Blad DE HIK IMOET DAT NOU,: TEENAGER....?: GEEN VLUCHT IN DE MASSA ACALYPHA VAN LEVENSPROBLEEM ROND DE EEUWWISSELING SNEETJES EN SLAATJES brengt steeds iets nieuws ZONDAGSBLAD zaterdag 12 mei 1956 y jaar Oudste tijdschrift voor de vrouw bestaat vijftig jaar Vijftig werd ze en ze kwam er rond voor uit. Ze no digde vrienden en bekenden op de thee en presenteerde er wat lekkers bij, ze haalde berinneringen op „van vroeger" en liet zichzelf eens heerlijk in het zonnetje zet ten. Ze werd gecomplimenteerd en een beetje geplaagd, maar het mócht allemaal, want een halve eeuw is tenslotte maar niet een gewone verjaardag. Die stralende jarige was „De Vrouw en haar Huis", het oudste in Nederland bestaande damestijdschrift. Néé, pardon, geen tijdschrift voor dames („mevroien", zouden wij thans zeggen), maar gewoon, voor de vrouwen. De eerste hoofdredactrice, mejuffrouw Elis M. Rogge had een gruwelijke hekel aan het woord „dame". Tijdschrift voor de vrouw dus, de vrouw met een brede, algemene interesse, de vrouw van goede smaak. Was het wonder, dat op die ver jaardagspartij-receptie vele woorden van bewondering en hoogachting gericht werden aan het adres van deze door tastende dochter van een Amsterdams hoogleraar, die 33 jaar lang de hoofd redactie van het tijdschrift heeft ge voerd en eerst op 80-jarige leeftijd de regie overdroeg aan dra. M. G. Schenk9 ,,De vrouw en haar Huis" mocht dan niet het eerste tijdschrift van rond de eeuwwisseling zijn, ze heeft het wel het langst uitgehouden. Waarschijnlijk, omdat de redactie en de medewerkers met hun tijd meegingen. Ze bleven ac tief. Vijftig jaar werd ze dus, en in het Internationaal Cultureel Centrum Amsterdams Vondelpark zijn we haar gaan complimenteren. Mevrouw d'Ailly- Fritz, de echtgenote van de burgemei ter was aanwezig en de oudste mede werkster, mevrouw R. Lotgering-Hille- brand (al meer dan veertig jaar zorgt zij de culinaire rubriek), ook. We bladerden in het jubileumnummer, waarin we advertenties tegenkwamen van firma's die nu nóg bestaan, maar die de vrouw van thans op wel enigs zins andere wijze tegemoet treden dan zusjes en tantes Er waren ook zusjes en tantes van „De Vrouw en haar Huis": een hele stapel tijdschriften voor de vrouw van omstreeks 1900. Daar lag „Ar beid Adelt" bijvoorbeeld! en natuur lijk ook heel oude nummers van „De vrouw en haar Huis" zélf, met reformjaponnen en sleeprokken en zangoefeningen. Er was een „Week blad voor Jonge .Dames", getiteld „De Hollandsche Lelie". Lieve, mooie verhaaltjes van Melati van Java en Truida Kok en „Practische raadge vingen van tante Jeanne". COQUETTERIE-DEUGD Tante Jeanne geeft de Jonge Dames (met hoofdletters alstublieft» raad over het damestoilet in het algemeen. Zij zegt: ,,Eene vrouw moet coquet zijn. maar coquet in den goeden zin van het woordBeschouwt men de co- quetterie aldus, dan wordt zij bijna j eene deugd, want dan is zij een teeken van achting tegenover onze medemen- schen. somtijds zelfs wordt zij eene opoffering die wij ons getroosten voor hen, die met ons leven. Sjongesjonge, zeggen wij nu. Maar het werd geschreven op 1 juli i»»i. Oveiigens verschillen de raadgevingen niet zoveel van wat u tegenwoordig ook nog steeds kunt tegenkomen in uw lijfblad. „Vermijd een te groot-aantal japonnen!" roept tante Jeanne u toe. - «I I I u I Gehoord: dat een 34-Jarlge Indiaanse, Juanl- ta Deere uit Tulsa in de Ameri kaanse staat Oklahoma, een soort record heeft gevestigd door voor de 18e maal in het huwelijk te treden. Toen zij voor de eerste maal trouw de, ln 1934, was zij nog geen twaalf jaar oud. Gezien: NIEUWE „separates" (rok-blouse combinatie) met een brede cein tuur. Om een goede pasvorm en het „opkruipen" van de blouse te voor- komen konden de rok en de blouse met een rondom de taille lopende ritssluiting worden samengevoegd. Gelezen: dat er voor het