CHRISTELIJK Het blijvende in deze sterk veranderde wereld De Gerei. Kerken hebben voor kerkbouw f 75 niillioen nodig Aan de Vrije Universiteit op mmm/emmam dag drie promoties Niet vergeten een 2 ZATERDAG 5 MEI 1956 Kerkelijk leven in de provincie dreigt al te verlopen Voor de Geref. Kerken in Nederland zyn thans vijftig ker ken in aanbouw of in vergevor derde staat van planning. Daar naast bestaat er nog een dringende behoefte aan de bouw van hon derd andere kerken. Dit betekent dat er in een tijdsbestek tot on geveer 1970 circa voor f 75 miljoen moet worden geïnves teerd voor kerkbouw. Wanneer dit niet gebeurt zal de ene ge meente na de andere in de geïn dustrialiseerde gebieden verlopen. Met deze noodkreet richt De Stichting Steun Kerkbouw van de Geref. Kerken zich tot de leden en de kerkeraden van de kerken ten einde de zo nodige financiële steun te verkrijgen voor kerkbouw. Geref. Kerken art. 31 Weigering overheids- pensioen predikanten? De classis Hardenberg van de Oeref kerken onderh. art. 31 K O., heeft aan de Eerste Kamer een adres gezonden, waarin zij uiting geeft aan haar bezwaren tegen het wetsontwerp „algemene ouderdoms voorziening", zoals dit onlangs door de Tweede Kamer is aangenomen en thans aan de Eerste Kamer is voorgelegd. Adressante merkt op, dat onder deze wet alle ingezetenen des lands zonder enige uitzondering zullen vallen, dus ook de predikanten van deze kerken waardoor deze premieplichtig worden en uitkering mogen ontvangen. Deze regeling, aldus het adres, doorbreekt wat de kerken onderling ten aanzien van hun predikan ten hebben neergelegd in artikel 13 der kerkenordening, terwijl wat de emeritus predikanten betreft de zaak in artikel 11 der K.O. is geregeld. Adressante wijst aan de hand van verschillende Schriftuur plaatsen erop, dat het de roeping der kerken is, de volle last van de nooddruft van de predikanten, die „arbeiden in het Woord en de Leer" te dragen. Boek VAN DE DAG „Van de Oostzee tot de Kaukasus' door dr. Göran Schildt. Vertaling Gre ta Baars—Jelgersma en N. G. Visser. Uitg De Kern, Amsterdam. Met 20 foto's op kunstdrukpapier. TNE FINSE kunsthistoricus dr. Göran y Schildt, die o.a. aan de Sorbonne in Parijs studeerde en zwaar gewond werd in de FinsRussische oorlog, heeft nu een reis door Rusland gemaakt voor het Zweedse dagblad „Svenska Dagbladet" Het is een reisverslag van meer dan journalistieke waarde geworden een reisverslag van een schrijver, een'kunst kenner en een gerijpt mens. Het cultu rele aspect van de Sowjet Unie neemt na tuurlijk het grootste gedeelte van dit 150 bladzijden tellende boekje in beslag. De Russische architectuur, de onschatbare waarde in de musea, het sociale realis me m de schilderkunst en de culturele tradities van Leningrad, het is alles met grote objectiviteit beschouwd en met kennis van zaken geschreven. En als de schrijver iets vertelt over het maat schappelijke leven is hij ook objectief. Een prachtig verhelderend boekje van een kunstenaar. dreigt een gedesorganiseerd en vervallen kerkleven. Op sommige plaatsen vraagt men zich af of het uitblijven van hulp van andere kerken nu de zegen is van de autonieme van de plaatselijke kerk? De schuldvrije kerken dienen een lening te sluiten voor de Stichting. Een daalder per ziel per jaar is het minste wat gedaan moet worden om de situatie enigszins het hoofd te kunnen bieden. Christus kent geen rentenieren de keken, aldus de brief van de Stich ting Steun Kerkbouw. Mensen en feilen Mr. M. P. Th. a Th. van der Hoop van Slochteren wonende te Lunteren be reikte kort geleden de 80-jarige leef tijd. Hij was meer dan 40 Jaar hoofd bestuurslid van de Bond voor Evan gelisaties in de N.H. Kerk. waarvan de laatste tien Jaren voorzitter en enige tientallen jaren bestuurslid van thans onder Oegstgeest ressorterende