C+tRISTFUJK c Geref. Schoolverband vierde gisteren 50-jarig bestaan Vervolging in Westen, maar toenadering in Oosten 2 7 Komende 25 jaar valt beslissing over lot van Chr. onderwijs Tegen de onmacht 2 ZATERDAG 12 MEI 1956 KANTTEKENING Tot de talrijke afgevaardigden behoorden ook twee buitenlandse gasten T)E belangstelling voor de jubileumvcrgadering van het Geref. Schoolverband te Utrecht was gisteren zo groot (zowel van personen uit eigen kring als daarbuiten), dat de middagvergadering in een grotere zaal van K. en W. moest worden gehouden. In zijn welkomstwoord kon de voorzitter, ds. W. E. Gerritsma te Zoetcr- meer afgevaardigden van vrijwel alle Chr. organisaties op onderwijsgebied welkom heten. Wij noemen hier alleen prof. K. Dijk, die de Unie Een School met de Bijbel vertegenwoordigde en prof. H. Smitskamp, die aanwezig was namens het Chr. Nationaal Schoolverband. Twee buitenlandse vertegenwoor digers waren prof. dr. J. T. Daling van het Calvin College te Grand Rapids en de heer G. C. de Lang uit Brussel, secretaris van de Belgische Prot. Chr. Onderw IJsverenigingen. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Oldebroek (2de pred.pl.) te Nijkerkerveen: J. Zwijnenburg te Kinderdijk; te Koudekerk aan den Rijn: H. J. Ponsteen te Wolf aartsdijk. Aangenomen naar Weesp: E. Holtrig- ter te Birdaard en Janum (Fr.). Bedankt voor Veenendaal: K. van der Pol te Opheusden. GEREF. KERKEN Beroepen te Eindhoven: W. Baas te irk. Beroepbaar. De classis Dordrecht heeft préparatoir geëxamineerd en beroepbaar verklaard kand. C. M. Overdulve, Ege lantiersstraat 141, Amsterdam. EEN WOORD VOOR VAN- DAAG Voor het ministerie van O. K. en W. was aanwezig de heer Broekman. Na mens de Onderwijsraad werd een tele grafische gelukwens ontvangen van prof. Sassen. Prof. J. Waterink. die in de middagvergadering de feestrede uit sprak, was aanwezig in zijn functie van paedagogisch adviseur van het Ge ref. Schoolverband. Telegrammen werden gezonden aan drie leden, die in het werk voor het Geref. Schoolverband zijn vergrijsd, maar helaas wegens zwakke gezondheid niet aanwezig konden zijn op de juol- leumvergadering: dit waren mr. Th. G. Donner (oud-voorzitter), de heer J. van der Waals te Nijkerk (mede-oprichter) en mr. P. Timmermans te Zeist (oud- secretaris). Tijdens de morgenvergadering, die aan huishoudelijke aangelegenheden was ge wijd werden in de vacatures ontstaan door het overlijden van de heer H. Nien- huis te Groningen en het periodiek af treden van de heer G. Buist te Haar lem tot leden van de Commissie van Uitvoering gekozen de heren C. Munk te Oldebroek en mr. S. Wierda te Den Haag Het voorstel van het bestuur tot contributieregeling werd aanvaard. Als nlaatsvervangende leden vai Commissie van Uitvoering koos de Boek VAN DE DAG Dr. A. van Selms, De verscheurde stad, Oud Jeruzalem waar de Jo den niet kunnen komen. Uitgave J. N. Voorhoeve, Den Hang. Een bijzonder interessant boek heeft de professor uit Pretoria geschreven. Hier is boeiend verteld van een rei« naar Jerusalem en omgeving. Verhaald wordt, hoe het hedendaags Jerusalem een verscheurde stad is. waar de ver schillende strijdende partijen' ieder hun brok stad hebben weten vast te houden en dat taai verdedigen. Vooral bij de dagelijks weerkerende berichten in de pers zal het lezen van dit boek diensten kunnen bewijzen om zich enig idee te vormen over de stand van zaken. Het ls geen politiek boek in die zin dat het partij kiest en ons inzicht geeft in de wereldpolitiek; het is maar. dat ge daar van stap te stap te maken krijgt met de strijd tussen Israël en Jordanië; tus sen Jood en Arabier; zeg