Australische verkiezingen tam en gemoedelijk Melkboer uit Lisse trouwde in Australië met landgenote Brazilië voor Indische Nederlanders dè kans MELUW; LEIDSCHE COURANT 11 MAANDAG 7 MEI 1956 POLITIEK IN HEMDSMOUWEN Kandidaten houden zich minzaam aanbevolen voor het begeerde goede baantje (Van onze correspondent in Australië, Leo 't Hart.) TTALLO ROB, fijn je weer eens te zien", zegt de voorzitter van de plaat- "AA selijke kiesvereniging hartelijk tot de minister-president en deze blijkt zich de verschillende „Jack's" en „John's" heel goed te herinneren. Staande in een kring van partij verwanten drinkt hij zijn kopje thee. Het gaat er soms erg gemoedelijk toe tijdens de verkiezingstournee van minister president Menzies. Ik maaltete een deel van zijn verkie zingstournee mee; bezocht een aantal bij eenkomsten van zijn tegenstanders en constateerde, dat politiek in Australië maar een tamme bezigheid is. Nu ja, men moge elkaar wederzijds weieens als „leu genaar" betitelen; ook trachten aan de toehoorders duidelijk te maken, dat het alieen hun partij is welke alle goed6 en die van de ander welke alle kwaads tot stand brengt, doch overigens kon-den die verkiezingsbijeenkomsten gezellige avond jes van een kegelclub of van een mid- enetandsvereniging zijn. Het is slechts een uitstallen van alle materiële voordelen welke geboden wor den, waarbij de één tegen de ander op biedt. Br is altijd een vast escorte bij een partijleider op diens tournee; het zijn enkele „topmen" en enige journalis ten. De verkiezingsstrijd gelijkt op een race; hoe dichter bij het eindpunt, hoe feller men wordt. Tot de grote dag, waar na aan de hele politiek nauwelijks enige aandacht meer wordt gewijd en de plaat selijke kiesverenigingen weer in zoete rust kunnen gaan. Hetgeen ze prompt doen. Minzaam aanbevelend Het i6 alles zo simpel. Een paar maan den voor de verkiezingen, beginnen de zittende of eventueel nieuwe leden zichzelf aan te prijzen. Ze sommen eigen goede diadén op en zeggen lelijke dingen van een ander. In een advertentie lees ik: „Het is mijn ernstig verlangen om de belangen van pARLEMENTAIRE politiek wordt in Australië in hemdsmouwen afge daan. O.p de laatste dag der verkiezin gen geven de part\jvertegenwoordigers nog een laatste aansporing aan de kiezers. Dat is wel nodig, want over het algemeen is het Australische volk politiek niet erg geïnteresseerd. Er be staat wel stemplicht, maar geen stem- enthouslasme. illiillüliiill'lllllüllllllllllll dit mooie district te bevorderen, rik heb een goede studie gemaakt van het gou vernement hier, maar ook in Engeland en Amerika en daarom kan ik sommige practische ideëen 1n toepassing brengen Om die reden geloof ik in staat te zijn, tot volle tevredenheid van de belasting betalers, dit district te kunnen vertegen woordigen. Ik ben tot uw dienst. Ik ben lid van de Kamer van Koophandel en ex- miMtadr". Na deze minzame aanbeveling, volgt een opsomming van al hetgeen de man of diens voorganger tot stand heeft ge- braohit. Alsof hij het alleen deed en met heeft uitgehouden op een post, die door velen wordt begeerd, maar niet temin het uiterste vergt van hen. die deze functie bekleden. Met een vro lijke lach begroet mr. Menzies de vele ..Jacks" en ..Johns" uit de provincie, die hem bij zijn verkiezingstournée behulpzaam zijn. z'n eigen geld verkiezingen alle riële, weet U? Wat het oplevert Met zes State- en één Federale rege ring. valt er in Australië nogal wat te verkiezen. Zodat