Verse n ui vin bii d< Peest der Wet geving GODSDIENSTIG WE HADDEN WILLEN BLIJVEN ZONDAGSBLAD ZATERDAG 12 MEI 1956 rDe ba lans van 10 jaar geestelijk leven <slotj geïnspireerde Woord van God. Het is waar dat in de eerste eeuwen na Christus de Schrift werd verloochend en aangevallen, maar op de één of andere manier veroverde de Bijbel ondanks alle tegenstand Europa en zelfs tijdens het allerdiepste verval der Roomse Kerk werd aan de waarde van de Bijbel niets afgedaan. Nog behoeft men in het Rooms Katholieke zuiden van Europa de Bijbel niet te ver dedigen, zij is, hoewel ongelezen vaak, de „Heilige Schriftuur." Hoewel hij ongetwijfeld voorgangers had, was het toch Spinoza die het zaad van de twijfel in het hart van de kerk heeft gezaaid. Mozes kon de Pentateuch (de eerste vijf Bijbelboeken) niét ge schreven hebben, meende hij. Jean Astruc, de Franse geneesheer-priester ontdekte in 1753 dat Genesis een ver zameling verhalen was. die uit ver schillende bronnen stamden en al spoe dig brak er een geweldige critiek los op Het geschreven Woord van God. De rede zegevierde; het verstand wees de weg. Zoals gewoonlijk veroorzaakte ook deze extreme beweging een reactie. Amerika beleefde kort daarop zijn ..Groot Ontwaken", in Engeland brak het Motodisme zich baan; in Nederland beleefden we het Reveile; in Noor wegen de Lasare beweging, die de leken weer tot Bijbellezen bracht. Het tijd perk der zending brak aan met William Carey, die naar India 'oog. Ro- ber Raikes opende de eerste zondagsschool in Gloucester en ook dat werd een wereldbewe ging. Over de gehele wereld woei er een Natuurlijk wilde een groep van kerken niet mee met deze nieuwe evangelische richting, die zich zo vaak openbaarde als een lekenbeweging met sterke nadruk op persoonlijke bekering en tujoeuezen. maar evenmin wilde men iedere vorm var; godsdienst overboord werpen. Men zocht een tussenweg tussen de twee extremen en zo ontstond in zekere zin de vrijzinnigheid. Men wierp de ketenen van dogmatiek af, maar men bleef zich toch een weg naar God zoeken. Men erkende de Bijbel vaak niet meer als Gods Woord, noch Jezus Christus als Gods Zoon. Gods Boek was een mooi boek; Gods Zoon een ideaal mens en daarom moest men naar beiden luiste ren, maar bij alle luisteren en lezen bleef men kritisch. Deze geestesnouding veroverde grote delen van de Hervorm de Kerk, zij nam bijna de gehele Doopsgezinde Broederschap over en drong de Lutherse Kerk binnen. REMONSTRANTEN Toch kent Nederland .slechts' één vrij zinnig kèrkgenootschap nL: de Remon strantse Broederschap. Zij dateert uit de dagen van Gomarus en Artninius. Zij geloofde van de beginne dat Gods uit verkiezing afhankelijk was van Zijn voorkennis, dat Christus voor allen, en niet slechts voor de uitverkorenen was gestorven, dat de mens niet volkomen slecht was en dat „heiligen" van het ge loof konden afvallen. Daarom verwierp zij van den beginne alle banden van be ginselen. De nieuwe beweging van de vorige eeuw lag dus geheel in haar lijn. Wat is er met de vrijzinnigheid ge beurd? Eigenlijk is het i de Kerkelijke wagen af ER ROMMELT IETS Ook buiten de Hervormde Kerk ziet en deze verschuiving. Er rommelt iets bij de Doopsgezinden. Zeer kort ge leden publiceerde een aantal predikan ten een zeer on-Doopsgezinde belijdenis, die sterk naar een meer ortodoxe posi tie overhelde. Bij de Remonstrantse Broederschap heeft een man als profes sor Heering een zeer grote invloed naar rechts gehad. Het moet trouwens erkend worden dat bij de laatste de Bijbel steeds op de kansel gebleven is en men de nadruk heeft gelegd op evangelische vroomheid cn praktijk. Men aanvaard de echter geen banden en daarom heeft de Broederschap dan ook bezwaar aan getekend tegen de zeer summiere basis- spreekt de Heer" kent gaat ook de ge loofszekerheid verloren. Uiteindelijk is de boodschap van de vrijzinnigheid aan deze wereld nog steeds: „Doet Uw best so goed