f fit •J V. éi. ft. Wat Jimmy de Leeuw zoal beleefde onze j€uqó-p&qin& f GUSJE'S EERSTE LUCHTREIS 1. O - W- MANNELIJKE RIDDERLIJKHEID TOCH SAMEN ZONDAGSBLAD ZATERDAG 12 MET 1956 teke- De vader van Gusje de Haan was bij de politie, en dat beteken de, dat hij heel vaak moest hel pen verloren dingen op te sporen en wat fout was weer recht te zet ten. Gusje vond zijn vader geweldig. Wat een beroep had hij! Later zou hij beslist worden wat vader was dat stond bij hem als een paal boven water. Maar intussen duurde het nog zo verschrikkelijk lang voordat het zo ver was. Gusje werd ongeduldig en had al zo vaak aan zijn vader ge vraagd met hem eens mee te mo gen gaan. Bah, iedereen zag in hem een kleine jongen en hij was toch al 10 jaar, haast 11. Voor de zoveelste keer wilde Gusje teleurgesteld naar buiten gaan, maar toen zei zijn vader opeens: s zien misschien al. Ga maar naar moeder haar je kleine koffer te Misschien doet zij het wel Op dezt ning zie je 20 voorwerpen. Tien er van hebben dezelfde namen als de andere tien. Ik zal dit beeld duidelijk maken. No. 8 en 9 zijn zeer ver schillende din- pakkenT gen. En toch kun allebei mag je mee." En naar moeders la- I chende gezicht kijkend, vervolgde ..slot hij: ,.Om één uur vertrekken de Heliport!" - Nou, dat was tegen geen dove- t met de mansoren gezegd. Gusje vloog zijn andere voorwer- de hals en hij zoende zijn 1 Begrepen? Zo is vader om ae nais en nij zoenae zijn r? moeder toen die zei. dat hij dan wel P€n- c,r ~lJn een bij tante Berta in Brussel kon loge- paar heel moei- Gusje zou zijn moeder helpen pak- bij- Oplos ken. maar hij was veel te zenuw- singen inzenden Hep h.'j ma" naar „óór dinsdag 15 de klok te kijken en tegen het eind T/ i j van de morgen was hij helemaal mGI* olgenae overstuur. Eten kon hij niet. keer beantwoord Daarna gingen zij weg. In het stationsgebouwtje op de ae 0rieJjes van Heliport kreeg hij pepermunt en H tot N. kauwgummi in aardige kleine pakjes. Even later stonden de passagiers, paspoort -»- ..We zullen ..Wanneer waarheen? trein?" Als 3 5 11 morgen? nagezien, andere kant op het vliegveld. Voor zijn vader in een prachtig roodbe- hen verhief zich de machine, wier klede stoel voor een klein raampje. lIUCi lirct, smalle wieken al lustig draaiden Vaag werd hij zich bewust, dat aan machinêgeweervuur Machtig mooi. vond^Gus.de achterzijde van de stoel vóór hem schoten die vragen op vader af. Ein- delijk zei de politieman kalmerend: „We zullen wel zien, wacht af." Toen ging Gusje toch maa Op een dag in de vacantie moest werkt had, zat Gus Gusje's vader naar Brussel. Met de helicopter. Toen de jongen dat hoor- de. werden zijn ogen zo groot als schoteltjes en lieten zijn vader niet los totdat die tenslotte lachte en zei, met een knipoogje naar moeder, „Goed, goed, goed ik begrijp je vond Gus. Daarna stapten alle passagiers geholpen door een man in een mooi zak zat" veel belangrijker "vond blauw pak. die speciaal stond toe te hij op dat moment het prachtige ro- üen, dat niemand zijn hoo«d stootte de k de grond en de tele. tegen het lage deurtje. Zonder dat hij alles nog goed ver- waardoor je kon praten met later naast de piloot, die alleen voorin zat. De wieken begonnen harder te draaien, oorverdovend was het ge luid en vader stopte gauw watjes in papieren Gus' oren Even later steeg de machine, om vlak daarna weer op de grond te zakken. (Volgende week verder). Onze brievenbus beste kinderen, dan gaat hij logeren huisje. Dat lijkt me Kees, zo in het bos. Goede, weet jij al waar jouw ballon terecht is gekomen? Leuk is dat, hè. Zo, vandaag zijn als al die fleurige ballons dus de meisjes i zomer- op bezoek. Of jij