zendingsverenigingen. HU is nog voor zitter der afdeling Nederland van de ...Morgenlandzendlng" (De Oction chrétienne en Orient") en hoofdbe stuurslid van enige christeUke filan tropische verenigingen. Hij woonde onlangs als oudste reünist het 60-jarig jubileum bij van de Nederl. Christen Studenten Ver. Op 82-jarige leeftüd is donderdag te Hoorn overleden ds. H. Buiskool, em. predikant der Ned. Herv. Kerk. Ds. Buiskool, die 8 augustus 1873 werd ge boren, diende de gemeenten van Koe dijk, Otterdum en Beetgum. In ver band met zün benoeming tot predi kant te Paramaribo kreeg ds. Buis kool op 1 oktober 1902 eervol ontslag. Op 1 december 1911 werd hg benoemd tot pred.-voorganger van de vereni ging „OeestelUke Bystand" voor het marinepersoneel te Den Helder, waar na in 1921 zyn benoeming tot vloot- predikant met standplaats Den Hel der volgde. Daarna stond hy nog te Noord-Zypc, Frederiksoord en Grost- huizen, Avenhom en Scharwoude. waar hem op 70-jarlge leeftyd emeritaat werd verleend. Predikant beoefent zelf geneeskunst Hij voelt niet voor artsen De Apeldoornse predikant S. van der B. is gisteren door de Apeldoornse kan tonrechter veroordeeld tot tweemaal 75 boete wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst. De predikant stond terecht wegens het feit. dat hij twee kinderen tegen betaling met kruiden van eczeem had trachten te genezen. Ver dachte zei tijdens de zitting, dat zijns inziens het werk van de medici waarde loos is, omdat deze behandelingsmethoden toepassen die op technische kunde zijn gebaseerd. Alleen als men hulp aan zieken ver leent omdat men daarvoor de gave Gods heeft ontvangen, zo betoogde hij, is zulks verantwoord. De medische wetenschap, aldus Van der B., maakt vele fouten, ge bruikt giftige chemicaliën en snijdt be paalde organen, zoals de schildklier en de blinde darm, die niet voor niets ge schapen zijn, weg. Van der B. meende, dat de wet verouderd is. Hij zeide zich van deze wet daarom ook niets te zullen aantrekken en rustig met zijn praktijken te zullen doorgaan. Advertentie in elk huisgezin: ggj genóést I MELODIE en WOORD der Ether golven ZONDAG 6 MEI 195« HUv< 9 45 Gram IKOR: 10.00 ..De open «Üüw C?us 1,0-30 Kerkdienst. pi.m. 11.30 Vr«. genbeantw; pl.m. 11.45 De Kerk In de spie- ZBn ntiPrS| caus" NCRV: 12 00 Orgeicon r? ,v«n Sr?m; 12 20 Apologie: 12.40 >0 TulpenraUy; 13 00 Nws en Kath '3 10 KRO-dansclub; 13.40 Boekbespr; 13.5a Gram. 14.09 Planorecital. 14.30 Fluit en pi?,no:JS,°°Klankb over het Friese land en 15.3 Hol Vesp NCRV 17.00 Geref I irkdic 16.30 -orlnthiérs. caus KRO: 19,45 Nws; 20.00 man; 20 05 De springplank: 20 25 Ï0.35 U bent toch ook van de Partii? c: oorsp; 21 50 Promenade ork en ivondgebed en liturg kal; 23 00 Nw 24 Hilversum II. 298 m. VARA: 8.00 Nws en postduivenber; 8 18 V h platteland; 8.30 Gevar progr: 9 45 Geestelijk leven, caus: 10.00 Mu il 10 Lichte'muz. AVRO: 12X0 Mil orkMlló Sportsplegel en postduivenber: 12.35 Even af rekenen. Heren!, 12 45 Orgelspel; 13 00 Nws; nekbesr 13.10 Get, 14 2" progr ttaaio Philharm 5.30 Madrigaal- uz: 16.30 Sport- VPRO: 18X0 Korte Ned Herv kerkd 19 00 V d kind: 19 30 De Zaaier, spel. Al 20 00 Nws; 20 50 Lichte muz; 20.50 Vo 2100 Lichte muz; 21.20 Hersengvm; 21.40 Cabaret; 22.20 Act: 22.30 Gram; 23.00 N\ 23.15 Rep; 23 50—24 00 Idem. Een i >ord de dat 8.15 Tulpenrally; 8.00 Nw uitsl; 9.00 V d 935 Waterst; 9.40 Mastklimmen; 10.10 Gram; 10 30 Morgendienst; 11.00 Gram; 1120 Gevar progr; 12.25 Voor boer en tuinder: 12.30 Land en lulnb meded: 12 33 Negro spirituals; 12 53 TulpenraUy 13.00 Nws; 13.15 Promenade ork en solist; 13 42 Gram; 14.05 Schoolradio; 14 35 Gram: 14 45 V d vrouw: 15.15 Gram; 16 00 Bijbellezing 16.30 ClavecMbelrecltal: 16 50 Gram; 17.00 V d kleuters: 17.15 V d jeugd; 17.30 Gram: 17.40 Koersen; 17.45 Rege nngsultz Rijksdelen Overzee- Mr H G Ver 23.40—24.00 Het VPRO; 10.00 Voor de'oude VARA: 10.20 Gevar 00 Ac- dag: 10. muz; 1100 Residentle-ork cord eon., rk en solist; 12.30 Land- :ded; 12.33 V h platteland: 12.33 Accordeoi stand; 13.20 Ors 14.00 Het grote minuten voor 1 17.00 Klarin. 