DAG VANDE JEUGD Feestelijke vergadering waar gezongen en genoten werd De Rotterdamse Ahoy'hal leek één grote mensenzee Bondsdag te Gouda gewijd aan tienjarig bestaan Geen levensverwachting zonder een Christelijke levensvisie C.J.M.V. en C.J.V.F. in Den Haag l 1 I Til 1 Tl 1 1 delen aangegrepen en dit zeer succt mdracht: met nhirle noodsenan s^a.n, om groot boeiend Gereformeerde jongeren in de Maasstad Minister Zijlstra: jeugd van vandaag ernstiger en reëler Een overweldigend applaus steeg op, toen de présidente van de meisjesbond, de heer H. Algra feliciteerde met zijn benoeming tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Een dave rende ovatie moest ook de bur gemeester van de Maasstad, mr. G. E. van Walsum, in ontvangst nemen na zijn hartelijk welkomst woord. Ook het stemgeluid van minister Zijlstra verdronk in een stormachtig applaus, toen hij aan het eind van zijn rede enkele woorden aan de komende verkie zingen wijdde. Op meer harmo nieuze wijze demonstreerde de Minister Zijlstra tijdens zijn rede tot de jeugd. onafzienbare schare haar stem vermogen tijcfens de samenzang onder leiding van de majoor directeur der Marinierskapel Gijsbert Nieuwland. Deze zang en de opwekkende klanken van de kapel gaven een welkome ge legenheid om wat stoom af te blazen na het ingespannen luiste ren naar de verschillende refe raten. De stemming was en bleef dan ook uitstekend. De bondsdag begon met een geza menlijke Hemelvaartsviering. De voorganger, ds. G. N. Lammens, las op dit heilsfeit betrekking hebbende gedeelten voor uit het Oude Testa ment, de Handelingen der Apostelen, de Apostolische Brieven en de belij denisgeschriften der Kerk. De aanwe zigen antwoordden op elke voorlezing met een toepasselijk lied. Mej. P. M. van Doorn, die als pre sidente van de meisjesbond de mor genvergadering leidde, gaf het eerst het woord aan haar collega van de jongelingsbond, de heer H. Al®" (Van een onzer verslaggevers) TA E Gereformeerde jongerenbonden, die 'vanouds in staat bleken om op de Hemelvaartsdag machtige scharen van hun leden op de been te brengen, hebben zichzelf gisteren nog overtroffen. Tien duizend jongeren vulden de Rotterdamse Ahoy'hal tot in de uiterste hoeken op de eerste gezamenlijke bondsdag van de Bond van Meisjesverenigingen op Geref. Grondslag en de Nederlandse Bond van Jongelingsverenigingen op G. G. Een machtig schouwspel was het om van het podium af deze fleurige schare te overzien, die ook een machtig geluid kon produceren. Dat bleek op de verschillende hoogtepunten van dit jongerenfeest. ..Wij zijn hier niet als de sterken, die fier door het leven gaan en ons lot iir-eigen handen dragen. Wij staan hier als getuigen van Jezus Christus", zei de bondsvoorzitter. „Voor wij tot elkaar of tot de wereld iets kun- zeggen, dat wezenlijk is en dat de moeite waard is, moet er de heel persoonlijke ontmoeting zijn met Hem, met de Heiland". Als die ontmoeting er geweest is, staan we hier als dankbare jonge mensen, ook al gaan we niet licht vaardig voorbij aan de dreigingen in deze tijd, aldus spreker. We zijn dan dankbaar omdat nu, meer dan ooit, de wereld voor ons open ligt. Omdat nu ook voor de ge- jongens en meisjes uit het volk kansen zijn weggelegd, die vroeger alleen bestonden voor bevoorrechten enkele taaie vechters. Maar veel groter is onze dankbaarheid, omdat we in deze wijde, wonderlijke brui sende wereld staan met de Bijbel als gids. De