bedrukken van ka toenen stoffen tegenwoordig gebruik kan worden gemaakt van zgn. pig mentkleuren, die, als ze aan het daglicht zijn blootgesteld, fel op lichten. .Betaal contant en wacht zoo lang gelijk met uwe inkopen, besteed er goede som voor en versnipper uw geld nooit aan wissewasjes. Knap nooit iets op met falbalaatjes red. Blad Zij) en kwikjes, zij bedekken niet de sjofelheid der japon, integendeel, zij laten haar nog meer in het oog val len." Duidelijk, vindt u niet? En dan dit: .Koop slechts effen japonnen of 'oudige patronen, bijna zonder garni tuur en van netter snit. die, al zijn ok één of twee jaar gedragen, nog jaartje meekunnen." Ook dat geldt tegenwoordig nog.... levensproblemen Maar heel mooi Is in die Hollandsche Lelie de vragenbus. Logisch, jonge meisjes worstelen ook met problemen, dat doen ze nu en dat deden ze vroeger ook al. Levensproblemen met een hele grote L. Vraagstukken, die in het blad voorgelegd werden aan de mede-leze- ;n, die dan in het volgende met goede raad kwamen. Met wel ke moeilijkheden worstelde het jonge meisje anno 1891? „Voor Jo", staat er. „Middel tegen den hik. Ik heb altijd veel succes gehad van het volgende eenvoudige middel bij plotseling opgekomen hik. Zoodra ik mij bewust word, dat ik den hik heb, drink ik bij zeer kleine teugjes, zonder adem te halen, wat water. Het bijgeloof wil, dat men zeven slokjes drinke, zonder adem halen; ik neem zooveel teugjes als ik dat kan zonder lucht te schep pen, en als ik niet te lang wachtte, hielp het mij altijd. Wachtte ik te lang, dan gaf het niets meer moest ik dien onaangenamen hik ten einde toe verdragen." Waar e« mens al niet over in kan zitten.. Hij deed het heel gek, maar dat is nu eenmaal Bomans; hij vertelde van een winkel, die hij kende en waar de bedienden één en al voorkomendheid en beleefdheid waren. Ze konden dat zijn, omdat ze toestemming hadden om de zoveel klanten er één op zijn gezicht te slaan, zonder de geringste aanlei ding. De zaak verliest daardoor wel eens een klant, maar daar :taat een groot leger van trouwe, goed behandel de klanten tegenover En wilt u ten slotte weten welk nut vrouwenbladen en vrouwenpagina's nu eigenlijk hebben? Phé Wijnbeek vertel de het en één aspect willen wij u niet onthouden: „Nuttig is het ook, om u te harden tegen teleurstellingen des le vens. Lees daarvoor maar eens de re cepten en bekijk er de verrukke lijke foto's bij. Zet het recept om in daden, plaats dan de foto van de scho tel die u hebt klaargemaakt, naast uw product en kunt u dat met droge ogen aanzien, dan hebt ge een goede stap gezet op de weg naar gehardheid en naar het evenwichtig opvangen Oud worden èn gezond blijven Hoe heet die man ook weer? Even prakkizeren, nee, ik kan me de naam niet herinneren - Als u dat meermalen overkomt kunt u er ze- van zijn, dat u te maken hebt met een van de eerste symptomen van het ouder worden. Het niet op een bepaalde naam kun nen komen, wordt op zeer ongelijke leeftijd merkbaar bij verschillende mensen. In de praktijk is het ech ter zo, dat het bejaard zijn met de 65ste verjaardag begint. En dan komen de problemen van ziekten, het geestelijk verouderen en van de levensduur. Prof. R. Hornstra heeft over deze vraag stukken een prettig leesbaar boek je geschreven onder de aantrekke lijke titel: De kunst van het oud worden èn gezond blijven. (Uitg. Van Gorcum en Comp. N-V. te As sen). In dit boekje geeft de hoogleraar een populair-medische beschouwing over de problematiek vari de oude dag. Aan de ouden van dagen, waarover men tegenwoordig vaak spreekt als over de vergeten groe pen" wordt hoe langer hoe meer aandacht besteed. En dat moet ook wel, want wie de opzienbarende cijfers leest over- het ouder worden (de vijf miljoen inwoners van Nederland zijn in een halve eeuw aangegroeid tot tien miljoen) begrijpt, dat hier grote