van gehad, dat we de ontwikkeling van de F27, Friend ship, bevorderd hebben. Ik kan deze ge lukkige combinatie van bloem en vlieg tuig slechts alle geluk en voorspoed toe wensen, zo zeide mr. Algera. De heer Diepen vertelde nog, dat de Friendship thans door vijf landen besteld is en dat een licensie-overeenkomst met een Amerikaanse fabriek is gesloten. Na de „ridderster" werd in het thee huis van Keukenhof de nieuwe Fokker- Friendship-film ten doop gehouden. Deze polygoonfilm onder regie van Karei Nort dwong aller bewondering af. De heer Nort werd na afloop van de vertoning door minister Algera hartelijk gecompli menteerd. Deze dubbele doop werd bijge woond door luit.-gen. A. Baretta, chef van dè luchtmachtstaf, en diens plaats- vervanger, generaal-majoor H. Schaper. Voorts waren aanwezig commodore J. Kruys, vlagofficier materieel van de kon. marine, prof. H. J van der Maas, voorzitter, en overste A. H. Geudeker van het Ned. Instituut voor Vliegtuig ontwikkeling, de heer J. W. F. Backer, directeur-generaal van de rijksluchtvaart dienst, ir. F. Besancon, directeur va KLM, de volledige directie van de Fok kerfabrieken, het lid van de Tweede Kamer en de burgemeester van- Lisse, mr. Th. M. J. de Graaf, en vertegenwoor digers van de Amerikaanse vliegtuig industrie. Churchill ontving de Keizer-Karel-prijs Sir Winston Churchill heeft in Aken uit handen van burgemeester Heusch een keten met het zegel van de stad. de Kei- zer-Karei-prijs, in ontvangst genomen. De Britse oud-premier was zichtbaar cut- in een toespraak zei hij, dat, als de recente kritiek op Stailan in de Sowjet- Uruie oprecht is, de Sowjetunie de kans dient te krijgen om deel te nemen aan een werkelijk verenigd Europa. Wij moeten beseffen, hoe diep en oprecht de Rus sische bezorgdheid voor de veiligheid van het vaderland is, zo sprak Churchill. Het vraagstuk van de eenheid van Europa, waarbij de eenheid van Duitsland van vitaal belang ls, mag niet met geweld worden opgelost. Een negentienjarige sol daat van het Britse bezettingsleger ln Duitsland is door een krijgsraad schuldig bevonden aan moord. Hij had tijdens een twist een medesoldaat doodgestoken. Hoe wel de krijgsraad hem ter dood ver oordeeld heeft, zal dit vonnis niet uit gevoerd worden, aangezien ln West- Duitsland de doodstraf niet erkend rnisch ziekenhuis ln Leiden vervoerd. Met een ziekenauto werd hij later naar zijn woning in Amsterdam gebracht. Pinksterspel van Nijhoff in Hervormde kerk De laatste culturele avond, georgani seerd door de culturele commissie van de Hervormde Jeugdraad, wordt gehou den op vrijdagavond, 18 mei 's avonds 8 uur in de Hervormde kerk. Opgevoerd zal worden „Des Heilands tuin", een Pinksterspel van M. Nijhoff. Aanvanke- lijk zou de Leidsc oecumenische spel- groep dit stuk opvoeren, maar dóór Interne moeilijkheden kan dit niet door gaan. Na veel moeite is het gelukt, een lckespelgroep ln Amersfoort bereid te vinden, naar Voorschoten te komen. Minder gespaard Gedurende april werd op het postkan toor alhier bij de rijkspostspaarbank Ingelegd 60.748,41 en terugbetaald ƒ61013.91. Doktersdienst De zondagdienst wordt waargenomen dokter Tonino, telefoon 2493. Voor wijk verpleegster: Gezondheidscentrum, tel. 2177. narcissen ls de trompetnarcis Men weet het, de cup van de bloem steekt als een trompet naar voren, terwijl de dekbladen horizontaal elkaar overlappen. Soms, heel soms, treedt daarin plotseling een Dit is dan 't nieuwe type