heer Algra bracht een stille groet aan de duizenden bondsleden, die met deze Gids zijn weggereisd om als emigranten een nieuw be staan op te bouwen. Nadat de Marinierskapel de grote hal met vrolijke marsmuziek had ge vuld, werden telegrammen gezonden aan H.M. koningin Juliana en H.K.H. prinses Wilhelmina. Door het zingen uit volle borst van ons volkslied be tuigde de vergadering hiermee haar instemming. Toen trad onze jonge minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, onder daverend applaus voor het forum der jongeren om te spreken over het onderwerp: .Jeugd van 1956". Prof. Zijlstra constateerde, dat de jeugd^ van vandaag inderdaad anders is dan de jeugd van vroeger: ze is ernstiger, reëler en misschien ook wel zakelijker geworden en dat is niet uitsluitend een verliespost. Eén ding bleef echter gelijk. Ook in deze tijd is de wijze waarop de jeugd zich voor zijn taak in het leven voorbe reidt van grote invloed op de wereld straks. De tijd van de jeugd is de tijd van de vorming, dat is ook de grondgedachte geweest van de stichters onzer jeugdbonden. „Wees daarom bereid bezig te zijn met het geen de wereld beweegt, met wat we zo heerlijk traditioneel plegen te noe men Kerk, Staat en Maatschappij", riep prof. Zijlstra de jongeren toe. Hij verklaarde nog steeds met gro-| te dankbaarheid terug te denken aan zijn eigen J.V.-tljd, toen hij als soms wat waanwijze H.B.S.'er dikwijls tot zijn schande ervaren moest, dat en kele jaren van schoolse wijsheid het vaak moeten afleggen tegen de grote en vaak bezonken kennis van veelj mede-leden die slechts de lagere j school hadden bezocht. De wedstrijd tussen 11 jongens en 11 meisjes uit de. verschillende pro vincies onder leiding van mej. Hetty Bijleveld eindigde in een eclatante overwinning voor de heren, die YIVz punt behaalden tegen de dames 15 Daarna volgde een wat droeve noot, nl. het afscheid van de secre taris van de Jongelingsbond, de heer H. de. Ruig. De heer Algra tekende dë scheidende secretaris als iemand, die vergroeid is met Hit was eeen wonder, dat" derelhet jeugdwerk en dankte hom ir H - ■--- ->••» I warme bewoordingen voor zijn lang durige, trouwe en veelomvattende diploma overhandigde hij de heer en mevrouw De Ruig daarna als geschenk van de bond de foto van een radio-gramofooncombinatie met de mededeling dat het origineel in middels al in hun woning was afge leverd. Na het dankwoord van de heer De Ruig werd de nieuwe vrij- gekozene, de heer P. de Vries uit Apeldoorn, aan de vergadering JTEN machtige aanblik gaf gisteren het inwendige van de Ahoy'-hal in Rotterdam. Tienduizend Gerefor meerde jongens .en meisjes waren hier in bondsdag bijeen om te luisteren naar redevoeringen van minister Zijlstra, de heer Algra e.a. Zelfs de Ahoy'-hal was nog te klein om alle Geref. toogdaggangers te kunnen '.bevatten. voorgesteld. Staande herdacht de vergadering vervolgens mr. J. de Wilde, een groot vriend van het ge reformeerde jeugdwerk, die in het afgelopen jaar overleed. De Bondsdag-werd nu :eens niet be slotenmet een opwekkend woord, maar -met het spel „Het leven is nog mooi" van de heer C.. Rijnsdorp, dat overigens alle elèmenten van het vroe gere opwekkende woord .in zich borg. Opdracht: met Blijde Boodschap de wereld in te trekken DUIZENDEN meisjes en jongens, leden van de C.J.M.V. en het meisjesverbond C.J.V.F. hebben gezamenlijk in Den Haag ver gaderd, gefeest, gezongen en genoten van het spel Niemandsland van ds. Jan Wit. Het zijn twee d3gen geweest, die naast ontspanning en vergaderen cok bezinning hebben gegeven op de taak, welke al deze jongeren is toebedeeld, nu zij als Christenjeugd in deze maatschappij willen staan. Het was de eerste -maal dat C.J M.V.