antwoord krijgt, gezellig, Ria van Dijk? Natuurlijk, je schrijft Jan de maar naar mij hoor. Jij bent dus zusje van Gert, Ans van Elderen Gert een hele ppos jongens beurt, wier ach ternaam met een A, een B, een C, een D, een E, een F of een G be gint. Natuurlijk weet ik, dat de lossing de heeft geschreven, ga jij hem opvol- het met gen. Goed zo. Vond jij de puzzle naai be- zo moeilijk, Anny van Es? Misschien ter? Nu niet meer gaan „staken" lukt deze beter. Jaap Bremmer mag zijn vader helpen bij het werk de tuin. Hij heeft al gras gemaaid en ook zoden mee helpen leggen. Leuk werk lijkt me dat - Gerda verhaaltje kreeg ik (zonder achternaam) schrijft mij, dat zij een nieuwe jurk heeft ge wordt afgebroken. Weet je al, jullie nu gaan wonen? Een tekening en een verhaaltje kr van Jacob Boer. Bedankt, Jaap. Hendrika Bras, als je vergeet de op- kregen. Dat is fijn zeg en meiske, andere kinderen lijk ook geen kans een prijs te ook de brievenbus Maar iets vergeten zuilen lezen en de overkomen, dus nu maa je best doen, wie weet. van Dommelen, ik zou willen zeggen, stuur het verhaaltje altijd puzzle oplossen die komen weer een ander dan kunnen keertje in ons ken? Nee eigen hoekje gauw een hele stapel brieven Hjer kiekje uit een brief. Eens ikinl wpI kijken. Het is van Frans Blom. Die jh. zat we .o zeker op schoQl gemaakt, maak je natuur- vergeet je in het vervolg niet je i te win- en adres op je brief te zetten? de beste Hoe is het met Corrie Bak? Ik hoop ier goed echt, dat je weer héél gauw helemaal Nicolaas beter zult zijn. Lukt het een beetje ien, met je huiswerk? Paula en Nellie op, Donkers gaan binnenkort naar Bra- Afgespro- bant met de andere "kinderen van eens, hier school. Ik denk, dat jullie wel met een of meer grote bussen gaan, jullie moeten me er beslist eens over schrijven, als je bent geweest. Wat die heeft een enig postpapier heb jij toch. kijk r foto krijgen, want nog eventjes en dan ineke Brienen mij gestuurd. Wat sta Thea Geleynse. Ik vind dat plaatje die met dat nikkertje leuk. Wat zal jij genoten hebben op dat concert. Zo'n leuk op, Ineke, foto genomen? Piëta Damsteegt op i-zL-t-pr nIc Wore meek F.n vindt het heerlijk, dat het zomer gei even lekker als deze week tn wQrdt pjeta V0Qral nu avond is een mooj besluit van gauw vertellen, de jaalste dagen zulk heerlijk prettige dag, Ria Grootveld. Heb je Kh„T> np,nnr,npn Lekker, hè, die zon. ben jij goedT3"' beetje bruin? Gerard, Nel terd" is? Dat is ons nichtje Aartine Mourik, toen ie vier jaar tvas. Aartine is nu al bijna elf jaar, en ik denk dat se nu wel niet meer zo schuw tal kijken als se op de foto komt! wie de prijzen hebben gewonnen want daar zullen jullie wel nieuws gierig naar zijn. De hoofdprijs is voor de kinderen Koomans van de Dries en de troostprijzen gaan naar Adri Bas, Jan van Drunen en Nellie van Doorn. Kees de Gier zou eigenlijk Theo van der Pas geluis- En ten slotte heb ik hier Hans Grootendorst waren ook Hans van Es, die nog maar zeven present. In hun tuin staan de jaar is en toch al_ een hele brief perenbomen zeker een prach witte en rose bloesem. En hopen, dat „...v... volle bloei, heeft geschreven. Dat zal wel leuk prachtig gezicht, die geweest zijn. die poppenkast, Hans. Kinders, nu gaat de brievenbus dicht. Tot de volgende week, zomervakantie willen hebben, want Dan kom ik vast 'ruchten aan de bomen zullen groeien, dag, jullie TANTE JOS irtrktr-iririrtj-irirtntri 1. Hier is Jimmy, een 'jong, lief leeuwtje. Hij ziet er niet erg vrolijk uit. En dat is wel te begrijpen. Hij is vanochtend met zijn vader en moe der op stap gegaan. Zijn moeder heeft hem al dikwijls gezegd, dat hij vlak bij haar moet