mogelijk te leven". Het is grote vraag of in onze tijd, nu Europa in het algemeen een tijd van innerlijke moedeloosheid doormaakt, de ze boodschap vat zaïl hebben op de meer derheid van ons volk. Mijns inziens zoekt de wereld op dit ogenblik een nieuw le vensdoel en door het moeras der moede loosheid een vaste weg. Europa, dat s alle banden van zich schudde, zoekt banden die haar voor afglijden zul len behoeden. Griekse kerk in Rotterdam ROEPING TOT HET |4hK"c-. PREDlKAMBTlMj Rnn "umr Oude sagen uit de Talmoed over de Tien Geboden (Van een medewerker) De Joden vieren op 16 en 17 mei het Wekenfeest, dat ook wel Feest der Wetgeving genoemd wordt. De laatste naam is eigenlijk de juiste, omdat men in de verstrooiing meer dacht aan de wet geving op de Sinai, dan aan de komst van het voor jaar. Wel klinkt er iets van de lente in het feest door, want de synagogen worden met bloemen versierd, er wordt om dauw gebeden, het boek Ruth wordt voor gelezen, maar bij dat alles gaat het om de prachtig versierde wetsrollen, die in de Heilige Arke bewaard worden. vraag niet had verwacht, bood zijn aartsvaders, Abraham. Izak en Jacob aan. toen dat niet voldoende was zijr profeten, maar ook die borg accepteer de God niet. Israël was ten einde raad. de de Ver- zinnigheid te sprekên. Een grote groep in de Nederlands Hervormde Kerk voelt zich geen richting, maar een deel van het grote geheel met een eigen aceent. De Remonstranten evenwel zien de za ken weer geheel anders. Zij voelen zich wel degelijk een bepaalde richting met een bepaalde opdracht. Bovendien kent de vrijzinnigheid, evenals de orthodoxie, talloze schakeringen. Velen staan dicht bij de midden-orthodoxie, anderen zoails b.v. de Zwingligroep in de Hervormde Kerk verwerpen zelfs de drie-eenheid. SCHEIDSMUREN WEG Eén van de merkwaardigste ver schijnselen van onze tijd is het wegval len van scheidsmuren tussen vrijzinnig heid en ortodoxie. Men spreekt reeds over modaliteiten (wijzen van uiting). Dit is over de gehele wereld waar. In één van de beste ortodoxe Amerikaanse maandbladen .Christian Life" gaf vorige maand een uitgebreid overzicht van de veranderingen die plaats vinden in het vrijzinnig kamp. In dat artikel geschreven door verschillende knappe journalisten komt men tot de overtui ging dat de vrijzinnigheid in de laatste tien jaar meer eerbied toonde voor de Bijbel, meer aandacht schonk aan Gods soevereiniteit, meer waarde hechtte aan de Persoon van Christus, meer plaats inruimde voor een bekeringservaring en de bovennatuurlijke aspecten van het Christendom erkende. De atoombom heeft de rede zulk een opdoffer gege ven, dat haar almacht aan het tanen is. Dat men in Den Haag bezig is om plaats in te ruimen voor twee vrijzinni ge predikanten, bewijst niet alleen formule of grondslag van de Wereldraad Kerken Deze groep heeft in de ja- voor de eerste Wereldoorlog een sterke groei doorgemaakt,'die zich, zij het niet zo snel, voortzette tussen de beide wereldoorlogen. Waarschijnlijk ging deze groei ten koste van de andere kerk genootschappen. omdat men het dogmati. sche niet meer aanvaardde en de Broe derschap sterke aandacht schonk aan de cultuur. In de laatste tien jaar is deze groei vrijweil tot stilstand gekomen, en hoewel zij numeriek nog wel wat voor uitgaat blijft zij toch achter bij de ge boorte aanwas in ons land. In wezen is "js nu sprake van ^en afbrokkeling die ongetwijfeld een gevolg is van onze tijd waar alle kerken mee te kampen hebben, maar ook de nieuwe geest in de Hervormde Kerk zal er wel mee te ma ken hebben. KRITISCH AANVAARDEN Kenmerkend Voor dé vrijzinnigheid, ondanks alle onderlinge verscheidenhe den, is het kritisch aanvaarden van de dingen Terwijl de ortodoxie de Bijbel uiteindelijk in geloof moet aannemen ondanks de „bewijzen" van de weten schap, en de midden-ortodoxie in de spanning staat tussen Woord en weten schap, kent de vrijzinnigheid deze span