maar tussen Ismaël en Israël. Bijzonder belangrijk is ook de minu tieuze en toch zo boeiend beschreven wandeling langs de heiligdommen der drie religies. Laat u voorlichten over de Via Dolorosa; waar loopt die orecies; en welke is nu de juiste route? Dr. Van Selms is deskundig genoeg om dat haar fijn te vertellen. Nu tegenwoordig iedereen het heeft over de Dode-Zeerollen, is het verbazend interessant eens te horen wat dr Van Selms op populaire wijze ons hiervan zeer in het kort verteld heeft. Zo zijn er meer dingen die ons boeien onder het lezen We kunnen dit boek zeer har telijk aanbevelen. Het hoort in ieder ge zin thuis. gadering nog de heer A. Talstra te Open- en de heer D Zuiderveld te Sneek. De volgende algemene vergadering wordt gehouden op vrijdag 31 mei 1957 te Utrecht. De middagvergadering, die meer in het bijzonder gewijd was aan de vie ring van het 50-jarig bestaan van het Geref. Schoolverband werd begonnen met koorzang. Op perfecte wijze ver tolkte het zangkoor van de Christelijke kweekschool Rehoboth te Utrecht onder leiding van dirigent J. H. van Manen aantal liederen. Na de jubileumrede prof. Waterink, die het hoogtepunt de viering vormde en waaraan wij elders op deze pagina uitvoerig aan dacht besteden, kregen talrijke afge vaardigden gelegenheid het bestuur toe te spreken en hun gelukwensen aan te Hermann Zaiss komt weer Minder nadruk op gebedsgenezing Hermann Zaiss, de Duitse prediker, die enige jaren geleden in Nederland veel belangstelling wekte voor de zgn. gebedsgenezing, komt weer in ons land. Ditmaal zal hij de nadruk leggen op evangelisatie en minder op gebeds genezing. In Lommerrijk en de Rotterdamse schouwburg zal Zaiss spreken op 24 en 25 mei, in het Krelagehuis te Haarlem op 26 en 27 mei en op 28 mei in de her vormde kerk te Alphen aan den Rijn. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Driebergen (vac.-P. Bijl): M. C. Tanis te Urk en E. Venema te Maassluis; te Biezelinge: C. Noorde- craaf te 's-Gravendeel en M. Drayer te Drachten; te Tholen: E. Venema te Maassluis en M. S. Roos te Zwijndrecht. Bedankt voor Sassenheim: A. W. Drechsler te Amsterdam-Noord. GEREF. GEMEENTEN Benoemingen md tot ondei Chr. Na school t Jeadtjk ULO. Am: i Rotterdam-West: M. A A. da: aan de Prinses r Sluys ..„JelMk) me» Breda. (tijdelijk) I Opdat het u wel ga Nederland is thans weer een welvarend land. Een land waarin het ons wèl gaat. En die wel vaart zal zich morgen ongetwij- leld weerspiegelen in de ca deautjes die moeder krijgt op moederdag. En ongewild roept deze gedachten- gang de wetge ving uit Deute- ronomium 5 in het geheugen op: „Eer uw vader en uw moeder, opdat uw dagen verlengd wor den en het u wel ga in het land dat de Here uw God u geeft." En nu behoeft men er geen doekjes om te winden: met dat eren van vader en moeder, an ders gezegd: met de gezinsband, gaat het in Nederland minder goed. Die gezinsband wordt los ser. Wijt dat nu niet aan „de jeugd van tegenwoordig, die zo weinig eerbied meer heeft voor de mening van ouderen" het zal vroeger wel niet anders ge weest zijn. Het ligt heus niet minder aan de ouders zelf. Aan de vaders die zozeer in beslag genomen worden door hun werk dat er voor het gezin nauwelijks tijd overblijft. En aan de moe ders op wie het „zorgen" drukt als een -loden last. Viert u morgen moederdag? Ga dan als gezin naar de kerk. Ervaar die gezinsband als een door God gegeven goed. En neem u voor het ook in de dagen van de week zo te houden. Dan heeft moederdag nut. Protestantse kerken in het buitenland Eind april zijn dertig kerken gesloten en zeven predikanten gevangengenomen in de Zuidamerikaanse