er ook Velen een kans hebben te worden verkozen. De bijna honderd man in iedere State hebben een totaal van 200,000 pound salaris; men heeft aan de hand van het aantal' zittin gen berekend, dat het hun 36 pound l.plm, 300) per dag oplevert. Bovendien is daar de befaamde „gouden pas", welke niet alleen vrij reizen, doch ook grati6 toegang tot races en sportvelden geeft voor het ldd en diens echtgenote. Het Parlements House biedt zijn gas ten diverse voorrechten zoals desgewenst gratis logies. Voor zijn kantoor in het Parlementsgebouw heeft ieder ldd een se cretaresse en eer auto met chauffeur tot zijn beschikking. Wel, dat allee is een „minzame aanbeveling" waard zou ik zeggen. Niettemin zijn er leden die zioh over de hoge kosten bij de verkiezingen be klagen Want per slot van rekening is het in hun eigen belang om te worden verkozen en daarvoor moeten ze stevig bijdragen in de kosten. Vermeld zij nog dat een State-premier een salaris van 4000 pound heeft en diens Federale collega bijna het dubbele. Een vreselijk leven Het goede salaris en wat al méér moge aantrekkelijk schijnen voor een rege ringskandidaat, doch er zijn akelige din gen bij. Onlangs klaagde het parlements lid McEwen op een vergadering van boe ren: „Ik heb nu vierduizend kilometer gereisd om hier te komen en hoor niets dan verwijten en nu willen jullie me er uit gooien. Wij politici hebben een hel van een leven, moeten overal tussendoor zeilen en iedeireen tevreden stellen. Heb asjeblieft wat consideratie met ons". Ond'anks dat alles zijn er parlementa riërs genoeg die zich goed weten te hand haven-, met Mr. Menzies voorop. Hij heeft voorlopig alle records gebroken door een zevenjarig verblijf in het Federale Par- lementshuis. De meesten van zijn voor gangers lagen er na drie of vier jaar weer uit. En ook daardoor heeft hij de meeste gelegenheid gekregen om het contact te onderhouden met de „Jack.s" en „John's", die bij het naderen van ver kiezingen in actie komen. Olympic Challenger naar Japan verkocht 250 Japanse zeelieden komen naar Rotterdam De Japanse scheepvanrtmaatschappy Kyokuyo heeft bet in Rotterdam aa ketting liggende fabrieksschlp Olympic Challanger (17.900 ton) en de vyftien bybehorende jagers van de Griekse scheepsmagnaat Aristoteles Onassis ge kocht, aldus is in Tokio bevestigd. De president van de maatschappij, Kota Hoketsu verklaarde, dat 250 Ja panse zeelieden veertien dagen naar Nederland zullen komen om de walvis vaarder over te nemen. Reeds dinsdag zou de eerste groep zeelieden uit Japan vertrekken. Volgens Lloyd's List werd 14,2 miljoen gulden betaald voor het fabrieksschip en 16.1 miljoen gulden voor de vijftien jagers. De transactie, waartoe het contract reeds 28 maart werd ondertekend, is door de Amerikaanse maritieme admini stratie goedgekeurd, mits het schip wie*, wordt gebruikt voor de vaart op com munistisch China of landen van het Sow- Jetblok, De Olympic Challenger Is oorspronke lijk een Amerikaanse K.