verenigd of niet? SPEELFILM =4 onze jeuqó-p&qina^ WAT MIEKEsPOES BELEEFDE SCHAAKRUBRIEK i W r.m A mm fa a ZONDAGSBLAD ZATERDAG 5 MEI 1956 Het probleem deze week LE CHAT iMiaiiiniiiniiiiniiiiiiii!iiiiiiffliiii!iii!i!iii[iiijiiiiii![iiij!iiuiiii![iiiiiiiiiiiiii LE CHIEN Ons zelf blijven! Het streven naar een verenigd Europa lijkt me als het dromen van een dagdroom: nutteloos omdat die droom toch nooit werkelijkheid wordt En gesteld al dat men wakker zou worden en tot de ontdekking zou komen: het is toch waar. "er is een verenigd Europa tot stand gekomen, wat zou men zich na een poosje bitter teleur gesteld voelen. Want wees toch nuchter: je kunt geen eenheid vormen van Duitsers en Fransen. Italianen en Nederlanders (om maar bij het ..kleine Europa-' te blij ven). En als je er al met veel politiek gemanoeuvreer in zou slagen tot een soort Europese democratische staatsinstelling te komen, dan nog zou blijken dat die eenheid alleen maar schijn is. De mensen zouden blijven die ze zijn. Geen ..Europeanen", maar Fransen en Duit sers en Italianen en Nederlanders! Daarin schuilt het verschil met b.v. de Verenigde Sta ten van Amerika: daar wonen in derdaad ..Amerikanen Ze mogen dan verschillen in mentaliteit, ze mogen in sommige opzichten fel tegenover elkaar 9taan maar ze zijn allemaal trots op hun staatsburgerschap van de „States". Ze mussen immers die historische erfenis, die aan de Fransman zijn nationalisme geeft, aan de Duit ser zijn aanhankelijkheid aan ..das Reich-' en aan de Nederlander zijn oranjeliefde. Wat is trouwens het nut van dat streven naar eenheid? Natuurlijk, een Europese markt zou grote economische voordelen schenken en een gezamenlijk Europees leger zou de afweerkracht verhogen. Maar daarvoor behoeft men toch niet door te draven naar een ..verenigd Euro pa"? Daarvoor is alleen maar een behoorlijke dosis gezond verstand nodig. De wil tot samenwerken moet er zijn. Maar daarvoor behoeft geen enkel land te worden vervormd tot „een Europese provincie". Wij zijn Nederlanders en we zijn daar trots op. Trots op ons oranjehuls. trots op onze taal, trots op wat we verworven hebben. En juist als protestanten voelen we ons toch ook wel een beetje trots over wat we in Neder land hebben kunnen bereiken. En dat mag men zich wel goed realiseren: dat zou verloren gaan als we een klein deeltje van het grote geheel zouden worden! Neen, laten we verstandig zijn en onszelf blijven! LE CHAT Het offer waardl Er ia nog nooit iets goeds en groots tot stand gebracht zonder dat daarvoor offers zijn gebracht. Zonder dat iemand daarover een lichte pijn heeft gevoeld Een pijn die altijd weer verzacht is door de gedachte aan het doel. Die pijn zal er ook zijn tijdens de weg die voert naar het verenigde Europa. Omdat ook daarvoor offers wor den gevraagd. Maar het doel is die offers meer dan waard laten we dat nooit vergeten. De kleine landen van West-Europa worden immers tè klein om zich nog staande te kunnen houden in de strijd der grootmachten. Thans zijn het nog Amerika en Rusland die de toon aangeven als kampoenen voor twee verschillende ideologieën Maar wat denkt u van China, van India, van de Arabische wereld0 Nu nog behoren ze tot de ..minder ontwikkelde gebieden" maar over tien. twintig, vijftig vorige week jg Qf neen Over het vraagstuk van de film zouden hele verhandelingen te schrijven zijn. Wij hebben ons vorige week beperkt tot het probleem: Speelfilm voor of tegen? De reacties kwamen weer van alle kanten binnen en opnieuw doen wij een greep uit de brievenbus. Het blijkt, dat de meeste briefschrijfsters en schrij vers van een film een paar uur amusement verwachten. Zoals de Hagenaar Rudy v. d. B. Hij schreef ons het volgende: Modernisering van het boek Met genoegen lees uw probleem. Mijn complimenten, want deze rubriek snijdt elke week opnieuw zeer algemene problemen aan. Zoals ook over de speelfilm. jaar0 Dan zullen het grootmachten Daarover zou ik graag het volgende bij zelfs Amerika wel- willen opmerken. licht in het niet verzinkt. Wees nuchter, is zo juist gezegd Vele ja inderdaad: wees nuchter, vallen Denk toch niet dat die paar hoek jes grond daar langs de Noordzee i het Atlantische strand nog t in de maalstroom zijja. tenzij i ker wordt. Tenzij r en laten harde woorden de film. Heel vaak ech ter gaan ze er uit principe niet eens heen. De film is eigenlijk de zullen tellen. Ze zullen onder de modernisering van het boek. Heel fl™ vaak toch worden populaire boeken verfilmd. De mensen lezen het boek met plezier. Maar het zelfde ver haal op het witte doek verafschuwen ze. Natuurlijk zijn er uitzonderingen. Er zijn goede en slechte films. En inderdaad die fel-realistische films zijn meestal te realistisch zodat ze niet meer realistisch zijn (vooral elke week Italiaanse i Ik heb al heel wat mooie films gezien. Films die je hart verwarmen. Van sommige films leer je ook, wat. Maar een probleemloze vrolijke showfilm