Dodenherdenking in Leiden LfPj Rembrandts ..Vlucht naar Egypte" in Leiden van het draaiboek VAM MENS TOT MENS 3 ZATERDAG 5 JVIEI 1956 Ds. Vossers en pater Van Schalen spraken in gehoorzaal In het kader van de dodenherdenking was er gisteravond in de gehoorzaal een bijeenkomst, waarin eerst ds. D. J. Vossers, Hervormd predikant, sprak, en daarna pater A. van Schalen, pastoor in Leiden. Ds. Vossers her dacht vooral het lijden van de jaren 19401945, pater Van Schalen be paalde de aanwezigen bij de individuele en gemeenschappelijke plicht nü. Ds. Vossers zei. dat er in ons volk ten gediagen door hun geloof: wezenlijke be- opzichte van de vierde mei wel eenstem- migheid bestaat, maar dat die eenstem- aigheid toch nog maar een zwakke af schaduwing is van de eenstemmigheid van de mensen van het verzet. Naast ds vele verschillen hadden zij het geloof gemeenschappelijk, dat er een nieuws morgen zou komen. De helden werden U hoeft slechts maat te nemen De nieuwe Pastoe meubelen kunnenaan- gepast worden aan de beschikbare ruimte. Na overschrijving van f. 2.- op giro 51638 en bij vermelding van letter kw op het giro- TAS Pastoe catalogus. olledige AGENDA VOOR LEIDEN Zaterdag Speeltuin Ons Eiland (Kortenaerstraat), 7 uur: tuinfeest tweede lustrum. Pieterskerk, 7—8 uur: herdenking be vrijding (met radio-uitzending). Stadhuisplein, 8.45 uur: herdenking be vrijding, muzikale siertocht, ontsteking bevrijdingsvuur. Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum met ,,'t Is maar betrekkelijk" van Noel Coward. Foyer Stadsgehoorzaal, half 8: Vereni ging voor gerepatrieerden, feestavond. Burcht, 8 uur: Ons Grunnegerlaand, „De Blaanke Pit" door B. v. d. Veen. Antondus-clubhuis, 8 uur: personeelsver eniging De Royalisten, feestavond. Maandag Stadhuis, 2 uur gemeenteraad. Volkshuis, 8 uur: Leids Studenten toneel met „Aanklacht tegen het onbe kende" (in arena). De Doelen, 8 uur: Leidse amateur-foto- graifeniverendging, mevrouw Van Dijk me' kleurendia's over Scandinavië. Schouwburg, 8 uur: arbeiderstoneelver eniging D.O.S., Huis zonder Vensters. Snouck Hurgronje-huis, 8 uur: vierde dies natalis studentenvereniging Catena, dr. J. van der Bosch over het geneeskun dig onderzoek voor het huwelilk. Dinsdag Bordes station, 8.15 uur: Ned. Chr. Reis vereniging naar Leerdam en de Betuwe. Volkshuis, 8 uur: Leids Studentento neel met „Aanklacht tegen het onbe kende" (in arena). Stadsgehoorzaal, 8 uur: N V. Oosthoek en Zoon, feestavond. Schouwburg, 8 uur: Ned. Comedie met „Van de brug af gezien" door Arthur Miller. Rapenburg 8, 8 uur: VIRO, mej. M. Geldens (F.A.O.) over voedingsgewoonten en voedingsgebreken in Indië. Nachtdienst apotheken Apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406, en de Zudderapotheek, Lammen- lobansweg 4, tel. 23553. Tentoonstellingen Lakenhal, 105 uur: werken van Isaac Israels (tot 7 mei). Prentenkabinet, 25 uur: Het Parijs van Jean Marot (tot 12 mei). Prentenkabinet, 2—5 uur: etsen van Rembrandt izomerpostzegels). tot 10 mei. Een dokter nodig De zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters Langezaal, Nieuwzwaag, Pieterse. Postel en Jansen. Welke apotheek? De avond-, nacht» en zondagsdienst der apotheken te geiden wordt tot woensdag 9 mei, 8 uur, waargenomen door apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406 en de Zuiderapotheek, Lammenschansweg 4, tel 23553. üssingen zijn nooit verstandelijke be slissingen. Zij beseften, dat er toch nog iets ergers is dan de dood: de slavernij, waarin de diepste waarden van h< sglijke leven worden geschonden. Geboren helden zijn er in