Maandagavond muzikale hulde aan bestuur 3-Oktobervereiiiging van het draaiboek Tentoonstelling met als motto huiselijke feestjes" VAN MENS TOT MENS PsiüLwfc LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 12 MEI 1936 AGENDA VOOR LEIDEN Zaterdag Muziekschool Toonkunst (Rapenburg 22). half 8: voordrachteoefening door lingen van mevrouw Annie Woud. Rehoboth, 8 uur: C. H. Jongerengroep. Jaarvergadering, causerie P. de Pater (m. kleurendia's). Oegstgeest, Oud-Poelgeest, vijfde oecumenische juristenconferentie (Orde ning en Strafrecht). Voorschoten, Chr. Belangen, to neelvereniging Het Masker met „De hei lige vlam". Zondag Pieterskerk, 7 uur: Kerkdienst voor ge heel Leiden, dr. P. L. Schoonheim over „Ik stem Maandag Burohtzaal, half 3: Alg. Ned. Bond var Gepensioneerden, jaarvergadering. Beestenmarkt (bij molen De Valk), 8 u. muzikale hulde aan 3-oktobervereniging (70 jaar). Steenschuur 6. 8 uur: De Natuurvriend, de heer Kok over het speciaal aquarium. Burcht, 8 uur: filmavond over het ge bruik van de werphengel. Voorschoten, hoek J. W. Frisolaan Kon. Emmalaan. 3 uur: officiële ope ning nieuwe Chr. ulo (Nassausohool). Tentoonstellingen Prentenkabinet. 25 uur: Het Parijs van Jean Marot (tot 16 juni). Leidens populairste zeventig jaar Alle Leidse Korpsen om acht uur naar De Valk |£EN VAN LEIDENS populairste verenigingen Iierdenkt morgen haar veertiende lustrum. Die dag is het namelijk zeventig jaar geleden, dat enkele Leidenaars onder presidium van de heer N. Brouwer, hoofd van een openbare school, besloten tot oprichting van de 3-Oktober- vereniging. Nog datzelfde jaar kon de eerste feestviering, zij 't niet op zulk een uitgebreide schaal als thans het geval is, worden gehouden. Van deze waardering nu zal de Leidse burgerij maandag doen blijken. In dp kring van de vele subcommissies, die tel- kenjare het bestuur der 3-Oktoberver- eniging trouw terzijde staan bij de uit voering van de feestplannen, is namelijk het initiatief geboren om het bestuur die avond een muzikale hulde aan te bieden Contact werd gezocht met de Leidse bond van harmonie-en fanfarekorpsen. Ook in deze kring vond dit plan een warm ont haal. Alle aangesloten muziekkorpsen zegden spontaan hun medewerking toe. terwijl ook het gemeentebestuur bereid was een en ander mogelijk te maken. Sindsdien is het steeds crescendo ge- aan. Hiervoor behoeven wij slechts tt herinneren aan tal van traditionele hoog tepunten, als de koraalmuziek, de uitde- van haring en wittebrood en zeker niet in de laatste plaats de op tochten, die de vereniging en daarmede ook Leiden ver buiten „de wallen van c stad" een grote bekendheid hebben gi n. Bekendheid niet alleen oc waardering voor de wijze, waarop dit feest der tien-en-tienduizenden, met zondering van de oorlogsjaren, jaarlijks wordt opgezet. Feestelijke avond aan Fruinlaan NedKlassiek Verhond maakte prijswinnaars hekend Als voorspel op de verbondsdag van het Nederlandsch Klassiek Verbond die vandaag in Leiden wordt gehouden, organiseerde de afdeling Leiden in de aula van het gymnasium aan de Fruinlaan een feestelijke avond, die een cultureel karakter droeg. Leerlingen van de meisjes-H.B.S. voerden onder leiding van mejuffrouw Kruyt een zangspel op van W. A. Mozart, „Bastien et Bastienne". Door ziekte van dr. Koster moest de pianomuziek, die door hem zou worden uitgevoerd, vervallen. Erich Können te Voorburg, de tweede Rolf Treep te Bussum en de derde Cora Resteren te Zwolle. Bij de kleurwed- Voorts werd de avond verzorgd door Hans van den Bergh, leider van het Am sterdams studentencabaret, die optrad met enkele leden van het studentencabaret „Publiek Schandaal". Annemarie Prins. Antoinette de Boer en Poter Lohr, en Jaap van Lein. die hot, gezelschap aan de piano begeleidde. In zijn openingswoord zei do voorzitter van de afdeling Leiden, mr. A. J. Sor- mani, dat de afwezigheid van burgemees ter