blijven. Maar daar denkt Jimmy niet altijd aan. Hij is jong en speels en met dit prachtige weer is er in de bossen zo veel te zien en te horen, dat hij wel eens een beetje afdwaalt. Hij heeft overal naar zijn vader en moeder ge zocht. maar kan ze niet meer vin den. Dat is heel erg en Jimmy heeft dan ook een poosje zitten huilen. Maar 't zonnetje schijnt zo heerlijk en de vogels fluiten zo mooi, dat Jimmy besluit zijn wandeling voort te zetten. Met de pluim van zijn staart veegt hij zijn tranen af en heel beslist zegt hij: „Nu ga ik de wijde wereld in. Daar heb ik altijd naar verlangd en de kans is nu schoon. Vooruit daar gaan we dan!" 2. Daar gaat Jimmy de toijde we reld in! Hij begint met een grote vaart en vol moed. Maarwaar is de wijde wereld? Hij heeft er zijn vader en moeder dikwijls over horen praten, maar ze zeiden er nooit bij hoe je dan lopen moet. Oh. welke kant moet hij nu uitgaan? Wegwij zers staan er niet in de wildernis en er is niemand in de buurt die inlich tingen kan geven. Jimmy gaat op een boomstam zitten om eens diep na te denken. Hij denkt en denkt zo lang dat hij een knoop in zijn staart krijgt. Plotseling springt Jim my op. „Nu weet ik het!" juicht hij. „Rechter voorbeen betekent voor waarts, linker voorbeen betekent te rug; rechter achterbeen: ga naar rechts, linker achterbeen: naar links. Nu zal ik heel hoog springen, en mijn been, dat het eerst de grond raakt, wijst mij de weg die ik gaan moet". Dat is inderdaad een leuk kunstje. 3. Jimmy is blij dat hij zich dit aar dig middeltje herinnerde om de juis te weg te vinden. Hij neemt een flink aanloopje, maakt dan een reuzesprong enkomt op zijn beide voorbenen terecht. Ja, nu weet hij nog niets. Hij kan toch moeilijk tegelijk voor- en achteruit lopen. Wanhopig krabt hij zich de manen. Hoe we ten vader en moeder toch altijd de juiste weg te vinden? Hij zal nóg eens moeten springen. Er zit niets anders op. Weer neemt Jimmy een aanloopje. Hij springt nu nog hoger dan de eerste keer. En nu komt hij plat op zijn buik terecht, 't Is om er tureluurs van te worden. Jimmy wil op één been terecht komen. Waarom hebben ze anders dat leuke kunstje bedacht. Maar hoeveel aan loopjes Jimmy ook neemt en hoeveel reuze sprongen hij ook maaftt nooit komt hij op één been terecht. Zijn hele lijf doet er zeer naar. En 't slot van al deze oefeningen is, dat Jimmy een poosje gaat zitten huilen. Hel probleem van Moei de jongen sieeds beialen deze week LE CHIEN: Om maar met de deur in huis te vallen: Te allen tijde behoren jongens voor meisjes te betalen, als zij ze uit nodigen om samen een „uitje" te hebben. Dit is voor mij een wet van Meden en Perzen. De man wordt in de samen leving immers als „de" initiatiefnemer beschouwd? Dus is hij het aan zijn (mannelijke) stand verplicht ook de initiatiefnemer van de porte- monnaie te zijn. Dat geldt niet alleen voor het geval dat één jongen en één meisje een concert, of de een of andere avond gaan, maar ook, wanneer er in clubverband van een gemengd gezelschap sprake is. Dat het „jon gens betalen voor meisjes" al min der voorkomt, is een onrustbarend verschijnsel en waar- schtjnlijk een gevolg van de emancipatie van de vrouw, die zich al meer gaat vereenzelvigen met de mannelijke Men kan nu wel proberen in het nieuwe burgerlijk wetboek de vrouw met de man gelijk te stellen, maar met de ridderlijkheid (die zich o.a. uiten moet in het altijd betalen voor het meisje) gaat die gelijkstelling niet op. Die is een typisch mannel ij ke eigenschap, die hem en hem alleen kan sieren. En als een jongen nu eens geen geld heeft? Dan moet hij nooit een meisje uitnodigen of met haar uit willen