Jlieuuio gtihsctje (üburanl eisen Moord en ontvoering vele doden en gewonden Frankrijk dreigt Marokko een militaire actie met Ongerust over stijging sociale kosten Koele ontvangst bevolking maar toch vriendelijke woorden DE BLOEIMAAND SCHILDEMT DINSDAG 8 MEI 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. Postrekening: 58936. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRJSTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken r>Stant®asticfi Is ahebltuen "mynbert in tcgljenspoct" Zevenendertigste jaargang No 10646 Lenteprijsvraag „Wie en waar" ZIE PAGliSA 17 Woedende strijd in Algerije ALGIERS, 8 MEI Een nieuwe GOLF van moorden, brandstichtingen, overvallen en ontvoeringen teistert Algerije. De rebellen ontketenen een activiteit, welke schrikbarend is. De Fransen nemen tegenmaatregelen, die het aantal doden en gewonden by tien tallen doen stijgen. In westeiyk Algiers is het ryke landbouwgebied, dat door Euro peanen geëxploiteerd wordt, gisteren het toneel van de stryd geweest. De rebellen hadden de telefoon- en telegraafkabels dooi kon inroepen. Veertig boerderüen gingen werden gedood, waaronder verscheidene 20 Mohammedanen verdwenen. Via de lucht werden militaire Franse hulptroepen aangevoerd. In gevechten me' de opstandelingen werden meer dan hon derd rebellen gedood. Twee jonge mannen, die op een scoo ter een tochtje maakten zijn enige dagen geleden ontvoerd. Wilde gevechten tus sen de Fransen en de rebellen, waarbij 73 opstandelingen zijn neergeschoten, ren het gevolg. Bij Batna is een groep van 20 geüni formeerde rebellen uitgeroeid. In Kabylie zijn acht Mohammedanen door verzetslie- den vermoord. Vier rebellen sneuvelden bij zuiveringsacties. Bovendien, werden dertig verdachte personen gearresteerd er een grote hoeveelheid munitie buitge maakt. In het Auresgebc-rgte zijn twintig ver zetslieden door ordetroepen gedood. Bij de Marokkaanse grens was een sectie Frans-Senegalese soldaten des nachts verdwenen. Later keerden negen Sene- galezen bij een Franse post terug. Zij vertelden dat zij met 22 anderen in d; nacht door gewapende Mohammedaner waren overvallen. De Franse Hoge Commissaris in Marok ko heeft oniniddeliyk aan de vice-pre- Duitse protesten tegen bezoek van Churchill De Bond der ontheemde Duitsers pro testeert tegen het bezoek van Churchill aan Aken, waar de Britse staatsman de Keizer Karelprijs in ontvangst zal nemen. Deze prijs werd aan Churchill toege kend wegens zijn verdienste voor een Verenigd Europa. De Italiaanse minister van buitenlandse zaken. De Gasperi en bondskanselier Adenauer kregen reeds eerder deze onderscheiding. De ontheemde Duitsers nu, menen dat Churchill mede schuldig is aan het ver lies door Duitsland van de gebieden langs de Oder en Neisze, welke aan Polen zijn afgestaan. Wanneer Churchill donderdagmorgen op het stadhuis van Aken gehuldigd wordt, zal de voorzitter van de Bond van ontheemde Duitsers bij het oorlogsmonu ment een protestrede afstegen. Politieke partijen voor de televisie Vertegenwoordigers van de vijf groot ste politieke partijen zullen dinsdag 31 mei voor de televisie verschijnen in een verkiezingsuitzending, waaraan door alle omroepverenigingen wordt meegewerkt. Er zal een. directe uitzending worden gegeven van een vraaggesprek tussen vertegenwoordigers der jongerenorgani saties van de grote politieke partijen enerzijds en een forum, bestaande uit mr. J. A. W. Burger (P.v.d.A.), prof. mr. C. P. M. Romme (K.V.P.), prof. dr. J. Zijlstra (A.R.), H. W. Tilanus (C. H.) en prof. mr. P. J. Oud (V.V.D.) anderzijds. Dit vraaggesprek wordt gehouden in het Kon. Instituut voor de Tropen in Amster- De uitzending