Jlicutuc £ciïisrt)c GTourant Russische nota aan de Britse regering Nog geen Sowjet-Unie welkom in Atlantische Gemeenschap Cyprioot gedood in Nicosia bij verspreiding pamfletten ZATERDAG 12 MEI 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. Postrekening: 58936. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken SUntvaiticfi li gheblma "myn bert to tejbenspoet Zevenendertigste jaargang No 10649 De bloem van Holland in Moskou ZIE PAGINA 7 HET MYSTERIE-CRABB Engeland biedt de Sowjetunie thans verontschuldigingen aan DE RUSSISCHE REGERING heeft het Engelse ministerie van buiten landse zaken in een nota opheldering gevraagd over het opduiken van een Engelse kikvorsman bij de Russische oorlogsschepen, die in de haven van Portsmouth lagen. In antwoord op deze nota heeft de Engelse regering Rusland haar leedwezen betuigd over duikoperaties van de Royal Navy bij de oorlogsschepen, waarmee Boelganin en Kroesjtsjef naar Engeland reisden. In deze nota ontkent de Engelse regering, dat de kikvorsman toestemming had bij de Russische schepen te duiken. Toegegeven wordt, dat deze duiker naar alle waarschijnlijk heid Lionel Crabb is geweest. Het uitwisselen van nota's tussen Mos kou en Engeland is gisteren bekend ge maakt door radio Moskou. Eerder op de dag hadden de Moskouse bladen Enge land beschuldigd van spionnage op de Russische kruiser Ordznonikiolze. In de Russische nota wordt letterlijk geschreven: „Tijdens het verblijf van de Russische oorlogsschepen op 19 april heb ben matrozen een kikvorsman ontdekt, die tussen de Sowj et-torpedojagers zwom. De man, die een zwart lichtgewicht dul- kerspak droeg met rubber zwemvliezen bleef een of twee minuten aan de opper vlakte en dook vervolgens naar de flank van de toripedobootjager Smotrayskehy". Na deze ontdekking heeft de comman derende officier van de Russische sche pen, sohout bij nacht Kotof, de stafenef van de marine basis, schout bij nacht Burnett gewezen op het feit, dat een duiker was verschenen bij de ankerplaats van de Russische schepen. De Engelse schout bij nacht enitkende echter de mo gelijkheid hiervan, omdat op het ogenblik geen duikerswerk in de haven van Ports mouth werd verricht". „De werkelijkheid is, aldus de Russi sche nota, zoals blijkt uit de berichten uit Engelse bladen, „dat het mardneoom- mando duikexperimenten liet uitvoeren op de plaats waar de Russische schepen voor anker lagen. Bovendien heeft de uitvoering van de experimentele arbeid de dood van de Britse duiker tengevolge gehad". De nota aan de Engelse regering haalt verder een artikel aan. van de „Daily Sketch", waarin ovér de dood van Crabb wordt geschreven: „Hij dook de laatste maal in Stokes Bay bij de ankerplaats van de Russische kruiser Ordznonikidze". De uitvoering van geheime duikproeven bfj Russische oorlogsschepen, die een En gelse haven bezoeken, wordt in de nota een ongebruikelijk feit genoemd, waar aan grote beteken» wordt gehecht. Daar om wordt in de nota gaarne gezien dat Engeland over deze kwestie opheldering verschaft. De Engelse bladen houden zich intens bezig met het mysterie van de kikvors- man. De socialistische Daily Herald schrijft, dat de manier waarop Eden het incident behandeld heeft koren op de mo len van de Russische propaganda is. An dere bladen schrijven, 'dat Crabb werkte voor de Britse geheime dienst, wat mee brengt dat, als hij werd gesnapt, hij vol komen verloochend wordt. Er zijn in Engeland nog velen, die ge loven dat Crabb door de Russen is gevan gen genomen. Zover bekend is het lijk van kikvors en Crabb niet gevonden. Amsterdamse K.v.K. t Beperk visumplicht