-2 tanker, die gedurende de tweede wereldoorlog werd gebouwd. Inmiddels hebben woordvoerders van de Noorse vereniging -van walvisvaarders verklaard niets af te weten van een rege ling over -het aan de -ketting leggen van de Olympic Challenger en de Kosmos III. Onbevestigde berichten uit Sandefjord melden evenwel dat de eigenaar van de Kosmos III, Anders Jahre, met Onassis een akkoord zou hebben gesloten, waar mede een bedrag van 2.750.000 gulden was gemoeid. Nieuwe haring die geen Hollandse Nieuwe is d.w.z. dat sommige visventers een pro- dukt als nieuwe haring aanbieden, dal deze naam eigenlijk niet dragen mag j i Het gaat hier om haring, die wel nu Uag der verkiezingen wordt gevangen, maar waarvan de kwa liteit niet vergelijkbaar is met die van de echte Hollandse nieuwe haring. De „onechte" zogenaamde „ijle ha- •ing" (oude vissen, die zich niet meer voortplanten) wordt gevangen op zestig graden noorderbreedte en wordt daarom ook wel Vikingbank-haring genoemd. Stemmen is verplicht Ln Australië. Niet voor de emigranten, a l'thans zolang zij nog n-iet zijn genaturaliseerd. Soms ont vangen zij als gevolg van een ambtelijke fout, tóch een oproeping. Het zou straf baar zijn dan aan de verkiezing deel te nemen. In scholen en openbare gebouwen zitten de stembureaus, waar de kiezer het nummer van de door hem gewenste lijst invult. Voor de gebouwen bevinden zich de partij-vertegenwoordigers achter hun ta feltje. ten wide nog een laatste waar schuwing of een advies te geven. Sinds steeds meer immigranten zich laten na turaliseren. zijn er adviseurs van vele natdonaJ-iteiten, die hun landgenoten in eigen taal te woord staan. De meesten van hen weten wel iets meer van de politiek af dan de Austra liërs zelf Gewoqnilijk duurt het meer dan een week, alvorens de definitieve resultaten ener verkiezing bekend zijn, zulks als (Opgegeven door Van der Graaf Uitgesproken: N. Lammers. expediteur, ronlngerstraat 54. Assen. cur. mr. R. Staal. J E. M. HondeTink. Vernietigd; F. Bronsema. handelaar. Via- gevolg van de grote afstand-en en de „eenzamen" in het achterland, die wel haast onbereikbaar zijn. Tijdens de jongste verkiezingen in de Staat Nieuw Zuid Wales moesten van wege de overstromingen vele stemge rechtigden per roeiboot worden bezocht Toen ontbraken de adviseurs. Emigranten uit de boihnstieek Echte Nederlandse bruiloft het Bradfield-Hostel Waarom stijgt de beurs niet De hoogconjunctuur is niet in staat de moed er in te brengen (Van onze financiële medewerker) HERHAALDELIJK wordt de vraag gesteld welke oorzaken kunnen worden aangewezen voor de langdurige lusteloosheid van de effec tenbeurs. Ondanks de hoogconjunctuur is er totdusver geen hervatting van de algemene beurshausse te constateren. (Van onze correspondent in Australië, Leo 't Hart) W7"AAR KAN IK de „party of-the Dutch couple" vinden? „In the Kinder yr Garten"; vertelde men mij in het Bradfield Hostel. Iemand bracht mij er heen en reeds op een afstand hoorde ik het „Daar bij die molen" over het kampterrein schallen. De feestklanken kwamen uit de grote zaal van het kampkleuterschooltje. Maria van den Berg uit Lisse en haar vroegere streekgenoot en melkboer Theodorus den Elzen uit Noordwijker- hout vierden daar namelijk hun bruiloftsfeest. Niet minder dan acht leden van de familie Van den Berg deelden in de feestvreugde. „We zijn hier maar met weinigen, maar c maken ervan wat we kunnen", zo ver telde mevrouw Van den Berg ons. Gram mofoonplaten zorgden voor Nederlandse liederen, de zaal was in' Nederlandse ersierd en het ging er echt Hol lands aan toe. Een Australische bruiloft verloopt namelijk heel anders. nog andere gasten dan dege- de geëmigreerde familiekring behoorden. Een echtpaar uit Amsterdam familie uit Leiden gaven ook van hun belangstelling blijk èn een mevrouw uit Den Haag bracht een cadeautje. Ook de kinderen uit het Bradfield-hostel groepten om het gebouwtje, doch de be tekenis van de feestliederen ontging hen. namelijk