begint om kwart over negen en ein-igt omstreeks elf uur- Twee gevangenen uit Haarlem ontvlucht Bewakers van de Haarlemse strafge vangenis ontdekten vanmorgen dat twee gevangenen zijn ontvlucht, de 24-jarige zeeman W. van D., zonder vaste woon- of verblijfplaats en de 27-jarige los werk man J. Th. S. uit Amsterdam. Nadere bijzonderheden over de wijze van ontvluchting ontbreken nog. Nieuwe bisschop in Rotterdam „Heus, het i s sinterklaas niet' Twee kinderen zyn gewond mier van Marokko, Zeghari. de vryiating geëist van de ontvoerde Senegalezen. Wanneer deze vryiating niet zeer spoe dig zal geschieden, zo heeft hy er aan toe gevoegd, zal een militaire actie vol gen. Er zijn sterke Franse troepen in Ma rokko, die weliswaar de handhaving var de binnenlandse veiligheid aan de Marok kaanse politie moeten overlaten, maar daar verblijven in afwachting van de verdere Frans-Marokkaanse besprekingen Munitie In Algiers is de politie vandaag onderzoek begonnen naar een voorraad munitie die aan boord van het Britse vrachtschip Merchant Prince gevonden werd. Het Britse schip vervoert militaire goe deren, voor de Franse regering. De be treffende wapens, negen mm mortiergra naten en zeven mm patronen werden echter niet op de vrachtlijst aangetroffen. Studenten-relletjes Een joelende menigte van 2000 studen ten heeft vandaag een plechtigheid ter ge legenheid van V-dag doen verkeren in een demonstratie tegen de Franse over heid. Er werd met tomaten en stoelen ge smeten naar de Franse resident-minister Lacoste. De politie gooide traangasbom- men naar de studenten, die ten slotte af dropen. De zwaargewapende politie blijft waakzaam, opdat geen relletjes zullen uit breken. Ned. ambassade inopportuun De Indonesische regering be schouwt de vestiging van een Neder landse ambassade te Djakarta op het ogenblik inopportuun, aldus de woordvoerder van het Indonesische ministerie van voorlichting, Suwito. Hij heeft dit standpunt medegedeeld aan de heer H. Hagenaar, plaatsver vangend hoofd van de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging", zo voegde hij hier aan toe. Ook dat kan in de Sow jet-Unie De Russische spoorwegpolitie heeft een bende treinrovers opge rold en buit ter waarde van 18.5 miljoen roebel in beslag genomen. De bende, de grootste, die ooit in de Sowjet-Un ie gearresteerd is. stond onder leiding van de Zigeu ner-hoofdman Vladimir Stepano- visch Sharkozi. Jarenlang reisde Starkozi als een deftig heer per trein om zijn bende te leiden. Hij droeg kostbare kleren en de hakken van zijn laarzen wa ren met zilver afgezet! De rovers deden overvallen op banken en woningen in kleine plaatsen en sloegen hun buit op in de bagagedepots van de stations, waar deze dan door agenten van Starkozi afgehaald werd. Op een goede dag liet de beheerder van een bagagedepot een pak vallen, waarin obligaties ter waarde van 757.000 roebel. 87 gouden munten. 19 gouden horloges, gouden en platina kettingen, paarlen, diamanten en drie medailles bleken te zitten. Toen een zigeunervrouw het pak ket ophaalde werd zij gearresteerd. Starkozi werd opgepakt, toen hij zijn schuilplaats in Mongolië ver liet om haar te helpen. Centraal Sociaal Werkgevers Verbond (Van onze sociale redacteur) WIJ ZIEN IN DE SOMS HIER EN DAAR stroevere verhoudingen geenszins een symptoom van een veranderend getij, maar slechts een waarschuwend teken, dat goede verhoudingen tussen werkgevers en werknemers een voortdurende zorg behoeven". Aldus de aanhef van het vandaag verschenen jaarverslag van het Centraal Sociaal Werkgevers- Verbond. Hoewel dit verslag op het vorige jaar betrekking heeft, geeft het toch opvattin gen weer betreffende