in Nederland De Amsterdamse Kamer van Koophan del heeft er bfj minister Beyen op aange drongen de visumelsen, die van Neder landse züdc worden gesteld, tot een nimum te beperken. Het verstrekken visa dient zodanig te worden geregeld dat dit niet méér belemmerend werkt op het bezoek van buitenlanders dan thans In West-Duitsland het geval Is. Nederland zou ten aanzien van de visumplicht ten achter staan bij ander® landen, waardoor nadeel zou worden be rokkend aan financiële en economisch® In West-Duitsland hebben onderdanen van Midden- .en Zuidamerikaanee staten en Azdaitsche staten gemakkelijker toe gang dan dn Nederland. Volgens het be stuur van de Kamer van Koophandel ls het betreffende schrijven aan de minister een gevolg van klachten van buitenlan ders, die er de voorkeur aan geven een land te bezoeken, dat geen visumplicht heeft. Diplomaat (Rus) uit Turkije Te Ankara is de adjunct militaire at taché van de Sowjet-Unie, luitenant-ko lonel Ieltsjink, „persona non grata". Tur kije zou zijn onmiddellijke terugroeping geëist hebben, omdat de Rus betrapt is, hij geheime militaire documenten iemand, die niet genoemd is, in ont- Dr. A. A. L. Rutgers vice-president Raad van State By Koninklijk besluit is met Ingang van 16 mei benoemd tot vice-president van de Raad van State, dr. A. A. L. Rut- gers, het oudste lid in anciënniteit van i deze raad. Dr. Rutgers is oud-gouverneur van Suriname en woont in Wassenaar. Hfl is 71 jaar oud en anti-revolutionair. Dr. Rutgers volgt jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland op, die op 27 maart jl. is overleden. Dr. Rutgers Is al vele jaren lang een van Nederlands bekendste staatslieden. Sedert 1936 maakt hij deel uit van de Raad van State. Hij is grootofficier in de orde van Oranje-Nassau, ridder in de orde varr de Ned. Leeuw en commandeur in het Legioen van Eer van Frankrijk. Abraham Arnold Lodewijk Rutgers werd op 24 juli 1884_geboren als zoon van de theoloog prof. dr. F. L. Rutgers, een der eerste hoogleraren van de Vrije Uni versiteit. Hij studeerde o.m. aan de V.U. en promoveerde te Utrecht in de botanie. In 1910 werd hij verbonden aan het In stituut voor plantenziekten te Buitenzorg en van 1916 tot 1923 was hij directeur van het Algemeen proefstation der Alg. ver eniging van rubberplanters te Medan. Van 1923 tot 1928 was hij directeur van land bouw, nijverheid en handel te Buiten zorg. Van 1928 tot 1953 was hij gouver neur van Suriname en van 1933 tot 1936 Een plekje op de aardbodem, waar in de periode eind november— begin december van dit jaar de aan dacht van de gehele wereld, altham van de sportlievenden, op gericht zal zijn: het cricket-stadion in Melbourne, waar de hoofdevene menten van de Olympische Spelen worden gehouden. De bijgebouwde tribunes zijn thans zo goed als klaar. In totaal 110.000 toeschouwers kunnen dan de wedstrijden volgen. Op de achtergrond rechts van deze fraaie luchtopname is het nU Olympisch park te zien. Daarin ligt o.a. het zwembad en de wielerbaan Straalbommenwerper stortte op spoorlijn Een Britse „Viokers Valdamt" straalbom menwerper, een van de nieuwere typen aitoombommenwerpers, is gisteren vlak bij South wick Hampshire aan de Britse zuidoost-kust neergestort op een spoorlijn a ontploft. Drie van de vier bemamnings. iden zijn om het leven gekomen. Verscheidene huizen in de omgeving werden door wrakstukken en weggeslin gerde brokken spoorraiiLs en dwarsligger* ernstig beschadigd. Twee mensen werden gewond. Ongeluk bU manoeuvres. Bij oefeningen op de Lüneburgorheide in West-Duitsland 'c de Ned. wachtmeester J. van Andel (108-ste