deTpfofzijfie Wij moeten bouwen voor de toekomst van ons volk Oostenrijk voor de verkiezing ROOD-CHINA BLIJFT STALIN OP DE ZEGELS TROUW met melk meer mans TOERISTISCHE TIPS VOOR VAKANTIETRIPS Ballograf 6 5 ZATERDAG 12 MEI 1956 12 t/m 19 mei 1956 Herstelbank waarschuwt KREDIETEN VAN DE HERSTELBANK Dit is veel belangrijker dan dokteren aan conjunctuur krachtige structuurpolitiek te voeren, d.w.z. te bouwen aan de eco nomische toekomst van ons volk. Dit moet zelfs de voorrang hebben bo ven de conjunctuurpolitiek, ook al zal er moed toe nodig zijn op kritieke ogenblikken risico te willen aanvaarden, aldus kan men lezen uit het jaar verslag der Maatschappij to<t Financiering van het Nationaal Herstel de Herstelbank. In een interessante beschouwing betwijfelt het verslag de voorspelbaar heid der conjunctuur mede omdat politieke gebeurtenissen en psycholo gische faktoren een grote invloed hebben. bezorgen. Wij moeten niéuwe goederen voortbrengen en nieuwe diensten ver lenen, welke de gangbare ten dele zul len verdringen. Voor een deel kunnen de bestaande bedrijven dit doen, daar naast zijn nieuwe nodig. Echter zullen verscheidene van de meest belovende- nieuwe produkten zich niet lenen voor produktie in ons land. De snelle techni sche ontwikkeling vergt zo veel speur werk en een lonende produktie vraagt zulk een grote afzet, dat voor ons kleine land de kans op welslagen gering is Voor onze industrie is waakzaamheid op elk terrein der technische ontwikkeling geboden teneinde de kans niet te missen waar mogelijk deel te nemen aan de op- bouAv der wereldeconomie. T.a.v de ener gie-ontwikkeling zijn er kansen voor Nederland, in verband met de overgang op olie en onze gunstige geografische ligging. Dit verslag verwacht, dat binnenkort herhaaldelijk de tegenstelling tussen conjunctuurbeleid en structurele politiek aan de dag zal treden en herinnert er aan hoe dit het geval is geweest toen de belastingverlagingen en de huurpolitiek In dit verband wil de bank ondanks de overspanning op de arbeidsmarkt geen beëindiging van de bevordering der emigratie door de overheid. Twee din gen acht de Bank betrekkelijk zeker: de snelle groei der beroepsbevolking en de zijzonder snelle ontwikkeling der tech niek. Nu de meerderheid onzer bevolking het stelsel van ondernemingsgewijze pro duktie wenst te handhaven moet de over heid omstandigheden in het leven roepen waarbij de betrokkennen tot uitbreiding, modernisering en vestiging worden aan gemoedigd. Bij afremming van de hoog- conjuctuur bestaat het gevaar, dat zij het investeringsplan der particuliere ondernemers breekt en daardoor onze structurele ontwikkeling ernstig afbreuk doet, want het kan lang duren alvor. dit élan is hersteld. Het investeringsbe leid moet, zo het niet tot ontwrichting leidt, haar vaart behouden. Men moei daarom enige risico's aanvaarden, aldus het verslag, hetwelk wijst op de onschat bare betekenis van de echte ondernemer In deze dynamische wereld zijn durf er visie op de toekomst broodnodig In eer maatschappij als de onze, waarvan dt ontwikkeling allengs veelvuldiger wordt bepaald door een vergelijk tussen de be langengroeperingen, loopt dit onderne merstype kans te verstikken. Het verslag betoogt voorts, dat in een klein land als het onze een actieve con- junctuurpolitieke betrekkelijk zeer moei lijk is, omdat wij afhankelijk zijn van de voornaamste landen In geval van een terugslag buiten de grenzen is de arm slag der overheid kleiner dan wij ver moeden. Onze conjunctuurpolitiek zal dan grotendeels