van Kinschot wegens ziekte wel ge voeld werd als een groot gemis, omdat deze het initiatief nam voor de avond zoals die door de spontane medewerking van verschillende zijde 'hans mogelijk Mr. H. Sohadee, die op de verbondsdag zijn taak als voorzitter van het hoofdbe stuur overdroeg, ontving van de reiscom missie die de verbondsreizen verzorgt een voorzittershamer. De prijswinnaar van de jaarlijkse opstellenwedstrijd voor gymna siasten en lyceïster was Wouter Kotte te Arnhem. Een eervolle vermelding kregen mejuffrouw H. C. Menalda te Den Haag, H. van Teerns te Groningen en K. Ver heul te Hengelo. Voor de artistieke prijs vraag kwamen een kleine tweehonderd inzendingen binnen. Men zegt, dat de jeugd zich alleen interesseert voor tele visie en bromfietsen, zei mr. Schadee, maar dat wordt door dit aantal toch een onjuiste uitspraak. De belangstelling voor de Oudheid blijkt nog wel levend te zijn bij de jongeren. Van de groep ouderen ging de eerste prijs naar Th. Joh. Besemer te Venray en M. Zedllemaker te Nijmegen, de tweede prijs naar Anthony Janse te Breda en de derde naar Bettie van Rij te Delft. De eerste prijs van de groep jongeren kreeg Arbeidsbureau Leiden Over de periode van 30 april tot en met 5 mei 1956 viel een daling van het aanbod waar te nemen, namelijk van 210 tot 185, als gpheel werkloos ingeschreve nen. Gezien het feit, dat de daling het gevolg is van normale wrijvingsfactoren, welke zich steeds in het voorjaar en de zomer voordoen, behoeft geen reële be tekenis aan de daling te worden toege- Van belang is echter het aanbod naar aard en soort te analiseren. Het beeld is dan als volgt; wrijvingswerkloosheid 100, seizoenwerkloosheid 15 en 70 min- der-geschikten, waaronder 45 minder- validen (lichamelijk en geestelijk gehan dicapten). Een vergelijking met het overeenkom stige tijdstip in 1953, 1954 en 1955 de voordelige verschillen bedragen namelijk respectievelijk 1175, -795 en 300 wijst duidelijk uit, dat de werkgelegenheid in belangrijke mate is toegenomen. Sinds 1953 is de gehele natuurlijke aanwas van de beroepsbevolking jaar voor jaar steeds geheel geabsorbeerd. De vraag bleef vrijwel gelijk en beliep 390, waarvan 160 aanvragen betrekking hadden op jeugdigen, leeftijd 15 tot en met 18 jaar. Het aanbod is nagenoeg nihil. De spanning op de arbeidsmarkt is in vrijwel alle bedrijfstakken merkbaar, doch treedt vooral naar voren in de metaal-, de bouw-, de textiel- en de landbouwsector Het geregistreerde aanbod van vrouwe lijke arbeidskrachten onderging geen wij ziging en beliep 75. De vraag steeg even wel opnieuw namelijK van 450 tot ruim 460 en had voor 30 procent betrekking op jeugdigen (15 tot en met 18 jaar). Ook de behoefte aan vrouwelijk per soneel is zeer groot. In vrijwel alle sec toren van het bedrijfsleven bestaat goede tot ruime plaatsingsmogelijkheid. Voor 22.500 ton aardappelen wordt op heffing van het exportverbod verleend, nadat een inventarisatie van de aanwe zige voorraden heeft plaats gehad. Nader zal worden bezien, of een verdergaande verruiming mogelijk is. Een dokter nodig? De zondagsdienst der huisartsen te Lelden wordt waargenomen door t'.e dokters Den Haan, Jasperse, Stoffers, Wljdlcks en Van Alphen. Welke apotheek De avond- en nachtdienst van de apotheken te Leiden wordt van zaterdag 12 mei 13 uur tot zaterdag 19 mei 8 uur waargenomen door de apotheek Kok, Ra penburg 9, tel. 24807 en de apotheek „Tot Hulp der Menschhedd", Hooigracht 48, tel. 21060. Zondag 13 mei is van 8 tot 24 uur alleen open de apotheek Kok aan het Rapenburg. strijd voor mythologische kaarten werd de eerste prijs uitgereikt aan Betty Schümm te Dordrecht, de tweede aan Koosje van Keulen te Amsterdam en de derde aan Marjan Cremer te Breda. Bo vendien konden twaalf eervolle vermel dingen worden uitgereikt, o.a. aan S. Stolkwijk te Leiden. Vier jubilarissen bij Hervormde diaconie De heren