tot de in dit jaar als gevolg van de in het vorig jaar ge voerde besprekingen ingetreden wijzigin gen op loongebied. Premie per bedrijfstak Het C.S.W.V. betreurt de door de Stich- ng van de Arbeid (aanvankelijk met in stemming ook van dit verbond) de S.E.R. en de regering aanvaarde wijziging in het systeem van de loonpolitiek. Ernstig be twij fet^ het, of de toonraad Uit de Maarschalk Tito, in lichtblauw uniform, arriveerde gisteren met zijn vrouw in Parijs voor een vijfdaags officieel bezoek aan Frankrijk. President Coty (geheel rechts) verwelkomt zijn gasten. Tito in Parijs schalk Tito maar koeltjes. Toen de n schalk kort na zijn aankomst een krans legde bij het graf van de onbekende sol onder de Are de Triumphe, was e: nauweiyks belangstelling. Er waren mee: soldaten en politie dan burgers. Tussen de beide staatshoofden, Tito ei president Coty, zyn echter wel vele har telijkheden uitgewisseld. In de tuin van het Elyssee overhandigde president Coty zijn gast de militaire me daille en het oorlogskruis met palmtak en kustte hem daarna, naar Frans gebruik, op beide wangen. President Coty kreeg het grootkruis in de orde van de Zuidslavische Ster. arschalk en mevrouw Tito hadden voorts vele geschenken mede genomen. President Coty kreeg een verzilverd bron- Dianabeeld en de dochters van de ident werden vefrast met een kristal- Nederlander vlucht uit Djakarta De Nederlander, dr. Van Gelderen, ambtenaar van het Indonesische ministe- ran financiën, Is veertien dagen ge leden uit Indonesië gevlucht, aldus is he te Djakarta medegedeeld. Volgens was hy voor zyn heimeiyk vertrek door de politie gehoord In verband met smokkelzaak. Hy nam daarop een schip van de KPM, dat Sumatra als be stemming had. Bü het oponthoud (e Sin- re had hy vervolgens het schip ver laten. servies en schalen van gedreven zilver. Aan 't staatsiediner kwamen de officiële redevoeringen. Tito verklaarde, dat niets de samenwerking tussen Frankryk Znjad-Slavië in de weg staat. „Oorlog als middel om geschillen op lossen dient verworpen te worden," aldus Tito. „Er moeten nieuwe wegen gevonden worden om het begrip tussen landen volken te bevorderen. Bij dit zoeken mag geen ongeduld getoond worden. Doch moet zich wel ongeduldig tonen op ander gebied, zoals de ontwapening en andere soortgelijke kwesties waarmee de wereld zich nu bezighoudt. De wereld moet de les van de Tweede Wereldoorlog leren. De fouten van het verleden mogen niet her haald worden. Vrede, internationaal be grip en vreedzame samenwerking zijn de essentiële waarden." Dode en gewonde door ontploffende gasfles Door het ontploffen van een fles acety leen is d© 52-jarige brandwacht eerste kl van der Gaag uit Rotterdam om het leven gekomen en de 53-jarige lasser van Helder, eveneens uit Rotterdam, rnstig gewond. Op het terrein van de handelscompagnie raakte een gasfles lm brand. De brandweer begon met blussen, dooh men was van oordeel dat men de fles in het water van de dok-haven zou kunnen gooien. De fles werd met een steek wagentje naar de haven gereden, doch enkele passen van de kade ontplofte deze. De brandwacht werd door rond vliegende scherven dermate gewond, dat hij vrijwel onmiddellijk over leed, de lasser liep ernstige, beenfrac turen op. S.E.R., die daarin wordt het geëigende orgaan is om een centrale uitvoerende taak t.a.v. de loonpolitiek De werkgevers- en werknemers-leden van deze raad zullen naar het oordeel van het verbond niet vrij genoeg staan tegenover de partijen en ook de positi van de kroonleden zal door de besluit vorming door drie partijen worden be moeilijkt. Een aantal bladzijden verder blijkt, dat de wijziging in het standpunt