- en C.J.V.F. gezamenlijk hun bondsdag vierden. Hierdoor werd de gezamenlijke arbeid in de plaatselijke clubs bekroond. In de Willemskerk kwamen de jonge ren op de morgen van Hemelvaartsdag bij elkaar. Ds. H. Sondorp leidde de dienst en sprak over Prediker 5:1 „God is in de hemel en gij zijt op de aar de". De predikant wees de jongeren er op. hoe juist de Hemelvaartsdag ons diep bewust maakt van de bete kenis van Jezus als Gods Zoon. Wij le ven op de aarde, maar we leven God tegemoet. Op de tinne van de wereld moeten wij de duivel bestrijden. Ons vaste punt, dat we als einddoel voor. ogen moeten houden, is God. De dienst werd besloten met het zin gen van gezang 130 ..God is getrouw. Zijn plannen falen niet." Met de naklank nog in de oren en harten trokken de duizenden daarna naar Houtrust, waar de vlaggenparade een grootse opening werd van een bij eenkomst, welke stijlvol bleef van het begin tot het einde. Zang, begeleid door het Congreszaal muziekcorps van het Leger des Heils uit Den Haag werd afgewisseld door en kele toespraken. De waarde van de mens De voorzitter van de C.J.M.V., ds. H. 1. van Heerden. sorak over de jeugd haar geestelijk leven I dri J. de roept je". Ds. Van Heerden zeide o. ven in een open wereld, die meer verbijstert. Maar we j toevallig en we zijn er niet alleen. Hoe veel het mens-zijn waard is, weet ik, omdat God in Christus medemens is geworden, tot de uiterste verlatenheid toe. Zoek de waarde van je m( zo raadde hij de jeugd. Laat je schrikken als je zoeken of experimente- TJET is niet teveel gezegd als we verklareti, dat Hemelvaartsdag voor Protestatits Christelijk Nederland de dag is van de jcuQjf, Het is langzamerhand immers - gebruikelijk geworden, dat de jeugdbonden van verschil lende kerkelijke richting op deze dag een groots opgezette toogdag organiseren. Zo ivas het ook gisteren. Maar de menigten jongens en meisjes, die gisteren resp. naar Den Haag, Rotterdam, Utrecht en Gouda trokken waren nog grotjer dan men had durven verwachten. Het was overweldigend. En de belangstelling zou nog groter geiveest zijn, ivanneer in Rotterdam maar een grotere hal te vinden was geiveest dan de Ahoyhal. De tienduizend plaatsen hier waren namelijk, al geruime tijd vópr Hemelvaartsdag uitver kocht, zodat vele adspirant-toogdaggangers teleurgesteld moesten worden. De jeugd van Nederland heeft gisteren een daad gesteldwaarover ieder zich zal verheu gen. Hemelvaartsdag was gisteren inderdaad derdag van de jeugd. Of het gecombineerde karakter van de bondsdagen ook tot het uitstekende resultaat heeft bijgedragen? Ongetwijfeld. Het besluit, dat de bondsbesturen indertijd namen, dit jaar gecombineerd te vergaderen, is een gelukkig besluit gebleken en ongetwijfeld zullen de be sturen op de ingeslagen weg voortgaan. moet Wees ook op teleurstellingen voorbereid. Maar laat je de taak om je mens aan de mens te geven, niet ontgaan. Niet willekeurig „Jouw plaats Is niet willekeurig", dit was het motto var. de toespraak welke mevrouw A. C. Quispel-Tonsbeek, pre sidente van het Meisjesverbond hield, Zij werkte de gedachte uit, dat de mens in de groep een eigen