Engelsen, Polen en Van den Berg-Steyn. Het was bijna weer precies zo als toen ze hun woning aan de Narcissenstraat 7 te Lisse verlieten. Maar het Bradfield-hostel is groot; het is geen klein dorpje van een paar duizend inwoners. Jeroen zat met zgn vrouw in een bepaald gedeelte; de overige familieleden woonden ln een grolc hut hg elkaar. Als men het ge zin kent, begrgpt men pas, dat niet eerder gerust werd alvorens allen weer bij elkaar waren. In de Dutch hut" Nu vindt men in Bradfield-hostel een „Dutch hut". De woongelegenheid be staat er namelijk uit de grote, voor mili- HOOPGEVENDE EMIGRATIE Men moet echter goed Portugees leren en (als het kan) f30.000 bezitten EE EN KLEINE GROEP Nederlandse emigranten heeft zich in de afge lopen jaren in Brazilië gevestigd. Hoe klein de groep ook was, voor de Brazilianen was zij belangrijk, omdat zij voornamelijk bestond uit ge schoolde landarbeiders en technici. Vandaar, dat niet alleen de Neder landse autoriteiten (die het overbevolkingsprobleem móeten wegwerken), maar ook door de Brazilianen op allerlei manieren wordt geholpen. In de laatste zes jaren zijn tussen de 4000 en 5000 Nederlanders naar Brazilië ge- emigreerd. De meesten van hen gingen naar metaalfabrieken en andere industrieën in de steden. Tussen de 1600 en 1800 zijn naar het land gegaan. Dierenbescherming laat protest horen De Nederlandse vereniging-tot bescher ming van dieren heeft aan de minister van landbouw, visserij en voedselvoorzie ning, de heer S. L. Mansholt, een schrij ven gericht naar aanleiding van een offi ciële mededeling van diens departement „dat de houtduivenstand binnen redelijke grenzen is gebleven, maar dat gezien de grote schade, die houtduiven aan de landbouw toebrengen het zaak is te voorkomen, dat de houtduiven zich derom te sterk uitbreiden, waardoor de tot op heden behaalde voordelen te niet zouden gaan". Uit deze verklaring, zo luidt de brief, blijkt dus, dat momenteel de houtduiven- stand redelijk is te noemen, waaruit volgt dat bijzondere maatregelen met nodig zijn Dit klemt temeer waar de gewoni jacht de 6tand gemakkelijk kan beperken tegen te grote uitbreiding Een sterke uit breiding behoeft daarenboven niet ge vreesd te worden, omdat de houtdul' slechts twee broedsels per jaar hebben. Wij achten een premie-regeling dan ook volkomen overbodig en zeer zeker premie-regeling tijdens de broedtijd verzoeken mitsdien der regeling om wijld te willen intrekken. 500 i Ontvangen boeken Statistische methode, economische stati stiek, bedrijfs-economische statistiek, door prof. dr. O. Bakker, deel I. tiende druk, bewerkt door A. Bakker, directeur van de Nederlandse Stichting voor Statistiek. Uitg. P. Noordhoff N.V., Grqningen-Dja- karta. Inleiding tot de bedrljfshulshoudkunde, door P. Bollema, vierde druk. Uitg. P. Noordhoff N.V., Gronlngen-Djakarta. Leerboek der Nederlandse handelscor respondentie, ten dienste van handels dag- en handelsavondscholen, benevens voor de kandidaten der praktijkexamens, door drs. G. Dekker, achtste druk, her zien door H. Valkenburg en W. Bor. Uitg. P. Noordhoff N.V.. Groningen-Djakarta. Handelskennis voor het praktijkdiplo ma, door B. A. Dijkstra, vijfde druk. Uitg. P. Noordhoff N.V., Groningen-Djakarta. De nuttige handwerken, ten dienste van de lagere-v.g.l.o., u.l.o. en lagere nij verheidsscholen, middelbare meisjesscho len en lycea, opleiding akte nuttige hand werken, door K. van Heyst, A. Vierstra Van de Weerd en J. S. Briedé, zevende