afdeling artillerie verzorgdngsba- taljon) zeer ernstig gewond, toen een ter reinwagen op de rand van een greppel kantelde. Een andere soldaat werd licht gewond. Laagterecord in werkloosheid In april is een naoorlogs laagterecord ln de werkloosheidscijfers bereikt. De totale geregistreerde mannelijke arbedds- ve nam met 11.938 af tot 35.146. De vraag naar mannelijk personeel steeg tot bijna 65.000. Treinverkeer op Voorburg- Leidschendam gestremd Van vanavond negen uur tot het einde an de reizigersd'enst zal het treinver keer tussen Den Kaag-H.S. en Leidschen- dam-Voorburg (de lijn naar Rotterdam- Hofplein) wegens werkzaamheden aan het spoorwegviaduct over het Oosteinde in Voorburg zijn gestremd. Ter vervanging, de treinen zullen autobussen rijden. lid der Tweede Kamer voor de A.R. Partij. Dr. Rutgers bleef tijdens de bezetting van Nederland niet werkloos. Hij schonk mede zijn aandacht aan de ontwikkeling van de politieke toestand in het toe: lige Ned. Indië, zowel tijdens de Japanse bezetting als daarna. In december 1945 gaf hij zijn Inzichten daaromtrent in een rede over de toekomst van Indië. In 1946 vertrok hij met een regerings opdracht naar West-Indië om zich van de toestand aldaar op de hoogte te stellen. Na de bevrijding is hij ook enkele maan den waarnemend commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland geweest. Voorts is dr. Rutgers president-commissaris van de K.L.M. Dr. Rutgers heeft zich ook zeer beijverd voor de stichting van chris telijke militaire tehuizen. Als u de krant met deze plaatjes onder de ogen krijgt, hebt u, vader, of hebben jullie, jongens, het huis al met bloemen versierd, de taart be steld en de cadeautjes verstopt. Want morgen is het Moederdag. Daar ma ken we een extra feest van! Kopje thee op bed, de vaat gewassen maar die kleine verwennerijen kunt u beter zélf verzinnen. Amerika gaat een stapje verder en koos ook dit jaar weer de Moeder van het Jaar. Het is ditmaal me vrouw Jane Maxvjell Pritchard uit Detroit, 67 jaar Mui'. Zij heeft de af gelopen jaren meer dan 75 kinderen uit vastgelopen gezinnen verzorgd Zij heeft nu nog 17 pleegkinderen thuis, van 9 tot 24 jaar oud. Bonn en Londen De gedachte van Churchill, geuit ttf- dens diens rede te Aken by de u king van de Keizer Karelprijs, da Rusland de Stalin-verering heeft afge zworen een toetreding van de Sowjet' Unie tot de N.A.V.O. mogelUk zou wor den, heeft de Westduitse minister van buitenlandse zaken Von Brentano tot een duidelijke tegenspraak gebracht. Von Brentano noemde Churchills sug gestie prematuur. Deze zou pas verwe zenlijkbaar zijn indien de Russische poli tiek veranderd is en het veiligheidsvraag stuk is opgelost. Von Brentano zeide, dat West-Duitsland met de satellietstaten communistisch China geen diplomatieke betrekkingen zal aanknopen zolang deze staten Oost Duitsland erkennen. De di plomatieke betrekkingen met de Sowjet Unie zijn een speciaal geval en hebben ten gevolge gehad dat duizenden Duitse krijgsgevangenen zijn vrijgelaten. Ook in Londen is van officiële zijde S.E.R. verlaagt contributie De Sociaal-Economische Raad heeft gis teren besloten de bijdrage, die via de ka- van koophandel wordt geheven, het komende jaar te verlagen van twaalf tot tien opcenten- Een oorlog werd afgelast VfET ZAL weinigen be- proeven te verschaffen. kend zijn, dat in sep- Een aannemersfirrr tember van het vorige uit Los Angeles ging der. jaar aan de V.S. een oor- holve met amfibie voer- log is verklaard en dat die tuigen en de nodige uit- werd afgelast dank zij de rusting naar het eiland en „toverkunsten van Hol- begon