Feeënrijk corso trok door vlaggende bollenstreek de Rijwiel aanbieding Uitbundige kleurenpracht onder stralende zon Goede verkeersregeling en nieuw tijdschema hebben voldaan NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 MAANDAG 7 MEI 1956 De Narcis! De praalwagen, nummer 4 bleef in deze sfeer Een in groen laken gestoken prins troonde hoog bovenop een geweldige narcis, op die wagen van Bloembollencultuur in Sassenheim. Eer» beste wagen, vonden we. De Tulp, een praalwagen van de afde lingen Katwijk, Oegstgeest, Voorhoui. Voorschoten en Warmond van Bloembol lencultuur, kwam trouwens ook goed uil de hoek. De trekker was in zacht rose en wit gehouden, met een opgewerkt raam met tulpen. Op de wagen zelf prijkte de tulp in de lengterichting, met aan de voer drie boertjes en drie boerinnetjes. Een lentesfeer ademende wagen. En nog werd de lentesfeer versterkt tot een Lentejube. de praalwagen van de Hillegomse afde ling van Bloembollencultuur. Herauten en fee6n begeleidden deze hoge vazen met tulpen, een prachtig gezicht. Parade Amaryllis was troef bij de kwekerij Weijers-Mense, te HUlegom—Vijfhuizen Daarna weer een praalwagen, ditmaal me» de Lentefee. Die fee was aangeworven door de afdeling Lisse van Bloembollen cultuur. en zij troonde boven opengespron gen bloemen, waarin kleine meisjes zaten uiven en te glimlachen. De hoorn de» vloeds rustte op het geluk aanbren gende hoefijzer. Vijf Sassenneimse bollenfirma's hadden amen hun krachten en geld gegeven aan Intocht van de Lente. Na de sneeuwballen sneeuwpop volgde de met een soort ruimtevaartantenne uitgeruste fee. in ge zelschap van.haar koningin op een pracht Een kleine, met amazones in rode tuniek en witte broek bemande wagen, had van de gemeente Hillegom de naam Spring time meegekregen. Dat springende paard was een juweeltje van sierkunst Paradijs "TJROOG EN OVER HET ALGEMEEN ZONNIG WEER met weinig wind". Zo luidde de weersverwachting voor zaterdag 5 mei, corso dag. Wel zelden zal het corsocomité, na zoveel tegenslag in een koud voor-'5 jaar, opeens zoveel jubeltonen hebben gehoord over het doorbreken van de lente. Trouwens, het zou wel erg wrang hebben aangedaan indien de titel van het corso, „Lente ju wel en", slechts de verwachting van een schone toekomst zou hebben ingehouden. En een tweede meevaller: deze dag was de prachtige verkeersregeling. Slechts éénmaal, na de doortocht van het corso op de terugweg door Lisse, heeft het verkeer daar een uur vast gezeten. Verder konden we nergens een onontwarbare kluwen auto's, motoren en andere vehikels ontdekken. Majoor Van der Meulen en zijn legertje van driehonderdvijftig politiemannen hebben de enthousiaste kijkers naar dit schone corso zo vlot aan- en afgevoerd als maar mogelijk was. De vervroeging van het vertrekuur is een veel groter succes gebleken dan men had durven hopen. De gemeente Hillegom bracht de lente tot uitdrukking via de ruitersport: Springtime. am a stranger in Paradise", zo luidt de titel van een song uit de Amerikaanse musical Kismet. De muzikale bloembollen mij H. de Graaff en Zoon N.V. uit Lisse van deze praalwagen Spring in Pa radise iets heel bijzonders gemaakt. De trekker was wel wat pompeus met die kantelen en minaretten, maar de wagen zeer schoon en zo was dat bruine paradijselijke echtpaar, dat ook al tegen de minaretten opzag. Die bouwseltjes mis stonden nu eens niet tegen de on-Hol- landse blauwe lucht Crescendo uit Hillegom had het natuur- ee en eieren uit De Bilt. In het rek i Cor so-varia Twaalf muziekkorpsen hebben mee- geblazen in het bloemencorso. In elke bollengemeente marciieerden weer an dere mee tot de grem, met de volgende. Zo voorkwam men uitputting der muzi kanten op deze warme dag. Er was één buitenlands korps bij, de stedelijke harmonie van Laon in Frankrijk, juist op bezoek bij harmonie Cres cendo in Hillegom. Natuurlijk speel den de Fransen dus ook in deze ge meente. Alleen konder ze het straffe Nederlandse tempo niet zo gauw bijbenen Ze hadden dan ook geen lange benen Opmerkelijk veel buitenlanders hebben het corso gezien. Bij bussen vol waren ze uit Frankrijk, België cn Duitsland naar de bollenstreek gekomen. Meestal kon men langs de route wel een goed plaatsje vinden. Het parkeerterrein voor bussen bij de Keukenhof stond 's middags nog niet eens vol. De Duitsers zijn veel tal rijker geweest dan vorig jaar. En dal uitgerekend op bevrijdingsdag In Bennebroek zagen we een