KARL BARTH 'Bij de zeventigste verjaardag vari de theol oog GODSDIENSTIG WE HADDEN WILLEN BLIJVEN uiMAUhumm R.abb om, blijf bij ons ZONDAGSBLAD ZATERDAG 5 MET 1956 (door dr. H. Berkhof, rector Theologisch Seminarium der Nederl. Hervormde Kerk) Donderdag 10 mei wordt de wereldberoemde Zwitserse theoloog Karl Barth te Bazel zeventig jaar. Het feit dat we daarbij stilstaan in een Nederlands dagblad dat naar verhouding maar heel weinig vakgenoten van Barth onder zijn lezers telt, zegt op zichzelf al heel j veel. Er moet dan met deze man wel iets bijzonders aan de hand zijn. Dat is inderdaad zo. Men is het er in alle kerken en theologische richtingen wel zo ongeveer over eens, dat Barth de grootste theoloog van onze tijd is. Een werk als zijn „Kirchlidhe I Dogmatik'', waaraan hij nu ruim 25 jaar met steeds groter concentratie j werkt en dat reeds tien dikke delen I omvat, is van 'een denkkracht en vormgeving als in de kerkgeschiede nis op zijn best eenmaal per eeuw I voorkomt. Het gehalte van dit werk en van vele andere werken heeft de aandacht op Barth gevestigd ook ver buiten de grenzen van kerk en theo logie. Waar deze man van wereld- J naam tevens welbewust tot de gere- I formeerde of hervormde confessie j behoort, is er ook voor protestants- christelijk Nederland alle aanleiding om belangstelling voor hem te heb- ben. Toch pleegt de naam Barth in onze kringen lang niet. altijd reac- ties van belangstelling en bewonde ring op te roepen. Integendeel. Hoe j komt dat? STUDEERKAMERMAN? I Velen laat de naam Barth onver schillig. Ze houden hem voor een 1 studeerkamerman, die zich met de bekende theologische „haarkloverijen" bezig houdt, waar je „in de praktijk toch niks me^begint". Dat is een \Wtgissing. De theologie van Barth is in hoge mate een praktische zaak geble- I ken. De kerkelijke te genstand in Duitsland I tegen het Hitler-regiem j werd voornamelijk door zijn theologie geïnspi- i reerd, zdals blijkt uit j de belijdenis van Bar men. Later gold dat zelfde voor de houding der kerken in vele lan- j den tijdens de oorlog. Barth steunde hen bovendien met zijn bekend ge- i worden brieven en beschouwingen. 1 De opleving van kerk en theologie in j Zwitserland, Nederland, Frankrijk, Hongarije, Duitsland, Denemarken, l Japan enz. enz. is niet zonder hem te denken. En ook in de vragen van het na-oorlogse leven (Duitslands schuld. I Oost-West e.a.) heeft Barth leiding I gegeven. MOEILIJK? Anderen klagen, dat Barth moei lijk is. Natuurlijk eist het begrijpen van zijn boeken behoorlijke scholing Toch zijn zijn boeften gemakkelijker te lezen dan die van vele andere, vooral Duitse, theologen. Zijn stijl is van grote helderheid, gedragenheid en schoonheid. Ik ken vele niet-theo- logen die ziin dogmatiek geregeld lezen. En zijn kleinere geschriften zijn nog meer verbreid. Maar het is een feit, dat Barth een lange ontT wikkeling heeft doorgemaakt en nog j steeds doormaakt. Hij heeft lang en zwaar moeten worstelen, eer hij het zo duidelijk kon zegden als hij nu doet. Vandaar dat velen, die Barth te spoedig wilden typeren en van een etiket voorzien, meestal aan de hand van een zijner eerste boeken, een uitleg van de Romeinenbrief, de Dlank grondig hebben misgeslagen. Veel voorlichting over Barth is daar door achteraf waardeloos gebleken Barth is vanuit allerlei eenzijdighe den tot een steeds groter diepgang, volheid en evenwichtigheid in zijn denken gékomen. Is hij dan telkens zo veranderd? Zelf heeft hij eens op die vraag geantwoord: ik ben als "en wandelaar, die zelf niet veran dert, maar het landschap ziet wis selen. iiij heeft het besef, uit de Schrift telkens nieuwe ontdekkingen te doen GEVAARLIJK? Velen vinden Barth rondweg ge vaarlijk. Als men hun echter vraagt waarom, krijgt men vaak tegenge stelde antwoorden. Volgens de één is Barth de vader van de politieke doorbraak en levert hij