verdedigend zijn. Zelfs in geval van buitensporige hausse zjjn de mogelijkheden van een actie- conjunctuurpolitiek verre van rooskleu- Voor de groei van onze economie is hel van het grootste belang dat de bestaande bedrijven, gesteund door ruim speur werk de snelle technische ontwikkeling zullen kunnen bijhouden en zich voldoende kunnen uitbreiden, doch zelfs onder de gunstigste omstandigheden zal hun groeikracht niet toereikend zijn om de toekomstige beroepsbevolking voldoen de werk en een aanvaardbare welvaart te T)E VERKIEZINGEN in Oostenrijk een jaar voor de ontbinding van het huidige parlement zijn noodzakelijk geworden, omdat geen der beide rege ringspartijen een duidelijk mandaat heeft voor het oplossen van de vele moeilijk heden. die uiit de bezettingsperiode zijn overgebleven. Enkele der grootste pro blemen zijn: de - olie-industrie, de melk- I prijs en de vroegere Duu-tse eigendoro- I De socialisten wensen de olie-industrie te nationaliseren, de Ohr. Volkspartij i wil de melkprijs verhogen en wat de vroegere Duitse eigendommen betreft: de socialisten willen een groot gedeelte daarvan nationaliseren, terwijl de Chr Volkspartij deze eigendom-men aan de vroegere eigen-aars wil teruggeven. Hoewel er geen grote verschuivingen worden verwacht, zal het van de uitslag van de verkiezingen afhangen, welke der beide partijen de coalitie beheersen zaL Zowel de Chr. Volkspartij als de sooia'tis- tische partij zullen zioh houden aan de neutraliteit, die Oostenrijk bij het vre desverdrag met de Sow jetunie en de W estelijke Grote 'f Verklaarde Uitzicht Drie opgelegd. De verkiezings strijd gaat dus voornamelijk over het binnenlandse beleid, waarbij de nationalisatie (of enping daarvan) de voornaamste inzet is. Op het ogenblik zijn in Oostenrijk de grote banken, de belangrijkste ind-ustrie- (zoals steenkool-, ijzer- en elektnci- tsbedrijven) en de publieke diensten (zoals de spoorwegen) reeds genationalii- Het Oostenrijkse verkiezingsstelsel is gebaseerd op evenredige vertegenwoordi ging, met verdelin-g van restzetels, zodat er op lijsten gestemd wordt. Ongeveer 57% van de stemgerechtigden zijn vrou wen, die dus een grote Invloed kuftnen uitoefenen. Er bestaat in Oostenrijk geen stem plicht. maar gewoonlijk is de opkomst van de kiezers zeer groot. Op verkiezings dag is het in Oostenrijk verboden alco holhoudende dranken te verkopen. Deels is deze maatregel er op gericht te voor komen, dat de kiezers omgekocht worden en deels om de stemming zo rustig mo gelijk te houden. Het is op zul-ke dagen dan ook een gewoon gezicht om wijn uit een koffiepot geserveerd te zien De twee andere partijen, die invloed kunnen uitoefenen op de gang van za-ke-n, zijn de „Voiksoppos-ilie" (communisten en linkse socialisten) en de „Vrijheids-partij". De eerste partij is sinds de ontluistering van Stalin inwendig zeer verdeeld, zodat zij het wellicht niet tot een zetel zal brengen. De „Vrijheidspartij", die be weert door 800-000 gewezen nazi's ge steund te worden, hoopt de coa-l-l-tie tus sen de Chr. Volkspartij en de socialisten te doorbreken. Het is evenwel de vraag, of zij hierin zal sla-gen. Het gaat er morgen voorna melijk om, welke partij als de grootste Uit de bus zal komen. Zijn het de socialis ten, dan komt de huidige vice-ka-nselue-r Adolf Sohaerf aan het bewind. Wint de Chr. Volkspartij opnieuw, dan zal kanse lier Julius Raab als zodanig aantolijvén. De woningnood In de woningvoorziening Is niet de minste verbetering waar te nemen. Sinds jaren wordt ons voorgerekend, dat de woningnood nog tien jaar zal duren. In feite is op het tekort sedert 1947 hoege naamd niet ingelopen. De groei van de woningv oorraad en van het aantal woningbehoevende gezinnen loopt sinds 1947 parallel. Het tekort blyft op 240.000 woningen en is eigenlyk nog groter als men rekening houdt met de uitgestelde huwelyken en de onvoldoende gehuis veste gezinnen. 