ning niet zo zeer. Dit gaat ten koste de Woord beschouwing zoals de or todoxie in het gevaar staat het Wodrd e aanvaarden ten koste van de weten- chap. De vrijzinnigheid wil kritisch het houdbare uit het verleden overnemen dat te integreren met de nieuwe ont dekkingen van de wetenschap. Men leest dus de Bijbel met een wetenschappelij ke kritische blik omdat men de weten schap een kritische functie toekent. Dat men als wetenschap vaak een pseudo- wetenschap omhelsd heeft, die menin gen als stellingen en gedachten als fei ten poneerde, heeft haar vaak verleid tot extreme posities, die later niet houd baar bleken. Men heeft vaak de ver schillen tussen Bijbel en wetenschap op gelost door te zeggen dat de Bijbel slechts een geloofsboek is, zonder we tenschappelijke taak. Zij botsen niet, omdat zij niet op el kanders terrein liggen, zegt men graag. Het is natuurlijk de vraag of dit geen struisvogelpolitiek is. Het gevolg van deze redenering is over het algemeen dat de Bijbel zijn plaats in het persoon lijke geloofsleven en het kerkelijk leven verliest. Ook in deze richting ontbreekt dus sterk iedere vorm van absolute boden een grote plaats in. Talloos zijn de sagen, die met de wetgeving ver band houden. De meesten staan opge tekend in de Talmoed. Eén van de ver balen wil verklaren waarom God de Joden de wet aanbood. Eerst zou God de nakomelingen van Ezau zijn gegaan met de vraag of zij de wet wilden aanvaarden. Zij stonden er ech ter heel sceptisch tegenover: „Heer", vroegen zij „Kunt U ook zeggen wat er in de Wetgeving, die U ons wilt schenken staat opgetekend?" Toen God „Gij zult niet doden", antwoordden verschrikt, „Maar Heer, die wetten kunnen we niet accepteren. We kunnen nooit nakomen. Tegen onze stamva- is gezegd: Gij zult door het zwaard leven (Gen. 27:40). Na dit antwoord ging de Allerhoogste naar Isamel, en naar andere volkeren, maar met ver wijzing naar teksten in het Oude Tes tament wijzen zij allen de Wet af. Ten laatste, kwam God. bij Israël. Zij wilden de wet onmiddellijk aannefnen, reeds-eer zij de geboden gehoord had den. maar nu verlangde God een ze kerheidstelling. Tijdens bliksemschich ten, donderslagen en trompetgeschal sprak de Goddelijke stem. volgens het verhaal: Het ogenblik is aangebroken waarop ik U, Israël als Mijn Volk. Mijn wetten zal geven, maar zij zijn te kost baar om zonder borgstelling gegeven te kunnen worden. Zeg mij wie staat er borg? Het verbaasde volk, die deze Toepasselijke voorzang Een lezeres uit Noordwijk- Binnen bericht ons: Zondag avond preekte hier in Noord- wijk-Binnen dr. K. Dronkert uit Leiden. Daar het in de bollentijd op de weg vreselijk druk is kon de auto (met de predikant) maar langzaam vooruit en kwam dr. Dronkert te laat op de kan sel. Het eerste vers dat hij liet zingen was: Een net belemmerd' onze schreden. Een enge band hield ons bekneld. (Psalm 66:5). Centraal Weekblad". Na lang beraadslagen besloten zij te zeggen, dat er geen borg was, toen één van hen plotseling uitriep: „Heer, neem onze kinderen tot pand. Zij zijn ons dierbaarste bezit. En mochten wij Uw wetten vergeten, los onze schulden dan bij hen in". Deze borg werd door God aangenomen, maar Hij zei, dat Hij niet zou schromen de kinderen inder daad aansprakelijk te stellen als de wetten niet zouden worden nagekomen. Hosea 4:6 dewijl gij de wet Uws Gods vergeten hebt, zal ik ook Uw kin deren vergeten", wordt hier met veel fantasie in verband gebracht. Mozes in de hemel De Joden vertellen ook hoe Mozes, a de berg Sinaï beklommen te heb- en, in de hemel ontvangen werd. Het de gelijkenis van de rabbi Jozua ben Lèvi, die zijri leerlingen het volgende telde. Toen Mozes naar de hemel ging. zeiden de dienstdoende engelen tot de Heilige: O, Heer der wereld, wat moet deze sterveling in ons midden? is gekomen, antwoordde God. om de wetten te ontvangen. Maar wilt U dan de Tien Geboden, die gedurende 974 geslachten bij