13.15 V d 5 V d vrouw; 15.30 Zestig 16.30 Gram: 17.15 Kinderliedjes; 17.25 ork; 17 50 Mil 18 20 Act; 18-25 Lichte muz; 1 rz: 18.55 V d jeugd; 19.05 Pianor i Regerlngsultz Landb rubr: 1 j.c. uitgeroeid 2 Het machinaal n sloten; 20.00 Nws; 20.05 Dansn hangt aan de muur en het t ite muz; 21 35 1 certgebnuwork s; 23.15 Lichte sollat: 22.35 Gra Beroepingsiverk NED. HERV. KERK Beroepen te Akkesloot: L. J. van der Kam te Arkel. Gekozen door de Centrale Kerkeraad van Den Haag: dr. C. P. van Andel te Borne; wijkgemeente 20 zal dr. Van An del binnenkort in de vac. dr. W. J. de Wilde beroepen. GEREF. KERKEN Tweetal te Utrecht-West: dr. J. C. Gil huis te Watergraafsmeer i Amsterdam- Oost) en G. Meynen te Hilversum. Beroepen te Giessendam-Neder-Har- dinxveld: P. Joziasse te Ternaard (Fr.) Bedankt voor Amsterdam-West <6e pred. plaats): H. Sweepe te Leiderdorp. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Alphen aan den Rijn: J. Keunig te Barendrecht en M. S. Roos te Zwijnen echt. VAN HER EN DER Dinsdagavond 15 mei zal in de Wester- kerk te Amsterdam naar aanleiding van de Pinksterzendingsweek een in- terkerkeiyke zendingssamenkomst ge houden worden. Gesproken zal worden door prof. dr. J. H. Bavinck. zendings leraar aan de Vrije Universiteit en ds. H. Drost, Herv. predikant te 's-Graven- hage. Een koor van 500 zangers en een aantal koperblazers zullen medewer king verlenen. Maandag houdt te Utrecht de Geref. Theologische Studenten Vereniging Voetius haar jaariykse reunistendag in het C.S.B.-gebouw. Ds. S. Gerssen, Herv. predikant te Huizen houdt een lezing over De verhouding Kohibrug- geBarth, waarna discussie volgt. EEN WOOIÏD VOOR VAN- DAAG Alles heeft zijn uur Gisteravond hingen de vlaggen halfstok: dodenherdenking. En vandaag wapperen ze vrolijk in de wind: bevrijdingsdag; feest dag. Tranen en lachen in één etmaal tijds. „Alles heeft zijn uur en ieder ding onder de hemel heeft zijn tijd", zo zegt de Prediker. Dat is voor ons mensen, dikwijls moeilijk te verteren. „Die tijd om te we nen", waarover de Prediker spreekt, duwen we liefst maar zo ver mogelijk weg. Als het kan laten we de droef heid maar langs ons heen gaan in een krampachtig pogen om „de tijd van lachen" maar zo lang mogelijk vast te houden. En omgekeerd lijkt het de bedroef de dikwijls alsof hij nooit meer zal kunnen lachen. Want die leegte in het hart blijft zoals de stoel leeg blijft, waarin hij of zij, iemand van wie men zoveel hield, vroeger zat. Menigeen blijft zich krampachtig aan die droef heid vastklemmen. En toch be sluit de Prediker met deze op merking: „Alles heeft God voor treffelijk gemaakt op zijn tijd". Klem u daar liever aan vast. Wat God doet is welgedaan én in droefheid én in blijdschap mogen we Hem danken. Onze Hemelse Vader weet immers wat wij nodig hebben: droefheid op zijn tijd en blijdschap op zijn tijd. Voor eerst in nieuwe lokaliteiten hting laat de Vrije der inzicht van dr. Maurice in dit voor "VANDAAG is het voor ons 1: nsterdam. die doe de chemicus netelig probleem. pn vnik 8p hpvriidimr^dair Sinds haar oprichting laat de Vrije Universiteit te Amsterdam, die nog steeds niet over een eigen aula be schikt, haar promoties en andere aca demische plechtigheden geschieden in velerlei zalen en kerken. Gisteren maakte zij voor het eerst gebruik van de ruime en voor het doel geschikte lokaliteiten van de onlangs geopende gereformeerde Woestduinkerk te Amsterdam-West. In de faculteit der wis- en natuurkunde promoveerden dr. A. F. Harms en dr. M. J. Maurice, in de faculteit der geneeskunde ver wierf dr. A. C. Lit de hoogste acade mische graad. Des morgens verdedigde de heer Harms met succes zijn proefschrift met de onvertaalbare titel ..Synthesis and pharmacological properties of a series of substituted dimethylaminoethyl ben- zhydryl ethers". De promotor, prof. dr. W. Th. Nauta, schetste na de promotie in een persoonlijk woord van geluk wens de levensloop van de jonge doc tor: met ijver en nauwgezetheid heeft hij zich in zijn proefschrift bewogen op grenzen van biologie en chemie. 