Mcrnwc £tihsrl)c (Utruranl Nederland vierde heden zijn elfde bevrijdingsdag Weer tal van nieuwe treinen en betere verbindingen Amerika wil sterkste defensie ter wereld hebben ZATERDAG S MEI 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ABONNEMENTEN: 7.per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. Postrekening: 58936. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasticfi Is gbeblmn tnyn bert ia tcghenspocf Zevenendertigste jaargang No 10644 Chr. jeugd naar Houtrust ZIE PAGINA 11 Vlaggen, bloemen en de zon \7ANDAAG heeft Nederland de vlaggen uitgestoken, fier en blij en feestelijk. Schoner en jonger dan ooit heeft het land zich getooid. Achter Hollands duinen schieten de kleuren van de hollenstreek uit. en de Betuwe toont haar prille bloei. Met de eerste volle weelde van de voorjaarsbloemen hebben wij gisteren de doden geëerd. Vandaag mo gen wij denkend nog aan hun offer de vrijheid vieren. Minder groots dan vorig jaar, de 10e bevrijdingsdag toen overal 't werk stil lag en er vele plechtigheden waren georganiseerd maar daarom niet minder feestelijk, is in stad en land het feest gevierd. Het werd in geluid door de klokken van alle to rens, het werd pas goed door de over vloed van zonneschijn op deze schit terende vijfde mei. De meidagen 1956 zullen in de jai voortleven als de dagen van het Nationaal Monument, dat gistermiddag door K< gin Juliana is onthuld in het hart Nederland, op de Dam te Amsterdam blanke zuil is zinnebeeld van onze Van der Heem. Dividendvoorstel 9 (9) pet gewone en 4 (4) pet op prioriteits aandelen; winst 3,2 (2,8) min; w.v. af schrijving ƒ1,63 (1,47) min, extra-afschrij ving ƒ12.154 (343.968), belastingen ƒ550.000 (365.000); i.v.m. belangrijke vroegere extra-afschrijvingen in vroeger jaren, thans extra-afschrijving beperkt, doch 453.371 toegevoegd aan alg. reserve, die stijgt tot ƒ1 min; boekwaarde thans 31 pet van aanschafwaarde; zuivere winst ƒ614.667; marktpositie gunstig. doch waarschuwing tegen kostenstijging; order portefeuille zeer ruim; voortgezette groei verwacht; ondanks gedaalde radio-omzet ln Nederland omzet v. d. Heem uitge breid, voornamelijk dank zij uitvoer en afzet van Solex; aanzienlijk grotere vraag naar televisie verwacht; afzet geheel be paald door personeelsuitbreiding en fi nanciering; liquiditeit verbeterd door hyp. krediet en door vreemde middelen; geschil uit bezettingstijd bevredigend op gelost. Stichting Hulp aan onze Mensen in Indonesië wordt geliquideerd; liquidatie commissie benoemd. vrQding: verdrukking en leed, pfjn troost, triomf en vrijheid. Nederland heeft eindelijk zijn nationale monument, en dat alleen al maakt de bevrijdingsfeesten van 1956 zinrijk en waardevol. Salk-vaccin wordt in Rüsland gebruikt Rusland zal het Salk-vaccin tegen kin derverlamming gaan toepassen, daar men het volste vertrouwen in de gunstige re sultaten heeft. Het vaccin zal ln de Sowjetunie zelf geproduceerd worden, aldus is door Ra dio Moskou bekend gemaakt. Sukarno te Washington. Ontvangst op 16 mei zal met volledige militaire eer bewijzen geschieden. Hij zal in staatsie naar het Witte Huis rijden. Op zijn terugreis uit Amerika, waai hij 14 mei hoopt aan te komen, wil Su karno volgende maand vijf dagen blijven in West-Duits'land>, een onbekend aantal dagen in Zwitserland en zeven dagen Italië. De mogelijkheid bestaat, dat hij Engeland bezoekt. Thailand. Economische missie giste ren op Schiphol aangekomen; begroet door min. prof. dr. J. Zijlstra; leider Thai- landse min. v. economische zaken, gene raal Siri Siriyodhin; doel handelsbetrek kingen nauwer aan te halen; Ned. uitvoer Thailand in 1955 ƒ65 min; min. gecondenseerde melk; Ned .invoer 35 min., rijst en hout; heden bezoek aar Werkspoor; later instituut voor zuivel industrie te Ede. Philipstelecommunica- tie te Huizen, welke bestellingen