geheel herziene druk. Uitg. P. Noordhoff N.V., Groningen-Djakarta. Leerboek voor de ziekenverpleging voor het diploma A, ontleedkunde en leer der verrichtingen van het menselijk lichaam, door L. J. Zielstra, eerste deel. vierde druk. Uitg. P. Noordhoff N.V., Groningen- Djakarta. Biologie van de mens, leerboek voor a.6. verpleegsters en vroedvrouwen, door Th. Rooswinkel en dr. H. H. Kreutzer, derde druk. Uitg. P. Noordhoff N.V., Gro ningen-Djakarta. Eenvoudig agrarisch boekhouden, in leiding tot land- en tulnbouwboekhouden, E.L.T.O.-Serle, No. 4c, door J. Botman Szn., tweede druk. Uitg. P. Noordhoff N.V., Groningen-Djakarta. Bloembollenteelt, door P. Boschman, deel III, bijgoedgewassen. Uitg. P. Noord hoff N.V., Groningen-Djakarta. Eenvoudige tuinbouw-plantkunde, door M. G. Warffemius. Uitg. P. Noordhoff N.V., Groningen-Djakarta. bouwkolonies van of m'inder, ontstaan. Er zU'n ook groepen Nederlanders in het tropische klim Sn het noorden, vooral in de omgeving an Recife in de staat Pernambuco. De emigranten worden door Brazilië e de Braziliaanse bevolking goed behan- deld, aldus verklaarden enkele aimbte- o van de Nederlandse ambassade 1 Rio de Janeiro, die hét weten kunnen. Zij hebben natuurlijk in het began lijkheden met de taal, maar de enkelen die naar Nederland terugkeren, doen ddt Volgens de bemanning van het Noor- om gezondheidsredenen ise visserschip Fugleberg zijn enkele De landjbouwkolo na es beslaan elk on- Noorse vissersboten, bij Jakobselef, aan geveer een oppervlakte van 800 ha. Ca- de gren6 tussen Noorwegen en de Sow- rambei, dat voor de toevloed van na de jet-Unie door een Russisch patrouille- oorlog is ontstaan, is 45 jaar oud. Het vaartuig aangehouden en naar een Rus- ligt in de staat Parana. Op ongeveer sisdhe haven opgebracht. Koning Leopold van België zal 11 en 12 mei een bezoek brengen aan Noord Ier land als kolonel van het Britse elite re de Fifth Royal Inniskilling Dra goon Guards. Hij zal, namens het regi ment. het ereburgerschap ontvangen van Enniskillen, in he graafschap Fermanagh. tairen bestemde nissen-hutten met ronde, plaatijzeren dakbedekking. In iedere hut zijn zestien kamertjes. De familie Van den j Berg-Den Elzen heeft tien kamertjes in hun hut „veroverd". Er woont evenwel nog een andere Hojlaiid^e familie bij hen in, zodat de Dutch hut toclj vol is. Men loopt daar gezellig bij elkaar binnen. De één drinkt koffie bij de ander, want gast vrijheid is er wel. Zoals gezegd, was Den Elzen in Neder land melkboer, een baan waarnaar hij hier in Australië niet terugverlangt. Theo heeft het namelijk best naar zijn zin op de metaalfabriek. Ook de oudste zonen van het v. d. Berg-gezin raken op dreef wat hun banen betreft, hetgeen echter nog niet wil zeggen, dat ze volkomen tevreden zijn. Jeroen bijvoorbeeld vindt dat er in zijn fabriek te eenzijdig wordt gewerkt. De twee jongste spruiten bezoeken de school en hebben weinig waardering voor de lange vakantie, waarvan ze slechts matig „genoten". De school bevalt hen bestl En. hoe is de emigratie bevallen? „Uit stekend". zeggen ze -Is één man Nu ja. er is natuurlijk wel wat zorg, want in dat Bradfield-hostel mag je maar enkele ja-, ren blijven wonen, zodat vóór die tijd vol doende geld bi) elkaar moet zijn om een eigen huis te kopen. Maar de verdr^ensten zijn goed en als je een beetje aanpakt, kan je al spoedig het vereiste deposit bij elkaar verdienen. En in de „Dutch hut" houdt men niet van zorgen maken! De arbeidskrapheid