de regel niet geweest; het martelaarsbloed zit ons geen van allen in de aderen. Maar in di dwangsituatie hebben zij toch een on wrikbaar „neen" geschreeuwd. De predikant herinnerde aan het lijden van pater prof. dr. Titus Brandsma, in juli 1942 in Dachau is omgekomen. Een man met een fijnzinnige geest, wijsgeer, een kenner van de Nederlandse mystiek, maar, geboortig uit Friesland, ook een man met e^n koppige volharding. De diepste grond van zijn verzet lag in zijn geloof. Hij heeft de goede strijd ge streden. Hij gaf zich tot in de dood zijn God en zijn volk. In hem wilde ds. Vossers allen eren. die het offer van hur leven hebben gegeven en voor de heilig heid van het geweten zijn opgekomen. Vïaag Pater Van Schalen zei, dat door dood van velen in de bezettingstijd het mysterie van de dood weergaloos creet werd. Wij zijn geneigd, bij het graf van de doden te vragen: Waar zijt gij? Maar het is alsof de gevallenen on vraag stellen: Wat is er dn u van overgebleven? Wat is er over van onverzettelijkheid en van hun liefde vrede, waarheid, recht en vrijheid? De pater stelde de aanwezigen de LEIDSE UNIVERSITEIT Bij beschikking van de minister vai onderwijs, kunsten en wetenschappen l benoemd tot wetenschappelijk ambtenaai te klasse in vaste dienst bij de facuL der rechtsgeleerdheid aan de rijks- ersiteit te Leiden mr. F. R. Bohtlink. thans tijdelijk. Benoemd is tot wetenschappelijk ambte- aar eerste klasse in vaste dienst bij de theoretische organische scheikunde aan de rijksuniversiteit te Leiden dr. C. Ro- Amateurfotografen Door onvoorziene omstandigheden Is "net programma van de Leidse amateur- fotografenvereniging voor 7 mei gewij zigd. Op deze avond zal mevrouw Van Dijk kleurenbeelden vertonen over haar door Scandinavië. De Leidse schooljeugd heeft hij het Kruis aan de Steenstraat de doden herdacht. De vlag wordt halfstok gehesen. Foto N. van der Horst figuur van ds. D. A. van den Bosch, de Haagse Hervormde predikant, voor ogen. In het lijden was hij een voorbeeld van Godsvertrouwen ën geestkracht; in zijn uitputting preekte hij over de honger van Jezus. Troostend en weldoend ging hij langs de lijdenden. Zijn laatste pre diking handelde over het Lam G<>ds. Dat de zonden der wereld wegdraagt. In het slot van zijn toespraak zei de pater, dat wij de doden niet voor de tweede keer mogen laten sterven door de herinnering aan hen uit ons leven te bannen en hun idealen te vergeten. In deze bijeenkomst verleende het Leidse Toonkunstorkest onde.r leiding van Henk Geirnaert medewerking. Het speelde werken van Telemann en Fauré. Nel Oosthout droeg „De conferentie der dieren" van Kastner voor. Om 9 uur begon de stille tocht langs het kruis aan de Steenstraat. J. van Hooidonk zestig jaar in het zondagsschoolwerk Hij vertelt nü voor de kinderen van oud-leerlingen De heeF J. van Hooidonk te Leiden, die op 5 april 76 jaar is geworden, herdenkt deze maand, dat hij zestig jaar geleden zijn intrede deed in het zondagsschoolwerk. Als kind van 6 jaar bezocht hij de zondagsschool „Zaai uw zaad in de morgenstond", die haar samenkomsten hield in de Geref. kerk aan de Herengracht. Daar werd hij later, op zestienjarige leef tijd, zestig jaar geleden dus, als assistent en vervolgens als onderwijzer aangesteld. Hij heeft op deze zondagsschool sa gewerkt met onder anderen de Kwaadgras en de heer D. Kruit, d-i nog ouderling is van de Ohr. Geref. kerk De heer Van Hooidonk heeft 23 jaar onderwijs gegeven, ja zelfs was hij kor te tijd tegelijk verbonden aan de zon dagsschool van de Chr. jongelingsvereni ging „Prediker 12 vers la". Van