S Zij n zó onze manieren - of beter? K 77 de snelle VELPON Endocil verstopping ASPRO' verdrijft de pijn orth State Zeven paar kousen per jaar voor de Nederlandse vrouw Veel wensen ter verhoging van verkeersveiligheid 5 WOENSDAG 9 MEI 1936 Verkeer op Hemelvaartsdag en Pinksteren voor de deur, en het is nu zo langzamerhand wel gebleken, dal dat op de grote wegen wil zeggen: drukte, enoime drukte. Ieder, die een voertuig heeft, gaat deze dagen de weg op: in gehuurde en geleende aulo's, op bromfietsen en motorrijwielen, terwijl boven dien iedereen, die een auto bezit, dit vehikel met de feestdagen heus niet in de garage laat siaanj. De bui tenwegen zullen vol zijn, mudvol met alleriei voer tuigen, en mudvol ook met hee'l wat „zondagsrijders'^ En daarom is een ernstige waarschuwing voor deze drukke dagen zeker op haar plaats. Want het blijkt nog steeds, dat het gezegde: „Zó zijn onze manieren helaas het meest op het verkeer van toepassing is, en het blijkt nog steeds, dat de meest deugdzame huis vaders op de grote weg ineens piraten en misdadigers kunnen worden, aal? Hoe komt Vanwaar di het. dat mannen, die in het gi geen vlieg kwaad zouden v achter het stuur van hun auto eigen en andermans leven in gevaar brengen, door herhaaldelijk de domste capriolen uit te halen? We weten het antwoord. Uit onwetendheid en in on nozelheid. We nemen tenminste niet aan. dat al die weggebruikers elkaar bewust naar het leven staan. Uw fotograaf en uw redacteur zijn. om de illustratie voor dit verhaal, dat een waarschuwing wil zijn, bijeen te garen, een enkele ochtend in de auto van Rot terdam naar Den Haag, van Den Haag naar Utrecht, van Utrecht naar Gorm- chem en van Gorinchem naar Rotterdam gereden. En deels door de voorruit, deels staand langs de weg. heeft onze fotograaf een droeve reeks van ziektesymptomen van het verkeer op de plaat vastgelegd, waaruit we de vijf ergste als illustratie hierbij geplaatst hebben. Alle op één morgenis het niet erg? Bü foto 1 De wegenverkeeri uitdrukkelijk, dat men niet mag gaan passeren, als men door een sneller voer tuig ingehaald wordt of gaat worden. Dat is een wettelijk verbod maar dacht u, dat al die onverwachte naar-links- schieters dat wisten? Welnee. „Ik ga pas seren, en laat die andere brutale hard rijder maar wat kalmer aan doen dat is de gedachte, die bij al die „pijltjes ridders" voorzit. Want ja. dat is het tweede symptoom van hun onwetendheid: dat ze hun richtingaanwijzer uitfloepen, ofschoon die dingen toch bestemd zijn om aan te geven, „dat men van richting wenst te veranderen. Onze raad lóten passeren, en dan pas zelf pa Bovendien: dat pijltje moet niet nodig zijn, want daarmee geeft u eigenlijk al aan, dat u iets doet. waarvan u weet, dat het niet helemaal juist is. Bü foto 2 Kilometers lang kun je soms achter zo'n vrachtwagen aansukke len. op een vierbaans weg. omdat meneer niet rechts wenst te houden, maar alle twee de rijbanen in beslag neemt. Dat de zware vrachtwagens het onder bepaalde omstandigheden wel eens moeilijk heb ben, weet iedere fatsoenlijke rijder. En hij zal het de chauffeurs 1 niet kwalijk nemen. Maar als men langzaam rijdt, doe dat dan ook uiterst rechts. Onze raad: wees geen bermklever, maar laat ruimte om te passeren. Dwaal niet onder het praten van uw rijbaan af. het kan men senlevens kosten. Bjj foto 3 Op de voorrangsweg, waarop de fotograaf deze foto maakte, mondt links een zijweg uit. De geheel links staande vrachtauto wacht (eigenlijk al iets te ver!) op de parkeerstrook, tot de witte vrachtwagen rechts op de foto (die voorrang heeft) voorbij is. Maar de brutale chauffeur van de grote vracht wagen met aanhanger (in de cirkel) draait „nog even" buitenom die wachten de collega de voorrangsweg op. Niet