bewaard zijn ge bleven, aan mensen van vlees en bloed toevertrouwen? O, God, onze Heer, hoe heerlijk is Uw naam op de ganse aar de: Gij, die de heerlijkheid hebt ge steld boven de hemelen (Ps. 8:12). God richtte zich tot Mozes en gebood hem de engelen te antwoorden. Maar Mozes was bang dat zij hem zouden verbran den met de adem van hun mond. Daar op mocht hij zich vasthouden aan Gods troon, opdat er niets zou kunnen ge beuren. Toen antwoordde hij: „Heer der wereld (althans volgens deze rabbi) wat staat geschreven in de Tien Geboden? en zelf gaf hij het antwoord:" „Ik ben de eeuwige uw God, die u uit het land Egypte heeft uitgevoerd". Zijn de engelen onder Egyptische slavernij ge weest? Wat staat er nog meer: „Gij zult geen afgoden dienen". Aanbidden de engelen, die dagelijks bij God zijn dan afgoden? Moeten engelen rusten op de Sabbath om God niet te heiligen' Kunnen engelen ouders aanwijzen, kun nen zij gedood worden, of overspel plegen? Geen engel kon Mozes antwoor den en allen stemden zij met God in om de Tien Geboden aan de mensen te geven. En Mozes vertrok overladen met geschenken van engelen. In Roti lam zal zeer binn eks Orthodoxe ker land in gebruik genomen tv is de St. Nicolaaskerk, die stelling met de Griekse gei bepleistering te gebruiken h schillende soorten en kleure is uitgevoerd. Het ontwerp ya gebouu mn«^are In het Hervormd Weekblad wijdt\fll6t TTlê€T ds. H. G. Groenewoud een artikel aan het onrustbarend verschijnsel in de Ned. Herv. Kerk dat er de laat ste jaren een gestage achteruitgang is in het aantal theologische studen ten. De schrijver geeft daarvoor ver schillende redenen. In het kort schrijft hij over de noodzakelijkheid dat er een biddende gemeente moet zijn en hij vraagt: Doen we dat? Als kerk, gemeente, persoonlijk? De tweede vraag is hoe de evangeliedie naar ontvangen wordt Daar is het pro bleem van de salariëring, van liefde en vertrouwen, of wantrouwen en open lijk verzet. Zeer veel aandacht schenkt de schrijver echter aan de plaats van de prediking in het huidige leven van de kerk. Hij schrijft: Als de Here Christus dienaren des Woords in zijn kerk zendt, is dat om dit Evangelie tot behoud van zondaren te verkondigen. Wanneer nu in de kerk niet volkomen duidelijk wordt beleefd, dat dit ook wer kelijk de taak van de dienaar des Woords is. kan men verwachten, dat de roeping tot het predikambt vermin dert". Ds. Groenewoud is bang dat de kerk de laatste jaren teveel de aandacht naar binnen, naar gemeente-opbouw heeft gericht en te weinig plaats heeft gegeven aan de verkondiging. Dat te veel het oog gevestigd werd op de cul- tuurtaak waardoor „een uitholling het predikambt (wordt) bevorderd het gevolg is dat het roepingsbesef hoe langer hoe zwakker wordt.. Met een variatie op het bekende woord van Paulus kunnen we zeggen; We zijn niet geroepen om buurthuizen te stichten, maatschappelijke ontwikke ling te dienen, lichamelijke oefening te bevorderen, kortom tot cultuurarbeid, aar om het Evangelie te prediken.. Het is geraden ons in aller ernst de vraag te stellen, of dë onzekerheid aan gaande de taak van de predikant, die meer en meer in het Hervormd ker kelijk leven doordringt, of de verleg ging- van het accent van de Evangelie verkondiging naar de cultuurarbeid, niet een zeer belangrijke reden is van het gebrek aan roepingsbesef bij jonge mensen", aldus de schrijver. Op de laatste vergadering van de Sy node heeft dr. Berkhof gezegd, dat er over drie jaar een tekort aan predikan ten zal zijn, en dit onderwerp nu door ds. Groenewoud aangesneden zal in de komende jaren zeker nog vaker in de verschillende kerkelijke bladen bespro ken worden. Training van leken In het Gereformeerd Weekblad wijdt J. Verkuyl een gehele pagina aan de conferentie te Bangkok, die de problemen besprak betreffende de theologische opleiding op het zen- dingsveld. In deze conferentie werd ook uitvoerig gesproken over de - ,,leken"-training. Hij wijst er op dat in het begin het Evangelie hoofdzakelijk verbreid werd w'èverk leerlooiers, slaven, enz., sen die 'geen speciale aanstelling hadden. Ook -in Azië zal dit moeten ge beuren en het gebeurt ook hier en daar. Er volgen dan enkele treffende voorbeelden: In Korea breidt het Chris tendom zich wonderlijk uit. Daar wordt tot de huidige dag de zg. Nevius me thode toegepast, de methode van „self supporting". selfgovernment", en „selfpropagating." Daar worden in zeei eenvoudige bijbelscholén en „lekencur- en" eenvoudige mensen getraind naast hun gewone werk werkzaam :ijn als onbezoldigd evangelist, In Formosa zijn na de tweede wereldoor log in het Noorden 20.000 leden van de bergstammen tot het christendom over gegaan onder invloed van zeer eenvou dige, onbezoldigde mannen en vrouwen, die op de Bijbelscholen getraind zijn. In de Philippijnen gaan momenteel honderden mensen in Mindanai over tot het christendom onder invloed van zul ke werkers, die onder leiding van plaatselijke predikanten het eigenlijke mgelisatiewerk doen. oor allerlei sprekers (o.a. Dr Hwang uit Formosa, ds. Visch uit Bali bisschop Rodriques uit de Philippij- i) werd aangedrongen op het orga- eren van Bijbelscholen of van korte iningscursussen voor „leken" om re te helpen vormen tot onbezoldigde ge tuigen van Crhistus. Voorts werd uit voerige aandacht geschonken aan de vakken die worden behandeld in het theologisch onderwijs, en men kwam tot de conclusie dat een grondige kennis de Bijbelse Boodschap vereist is ïen ook de stromingen van het hui dige Azië moet kennen. een sollicitatie verscheen hij sa- met zijn vrouw voor het bestuur de stichting. Een keurig nette man een verstandige vrouw zo te zien. De getuigschriften waren goed en de vragen werden tot aller bevrediging be antwoord. Eén van de bestuursleden vroeg nog: Bent U kerkelijk aangeslo- Hij knikte en noemde een kerkge nootschap maar liet er direct op vol gen. „Maar ik ga nooit naar de kerk." Uit het verhaal bleek wel het verlangen geestelijke gemeenschap, maar •n vrouw staarden zich blind op de koude sfeer van de „stadkerk" en hadden een veelvoud van klachten. On der het luisteren speelde er een uit spraak van een negerdominee door mijn hoofd: „Als je uit de kerk wegblijft, omdat je het niet met de gang van zaken eens bent. verander je aan haar niets. Je bent als een dorre appel, die zich uit kwaadheid van de tak liet val len omdat de boom zo slecht was." Illlllllllllllllllllllllllllllli Wie is onze Borg? Bij het klaar maken van de kopij >or deze pagina heb ik met aandacht het artikel gelezen over het Feest der Wetgeving, waarin de uitverkiezing van Israël „verklaard" wordt. God moest een borgstelling hebben. Het geloof van en in de vaderen was niet voldoende. Het werk van profeten en priesters reikte evenmin. We kunnen en mogen trots zijn op wat de „vaders" in het verleden schreven, maar voor God is het niet voldoende te zeggen: We had den toch de vaders, want het gaat om onze schuld. We kunnen dankbaar zijn voor onze voorgangers, maar voor God is het niet genoeg als we zeggen: We gingen ter kerke. Een scholier kan een slechte beurt ook niet goed maken met de woorden: Maar ik heb kleren aan! Toen de Israëliet echter de kinderen als borg aanbood was hij heel dicht bij de waarheid. Niet de kinderen echter maar het ene Kind Christus kan onze Borg zijn. „Hij is om onze over tredingen verwond, om onze ongerech tigheden is Hij verbrijzeld!" (Jesaja 53:5.) JOURNAAL Impasse in Den Haag In maart en april heeft de kerkeraad van de Nederl. Hervormde Gemeente te den Haag zich bezig gehouden met de plaats die de beide vrijzinnige Hervormde' predikanten ds. J. F. Kruijt en dr. P. Smits behoren in te nemen, meldt ds. G. J. Streeder in het blad van de Confessionele Ver eniging „Hervormd Weekblad". Op de vergadering van 8 maart bleek duidelijk dat men besef had. een pastorale