daar ging hij. na een onderbreking van slechts twee weken, over naar de zondagsschool „Laat de kinderkens tot Mij komen", waaraan hij nu nog zijn krachten geeft. Dodenherdenking in de Kooi Gisteravond 6 uur werd de jaarlijkse dodenherdenking gehouden bij het in de Driftstraat. De voorzitter van woningbouwvereniging „De Een- at", de heer H. van Welzen, richtte tort woord tot de aanwezigen. In het bijzonder dankte hij de vertegenwoordi- ;rs van het „Comité Dodenherdenking" >or hun aanwezigheid. Nadat velen bloemstukken hadden ge legd bij de gedenkplaat, werd stilte in acht genomen. Hierna droeg de heer Van Welzen het gedicht de doden" van Ed Hoornik. die zelf enige jaren in kampen te Amersfoort en Vught heeft vertoefd. een kort dankwoord vestigde de heei Welzen vooral de aandacht op het feit, dat de jeugd het gedenkteken niet moet gaan beschouwen als een speeltuin. iep de omwonenden op de baldadige jeugd, die enkele dagen tevoren zelfs de gedenkplaat van de muur had gerukt, te wijzen op de woorden, die hierin staan gegraveerd: „Ter nagedachteni Het ls de^e maand 37 jaar geleden, dat de heer Van Hooidonk bij de zondags school ging arbeiden. Daar zij twee afdelingen heeft, een de Chr. school aan de Lusthoflaan een in de openbare school aan de Duive bodestraat (en de heer Van Hooidonk de Drie-Oetoberstraat 19 woont) vertelt de jubilaris zondag aan zondag in laatst genoemde school de kinderen het Evan gelie. Onlangs heeft men de heer Van Hooidonk gevraagd, zitting te nemen in het jubileumcomité; volgend jaar ral de zondagsschool 95 jaar bestaan. Hoewel hjj met het oog op zijn leef tijd het werk al had willen neerleg gen, is hö op aandrang toch geble ven. Het zou hem ook moeilijk val len het werk te beëindigen. Als de maand oktober er is. dan gaal ook hij op pad om bij begunstigers Op expositie in Lakenhal ook werk van zijn leerling, Carel Fabritius Voor de Rembrondt-tentoonstelling in de Lakenhal is gisteren één van de belangrijkste werken van de grote meester aangekomen„De vlucht naar Egypte". Het is eigendom van het museum te Tours, Frankrijk. Het werk is nog niet eerder in ons land geëxposeerd. Via Stockholm, waar dit schilderij ten toongesteld 'is geweest op de Rembrandt- expositie aldaar, bereikte het de Sleutel stad. Dat Leiden, dank zij de zeer tege moetkomende houding van de museum directie te Tours, dii-t werk aan zijn ten- toonste'kmgscolJeotie kan toevoegen, is ook om andore redenen een verheugend feiit. Tot voor enkele jaren was het name- ïen zeer omstreden punt of dit schil derij wel aan Rembrandt moest worden toegeschreven. Eere'. in 1954 kwamen be voegde kunstkenners tot de conclusie, dat het geen twijfel lijdt, of dit schilderij, dat de signatuur van Rembrandt draagt, is iderdaad ook van deze kunstenaar af komstig. Verschil van mening bestaat nu nog wel over het op het doek aange brachte jaartal: 1625 of 1628. Hoe hierover de beslissing ook moge uitvallen, In ieder gevail is het zeker dat Rembrandt dit jrk» dat de vlucht van Josef en Maria >t het kind Jezius naar Egypte in beeld brengt, In zijn Leidse tijd heeft geschil derd. Thans is het zeker dat ook Waischau >n schilderij voor deze expositie zal af staan. Onderhandelingen met het kerk bestuur van de H. Alexanderkerk aldaar hebben ertoe geleed-, dat de toezegging ds binnengekomen van het afs'aan van he schilderij „De opwekking van Lazarus' het beroemde werk van Carel Fabri'thu een 'leerling van Rembrandt. Puzzel-Prorn in en ten 1 P. Guyt, Varkevisserstraat 109 te Katwijk aan Zee; 2 M. van Dod der. Huize „Altijd Iets" in ter Ast; ■3 mevrouw