'Dit alles geeft een triest beeld van de Nederlandse volkshuisvesting tien jaar na de bevrijding. Om het tekort in tien jaar in te halen zijn jaarlijks 75.000 nieuwe woningen nodig. Waarscnijnlijk nog meer, daar het aantal te vervangen woningen op 10.000 per jaar gesteld wordt. Nodig zijn beperking van alle andere bouw werken, tot het strikt noodzakelijke, vérmindering van verlet, vooral door vorst, continuïteit m opdrachten, in dustrialisatie van het bouwbedrijf en bevordering van nieuwe bouwsyste men. Gewaarschuwd wordt voorts, dat de uitslag van dc loonstrijd niet moet leiden tot een stijging van de kosten per pro- dukteenheid, die de uitvoer zou schaden. Het verslag wijdt aandacht aan de moei lijkheden voor de kleine en middelbare ondernemingen om het eigen kapitaal uit te breiden. Resultaten Het bedrag der uitstaande contracten was eind dcc. 520.6 (v.j. 448 6( min.. opgenomen was ƒ349.4 (281) min, door 349 (299) bedrijven, het bedrag der af gesloten contracten in 1955 was ƒ139.1 (131,7)., waardoor het totaal kwam op ƒ1070,8 min., het bedrag der aflossingen, annuleringèn en veriagingen was ƒ67,1 (89.6) min., totaal ƒ550,2 min. Op 31/12 was aan 30 (22) ondernemingen ƒ48.2 (6,6) min. toegezegd en waren 88 (60) Bovenstaande minderd en da de Nederlanc grafiek toont hoe d-e tien jaar niet is ver- nog niet de helft van se bouwvakarbeiders, Nederland werkzaam., ngen bouwt. WONINGVRAAGSTUK EN BOUWVAKARBEIDERS aanvragen ad ƒ34,8 (49,9) min. in behan deling. Bij verkeer stond uit op 31/12 205,8 min bij metaalnijverheid ƒ94,1 min., bij chemische nijverheid 93,7 min., bij krediet- en bankbedrijf ƒ43 min. De beliep ƒ10,2 (9.6) min., w.v. 12,05 (1,921 nln. Voorgesteld wordt op pref, aand. B. 3J/2 (3Vsrente en op aand A. toebehorend aan de staat 2% of 3.02 (2,5) mln„ reser ves na winstverdeling 49 min. Bereke ningen maken aannemelijk, dat eind 1955 9.5 min. beschouwd kan worden als Int. zee-hen gelwedstrijd op Tholen Tweede Pinksterdag wordt langs de dijken van Poortvliet en Scherpenisse op Tholen een internationale zee-hengelwed- strijd gehouden. Behalve Nederlanders hebben vooral Belgen voor deze wed strijd ingeschreven. De strijd zal worden gevoerd met een rphengci met drie haken; het aas ter plaatse worden uitgereikt. De hengelaar die de meeste kilo's vis vangt, is kampioen en zal een prijs ontvangen De wedstrijd duurt van twaalf uur tot half drie. Inschrijving, a 1-50 per per- (groepen van meer dan vijf per- n ontvangen reductie) kan geschie den bij de heer Leban, Singel 71, Tholen, telefoon 164. Voor de filatelisten Heden en toekomst in conflict bij con j unctuurpolitiek Men moet zorgen voor gegroeid nageslacht over 30 jaar (Door onze economische medewerker) WIJ HEBBEN de laatste weken niet te klagen over publicaties, waarin ihet economische gebeuren in ons land onder de loep wordt gelegd. Als wij al zouden willen klagen, dan zou het zijn over het feit, dat al dit materiaal pal na elkaar komt: het verslag van De Nederlandsche Bank, van het Centraal Planbureau, van de Herstelbank. De eerste twee zijn strikt theoretisch en eigenlijk alleen te genieten voor d« economische fijnproevers. Het