staat Columbia. De protestantse kerken in dat land bevinden zich door deze vervolging in een zeer benarde positie. Vele leden hebben zich reeds aan de kerk onttrokken. De Bond van protestantse kerken in Columbia deelt dit mede in een oproep aan leden der kerken. In verband met de ernst van de situatie schreef de Bond tegen zondag een bede- en vastendag uit voor alle protestanten in Columbia. In Spanje is het destijds gesloten eminarie nog steeds niet heropend. _)it is vooral merkwaardig in verband met het feit, dat Spanje als lid van de Verenigde Naties de Verklaring van de rechten van de mens heeft erkend, waarin de vrijheid van godsdienst een belangrijke plaats heeft. In kringen van de Wereldraad van Kerken betwij felt men of de Spaanse autoriteiten werkelijk van plan zijn die vrijheid in enige vorm aan de protestantse min derheid in dat land te verlenen. Mee, tot vreugde stemt hel bericht, dat met de evangelische kerken van China contact mogelijk blijkt. De bisschop van de Lutherse Kerk in In dia, dr. Manikam, heeft tijdens zijn reis achter het ,,bamiboe"-gordijn on langs eerste besprekingen gevoerd. Dr. H. Visser 't Hooft, sevretaris-gene- raal van de Wereldraad van Kerken deelde mede, dat de kerken in China een uitnodiging tot toetreding zullen ontvangen. Ook achter het qzeren gordijn doen zich thans meer mogelijkheden voor tot grotere activiteit in het geh«e(l van de In West-Duitsland studeren 2700 studen ten, waarvan meer dan de helft theo logen, op kosten van kerken en chris telijke Instellingen. Een bedrag var ruim 400.000 werd hun als beurzen, toelagen en renteloze voor schotten uitgekeerd. De Amerikaanse negerbokser, John A. Johnson, knielde gisteren op het can vas om te bidden en sloeg daarna zijn Egyptische tegenstander binnen een minuut knock-out. Het Napoll- taanse publiek begreep niet wat gebeurde toen Johnson knielde het hoofd boog: het praatte rustig In Dokkum zal de Geref. Kerk in de Friese taal het Avondmaal vieren. Zo besloot de kerkeraad op verzoek versohlllende zijden. Advertentie ZETHAMETAN.V. VLAARDINGEN MELODIE en WOORD der Ether golven ZONDAG 13 MEI 1956 Hilversum 14 02 m. NCRV: 8 00 Nws en weerber; 8.15 Orgelconc. IKOR 8 30 Vroegdienst KRO: 9.30 Nws; 9.45 Gram; 9.55 Plechtige Hoogmis; 11.30 Gram, 1150 Cello en piano; 12 20 Apologie: 12.40 Lichte muz; 12 55 Zonnewijzer; 13.00 Nwi en kath nws; 13.10 Dansclub; 13.40 Boekbespr; 13.56 Gram; 14.00 Bariton en plano; 14.30 Kamer- Puzzel mee "1 3 7 T 3 - 6 V9 PUZZEL No. 410 HORIZONTAAL: 1 mild; 2 stuur inrichting; verhoogde toon; tandeloos zoogdier; 3. kunstvaardig; 4 arktiscne vogel; elfenkoningin; keurig; 5 spook regeringsopdracht; 6 god der liefde; blauw glazuur; 7 omhulsel; op de wijze van; inhoudsmaat; 8 strijdperk; verle genheid; 9 verpakking; dans. VERTIKAAL: 1 man van adel; de eerste man; 2. scheepsrant9oen jene ver, bid; 3 verbuiging van het werk woord eten; handgreep; voegwoord^ 4 hartstocht; zoom; 5 vluchtige stof godin: sabel; 6 kippenprodukt; v zetsel; familielid; bevel; 7 boom; slaan; 8 zangnoot; binnenkort; baard; voorzetsel; nieuw. OPLOSSING no. 409 HORIZONTAAL: 1 arts; 4 melk; 8 rot; 10 boa: 11 olijf; 12 Sr; 14 edik; 15 pilo; 17 Aa; 19 demi; 21 are; 23 moe: 24 naad; 25 prul. Vertikaal: 1 aangedaan; 2 tronie; 3 sol; 5 eb; 6 los; 7 karbonkel; 9 tijm; 13 vizier; 16 rem; 18 ara; 20 mop; 22 e.a. 15.55 Idem; 16 15 Sport; 16.30 Vespers. NCRV 17 nn n*w*[ Kerkdienst; 18.30 Grsm; 19.00 19.10 Nws uit de kerken: 19.1 30 Het Evangelie in een draaikolk m aan de Corinthiërs. eaus. KRO 20.00 Gram; 20.25 Act; 20 35 U partij? i Het dagboek hoorsp; 22.35 Grs IKOR: 10.30 