S. Spruitenburg, H. J. van der Laaken en M. Jansen herdenken, dat zij allen 25 jaar geleden hun intree dedèn ■in het college van collectanten van de Leidse Hervormde diaconie. De heer Joh. van Weeren herdenkt gelijktijdig, dat hij zich dertig jaar geleden aan dit college verbond. Hij heeft zitting in het bestuur. Dinsdagavond om 8 uur is er in het ge bouw van de diaconie aan de Oude Rijn feestelijk samenzijn met huldiging. Besloten is om dit muzikaal festfjn op de Beestenmarkt (in de omgeving van molen De Valk) te houden. Reeds om half acht zal één der Leidse korp sen in de aldaar te plaatsen muziek tent zorgen voor een feestelijke ouver ture, waarna om acht uur de muzi kale hulde, waarvoor een speciale vorm is gekozen, een aanvang neemt. Tijdens dit feest van klank en kleur hebben de subcommissies nog een ver rassing voor het Jubilerende bestuur in petto. Een verrassing, waarover op dit moment nog het stilzwijgen wordt be waard. Vermoedelijk zal deze muzikale gelukwens, die ook nog een aardig be sluit krijgt, een klein uur in beslag ne- W. D. Vahrmeyer vierde zilveren jubileum De heer W. D. Vahrmeyer, Lijsterstraat 26, heeft dezer dagen mogen herdenken, dat hij zijn groentezaak 25 jaar geleden begon. Door hard werken en het leveren van goede kwaliteit heeft hij zich roe velen verworven, want de heer Vahr meyer heeft klanten door de gehele 6tad. Hij ondervond in de afgelopen dagen grote belangstelling uit de kring van klanten, relaties en collega's. Het spreekt vanzelf, dat mevrouw Vahrmeyer ook in de hulde werd betrokken. Zij heeft haar man 6teeds trouw ter zijde gestaan. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Adrianus, z van M A Faasse en G M C Wegman, Heinz Werner, z W Bodrij en G M de Waal; Jacqueline, d van J. Vavier en J A Koster; Johanna Petra, d van N Nieuwenburg en C Hoge- nes; Klaas, z van J P M v Leeuwen en J v d Visch; Hendrica Petronella, d van H A Wolffenbuttel en G van Rijn; Mar- grietha Antonia, d van C van den Berg en M A van den Ing; Anna Maria Wil- helmina, d van J van Emmerik en C M M Verhorik; Jacobus, z can H v d Meij en J Noort; Ferdinand Willem, z van P van den Brink en C E de Rooze; Maria, d van I Helfens'.eijn en. C Jansen, Petronella Johanna, d van W van Wageningen en A van Leeuwen, Jacob, z van J P la Lau en C A C Geeve. OVERLEDEN: A Wassenaar, man, 22 j; W Hoek, wed. van Van den Oever, 59 j; G Tonkelaar. man. 54 j. Gouden huwelijk Het echtpaar J. Wolf-A. Schouten, Os- en Paardenlaan 21 te Leiden, heeft zijn gouden huwelijksfeest mogen vieren. Causerie voor Leidse huisvrouwen over Schotland en Engeland Mevr. Staal-van Santvliet. die voor de ereniging van hulsvrouwen in Leiden geen onbekende meer is, sprak na haar causerieën over Rome, Noorwegen en Spanje gistermiddag in Het Gulden Vlies haar reis naar Schotland en Enge land. Zij besprak de verschillende richtin- in de staatskerk, de Anglicaanse, en vertelde van de strijd tussen de aartsbis schoppen van Canterbury en van York le vraag, wie van beiden in de toe komst het meeste aanzien zou verkrijgen. Uitvoerig stond spreekster 6til bij de kleding van de Schotten. Wanneer een moeder met haar zoontje naar de winkel gaat, geeft zij eerst de familienaam op, en de hand van enorme tabellen waarop t aangegeven welke ruit bij die fami lie past, wordt de kleding gekozen. De causerie werd geïllustreerd door lantaarnplaatjes en ook waren er grammo foonopnamen. Bij de vertoning van foto's de kathedraal van Salisbury liet me- w Staal een opname van de zangeres Kathleen Ferrier horen. Er werd een be zoek gebracht aan het geboortehuis van Shakespeare in Stratford on Avon en ook aan het Shakespeare Memorial Theater. Bij alle belangstelling voor de cultuur toonde de spreekster eveneens oog te heb ben voor de natuur. Van het merendis- trict werden verschillende opnamen ver toond, alsook van het eiland Ajona, waar de