M. van Rossum du Chattel, Utr. Jaagpad 80 te Leiden. Gouden doctoraat Woensdag 9 mei a.s. zaïl het vijftig jaar geleden zijn dat mr. A. baron van Haer- eolte, geboren te Zwolle en thans wonen de te Amsterdam, aan. de Leidse universi- promoveerde tot doctor in de reohts- ontvangst te nemen voor het komende kerstfeest. Vele kinderen heeft hij de Blijde Boodschap doorgegeven en het is hem een vreugde, dit nu nog te mogen doen aan de kinderen van al die oud leerlingen. Auto's gevraagd voor ouden van dagen B(j de vorige week gehouden lnschry- ving van gegadigden voor de jaarlijkse autotochten van ouden van dagen, die dit jaar zullen worden gehouden op de dinsdagen 29 mei en 5 juni, hebben zich wederom ongeveer duizend personen van 70 jaar en ouder aangemeld. Dit bete kent dus per tocht ongeveer 500 deelne- gemiddelde bezetting van drie ouden per particuliere auto neerkomt op een ver voersbehoefte van ongeveer 170 auto's per keer! Het comité koestert niet de illusie, dat een zo groot aantal automibilisten zich tot tweemaal toe beschikbaar stelt, maar 't hoopt wel dat 't er zoveel mogelijk zullen zijn. Want dat deel van het grote gezelschap, waarvoor geen vervoersge- legenheid bestaat in particuliere auto's, zal de tocht in autobussen moeten maken en dat stelt aan de kas hoge eisen! Ten einde een juist inzicht te verkrij gen in de omvang van het vrijwillig be schikbaar gestelde materiaal, zal her. comité het op prijs stellen, wanneer automobilisten zich zo spoedig mogelijk inmelden. Dit kan schriftelijk of telefonisch ge schieden bij de navolgende adressen: Mevr. A. Uges-de Goede, v. d Bran- delerkade 2. tel. 21933; mevr. H. P. van der Vlerk—Ludeling, Wasstraat 2a. tel. 24884 en mevr. C. Zitman-Christiaanse. Burggravenlaan 21. tel. 26707 Tussen de bladzijden Het vonnis der kinderen De bekende roman van Paul Vialar „Monsieur Dupont est mort" is voc Franse „Les Films Gibé" onderwerp een film geworden, waarvoor Claude Aufant-Lara het draaiboed maakte. Wat allereerst opvalt in deze fi Casino is de vormgeving, door we niet aan het bej figuren reeds leren kennen, m in het verloop en tegen het eind film. Eerst later doorzien we d< ties en de problemen, krijgen we begrip voor de verhoudingen. Daarnaast is de zeer sterke milieu-tekening, de zui vere weergaven van het Franse gezin van die heel gewone man, die Dupont heet, rijk geworden door zijn huwelijk en wat succes in zaken. Dat is alles uiterst knap verfilmd en geregisseerd, in terugziende en vooruitziende momen ten, in eenvoud van sieertekening en dramatiek. En met een aangrijpend slot, aangrijpend om de vastberadenheid de kinderen, voor wie zich een wereld uitstrekt, die om daden en vooral liefde roept. En het verhaal? Ach, het is sober, kelijk en menselijk; het is een verhaal heel gewone mensen met hun zwakheden, maar ook met hun eergevoel; het verhaal van de bourgeois Dupont, sterk gespeeld door Henri Vilbert, die zijn huwelijk met de rijke, doch wat domme Marie, goede creatie van Mlno Burney, probeerl te ontvluchten door een verhouding te knopen met de '20 jaar jongere knappe Janine Préjoul, (geniaal spel Danielle Darrieux). Maar die Janine ziet in Dupont helemaal n, leen maar de man met geld, die haar be- een kasteeltje - voor haar Maurice kan redden. Maar het zijn vee kinderen van Dupont, die hem tot de werkelijkheid terugroepen, hem doen beseffen dat die verhouding slechts tot een schijnwereld kan leiden, die hem de consequenties van zijn huw®- zijn vaderschap voor ogen hou den. Het vonnis der kinderen zal het ge zin redden en de waarachtige liefde doen