al leen verboden, maar ook levensgevaar lijk! Onze raad behandel een voorrangs weg als een kanon, dat elk ogenblik kan afgaan; de berijders van die weg rekenen op hun recht van voorrang, dus als u uit een zijweg komt. stop dan zo, dat er aan uw bedoeling om voorrang te verlenen, geen twijfel mogelijk is. Bij foto 4 De met zand beladen vrachtwagen in de cirkel reed vóór de vrachtwagen rechts op de foto. en moest op een gegeven moment door de midden- baan van deze vierbaansweg naar links. Niet voorsorteren (d.i. vast aan de lin kerkant gaan rijden), geen zichtbare richtingaanwijzer uit gevolg: de vrachtwagen rechts moest sterk remmen, en wij. die beide wagens passeren wilden, nog veel sterker. Het ging op z'n kantje.. Onze raad: het verlaten (naar rechts of links) van een grote autoweg is haast nog gevaarlijker dan erop rijden uit een zij weg. Daarom: uiterste voorzichtigheid, en laat door uw rijwijze duidelijk blijken, wat u wilt gaan doen. Een laatste woord over de vijfde, niet genummerde foto. Moet hier nog com mentaar bij? De man van Rijkswaterstaat Bosbrand. In de bosstrook onder de Duitse grens bij Belfeld in Limburg heeft gieterén een bosbrand gewoed, waarbij 6 ha bos in vlammen opgingen. Geef de strijd niet op tegen ivond één. meer.^Want Ca regelmatig blijven werkei op eigen kracht Zó helpen Carters •an hardlijvigheid op de fiets op een autoweg? Zou het verwonderen, als u 's avonds in de krant las: „Fietser door auto meegesleurd...."? Ons niet. We hebben zo maar enkele voor beelden van al het doms, het stoms, wat we zo dagelijks op de grote weg zien uithalen, voor u neergezet. En wij hebben 't idee, dat dit nuttig is. Herkent u zichzelf in de vier cirkels van de foto's? Dan bent u waar schijnlijk, een eind verder op streek dan al die rijders, die zeggen: „Ik zal zo stom niet doenen die toch allemaal op z'n tijdprecies zo stom doen! Denkt u eens aan deze vijf foto's, als u mt. Pinksteren „eruit trekt Automatisering. Gistermiddag zijn Breskene, Schoon dijke en IJzendijke do geautomatiseerde locale telefoonnetten 'In dienst gesteld. 'ASPRO' mag in Uw huis niet ontbreken. Want ASPRO' is het wereldbe kende familiemiddel tegen hoofdpijn,, kiespijn, keelpijn, zenuwpijnen, koorts, verkoudheid of rheumatische aandoeningen. 'ASPRO' helpt de natuurlijke afweerkracht van het lichaam en blijft in zijn moderne verpakking, waarbij ieder tablet afzonderlijk is beschermd, altijd zuiver. E. Vermeer keurt actie mr. Dirkzwager af De voorzitter van de P/v.d.A., de heer E. Vermeer, heeft gisteren tijdens propaganda-avond in Oss (N.B.) verklaard de actie van de Rotterdamse rechter Dirkzwager, de bisschap van Rotter dam zijn 'kiesrecht te ontnemen, af keuren. Volgens de P.v.dA.^voorzitter was rrtie funest voor de samenwerking van het Nederlandse volk en werden de tegen stellingen te zeer op de spits gedreven. Het lijfmerk van miljoenen slechts hL. CIGARETTES |B Verreweg d$ meest gerookte Amerikaantv Steeds minder nylons uit buitenland (Van een onzer verslaggevers) 'N NEDERLAND zijn 3,5 miljoen vrouwen tussen 16 en 70 jaar, die re gelmatig kousen dragen, en het gemiddelde verbruik van kousen in ons land is zeven paar per vrouw per jaar. Sinds 1955 produceert de Neder landse kousenindustrie 1,8 miljoen dozijn paren kousen per jaar, waarvan i.OOO dozijn paren worden geëxporteerd. Daartegenover staat een import van 400.000 dozijn paren, terwijl het binnenlands verbruik 2 miljoen dozijn oftewel 24 miljoen paren is. Ongeveer 85 procent van alle verkochte kousen zijn „nylons". land de binnenlandse afzet kan verhogen, wanneer het prijsniveau blijft gehand haafd. Hierbij gaat het bureau echter al uit van continuering van de afschaffing van omzetbelasting. Tegenstanden zün het feit