oude Schotse koningen liggen begra ven. Mnl.' en vrl. studenten in Catena Verwijt van splijtzwam van de hand gewezen Ter gelegenheid van de vierde dies na- taflis van de Leidse Studentenvereniging Catena hield de praeses 6enatu9. de heer B. A. Kate, gisteren een rede. waarin hij de mogelijkheid opperde, dat Catena niet als bond, maar als unifas tot de fe deratie van imitates en bonden zal wor den toegelaten. Dit houdt in. dat Catena, indien de vergadering hiertoe later kan besluiten, zowel vrouwelijke als manne lijke studenten plaats zal bieden. Volgens de heer Kats is er in Leiden behoefte aan een unitas. waarin vrouwe lijke ongeorganiseerde cives kunnen wor den opgenomen. Daarenboven heeft he«r jaaroverzicht van de V.V.S.L. een duide- ke uitspraak gedaan over het probleem n de eenheid te bewaren. Een probleem, 't ruim 1000 meisjesstudenten aangaat. Catena bewijst hiermee, dat het de geest van deze tijd goed aanvoelt. De heer Kats wees op besliste wijze het ver van de hand. dat Catena als splijt- n zou fungeren, naast het Leidsch Studenten-Corps. Tussen de bladzijden Onderbroken melodie In Trianon draait deze week een film voor opera-liefhebbers. Onderbroken Me lodie. Het is de simpele, heel gevoelige verfilming van het le' lische zangeres Marjorie Lawrence, die zelf bij de verfilming adviezen heeft ge geven. Vóór de eerste wereldoorlog vierde zij grote triomfen. Reeds als kind op d< boerderij van haar vader had zij één wens: een groot zangeres te worden. Bij een zangconcours won ze de eerste prijs, een studiebeurs voor Parijs. Maar haar vader sterft plotseling en Marjorii meent op de boerderij niet langer te kunnen worden gemist. Dan komt haar redding, zij moet de Musetta zingen in Puccini's La Bohème. Het sue overweldigend, dat haar broer rijs komt om als haar manager op te Na Parijs engageert de beroemde Me tropolitan Opera van New York de gevierde zangeres. Zij trouwt met haar vroegere bewonderaar', de arts Tom King. Op een tournee door Zuid-Amerika wordt zij door kinderverlamming ge troffen. Haar carrière breekt haar man vertrekt Marjorie naar Florida. Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting Op dinsdag 15 en woensdag 16 mei zal in het centrum van de Huishoude lijke en Gezinsvoorlichting een tentoonstelling te bezichtigen zijn, die als motto „Huiselijke feestjes" draagt Het doel van deze tentoonstelling is de huisvrouw te laten zien, .hoe met betrekkelijk weinig middelen en dus voor weinig geld de feestdagen in het gezin voor de huisgenoten zo gezellig mogelijk gemaakt kunnen worden. Het zijn vobral de kinderen, die hierbij tevens worden ingeschakeld. In de vorm van allerlei bloemen kan van karton en gekleurd papier de tafedversierin-g bij voorbeeld worden gevouwen, geknipt en geplakt. Kinderen, die met de bezoeksters meekomen, kunnen dit op de tentoon stelling leren, en de zelfgemaakte ver siering mag tegen een kleine vergoeding lee naar huis worden genomen. Het hele gebouw zal voor de tentoon stelling worden ingericht-, want naast het doel: de zelfwerkzaamheid van het kind prikkelen, zal het voor de volwassen bezoeksters belangrijk zijn door deze ten toonstelling nieuwe -ideeën op te doen, ze zelf thuis kunnen verwerkelijken, en ander zal worden gedemonstreerd, .rbij dus steeds rekening wordt ge houden met de gedachte, dat sfeer niet van het besteden van grote bedragen af hangt, maar van de wijze, waarop de feestelijkheden worden verzorgd. Bloemenschikken Voorts heeft men het plan een demon stratie vam bloemschikken te geven met gekweekte produkten en veldbloemen. Dit is van belang in verband met het motto, want er zullen niet veel verjaar dagen of andere huiselijke feestjes voor bij-gaan zonder bloemen. Vóór de bloe men in de vaas staan spelen zich i kleine drama's rondom de stelen en ran diverse vorm en grootte af. Voor de bezoeksters zal tevens gelegen heid zijn