functie heeft al naar aanleg en geaardheid. In de groep, dus niet alleen op de wereld, maai huln en steun voor elkaar. Niet de steriele rust, maar de heilige onrust moet de groepen voortstuwei vol I«ven - en stuwende krar-ht moet de jeugdbeweging zyn, juist op Hemelvaarts dag kregen de jongeren de opdracht orr de wereld bi te gaan met de Blijde Boodschap en van daar uit de dienst aan de naaste te bewijzen. Prof. dr. G. G. van Niftrik sprak over De jeugd in de wereld. In Lucas 24:5 staat „En Hij leidde hen naar ten". Jezus brengt zijn discipelen ul opperzaal naar buiten, waarna zij getui gen zijn van Zijn hemelvaart. Zo wordt Hemelvaartsdag gevierd: niet in de op perzaal, maar daar buiten. Zitten wij jongeren, zo vroeg spr. niet al te veel in onze opperzaal? Weten wij wel, dat de wereld hier niet ophoudt? Deze twee bonden zijn evangeliserende bonden, zij willen de jeugd tot Christus brengen Maar wie tot Jezus wil gaan, moet ook de wereld In willen gaan. Dr. Paul Limbert, secretaris van de wereldorganisatie richtte in het begin van de middagbijeenkomst het woord deze Nederlandse jongeren en wees hun verbondenheid met de Christen jeugd over de gehele wereld. Niemandsland Een spel, kleurrijk en fascinerend besloot deze grootse dag. Het was de opvoering van Niemandsland, schreven door ds. Jan Wit en speeld door een groep leden van beide organisaties uit Den Haag onder regie van Ad van Noort. De leerlingen van de Eerste Tech nische School in Den Haag hadden de eenvoudige, maar suggestieve decors gemaakt. De achtergrond be stond uit tenten en rotsblokken, geheel links was een enorme Sphynx verrezen, Egypte voorstellend. De toeschouwers kregen heel het bon te leven te zien van het oosten, waai het Joodse volk optrekt naar Kanaiin. Maar voordat het land van melk en ho ning is bereikt, begeeft hun het ver trouwen. Twist en ongeloof beheerst de groep. Alleen de kinderen zingen bij hun spel en zien met verlangende ogen uit naar de toekomst, die God voor heeft bepaald. Een stuk, dat dieper doet nadenken en ook die mens van nu voor ogen houdt, dat vertrouwen en geloof in Gods leiding bepalend zijn om het Beloofde Land eens te kunnen bereiken en om niet stil te blijven staan, in eer Niemandsland. De (regisseur heeft werkelijk alle mid delen aangegrepen en dit zeer succesvol gedaan, om er een groot boeiend geheel van te maken. Het was jammer, dat veel van de tekst verloren moest gaan in de enorme ruimte, maar zelfs on danks dat, werd het een belevenis dit spel te zien. De duizenden jongens en meisjes zijn a d<&e twee dagen ongetwijfeld weer vol bezieling om hun taak voor de jeugd, voort te zetten. Huishoudelijk In Amicitia werden woensdagmiddag door beide organisaties de huishoude lijke vergaderingen gehouden. Bij de vergadering van het Meisjesverbond wa ren mevrouw De Brauwgeb. Panthale- on barones van Eek, de voorzitster van de federatie en de algemeen secretares se. mevrouw C. E. F. PaliesGiesberts aanwezig. Mevrouw A. C. QuispelTons- beek leidde de vergadering, waarin me vrouw J. J. E. StrubenValeton als tweede penningmeesteresse werd geko zen. Het jaarverslag moest een terug gang van de leden constateren, terwijl ook de financiën zeker wat extra steun zouden moeten krijgen. Het gebrek aan kader is nijpend. Het C.J.M.V. nam tijdens de huishoudelijke vergadering afscheid van de penning meester, de heer F. van As. Namens het bondsbestuur sprak ds. H. J. van