de kerk aan de wereld uit (aldOs velen in Ne derland). Volgens de ander snijdt Barth, die zulk een nadruk legt op vaders en de reformatoren. Het is tevens geworteld in een karakter van wonderbare mildheid en humor. Zijn bevrijdende zelfkritiek, zijn gave tot imiteren, zijn hartstocht voor de mu ziek van Mozart, zijn belangstelling voor zijn talloze vrienden en studen ten ook dat alles moet men be denken, als men zich afvraagt waar aan deze hoge en eenzame denker zijn gezag en invloed heeft te dan ken. En hoe men ook over hem oor deelt, niemand kan ontkennen dat zijn werk de christelijke kerk en de universiteitstheologie in brede lagen heeft gebracht tot een nieuw denken vanuit de Schrift en een nieuw ge loof in de zaak die de kerk in de wereld heeft te vertegenwoordigen. Onze wens voor de zeventigjarige en voor zijn talloze lezers, is dat het hem vergund mag zijn zijn grootse dogmatiek te voltooien en ons juist over het nog resterende thema, de Voleinding, uit de Schrift nieuw licht te schenken. j Kentering in Z.-Afrika over de rassenvraag? i „The Christian Century" maakt mel ding van een in januari van dit jaar I verschenen boek van de hand van Dr. B. B. Keet, in Kaapstad, dat tot titel draagt: „Afrika, waarheen?" De schrij- ver is, zo njeldt het Amerikaanse blad, president ,,van het seminarium dei- Nederlandse Kerk". Een verdere aan duiding, welke Nederlandse Kerk dit I zou zijn, wordt ons onthouden. Maar, aldus het blad, vanwege deze positie zijn de opmerkingen, die de schrijver maakt dubbel van betekenis. Hij ver oordeelt nl. elke apartheid als een ver zuim van onze christelijke plichten, die van ons vergen, dat wij niet alleen met gelijkdenkenden en met hen, die van ons ras zijn en van onze sociale posi tie, zullen samenleven, maar dat wij vooral ook met hen, die door het lot niet bevoorrecht zijn als wij, contact opnemen en hen helpen zullen hun lasten te dragen, zodat ook zij een menswaardig bestaan kunnen bereiken. Dr. Keet neemt het zijn eigen kerk kwa lijk. dat zij dit ten aanzien van de ge- kleurden niet doet. Hij wijst elke po ging van de hand om de apartheid bij bels te rechtvaardigen. ,,De Heilige Schrift trekt geen scheidingslijnen tus sen de rassen. Zij wijst mij ieder als mijn naaste aan met wie ik daarom het Woord Gods en die elk „aankno pingspunt" verwerpt, juist de ban den tussen kerk en wereld door (al- qus een zeer algemene kritiek bui ten Nederland, speciaal in Roomse en Amerikaanse kringen). Of op meer theologisch terrein: volgens de één accentueert Barth Gods heilig heid ten koste van zijn genade, vol gens de ander juist precies omge keerd. In al die kritiek steekt een stuk waarheid; maar ook niet meer dan eén stuk. "In deze tegengestelde kritieken weerspiegeld zich het mach tige evenwicht van motieven dat Barth in zijn theologie heeft weten te bereiken, een evenwicht waarvan het reeds nu duidelijk i§ dat bijna niemand noch van zijn medestanders noch van zijn tegenstanders in staat is om het congeniaal mee te den ken. Haalt men er slechts een stuk uit, dan moeten er kortsluitingen ontstaan, zodat met de naam van Barth allerlei houdingen vanaf we reldgelijkvormigheid tot starre or thodoxie worden verbonden. Barth had reden, toen hij verzuchtte, dat God hem met de „Barthianen" had gestraft! MILDHEID EN HUMOR Diepte, helderheid, evenwicht ziedaar de drie hoofdkenmerken van Barths denken en optreden. Dit alles is geworteld jn een jarenlange inten se omgang met de bijbel, de kerk- Protestants zendeling werd in Ecuador gedecoreerd In de prachtige ontvangkamer van het regeringsgebouw te Quito, de hoofdstad van Ecuador stapte een protestantse zende ling naar voren om uit de han den van de president van deze Zuidamerikaanse republiek de Nationale medalje van Verdien ste in de Orde van de Commandeur te ontvangen. Deze vrijwel hoogste onderscheiding werd hem gegeven als voorzitter van de Inter-Zendings- Raad voor het prachtige onzelfzuchtige, opofferen de werk, verricht door de Protestantse Zendtngs- genootschappen. Zy i.