nader met het werk v< Huishoudelijke en Gezi-nsvoorlichtin-g kennis te maken. Folders en tijdschriften liggen hiertoe klaar voor iedereen. De tentoonstelling zal geopend zijq dinsdag 's middags half drie tot 5 ui en 's avonds van half acht tot 10 uu woensdag 's middags van 2 uur tot 5 ui en 's avonds eveneens half acht tot 10 Bezoek prof. Dascalakis Op uitnodiging van de Nederlands! regering brengt prof. A. DasoaCakit 10 'bot 16 mei een bezoek aan Nederland. Prof. Dascalakis is hoogleraar in de Euro pese geschiedenis aan de universiteit Athene; van 1952 tot 1955 was hij rector van die universiteit. Tijdens de oorlog vervulde hij de functie van minister onderwijs der Vrije Griekse regering In Egypte. Hij -komt contacten leggen met Nederlandse universitaire kringen houdt maandagavond kwart over acht lezing ih het academiegebouw. De titel luidt: „La fondatiion de la nouvelle Rome et 'l'hellénisataon de l'Empire de i'Orient' De man en cle zee T^E HEMEL was grijs gewor- A-J den. De zee eveneens. De zee lag in grote onrustige rim pels. Op de boulevard van Kat wijk stond de oude man ernaar te kijken. Zijn haar was nog grij zer dan het water. Zijn gezicht was even gerimpeld als de zee. Wat het mooist was om naar te kijken wist ik niet, dat gezicht van die oude man of de zee. Daarom keek ik dan naar de een, dan naar de ander. Naar de zee openlijk, naar de man tersluiks. Ik wilde niet, dat hij merkte hoe ik hem gadesloeg. Hij droeg een zwarte jas, don kerblauwe trui, zwarte broek, zwarte schoenen. Hij had een zwarte pet op. Wat kon men an ders denken dan dat hij een vis ser was geweest. En dat hij nu na een leven op zee misschien had hij nog wel op de bommen gevaren zijn laatste dagen sleet met dagelijks aan de zee kant te staan en uit te kijken? Hij moest nog de tijd hebben gekend, dat de schipper in het voorverblijf na de erwten en het spek voorlas uit de Bijbel of uit De Godvrezende Zeeman. Mis schien was hij zelf schipper ge weest en had hij zelf uit een van die twee voorgelezen. Met de pet voor zich op tafel. En de haren in de war, behalve op zondag. Ineens liet hij zijn ogen niet meer over het water scheren. Hij keek eens naar de lucht, ,,'t Wor' tijd voor een bakkie", zei hij. "Ik gae maer es op moeder de vrouw an". Hij draaide zich om en liep het dorp in. Met de handen in de zakken. Je kon zien, dat hij het leven achter de rug had. Hij ver dween uit het gezicht. Ik dacht: „Die maakt niet vaak meer een ommetje langs de kant". De wind kromp. Het werd kouder. Liegenier B.B. is actief T~)E LEIDSE B.B. is vol actie. Alle zeven wijken hebben hun wedstrij den gehad, en de heer Hagedoorn heeft zich over het verloop ervan uiterst voldaan getoond. Nu volgt aanstaande donderdag- en vrijdagavond de eind- wedstrijd voor de winnende ploegen uit de wijken. En over veertien dagen, zaterdag middag 26 mei, zal een flink deel van Leiden in het teken van de B.B. staan. Dan zal een werkelijkheidsoefening worden gehouden, waarbij ongeveer 600 noodwachters zich inzetten. Sirenes zullen de bevolking alarme ren en explosies het inslaan van bom men aangeven. Straten en huizenblok ken zullen in rook gehuld zijn. Temid den van dit alles wordt van de nood- wachters verwacht, dat zij met ernst en toewijding de hun toegedachte taak vervullen. Overbodige moeite? We zullen 't ho pen! Maar niemand van ons kan in de toekomst zien. Laten we dus maar net doen of 't hard en hard nodig is. Komt 't toch anders uit, als er wer kelijk bommen vallen? Soms wel, meestal niet! Leest u maar eens deze zinnen uit het officiële verslag van de luchtbescherming in Engeland over de jaren 1939—1945: „Het bleek, dat men zich In de opzet niet vergist had. Talloze malen kan men In de rapporten van plaatselijke diensten lezen: het verliep als bij een oefening." Bloemenkoningin jaar een Leids meisje zal zijn: de 23- jarige Amanda Langezaal, Lombok- straat 