triomferen. Het verhaal is misschien niet erg sterk, het had veel positiever kun- i zijn en psychologisch meer verant woord. Maar het leert ook zien, dat er op de zijweg altijd nog wel een waar schuwend „halt" wortjt toegeroepen. familie-doorsnee met goede sfeertekening en aangrijpend slot). De regen kwam In Luxor is deze week een film te zien gebaseerd op de best-seller van Louis Bromfield „De regen kwam". De film geeft een episode weer uit het leven jonge, getrouwde vrouw, die zich ervcling van het ene liefdesavontuur in het andere stort, totdat zij in Ranchi- in India een arts ontmoet, van wie gaat houden. De arts kent naast de liefde voor de jonge vrouw zijn plicht. Wanneer na een periode van grote droog te de regen eindelijk komt is de regen- aar, dat honderden mensen de dood vinden bij de geweldige vormen aannemende overstroming en teistering het land. Hoewel hij weet dat de w, die hij bemint, zo ziek is dat zij misschien zal sterven, blijft hij op zijn post om de gewonden hulp te verlenen. Voor het eerst van haar leven overwint r haar egoïsme. Zij ziet even wel in niet te passen bij deze idealisti sche man. en ze vertrekt met haar echt genoot uit Ranchipur. De karakteruitbeelding is oppervlakkig gebleven. Aan de overstromingsscènes is daarentegen teveel aandacht besteed. De compositie van sommige filmbeelden doet aangenaam aan door de .juiste verdeling in het beeldvlak en een goede belichting. De kleuren van dit Cinema-Scope-produkt geven geen kitch-achtig effect. Het mo ralistisch tintje, dat de film krijgt door te stellen als zou de jonge vrouw groot offer hebben gebracht door aan haar verhouding met de arts een eind te maken, ligt er veel te dik op. Om aan de echtheid daarvan te geloven zou het gegeven anders uitgewerkt moeten wor den, met meer aandacht voor de psycho- gie van de karakters. (Verfilmde bestseller met moralistisch dik opgelegd tintje). Slaven van de Nijl TERRAS T"\E STRAAT speelde haar mo- derne „muziek". Trams bel den en botsten over wissels en gingen gillend door de bocht. Auto's bleven met piepende rem men staan voor stoplichten, die ineens op oranje sprongen. Het draaiorgel in de zijstraat begon aan een nieuw boek: „Was ik maar nooit getrouwd!" Vele hui zen hoog ijlde een straaljager voorbij met een condensstaart, die als een lint van witte wol tegen de blauwe lucht bleef hangen. Het was vol op het terras. De obers liepen met bladen vol kof fie, met „lust in je leven" en voch tige voorhoofden van tafeltje naar tafeltje „Alstublieft mevrouw, meneer". En de juffrouw met „Gebak, dames en heren" zette met een zucht haar room- en mocca-dingen op een stoel, streek een dot haar weg en zei „PffffH". Daarna stak ze haar hand in een rinkelende schortzak om wissel geld te pakken. Het terras discussieerde en kletste nauwelijks, het dacht zelfs nergens aan. Het liet zijn gezicht baden in de zon. En het zei vrij wel uitsluitend „Pardon, mag ik even passeren" en „Is die plaats misschien vrij, dame?" en „Ober, graag afrekenen!", ,,'k Heb maling aan geld" ging het orgel voort. Bij een bak met viooltjes schikte een dame haar kapsel, bekeek als een aapje haar werk in het tasspie- géltje, deed nog iets met een zij den zakdoekje aan haar fram- bozige lippen, sloeg ten slotte wat stofjes van haar mantelpakje en keek toen zoekend rond. Twee obers stonden met elkaar in de zon te praten. „Ga je van avond mee voetballen?" vroeg de een. De ander lachte. „Je weet, ik beoefen maar één sport", zei hij, „bitterballen". Toen schoot hij op een heer af, die betalen wilde. „Dat is dan zestig cent inclusief. Weertje