Ker afrekei 13.05 Meded of v.d. mil: 1400 Boekbes 14.55 Het leven van 16.00 Lichte muz; 16 30 Spor 12.45 Pianospel: 13.00 17.00 Gesprekke VP KI !t luiste eaus. VARA: 17.30 Voordr sportuitsl; 18.05 Sportjourn Discussie; 19 30 Progi v. Moederdag. AVRO: bridgers: 20.10 Gevar n 31.25 Lichte muz; 21.50 t is; 22.35 Gram; 23.00 Nw im; 23 25—24.00 Gram. MAANDAG 14 ME Vijftig jaar Geref. Schoolverband kerken over de wereld. Binnenkort zal de Centrale Commissie van de Wereld raad van Kerken in Boedapest sa menkomen. Dit zal de eerste keer zijn, dat een orgaan van de Wereldraad in een in de Russische invloedssfeer lig gend land samenkomt. Dr. Visser 't Hooft meent, dat de betekenis hiervan voor de oecumenische beweging niet hoog genoeg kan worden geschat. Vijftig jaar predikant Vijftig jaar geleden zal het op 20 ei a.s. zijn, dat ds. A. Schippers, emeritus predikant van de Gerefor meerde Kerk van IJsselmonde, hei predikambt te Maasdijk aanvaardde. Ds. Schippers werd in 1379 te Mid delburg geboren. Zijn ouders gingen met de Doleantie mee en getroostten zich veel moeite hun zoon te doen studeren. Na zijn eerste gemeente dien<Te ds. Schippers de kerken van Doesburg en Sliedrecht en hij ver bond zich in 1922 aan de kerk van IJsselmonde. De jubilaris maakte zich in beide wereldoorlogen verdienstelijk voor de verzorging der militairen, in Doesburg als voorzitter van het militair tehuis, in de tweede oorlog als veldpredikant bij het regiment Jagers. Hij was de eerste veldprediker, die het Bronzen Kruis wegens betoonde moed ontving. In 1946 ging ds. Schippers met eme ritaat, diende de kerken van Olst en Vaassen als hulpprediker tot 1952, waarna hij te Vaassen bleef wonen. Nog geregeld gaat ds. Schippers voor in de dienst des Woords. Derde Kamper promotie Feestrede van prof. J. Waterink f)P de jubileumver- gadering van het Gereformeerd School verband, gisteren in het gebouw voor K. en W. te Utrecht gehouden, zijn vele dankbare woorden gewijd aan het vijftigjarig bestaan van het verhand. In zijn feestrede gewaagde van zaak "echter" nief pessimis- bare school gebruiken wil - met erkentelijkheid van Er Qok lichtpun_ als middel tot bekering en teIJ*d,e#nderde plaabs waar. het geweldige werk, ten. Bij de overgrote meer- hij grijpt zo met een specu- de derde8 te- dat pioniers voor het d-J lat^r,.» Christelijk onderwas Ned. Hervormde kerk leeft Gods geopenbaarde wil wijst De sdi«l als RBavinch, Van SSS3& S^VMhte'S Wirtz, A. Jonkman, Van xhool Men kan zich ontsproten aan een filosofie. le£fd en opgevoed wordt uit Wijlen, Hoekstra, A- *ul?..v!°d.'Ln JL d.«BW—tapOU* Noordzij, J. Ridderbos, van en neen. ^.bn^nde opvoeding» T. O. Donner en Bou- pje emst ven ta «nata hekelde _prrf._ Wete; de m?, een dringende oproep ma hebben verricht. noemde prof. Waterink nog de te geringe offervaar digheid, niet alleen in fi- nanciële zin, maar ook in de zin van moeite en toe gaat ook om de zaak van bepaald door de cultuur- wijding. Bestuursleden van het vaderland en evenzety; structuur, noch door de een Gereformeerde school om de zaak van de kerft dingsopdracht, die God aan zenden soms bun kinderen Het gaat om de richting kerk, maar door de opvoe- maar naar een openbare in de cultuur en het gaat de. ouders geeft. Prot. Van kweekschool, omdat (hoewel uiSndëliik ook om de Nittrik komt in zijn gedach- Mta be- vrljheid. der natie.tengang zover.j.tjh;, tóh Uien. .ver Ondanks de ernst van de situatie r>ëG"hekelde prof. Wate- het Christelijk rinck ook het feit, dat aller- on, behalve aan het lager- x onderwijs zag spreker in lei Barthiaanse paedagogen en kweekschoolonderwijs, Maar prof. Waterink