vragen liggen. De medische kant is wel heel be langrijk en het is goed, dat de be jaarde, de aanstaande bejaarde en zij die belc.st zijn met de uitvoeren de bejaardenzorg kennis nemen van'1 dit boekje, door deskundige hand geschreven. Het kan ook als leid draad voor cursisten voor de op leiding ziekenverzorgsters in te huizen voor bejaarden goede dien sten bewijzen. **-*-***** Model uit de sg. Dolly Day collei fleurig en jeugdig, aangepast aan de leeftijd £en van dé draagster. De binnenkant van de bijpassende handschoentjes is van nylon, sodat ze niet aan een bepaalde maal onderhevig xijn, evenals het hoedje, dat nauwer en wijder te Wanneer u bij de Denen te gast zou gaan, zouden zij u zeker hun sm0rebr0d voorzetten. Sm0re- br0d is een hartig taartje, een mooi opgemaakt taartje boven dien. Het bestaat uit dunne sneetjes ^rood, ruimschoots voor zien van hartig belegsel. Van zulke hele dunne sneetjes met een dikke, feestelijk opgemaakte belegging kunt u natuurlijk ook hier genieten, al zult u het niet dagelijks doen! Sardinesneetjea: 8 dunne meetjes bruin- brood, 1 a 2 blikjes sardines, een hardge kookt ei, sla, radijsjes, boter of margarine. J)e sneetjes besmeren met boter of bomans Godfried Bomans was ook op die verjaarspartij en hij filosofeerde een beetje over het probleem van „passen". s Nieuwe schoe- H nenVan de ene winkel naar de andere, de kinderen aan de hand, omdat er nie- i and was om op te passen. En in iedere zaak weer honder den witte dozen, maar ook stoe len; dat is nu het goede van een schoe- nenzartk. Voor onze kennelijk vermoeide mamma, het meiske, dat al even kritisch toekijkt en het joch, het eigenlijk allemaal is begon nen, zal er hope lijk een verkoopster juist dat éne paar schoenen, uit de vele andere weten te laten uitlekken. De sardines laten uitlekken, het ei in plakjes snijden. Op ieder sneetje een blad sla leggen en schuin erover een sardine. Aan weerszijden van de staart een half radijsje zetten, aan de andere kant twee plakje, ei. Vleessneetjes: 8 dunne sneetjes witbrood, la 75 g, (8 plakjes) gebraden varkens- kalfsfricandeau, een hardgekookt ei, ayonaisc (1 tomaat), boter of margarine. De sneetjes besmeren met boter of margarine en beleggen met het vlees. Het ei (en de tomaat) in plakjes snijden en op ieder sneetje twee plakjes ei (en een plak tomaat) leggen. De sneetjes verder garneren met streepjes mayonnaise. Kaassneetjes: 8 dunne sneetjes licht of donker roggebrood, ongeveer 50 g ge sneden kaas, radijsjes, mayonnaise, zo •gelijk peterseliegroen, boter of marga- De grote modemagazijnen :-loven zich er de laatste jaren voor uit tot ende mèt; ze betrekken het jonge meisje hoe langer hoe meer in het modebeeld Ze praten niet meer over „bakvissen", dat is ouderwets, maar ze hebben het over de junior-miss, de little lady, petite mademoiselle en over de teenager (spreek uit: tien-eedzjer, heel langgerekt en alsof u een biskwietje rechtop in uw mond heeft staan, dan krijgt u het beste resultaat). Goed, d'ie teen-ager dan mag zidh verheugen in de bijzondere belangstelling van onze confectie. Maar is die belangstelling wederke- rig? Mocht u willen eigen mode De teenagers hebben hun eigen mode en hun eigen visie daarop. Ze dragen slofferige schoentjes met zwarte kousen, of driekwart pantalons die zo nauwslui tend zijn, dat ze eerder de indruk wekken krap te zit ten dan „aangegoten" Ze dragen zwarte wollen of ka toenen truien of jumpers en slobberige jacks, ze zijn al in geen tijden naar de kap per geweest en hun haren zien er sherterig en onge wassen uit. Make-up? O nee. Vroeger móchten ze het niet van thuis, nu zou den ze het niet willen. Grauwe, hooguit witte ge zichtjes, dat hoort er bij, en een veeg houtskool langs de ogen, zodat die meer „spreken". Als ze een vriendje héb ben, lopen ze niet gewoon gearmd, of hand in hand, zij heeft