vooi Thailand uitvoert; dinsdag Den Haag; i mei vertrek naar Kopenhagen. Met ingang van zomerdienst (3 juni) is derde klasse vervallen Met ingang van de zomerdienstregeling 1955 van de Ned. Spoorwegen, die op 3 juni zal worden ingevoerd, zullen in alle treinen dus niet zoals tot nog toe alleen in de binnenlandse maar ook in de internationale treinen slechts twee klassen zijn: de le en de 2e klasse. De 3e klasse vervalt derhalve in alle treinen. Doordat het wijzigen van de klassebordjes enige tijd vraagt, zal niet onmiddellijk de nieuwe 2e klasse overal als zodanig zijn aangegeven. QNTROERING in het hart van Nederland: op de Dam te Amster dam is het nationaal monument, ter nagedachtenis der gevalle nen, onthuld. De hoge, blanke zuil siert dit stadsbeeld, overbekend aan welhaast iedere Nederlander. Geheel links het Koninklijk palels en Je Nieuwe Kerk, van waaruit de kinderen met de urnen over het vrijgehouden pad naar het gedenkteken liepen. De urnen zfln geplaatst In nissen aan de achterzijde van de halfronde muur. Voor iedere provincie wappert daar de eigen vlag. De tribune met de Koningin, de Prins en de prinsessen Irene, Margriet en Marijke staat links, voor de cirkelvormige treden. Vandaag in ons' ZONDAGSBLAD JjjET ZONDAGSBLAD bereidt u deze week voor op de vakan tie. Onze verslaggevers hebben ver schillende mogelijkheden belicht van het besteden van uw vakantie. In een bugalow, op het water of ergens in pension op de Veluwe. Er zijn nog meer mogelijkheden en daarop komen wij wellicht in latere zondagsbladen nog eens terug. Al hebt u uw eigen plannen al gereed, het is toch nog wel aardig om daar- 9 ln ons kort verhaal wordt her innerd aan de meidagen van 1940 en onze medische mede werker belicht de ziekte, die oorzaak werd van Mozarts dood. De radiorubriek heeft ook weer haar vaste plaats teruggekregen op deze pagina. 9 Onze redactrice van Blad Zij ging op bezoek bij de presiden te van een meisjesbond en daar over schreef .-een interessant verhaal. Op de pagina voor de dames zijn trouwens weer ver schillende attractieve bijdragen bijeengebracht. 9 Een Zuidfrans dorp gezien door het oog van de kunstschilder vormt het hoofdmotief van onze culturele pagina. Ook daarin dus al een zekere vakantiestem- 9 Aan de theoloog Karl Barth wordt een beschouwing gewijd op de bladzij Geestelijk Leven door dr H. Berkhof en op deze pagina vindt men voorts de ge bruikelijke vaste rubrieken. Ten slotte: de jeugd- en ont spanningspagina, met de grote puzzel, de schaakrubriek, de jeugdproblemen en de rubriek voor de kleintjes. In het algemeen zullen slechts op de Express' (oude) rijtuigen en afdelingen 2e klasse bordjes ,.1" zijn aangebracht; de voor lopig niet met een klassecijfer aange duide rijtuigen en afdelingen betreffen alle de nieuwe 2e klasse. Ook voor som mige plaatsbewijzen is een plotselinge overschakeling van 3e en 2e naar 2e en le klass- niet mogelijk. Daarom is be paald, dat van 3 juni af plaatsbewijzen, die geheel of gedeeltelijk in een groene kleur zijn uitgevoerd, geldig zijn in de le klasse, ook al dragen zij de aanduiding „2. kl." Plaatsbewijzen in een bruine kleur, alsmede weekkaarten, zullen gel dig zijn in de 2e klasse, ook al dragen zij de aanduiding „3. kil." Voor het eerst sinds 1953 wordt op twee baanvakken de elektrische exploitatie nieuw ingevoerd, namelijk op de lijnen" EindhovenVenlo en GoudaAlphen aan den Rijn. Op 3 juni wordt het station Amster dam Sloteirdijk in dienst gesteld. Hier zullen stoppen: de treinen over Haarlem naar en van Uitgeest (Alkmaar) en de treinen naar en van Zandvoort aan Zee, alsmede enkele treinen in de richting Leiden. Enkele middagexprestrelnen Groningen- Leeuwarden - Enschede - Amersfoort-Rot- terdam-Den Haag-Amsterdam zullen ge durende de zomerdienstregeling ook op zondagen rijden. Voorts zijn