niet meneer?" De heer reikte het geld over. „Ja", zei hij, ,,'t is voorjaar". Toen ging hij weg, met de zon op z'n rug. Maar het terras bleef nog lang vol. Liegenier. J. W. Henny TN DE PLAATS van de heer J. W, Henny te Leiden is tot voorzitter van de vereniging „De Nederlandse Dagbladpers" (de vereniging van dag bladdirecteuren) gekozen de heer W. van Nrfrdcn te Amsterdam. De heer Henny is vijftien jaar voorzitter ge weest. Voor zün vele verdiensten voor de dagbladpers kreeg h(j een televisie, toestel en het erevoorzitterscbap van de vereniging aangeboden. De heer Henny. die directeur is van het Leidsch Dagblad, heeft de vereni ging als voorzitter gediend van 1930 tot 1940 en van 1951 tot 1956. Hü heeft een groot aandeel gehad in de oprichting van het A.N.P.. het Centraal Bureau voor de Courantenpubliciteit en het Nederlands Persinstituut. HU ls ook functie/naris in de internationale fede ratie van dagbladuitgevers. Kleinkinderen JJET IS ME soms wat me', die klein kinderen. vooral als er dan nog C.M.B.-voorzitter in zijn element. achterkleinkinderen bij komen. Vele grootvaders en grootmoeders weten het op een goeie dag niet meer. - En dan moet er even gerekend worden: Jan heeft er zes. Marde vier. Piet negen Bij opa en oma Van Tongeren. He rengracht 136, is het al niet anders. Iemand dacht ons een aardige tip te geven, door te vertellen, dat zij nu de zestig hadden bereikt. Zestig kleinkdn. deren en dan nog elf achterkleinkinde ren. Alledaags is dat natuurlijk niet. Is het, vroeg men ons. ook niet een beetje een record? Geef daar nu maar eens een antwoord op. Of men met de 71ste even blij is als met de eerste, lijdt geen twijfel. Bij P. van Tongeren en S. van Tongeren- Springer tenminste niet. Alle kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen van de heer en mevrouw Van Tonge ren wonen in Leiden, op één achter kleinkind na. De 71ste is geboren ten huize van het echtpaar Van. den Broek-van Tongeren, Warmonder- straat 7. Grootmoeder en grootvader Van Tongeren zijn beiden pas 65 jaar. Zij kregen vijftien kinderen, van wie er vier overleden zijn. De in 1926 geboren zoon Christiaan werd in 1944 in Drenthe doodgeschoten. Het leed is dus ook dit echtpaar niet gespaard. Voorzang LEZERES uit Noordwijk- Binnen berichtte aan het (Geref.) Centraal Weekblad: Zon dagavond preekte hier in Noord- wijk-Binnen dr. K. Dronkert uit Leiden. Daar het in de bollentijd op de weg vreselijk druk is, kon de auto (met de predikant) maar langzaam vooruit en kwam dr. Dronkert te laat op de kansel. Het eerste vers dat hij liet zingen was: Een net belemmerd' onze schreden. Een enge band hield ons bekneld. (Psalm 66 5). Voorzitter yoOR RIJNSBURG en omgeving, Ook voor de Sleutelstad, is het toch wel iets om trots op te zijn, dat de nieuwe voorzitter van de Chr. Midden standsbond uit deze contreien komt. U hebt er deze week natuurlijk al over gelezen. De heer H. de Mooy Azn., tot nu toe voorzitter van de Chr. Slagershond, weet de middenstandsproblemen in allerlei kring cfp welsprekende wijze naar voren te brengen. Nochtans is hU een bescheiden man, die niet van drukte houdt en liefst geen plaatje in de krant heeft. Dat plaatje komt er nu vandaag toch in en de foto toont dan de heer en mevrouw De Mooy in hun slagerswin kel aan de Vliet te Rijnsburg. We von den het leuk. de heer De Mooy in zijn eigen omgeving te „nemen" en hem op deze manier aan u vrfor te stellen. Markt-feest "yANDAAG IS HET 25 jaar geleden. dat Hermanus Stikketorum, beter bekend als „Japie", zich als koopman in Leiden vestigde. Op de Leids® mankt is hij een populaire verschij- ndng. Hij verscheen daar in 1940, toen hij een standplaats kreeg toegewezen bij de fontein. Met een korte onderbre king in de oorlog is hij onze markt trouw gebleven, zó trouw, dat hij al enkele jaren voorzatter ds van de afde ling Leiden van de centrale vereniging voor de markt-, straat- en rivierhan- del. 