de eerste plaats bepaald in Duitsland Hammelsbeck ruimere aandacht te beste- 1»<»t ook niet na met door de hlosofie, die zich 0.a„ dingen zeggen die hier den aan wat het Gerefor- liet ook niet na mei aandient als r*llgie (Bar- in Nederland worden over- meerde beginsel vraagt voor grote ernst op te roepen thianisme). Prof. Waterink genomen en zonder critiek het voortgezet onderwijs in tnt krachtiger steun haalde in dit verband de worden betrokken op de welke zin ook: gymnasium, tot Krac g woorden aan van prof. Van openbare school en de Chris- lyceum, h.b.s., lagere en aan de zaak van net Niftrik uitgesproken tijdens telijke school, terwijl de his- imdddelbare teöhnisohe Thr onderwijs. forum-debat op de jong- torie en de structuur van de scholen. landbouwonderwijs, ste jaarvergadering van de openbare lagere school in iandbouwhuishoudonderwijs Tir Hop een beroep op Hervormde Raad voor Kerk Nederland volkomen anders nijverheidsonderwijs en al- de verantwoordelijkheid van School. Prof Van Niftrik rjjn dan die welke men in lerlei cursussen voor alge- He Christen-ouders, aldus noemde hier de school het Duitsland tot voor weinige mene en speciale doelein- orof Waterink. Zij die grensgebied tussen cultuur jaren Vond en welke mer £kckrKml°eëUlw"rdT„g IS éfmalduTprof. wStSl ttan. n« v„Ul vindt, zif die Ttiil ingeslapen zul- Cultuur en kerk overlappen Grondige bezinning la J' v..j es.taan hier elk er den. „Meer dan ooit zullen wij vandaag op ons feest ons Hi. -run meesiaDen iui- vuaauua ma «nw... vmoeten realiseren de ge- len wakker eeschud moeten hier elkaar, zodat de school dig op deze principiële dachte, dat elke vorm van moeten worden Men kan èn kerk èn cultuur is. of de kwesties. Wanneer onze onderwijs en elke vorm van ür -eker van ziin dat in grenzen raken hier elkaar, schoolmensen, zo meende school, van de kleuterschool h. .Prstvoleende 25 jaar zodat de kerk buiten de cul- prof. Waterink, niet In het tot de hogeschool en de uni- over het lot van de Chris- tuur staat en de cultuur bui- offensief komen tegen de versiteit, gedragen dient, te telijke school zal worden ten de kerk. beslist. Van de jubileum- Spreke- viering moet uit gaan de ten, die duidelijke roep, houding aan te gaat om de zaak wijsbegeerte en de theologie, worden dioor hetzelfde be- die de Reformatorische ginsel, waaruit wij begonnen de voorstelling grondslagen van onze Gere- zijn onze lagere scholen op besliste van prof. Van Niftrik ont- formeerde school ondergra- te bouwen, aldus prof. Wa- en Het leend moeten worden, verre ven. dan zou ons jubileum tering in zijn feestrede op van de van duidelijk. In wezen wel eens het laatste kunnen de jubileum vergadering van toekomst, van de kinderen wordt de positie van de zijn, waarop wij kunnen het Gereformeerd School- der belijdende ouders: het school ten principiële niet spreken het Gerefor- verband. Aan de Academie van de Johannes Calvjjnstichting, gelieerd met de Theol. Hogeschool der Geref. Kerken te Kampen, zal ds. J. van den Berg te Zutphen op dinsdag 29 mei a.s. pro moveren. De promotor is prof. dr. J. H. Bavinck. Dit zal de derde promotie aan de Academie zijn sinds de stich ting in 1951. De dissertatie behelst een onderzoek lar de motieven van het missionair ontwaken in Groot-Britannië in het tijdvak 16981815 onder de titel „Constrained by Jesus' love", door Jezeus' liefde gedrongen. Bisschopswij ding in Groningen In de kathedralefkerk te Groningen gisteren de bisschop van Groningen, mgr. P. A. Nierman, door de aartsbisschop van Utrecht met assistentie van de bis schop van Roermond en een missiebis schop, plechtig gewijd. De