laatste ver slag heeft een ander karakter, het is ge heel ingesteld op het doel van dit semi- overheidsbedrijf (51 van de aandelen is staatsbezit): financiering van vooi nationale welvaart van belang zijnde emingen, die op de 'kapitaalmarkt geen krediet kunnen krijgen. Toch vinden wij het gedeelte in dit lag, gewijd aan de ontwikkeling van bedrijf en de mate van de krediet' lening niet het belangrijkste. Natuurlijk, het is goed te weten, dat er in 1955 miljoen aan kredieten is afgesloten, waardoor er. in de 10 jaren van het be staan van de Herstelbank in totaal meer dan een miljard gulden is ge contracteerd. Het is voorts, uit een oog punt van documentatie vooral, erf sant de beschouwingen over de di- bedrijfstakken te lezen. Maar igt toch het zwaartepunt op de inlei ding, welke heel prozaïsch „Algemene beschouwingen" heet. Hierin toch wordt naast de gebruike lijke visie op de conjunctuur in het afge lopen jaar op voortreffelijke wijze di NEEM PER MAN DRIEKWART KAN (Van onze verkeersredacteur.) CORSICA'S HOTELS geven de toeristen gedurende de lente een korting van 10 procent op de gebrui kelijke tarieven. De maatschappij, die de bootverbin dingen met het eiland onderhoudt, geeft in dezelfde periode reducties van 15 tot 25 procent op het vervoer van auto's, scooters, motoren, enz. Ook de hotelcapaciteit van het eiland is uitgebreid Er zijn achttien nieuwe hotels bijgekomen met samen 400 kamers méér. De hotelcapaciteit van de verschil lende plaatsen is thans als xeolgt: Ajaccio 478 kamers Bastia 300; Calvi 190; lie Rousse 250Porto 100; Pro- priano 57 en Saint Flor ent 47. "W/"IE kamperen wil in Bel gië, kan mogelijk zijn voordeel doen met he- >n- derstaande: bij het Belgi sche commissariaat-generaal voor toerisme, Keizerinlaan 7 te Brussel, kan men de gratis folder „Kamperen in België" aanvragen, die ge gevens bevat over meer dan honderd wettelijk erkende kampeerterreinen. te wijzen. Deze actie, dit jaar weer in grotere omgeving herhaald, begint in toene mende mate succes op te leveren, zó zelfs, dat sommi gen zich afvragen, of er dit jaar niet meer Fransen naar ons land komen, dan Belgen en Duitsers, die tot dusver steeds de eerste twee plaat sen bezet gehouden hebben. W" lan het ntal T~\E International Fricnd- ship League, die in Ne derland twintig jaar bestaat (de Britse afdeling vierde met Pasen al haar zilveren jubileum) zal dit jaar in Nederland twee vakantie- houden: juli tot 14 augustus in Ar en van 14 tot 28 juli in Acr- denhout. Hoewel deze bij eenkomsten voornamelijk voor buitenlanders zjjn be doeld. zijn Nederlanders hier ook van harte welkom. "LTOEWEL Nederland niet meer het 'goedkoopte- eiland in Europa is, dat hel enige jaren geleden was trekken zijn toeristischt charmes een toenemend aan tal buitenlandse vakantie gangers. Het is verheugend te merken dat procen-tsge- wijze deze vreemdelinge r, steeds meer „de provincie' ontdekken, dat wil zeggen dat zij hun bezoek niet be perken tot de grote steden en to-t het westen van het land. Deze spreiding vindt een krachtige promotor in de A.N.V.V. se-overnachtingen. In 1955 was dat aantal gestegen tot 2.377.110. waarvan 1.510.527 in de grote steden. Daarvan nam Amsterdam met 865.430 er meer voor zijn rekening dan de andere drie samen: Den Haag met 365.469. Rot terdam met 243.563 en Utrecht met 36.065. Overi gens gin,g in 1950 79.5 pet van de buitenlanders naar de grote steden en in 1955 nog maar 63.1 pet. "DEEDS enkele jaren gele- "L*- den begon de A.N.V.V. een actie met het doel va kantiereizigers