bomen op te rui- lywood". men Marvin Miles, de lucht- Dit werk werd echiei vaartredacteur van de gezien door een Polyne- „Los Angeles Times" een der journalisten, die de nieuwe H-bomproeven van de V.S. verslaan, ver telt er het volgende van: De moeilijkheden be gonnen, toen besloten werd, op Foematahatsji een eilandje van de Ka- pingamarangi-atollen op 1440 km afstand van Eni- wetok een weerstation te sisch verkennet bouwen aan het hoofd Niemand had er ook stam op een nabij gelegen maar een ogenblik aan eiland meldde. Het stam- gedacht, dat zich moei- hoofd, dat bezorgd was lykheden zouden kunnen om de copraproduktie van voordoen. Het eiland was zijn volk, zeilde naar Foe- verlaten en vormde een matahatsji. oas hem absoluut ideale plek om het proef- terrein in de Stille Oceaan nuttige gegevens voor de uitvoering van de kern- weinige cocospalmen door aannemersfirma de V.S. zouden worden vergoed en hij verklaarde Hij stond er gunstig voor, want hij beschikte over 100 krijgers en de firma had slechts 35 ar- beiders. Maar het Is nooit tot schieten gekomen, om dat de mensen van de aannemer een oplossing vonden. Zij nodigden het stam hoofd en zün mannen uit, een wildwest-film te ko- de oorlog begon. De Polynesiërs die nooit een film hadden ge zien waren als gehyp- die het notiseerd door de won- >an een deren, die zij. op een tus sen palen gespannen la ken aanschouwden. Het stamhoofd aan vaardde schadevergoeding voor de bomen en de oor log werd afgelast. En zo komt het al dus Miles dat er thans een weerstation r- foe matahatsji is. dat hem de betrekkelijk verklaard, dat men niet gelooft, dat were banden tussen de Sowjet-Unie e N.A.V.O. mogelijk zijn óm de huidige standigheden. De westelijke geallieerden zouden er eerst zeker van moeten zijn, dat het Kremlin de gedachte aan communistische wereldheerschappij heeft los gelaten. Het standpunt van, Genève, waarbij verklaard werd, dat zolang Rus land de doelstellingen van de N.A.V.O. niet in dezelfde geest onderschrijft toe treding van de Sowrjet-Unie onmogelijk Is, geldt nog. De besluiten van de NAV.O. moeten nl. met eenstemmigheid genomen worden en Rusland zou dus bij toetre ding door zijn veto alle werkzaamheid kunnen verlammen Engeland twijfelt aan de waarheid van de ophanging der beide militairen Gisteren is weer een dode op Cyprus gevallen. De vlugschriften van de Eoka, waarin de represaillemaatregelen van de ondergrondse verzetsbeweging Eoka wer den vermeld: het ophangen van twee Britse militairen werden op klaarlichte dag in de stad verspreid. Een 34-jarlge werd hierbij door ccn Britse soldaat doodgeschoten. De Britse autoriteiten zeggen te betwij felen of het waar is, dat de twee mili tairen opgehangen zijn, daar men niet wist dat ze in handen van de Eoka wa in de pamfletten worden hun rang en de data van hun gevangenneming ver keerd genoemd. Overigens heeft het pamflet schrik en ontzetting gebracht bij alle Engelsen op Cyprus. Het was op waardige toon ge steld. In de pamfletten wordt aan de Britse militairen gevraagd" „Is het de moeite waard om met uw leven te betalen voor de 6tupide koppig heid van uw leiders? Waarom kan Cy prus geen deel van Griekenland worden, als het dat wenst De Grieken ztjn de trouwste vrienden en bondgenoten van de geallieerden geweest en kunnen dat weer worden. „Denk erover na. Spreek er met uw parlementslid over. Spreek er met uw verwanten en vrienden over totdat het gewicht van de publieke opinie ln uw land de Conservatieve Partij dwingt de verstandiger politiek te aanvaarden, die reeds door Labour en de Liberalen wordt gevoerd. Cyprus moet het