« nog een uitvloeisel var de moord op de vijf zen delingen in begin januari van dit jaar, de gedecoreerde Abe van der Puy schreef toen het uitvoerige artikel dat in het zondagsblad van 17 maart verscheen Betekent dit dat er een kentering op Komst is in deze Roomskatholieke lan den, waar de protestanten nog altijd vre selijk vervolgd worden? i.i Bolivia heeft echter het omgekeerde plaats gevonden, meldt het nieuwsorgaan van het Interkerkelijk Verbond van Zen dingsgenootschappen. In Yarhui Totora werd de kapel en-school van indiaanse Christenen met de grond gelijk gemaakt, en het hout gestolen. Ook gemeenteleden, werden persoonlijk bestolen, en de politie zag toe. zonder in te grijpen. Misschien zullen de verkiezingen van juni veran dering brengen, tenminste de zendelingen hopen dat. Het slotartikel van de serie „Tien jaar geestelijk leven" hopen wij in ons Zondagsblad van volgende week te publiceren Red. Een kerL JOURNAAL nieuwe in vier dagen Op het gebied van „prefab", van te voren in onderdelen klaargemaakte gebouwen, die slechts in elkaar gezet behoe ven te worden, is in Amerika weer rets nieuws verschenen. De United States Steel Homes Inc. heeft onlangs op een wo ningtentoonstelling haar nieuwste uitvinding gedemonstreerd: een kant en klare stalen kerk die in een vijftientons pakketje afgeleverd wordt, ongeveer dertigduizend dollar kost en in vier dagen tijds in elkaar gezet kan worden. Het gebouw, dat de vorm heeft van een L. biedt plaats aan 102 personen, terwijl er een extra zaal bijgetrokken kan worden met nog 78 zitplaatsen. Een ruime hal, kantoortoiletten en een roest vrij stalen piek completeren het geheel. CAMPAGNES VAN BILLY GRAHAM Omdat regelmatig gevraagd wordt wanneer Billy Graham weer naar Nederland komt (waarop wij alsnog geen antwoord kunnen geven) vol gen hier de afspraken voor cam pagnes die nu definitief zijn: 29 april27 mei Richmond, Virg.: 3 juni1 juli Oklahoma City, Okla homa30 september28 oktober Louisvillè; mei 1954 New York, deze stad werd wel eens het kerkhof der evangelisten genoemd,- en in de af gelopen honderd jaar zijn slechts twee evangelisten er in geslaagd om een belangrijke campagne te orga niseren. Vorige maand heeft Dr. Graham contact gehad met een groep predikanten uit Chicago en zijn de plannen besproken voor een camnagne in Chicago D.V. in de herfst van 1958. De „Nikker-Pastor" van Alabama Ds. Robert S. Gra'tz, een 27-jarige luthers predikant heeft de scheidsmuur tussen blank en bruin doorbroken in Montgomery, de stad waar de kleur lingen een busstaking begonnen zijn, door openlijk de zijde van de kleurlin gen te kiezen. Hij heeft zijn eigen auto beschikbaar gesteld voor het vervoer van negers, ondanks het feit dat zijn banden werden stukgesneden en er sui ker in de benzine werd gedaan. Van blanke zijde werd zijn vrouw, die in verwachting is, telefonisch onder zware druk gezet en bedreigd, zelf werd hij gearresteerd, omdat hij een eigen bus dienst zonder vergunning geopend zou hebben. Als enig antwoord op het waar om van zijn actie zei hij: Als luthers christen moeten we tonen dat we de grenzen overschrijden kunnen die ras mensen 6cheiden. Ik ben een zielszorger voor mijn brui ne gemeenteleden. Daar de ziel echter niet van het lichaam te scheiden moet ik me ook daarvoor inzetten dat al mijn gemeenteleden een wi dig leven kunnen leiden. Een nieuwe protestantse kerk in Bagdad In het aloude Bagdad kwamen de le den van de plaatselijke evangelische groep trots bijeen in hun nieuwe stenen kerkgebouw dat meer dan 100.000 gul den heeft gekost. Het gebouw werd in gebruik genomen tijdens een dienst waarin Ds. Uskus Karabet Abdel Ahad van de Evangelische Kerk in Basra voorging. De kerk