's Middags promoveerde de heer Maurice op een dissertatie over „The determination of sulphur and its com pounds in rayon". De promotor, prof. dr. E. van Dalen, waardeerde het hel- De eigen iveg van de jeugd Wf E leven in een ver anderde en zich veranderende wereld. De veranderingen zijn zo groot, dat alle voor gaande veranderingen, die het gelaat der we reld wijzigen, in bete kenis minder blijken. Wij zierl traditionele bindingen verloren gaan. Pessimistische cultuur beschouwingen leiden tot nihilistische levens opvattingen. Het bur gerlijk materialisme, dat gevoed wordt door de tegenwoordige hoog conjunctuur, duidt veel al op het ontbreken van geestelijke idealen. Offervaardigheid schijnt een schaars artikel te worden. De techniek, het fabriekswezen heeft op onze tijd haar stem pel gezet. De industria lisatie is een levens noodzaak voor de snel groeiende bevolking van ons land. En bij dit alles is het grootste probleem de ethiek van-het Christen dom. Met deze woorden ver tolkte vandaag ds. A. Hilbers predikant te En schede de problemen van de moderne jeugd, op de gecombineerde bondsdag van Chr. Geref. M.V.'s en J.V.'s te Amsterdam in de Ronde Lutherse Kerk gehouden. Drie predikanten resp. Gecombineerde Bonds dag van Chr. Geref. J.V.'s en M.V.'s ds. A. Hilbers. ds P. op den Velde-en ds. D. Bies- ma jr. spraken over het thema De eigen weg van de jeugd. Ds. Hilbers speT ciaal over wat verander de, ds. Op den Velde over, wat blijft en ds. Biesma over de toekomst van de jeugd. TN het kader van de 1 industrialisatie-program ma's noemde ds. Hilbers de menselijke verantwoor delijkheid en vrijheid als factoren, die de bijzonde re aandacht verdienen. Deze factoren zijn het im mers, die in de moderne onderneming aan de orde zijn. In de maatschappij van vandaag gaat het om de mens in het bedrijf. De vergaande deelarbeid dreigt de verantwoorde lijkheid op te heffen; me dezeggenschap noemde ds. Hilbers in dit verband in de bedrijven een dringen de eis. Zij biedt de moge lijkheid tot arbeidsvreug de ondanks de mechanisa tie. Maar behalve het pro bleem van de verantwoor delijkheid stelt de indus trialisatie ook de vrije tijdsbesteding als een vraagstuk aan de orde. Het verrationaliseerde mi lieu, waarin men dage lijks verkeert, laat niet na sterke invloed uit te oefenen op het geestelijke leven van de werknemer en daarmede ook op de besteding van zijn vrije tijd. Massificatie is ook een grote bedreiging voor de gezonde ontspanning. De kerk heeft hier de geweldige taak op te voe den tot verantwoordelijk leven. Zij brengt een on veranderde boodschap, maar zij moet die bren gen op een moderne wij ze, voor mensen, die een andere levensinstelling en een ander levensgevoel hebben dan de vorige ge neraties. Maar naast de kerk ligt hier ook een prachtig terrein voor ge zin, school en niet in de laatste plaats voor het verenigingsleven. T~)S. OP DEN VELDE schilderde de teleur stelling van de jongeren in deze wereld. Hij noem de de erfenis, die het voor geslacht ons naliet, nu niet direct een hartver- heugende. Deze eeuw ken de reeds twee wereldoor logen en men vreest voor een derde. Er is felle kri tiek op heel veel en dik wijls terecht. Het is jonge mensen ei gen min of meer luidruch tig te beweren, dat het anders moet en het ont breekt daarbij meestal niet aan zelfvertrouwen. Zelfs