Opmerkelijk zijn de volgende citaten uit jaarverslagen: Bakoventoouw den Boer deelde mede, „dat de omzet in 1955 be langrijk was achtergebleven bij die van 1954. Een der belangrijkste oorzaken was de arbeidskrapte. De directie moést over gaan tot uitbesteden van werk en de re sultaten, welke daarmede, bereikt werden, waren vooralsnog niet onverdeeld gun stig". De Ned. Dok en Scheepsbouw Ml] meldde: „in verband met de dalende per soneelsbezetting is de planning voor 1959 en I960 gebaseerd' op een produktle, die aanzienlijk onder de werkelijke capaciteit ligt". De Rotterdamsche Droogdok Mij berichtte, dat „de produktie grotendeels bepaald werd door het aantal beschik bare werkkrachten Een groot deel der bouwheLlingen bleef weer onbenut". Dit zijn slechts voorbeelden van onder nemingen. welker produktie geremd wordt door het gebrek aan arbeiders. Ter wijl de produktie in vele bedrijven tegen ,het plafond" zit, blijven de kosten op de produktie stijgen, o.a. hogere lonen sociale lasten. Maatregelen in de geldsektor De inflatoire tendenzen in de economi sche ontwikkeling hebben de Nederland- sehe Bank aanleiding gegeven om maat regelen te nemen in de sektor van 't geld' Het disconto werd verhoogd en de ren tetarieven stegen dientengevolge. Er werd schaarste op de geldmarkt gecon stateerd de liquiditeit der handelsbanken op de markt als gevolg van de versnelde invordering der vennootschapsbelasting, de opschorting der vervroegde afschrij ving op nieuwe bedrijfsmiddelen en hel verlangen der Ned. Bank om investerings kredieten door publieke uitgiften te ver vangen De stijging van de rente-standaard brengt mede, dat de maatstaven vooi rendement op aandelen daarbij aangepast worden. De vrees voor verdere overheids maatregelen in de geldsektor werkt rlgens ook remmend op de beureontwik- Buitenlandse aankopen De ruimte op de kapitaalmarkt is laatste jaren grotendeels bepaald door aankopen van Amerikaanse zijde van oliefonds. Het Is duidelijk, dat hoe verder de tijd voortschrijdt, het aantal Neder landse aandeelhouders, dat bereid is af stand te doen van hun bezit, aan aand Koninklijke, geleidelijk vermindert Van het kapitaal van Koninklijke bevindt zich. naar raming, nog slechts circa 40 pet in Nederlandse handen. Een aanzienlijk percentage hiervan is in vaste handen. Geleidelijk wordt de kapitaalmarkt dui minder gevoed met middelen uit de liqui datie van aand Kon Olie voortkomende Voor het overige merken wij op. dat de prikkels voor de markt vanwege gunstigt jaarverslagen en verrassende winstuitke ringen 6traks grotendeels wegvallen Nu bevinden we ons nog in de periode het verschijnen der jaarverslagen over enkele maaiden is de stroom verslagen voorbij en moet. dp effei markt deze prikkel ml6ser Zo ziet het landschap van Parana, het gebied waar vele Hollanders wonen, er uit. 29 km afstand er van logt Gastrolanda en een nieuwe kolonie groeit tussen beide an. Een andere kolonie in Parana is Kla- bin en weer een andere bevindt zich te Naometoque in de staat Rio Grande do Sul. Nog andere zijn gelegen in de staten Sao PauLo en Santa Catanima. TTET VORIGE JAAR zijn ongeveer 750 emigranten uit Nederland naar Bra zilië gegaan. Ongeveer 150 van hen wa- Van de Nederlandse emigranten, die ln de afgelopen ze6 jaren naar Brazilië zijn gegaan, waren er 500 afkomstig uit In donesië. Zij zijn voor Brazilië van bijzon der belang, omdat zij bekend zijn met de tropische landbouw. Zoals men weet, is Brazilië een