bevindt zich in één van de mooiste wijken van de stad. Saudon. De grond was een geschenk van Koning Faisal II, een zeer onge wone daad voor een Mohammedaans Er wordt tegenwoordig veel over de jeugd geschreven en ge sproken. Het blad „Wending" publiceerde een dubbel nummer geheel aan dit onderwerp ge- ïirCr-ü<r(rirtrüïrCr{r{rtrttirirbüh-iririrti-irirö -CrtrirtririrCfitii-Cr-irCrii iririrti Kerkelijke statistiek uit Litauen De regering in ballingschap van Litauen heeft enkele treffende cijfers gepubliceerd. Alle uitgeverijen en drukkerijen, zelfs stencilmachines, wer den door de communistische regering overgenomen. Terwijl er in 1939 1202 kerken in Litauen waren, waren er in 1948 nog slechts zes open en de ondergrondse beweging van Litauen berichtte, dat ongeveer 1200 geestelijken gedood of in gevangenschap waren. Deze getallen betreffen niet alleen de Roomskatholieke Kerk, maar ook de lutheranen formeerden. wijd; in Amsterdam belegde men vorig j.aa.r een conferentie om over de jeugd en haar problemen te spreken en nu kwam ook het instructieblad voor het gerefor meerd jeugdwerk „Schering en inslag" uit met een dubbel num mer onder de titel; „De kerk en haar jeugd". Bekende namen tooien de verschillen de artikelen: De professoren Ridderbos en Schippers, de predikanten Overduin, LugtLgheid, en Popma om maar- enke len te noémen. Ds. Overduin beantwoordt g ..Schakelt de kerk haar jeugd kan daar geen volmondig „Ja"' contact moet onderhouden." Toch wel goed... Nasr-red-Din Hodja zat in het heetst van de dag te mediteren onder een walnotenboom. Voor hem lagen de zware meloenen aan hun dunne ranken op de grond en hij zei tegen zichzelf: „God beeft de wereld toch dwaas ge maakt. Hij hangt een meloen aan een dunne rank, die hem niet dragen kan, en een kleine walnoot aan zo'n grote boom, wiens takken het gewicht van een man zelfs torsen kan. Als ik God was, had ik het heel anders gedaan. Juist toen viel er een noot naar heneden op het hoofd van Nasr-red-Din Hodja, die pijnlijk over zijn schedel wreef. „Veronderstel," mompelde hij dat daar een meloen gehangen had in plaats van een walnoot. Nooit zal ik Gods plan meer proberen te verbeteren, maar Hem danken dat hij alles zo goed geschapen heeft." door DOROTHY S. MCCAMMOIS 8 Voor het volkstribunaal We kregen geen antwoord op onze aanvraag. Maandenlang werden we aan het lijntje gehou den, maar eindelijk zei men eerlijk dat we geen vertreksvisum zouden krijgen omdat men ons nog nodig had. Ze hadden een paar goed- doorvoede exemplaren nodig van de natie die het volk moest leren haten. In juli 1950 beledigde Don ongewild een paar soldaten, die in de buurt ingekwartierd waren. Al jarenlang deden we ons best om de muur rondom ons erf vrij te houden van alle moge lijke plakkaten. Hier en daar 6tond er in het Chinees opgeschilderd: „Niet aanplakken alstu blieft Ongelukkigerwijs stond er op drie biljet ten, die men 's nachts had aangeplakt: „Wij fe liciteren de Communistische Partij." We vermoe den dat ze enkel en alleen aangeplakt werden om ons er in te laten lopen. Don was de enige mannelijke buitenlander en men zocht een gele genheid om hem te arresteren. Toen hij hoorde, dat er een aanklacht tegen hem was ingediend, schreef hij op aanraden van Chinese vrienden een uitvoerige verontschuldiging. Dat was slechts het begin. Na ongeveer dertig of meer bezoeken om te informeren waar de visa bleven ontdekten we dat zijn brief niet aanvaard was en we daarom geen visa zouden krijgen. In de oude dagen van China was het een be kend feit, dat men slechts vriend van een vriend behoefde te zijn om iets gedaan te krijgen. Der gelijke „kruiwagens" werkten wel niet zo heel erg goed meer, maar toen een vriend van ons. die een „hoge piet" goed kende, voor ons navraag deed. ontvingen we prompt binnen een dag de vereiste papieren. U kunt u onze blijdschap indenken. Maar