uit het noorden van Frankrijk op de schoonheid van ons land landse overnachtingen betreft, staat, zoals w\j zo juist hebben verteld. Den Haag dus (een heel eind na Am-terdam) als goede twee de geklasseerd. Maar wat het aantal binnenlandse overnachtingen aangaat de mensen dus, die uit „de provincie" naar een der vier grote steden komen is de. Residentie onbetwist de po pulairste van de vier grote. Is nog lets met Den iacg. Het kan sommi gen wellicht opgevallen zijn, dat in de Hofstad de stijging van het aan-tal overnachtin gen uit binnen- en buiten land de laatste jaren maar zeer gering is, veel minder dan de andere drie genoem de steden. Dat komt... omdat er eigenlijk niet vergeleken kan worden. Amsterdam met name betrekt in zijn statis tieken o.m. ook de volksloge- mentcn en de jeugdherber gen; Den Haag alleen de hotels. En die zitten in het seizoen al tegen een pla fond, dat vrijwel absoluut genoemd mag worden. I^IND MEI neemt Parijt A-/ een nieuwe boot in ge bruik voor de rondvaarten op de Seine. Het schip, dat maar liefst 500 mensen kan vervoeren, zal dat doen met een gemiddelde snelheid van 24 km/u. Deze „Coche d'Eau" heeft allerlei attracties, ver rekijkers, schijnwerpers, floorshows. automaten voor diverse verfrissingen enz. aan boord. Mogelijk meer tets voor de buitenlanders van-korte duur dan voor de connoisseur. Overigens blij ven ook de andere rond vaartboten de normale dien sten uitvoeren. ]\TOG een hotel aan de Cóte d'Azur, waar men ln het Nederlands terecht kan: „Les Ambassadeurs" t« Juan les Pins. De directrice en de chef van de receptie spreken er Hollands. TAE ESSO, die vo„f auto •L/ mobilistcn, die naar het buitenland willen, een hof felijke en nuttige kaarten service instelde, heeft nu een klein, maar bijzonder goe.1 uitgevoerd boekje het licht doen zien. dat bedoeld auto-dagtochten in het eigen land. ook i het het •scarch-w tellen. zonder veel aandacht steed zijn. Er komen be zienswaardigheden in voor voorzien van foto's en situatiekaartjes die waar schijnlijk bij negen van de tien autorijders onbekend zijn. Dat is de grootste lof, die wij dc auteur, Jac. Ga zenbeek, kunnen toc- Tc stelling: Marken en Volcn- dam komen er niet in vooi Dat loopt zó wel. tegenstelling tussen de conjunctuur- structuurpolitiek in ons land belicht. Want onze overheid moet. indachtig het „gouverner c'est prévoir" niet alleen aan het heden maar ook aan de toekomst denken Zij moet, uitgaande van de reali teit dat onze bevolking groeit als de be kende kool, reeds thans onder het oog zien, hoe die veel grotere bevolking i twintig, dertig jaar gevoed, gekleed, der dak gebracht en aan werk geholpen kan worden. Zij moet dus thans de basis leggen voor een welvaart in de toekomst, opdat er dan geen werkloosheid zal zijn en al die monden op zijn minst evenveel consumeren als thans het geval is. Een dergelijke structuurpolitiek bete- kunnen consumeren als-thans het geval is. 'ken-t, i-n feite, voor ons la-nd een indus-tri- alisatiepolitiek. Een terrein, dat behoor lijk door onze overheid wordt beploegd, getuige de vijf reeds verschenen indu strialisatienota's. Het tragische is nu eohter dat die struc tuurpolitiek in strijd kan komen met di. op het heden gerichte conjunctuurpoli tiek. hoewel in beide gevallen een duur zame welvaart wordt beoogd. De in het vorige Jaar ingevoerde be lastingverlaging b.v„ was uit punt van structuurpolitiek nuttig, omdat zij dc ondernemers meer armslag geeft en de investeringen ten behoeve van een grotere produktie aanmoedigt. Uit