verscheidene nieuwe trei nen aan de dienstregeling toegevoegd, o.a. naar Limburg, Brabant en Zeeland. Internationaal De Holland-Italië-Express ls in het seizoen spoedig overbelast door reizigers van en naar steden als Oberhausen, Duis* burg, Düsseldorf, en zal daarom van 14 juli tot 2 september voor deze reizigers zijn uitgesloten. Voor hen loopt in die periode een voortrein AmsterdamKeu len v.v. zonder D-treintoeslag. Voor het eerst onder de naam „Schwei- zer Nachtexpress" zullen wederom twee treinen rijden met rijtuigen le en 2e klasse Interlaken en Konstanz en een daaprijtuig 1,2 kl tot Basel. Tussen Amsterdam CS en Frankfurt am Main zal een nieuwe trein gaan rijden, de „Rhein-Main", een Duitse dieseltrein le klasse. De „Austria-Express" met doorgaande rijtuigen naar Innsbruck, Wien, Bad Aussee en Graz krijgt een nieuw rijtuig naar Rijeka; de „Loreley-Joegoslavië- ordt uitgebreid met een rij tuig naar Beograd. De treinen Hoe'- van Holland-Keulen en Kassei-Bad Wildungen heten voortaan „Ruhr-Express". Tanker in Kanaal (na aanvaring) in brand gevlogen De Noorse tanker Erling Borthen is ii iet Kanaal tijdens een dichte mist ir botsing gekomen met het Liberiaansi schip Santa Rosa. De tanker vloog na di invaring in brand. De uit 40 koppen bestaande bemanning is in zee gesprongen en naar men neemt door naburige schepen gered. De tanker is door een Franse sleepboot op sleeptouw genomen. Even eerder ren het Portugese motorschip Belas de Britse stomer Mahronda met elkaar in botsing geweést. Het-Britse schip moest op sleeptouw genomen worden. De Por tugees kon op edgen kracht verder. Er zijn geen slachtoffers. Mevrouw Jungschlager in Nederland Mevrouw G. JungschlMgerGeurkens, de weduwe van de heer L. N. H. Jung schlager, is gisteravond kwart voor negen met het K.L.M.-toestel uit Djakarta in Nederland teruggekeerd. Overeenkomstig haar wens is aan haar aankomst geen aandacht besteed. Nederlandse gezant in Cuba overleden De Nederlandse gezant in Cuba, jhr. Gerard van Swinderen, is gisteravond overleden aan een hartaanval. Jhr. Swinderen is 49 jaar geworden. De vaart had hedenmiddag plaats. De overledene laat een vrouw en twee kinderen achter. De kinderen wone Nederland. van Swinderen was sinds twee maanden in Cuba als plaatsvervanger v eigenlijke gezant, jhr. Van Panhuys. Waf zullen de mensen genoten hebben, die vandaag bij het bloemen corso in de bollenstreek zijn geweest. Van de pracht onzer bloemen, het nieuwe leven aan de bomen, het blauw onzer luchten en de koes terende warmte der voorjaarszon. Deze wagen reed vandaag mee in een prachtig corso. Een origineel idee: schildpad met uil op de rug. Foto N. van der Horst Aanbod verviel, zei Djakarta Volgens welingelichte kringen te Dja karta wordt het Indonesische voorstel aan Nederland om ambassadeurs uit te wis selen met meer van kracht geacht. Het was vervat in een nota van de Indonesi sche regering van 3 maart, dooh sinds dien zou de toestand aanzienlijk zijn ge wijzigd. Het door het Indonesische par lement aangenomen wetsontwerp tot ver breking van de unie tretot ook het hand vest van de soevereiniteitsoverdracht in. waarna Indonesië zich sinds 17 augustus 1945 soeverein beschouwt ook over Nieuw- Guinea. Men will nu in dit licht de di plomatieke betrekkingen met Nederland beschouwen, zo zegit men. Enige parlementsleden hebben bepleit de vestiging van diplomatieke betrekkin gen met Ned. uit te stelten tot dat Ne derland Nederlands Nieuw-Guinea aan Indonesië overdraagt. De woordvoerder van de Nederlandse ambassade te Djakarta heeft verklaard; dat de Nederlandse regering bij haar be sluit om het hoge commissariaat in een ambassade te wijzigen geen andere be doeling heeft gehad dan aan de Indonesi sche wensen tegemoet te komen. Achttien maanden dienstplicht voor de Duitsers Bonn, 5 mei De Westduitse Bondsdag