tegen middernacht werd er op de deur gebonsd. Don was ziek en daarom deed ik open. Een aantal communistische soldaten stond voor de deur en zij vroegen de papieren te zien. Ik gaf ze niet erg graag uit handen, maar er was geen andere weg. Ze zeiden dat ze ber ongeluk niet van de juiste stempels waren voorzien. Ze zouden ze voor ons meenemen en de volgende ochtend terugbren gen. We kregen ze natuurlijk nooit terug, maar ontdekten wel dat onze invloedrijke kennis op reis was gegaan. Men had hem in de waan gebracht, dat alles In orde was. Zo bleven we wachten zonder iets te kunnen Bijna zes maanden later werd Don opgehaald door drie soldaten. Hun meerderen moesten hem spreken. We voelden dat hij gearresteerd werd geen klein comitétje was waai te staan. Hij werd naar het waar duizenden kijkers zich om nairr toespraken oordeeld, omdat hij maar waren er nog niet helemaal zeker van. Toen ze echter zeiden dat hij zijn sleutelbos wel thuis kon laten en een matras mee moest nemen wisten we genoeg. Ik had geen flauw idee wan neer ik hem terug zou zien, maar een paar uur later kwam een boodschapper ons zeggen dat we hem eten moesten brengen. Iedere dag ging ik twee maal naar hem toe Don zat in een kleine cel, maar ik mocht in het Chinees tenminste met hem praten. Een paar dagen 'later vond ik de woonkamer vol mensen, toen ik weer thuis kwam. De voor zitter van het een of andere Chinese comité haal de een krant uit zijn zak en begon ons voor te lezen hoe slecht de Chinesen wel behandeld wer den in Amerika. Men zou ons op dezelfde manier gaan behandelen. Ons banksaldo werd bevroren en al onze eigendommen verzegeld om geïnventari seerd te worden. Een week lang waren ze bezig om de lijsten op te stellen: Twaalf paar etens- stokjes, drie lege glazen.... maar toen de dagen '.ich aaneenregen maakten ze het zich gemakke lijker: Een koffer met persoonlijke bezittingen enz. Iedere maand moesten we een aanvraag in dienen om geld van de bank te mogen opnemen en we moesten opgeven hoveel stukken zeep, blikken fruit en groente enz. we verbruikt had- Op de eerste januapi werd Don uit zijn cel ge haaid om voor een gerechtshof te verschijnen. Hij kwam al spoedig tot de ontdekking dat het or hij zou komen rktpleiu gevoerd, men verdrongen luisteren. Achter op het houding gaan staan. Toen de spreker klaar was. werd Don aan de menigte voorgesteld. Hij moest vertellen wie hij was, waar hij vandaan kwam, welke „misdaden" hij begaan had, maar als hij zijn mond open deed begon de menigte op commando van soldaten al te joelen. De samenkomst werd een volkstribunaal. De voorzitter vroeg de menigte wat ze met Don moesten doen. De voorstelling was perfect voor bereid want onmiddellijk gingen honderden geüni formeerde armen omhoog, gevolgd door duizenden armen van burgers en schreeuwde de menigte „Doodschieten!" „Dat is een zware straf," zei de voorzitter over de geluidsversterker „Weet u dat wel zeker?" Weer donderde het „doodschieten!" over het marktplein. „Als dat de wil van het volk is, moet dat gebeuren." vervolgde de man en Don werd naar de gevangenis teruggebracht In de zekerheid dat hij ter dood veroordeeld was. Ik was trots toen Chinese kennissen, die de vertoning meegemaakt hadden, vertelden dat Don zich kranig had gehouden. Hij was zelfs niet bleek geworden. Hij was ook niet echt bang om te sterven, alleen maar bedroefd, dat hij mij en zijn ongeboren kind moest achterlaten. Maanden later hoorden we dat onze kerk in Amerika een speciale bidstond voor ons belegd had op hetzelf de moment dat Don ter dood werd veroordeeld. Zij hadden geen flauw idee van onze toestand, maar voelden zich gedrongen om te bidden. Uren later kwam een overste Don vragen, of hij begrepen had wat er gezegd was. Don. die het eigenlijk nog niet wilde geloven, zei dat hij er niet helemaal zeker van was. „U moet het land onmiddellijk