zelfbeschik kingsrecht krijgen" Verder is het op Cyprus merkwaardig kalm. Er is een uitgaansverbod voor vrouwen en kinderen van de Engelsen, die echter de pamfletten wel in huis ge gooid krijgen of in hun tuinen zien liggen. Regering wacht De Griekse regering heeft verklaard dat het parlementaire debat moet wachten tot de president van de Westduitse Bondsrepubliek Heuss zijn officiële be zoek aan Griekenland heeft gebracht. Vandaag zal president Heuss met de mi nister van buitenlandse zaken Heinrich von Brentano in Athene aankomen en er vijif dagen blijven, daarna blijtt hij nog vijf dagen informeel in Griekenland. Van regeringszijde werd gezegd: ..De ministers zullen het dan te druk hebben oor een parlementair debat" Men ziet in dit uitstel een verontschul- Vriendschap van Tito en Frankrijk bekrachtigd De regeringen van Frankrijk en Joego slavië zullen de wederzijdse betrekkingen versterken en in het byzonder nagaan hoe beide landen kunnen samenwerken op het gebied van vreedzaam gebruik van atoomenergie. Aldus het gempenschappèlljk commu niqué, dat gistermiddag in Parijs is uitge geven na het bezoek van maarschalk Tito aan Frankrijk. Voorts wordt gezegd, dat beide rege ringen zullen streven naar ontspanning op basis van beperking van bewapening controle daarop. De regeringen zijn het over eens, dat de ontwapening over etap pes moet geschieden en dat vooral ont wapening op atoomgebied belangrijk Het Franse plan tot hulpverlening minder ontwikkelde gebieden vla V.N.-orgaan zal door Joego-Slavië steund worden. Wat Noord-Afrika betreft heeft presi dent Tito aan premier Mollet de verzeke ring gegeven dat Joego-Slavië alle Fran se pogingen om te komen tot een liberale oplossing van het Algerijnse vraagstuk diging om te wachten met deze zaak tot de verhitte gemoederen weer enigszins tot rust zijn gekomen. De gemeenteraad van Athene heeft be sloten de straat waar de Britse ambas sade ligt te herdopen in Michael Karaolis en Andreas Demetriousstraat, de namen van de opgehangen Cyprioten. Voorts is een bedrag van f 2500 beschikbaar gesteld voor een fond6 tot oprichten van een standbeeld voor beide mannen. In Genève hebben Griekse studenten met enige vrienden getracht een krans ter ere van de Cyprioten te leggen bij het ge denkteken voor soldaten. De politie ver bood hun dit, waarna zij rustig aftrokken. Fransen vernietigen karavaan in Tunis In Tunis hebben Franse gevechtsvlieg tuigen een aanval gedaan op een kara vaan van 50 kamelen, die voorraden voor de rebellen vervoerden en deze geheel vernietigd. Dichtbij de Algerijnse grens hebben strijdkrachten van de Franse veiligheids dienst twee benden opstandelingen om singeld, waarbij 16 rebellen en 2 Fransen sneuvelden. Zuidwestelijk in Tunis viel een Frans militair convooi in handen van opstandelingen, waarbij drie soldaten sneuvelden en acht gewond werden. Maandag zal de ter dood veroordeeld® Tunesiër, die bekend is onder de naam „Tahar de Keelafsnijder" In het open baar worden opgehangen. In Constantino zijn 32 rebellen doodgeschoten, in Lamy 11 en meer dan 60 ln Oran. Nu de Mohammedaanse vasten aflo pen, vreest men het uitbreken van nieuwe geweidaden. In Karachi werd een grote anti-Franse demonstratie gehouden voor de woning van premier Chaudrl Mohammed All. De premier sprak de betogers toe en ver zekerde hun, dat de Pakistaanse rege ring de juistheid zal nagaan van de berichten, dat het Franse leger in Alge rije Amerikaanse wapens gebruikt. Anti-Britse demonstratie Lord Lloyd, de Britse parlementaire onderstaatssecretaris voor koloniën, is bij zijn aankomst voor een bezoek