narcis, ontwikkeld door de heer J. Ger ritsen te Voorschoten. Duidelijk is te zien, dat de trompet geheel naar achteren is gebogen. Foto N. van der Horst. verandering op. De kweker ontdekt dan ln zijn bed trompetnarcissen een type, waarbij de trompet niet naar voren steekt, doch geheel is gespleten, zodat de blaadjes tegen de dekbladen aanliggen. Hij zal dit type onmiddellijk uit zijn sor timent verwijderen omdat de ervaring hem heeft geleerd, dat dergelijke abnor maliteiten toch niet als een bestendig type zijn te kweken. Kruisingen Een jaar of dertig geleden ontdekte de Voorschotense kweker J. Gerritsen op zijn land ook zo'n eigenaardig type nar cis. Inplaats van de bol er meteen uit te pikken en weg te gooien deed hij wat anders. Deze kweker kruiste de narcis met een ander soort en wachtte vijf jaar. Tot zijn grote vreugde had hij toen een paar exemplaren, waarbij de trompet was veranderd in een „kraag". Lang zaam, heel langzaam, groeide zijn voor raad halskraagnarcissen. De eerst lang niet schitterende resultaten werden allengs beter en vorige maand kon de heer Gerritsen zijn halskraagnarcis voor het eerst ln het openbaar laten zien, op de Floralies Internationales te Nantes,- een bloemenexpositie met een wonder lijk mooi ontwerp, gehouden van 28 april tot 8 mei. In samenwerking met zijn Franse vertegenwoordiger richtte de heer Gerritsen een fraaie stand in, waar op ook het halskraagtype narcis was te zien. De belangstelling van de Fransen voor déze nieuwigheid was zeer groot. Toekomst Wat ls nu de toekomst van dit nieuwe type? De heer Gerritsen heeft nog niet zo'n groot sortiment dat hij de handel naar genoegen kan bedienen. Hij ziet de toekomst ln Amerika liggen en in andere landen, die bollenminded zijn, omdat men daar gauwer oog heeft voor wat nieuws dan in ons eigen land. Eén soort van dit type Is te Haarlem maandag bekroond met een getuig schrift van verdienste, maar men Is het er nog niet over eens ln welke categorie men de halskraagnarcls moet plaatsen. Het ls eigenlük een trompetnarcis, maar dan wel een heel byzondere! Het laatste nieuws la dat met de Britten, met wie de type-indeling wordt overeengekomen, besprekingen zullen worden gevoerd om een nieuw type aan de keuringslijst toe te voegen. Is dat eenmaal geschied, dan kan de heer Ger ritsen wel vooruit. Hy werkt nu samen met prof. De Mol uit Amsterdam om zo snel mogelijk ve)£ soorten halskraagnarcissen te krijgen, als het kan ook met veel rood in de „kraag". En het wonderlijke is, dat dit nieuwe type eigenlijk een herwinnen van de betreft. S ASSEN H EI M Woningtelling Volgende week donderdag zal in Sas- senhelm een begin worden gemaakt met de woningtelling. Wedstryd Vanavond om 7 uur speelt het vetera- nenelftal van Ter Leede een wedstrijd tegen een veteranenelftal van Kagla. Geslaagd Me]. D. van der Heiden is te Leiden ge slaagd voor het examen apotfhekere-assi6- Doktersdienst De zondagsdienst wordt waargenomen door dokter Van Nes te Sassenhelm en dokter Walenkamp te Warmond. Tocht ouden van dagen De jaarlijkse tocht voor ouden van da gen is vastgesteld op 20 Juni a s. De Amerikaanse marine Is van plan geweldige door atoomkracht gedreven, onderzeeboot te bouwen, die in staat zal zUn van onder het zee oppervlak een doelzoekend projectiel met bereik van meer dan 2000 km af te in. Dit is woensdag ln de Amerikaanse marinebasis Norfolk bekendgemaakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 7