gaan. Er is een oud gezegde, dat nog steeds van toepassing is: „Eerst het kooitje en dan het vogeltje". Met andere woorden: Laat een jongen eerst zorgen dat hij het zout in de pap verdient. Is hij zover, dan kan hij gerust eens uitgaan met een lief meisje. En het zal zijn gevoel van mannelijke eigenwaarde dan doen toenemen te wejen ook in financieel opzicht haar ridder te kunnen (en te mogen) zijn. LE CHIEN. LE CHAT: i 9 Wie moet er betalen als een jongen en een meisje, of jongens en meisjes samen uitgaan? Dat hangt er maar helemaal vanaf. Ik vind het onzin, dat wanneer meisjes bijvoorbeeld met een club gaan fietsen, de jongens altijd zouden moeten opdraaien voor haar consumpties. Ten slotte heeft het meisje net zo goed zakgeld als de jongen en bij beiden is het meestal een hele puzzel om daar mee rond te ko men. Waarom de jongen dan altijd te belasten Zo is het ook, 'wanneer het zo langzamerhand gewoonte wordt om met een bepaalde jongen uit te gaan. Wanneer die jongen dan al tijd voor de kosten opdraait, moet het meisje niet mopperen, als hij zelden uitnodigt. Hij moet eerst immers het geld Nu is het voor een jongen niet leuk, als het meisje heel demonstratief voor de kellner haar portemonnaie tevoor schijn haalt en zegt: „Ik betaal zelf'. Veel beter is het tevoren eerlijk tegen elkaar te zeggen: „Dit uitstapje mag zoveel kosten. Laten we ieder zoveel betalen". De ene keer zal het meisje de „rijkaard" zijn en een andere keer fuift de jongen eens extra. „Deze „geldzaken" behoeven helemaal geen probleem te zijn. Integendeel, wanneer er moeilijkheden ontstaan over zoiets, dan blijkt al meteen, dat de jongen en het meisje niet bij elkaar passen. Jongens, die vinden, dat ze autoritair moeten zijn door alles te betalen, dus ook ieder uitgangetje te beslissen (want dat is de consekwentie) worden tyrannieke echtgenoten, die later hun vrouw nau- welijke het huishoudgeld zelfstandig laten besteden. LE CHAT Het probleem van vorige week Het blijkt, dat de jongeren breed kunnen denken. Uitge breide politieke verhandelingen over het probleem van een Verenigd Europa of niet, bereikten ons niet. Wel brieven, die de grote lijnen aangaven. Brieven, die voor het merendeel neerkomen op dat ene wooraje: Verenigen! Natuurlijk vernamen wij ook een ander geluid, maar dat was dan maar een zacht piepgeluidje vergeleken bij het ge- rumoer der stemmen, die pleitten vóór het Europa één! Direct beginnen Ik begrijp niet. schrijft de 24-jari- ge boekhouder Guus v.d. B. in Den Haag. dat de regeringen van de Europese landen zo dom zijn de knoop niet direct door te hakken. Ik ben er van overtuigd, dat het me rendeel der volkeren vóór een Ver enigd Europa zal zijn. Waarom dan geen volksstemming gehouden en na de ongetwijfeld gunstige uitslag aan het werk om de politieke en econo mische kanten, die aan de eenwor ding vastzitten, op te lossen? Weg met grenzen! Europa moet natuurlijk verenigd worden, anders kunnen wij in de toe komst onze keel wel aan de kap stok hangen, is de mening van de 20-jarige machine-bankwerker J. Mulder uit Rotterdam. Is het geen waanzin, dat wij artikelen maken, die veel beter in een ander land ge fabriceerd kunnen worden. Maar komt zo'n buitenlands artikel over de grens, dan is het ineens idem zo veel duurder. En omgekeerd. Waar om moet het buitenland produceren wat de Nederlanders beter kunnen.. Maar die dwaze grens maakt, dat de het stellen, die Laten de regeringen in leder geval beginnen met op korte termijn Euro pa economisch één te maken. T egen-stem Voor de afwisseling een tegen-man. Een student te Oegstgeest betoogt, dat Le Chat groot gelijk heeft als hij spreekt over een