groot producent van tro pische gewassen als suiker. rutober en Slowaken. Taalverschil Maria en Theo zeiden, dat het feest nog erg was meegevallen, 's Morgens waren ze in de r.k. kerk van Bradfield getrouwd. Door het taalverschil kwamer sommige onderdelen van de huwelijks plechtigheid weliswaar minder tot hur recht, maar het geheel herinnerde sterk aan alles in het eigen vaderland. En de priester had z'n best gedaan om r met het jonge paar na te praten. Een huwelijksreis kwam er niet aan te pas. Theo was net in Australië gearri veerd en had er zodoende vijf weken reizen op zitten En Maria was natuurlijk gelukkig genoeg hem na lange tijd weer bij zich te hebben. Jeroen ging vooruit Het is een beetje vreemd gelopen met de emigratie van de familie Van den Berg Precies een week voordat de ove rige familieleden de reis naar het andere eind van de wereld zouden ondernemen, stapte Jeroen met z'n echtgenote, die een paar weken tevoren nog Riet v. d. Eist heette en aan de Havenstraat 62 te Hil- legom woonde, aan boord van het schip. Toen Jeroen met zijn vrouw goed en wel in het kamp te Cronulla (ongeveer vijftig kilometer van Sydney) zat, arriveerde de rest van de familie in het kamp Bone- gilla. in de omgeving van Melbourne Zij legden vervolgens grotendeels 's nachts de bijna vijfhonderd kilometer lange treinreis mar Svdnev af en werden in het Bradfield-hostel ondergebracht. 0->k .Teroen en zijn vmuw werden in dit weer bij elkaar", constateerde mevrouw De vrolijke familiegroep rond het bruidspaar op het platform voor de hut. Geheel links ziet men Jeroen met zijn vrouw, eertijds Riet v. d. Eist uil Hilleyum. Vele van deze mensen zijn gewend een tropische levenswijze, aldius vertelde een Nederlandse woordvoerder. In feite is dat de reden, waarom zij naar Brazilië zijn gegaan. Zij kunnen met meer het Nederlandse klimaat wennen. In Bra zilië hoopt en verwacht men. dat er meer Indische Nederlanders de grote reis zulflen wagen. Men weet daar. dat er honderden mensen in Nederland zijn die Ln de tropische wereld hun soholing kre gen. De emigratie van boeren ls in Brazilië bijna tot stilstand gekomen. Alle Neder landse kolonies zijn op één na vol. De Nederlandse woordvoerder deelde mede. dat de emigratie zórgvuldig wordt voorbereid. De Nederlandse ambassade doet wat zij kan om emigranten te plaat sen en de bureaucratie te verminderen, teneinde de madhine6 in het land te krij gen. De kolonie, waar een boer heengaat, wordt van zijn komst op de hoogte ge steld en „bouwt een huis en beploegt de grond om de emigrant een aanloop to De emigrant wordt ailvorens uit Ne derland te vertrekken zorgvuldig voqjr- bereid. Hij moet 70 uur Portugees leren en een examen afleggen, voordat hij naar Brazilië kan vertrekken. „Dit is de enige taal. ten aanzien waar van wij zulke eisen stellen", aldus de woordvoerder, „omdat Portugees bijzon der moeilijk voor ons is". T~JE NEDERLANDSE ambassade deelde voorts mede. dat de meeste emigran ten over voldoende geld beschikken om het hoofd te kunnen bieden aan elke moeilijkheid, die zich op een gegeven ogenblik kan voordoen. De meesten be zitten de tegenwaarde van 600.000 cru zeiros (ongeveer 30.000). Alle koloniën in Brazilië zijn particu liere gemeenschappen, maar de ambas sade steunt zoveel mogelijk met advies en een helpende hand, hetgeen in de re gel betekent, dat zij hulp verleent om de obstakels van de in Latijns-Amerikaanse landen zo weilg tierende bureaucratie De ambassade praat