bisschoppelijke zetel van Groningen is daarmee voor het eerst sinds 1579 Hongaars aartsbisschop heeft gratie gekregen De Hongaarse regering heeft gratie verleend aan de r.k. aartsbisschop Josef Groesz, die in 1951 tot 15 jaar werd veroordeeld op beschuldiging van samenzwering tot omverwerping van de staat en andere misdaden. Hij werd verlpdor. inar ntrtAher nl voorwaardelijk vrijgelaten. Het schijnt, dat de Hon gaarse bissohoppen hem graag weer zien als leider van de Kerk in Hongarije als opvolger van de onlangs overleden dr. Csapik. Zij zouden zich bereid hebben verklaard, ook onder leiding van mgr. Graesz „te werken in het belang van een vreedzame verhouding tussen staat en kerk". weken die aan de verkiezingen voorafgaan zijn weken van een volijverig debat over de grondslagen van de politiek. Dit is op zichzelf al begrijpelijk en het is in het bijzonder begrijpelijk voor een volk als het onze, dat in grote meerderheid geneigd is, met deze vragen ernst te maken. Dit hangt buiten twijfel ook samen met [de theologische instelling van ons volk. Vandaar ook de soms heftige dis- kussies rondom een partij als de P.v.d.A. Deze partij gaat, de doorbraak propagerende, uit van een gedachten- gang die van die van andere partijen verschilt. Bestaat er bij de protestants- christelijke partijen bijvoorbeeld de begeerte, zich te baseren op het Woord van God, de P.v.d.A. wil dit als partij bewust niet. Binnen de P.v.d.A. hebben zich ver zameld mensen van allerlei levens beschouwing, die het eens heten te over de maatschappelijke vragen vandaag. Dit achten zij voldoende, is dit gemeenschappelijke, dat hen bindt, en niet de verscheidenheid levensbeschouwing welke zij aan hangen. ^U hebben wij bij meer dan één gelegenheid al moeten opmerken, dat die eenheid in maatschappelijke visie, dat dit gemeenschappelijke meermalen blijkt in feite géén eenheid te zijn. Nog zeer onlangs verkondigde in de Eerste Kamer de heer Scher- merhorn denkbeelden met betrekking tot Nieuw-Guinea, waarvan men mag aannemen, dat zij in zijn partij geen gemeengoed zijn. Dit is overigens maar een voorbeeld. Dit daargelaten echter: omdat men binnen de P.v.d.A. wil uitgaan, niet van een gemeenschappelijke levens beschouwing, maar van de gemeen schappelijke maatschappelijke visie, is temeer duidelijk, dat binnen de P.v.d.A. protestanten evenveel te zeg gen hebben als rooms-katholieken en humanisten, maar stellig ook niet meer dan dezen. De partij is bereid, hun bezwaren te ontzien, maar is evengoed bereid, de humanisten en de rooms-katholieken te ontzien. Advertentie 14. PAUL BRICKHILL m; 10.30 Morgendli -.25 Voc Inb meded; 12.33 Gevar preg; 12.25 Voor bo« 15 LicI Schoolradio; 14 30 Gra 15.15 Lichte muz: 15 4 Bijbel: 16.30 Kaï 13.00 3.36 Grai 14 45 V.d ram; 1600 Uit de V.d. kleuti Jeugd; 17.30 Gram; 17 4- 5 Regeringsuitz. Rijksdeler 19.45 Beiaardspel Hilvei 298 i 7.10 Gyi ftulsvr. wijding; 10.00 Gi de tak in en om Phllharm ork; 11 zang; 12.30 Lana- V.h platteland; 12 13.15 Meded of grai 13 55 Bei AVRO: 7.00 Nw .45 Voordr; 12 00 i Israël l .00 Piar beloofde land, he srep; 14 55 Lichte i 15.45 Gram; 16.50 ospel; 17 30 Uit de Het aerobatiek-team vloog naar het Noorden om in Cramlington een demonstratie te geven en op de terugweg liet Bader, tegen alle instructies in, de formatie schieten en ging een uur lang „haagje wippen" en door de dalen razen. Toen ze op hun basis waren teruggekeerd, veegde Day 45 hem de mantel uit, maar door een handig mis- :r;jbruik van z'n charme wist Bader zijn chef al 'n;' gauw te ontwapenen. Een paar weken later hoorde hij in het wacht lokaal dat hij op de ,,A Lijst" was