haar vuistjes onder haar kinnetje gebald, laat haar mond in een hoefijzer model naar bene den zakken, helft enige graden zij- waart over naar haar partner, dde haar met één arm omvademt. De andere heeft hij nodig om zijn rechtopstaande haartjes te liefko- botei snijden. Op de kaas dakpansg een rijtje radijsschijfjes leggen. De sneetjes verder garneren met rozetjes een stukje peterseliegroen drukken) En nu we toch ons hart ophalen aar góed-verzórgde hartige lekkernijen kaï er ook nog een heerlijk slaatje bij Vleesslaatje: Ongeveer 6 koude gekookti aardappelen, 1 flinke appel, een gaa gebraden kalfs- of varkenslapje vai ongeveer 100 g. een plak ham van onge veer 50 g, olie, azijn, zout, kropsla, sterkers of andijvie, slasaus of mayonnaise. De appel schoonmaken en in kleine blokjes snijden. De aardappelen niet te klein snijden, het vlees en de ham snipperen. Al deze ingrediënten losjei dooreenmengen en op smaak brengen met olie, azijn en zout. De sla enige tijd overdoen op een schotel garneren met slasaus of mayonna De sla, sterkers of andijvie wassen zonodig zeer klein gesneden rondom de sla leggen. Ach, teenager, teenager.... móet dat ion allemaal? Kun je heus geen ge- vone, vlotte jurk aantrekken ln plaats •an die treurige grijs-wlt-zwart ge streepte rokken? Móet dat nou, die nare paarse of groene kousen met die gele slippers? „gewone" massa et is allemaal zo zielig, weet je. Je zult het je wél niet aantrekken, als vader of je moeder er „iets van zegt", (want die hebben altijd wat), jij doet mee met de mode die jouw clan decreteert. Je wilt je onderscheiden van „gewone" massa, maar je gaat in grauw-zwartwollén massa ten onder. Je voelt je hevig verwant met dat foto boek van „Wij zijn zeventien", maar je bent zo'n intens triest vergrotinkje van die foto's.... Weet je wat het is. teenager.... als het je nou maar stónd. Zag je er in derdaad nu maar pittig en gedurfd en en geraffineerd uit met die zwarte toestanden aan je en die griezelige ha ren en die enge ogen. Maar, teenager, je bent en je blijft er zo verschrikke lijk en zo broodnuchter Hollands bij. Neem het ons maar niet kwalijk maar wij hebben óók die mode op St. Germain des Prés gezien en wij weten ook hoe Amerikaanse meisjes er mee uitzien maar die kunnen het, weet je. hyper-slank óók zij. dié zélf geen kinde- de vele tienduizenden, die op Wien wij al die lente- bloe moederlijk hart bezitten, wor den een klein beetje verwend. De één krijgt uit een warm kinderknuistje een bosje zélf geplukte madeliefjes, de zondag naar de bollen of naar een voetbalwedstrijd danken hebben? gaan, wat zijn onze enkele Moederdag. Dit jaar de z duizenden daarbij vergeleken? dag tussen Hemelvaart Heus, het is nog maar zo'n Pinksteren. Onze Heer is van heel klein groepje, als wij ons heengegaan. Nóg^ klinkt derT bloemen uit e'igen spaar- het over de hele wereld be de erediensten deren gemaakt. Menig predi- ïichtende kinderogen, luister kant stemt t hier mee in en eens naar al die zuchten van mij kwamen i pot bij de bloemist gekocht, wat lekkers of een boekje en zo begint deze zondag bij ve le oude en jonge moeders met de lach en de traan om een kleine attentie, waaruit gelisatiewerk de liefde ons tegenkomt. Twee weken geleden was het in ons land bollenzondag. Zo langzamerhand krijgen we een heel rijtje zondagen mei een stempelopdruk. Dat is volstrekt ongevaarlijk zolang de echo van Zijn woorden zien.