dat het Nederlandse publiek nog altijd de neiging vertoont buitenlandse goe deren te prefereren en het bevriezen van de handelsmarges. Telkens weei blijkt, dat het buitenland in Neder land grotere marges kan toestaan dan de eigen leveranciers, die aan over- heidsbepalingen zijn. gebonden. VERKEER EIS WATERSTAAT I!S SENAAT Spoedige regeling waterwegenkwestie gewenst (Van onze parlementaire redacteur) Minister Algera verdedigt voor de laatste maal in deze parlementaire pe riode de begroting van Verkeer en Waterstaat. Het debat daarover in de Eerste Kamer is voor deze bewindsman niet onplezierig, omdat hij alge meen wordt geprezen over zijn voortvarend beleid. De heren Tjalma (a.r.) Kolff (c.h.) en de Vos van Steenwijk (lib.) verklaarden dat zij minister Algera na de verkiezingen weer gaarne op zijn departement terug zien. De heer Roebroek (kath. v.) had zeer grote waardering voor de produktiviteit van deze bewindsman. Hieruit blükt, dat dc Nederlandse nylon kous méér en meer In de belangstelling komt te staan en de Import steeds minder noodzakclük wordt 11c Nederlandse tricot- en kousenfabri kanten hebben zich In 1947 In een ver eniging georganiseerd en alle facetten van deze industrie zün hier te zamengebracht, zodat de vereniging thans 160 fabrieken In totaal 17.000 man personeel omvat, werd ons gisteren medegedeeld ter gelegenheid van de opening van een v bureau voor de organisatie, dat ge vestigd is in „Huize Oudwijk" aan de Oudwijkerlaan 47 te Utrecht. Verwacht wordt, dat de Europese tex tielindustrie de weerslag zal ondervinden ie acties in de onderontwikkelde ge bieden, waar behalve aan voedsel ook dringend behoefte is aan kleding en waar dus de textielfabrieken uit de grond wor den gestampt. Volgens optimistische geluiden van het Centraal Planbureau zal de Ne derlandse industrie zich beter kunnen handhaven dan die in andere Europese landen; immers heeft zij haar daad kracht reeds bewezen in de na-oorlog- se situatie toen haar grootste afnemer, Indonesië, wegviel. Er zijn andere ex portwegen zowel binnen als buiten Europa gevonden en de export is zeker met verminderd Ook concludeert het Centraal Plan bureau. dat in zijn juist-uitgebracht rap port voor het eerst een hoofdstuk aan de ;elindustrie~ heeft gewijd, dat Neder- Mcer bovenkleding De tricot- en kousenindustrie heeft te kampen met grote omschakelingen. Wat de tricotindustrie betreft, deze was de oorlog vrijwel gespecialiseerd in derkleding, welke over het geheel door de seizoenen heen hetzelfde bleef, doch tegenwoordig wordt er minder en lichter ondergoed gedragen, zodat omschakeling op bovenkleding noodzakelijk werd. Dit vergt niet alleen een geheel andere in stelling van de fabrikant, die zich thans op modegebied in het buitenland dient te oriënteren, doch ook nieuwe machines omscholing van het personeel, aangezien men in feite geheel andere produkten maakt. Ook de kousenindustrie heeft, met de verschijning van de nylonkous, een totale verandering ondergaan. DE SNELSTE LIJMER Nieuwe synthetische kleurstoffen Een Nederlandse chemische industrie heeft drie kleurstoffen gevonden, die bui tengewoon geschikt zouden zijn voor het verven van katoen, kunstzijde en linnen. Deze „procion"-kleurstoffen reageren na melijk chemisch met cellulose, waardoor een buitengewone echtheid wordt ver- De kleurstoffen, die reeds thans voor ververijen en drukkerijen beschikbaar zijn, kunnen worden gebruikt in met gro te snelheid werkende continu verfmaohd- De kleurstoffen zijn helder geel. rood en blauw. Door menging is een uitgebrei de reeks van tinten te verkrijgen. Ook •voor het verven van nylon, perion en en- kaïlon en voor het drukken van wol en zijde wordt een belangrijk verbruik ver- I wacht. Toch is het zo