dominees hebben als ze pas beginnen, plannen om de hele wereld te bekeren en het veel en veel beter te doen dan hun voorgangers. Dat is niets nieuws, dat is een blij vend verschijnsel. Deze mentaliteit is niet modern, maar zo oud als de mens heid zelf. Ieder geslacht probeert zijn wereld beter te ma ken, maar ook ieder ge slacht wordt daarin teleur gesteld. Ieder geslacht moet tenslotte bekennen, we hebben het wel an ders, maar niet beter ge daan. Deze ontgoocheling hoort bij wat, blijft. Het volgende geslacht zal weer ernstige kritiek op ons hebben, aldus ds. Op den Velde. Maar bij de ontgooche ling zijn er ook nog ande re dingen, die blijven. Dat is God zelf, dat is de Kerk. Weliswaar zal ook in ie der mensenhart altijd het verzet tegen de God van alle genade blijven, maar daarvoor hebben we even als onze vaderen 300 jaar geleden het gebed nodig, dat bij iedere doopsbe- diening wordt uitgespro ken: O Heere, geeft, dat deze kinderen de Heere Jezus mogen worden in gelijfd en deel krijgen aan Uw geest, opdat Die ze leert U te vrezen. Voor de jeugd zal ook straks, wanneer zij vaders en moeders zijn geworden, bij het doopvont niets an ders te bidden overblij- Ds. Biesma riep in een bezielende toespraak de honderden jongens en meisjes op om ook voor de toekomst, niettegen staande alle problemen en grote geestelijke gevaren trouw te blijven aan Gods Woord en de belijdenis, daar er temidden van de ze bewogen tijd, die alle zekerheden in de crisis brengt geen andere weg ten Leven is. der inzicht van dr. Maurice de chemicus netelig probleem. Ten slotte kwam de heer Lit aan woord om z'ch te verweren tegen oppositie van vier hoogleraren tegen zijn dissertatie „Extrapyramidaal syn droom of situatief gedrag". Prof. dr. der Horst, Je promotor, schetste de verdediging van dr .Lit als een die zich kenmerkte door een voortreffelijk taalgebruik, dat men over het alge meen bij medici niet aantreft. Prof. Van der Horst zei voorts, dat in dit proef schrift gebroken is met verouderde op vattingen over zenuw- en geestesziek ten. De rector magnificus, prof. dr. D Nauta, besloot deze openbare senaats zitting met het uitspreken van het daar- 'oor gestelde votum. Prins Bernhard op Bondsdag van Chr. plattelands] ongeren Prins Bernhard is voornemens op 31 ïei a.s. in Utrecht een gedeelte van de bondsdag van de Christelijke plattelands jongeren bij te wonen en de congressisten 's middags toe te spreken. De bondsbijeen- komst, die wordt gehouden in „Tivoli", begin op woensdag 30 mei met een huis houdelijke vergadering van de C.B.P.B., Donderdagmorgen 31 mei vergaderen de C.B.P.B. en C.J.B.TB. afzonderlijk en spreekt voor de plattelandsmeisjes ds. d. Krift uit Ermelo. 's Middags komt n gezamenlijk bijeen. Dan spreekt Prins Bernhard en zal ds. Okke Jager een referaat houden. Op vrijdag 1 juni zullen de jongeren een tocht door de provincie Utrecht maken. KORT Volgens de bemanning van een Noors vissersschip zijn enkele Noorse vissers boten, die aan de grens tussen Noor wegen en de Sowjet-Unie visten, door Russisch patrouillevaartuig aangehou- en naar een Russische haven opge bracht. Verzoek mr. Dirkzwager Ook reactie van zijde van Vaticaan Ook van onofficiële Vaticaanse zijde is en opgekomen tegen de bewering van de Rotterdamse rechter A. Dirkzwager, dat de nieuwbenoemde bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen zijn burger rechten verloren zou hebben, doordat hij zonder voorafgaande toestemming v; Koningin „in vreemde staatsdienst' zijn getreden. Men verklaarde, dat de bisschop niet in dienst is van de paus diens hoedanigheid van soeverein van Vaticaanse staat maar als geestelijk hoofd an de roomskatholieken in de wereld liver godsdienstige aangelegenheden. De bisschoppen in Nederland worden door de paus benoemd uit drie candi dates Na de benoeming stelt de be trokken bisschop de Nederlandse regering daarvan officieel in kennis alvorens zijn functie te aanvaarden. Door eeuwen trouw zendt regering en Kamers manifest Samen met enkele andere organisaties heeft de stichting „Door de eeuwen Trouw" aan de regering en de leden der staten-generaal een manifest doen toekomen, waarin o.a. wordt verzocht: De eenzijdige opzegging door Indone- van de R.T.C.