jongetje, op de schouders van zijn transpirerende vader gezeten, met gespannen aandacht kijken naar een brandweerwagen met uit- schuifbare ladder, die Neptunus van zijn verheven zetel zou heioen. „Vader", vroeg het joch opeens, „is da' nu Sinterklaas?" „Welnee, jongen", lachte de vader. En de zoon herstelde zijn misvatting onmiddel lijk: „O nee. ik zie het al. het is maar een gewone baast" „Schipper, mag lie overvaren?" Deze roep klonk vorig .laar zo vaak aan de ringvaart aan de Haarlemmermeer, dat dit jaar allerlei lieden met grote en kleine boten klaar lagen om corsobezoekers, die op een gemakkelijke wijze uit de Meer de route wilde bereiken, met droge voeten aan de overkant te krijgen. Maar het ver keer liep zo gesmeerd, dat zij niet veel te doen hebben gehad Evenals trouwens de venters met slingers en bloemen, die voor het merendeel met uitverkocht zijn geraakt. De bollengemeenlen magen er een goede gewoonte van tijdens het corso de make up met bijzondere zoro aan te brengen. In die drie route-aemeenien lagen heel wat mozaïeken, die de moeite waard waren. Maar de kroon wat een feestelijke aanblik betreft spande toch stellig wel Sassenheim. met die ontelbare vlaggen en fraaie bloemversierin-jen. Foto's van het corso: N. van der Horst „Het bloemencorso rijdt als een keten van juwelen in de ontluikende lente van het Hollandse landschap". Zo stond het met kleine lettertjes in het programma, en zo werd het levensgrote werkelijkheid. Onze lezers hebben zo nu en dan reeds kunnen meeleven met de voorbereidingen. Zoals een kok wel een proeft van zijn brouwsels, alvorens ze' op te dienen, zo keken wij van tijd tot tijd in de keuken van het bloemencorso. En toch is het al tijd weer verrassend wat eruit komt. Een wagen met figuren van stro kan heel wat lijken, maar opgetuigd met bloemen in de juiste kleurencombinaties wordt het pas een lentedroom. Wel, de Llssers waren nog maar nauwe lijks uitgedroomd, of deze lentedromen schommelden door hun straten, op weg naar de startplaats bij De Ulver in Sassen heim. Dat was allemaal zo goed geregeld, dat om half elf alles al klaar stond en de figuranten hun soms moeizame klimtocht naar zit- of staanplaats begonnen. Vooral de in meters tule gehulde da mes hadden het zwaar, maar altijd was wel een ladder ën een paar man nenarmen voorhanden om dit zonder valpartijen te doen verlopen. Om elf uur zat en .stond ieder en precies drie minuten te laat begon de muziek te schallen cn zette de lange stoet zich in beweging. de kom van LI s even wachten om het verkeer naar Keukenhof de ruimte te naar dat was dan ook alles- Ook op de omleidingswegen was zoveel politiepersoneel doende de stromen te or denen, dat de zeven vaste en zes mobiele radioposten telkens konden melden: „Geen bijzonderheden". Slechts de met lijn bussen aangevoerde kijkers hebben wei een poos moeten wachten. De rest is vlot afgevoerd. De rijkspolitie heeft wel een heel grote pluim verdiend met deze prach. tige regeling. En het corsocomité za voortaan wel vasthouden aan het ver trekuur klokslag elfl De eerste Nog maar nauwelijks uitgekeken op de eerste luxe wagen met rode gladiolen, kon men het oog laten glijden over de sierlijke vormen van wagen 2, „Lente juwelen" van de Lisses'è H.B.G. De mei een scheepsboeg uitgeruste prachtige trek ker werd gevolgd door een wagen, waar op de lentekoningin troonde temidden van majestueuse boeketten tulpen. Vooral de troon was fraai opengewerkt. Tweekleu rige narcissen wiegden op de volgend* luxe wagen, maar die mochten dan ook wel mooi zijn van de keuringsdienst vaD jeugdig langs de weg geschaarde publiek stil werd van ontzag. Een heel geestige wagen werd voorge reden door het bedrijfschap voor pluim- ten zeven levensgrote eieren, en de meis- jes-in-blauw harmonieerden fraai met de kleuren van de wagen. Meerminnen in een schelp, en hoog daarboven Amphitrite, koningin der zee, dat was de keus van de veiling West- Friesland in Bovenkarspel. En nauwelijks daarop uitgekeken moesten we wuiven tegen twee jonge stewardessen, geriefelijk gezeten in een paarse K.L.M.