van tien dagen in Aden om met de regering van gedachten te wisselen over de toe stand in deze kolonie, gemolesteerd. De auto van Lord Lloyd werd omsin geld door een opgewonden menigte, die „weg met het imperialisme" riep. Men voerde spandoeken mee, waarop zelfbe stuur werd geëist. De perschef van de kolonie, Taufiq Irani liep klappen op. Hij werd voor „Britse spion" en „verrader" uitgemaakt. Gistermiddag bezocht de Koningin de tentoonstelling van kunstwerken uit het Koninklijk bezit, welke ten bate van de ontheemden in het Cen traal museum tc Utrecht wordt gehouden. Zij werd rondgeleid door de directrice, mejuffrouw dr. M. E. Houtzager. „Uit Koninklijk Bezit" geopend In tegenwoordigheid van H.M. de Ko ningin heeft de commissaris der Koningin de provincie Utrecht, mr. C. Th. E. graaf van Lynden van Sandenbung, gis teren in de Nicolaï-kerk te Utrecht de tentoonstelling „Uit Koninklijk Bezit", welke van 12 mei tot 16 juli in het Cen traal Museum te Utreaht zal worden ge houden. officieel geopend. H.M. de Koningin, die voor deze ten toonstelling ten bate van de ontheemden, grote collectie uit haar bezit in bruik leen heeft afgestaan, was ln gezelschap haar particulier secretaresse, mevr. N. Smirtjt Avis en Jhr. mr. C. Dedel, in tendant van het paleis Soestddjk. Ook prinses Beatrix stond kunstwerken af. Operatie Marieke v. Dijk geslaagd Het achtjarige Nederlandse meisje uit Australië, Marieke van Dijk, is gisteren dn Stockholm geopereerd aan 'haar hersen tumor. Zoals gemeld is de reis van het kind met haar moeder en kleine broertje naar Zweden mogelijk gemaakt door een Inzameling onder de inwoners van de plaats waar zij wonen. De bekende Zweedse chirurg professor Oliveorona, die de operatie verrichtte, zed dait allies goed was gegaan en dat Marieke over drie weken geheel hersteld kan zijn als er zich geen complicaties voordoen. Prins op Canadese begraafplaats. Prins Bernhard zal aanwezig zijn, wanneer de hertog van Gloucester 2 juni op de Cana dese militaire begraafplaats te Groesbeek een monument voor de gesneuvelde Cana dezen zal onthullen. Wind en wolken De bewolking zal morgen in de loop van de dag toenemen, hoewel het waarschijnlijk nog niet zal gaan rege nen. De zuidwestelijke wind zal aan wakkeren, doch in de temperatuur komt geen grote verandering. Het weer boven West-Europa wordt beïnvloed door de circulaite op de Atlantische Oceaan. Het koudefront van een oceaandepressie, die in snel tempo de oceaan was overgestoken en vanochtend het weer in IJsland en Noorwegen beïnvloedde, bereikte van nacht ons land. Het gevolg was gemid deld twee tot vijf millimeter regen. Achter dit koudefront lifft een rug van hogeluchtdruk, die vannacht ons land zal bereiken. Hierdoor komen op klaringen met lagere temperaturen voor, doch deze rug wordt gevolgd door het front van een nieuwe de pressie, die zich vanmorgen nog mid den boven de oceaan bevond. Dit front is de oorzaak van het weinig gunstige weer voor het komende weekeinde. HET WEER IN EUROPA stocfcholnr Oslo Koptnh inkfort München Zürich Locarno Wenen Innsbruc licht bew. licht bew. onbew. licht bew. NNW WNW NNW zzw zzw windstil WZW WNW 12 WZW 3 ONO 6 ONO 4 WEERBERICHT Zonnige perioden Tot morgenavond verwacht De Bilt: jb Droog weer met wisselende rbewolking. Vannacht iets kou- J'Xf* der. Morgen overdag iets ho- figr gere temperaturen. Overwe- gr gend matige wind, krimpend van noordwest naar zuidwest. (Opgemaakt te 11.15 uur.) ZON EN MAAN 4.51—20.26 u.; maa 4.50—20.28 v Zondag: 23.48 u. Maandag: .31—0.00 u. Op 17 mei eerste kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1