verlaten", zei de kameraad. „Dat zeiden ze op de markt niet. Dat heb ik wel verslaan", merkte Don op. „O," lachte de man, „dat zouden we u nooit aandoen. De men sen weten niet hoe ze met buitenlanders moeten omspringen. U vertrekt vandaag nog." Don deed zijn best om ons ock weg te krijgen. Hij wilde zelfs in de gevangenis blijven als wij, meisjes, mochten eaan. maar men luisterde niet eens naar hem. Drie weken later kreeg ik een telegram van hem: „Veilig in Hongkong aange komen!" Zelf bleven we achter. We kregen geen visa om ook het land te verlaten. VOLGENDE WEEK: Als een goudvis in een kom beetje met het probleem „jeugd" zit. Ds. Van Boeijen zegt wel dat de fa- brieksjeugd een „Jeugdige Kerk" no dig heeft, dat het jeugdwerk in „Eind hoven" anders moet zijn dan in „Kol- lumerpomp", dat de jeugd geestelijk actief gehouden moet worden, maar het zijn enigszins vage adviezen en verlangens die ter oplossing worden verstrekt. Ditzelfde geldt ook voor an dere artikelen die gewijd zijn aan de verhouding van de kerk met groepen jongeren zoals de studerenden, de al- leenwonenden. de militairen, de dorps jeugd enz. Alle artikelen in deze brochure zijn goed geschreven, en waarschijnlijk ook wel goed overdacht, maar toch miste ik iets. Ik kan dit nummer misschien het beste karakteriseren met Een so ciologische studie, maar geen practische wegwijzer. De titel ..De kerk en haar jeugd" is uitstekend gekozen, want de kerkleiders spreken hier over de jeugd, maar de jeugd zelf komt niet aan het woord. Dit schijnt trouwens de laatste jaren de gewoonte te worden bij dit soort onderwerpen. Eerlijkheidshalve moet ik erkennen dat in het volgend nummer van dit blad wel degelijk ook vier jongeren aan het woord komen als er gesnroken zal worden over gecom bineerde jongens- en meisjesverenigin gen. Dat had in dit nummer ook moe ten gebeuren. Deze brochure is zweve rig geworden en ik geloof dat dat ook komt omdat er geen daadwerkelijke voorbeelden aangehaald worden, geen practische illustraties van nieuwe we gen die gezocht worden en ook soms worden gevonden om de jeugd te be reiken en voor de kerk te winnen. Er wordt wel gesproken over de vrije jeugdvorming. maar dan denkt men blijkbaar alleen aan de jongelings- en meisjesverenigingen en men" leest vrij wel niets over een belangrijke bewe ging als „Jeugd en Evangelie". Het ergste gemis echter vond ik dat er geen artikel gewijd is aan de catechisatie. Ds. Van Boeijen doet dat onderwerp met een enkele paragraaf af waarin hij zegt: „Daarom zal de catechisatie meer een 'gesprekskring' dan een 'luis- terclub' moeten zijn" en ds. Lugtigheid wijdt 1 woorden haa: Karl Barth zeventig jaar De bekende Zwitserse professor in de theologie Karl Barth, wordt op hemel vaartsdag zeventig jaar. Hij is een man, die door tomeloze werklust er in ge slaagd is meer boeken te schrijven dan theologen kunnen lezen. Hij heeft met zijn theologie een geweldige invloed ge had op de christelijke kerk. Honderden heft hij voor zijn inzichten gewonnen, duizenden aan het denken gezet. Zijn invloed op de kerk is zowel ten goede als ten kwade. Aan de ene kant neeft hij de vrijzinnigen een zwaai naar rechts doen maken al is hij niet de enige factor; aan de andere kant heeft hij veel ortodoxen weggetrokken van hun oude posities. Barth heeft veel vra gen opgeworpen. De vrijzinnigen ver wijten hem zijn stap naar de ortodoxie, de ortodoxen betreuren het dat hij niet nog een stap verder is gegaan. Nog enkele jaren en hij zal zijn arbeid moe ten staken. Wie zal zijn plaats inne men? Of zal zijn „beweging" versplin teren? De toekomst van ons kerkelijk leven zal zeker bepaald worden door de antwoorden op deze vragen. dlllllllllllllllllllllllllllllll' Hermann Zaiss komt weer Er is nog iemand, die geweldige „pro en contra's" oproept; iemand die weer naar Nederland komt om samenkomsten te houden