-overeenkomsten op de agendo van de alg. vergadering der V.N. te doen plaatsen. Invloed aan te wenden opdat zich in ït proces-Schmidt geen soortgelijke justitiële en politieke excessen zullen voordoen als in het proces tegen wijlen Jungschlaeger. De Indonesische regering uit te nodi gen, bij voorkeur via de V.N. de schul denregeling der fin.-econ. overeenkom sten voor te leggen aan het Internatio naal Gerechtshof. De wijze van deelneming door Indo- esië aan de Europese betalingsunie te herzien - in die zin. dat Nederland zich niet langer garant stelt voor de republiek Indonesië. Invloed aan te wend en opda t de Kon. Paketvaart Mij haar diensten ten be hoeve van de reoubliek Indonesië staakt en de aldus vrijkomende schepen te hu ren en te consigneren voor eventueel onmiddellijk geboden afvoer van Ne derlandse staatsburgers uit Indonesië. De versterking der Nederlandse strijd krachten in het verre oosten voor veilig stelling van Nederlandse burgers belangen in Indonesië. Advertentie ZETHAMETAn.v. VLAARDINGEN 15.11 rholen; 14.4 Schots ork 6 10 Caus 16 25 Ork co 7.55 Weerber. 18 00 Nws: 18.15 Caus; 18.2 port; 18.30 Gram; 19.00 Gevar progr* 19.3 !aus: 20.00 Ork conc; 21.00 Nws; 21.15 Caui 125 Hoorsp: 21.50 Idem 2? 4* Par! even 3.00 Nws en weerber: 23.08-23.13 Koersei Engeland, BBC Light Proeramme. 1500 e - "2.15 Lichte muz; 12.45 Ber; 13.45 V d kind; 14.00 V d v Veense muz: 15 45 Dansmuz; 16 1! Dagb; 16.30 Hoorsp; 17 58 Ber: seel: 18.15 Britse muz; 18.45 H< 21 00 V d jeugd: 21 45 Lichte -24.00 'rogr-ni «el, 324 m. 11 45 Gl 34 V d landbouwers: 12 42 Gram; 13 00 vs: 13.15 Gram: 14.00 Schoolradio; 15.20 k conc; 16.00 Koersen; 1602 V d ziekt 00 Nws: 17.10 Lichte mur: 17.45 Kind. deren: 18 00 Franse les: 18 15 Sopr en p 18.20 G-vt Grar rsoel: 210 20.(M Kui F'ert *kaleldn« 9. Hij deed zijn examen in een ongezellige zaal aan de Burlington Place, blij dat de opgaven niet zo moeilijk waren, doch beseffend dat tien tallen andere jongens daar net zo over dachten. Hij bofte in zoverre dat de wiskunde-opgaven welhaast een copie waren van die, welke mr. Yor- ke hem had laten oplossen en hij kwam er dan ook ruimschoots op tijd mee klaar, niet onte vreden over zichzelf, 's Middags stond hij netjes de houding voor een lange tafel, waarachter vijf al wat oudere heren in burgerkleding zaten, die geen oog van hem afhielden. Sommige van hun vragen leken hem al heel zonderling. „Hoe vaak poets je je tanden?" „Wat is de hoofd stad van Zweden?" maar de ogen bleven hem voortdurend aankijken „Wat wil je bij de Luchtmacht?" „Ik geloof, dat mijn aanleg me er geschikt voor maakt, meneer.... en mijn housemaster denkt er ook zo over. (Voldaan geknik achter de tafel). „Wat doe je in je vakanties?" „O, sport, meneer. Meestal teamsporten. Cric ket of rugby. Ik hou 't meest van rugby." (Tot op zekere hoogte was dat juist, maar hij had opeens de angst dat ze in Sprotborough naar hem zouden hebben geïnformeerd en dan van zijn stropen en van de windbuksen zouden heb ben gehoord. Maar dat was klaarblijkelijk niet het geval geweest, want ze straalden van vol doening). Toen hy naar buiten ging, had hij de over tuiging het er lang niet slecht te hebben afge bracht. (Later bleek dat hij van de 250 punten, welke bij een dergelijke ondervraging bereikt kunnen worden, er 235 had behaald, hetgeen maar zelden voorkomt). Toen naar de doctoren, ze keken in zijn keel. zijn ogen en zijn