Heerden woorden van dank en waarde ring. Als afscheidsgeschenk bood spr. de heer Van As enige langspeelplaten aan. Mevrouw Van As kreeg een bloemen hulde. De heren A. Jansen te Voorburg en A. Apon te Rotterdam werden be noemd tot resp. erebestuurder en ere lid van het C.M.J.V. Nieuwe bestuursleden De scheidende bondsbestuurders de heren L. Kamminga te Leeuwarden, ds. S. Kranenburg te Amsterdam, B. G. Tukkers te Heerlen en Th. Wijtman te Middelburg werd dank gebracht voor hun werk. Tot nieuwe bondsbestuurders werden gekozen de heren F. Coopman te Groningen, W. D. van Delft te Zeist, J. Schipper te Almelo, L, Evertse te Oudelande, J. Nauta te Ternaard, J. Perdok te Loppersum, R. van den Tom te Bilthoven en A. J. J. Zuiderent te Amstelveen. Het jaarverslag moest een achteruit gang van de leden constateren van 17014 tot 15974. Oorzaken hiervoor zijn er vele. Gewezen werd op de veelheid van organisaties en clubs, waardoor minder jongemannen tot het C.J.M.V. komen Betreurd werd. dat het inter kerkelijk aspect van het C.J.M.V. be langrijk minder wordt. De gereformeer de jeugd blijft, aldus het verslag, bewust afzijdig De C.1M V. beschikt op het ogenblik over 400 bibliotheken met 29.000 lezers en 573.000 uitleningen per jaar. Aan militairen werden 300 lectuurpak- ketten verzonden en in twee militaire tehuizen een bibliotheek gevestigd met ieder honderd boeken en wel in Para maribo en in De Lier. Een bibliotheek Manokwari is op het ogenblik in gens e De Rotterdammers zorgden voor een vrolijke avond, waarvan niet alleen de jongens en meisjes maar ook hun gast vrouwen en -heren meegenoten in het grote Circusgebouw te Scheveningen. Een bont programma „Zomaar namen" van Erik Voorrips bracht de toeschou wers heel het „probleem" van de sa menwerking tussen C.J.M.V. en C.J.V.F. £EN groep leden van de C.JM.V. en de C.J.V.F. (zie foto) voerde onder regie van Ad van Noort het zeer goed geslaagde spel Niemands land, geschreven door ds. Jan Wit, op. Het spel geeft een beeld van het Joodse volk in het bonte leven van het Oosten. Vrijgemaakte jongelingen op G.G. De Janskerk was te klein; ook .Chr. Geref. Kerk werd „geannexeerd" Er was geen plaatsje meer vrij in de eeuwenoude en indruk wekkende St. Janskerk te Gouda, toen daar op Hemelvaartsdag de Bondsdag van de Ned. Bond van Vrijgemaakte Jongelings verenigingen op G.G. werd gehouden. De bijeenkomst stond in het teken van het 10-jarig bestaan van de Bond, 'die in februari 1946 i werd vrijgemaakt. Omdat zelfs de enorme Janskerk nog te klein was om alle Bondsdaggangers te bevatten, werd tegelijkertijd een samenkomst gehouden in de Chr. Ger. kerk, onder leiding van ds. G. Storm, tweede voorzitter. Het openingswoord van de voorzitter, I waarover geschreven is in Openbarin- ds. J. A. Vink te Amersfoort, was ge- gen 20, de tijd waarin Satan de vol- titeld: „Tien van de duizend jaren", ken nog niet verjeiaen kan tot een al- Tussen Christus' hemelvaart en Zijn [gemene aanval op de kerk. wederkomst liggen twee perioden. Eén daarvan spreker bij het overzien van de dui zendkoppige menigte in de grote hal het woord „wapenschouw in de mond nam. Maar toch wilde hij vol strekt niet spreken over een Gerefor meerde parade. Ned. Herv. J.V. en M.V. op G.G. In Beatrixhal te Utreeht waren 3500 jongens en meisjes bijeen arbeid. Onder luid applaus deelde de bondsvoorzitter daarna mee, dat i 'de heer De Ruig tot ere-lid van del