een conjunctureel oogpunt daarentegen ge zien, betekent belastingverlaging een ver groting van de koopkracht, hetgeen de spanningen in een economie met volledig bezet produktie-apparaat nog maar groter maakt. Omgekeerd waren de in oktober gelanceerde fiscale maatregelen ter ont- ipanning van dc strak gespannen econo mische boog juist verkeerd uit een oog punt van structuurpolitiek, omdat -zy de investeringen in de diepte (voor de aan koop van machines enz.) onnodig belem- Het is deze tegenstelling tussen wal goed en nodig is voor het heden en wal goed en nodig is voor de toekomst, die .in feite voor ons economische leven het be langrijkste is en waaraan desondanks iaar al te weinig wordt gedacht. Wij allen zijn geneigd om het eei het heden te denken, aan de lonen larissen, aan de prijzen en de werkge legenheid van nu. Aan morgen denken al minder en aan overmorgen komen wij eenvoudig niet toe omd3t dit nevelig is. Maar als wij om den wille i het heden de toekomst ondergra' zullen onze kinderen ons dit over tien tallen jaren onherroepelijk aanrekenen, rom is het zo nuttig, dat de directie de Herstelbank de betekenis een conjunctureel als een structureel beleid scherp heeft belicht en met woorden heeft gewaarschuwd onderschatting van dat tweede be leid. Hier komt bovendien nog bij, dat het te veel letten op de conjunctuur van het heden en het nemen van maatregelen ter voorkoming van een omslag in de nabije toekomst, de ondernemers dusdanig uit het veld kan slaan en hun de moed kan ont nemen, dat zij er de brui aan geven om ter wille van de toekomst groot scheepse investei-ingsplannen te gaan 2rwezenlijken. Het verslag dient ten slotte om nog een andere reden extra aandacht en instem- ng: het rekent af met de opvatting, t er na de hausse van het ogenblik be st een terugslag moet komen. Met an dere woorden, het vecht tegen dat uit de vorige eeuw stammende idee van het cyclische verloop van de conjunctuur. Het is natuuriyk niet uitgesloten, dat er "eens een terugslag komt, al is het al leen maar op grond van buitenlandse of binnenlandse politieke spanningen en con flicten (denk aan het loonbeleid b.v.), maar het is verkeerd om die omslag als een natuurversehynse! te beschouwen, als een noodlot dat wg" onmogclgk kun nen ontlopen. T^E EEN WAT VLUGGER, de der, met merkbare tegenzin, wat trager, ten slotte hebben toch alle satellietstaten van Rusland zich ge hoorzaam in alle mogelijke en onmo gelijke bochten gewrongen om naar Moskovitisch voorbeeld de eerst als goedheid vereerde Stalin, van zijn voetstuk te stoten en nu als een monsterlijke sadist voor te stellen. Alleen Mao Tse Toeng van R o o China deed er niet aan mee. Op de 1 -viering werd precies als de jaren daarvoor het portret van Stalin meegi voerd in de optochten, en als decorali de gevels gebruikt. Dit schijnt niet toevallig te zijn. Men hoort zelfs de hy pothese, dat deze hple opzienbarende om waai van Moskou, alleen maar geraf- rd politiek spel was, om een ni. eenhoofdige, dictatoriale leiding te komen, en eventuele gegadigden schrikken en schaakmat te zetten. Als zulke gegadigden worden dan Kroestsjef. ookMao Tse Toeng genoemd Als dat laatste juist is verklaart het ivaarom Rood-China zich niet« Moskou's wachtwoord aantrok, i trouw bleef aan de Stalin-cultus. Afb. 1 zal wei de laatste Stalinkop op postzegels zyn. Er zyn er tientallen door G. J. Peelen schenen in de loop van de tijd, maai zien de ph-ilatelisbische ervaringen in het verleden met Hitier- en Mussolini-zegel6, kon het wel eens gebeuren