's Zaterdags vindt men Japie aan de Koren brugsteeg en op woensdag op de Vismarkt. Japie is opgegroeid in een kinderrijk gezin. Er zat handelsgeest in hem; voor enkele dubbeltjes, die hij van zijn moe der had gekregen, kocht hij eens een paar stukjes zeep. die hij met enkele centen winst in andere handen wist te „spelen". Zo is eigenlijk zijn handeltje begonnen. Na schooltijd dwaalde hl/ graag over de markt, hóren hoe de kooplieden hun artikelen aanprezen, zién hoe zij ze aan de man brachten. Verschillende artikelen heeft Stikke torum verkocht, maar langzamerhand ging hij zich -op de textielbranche toe leggen. Vanmiddag was het feest In de kraam van Japie. legermachten, het tonen van jubelende of klagende volksmerUgten en van tot de verbeelding sprekende arbeid van dui zenden ploeterende slaven. De vervaar digers van de rolprent „Slaven van de Nijl", die deze week in het Lidotheater draait, hebben van deze wetenschap een zeer dankbaar gebruik gemaakt. Zij ont houden de toeschouwers dan ook niets van dit alles, terwijl ze bovendien met sterk constrasterende kleuren hebben ge meend te moeten werken, teneinde alles nog veel fantastischer en mooier te doen schijnen. Het pretentieloze verhaal speelt zich af in Egypte en vertelt van een zeer op aard se goederen gestelde Farao, die zijn stof felijk omhulsel, omstuwd door vele schat ten, later onvindbaar wil laten verber gen Om de spanning er een beetje in ta houden verschijnen nog twee beeldschone vrouwen ten tonele en worden een paar kleine, doch bloedige vechtpartijtjes ge leverd, maar zoals we al zeiden: Dit stelt allemaal heel weinig voor. Wél interessant is het maken van de pyramide, waarin de sarcofaag van de Farao zal worden ge borgen en het vernuftige systeem, dat een gevangen architect heeft uitgedacht om het graf hermetisch af te sluiten. Al zal het dan ook wel niet allemaal histo risch betrouwbaar zijn, men krijgt toch een aardig beeld van de haast onvoor stelbare arbeid, die ia het oude Egypte is verzet om deze machtige konings graven uit het hete woestijnzand te doen (Niet altijd even boeiend schouwspel, dat onder meer de slavenarbeid aan de Egyptische pyramiden toont). Zware jongens lichte meisjes Peter Cheyney schrijf: detectiveromans. Maar geen gewone. Het gaat er bij hem niet om een knappe intrige draadje voor draadje te ontrafelen, zodat de lezer heel wat hersenwerk moet verzetten om de ontknoping te kunnen volgen, doch om een heel bijzonder soort humor, gelar deerd met vechtpartijtjes, aan de man te brengen. In de Frans-Italiaanse verfil ming van „Vous Pigez", in Nederland on der de kassa-titel „Zware jongens lichte meisjes" uitgebracht, ls deze werk wijze nauwgezet toegepast. Lemmy Cau- Dn van het F.B.I. gaat met zijn vriend, ■ofessor Romano, naar Italië om vakan- te houden. De prof. torst een zware s met zich mee. waarin een menigte dicht beschreven vellen chemische for- lules. Een bende maakt zich meester an de tas, en omdat de ingewikkelde in houd deze jongens ook- niet duidelijk is, ;ven later ook van de prof. zelf. De goede nan moet In het ruim van een vracht- ichip een machientje in elkaar knutselen, vaarmee diamanten kunnen worden ver vaardigd. Aan Lemmy de taak hem op :e sporen en de bende onschadelijk