De fre 0 mm Bond was benoemd Met het ere- a/schetd Ds. G. Janssen, nam in zijn referaat „Vernieuwing" de critiek onder de lou pe, die de organisatie van het Bonds- leven in het voorbije jaar heeft ten doorstaan. Bij het bespreken de oorzaak van de afzijdigheid vele jongeren, heeft men de organisatie van de plaatselijke verenigingen afge keurd. Men vroeg zich" af. of het niet beter zou zijn als ouderen daarvan de leiding namen in plaats van jongens, die in leeftijd en kennis niet boven de ande re leden uitsteken en die oók hun vra gen niet kunnen beantwoorden. „Maar het is niet toevallig dat de jongens^zelf^de^le^iding^hebben^', ^aldus I VENALS de Houtrusthal in Den Haag en de Ahoy'hal in Rotter- juist door zelfwerkzaamheid en zelflei- Cj dam was gisteren de Beatrixhal in Utrecht bezet met duizenden ding gekarakteriseerd". De voorzitter jongeren, die deze Hemlvaartsdag door hun aanwezigheid getuigens beheerst de vergadering niet en hij is J i i j j ook niet de man die óp alle vragen een aflegden van de betekenis van hef Chr geloot ook voor de jeugd van antwoord weet. Hij leidt slechts de Nederland. In Utrecht waren het de jongens en meisjes van de Ned. activiteit ven de anderen. Hwv. bonden van M.V. en J.V. op G.G. Een attentie-sein I Levensvisie, levensvaart en levensverwachting was het thema In de middagbijeenkomst sprak ds van deac Utrechtse toogdag. attentiesebf Marcus Actueel en concreet is de levensvisie, gen nooit de eerste plaats innemen. Dat worden wd gewaarschuwd voor de gru- die de Bijbel ons geeft, aldus dr H. Jon- is in beginsel het machtig onderscheid wel der verwoesting dwz alles wat ker te Amsterdam, dlr ais eeiste refe- in levensvisie tussen de humanist en de de wereld der zonde'in de kerk brengt - ent het spreekgestoelte beklom. De Bij- Christen. En daarbij is het Woord Gods Ds. Francke zag deze gruwel der ver- bel stelt, dat we niet in de eerste plnats .voestïng ook in de r.k. en de Ned. Herv. op de wereld zijn voor de gemeenschap. Kerk én in de Synodaal Gereformeerde vopr de maatschappij-.-; voor de mens- kerken. waar men volgens hem mengen wil 'wat-uit- God en uit de reld >r- heid, maar voor Gods verheerlijking. De meden» de gemeenschap, de cultuur zijn aile afgeleide beginselen, maar mo- ..ppellercnd Woord, appelle rend in het bijzonder ten opzichte van de jeugd, omdat zij nog aan het begin van het leven staat, zo betoogde dr. Jonker. Ds. W. H. van Kooten te Hasseflc,* die in de middagvergadering sprak over Le vensvaart schetste de geweldige vlucht van de moderne techniek, het gejaagde leven, dat beheerst wordt door zakagen da en polshorloge. De levensvaart lijkt een beangstigende tegenstelling met de Hemelvaart. Met grote aandacht luisterden de 3500 jongeren vervolgens naar de ernstige woorden, dié ds. W. L. Tukker te Rot terdam, die sprak over de levensver wachting van de Christen. De gedachte, dat dit eschatologisch verwachten wereldvreemd en onbe kwaam zou maken tot de aardse taak, wees ds. Tukker van de hand, omdat de ze wereld het steigerwerk is rond het vaste gebouw van „Gods aanstbewijzen". De Bouwer besteedt zorg aan het stei gerwerk en is er zuinig op, totdat het af gebroken wordt. Ook wij moeten zuinig zijn op dit steigerwerk en er aan bou- Hct kerkelijk, maatschappelijk en politiek werk zal niet onbekroond blijven; deze arbeid zal niet ijdel zijn in den

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 7