verantwoordelijkheid te hebben voor de Vrijzinnige: Hervorm den, wier leden behoren tot de ge meente. Niet minder duidelijk bleek dat men het niet eens was over de manier waarop men zich van deze pastorale verantwoordelijkheid te kwijten had. Een minderheid verweerde zich tegen het beroepen van deze beide predikanten, om hen zo in de cen trale kerkeraad en het predikanten ministerie op te nemen. Op 19 april kwam de centrale kerke raad weer bijeen. Ook toen kwam het tot geen royale overeenstemming, waarna het mode- ramen het voorstel deed deze aan gelegenheid bij het moderamen van de Provinciale kerkvergadering aan hangig te maken. Ds. Streeder be ëindigde zijn artikel met de opmer king: „Zo geraakte de Haagse Her vormde kerkeraad in een impasse, een verlegenheid. En het Moderamen van de Provinciale kerkvergadering van Zuid-Holland?" veranderde gedachtengang onder vele c todoxen, maar eveneens een instelling der vrijzinnigen. veranderde ---*Een groot aantal predikanten die zich nog steeds vrijzinnig noemen, is dat allang niet meer, terwijl een groot aantal orto- doxen inderdaad ook niet ortodox meer zijn. Men beweegt zich naar een mid denpositie en zij, die deze weg niet wil len gaan, zoals de extreme Zwingli groep in de Hervormde Kerk staan in Woorden van Luther 0 Wilt U wetenwat de Kerk is en waar de Kerk is. Dan moet U niet gaan bij hen in Wittenberg, waar Luther woont, noch in Geneve, waar Calvijn woont, noch in het Vaticaan, waar de Paus van Rome woont, maar U moet kijken op de schouders van de Goede Herder, Jezus Christus. Daar, ivaar mensen als verloren scha pen liggen op de schouders van Jezus en door Hem gedragen tvor- den, daar is de Kerk. 9 Als een goudvis in een kom woonden. Steeds door DOROTHY S. MCCAMMOIS U zelf wel klaar," toen ik hem vroeg of hij mij als meisjes alleen achter. In „Welke?* regering dachten. We antwoordden al- misschien zou willen helpen als „Wat" wüd< die maanden leerden we de problemen van de zijn dan de zwakke kanten?" Steeds weer moesten turn ging voorbij zonder antwoord. Dag ii goudvis in een glazen kom van een geheel dere kant waarderen. Sinds Dons vertrek wer den we voortdurend geobserveerd en viel ie dereen maar - te zeggen dan verantwoord ging ik Door de nieuwe stadsregering werden overal het huis binnen. Onze vrien- buurtverenigingen gesticht. Een jonge een scherpe tong, mevr. Spijker, »- standhouding met ons te wisselen ker kwamen ze ons niet meer opzoeken. Maar aan bezoek ontbrak het ons toch niet. Op waterput; als bij ons binnen vallen te controleren. We w; maar toch maakte ze het bureau. Door het kleine loket kon~ de man me nauwelijks zien, maar iedere dag was er weer een kleine vriendin aanwezig, die iaar in de buurt woonde, en met een stem, die geen telefoon nodiig had, uitriep: Wat een grote urk! Als een vrouw in China in verwachting is. verblijfsvergunning jfi ,_1~J hoofd. waren het bewaakte gevangenen, die water ten dragen naar de in aanbouw zijnde fabrieken. Ze brachten uren door in onze gemakkelijke stoe len want de bewakers en de gevangenen waren niet erg werklustig. Heel veel buren, die vroeger water kochten of het uit de openbare putten haal den. volgden het voorbeeld van het leger en hiel pen zichzelf op ons erf. Als we de poort paar minuten sloten, stonden „Alstublieft" en „Dank U" was er mei meer dij. Het nieuwe tijdperk schonk heel wat nieuwsgie rigen een pracht van een kans oi bezoek te vereren. Dag en nacht ons huis, plukten onze bloemen en eindeloze rij vragen: „Doet U de vaat met zeep? „Lijkt Uw voedsel op het onze?" „Zijn hier geen F" """bina nf Ameri- n Meestal dienstbode, die ons geen speciale kleding. Haar jurk wordt steeds strakker en eindelijk maakt ze hem aan de zijkanten maar los. Mijn jak leek haar een tent toe. Uiteindelijk mocht ik op het bureau niet meer verschijnen. De zenuwenoorlog werd nog zwaarder. Ruth en vertrekken Toen Christine kregen bericht