dat deze ze gels uit de Oosteuropese catalogi binnen kort geweerd zullen worden. De U.N.O. gaf een tweetal zegel6 uit ter ere van de Wereldgezondheidszorg (afb. 2), op onze illustratie O.M.S. (Organisation Mondiale (de) Santé en op de tweede waarde WHO (World health organ.) genoemd. Nieuw-Gu-inea kwam onverwachts en niet tevoren aangekondigd met een 4e waarde in de paradijsvogelserie. nu van 20 et (afb. 3). Men kan het betreuren dat het portret van de Koningin steeds meer verdrongen raakt, ook voor de waarden boven 10 ct. in ieder geval i6 het een aan trekkelijk en sierlijk zegel. Oost-Duitsland bracht opnieuw eerbetoon aan Ernst Thalmann. slachtof- fe van de Hitlerterreur. Nu ter gelegen heid van zijn geboortedag (1886). B u 1 g a r ij e. van ouds fruitland (naast rozencultures voor de beroemde rozen- >liën, gaf een aardige serie uit. met voor tellingen van vruchten, appels, en drui len (afb. 5. 7 en 81. F r a n k r ij k zoekt het in een mooie ;erie van 4 waarden meer op het terrein 'an de geest. Een aantal geleerden van ïaam wordt afgebeeld temidden van de symbolen hunner werkzaamheid. Aller eerst. en verreweg het best van ultvoe- ing afb. 6: de beroemde entomoloog J. H Fabre. 1823/1915. Misschien 6teekt dit zegel qua uitvoering zo ver boven de andere drie uit. omdat een zoon van de afge beelde dit zegel zo liefdevol verzorgde. We zien de geleerde, met loep gewapend aan de bestudering van de insecten: kevers, torren en spinnen, waaraan hy een standaardwerk van tien delen wijdde: enirs entomologiques. Afb. 9 geeft de artistieke kop van de ook in ons land kend sterren-kundige, die op populair we- veel vertaalde Camille Flammarion. be- tenschappelijke wijze vele boeken schreef over sterrenkunde, metereologie en geo logie. Hij leefde van 1842 tot 1925. Naast hem, afb. 10, Paul Sabatier, 1854/ 1941, professor te Toulouse, scheikundige, -beroemd door zijn studiën die de grond slag legden voor de huidige margarine- industrie. Hij is de man van de katalyse. De reeks wordt besloten met Charles Tellier, 1828/1913, grondlegger van de koelwetenschap, en van de koeltechniek, zonder welke ons tegenwoordig leven haast ondenkbaar zou zijn (denk' aan de bewaar-mogelijkheden van grote voorra den levensmiddelen: vlees, vis fruit, enz.). Het is goed dat by de eenziVdige sport- vergoding en de populariteit van spier- prestaties, van tijd tot tijd, dank zij de postzegels, ook eens op de groten van geest en -hun zegenrijke prestaties gewe zen kan worden S de! .f7." (P. PAPIER EN BOEK*AMSTERDAM Harmonikahussen in Nederland De Gelderse Tramwegen te Doetinchem hebben van komende woensdag af een Nederlandse primeur. Zij gaan namelijk rijden met zgn. harmon-ikabussen, lange voertuigen met een harmomkaverbi-ndin-g. De eerste bus zal gaan rijden op het tra- lect GendringenNijmegen. Van diit soort bussen, d-ie een lengta hebben va-n zeventien meter en honderd- twintig personen kun-nen bevatten, heeft de maatschappij er voor een miljoen gul len besteld. Zij zijn gecarross-eerd bij do firma Verheul i-n Waddinxveen. Door ingebruikstelling van deze bussen •11 men het tekort aan chauffeurs onder vangen en het vervoer op drukke lijnen vereenvoudigen. De koppeling bestaat uit een stefl in el kaar rustende draaikrancen, waardoor beide wagens bij het nemen van bochten ten opzichte van elkaar kunnen draaien. Ied-er deel heeft vier wielen. Het bestu ren va-n deze harmon-ikabussen wijkt wei nig af van het besturen van normale bus-

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5