oren. sloegen op zijn knieën om reflexen te controleren, beklopten hem over al, lieten hem een kolom kwik in een buis om- DAN MAAR ZO! iigetehledenls van Douglai Badai hoog blazen en z'n adem inhouden. Ze luister den naar zijn hart en maten zijn bloeddruk. Toen dat achter de rug was. bestudeerde de man in de witte jas aandachtig alle papieren. „Ik zie dat je rheumatische koorts hebt gehad," zei hij toen. „Daardoor is je bloeddruk wat hoog geworden." Onthutst vroeg Bader: „Word ik daarvoor af gekeurd?" De dokter antwoordde: „Zo is 't nu ook weer niet direct, maar een hoge bloeddrpk is niet zo best voor het vliegen op grote hoogte. Kom over een paar weken terug, dan zullen we nog 's kij ken hoe 't ér mee staat. Ik zou je aanraden je al die tijd heel rustig te houden." Hij ging terug naar school en was een tijdlang een en al rust en kalmte. Toen weer naar Lon den, waar de dokter de klemband om zijn arm vastmaakte en oppompte Hij voelde dat zijn hart van spanning bonsde. De dokter krabde aan zijn kin. De seconden kropen voorbij. ..Ik zit erg in spanning," zei Bader. ..waarschijnlijk is dat van invloed" „Ja Met een resoluut gebaar klapte de dok ter de doos van de bloeddrukmeter dicht. „Hij is nog altijd aan de hoge kant. maar we zullen je goedkeuren Dat was een heerlijk ogenblik, maar toen be dacht hij opeens dat nog geenszins vaststond, dat hij met zijn examencijfers tot de beste zes be hoorde. Een week later kwam er weer een brief van het Ministerie van Luchtvaart en hij moest zich dwingen die rustig te openen. De droge," genummerde alineas in die brief vertelden hem, dat hij bij het examen vijfde was geworden, dat hij een beurs kreeg en zich in september in Cranwell diende te vervoegen, voorzien van een extra stel ondergoed, een bolhoed en toiletartike len. Geen hoogdravend proza heeft ooit zulk een opwindende uitwerking gehad. Maar mr. Yorke, ofschoor zeer in zijn nopjes, maakte de nuchtere opmerking: „Ik ben ontzag lijk blij voor je, Bader, maar denk er wel aan dat je in Cranwell twee jaar moet studéren!" Vol trots ging hij Dingwall zijn succes vertellen. „Naar wat ik van Cranwell heb gehoord," merkte Dingwall op, „hebben alle cadetten daar motorfietsen. Ik vind dat jij er ook maar een moest hebben als beloning voor je harde wer ken." Toen de jongen dit bescheiden afwees, hield de leraar niettemin aan en al gauw was Bader in het bezit van een tweede hands Douglas met liggende cylinders. Dingwal had er dertig pond voor betaald en alle dankbetuigingen met een lachje afgekeerd. Een paar dagen later liep de school leeg voor de zomervakantie en Bader nam afscheid van St. Andrew's. Voor hij wegging, inviteerde de directeur hem voor een kopje thee en zei langs zijn neus weg: „Wees vooral niet overmoedig en zorg dat je jezelf beheerst." In Sprotborough was zijn moeder wel trots op hem, maar ze was er volstrekt niet van over tuigd dat de R.A.F. nu wel zo geschikt voor hem was. Nu Derick naar Zuid-Afrika was ver trokken. ondervond Douglas thuis meer hartelijk heid en hij reageerde daar spontaan op. (WORDT VERVOLGD) ■yANDAAG is het voor ons land - volk de bevrijdingsdag. Nu elf jaren geleden kwam, voor een groot deel van ons land ook offi cieel en voor het overige deel niet minder materieel, het einde aan de donkerheid en druk, die zich zo lange tijd over ons hadden gelegd. In het boek van onze geschiedenis kon een wel zeer donkere pagina worden omgeslagen. Een nieuw hoofdstuk ving aan. Het is begrijpelijk, waaneer er zijn, die aan de donkere tunnel, waardoor wij als volk zijn gegaan, niet meer willen terugdenken. Er is aanvankelijk na de bevrijding een zekere hausse geweest in de literatuur over oorlog en verzet, mcar daarop is een reactie gevolgd. Het verleden had afgedaan; ons wachtte een andere tijd. Begrijpelijk is het. Maar niette min, hoe