64. Zij zal in de bloemenweek van 7 tot 11 augustus over de Residen tie regeren. Bloemenprinsessen zullen zijn Irene de Vos (20. op de foto links) en Lisa Verleur (22 jaar. rechts). Alle drie zijn verbonden aan het Neder lands Ballet, dat in Den Haag is ge vestigd, waar Irene en Lisa ook wonen. Wie Manda Langezaal zegt, denkt ook aan Ann ter Haar-Pasman. Manda was eerst een leerlinge van Ann, later een trouw medewerkster. De drie meisjes staat in augustus een zwaar programma te wachten. Tiental len handen moeten zij schudden en te gen iedereen zullen zij plichtsgetrouw glimlachen. Maar de meisjes zijn wel wat gewend: tal van avonden immers staan zij voor een veeleisend publiek. En wat Manda betreft: die kèn wel lachen. Daarom verheugen we ons in de keuze van het comité Den Haag-Bloe- men-Zee. We schreven al. dat we er ronduit plezier in hebben. En wel om dat sommige Haagse bladen de keuze niet al te best kunnen verwerken. Ons bloedeigen zusterblad in de Hofstad bij voorbeeld schreef: „We hebben be slist niets tegen Amanda Langezaal, die naar onze mening wanneer zij een Haagse was, een ideale bloemenkonin gin zou zijn. maar wij vragen ons af of er geen andere weg te bewandelen Hofstedelijke kif! Het comité, dat met bloemen de schone natuur wat dichter tot de Hagenaars wil brengen, weet uiteraard beter dan wie ook na tuurlijke schoonheid te onderkennen. Tien jaar TTET IS wel erg jammer, dat onze burgemeester juist ziek is, nu hij en wij allen spoedig zijn tweede Leidse lustrum mogen herdenken. Aan het einde van deze maand is het namelijk tien jaar geleden, dat jhr. mr. F. H. van Kinschot, toen nog burge meester van Alkmaar, werd be noemd tot burgemeester van de Sleutelstad. De banden tussen het geslacht Van Kinschot en Leiden, met na- met de Leidse universiteit, wer den reeds in de zestiende eeuw gelegd. Toen studeerde aan de jonge hogeschool reeds een Van Kinschot in de rechten en sinds dien hebben meer dan 25 andere leden van deze familie zich te Lei den laten inschrijven, onder wie niet minder dan 20 in de rechts wetenschap. Burgemeester Van Kinschot was reeds geruime tijd voor zijn komst naar Leiden lid van de Universiteitsraad van het Leids f; Universiteits Fonds. Het was ove rigens ook traditie geworden om de Leidse burgemeester uit de oud-alumni der universiteit te kiezen en hem, zodra zich een vacature voordeed, tot curator der universiteit te benoemen. Moet er dan niet, zo schreef nu wijlen prof. mr. E. M. Meijers tien jaar geleden in ons blad, verheugenis over deze benoeming in universi taire kringen zijn? Die verheugenis was er ook bij de Leidse burgerij. In-de voor gevel van het Alkmaarse stadhuis zijn de volgende regels uit Von dels Roskam gegrift: „Indien 't gemeen U roept, besorgt het als Uw eggen". Burgemeester en me vrouw Van Kinschot hebben deze gedachte mee naar de Sleutelstad genomen en haar hier in toepas sing gebracht. Onze welgemeende wens in deze dagen is, dat jhr. mr. Van Kinschot, die met recht een burgervader mag worden ge noemd, spoedig geheel hersteld zijn werk zal kunnen hervatten. Experimenteel W/IE, door z'n werk, vaak van de nacht een dag moet maken, nadert op sommige momenten de status van ontoerekenbaarheid. Wij aan de Steen straat weten er alles van. De ochtend ploeg treft dan ter redactie de resul taten aan van een landerige geest. Vier collega's te Nijmegen waren na een nacht redactiewerk ook door die landerigheid bevangen. Eén van hen speelde wat met zijn schrijfmachine en Ineens stond er dit op 't papier: in de krater van het b ommen feest bloeien je abrokonen hoog van lobberonen oerang oetang kus haar wang „Ik heb een gedicht gemaakt, snlk- snokte onze collega. „Han Krachcis" zette hU er onder. Kunnen w(j ook, riepen de anderen. Na een kwartier was de bundel klaar, een bundel experimentele poczic. Er stonden nogal wat tikfouten in. maar daardoor