Hermann Zaiss. de Duitse scheermesjesfabrikant eit evangelist zal op 24 en 25 mei spreken in Haarlem, op 26 en 27 mei in Rotterdam en op 28 mei in Alphen aan de Rijn. Onge twijfeld zal de opkomst kleiner zijn dan enige jaren geleden, omdat velen te leurgesteld zijn door de nadruk, die ge legd werd op de genezing van het li chaam. Velen gingen toen vol hoop en kwamen geestelijk geknakt terug, omdat zij geen baat vonden, of hun genezing slechts een zeer tijdelijk karakter droeg. Anderen hebben in zijn samenkomsten eindelijk een innerlijke geloofszeker heid gevonden en sommigen werden in derdaad genezen, van ingebeelde ziek tes, maar ook van echte kwalen. Velen zullen echter weer de samenkomsten bezoeken met hun verlangen naar een gezond lichaam. Zullen ze ditmaal ge nezen worden? Het is te hopen dat het organiserend comité niet dezelfde weg zal gaan als twee jaar geleden en de nadruk op genezingen niet zo sterk zal zijn. Mijn angst evenwel is. nu ver schillende evenwichtige personen zich ongetwijfeld enigszins teruggetrokken hebben, men erger nog zal doorslaan omdat de correctie ontbreekt. Ik ge loof dat God nog altijd macht heeft om mijn gebeden te verhoren en mijn li chaam te genezen, maar ik ben bang voo r deze groots opgezette genezings samenkomsten. Vergeef me mijn angst, lezer, als U het niet met mij eens bent. de gevolgen van de vorige tournee lig gen mij nog te vers in het geheugen. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH Bevrijdingsdag Elf jaar geleden beleefden we de bevrijding. We dansten in de straten, rookten gekregen „amerikaantjes", dron ken onze lang bewaarde laatste fles wijn en verwachtten veel van de toe komst. Vrijwel allen, die zo enthousiast begonnen zijn hebben eerder of later de terugslag gevoeld, en zijn heel wat soberder verder gegaan. Het was ge makkelijker de bevrijding te beleven dan de vrijheid te bewaren. We waren wel vrij van buitenlandse dwingelandij, maar niet van de banden waarmee ons eigen wezen gebonden is. We hadden wel de vijand overwonnen, maar niet het eigen ik. Er is slechts één weg tot waar achtige bevrijding: „Wanneer dan de Zoon U vrijgemaakt heeft, zult ge wer kelijk vrij zijn". Iedere persoon en ge meenschap, die los van Christus „vrij heid" zoekt is in wezen toch gebonden; misschien niet aan aardse machten, maar dan toch wel door bovenaardse maohten zegt Johannes in Hoofdstuk acht van zijn Evangelie. We doen er wel aan op deze elfde bevrijdingsdag ons te bezinnen of we inderdaad bevrijd zijn in de Bijbelse zin van het woord. Rome bouwt nieuwe beelden Als alles gaat, zoals men het op dit ogenblik wil, zal er binnen niet al te lange tijd een gigantisch Christus beeld verrijzen boven het oude Rome. Het bronzen monument zal ongeveer 110 meter hoog worden en opgericht worden op de Covoberg. Men hoopt het project, dat mil joenen guldens zal kosten, te finan cieren met behulp van rijke Rooms- katholieken van over de gehele wereld. In Frankrijk wil men nog iets dwa- zers. Daar wil men een beeld van de maagd Maria plaatsen in een onderwater-grot bij Cannes. catechisatie, omdat daar de kerk alle jongens en meisjes bereikt die later .•orden. Maar misschien is dat een onderwerp wat meer in het dominé's blad thuis hoort dan in „Schering en vijfde jaargang ter Heide (U). Ze stonden rond Hem als een hechte muur. Moest Hij nu weer van afscheid nemen spreken? Een felle angst deed hun 't gelaat verbleken, herinnerend dat vreselijke uur van kruis en dood. O 't zoete na het zuur, zou dat teloor gaan na de blijde weken van vergevend weerzienHun ogen smeken: Rabboni, blijf bij ons voor vaste duur! Maar toen Hij opsteeg in het diep azuur, heeft plots Zijn stem hun droefheid weggestreken. En uit Zijn handen met het duurzaam teken daalde de zegen als een levend vuur. D. VAN BOXEL JR.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 17