- Öp bollenzondag vroeg „En gij zult Mijn getuigen hebben_geen weet een medegelovige mij: „Wat zijn tot aa doet de kerk nu voor déze der aarde." mensen?" We hadden juist Wat brengen rtikel gelezen over evan- bitter weinig de Katen- drechtse café's. Mooi. Maar., déze puur- of namaak-sjieke mensen, die in hun rleeën van het ene land het andere bin nenglijden, in hotels en restaurants zich te goed doen erfijnde cullinaire genoe- Jj'^e kinderen denken in de het uiterste flage. Er zullen in de hemel kerkdiensten. De kerk, of. de heel wat meer van die ver- ~j ~J~ J daar toch lichtingszuchten geregistreerd orden dan alleen die terecht in persoonlijk leven. En kinderen. Dit terzijde. Maar opgeplakt gens. maar die stomverbaasd etiketje, het stempel Gods op deze dagen Op bollenzondag heb ik dit spreken, in ontstellende mate zien ge- voor hc beuren. Duizenden auto's, getuigen meest glanzende sleeën in een onafgebroken file langs de weg. Hotels 4 nietbegrljpend zouden op kijken, als iemand over het heiligen van deze dag zou wat is het moeilijk! Aller- doet de kerk eerst moet ons leven uit en Waar blijft haar temidden van deze Toen heb ik gedacht c „_o. restaurants zegd: tot op het laatste bed en de rpakkt laatste stoel bezet. Af en aan te stellen! Zo e rennende kellners te richten tot e vraag zó getuigen. Al is het til verwijt een enkel woord. Met ?rzameling veelheid Hem moet onmiddellijk na die - anspraak „Gedenkt de sabbathdag. dat gij dien heiligt!" Jawel: heiligt. Wat is dat9 Hier, koop die bloemenslingi help die man ginds van z'n laatste bot narcissen af! Dat is tenmin- in zo'n hotel oi restaurant zich één gelovige aandacht gevestigd op de bevindt, hij of zij op dat mo- houding: moeder—kind. ment de kerk van Jezus vertellen onze kleintjes Christus vertegenwoordigt? de Here Jezus Mag hij (zij) dan zwijgen' in de tale Kan: volwassenen vervallen, waarden doen alles over de hoofden v: jeugdigen heenrolt. Kaj Munk begon zijn preken meermalen synode moest daar eens extra aandacht aan besteden. Wéér een zich richten tot een verzameling gelovigen. Als iedere dominee nu eens persoonlijk begon de kinderen ep jeugdigen onder hun ge hoor in voor hen verstaan bare taal toe te spreken, zon der daarbij te vergroven (dat behoeft en mag zeker niet!) zou ook dit doeltreffender werken dan een in woord of geschrift tot de massa ge richte „tip" uitwerkt. Niet: wat doet de kerk voor kinderen de wereld?, maar: wat doe Geen: wat doet de kerk voor het kind?, maar: wat doe i k voor de kinderen? Hoe dat leef 1 k mijn kind het Christen- Op deze zondag wordt de met de woorden: „Vanmo: ter worden uisacu ai; JS <o oa- mee naar de kerk. Als ste "ersta3nba7e taal „Ober. hel niet pas geleden Paasfeest nóg groter worden moet dit in 6.50 alstu- geweest en zou er één bollen- met enige aandrang gebeuren daar in het veld op de hele wereld te en nóg weer later kerk bezichtigen zijn, als Jezus on- daar springt - ze Heer de dood niet had vraag naar overwonnen? Waarom vertelt de kerk voor ieder van ons het dan niet tl in dié kerken, persoonlijk, als hij of zij don 'een jeugddiensten of kinder- 6.50 alstu blieft". Hier land lopen nu binnen en waar een begaafd predikant optreedt, zitten gen preek ik houding: moederkind. Wij kinderen". Het eigenaardige was, dat mèt de kinderen, de ving volwassenen van die preken wij hen nog het meest genoten. Wat aan onze kerkdiensten ►rgelijk me i-katholleken En ook vergeleken met de oud- s die testamentische erediensten •oren: Wat doet weinig, bitter weinig aantrek- het kind? Voor- kelijks voor kinderen. Hoe werden in de tempeldienst dér Israëlieten oog en oor ge Het beroep op de massa gaat ons al even gemakkelijk af als het bidden om verge- d n z e zonden. Nee, maar van mijn zonden en dan gespecificeerd, dus bij name die der genoemd: die drift, die be- vooral geerte, die leugen En dat is moeiljik. Maar daartoe wil Hij ons Zijn Geest geven. MARGARITHA. Die Francaises hebben lange, fluwe lige wimpers en donkere ogen en een éven gebronsde teint, zij zijn, net ^ls die Amerikaanse meisjes van wie jul lie die mode zo gretig hebt overgeno men, zo hyper-slank, en ze weten pre cies wat ze met hun haar moeten doen. Een paarde&taart is bij hrjn geen ach teloos samengebonden toef haar, nee, daar is mee