-tas. Een kittig oranje trekkertje van Sëhiphol zorgde voor een glijdende gang van deze luchtvaarttas. Bruiloft Pieter Langendijks befaamde Bruiloft van Kamacho stond peet voor de wagen van de stad Haarlem. In Frans Halssfeer was hier het bruiloftsgezelschap aan een wel voorziene dis geschaard. Dat het niet te dol werd, daarvoor stond een in stem mig zwart gestoken pastoortje borg. Een fijn Landjuweel. De Vrolijke Grappenmaker was gechar terd door de Engelse groep van de bond van bollenhandelaren. Zowel de trekker als wagen waren wel erg massief gewor den met al die schilden. De Zweedse groep was wat klassieker aangelegd. Een inder daad bijzonder fraaie trekker, in wit en paars met toeffen gele trompetnarcissen, vormde de overgang naar de symbolische voorstelling met Orph'eus. de zon. die met (Zie vervólg pag. 4) Nauwkeurig terugweg Toen het corso alweer op de was toonde een wachtmeester rijkspolitie, die ijverig zat te schrijven voor zijn mobilofooninstallatie in de post bij Keukenhof, ons zijn tijdschema. Dat was een heel merkwaardig gezicht. Naast de gedrukte tijden had hij de van de ra diowagens in het corso opgegeven tijden geschreven, waarop deze wagens de aan gegeven punten passeerden. In Lisse wa ren de drie minuten vertraging bij het vertrek al ingelopen en verder stemden de cijfertjes nauwkeurig overeen, alsof de rijkspolitie het hele corso losjes met een touwtje langs de rijksweg leidde. En ook op de terugweg klopte het weer op de minuut, tot tussen Lisse en Sassenheim „De Lentcfee" door haar benen, oftewel wielen zakte. Er kwam wel gauw een politiële kraanwagen om de fee zomaar weg te slepen, maar even oponthoud gaf dat natuurlijk wel. In Bennebroek zagen we de „baas van 't hele spul", majoor Van der Meulen, over een huilend jochie gebogen staan, dat in de drukte zijn moeder was kwijt geraakt. Een adjudant ontfermde zich over het knaapje, en de majoor had even tijd om ons te vertellen dat alles gesmeerd liep. Bij de Warmonderdam in Sassen heim had hij een adjudant met tien motor agenten neergezet. Deze mannen zorgden ervoor, dat op de rechterbaan van de grote rijksweg Den Haag—Amsterdam het corsoverkeer werd geconcentreerd, en dat op de linkerbaan het doorgaand ver keer zonder stoppen naar zijn bestemming kon ijlen. Vorig jaar was het hier hele maal in de soep gelopen, nu bleef de kabel geheel kinkvrij, en wie het corso verkeer heeft gezien weet wat dit zegger wil. Trouwens, ook toen de massa's zich op de route zelf stortten, nadat die in de pauze was vrijgegeven, kwamen hin derlijke opstoppingen niet voor. Natuur- Lenteromantiek op de wagen „Postillon d'amour" van de erven Lucas Bols te Amsterdam. Elk onderdeel was even fijntjes. lijk ook in de muziek gezocht. De enorme gele trompet op de praalwagen liet geen twijfel bestaan aan de bedoelingen, en ook de „levende have" was met, ditmaal echte, instrumenten uitgerust. Vooral het jeugdig publiek bedelde wel eens om een leuk nummertje, maar dat liet men toch liever aan de marcherende korpsen over. Licht en donker paars, fraaie toeffen tulpen, lieflijke feeën, die eerste indruk gaf de wagen De Diamant van de Black Diamond Lines in Rotterdam. Garage Bierman had voor een luxe wagen met twee dames-in-stijl gezorgd, en de Ame rikaanse groep van bloembollenhandela ren kwam aanschommelen met een met twen hoge vlaggen afgesloten praalwagen. Dieren De detailhandelaren in bollen had den het in de dierlijke sfeer gezocht met Dierentuin. Vooral de kooi met de rode aap was een staaltje van vakmanschap. De licht wiegende giraffekoppen waren al van zover te zien, dat vooral het FONGERS - LOCOMOTIEF RALEIGH - GAZELLE MAGNEET - R.S. STOKVIS Sportrijwielen Prima kwaliteit banden: HEVEA - VREDESTEIN - DUNLOP voor zeer billijke prijzen. Grote voorraad kinder rijwielen vanaf 69.- Voor slechts 28.50 Zolang de voorraad strekt. H. Walenkamp Zonen Haarlemmerstraat 1 Toonkamer Turfmarkt 8 Een kunstenaarshand had gezorgd voor Don Quichotte en zijn paard. Ze reden mee op de wagen „De bruiloft van Camacho" van de stad Haarlem. Prins Narcis maakte een zegetocht op een uitstekend verzorgde wagen van de afdeling Sassenheim van Bloembollencultuur. De afdelingen Katwijk, Noordwijk, Oegstgeest, Warmotid en Wasse naar van Bloembollencultuur werkten samen aan deze mooie wagen „De Tulp", die een eerste prijs in de wacht sleepte. TSPECIAAL VOOR/~ (Ingez. Med.-Ad» Hoog op haar bloementroon zetelde deze lentefee, in nog beter verzorgd toeleek dan zijn voorgangers. Dit is een detail van „De zee" van de Oranjelijn te Rotterdam. Iedere dag een eitje dat propageerde het bedrijfschap voor pluim vee en eieren tijdens het corso op deze wijze. De wagen droeg acht grote en (in de manden) ontelbaar vele echte eieren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3