geplaatst, een aanwijzing dat hij overzee zou worden gede tacheerd. Dat had niets uit te staan met zijn te laag vliegen; het was gebruikelijk dat een be roepsofficier na een jaar dienst in een squadron overzee ging. Het zag er naar uit d£t hij in de herfst naar Irak zou moeten en toen hij, laat in de zomer in het cricketpaviljoen van Aldershot zat te wachten op zijn beurt om aan bat te gaan hij een tikje spijtig, dat dit voorlopig wel z'n laatste wedstrijd in Engeland zou zijn. Maar Ba ker antwoordde: „Dat denk ik niet. Vermoede lijk ga je volgend jaar pas". Bader vroeg hem hoe hij daar bij kwam en Baker zei te vermoe den, dat ze hem die winter nog wel in Kenley zou den houden om hen de kans te geven als rugb) internationaal voor Engeland uit te komen. Die mededeling schokte Bader als had hij eer. paard in de Ierse sweepstake getrokken. Voor Engeland uitkomen in rugby was het hoogste wat hij zich maar kon indenken, iets waar hij op z'n best van had durven dromen. Er werden vliegers naar het Midden Oosten gedetacheerd maar hij was er niet bij. Eindelijk kreeg dan ook 23 Squadron Bristol Bulldog jachttoestellen ter vervanging van de Gamecocks. De Bulldog was het nieuwste van het nieuwste op het gebied van jagers. Hij kon 280 km per uur halen. Wel waren er nadelen aan verbonden; minder manoeuvreerbaar dan DAN MAAR ZO! de Gamecock bijvoorbeeld doordat het toestel zwaarder was, hetgeen zich uitte in de neiging midden in een langzame roll op zijn rug sneller te zakken. Laag stunten was dan ook streng verboden, ofschoon sommige vliegers zich daar weinig van aantrokken. Een hunner tolde met zijn toestel tegen de grond en werd gedood. Majoor Woollett verliet het squadron en Har ry Day werd yoorlopig met het commando be last. Nog een vlieger stortte omlaag en werd gedood en daarom riep Day al het vliegend per soneel bijeen en gaf hun uitvoerige, niet mis te verstane instructies over laag stunten met de Bulldog „De vliegvoorschriften zeggen dat Jul lie niet lager dan 2000 voet mogen stunten," zei hij„Welnu, jullie kent mijn opvattingen over oepaalde voorschriften, n.l. dat ze gemaakt zijr. opdat stommelingen ze opvolgen en opdat ver standige kerels ze als richtsnoer zullen gebrui ken. Wanneer jullie van plan zijn om beneden de 2000 voet te gaan stunten, dan, in de eerste plaats: doe 't niet. Als je van plan bent je niets van dit advies aan te trekken, doe 't dar niet waar een officier van hogere rang je kan zien. En denk bovenal aan deze drie punten. In de eerste plaats: beslis nauwkeurig wat je gaat doen; in de tweede plaats: concentreer je er volledig op; en in de derde plaats: zorg dat je snelheid voldoende is, zodat je geen hoogte verliest. Het enige waar je je dan nog om hoeft te bekommeren is dat je motor kan afslaan. Slaat-ie af, dan gebeuren er ongelukken, maai als je je daar zorgen over maakt, kun je beter met vliegen uitscheiden." Het was een gezonde raad, zij het min of dubbelzinnig, maar het was niet Day's bedoe: ling onberispelijke officieren van hen te maken; wat hij verlangde waren vliegers met „lef" en een nuchter inzicht, voor een eventuele oorlog. Anders zou de R.A.F. waardeloos zijn geweest. En bovendien, de vligers hadden niet de ge woonte een waarschuwing van Harry Day aan hun laars te lappen. Alleen luitenant Bader deed dat. Op een dag in November zag een eskadril- le-commandant hem laag stunten, het „stof vegen" op het vliegveld. Day liet hem op het matje komen en beval hem op zijn tellen te passen en niet meer zo met z'n vliegkunst op te scheppen. Toen de aldus gekastijde Douglas zijn bureau verliet, vroeg Day zich af of hij