dat ze vertrekken moch- oeg ik de vereiste ten, maar mijn vergunning kwam niet. Weer ging met zijn drietjes, een hele ceremonie van, vroeg iedere keer weer Reeds maanden geleden had ik onze geweldig geholpen had mijn mijn eigen machine weg te ik, hoewel het wilde steeds met haar vriendinnen de „naaikamer' in om te zien of de machine geloof wel, dat ik weet waar Echt plezier hadden mité" ons een bezoek bracht. Ook dat comité be stond uit buren, die in open, stoffige hui ven ze om ^en' waarbij onze keuken vergeleken stelden dezelfde toonkamer was. We moesten dan heel rustij schreeuwen. boden was, naar het kan toor om de man duidelijk te maken, dat ik toch onmogelijk in mijn eentje blijven kon. Hij grijnsde slechts en zei dat ik dan maar een Chinese vrien- Ik din in huis moest nemen, maar hij wist even goed als ik dat dat volslagen onmogelijk was. We hadden het gevoel dat ze Don wilden plagen door mij vast te houden Eindelijk besloot ik de moei lijkste brief van mijn leven te schrijven aan Don. model I'k typte hem, zodat de censuur geen moeilijkheden hebben bij het doorlezen en schreef: „Waar- reis je niet naar huis. Je kunt toch niet altijd Hongkong op mij blijven wachten. Je bent .Welk land is beter, China of Ameri ka?" Maar dit waren meestal nog ongevaarlijke plattelandsmensen, die de stad les aanhoren hoe het houtwerk sohoongeschuurd worden van een klein smerig mannetje dat afgrijselijk vuil keetje woonde. Het aller- eenmaal verkeerd geweest ld c mooiste geval beleefden we toen ze kwamen J ■jf" komen w'ï °P bed tegen te lezen. We lieten De jonge soldaten waren veel gevaarlijker, om dat ze meestal er op uit waren moeilijkheden te veroorzaken. Zij wilden alleen over het Christen dom argumentet-en. In een aantal punten waren ze goed geschoold: Wall Street, Korea, de rassen scheiding Het was tamelijk vermoeiend want ze hadden natuurlijk alleen maar één kant gehoord, en ik vond het altijd moeilijk mijn mond niet voorbij te hoofdstad boeken op bed achter en kregen prompt risping, omdat dat onhygiënisch was. We kregen weer een kans om een vertrekvisum aan te vragen. Eerst een uitvoerige brief schrij ven. daarna een formulier in veelvoud invullen. Vragen beantwoorden, die we reeds twintig maal beantwoord hadden. Ik had gevraagd of ik het visum zou kunnen krijgen om ongeveer een maand ik de baby verwachtte te mogen vertrekken. dragen. Slik je medicijn als een man. Niemand zal het begrijpen, maar je moet het toch maar doen." Hij had de zaak onmiddellijk door en sein de „Vertrek onmiddellijk van Hongkong naar San Francisco". Hoewel we het natuurlijk niet zeker weten, geloven we toch dat uiteindelijk deze brief de doorslag heeft gegeven. VOLGENDE WEEK: Hereniging Wat is de Vervangingsformule? In de verslagen over de Gerefor meerde Synode te Leeuwarden ver scheen herhaaldelijk het woord „Vervangingsformule". Vele niet- Gereformeerden en jongeren wisten eigenlijk nauwelijks wat die formule inhield. Prof. K. D(ijk) heeft deze mensen in het Centraal Week blad een dienst bewezen door in het kort dit nog eens uit te leggen. Hij wijst er dan op dat in 1905 de Sy node de volgende uitspraak deed: dat volgens de belijdenis onzer ke ken het zaad des verbonds krachtens de belofte Gods te houden is voor we. dergeboren en in Christus geheiligd, totdat bij het opwassen uit hun wan del en leer het tegendeel blijkt; ...dat voorts het oordeel der liefde, waarmede de kerk het zaad des ver bonds voor wedergeboren houdt, geenszins zeggen wil, dat daarom elk kind wedergeboren zou zijn, omdat Gods Woord ons leert, dat niet allen Israel zijn, die uit Israel zijn. en van Izak gezegd wordt: In hem zal u het zaad worden genoemd <Rom. 9:6, 7) zodat in de prediking steeds op ern stig zelfonderzoek moet worden aan gedrongen, aangezien alleen wie ge loofd zal hebben en gedoopt zal zijn, zal zalig worden. Toen deze uitspraak in 1943 en later officieel bestreden