zouden wij de vrijheid, waarin wij weer leven mogen, beter kunnen waarderen dan door haar te stellen tegenover de smart en het leed. die toen in brede golven over ons volk zijn gekomen? P'ENMAAL uit de tunnel getreden in het licht, hebben wij ons af gevraagd, hoe dat alles toch moge lijk was geweest. Hoe was het mo gelijk, dat mensen dit mensen kon den aandoen? Geen wonder, dat ten gevolge van de ervaringen, in die jaren opgedaan, het mensbeeld in de crisis is gekomen. Hoe is het ter wereld mogelijk, dat mensen dit mensen konden aan doen? Deze vraag rees wel het meest klemmend, wanneer het ging om het fel oplaaiende antisemitis me. zoals dat onder onze vijanden van toen hoogtij vierde. Het anti semitisme, dat de harten had toege sloten en de hoofden beneveld, zó dat men zich volop wanen kon in een waanzinnige wereld. Het anti semitisme, dat, geraffineerd en bru taal tegelijk, zich keerde tegen tien duizenden van onze eigen landge noten en waaraan alleen uit ons land meer dan honderdduizend landgenoten ten slachtoffer zijn gevallen. Het is goed, dat wij ons voor ogen blijven stellen wat er in die jaren is gebeurd. Het is goed, dat wij blijven bedenken, dat dit dan toch maar mogelijk is geweest. Men heeft overwogen, hoe dit alles psy chologisch te verklaren zou zijn. Dit kon dan aanleiding gëven tot belangwekkende studies; intussen, het belangrijkste is, dat het moge lijk is gebleken. J^IT is het wat ons ter verdieping onze zelfkennis dan ook altijd voor ogen moet blijven staan. De mens, ook de mens van onze dagen, heeft geen reden zich te ver hovaardigen. Daarvoor is deze blad zijde uit de geschiedenis der wereld tè donker en tè beschamend. Vandaar ook dat wij juist vandaag menen goed te doen, de aandacht te vestigen op een dezer dagen af gekomen afzonderlijke herdruk uit het bekende standaardwerk „Onder drukking en Verzet" (Van Loghum Slaterus, Arnhem, en J. M. Meulen- hoff, Amsterdam). Het is het hoofd stuk uit dit standaardwerk, dat be trekking heeft op het de Joden aan gedane leed: „Kroniek der Joden vervolging", door mr. Abel J. Herzberg. De herverschijning in deze vorm van dit aangrijpende hoofdstuk uit het belangrijke geschiedwerk li voor onszelf aanleiding geweest, heel dit droeve relaas van smartelijke erva ringen nog eens opnieuw op ons te laten inwerken en onder het lezen wordt men geschokt en bewogen. Zo er in de kleur van zwart nog enige gradatie mogelijk is, dan is wat de Joden is wedervaren wel het meest donkere dat in de mense lijke verbeelding zich denken Iaat. Het is aan ons allen, dit nimmer te vergeten. ^OGMAALS vandaag is ons hart dankbaar gestemd om de vrij heid. die ons werd gegeven. Vrijheid betekent bevrijding. En deze bevrij ding betekende voor ons, die dit alles mochten overleven, «-een natio nale verlossing uit ellende en ver driet. Mogen wij ons door onze houding deze vrijheid steeds weer zien te verwerven en mogen wij daaraan steeds weer inhoud weten te geven. Russische kerkelijke leiders naar V.S. Op 2 juni zullen acht protestantse en orthodoxe kerkelijke leiders uit de Sowjetunie in de V. S. aankomen voor een bedoek van tien dagen. De Russische kerkelijke waardigheids bekleders zullen de gasten zijn van de National Council of Churches. De Russen zullen een rondreis maken „om zich op de hoogte te stellen van het Amerikaanse protestantisme en de Amerikaanse levenswijze" Leider van de Russische delegatie is metropoliet Nicolai van Moskou, hoofd van de afdeling buitenlandse aange- egenheden van de Russisch-orthodoxe kerk De delegatie omvat leiders van vier Christelijke gemeenschappen, die in de Sowjetunie werkzaam zijn. de Russisch- orthodoxe. de Armeens-orthodoxe. de Lutherse en die der Baptisten. Geen der delegatieleden is ooit in de V. S. geweest.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 2