geborsteld en geknipt en gedaan en ja, het resultaat is zo heer lijk nonchalant en onverschillig, maar Ook dit: een heel gewoon Hollands katoentje, met ruime plooien aan een bies, die tot op het voorpand doorloopt. Voor school en ftantoor, maar ook voor een visite geschikt! dat is de kunst, zie je. Zij blijven, wat waren als jullie het doen, is het viezig en zo slordig. zo mal Jullie zijn zo blond en hebben van die porcelein-blauwige ogen, jullie zijn zo lang en zo hoekig of een beetje te mol lig lieve, lieve teenagers, neem het van ons aan: jullie zijn zo mil. Zo ver tederend mal met al dat rare waarvan jullie denken dat het „mieters" is. Zul ke verklede Hollandse meisjes. Als wij jullie zien, doen jullie ons denken aan Amerikaanse en Franse meisjes in Vo- lendammer costuum. Die zien er dsn ook mal uit. Maar dat is maar alleen voor de foto. Dat duurt maar vijf mi nuten. Maar jullie blijven het nu al zo lang doen, tegen beter weten in omdat iedereen het doet. word wakker Lieve teenagers, wordt wakker. Het lentezonnetje is al een hele tijd op. Gooi die nare todden weg, was je eens flink en ga naar de kapper. En schaf je een jurk aan, een gewoon katoenen ding, met een wijde rok en een strak lijfje, plezierig om naar te kijken, pre tentieloos en jeugdig. Alsjeblieft, teen agers. Er is toch al niet zo veel moois om naar te kijken in dit leven. En als het weinige, dat nog de fleur en de bloei van de prilheid heeft, zich ook al uit louter droefgeestigheid gaat omhan gen met zwarte floersen waar moe ten we dan heen? Toe. doe het. Voor ons, je vaders en je moeders. En voor de vriendjes.... want heus, teenagers, die willen ook wel eens wat fleurigers! De kamerplant, waarop we thans even de aandacht willen vestigen, is de struikachtige Acalypha, deze heeft wel geen fraaie bloemen, waardoor ze opvalt, maar toch trekt ze de aandacht door de bij zonder mooie kleurencombinaties, waarmee de bladeren zich sieren. Dit struikje toch heeft mooie brons groene bladeren, die vlekken in allerlei kleuren dragen en die, hoe verschillend ook, toch in goede har monie met elkander zijn. Hoe zou het ook anders: wat de na tuur levert is altijd in harmonie met elkaar. Die vlekken variëren in kleur bij dezelfde plant, waardoor er telkens als we er naar kijken weer wat nieuws aan de Acalypha ontdekken. Kleuren als geel, rose, rood en oranje in verschillende nuances en met verschillende vorm en grootte van vlekken. Wel brengt de Acalypha bloempjes voort, doch deze vallen niet op. Deze plant is afkomstig uit Australië en komt ook in Indië voor, doch heeft zich al goed aan onze kamer temperaturen aangepast/Maar haar zonnige afkomst heeft ze nog niet| vergeten. Daarom voelt ze zich al leen senang (om in haar landstaal te spreken), alleen maar lekker, als ze een zonnige plaats in de kamer heeft. En zo'n zonnige plaats betaalt ze r(j- kelijk, want hoe meer zon ze krijgt, hoe meer kleur de bladeren krijgen. Daar in Australië en Indië 's morgens de planten heel ruit zijn door de nevel, die des morgens weer optrekt, ligt daar voor ons een vingerwijzing in om de Acalypha des morgens steeds flink te besproeien, zo moge lijk met een nevelspuit. Doe dat als het warm is des avonds ook nog Doch als het kouder wordt, moet men het 's avonds beslist niet doen, want 's nachts bij lage temperaturen is het niet goed, dat de bladeren nat zijn. Besproei daarom in de winter alleen des morgens. De Acalypha is heel gemakkelijk te stekken. Dit doet men in het voor jaar. Tot ongeveer juni kan het. Daartoe snijdt men een paar toppen uit de takjes en zet die in potjes gevuld met bladaarde en scherp zand. Plaats die potjes in de zon en houd de potgrond matig vochtig. Door na de groei-aanvang de uitlo pende takjes meermalen te toppen, krijgt men mooie bossige planten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 17