het C.S.W.V. intrad, nadat in vergaderingen met ,de besturen vs bij het verbond aangesloten werkgevers verenigingen bleek, ciot er in deze kring bezwaren bestonden tegen bepaalde hoofdpunten van het voorgestelde systeem. Wel ls het C.S.W.V van mening, dat de verordenende bevoegdheid van he College van Rijksbemiddelaars gaande weg buiten werking moet worden gesteld. Loonontwikkeling Wat. de loonontwikkeling in het begii in dit jaar betreft meent het C.S.W.V. it niet ontkend kan worden dat door de voorwaarden van prijsstabilisatie er grenzing van de loonsverhoging imaal zes procent en vooral ook door de invloed van de zeer krap blijvende ar beidsmarkt de meer gedifferentieerde loonvorming niet volledig tot haar kon komen. itandigheid. dat door de begren zing tot zes procent wel in sterke mate getendeerd werd in een loonsverhoging, irvan het gemiddelde dichter bij de dan bij de drie procent ligt, het verbond met zorg. Dit gaat namelijk belangrijk uit boven het uitgangspunt de stichting: 2.2 procent op de jaarbasis •an 195fl Bezorgdheid spreekt het verslag lit over het feit, dat geen voortgang is (Zie vervolg pag. 13) De laatste reis Jungschlager op Schiphol Het stoffelijk overschot van Leon Jungschlager is gisteravond op va derlandse bodem aangekomen. Om uur landde de K.L.M. Constel lation Maastricht op Schiphol. De met een zwarte doek afgedekte baar stond in een zogenaamd speedpak, bootvormige extra bergruimte onder de romp van het toestel. Het platform van Schiphol was door de rijksrecherche afgezet. Niemand mocht zich naar het vrachtgebouw begeven, waarheen de baar werd vervoerd. De kist is gisteravond naar Maastricht gebracht waar zoals gemeld woensdag de uitvaartdienst wordt gehouden. In verband hier- bleef elk officieel vertoon ter gelegenheid van het bezoek van de Britse ambassadeur in Nederland, Sir Paul Mason, geheel achterwege- Pardon zei rechter Rochjani tegen de officier Hoe verklaringen in zaak-Schmidt worden gefabriceerd De volgende bijzonderheden worden nog gemeld van de laatste zitting van zaak-Schmidt voor het landgerecht Djakarta: Getuige De Braai zeide, dat hij eerst niet wist, waarom hij gearresteerd Later zei de politie, dat Baden hem had aangegeven. Hij vroeg toen De Mey Gerwen, wat Baden gezegd had. Deze schreef na zyn verhoor in een birefje „Beken maar, dat je van de Nigo (Ne derlands Indische Guerilla-Organisatie) bent. Als je dat -niet doet, word je half dood geslagen. Toen heeft hij bekend. 's morgens tegen de politie, dat hij lid was van de Nigo. „En verder? vroeg deze. maar dat wist hij natuurlijk niet. Hij had toen gezegd, dat hij zijn gedachte niet zo goed bij elkaar had vroeg »en stuk papier. Dan zou hy het op zijn gemak opschryven en later aan de politie geven. Toen heeft hij het aan Baden gevraagd, die hem de nodige ge- v.erschafte en zeide: „Maak er i-n geheel van met die andere lui. Dan ben je er van af, man". De Braai zei Baden, dat hij de heer Schmidt niet kende. Baden antwoordde: „Ze laten je foto's zien. Nummer acht. Schmidt". Later in Kwitang heb ben ze hem die foto's laten zien. Het vel met pasfoto's en nummer acht Schmidt. een vraag van Sunario hoe hij ge slagen was zeide getuige: „Met hout met hun handen. Ze waren met hun z Na het verhoor zagen De Mey Met het K.L.M.