heeft debat van negen uur met handopsteking zijn goedkeuring in eerste lezing gehecht aan de instelling van een dienstplicht 18 maanden voor de Duitsers. Minister Blank zeide, dat het dienst plichtig leger 500.000 man zal omvatten, dat is 1 procent van de Westduitse bevol king. In Frankrijk is 2 procent van de be volking onder de wapenen. De Bondsdag heeft verder een zesjaren plan ter financiering van 1,8 miljoen goed kope woningen goedgekeurd. Vlissingen wordt weer Transatlantische haven President Eisenhower V.N. kunnen economische hulp verlening niet overnemen WASHINGTON, 5 mei. PRESIDENT EISENHOWER heeft zijn diepe teleurstelling uitgesproken A over het mislukken van de Londense ontwapeningsconferentie. „Dit is te wijten aan de onverzettelijke houding der Russen," aldus de Ameri kaanse president. Amerika zal in geen enkel opzicht ontwapenen, zolang het geen controle heeft op de bewapening der Sowjetunie. ontwikkelde gebieden, meende president, dat hulpverlening door de Verenigde Sta ten niet vervangen kan worden door hulpverlening van de Verenigde Naties, omdat hieraan aütij'd politieke aspecten zitten. De steun van die Verenigde Staten, waarvoor Eisenhower een krediet van 4,9 miljard dollar aan het Congres heeft gevraagd houdt de uitvoering van een minimum programma voor steun aan de vrienden van de V.S. 4n. Eisenhower zeide, dat hij de instelttdng overweegt van een commissie, die een politiek van hulpverlening, op langere termijn moet bestuderen en voor 20 ja nuari 1957 hierover rapport moet uitbren gen aan het Congres. Naar aanleiding van de verklaring de Amerikaanse minister van defensie. Wilson, dat Amerika achter is ten ziohte van de Sowjetunie wat betreft de produktie van intercontinentale bommen werpers merkte Eisenhower op, dat de Verenigde Staten een andere organisatie der deferable hebben, Amerika heeft de sterkste marine ter wereld en overal voor bommenwerpers, zodat het niiet afhankelijk is van de intercontinen tale bomenwerpers. De Verenigde Staten zullen niet dul den, dat zij een achterstand orweraohid'lig wie ook hebben. Voor ontwapening ie het een eerste vereiste, dat wederzijdse inspectie kan plaats hebben, aldus Eisenhower. aanzien van de hulp aan minder- (Van onze correspondent) VLISSINGEN, 3 mei VHssingen wordt wederom opgenomen ln het Trans atlantische scheepvaartverkeer. Op 14 mei zal de Italiaanse scheepvaartmaat schappij Fratelll Grimaldi in Genua uit Vlissingen haar nieuwe lijndienst Noord-EuropaMldden-Amerika openen. De schepen zullen twee tot vqf ligda gen in Vlissingen hebben. Gemiddeld heeft men een bemanning van 200 koppen aan boord, zodat vooral de middenstand een opleving tegemoet kan zieu. De Italiaanse scheepvaartmaatschappij zal alleen het passagiersvervoer ter hand =n en derhalve geen vracht laden of n. Deze verbinding van Vlissingen Mldden-Amerika wordt door velen gevoeld als een compensatie verdwijnen van de Stoomvaartmaat- ichappij „Zeeland" uit Vlissingen. Brandende auto hield verkeer vijf uur op Gisteren raakte op de rijksweg Nijme- en-'s-Hertogenbosch een Engelse leger truck ln brand. De chauffeur bracht zijn voertuig aan de kant van de weg tot stil stand en wist zich in veiligheid te stel len, doch hei vuur sloeg over op de naast de weg liggende bos- en heidestroken. De brandweer slaagde er echter in het spoedig te blu»en. Het verkeer op de weg moest gedurende vijf uur over ecundaire wegen worden omgeleid. Tegenstander Rhee in Korea overleden De sterkste tegenstander van president thee voor de op 15 mei te houden presi- lentsverkiezingen in Korea. P. H. Shi- ileky. is vanmorgen aan een hersenbloe ding overleden. Onenigheid tussen Arabische staten Een Jordaniër werd op de grens vai Israël en Jordanië gedood, toen een Is raëlische patrouille een groep Jordaanse infiltranten ontmoette, zo wordt uit