leek het des te „echter". Afijn, de collega's van De Gelder lander zetten de volgende dag „De Quartslamp" op een papiertje, daar onder „Door de kongsi der vier ver lichten" ze haalden ieder een pas fotootje uit hun portefeuille en ver anderden die een beetje toen kon de bundel kolder naar de drukker. De vier verlichten H. Dirksen (pseudo niem Han Krachels), B. Kohlen (Joris Baal). F. Hulskorte (Bart Ruighrock) en M. de Bock (Cas Aper) betaalden de uitgave zélf. En verstuurden recen sie-exemplaren naar alle oorden. plezier T)E REACTIES waren verrassend. Een aantal bladen hield zich wij selijk op de vlakte of sprak over na- aperij. maar sommige kunstcritici gin gen zich te buiten aan ware lofzangen. Het Algemeen Handelsblad schreef: „Het dadaïsme, dat reeds vóór de ge boorte van deze vief verlichten zijn kortstondige triomf heeft gevierd, heeft ln hen een wederopstanding beleefd." „Trouw" was nog veel lyrischer: „Joris Baal is etherischer, verfijnder, misschien minder mannelijk, maar welk een kracht van dictie. Zijn ritmen 2ljn werkelijk musisch". Maar Joris Baal had dan ook een „gedicht" gemaakt, waarin deze on sterfelijke regels voorkomen: „refaan, barbaar, reefine belies in strakke boren, bélaan, en toer gemartel stootekars". Bart Ruighrock is er ook best af gekomen. Hij blijkt zomaar de kunst te verstaan, een verbinding tot stand te brengen tussen het zuiver poëtische en de nieuwste inzichten in de psy chologie. Als u deze regels van hem leest, voelt u dat natuurlijk direct pilt uw adem koel laat staat de wellust starwen naar het steent de laten zijn gegeten hij lippe langs huilebalken de geest legt aan laaf u aan stille kruimels vecce tot simgeit Toen er genoeg recensies binnen wa ren, hebben de vier verlichten in De Gelderlander hun experimentele grap uit de doeken gedaan. Ze hebben er wei plezier aan beleefd! Financiële moeilijkheden dreigen en reeds heeft haar man besloten een prak tijk te beginnen, tot een vriend Marjorie weet over te halen te zingen. Gezeten in een rolstoel zingt zij voor de militairen overzee. Marjorie herwint haar zelfver trouwen en haar onverzettelijke wil voert haar opnieuw naar de opera-podia. Regisseur Curtis Bernhardt heeft er naar gestreefd het verhaal niet te ver brokkelen. De opera-scènes zijn geluk kig niet te lang. Eleanor Parker geeft een prachtig doorleefde creatie van Mar jorie Lawrence en Glenn Ford is uitne mend als de liefdevolle echtgenoot. In deze film kan men van sublieme zang kunst genieten, zoals de sopraan Eileen Farrel die voor de microfoon gaf. (Zorgzaam en met veel goede smaak verfilmd leven van een door kinderver lamming getroffen opera-zangeres). Ladykillers Alexander Mackendrick is in het J. Arthur Rankconcern de man, die de film- comedies te behandelen krijgt. Onder zijn regiestaf heeft een niet zo grote, maar kwalitatief wel belangrijke serie films de Ealingstudio's verlaten om een ware triomftocht door de wereld te beginnen. Het jongste produkt, Ladykillers, dat deze week in Lido draait, behandelt de ge schiedenis van een vijftal boeven, dat on der leiding van een zekere professor Marcus een volmaakte roof uitvoert op een bankauto. Marcus heeft zijn intrek genomen bij een lief, oud dametje, en geeft voor, met zijn mede-samenzweer ders een strijkje te vormen. Niet zodra zijn de misdadigers op zijn kamer, of de lieflijke klanken van Boccherini klinken door het huis met de vele papegaaien. Alleen zijn de instrumenten van deze he ren slechts schijn, een grammofoon komt ze te hulp. De moeilijkheden ontstaan, wanneer door een blunder van één van de bende leden het dametje erachter komt, welke gasten ze heeft gehuisvest. De enige op lossing is dat zij verdwijnt, maar geen bendeleden wil dit karwei voor zijn rekening nemen. Op bijzonder originele wijze laten de kerels elkaar nu verdwij- tot de leider zelf door een onver hoeds neervallende arm