-vliegtuig Maas tricht dat de'naam draagt van zijn geboorteplaats, is het stoffe lijk overschot van de heer Jung schlager in Nederland aangeko men. Zoals bekend is, wordt het morgen in Maastricht ter aarde besteld. Gerwen, Dumais en Benenati dat zijn ge zicht en rug blauw en opgezwollen waren Beklaagde voerde hierop aan, dat Baden praktisch het onderzoek heeft geleid. Nadat getuige Hofman de beschuldiging had geuit, dat officier Sunario hem afranseling had bedreigd, vroeg rechter Rochjani of dat deel van het verhoor op de band was opgenomen. Getuige Hofman antwoordde: leen het gedeelte, waarin ik myn ste verklaring herhaal". De rechter merkte op: „Op zo'n manier h ook niet veel aan een taperec Het woord is aan de offieier". Sunario zeide: „Deze getuige durft ver te gaan met zyn leugens. Ik heb nog nooit reden gehad te wensen, dat een getuige niet de waarheid sprak. Ik heb nog nooit een getuige bedreigd. Ik sta onder ede en men mag dus niet veronderstellen, dat ik lieg." De rechter: „Is het gehele verhoor op de band opgenomen?" Sunario: „Het eerste gedeelte niet. Er waren nog anderen by Zwartjes. Ik had dus geen reden om te doen wat getuige zegt. Ik heb integendeel herhaaldelijk er op aangedrongen, geen verklaringen af te leggen, die bezwarend zyn voor beklaagde." Rechter: „Pardon?" Sunario: „Ik bedoel dat ze allemaal bezwarende verklaringen aflegde: heb toen gezegd, dat ze zulke dingen i zeggen als het niet Duitsers zijn tevreden over Ned. troepen De Nederlandse tooepen, die op de Lünenburger Heide in West-Duitsland hebben geoefend, mogen zich in een gun stig oordeel van de burgemeesters van de diverse plaatsjes verheugen. De Nederlandse soldaten gedroegen zich gedurende de eigenlijke oefen-togen en bij het verkeer op de weg zeer gediicipli-neerd-, aldus het algemene oordeel der burge- Rechter: „O ja, dat is logisch". Nog incidenten in Israël Egyptische troepen dn de streek vz Biri-m, bij Gaza. zouden voorts op Israë lische anberdere hebben gevuurd. De Is raëOiere schoten terug. Later overschre den Egyptische militairen de grens, maai trokken zich terug bij de nadering var "•en Israëlische patrouille. Volgens een Israëlische militaire woord voerder openden troepen van het Joi d'aanseAra-bisohe legioen, die op de van het oude stadsgedeelte var >>m stonden, maandagavond het vuur op huizen in het nieuwe stadsgedeeM n handen van de Israëliërs is. Er zijn geen slachtoffers gevallen. Waarne- van de V.N. stel-len een onderzoek in. Twee doden in verkeer Ter hoogte van het station Krommenue- AwendeOft werd gisteravond de 48-ja- rige motorrijder K. uit Castricum door een tegemoetkomende auto aangereden. Tijdens het vervoer naaT het ziekenhuis hij overlieden. Het driejarig zoontje van de familie Van Baar uit St. Pancras, dat zondag een a-u-to werd aangereden, is giete- in het ziekenhuis aan de gevolgen een sohe-detlibasisfra-ctuur overleden. „Ook buiten de dienst gedroegen de Ne derlandse militairen zich zeer correct, addus de burgemeester van Soltau. Eieren van twee ons Een kip van de heer J. C. Elshout uit de Piet-erstraat dn Delft, een witte Bar nevelder, heeft het afgelopen weekeinde aan de meest buitensporige verwachtin gen beantwoord. Zij legde namelijk drie eieren van elk rus-m tweehonderd gram. Ind. gouverneur voor Nieuw-Guinea De suilt-an van Tidore, Zainui Abidin, wordt genoemd als kandidaat voor de pest van gouverneur der nieuw-inge6tei- de provincie West Irian (Nederlands Nw. Guinea). De eerste v;ce-premier van In donesië, mr. Moh. Roem zal naar Tidore .-ertrek-ken om voorbereidingen te tref fen voor de vestiging van een provinciaal bestuur. Surinaamse Staten. Zittingjaar ge opend door gouverneur J. van Ti-ltourg. HET WEER IN EUROPA II .III halfbew. WNW half bew I windstil nevel I windstil licht bcw. ONO z-w. bcw. I windstil WEERBERICHT Zonnige perioden Tot morgenavond verwacht De Bijt: Droog weer met zon nige perioden. Matige wind tussen west en zuidwest. On geveer dezelfde temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1