met alfle emigran ten en helpt hen zo nodig 6oms met klei ne geldbedragen. Het Tweede-Kamerlid J. Haken (comm.) heeft minister Mansholt gevraagd of deze bereid 19, met handhaving van de algemene garantieprijs voor melk van 22,4 cent per kilo, de toeslag voor de zand en daarmee gelijk te stelten gebieden van 1,7 cent te verhogen tot 2,5 cent. Hierdoor zou voor deze gebieden een garantieprijs van 24,9 cent per kilo gelden, zoals dit in eon molde van de Eerste Kamer werd Hagenaar dr. ir. Pet tot stedebouwkundige in Apeldoorn benoemd Dr. ir. J. C. L. B. Pet. Riouwstraat 200, die voor de Verenigde Nabies stedebouw kundige werken heeft uitgevoerd in het Verre Oosten en o.m. na de oorlog be trokken was bij de wederopbouw van Rotterdam, is door B. en W. van Apel doorn benoemd tot hoofd van de stede- bouwkundige afdeling van de dienst van gemeentewerken aldaar. Markt- en Visserijberichten SCHEVENINGEN. 5 mei. Beso-.i.ilngen: haring en_vls_:_ SCH 72—6400. 126—1400, 62—110, 44—330. Goereese schokkers met tezar wachte aanvoer maandag a. 12 wllog- KATWIJK AAN DEN RIJN, 7 mei. Over zicht groenteveiling. In de afgelopen week breidde de aanvoer, wat het aantal p rod tik te n betreft, zich flink uit. De prijzen wa ren bovendien over het algemeen zeer be vredigend. Waspeen bereikte zeer hoge prij zen, J *-* f70 i >t f40 per 100 kg. i hoog, als nooit te i prijzen tweede Bloemkool, nog niet prima, ging v tot £70 per 100 stuks. Sla gang voor prijs, van f5 tot f 13 per 100 stuks; De winterprodukten, zoals kroten, selde rie en koolrapen hadden weinig belangstel ling. De prijzen t tot f 8; koolrapen f als volgt: kroten kwaliteit waren besomden Spinazie was behoorlijk gezakt en bereikte f25 tot £60 per 100 kg. Nog Gtecds wordt met verlangen uitgezien naar een mate re gentje I IJMUTDBN, 7 mei. Prijzen van zaterdag; heilbot 270200. gr. tong 250—332, gnm. 220— 188. kim. 208—192, kil. I 278-4250. II 210—216, tarbot I 180—140, zalm 700—190 per kg; tar bot II 82—77, IV 56—30. tongschar 80. kim. schol 77—43. kL I 65—36. II 40—11. schar 20 —12. makreel 16—12, kien. schelvis 18. kl. I 18, H 20. wijting 22—8. kl. gul 14.50. kL wolf 32—31. poontjes 8 per 50 kg; gr. kabel jauw 10858. gr. wolf 68 per 125 kg. Totale aanvoer 2610 kisten. RIJNSBURG, 7 mei. Veilingoverzicht het ditmaal l waren duur. Woensdag zijn nog partijen Mount Tacoma en Kansas verkocht voor ruim f 2 per bos en wanner men goede Red Pitt Rijnland, Van der Eerden had, stond de wijzer van de veikngklok op f 120 ot daar omtrent stil Voor beste Rode Copland werd rond f 1.16 betaald en prima Golden Harvest kwam nog wel tot f 1.». Edith Eddy lag rond f 1.10, evenals Piccadilly. Van de par kieten noteerde Red Champion tot fl.60, f 1.45, Orange Sunshine f130 en Blue Parrót tot fl.10 Van narcissen was een fldnk ook graag werd opgenomen. Bij cups was de forse Sempi irvbod, dat de red- Avanti wel het - besteedde f 2.C0 tot f2 80 per 100 voor Clamor en Oranje Bruid brachten f 1 per 100 minder op^Acta f2 en de dubbele £2.90 pi Anemone de Caen, die nog tot £550 100 ging.. Beste lathyrus vond kopers voor fljlö per bosje. Wat Iris Wedgwood voor f2.40. Cheerfulness en £1.80. Carlton voor gele IngJccombc voor f.105 werd verkocht ROTTERDAM. irkt. rette koelen 320—3 40. 2.90—3.20. 280— -Brkens (lev. gew.) 1 73. 1.71. 1.68. Over- r als vorige week. it: Vgtte koelen: ;nkele prima's bovei lig. en hoger te plaatsen. deze editie

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 11