van een seinpaal per trein wordt afgevoerd. Alec Guinness is de lugubere profes- >r Marcus, maar nog veel opmerkelijker is de prestatie van de 72-jarige Katie Johnson als het lieve, oude dametje, dat uiteindelijk met de buit gaat strijken, nog wel met politiële toestemming! Een bijzonder fraai staaltje Britse hu- lor, met wél uitgebalanceerde dialogen n kostelijk spel. (Boeven liquideren elkaar en lief dame tje sleept de buit binnen). De wenteltrap In Luxor wordt een film vertoond, aarin het voortdurend weerlicht, regent n dondert, waarin namen door onna speurlijke oonzaa'k plotseling open blijken te zijn gegaan en waarin de spookachtige sfeer nog wordt versterkt door flakke rend kaarslicht, en de felle donkere ogen zrieke oude dame. die over tele- patische gaven beschikt. Er worden vier of vijf moorden in gepleegd; wij zijn de tel kwijt geraakt. De film is gemaakt om dames gilletjes doen slaken en heren op hun nagels te doen bijten. Het eerste doel is bereikt. Of de heren ook werkelijk nagels beten, hebben we in de bioscoopschemer niet kunnen constateren. Maar griezelig as de- film wel en dat is dan het 'beste wat wan valt te zeggen. Film, die mensen met angst in het anker nog banger maakt. Gek op mannen Onder de titel „Gek op Mannen" draalt deze week in Casino een luchtige ont spanningsfilm van het J. Arthur Rank- Een zeemeermin papt aan met enige mannen, niet uit eigen belang, maar meisje bij te staan, onder wier huis de zogenaamde smokkelgrot loopt. In die. grot zijn Caroline, het meisje, en Miranda, de meermin, tot de ontdekking gekomen, dat zij bijzonder veel op elkaar lijken. Dat kon ook moeilijk anders, want beide rollen worden kostelijk gespeeld door één van Engelands bekwaamste actrices, Glynis Johns. Caroline verdwijnt veertien dagen en Miranda neemt haar plaats in. Valt slechts een staartvin te verbergen! Als de liefde in het spel komt worden de verwikkelingen zeer fraai uit gesponnen. Toch komen er naast echt geestige momenten helaas ook zouteloze fragmenten in de film voor. Dat is wel jammer, want het gegeven is bijzonder aardig en het spel zo ontwapenend. Een nschuldige ontspanningsfilm, overigens. (Zeemeermin in moeilijkheden op het vasteland). De Dief des Konings De Engelse koning Karei de Tweede heeft nimmer één dwaas woord geuit, aan de andere kant heeft hij 't ook dienstig geacht één wijs woord ter harte te nemen. Zo ongeveer wordt de Amerikaanse film „De Dief des Konings" in Rex ingeluid een film, die door het toedoen van de Britse hoofdrolspelers David Niven en George Sanders toch een typisch Engels cachet heeft gekregen. Toevallig kennen we het verhaal, waar op ..De Dief des Konings" Is gebaseerd. Koning Karei de Tweede was namelijk ^"t, die- als vcle van zijn konink lijke tijdgenoten, bergen geld nodig had en 't kon hem weinig schelen op welke wijze de pegulanten hem bereikten. Zo ontzag hij zich niet de beruchte struik- er. kolonel Blood, voor zijn wagentje pannen en wel door hem de opdracht te geven de kroonjuwelen uit de Londense Tower te stelen. Toen de „highway man" zich met de gouden Rijksappel uit de voeten wilde maken, werd hij door de wacht overmeesterd en voor de koning gesleurd. Deze liet hem ter dood veroor delen, maar een paar jaar later bleek kolonel Blood een landhuis aan de Theems te bewonen en voor zijn zwijgen met een staatspensioen te zijn beloond. Hoe dit ongetwijfeld romantische gege- m in de film wordt uitgewerkt, ver klappen we niet, maar veel is er toch van over gebleven. Dit neemt echter weg. dat „De Dief des Konings" de pretentieloze filmbezoeker veel avontuur spanning biedt, welke zonder gebruik making van goedkope effecten zijn ver kregen. (Gehuurde dief vergrijpt zich, met Ko- nkljjke toestemmingaan kroonjuwelen). (Advertentie). TH. VAN DER HEIJDEN Rechtskundige HOGE RIJNDIJK 103a LEIDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3