Jeru zalem gemeld. De reis van Hammarskjöld heeft tussen de Arabische Staten felle woorden van kritiek ontlokt. Libanon verwijt Syrië ten slotte toch onvoorwaardelijk te hebben toegestemd in het „staakt het vt Syrische premier Ghazzi heeft in de hoofdstad van Libanon, Beiroet, een lang durig onderhoud gehad met zijn collega daar om dit te verdedigen. Syrië zal op „zuiver commerciële basis' honderd tanks, 25 jagers en honderd ge vechtswagens plus hoeveelheden geweren munitie ontvangen. Pas nadat het rapport van Hammar skjöld door de leden van de Veiligheids raad bestudeerd is. zal bekend worden welke beloften precies gedaan zijn door de staten, die betrokken zijn bij het Is raëlisch probleem. Soc. Unie en C.P.N. gaan samenwerken De besturen van de Communistische Partij en de Socialistische Unie zijn op een gisteren gehouden vergadering over eengekomen, zich te onthouden van we derzijdse aanvallen op elkaar. Een uitla ting in De Waarheid van 14 februari, die door de leiding van de Soc. Unie als be ledigend werd opgevat, wordt door het bestuur van de C.P.N. betreurd en terug genomen. Beide partijen hebben besloten „in eer geest van zakelijkheid te zoeken naai oplossing van de tot heden tussen socia listen en communisten bestaande strijd vragen op grond van het Marxisme-Leni- nosme", en zij zullen de tussen hen be staande geschillen in redelijkheid be spreken. In De Waarheid zal een discussieru- briek worden geopend, waarin de Socia listische Unie en anderen hun opvattingen kunnen toelichten. De „geest van vijan digheid van het verleden" wordt verwor- de Soc. Unie heeft besloten geen kandidaten te stellen voor de komende Kamerverkiezingen. Dit om te komen tot „de eenheid van de arbeidersklasse en alle politiek links-georiënteerden in Nederland". Aanhoudend mooi weer Op de Atlantische Oceaan bewegen zich enkele storingen rond een centraal lage drukgebied. waarvan het centrum 1000 km ten westen van Schotland ligt. Het frontensusf van een van deze sto ringen trok met wat regen over Ier land en Schotland. Uit het zeegebeid bij Newfoundland trok een volgende depressie naar het zeegebied ten noor den van de Azoren. De depressies laten echter het Europese hogedrukgeb ied onaangetast, zodat in ons land op aan houden van het zonnige en warme voor jaarsweer kan worden gerekend. John Graham ter dood veroordeeld De jury van de rechtbank te Denver heeft het schuldig uitgesproken over John Graham, die ervan beschuldigd is een tijdbom te hebben geplaatst In het vlieg tuig, dat zijn moeder met 44 andere passa giers, vervoerde. Graham had vlak voor het vertrek van het vliegtuig een verzekering van 37.500 dollar op het leven van zijn moeder ge sloten- De rechter sprak na de verklaring van de jury het doodvonnis uit. De verdeddgers van Graham hebben verklaard in hoger beroep te gaan. Hoogste vuurtoren ter wereld Het Empire State Building te New York heeft voor de eerste maal vier draaiende schijnwerpers ontstoken, die ten behoeve van de luchtvaart op het gebouw zijn aangebracht. Het gebouw is daarmee de hoogste vuurtoren ter wereld geworden. Bij helder weer kunnen 's nachts de licht bundels in zeven Amerikaanse staten wor den waargenomen. Voor vliegtuigen is het licht tot op een afstand van bijna vijfhonderd kilometer zichtbaar HET WEER E\ EUROPA i si II 51 sï «s zzw zzw wzw wzw windstil •.v:r.dst:l windstil NNW windstil windstil s ill ï'1 X33 T.1 WEERBERICHT Warm weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog, zonnig warm weer met weinig wind. In het bin nenland vannacht hier en daar mist. Aan de kust ook morgen overdag plaatselijk mMmMw bij wind uit zee. (Opgemaakt te 11.15 uur.) Zondag: zon 5 03—20.15 uur; maan 2.57— 15.37 uur. Maandag: zon 5.01—20.17 uur; maan 317 —16.50 uur. Op 10 mei: nieuwe maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1