dagdroom. Wij hebben met mensen te maken en mensen hebben hun sympathieën en antipathieën. De volkeren van Euro pa lopen wat betreft hun karakters zo uiteen, dat het onmogelijk is de ze ooit in een soort statenbond onder te brengen. Samenwerking is goed, maar een volkomen vereniging moet onmogelijk worden geacht. De wereld zij één De 24-jarige secretaresse Grete Friedmann in de Residentie blijkt een idealiste te zijn. Wat zij schrijft komt hierop neer: Een Verenigd Europa? De mensheid moest veel verder gaan. Een verenigde wereld is wat wij nodig hebben. Wereldbur gers moeten wij worden. Door al die nationaliteiten ontstaan maar oorlo gen. De politici moesten eens minder praten, al is het verheugend, dat er toch reeds aan een verenigd Europa wordt gewerkt. Er moet gehandeld verenigd of niei? worden. Als een volk op het ene ge bied een veer moet laten, maar op een ander gebied vooruit gaat, zal de bevolking dit offer graag brengen. Elkaar helpen Het ene volk is niets beter dan het andere. Ieder volk heeft zijn fou ten, maar ook zijn goede zijden. De tieve zijde kijken, het onderlingePge- harrewar staken en de handen ineen slaan in het belang van de gehele mensheid. De een kan niet buiten de ander. Eikaars invloeden ondergaan zij toch. Dat heeft de geschiedenis be wezen. Daarom moet men positief in die richting werken. De volkeren hebben elkaar nodig, maar mogen niet eikaars tegenstanders worden, aldus een gymnasiast, die te Dor drecht woont. Fel tegen Tenslotte: Een te Giessendam wo nende gymnasiast bleek een felle te genstander van èen Verenigd Euro pa. Hij zag gevaren in de Kolen- en Staalgemeenschap en wilde Neder land weer (als heel vroeger) een mercantilistische natie maken. Het probleem: Jongens voor meisjes betalen, ligt wat meer in het algemene vlak en daarom verwachten we vóór woensdag a.s. hierover een grote zending brieven onder het motto: Jeugdru briek. Kruiswoordraadsel HORIZONTAAL: 1 Spoed, 4 ginder. 7 ernstig, 9 rivier in Schotland, 10 het hoofd bieden, 13 retour, 15 ver voermiddel, 17 dorp in Friesland, 18 stad in Denemarken, 20 platvis, 21 koor, 22 fabelachtig wezen, 24 buiten haven, 25 kippenprodukt, 26 borst vliesontsteking. 28 maat, 29 graan- pakhuis, 31 strak. 33 niet veraf, 34 rivier in Oostenrijk, 35 vreemde munt, 37 gemeen, 39 godsdienst, 40 gezouten kuit van steur, 43 rondhout, 45 ver hoogde toon, 47 buigzaam, 48 graaf- diertje, 49 deel van de bloem, 51 lus je. 52 Chin, munt, 53 gereed, 55 op eenvolgende reeks, 56 voorspraak. 59 ijzerhoudende grond, 60 kippenloop, 61 ruzië, 62 dorp in Noord-Brabant. VERTIKAAL: 1 Vlaktemaat. 2 in- entstof, 3 kneedbak, 4 vogel, 5 onge lijmd, 6 wilde asperge, 8 getuige, 9 lidwoord, 10 kledingstuk, 11 schoor steen. 12 vreemdeling, 14 eenmaal, 16 schande, 18 plaats in Overijssel, 19 vod, 22 ruw, 23 verkeerde slag, 26 stuk hout, 27 oogziekte, 30 rivier in Oostenrijk, 32 vogel, 35 beweeglijk, 36 koortswerend middel, 38 was, 39 ver pakkingsmateriaal, 41 huid, 42 ver hoogde toon. 44 iedereen, 46 futloos, 48 tijding, 50 rijtuig, 52 gelaatskleur, 54 schoorsteenzwalt. 55 rot plekje aan fruit, 57 traktie, 58 vreemde munt. Oplossing kruisblok- raadsel van 5 mei HOERA EIGEN HOND FIN AVER EOS G E K ARA IS GRAPPIG FA L PROP KERN F GRIJS K LOOD R OP MOS EG B AL STEMMEN MA KOST U O SPIJS ES UITLOOP LT T PI EIK EP A LAVA D ACTE V NERO ECHT P IN RAPPORT PO NOL K U E KIN KOON EIS EELT DRAAK TANGO i Inzendingen Inzendingen per briefkaart voor a.: Idonderdag aan bureau van dit blad. In de linkerbovenhoek aan de adres zijde vermelden: „Puzzle-oplossing". Prijzen: 1 5,2 2,50 en 3 2,50.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 18