te maken. Hij streelt daarbij een ontelbaar aantal blote vrouwenschouders en al spoedig raakt men de draad geheel kwijt, zonderling zit dit verhaal in elkaar. De humor gaat over een pad van sex- appealrozen, die zo sterk geuren dat men bijkans bedwelmd van raakt, 't Is meer m levende etalage van avondjaponnen tweedelige badpakken geworden, dan :n goede detectlvestory, deze rolprent i Trianon. (Pad eens speurders geplaveid met lichte meisjes). Ontspoorde vrouwen De film „Ontspoorde vrouwen" in Rex geeft een beeld van wantoestanden in een Amerikaanse gevangenis, waarin zowel als mannen zijn opgesloten, uiteraard goed van elkaar gescheiden. Maar toch niet zo goed of één der ge- angenen weet zijn vrouw te bereiken. Korte tijd daarna dreigt deze gevangenis het eerst een geboorteoverschot te krijgen. Zover komt het niet. De directrice de vrouwengevangenis, die door haar sadistische behandeling der gevangen in moeilijkheden is geraakt, wil, teneinde haar positie te redden, ten koste alles de zwangere vrouw het geheim ontfutselen hoe haar man over de muur is gekomen. Zij mishandelt haar slacht offer daarbij echter zo, dat de vrouw sterft. Daarmee komt het einde van het genadeloze bewind, dat zij en haar man nelijke collega van de mannengevangenls uitoefenden, want er breekt een opstand uit. De gevangenisarts belooft de direc teur, dat hij werk zal maken van de moord. De directrice zelf wordt krank zinnig en komt in een dwangbuis terecht, waarin ze anderen had laten opsluiten. Deze film heeft treffende en ontroerend® fragmenten, maar maakt enerzijds de ge vangenisleiding te zwart en anderzijds de „ontspoorde vrouwen" te wit om als he keling van wantoestanden op Amerikaans gevangenisgebied een volkomen succes te kunnen zijn. (Soms boeiende film, waarin helaas te veel met een zwart-witschema wordt ge werkt). Werkloosheid te Leiden Geringe stijging van liet aanbod Ten opzichte van de vorige stand valt een geringe stijging van het aanbod waar te nemen, namelijk van 185 tot 210. Het aantal als geheel werkloos ingeschreve nen bedroeg 190, terwijl daarentegen 20 personen bij objecten voor aanvullende werken geplaatst waren. Een stijging van de totale arbeidsreserve van 25. Aange zien echter deze stijging het gevolg is van herinschrijvingen van personen, die In tijdelijk werk geplaatst waren, behoeft hieraan geen reële betekenis te worden toegekend. Een analyse van dc werkloosheid naar soort en aard. welke voor een juiste be oordeling van het aanbodcijfer van groot belang ls, levert het volgende beeld op: wrijvingswerkloosheid 120, seizoenwerk loosheid 20 en 70 minder geschikten. Een vergelijking met het overeenkom stige tijdstip in 1953, 1954 en 1955 de •ordelige verschillen bedragen namelijk sp. 1190, 880 en 285 toont overdui delijk de uitermate gunstige gesteldheid r de arbeidsmarkt aan. vraag nam nog toe en beliep ruim 400 aanvragen, waarvan 150 aanvragen ekking hadden op jeugdigen, leef tijd 15 t/m 18 jaar. Het aanbod van jeug- "igen is vrijwel nihil. In de metaalindustrie, de bouwnijver heid. de textielindustrie en in de land bouw doet zich in toenemende mate een tekort aan arbeidskrachten gevoelen. Het geregistreerde aanbod van vrou welijke arbeidskrachten onderging een kleine daling, namelijk van 85 tot 75. De vraag evenwel steeg van 425 tot 450, waarvan 130 aanvragen betrekking had den op jeugdigen 15 t/m 18 jaar. Ook de behoefte aan vrouwelijke arbeids krachten is zeer groot. In vrijwel alle bedrijfstakken bestaat goede tot ruime plaatslngsmogelijkheld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3