PETER, DE VINGER EN DE DIJK niet meer vergeefs behoeven te zoeken naar de plek waar dit fabeltje zich zou hebben afgespeeld. Persoonlijk gevoel ik dit als een trek van karakterloosheid Kan hij hot werk echter alileeni af? Neem, zo zeiden de heren Roebroek (kath. v.) en Broeksz (socEr moet een op dit departement ko- want de minister „pleegt roofbouw op zijn geestelijke en lichamelijke vermo gens". Zo ver ging de heer Kolff (c.h.) et. Ais de minister geen staatssecretaris 1 moet men hem deze ook niet opdrin gen. Bij de Kabinetsformatie moet hier over beslist worden. De c.h. fractievoor- gunde minister Algera vooral lang ministerieel leven, omdat de w; schapsbelangen bij hem in veilige haven Minister Algera mag dus niet moppe ren over zijn laatste ontvangst in de se naat. Maar de redevoeringen van de se natoren zullen hem weinig geïnspireerd hebben. Er zijn moeilijk nog bruggen, spoorwegovergangen en wegen te noemen land waarover niet is gesproken. Zo verzandde de behandeling van deze begroting voor de zoveelste maal weer in het detail. En dat ie dn de Eerste Ka mer des te erger. V erkeersveiligh eid Een steeds terugkerend punt in dit de bat was de verkeersveiligheid. De heer Tjalma was verheugd dat nu binnenkort de wüziging van het verkeersreglement te verwachten is. Verder wilde hü de bromfietsen een duldelük onderschei dingsteken geven, zodat de brommers te onderscheiden zün van gewone fietsen. Voor het stellen van een maximumleef tijd voor de berüders van dc bromfiets voelde de heer Tjalma niets. Een verbe tering zou echter zün de maximum snel heid lager te stellen dan 40 km. Maar daarnaast moet men oppassen dat Den Haag de neiging heeft een n snelheid voor het gehele land vast te stellen. Dat is een onmogclükheid. De heer Tjalma was het eens met de be windsman dat er geen bepaling moet ko men dat de voetgangers geen oversteek plaats mogen betreden, indien twaalf of meer voertuigen daarvoor stilstaan. Daar was de heer Roebroek (kath. die vooral goede wegen van belang acht te. Maar de heer Kolff Tc.h.) geloofde niet in een 5 of 10 jarenplan voc betering en de aanleg van wegen. Heb ben wij daarvoor voldoende financiën? Defensie en de uitvoering van de Delta wet hebben bij de heer Kolff absolute voorrang, omdat hij ons wegennet niet zc slecht vindt. Maar dit belette de c.h. frac. tievoonzitter toch niet om een verbetering van vele wegen te vragen in zi streek, de Betuwe. De heer Broeksz (soc) •had ook de nodige wensen: veiligheids- gordels in de auto's bepalingen gebruik van de duo-zitting, zodat niet meer de gehele familie op de motor zit, keuring van motorrijtuigen, scheiding van bromfietsers van het overige ver keer en een wettelijke regeling iutorij6oholen. Dat dames op de duo •en scooter met beide benen aan kant zitten vond de hp er Broeksz wel charmant, maar niet veilig. Rijnvaart Een ander belangrijk punt in dit debat: de Rijnvaart. De heer Tjalma slaat de jongste Duitse concessie niet hoog Wij moeten vasthouden aan ons uitgangs punt: vrije vaart op de Rijn. Heeft de gering haar houding al bepaald over het standpunt van de K.S.G. om de vracht- prijsversohililen. op te heffen? Die vraag beroerde ook de heer De Vos van Steen- 'ijk (üb). Bij de komende K.S.G. bespre, kinigen met de Rijnvaantlanden over dit probleem moet minister Algera zo moge lijk zelf aanwezig zijn, aldus de liberale woordvoerder. Eu verder moet worden -astgehouden aan de Akte van Mannhei Cr is met de minste aanleiding voor de S.G. om zich tc mengen in het pro- ileem van de dispariteit van de vracht tarieven. Waterwegen heer Roebroek (kath. v.) heeft ■jedrongen op een spoedige regeling ie waterwegenkwestic. Naar zijn pcr- ioonlijkc mening zal het Mocrdijkkanaal /oor Brabant een offer