hem niet harder had moeten aanpakken. Bader had de gevaarlijke periode van al te veel zelfvertrouwen bereikt, waardoor elke vlie ger na een jaar of twee wordt bedreigd. Door zijn succes op Hendon en met andere dingen had hij wat veel praatjes gekregen. Er waren vlie gers die iets tegen ,,d'ie grijs geworden Cran- well jongen" hadden en meenden dat hij ver waand was. Day beschouwde het veeleer als een overmaat van vitaliteit en zag wat anderen niet zagen, n.l. dat onder Bader's uiterlijke op gewektheid een grot« gevoeligheid schuil ging. Kon het zijn dat hij hem te veel de pen op de neus had gezet? Je kon hem niet dwingen, want dan werd hij alleen maar koppig. Hoogst waarschijnlijk zou hij, indien hij een beetje ste vig werd aangepakt, wel tot rust komen. Maar hij was in een gevaarlijke periode probleem en Day moest er Steeds aan denken (evenals aan andere squadron-problemen) toen hij met verlof ging l WORDT J^AAROM kan de P.v.d.A. als partij ook zo moeilijk tot een duidelijke principiële uitspraak komen. Om weer een voorbeeld te geven: Er i» een dis- kussie gaande over de wenselijkheid van een dusgenaamde voetbalpooL Tegen zulk een voetbalpool zullen de protestants-christelijke partijen ge keerd zijn. Zij hebben cr principiële bedenkingen tegen. Wij vertrouwen, dat deze bedenkingen zullen worden gedeeld door verscheidene protestan ten binnen de P.v.d.A. Maar de P.v.d.A. zelf kan hierover geen principiële uitspraak doen. In het gunstigste geval zal zij zich tegen een voetbalpool verklaren, omdat, naar zij zal constateren, hierover in ons land verschil van opvatting bestaat. Geen principiële uitspraak dus. In het min der gunstige, maar nog altijd denk beeldige geval zal zij haar Kamerleden geheel vrijlaten, vóór of tegen een voetbalpool te stemmen. pjIERUIT volgt al, dat de P.v.d.A. nog altijd is een vreemde eend in de bijt. Zeker, er ligt voor de schijn iets aantrekkelijks in dit uitbreken buiten met zijn overtuiging. We willen zelfs nog wel verder gaan en toegeven, dat er werkelijk iets aan trekkelijks in ligt. Maar wat een socialist als een bewijs van kracht zal willen zien, is in werkelijkheid niet minder dan een bewijs van zwakheid. Men zou het in de P.v.d.A. kunnen prijzen, dat binnen haar de scherpe kan ten zijn afgeslepen van de oude S.D.A.P. In zoverre heeft zich naar binnen een doorbraak voltrokken. Maar het is een doorbraak van zeer betrekkelijke waarde. Want zodra een protestant binnen de door hem gekozen P.v.d.A. een stap te vèr zet, komt hij in botsing met zijn humanistische of zijn-rooms- katholieke doorbraak-partijgenoot. In principiële vragen hebben de mannen en vrouwen van de doorbraak elkaar tot machteloosheid veroordeeld. jQAAROM ls de oprichting van de P.v.d.A. gepaard gegaan met een denaturering (een wijziging in de aard en het wezen) van de partij- formaties, zoals wij die bij ons kennen, I althans voor wat betreft hun eigen socialistische partij. Men heeft daar het zicht verloren op wat een politieke partij zou kunnen en moeten zijn. Vandaar ook, dat een socialist als de heer Feddc Schurer nu geneigd blijkt, een politieke partij naar struktuur op één lijn te stellen met een Koninklijke Akademie van Wetenschappen, mei de Bataafse Petroleummaatschappij of het Fries Rundveestamboek. Hij ziet echter voorbij, dat het bij een politieke partij gaat om geheel andere zaken. Daar is wel degelijk van belang, hoe die partij zelf, als partij, principieel over de zaken denkt. Het is ook en vooral om deze metho de van partljformatte. dat het straks bij de verkiezing-.,» <-aan zal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 2