werd heeft de bij zondere Synode van 1945 de Vervanging formule opgesteld waarin a. de beide zijden van het verbond der genade scherper uitkwamen; b. de passieve ver leden vorm: wedergeboren werd ver meden, en c het houden voor plaats maakte voor beschouwen en behande len als; zij heeft tegelijk verklaard, dat de zakelijke Inhoud van 1905 gehand haafd bleef, waarom ze zich dan ook zó uitsprak, dat de kinderen beschouwd en behandeld dienen te worden als de lende in de wederbarende werking van de Heilige Geest... Vindt* men die term wat te zwaar, en spreekt men liever van: delend In het heil van Christus, of ln de weelde van de belofte der genade of nog anders: lammeren van Jezus' kudde of lidma ten van zijn gemeente het is mij wel; daarmee verandert de zaak niet en wordt de waarheid van Gods Woord niet prijsgegeven, dat ook de inderen der gemeente het heil des Heren blijde werkelijkheid is," aldus ds. K. Dijk. Nieuwe Spaanse aanval op het Protestantisme Toen enige maanden geleden het Pro testantse Seminarium in Madrid op last van de minister van Binnenland se Zaken gesloten werd, meende men niet dat de Spaanse regering een nieuwe algemene aanval op het Pro testantisme had ingezet. Het ziet er echter nu naar uit, dat Spanje, wel degelijk bezig is om te proberen het Protestantisme uit te roeien. Dit maal is het Depot van het Brits en Buitenlands Bijbelgenoot schap het slachtoffer. Op 24 april sleepten ambtenaren van het mi nisterie voor informatie en toerisme 900 Bijbels, 9000 Nieuwe Testamen ten en 20.000 Evangelieën weg. Enige dagen eerder werden 5000 gezangen bundels, die bjjna klaar waren, in beslag genomen. Als reden voor deze daad werd de aard van de vertaling genoemd die geba seerd is op het werk van de Spaan se hervormer Casiodor de Reina. Voor deze vertaling wordt geen ver gunning verstrekt. Alle godsdienstige geschriften moeten de censuur van de Roomse Kerk passeren en onder deze omstandigheden is het voor pro testanten nauwelijks mogelijk om een vergunning te verkrijgen. Ook in 1940 werd het depot door de politie leeggehaald, en pas tien jaar later ontving het Genootschap enige vergoeding. In weerwil van de moei lijkheden met de douane, die grote hoeveelheden Bijbels, die vanuit het buitenland kwamen in beslag namen, was het depot er toch weer in ae- slaagd een voorraad te 1 Spanje treedt alle internationale wet ten van mensenrechten en gods dienstvrijheid met de voeten, hoewel het pas in de Verenigde Naties werd toegelaten. Het wordt tijd dat op in ternationaal niveau ingegrepen wordt. Boete op lange preken Omdat er in de kerkelijke pers de laatste tijd herhaaldelijk geschre ven is ot)fr de lengte van de preek, is het Gereformeerd Jqngelingsblad eens in het verleden gedoken en ontdekte dat er in het verleden zelfs boetes geheven werden hij lang pre ken: „Te Tiel had de overheid be paald, dat de preken om half tien moesten beginnen en voor klokslag elf uur geëindigd behoorden te zijn. De diensten zelf duurden langer, want men zat vaak al een half uur in de kerk voordat de dominé ter kansel verscheen; in die tijd las de voorlezer een groot schriftgedeelte, de wet en de geloofsbelijdenis en zong men de voorzang). Maar om elf uur kwam er definitief een eind aan de gods dienstoefening, want dan diende ook de zegen uitgesproken te zijn. Nu stond in Tiel omstreeks 1783 ds. H. Hoffman. Deze had altijd moeite met de vroedschapsbepaling. Maar boete betalen zinde hem evenmin. Daarom bestond hij het eens tijdens het zin- pen van de nazang de zegen uit te spreken, daar. hij hoorde dat de klok elf slagen ging doen. Op die manier meende hij toch aan het overheids voorschrift te hebben voldaan. Maar 't zat hem niet glad. 's Maondagsmor- gens riep de magistraat nan Tiel hem op het matje, h(j werd vermaand over zijn onstichtelijk gedrag en kreeg drie gulden boete". -

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 19