zün, al brengt iet verbeteringen met zich mee. betwüfelde of de Belgen er nog a op zün. De weg door de tossei is na de uitvoering van de Deltawerken belangrük beter. De heer Roebroek waa voor de opheffing van de Stop van Ter- naaien en voor de verbetering van het kanaal Terneuzen—Gent. Hiermede was de heer De Vos van Steenwijk het wol eens. Ook wat het ka naal betreft, mits de Belgen niet te hoge financiële eisen stellen. Over het Moer- dijkkanaal wilde de heer De Vos nog geen oordeel uitspreken. In verband met de afwateringsplannen in N.W. Brabant is een spoedige beslissing echter gewenst. N.W. Brabant mag niet de dupe worden van het traineren van de onderhandelin gen door België. Natuurlijk moet er goede nabuurschap zijn, maar overigens moeten wij op het standpunt staan dat de kwestie van de waterwegen een zui ver Nederlandse aangelegenheid is. Over de waterwegen spraken (tijdens de avondvergadering) ook de k.v.p.-er mr De Haarlemse K. van K. wil sigarettenautomaten B. en W. van Haariem hebben aan de Kamer van Koophandel voor Haarlem en omstreken verzocht haar mening kenbaar te wiJlilen maken over de wenselijkheid van opheffing van het verbod tot ver koop van tabaksartikelen door middel van automaten. De Kamer adviseert tot opheffing van het verbod. IDe schoonheid van uw huid ontsluierd Endodl hormooncrème wekt de huidcellen tot nieuw leven en doet rimpeltjes en ongaafheden ver dwijnen. Endocil als nachtcrème gebruikt voedt de huid sonder vettig te zijn. Endocil dient overdag als basis voor poeder of make-up, de hormoonwerking gaat onbelemmerd hermooncrSme van Organon Per tube f2.90 Gou en de c.h. prof. Gerretson. De laatste had over hetzelfde onderwerp reeds vorige week. bij de behandeling van de begroting van buitenlandse zaken uitvoe rig gesproken. Het antwoord, dat hij toen van minister Luns had gekregen, achtte hij met bevredigend en daarom betreur de hij het, dat de bewindeman zonder portefeuille gisteren niet in de Ka mer aanwezig kon zün, omdat inmiddels de treurmare is binnengekomen, „dait mi nister Luns, zoal6 te voorzien was, op lastehpardon, op advies van zijn arts krauk geworden is Het was de laatste maal, dat prof Ger retson in het parlement sprak over de waterwegen. Hü herinnerde er aan. dat hü 30 jaar lang voor deze zaak op de bres gestaan had. maar nog nooit een zakelijke bestrijding had ondervonden. Alles wat hij over deze kweste te berde bracht, werd bij voorbaat belachelijk gemaakt. Voor het laatst wilde hij er de regering op wijzen, dat door de gemeenschappelijke verklaring van België en Nederland van 15 november 1955, waarin de mogelijkheid van overleg over de uitvoering van de Deltawerken wordt gesuggereerd, ons land ln grote moeilijkheden zal geraken. Er bestaat geen enkele rechtsgrond voor een dergelijk overleg. Nederland is souverein op de tussenwateren en België wil aan die iteit afbreuk doen. Het is dit land minder te doen om betere wa terwegen dan wed om meer heerschappij de tussenwateren Het zoekt een con- om via het Internationaal Gerechts hof te komen tot medezeggenschap. Bel gië wil een supra-nationaal beheer en van deze wens dreigt Nederland, dank zH de medewerking van de Nederlandse rege ring, die met de beste bedoelingen streeft naar een zo goed mogelijke verstandhou ding met België, de dupe te worden Onze Zuiderburen dienen te erkennen, dat het een natuurlijk recht van Nederland is, zich tegen de zee te beveiligen door het afsluiten van de Scheld^. Prof. Gerretson wilde zich, mede na- ons zün fractie, grosso modo. aanslui ten bü hel betoog van Ir. Roebroek (katb. die heropening van de Krekerak had bepleit, waardoor ook West-Brabant en Bergen op Zoom zouden zün geholpen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5