is op zijn tijd ook wel eens aardig. Daarom, je moet niet alle films serieus nemen. Ze dienen toch om er een plezierige avond aan te beleven. de wereldstrijd om de macht. Ten- in in West-Europa nog bijtijds wak- "i nog bijtijds inziet dat al die kleine ruzietjes en al dat kleine gezeur slechts zó lang kan doorgaan tot de groten over ons beslist hebben! Staat dat verschil in landsaard en volksaard ons dan niet in de weg? Natuurlijk niet want niemand denkt er over u een andere volksaard op te dringen. Maar als Friezen. Hollanders en Gelderlanders het hier in Neder land met elkaar kunnen rooien zonder zich „geknecht" te voelen, waarom kan dat dan niet in groter verband? Het gaat immers om de verdediging van onze cultuur, van onze christelijke beschaving en christelijke vrijheden! En dan zullen wij wel eens vinden dat we in het verenigd Europa wat achtèruitgezet worden dat vinden nu de Friezen ook wel eens! En de Limburgers ook en de Zeeu wen ook. Maar als men weet dat men het met elkaar moet rooien, dan kan men het rooien dat praat niemand mij uit het hoofd! Ja. laten we verstandig zijn: kiezen voor een verenigd Europa. LE CHIEN door E. M. Panvis'Den Har tog Van heel andere aard is het probleem, dat we deze week aan de jongeren voorleggen: het gaat hier om de vraag: Ben je vóór of tegen de een heid van Europa? Antwoorden worden in massa en zo puntig mogelijk ingewacht bij de redactie onder het motto: Europese éénwording. Kind en badwater De heer K. te S. vindt, dat „Ie chien" vorige week het kind met het badwater heeft weggegooid. „Er zijn toch wel films", zo schrijft hij, „die voor „ons" acceptaDel zijn". En dan noemt hij films als „Het Woord" en de Lutherfilm. Ook de christelijke filmactie brengt films, waartegen weinig bezwaren kunnen bestaan. Verder ziet S. evenals „le chat" graag gezellige leuke ontspan ningsfilms. die geen enkele pretentie hebben. „Het is juist zo goed voor een mens", aldus eindigt S. zijn brief, „om er eens echt uit te zijn en heerlijk te kunnen uitlachen, al le beslommeringen van het dage lijks leven vergetend. Ik laat me er niet over uit of „le chien" te vroeg of te laat geboren is, maar ik vraag me af of ..le chien" nog wel echt kan lachen". Erg moeilijk Dit lijkt teel •tje op een k is het ook wel, al leen staan er geen vakjesC. W'ut "jullU (SLOT) Mieke schrikt er van zoals de mand kraakt. Carolientjes moeder en mevrouw praten zo druk, dat ze het niet horen. Maar Atos spitst z'n oren, houdt z'n kop omhoog en luistert scherp waar het geluid vandaan komt. Nog eén kleine ritseling, omdat Mieke haar nagels uit een sok moest trekken. En dan schuift Atos op z'n buik in de richting van de kousen- mand. De mand wordt van onder tot boven besnuffeld. Mieke's hartje begint weer angstiger te kloppen. Ze voelt de adem van de hond over zich heen gaan. Mieke hij mijn mooie gespreide denkt: „Nu zal burcht bestormen." houdt een pootje i gels i toch maar besloten, om haar kinder- van tjes daar neer te leggen. Niemand zo had ontdekt, dat Mieke zo dikwijls je naar boven ging. Daarom werd daar y. ook niet gezocht, toen Mieke op een avond spoorloos was. "r Meermalen heeft Mieke: „Poes, poes" horen roepen, „poesje kom dan," Maar Mieke lag weer zo heer lijk op het zachte kussen, dat ze er niet over dacht, om naar beneden te 's Nachts, toen de maan vriende lijk door het raam scheen, heeft Mieke haar kindertjes op het kus sen van het hoekstoeltje gelegd. Eén zacht bontje, en twee zwartjes. O, wat waren ze lief! zo klein en teer. Mieke heeft ze om beurten ge likt. totdat ze er allemaal keurig uit- Toen heeft Mieke ze alle drie „Het filmprobleem is erg moeilijk", irtrifüiiifUir-Cr^-lrb-iT-irirtriftririx-Crü-: schrijft P W. uit R. „Maar we moeten rekening houden met de feiten. Ik wil ij. „le chien" dan op het feit wijzen, dat ö- vele jongeren uit onze kring naar de bioscoop gaan. Is daarom de tijd niet zo langzamerhand gekomen, dat in ij. onze krant steeds meer voorlichting 4 wordt gegeven over de films, die 4 wekelijks draaien. Ik zou zo graag jj, meer kritische stukjes lezen over de films, die in onze stad te koop zijn. 4 Wij weten dan waar we aan toe J zijn en zullen heus niet naar een film gaan. die in de krant wordt ont- 4 raden. Ook. als er weken zijn zonder een goede film." :C Dat is een schone belofte. De re- zj. dactie is vanzelfsprekend op de hoogte met het door W. genoemde feit. Cultuurpatroon Mej H. P. E. meent, dat de ö- moderne ontspanning niet buiten de 4 film kan. „De film", zo schrijft ze, „is te nauw verweven met het cul- 5 tuurpatroon van deze tijd en is 4 daarom niet meer te negeren. De 4 goede speelfilm is inderdaad een Jj. probleem, maar in dit opzicht heeft initiatieven. de hele familie op Toch gevaar zich toe gerold. bovenrand. En zo gauw als Atos daar weer komt? Mieke trilt van spanning. Zal hij zijn neus nog een keer bij de rand houden? Dandan... Duar! „Au". Atos voelt onver- J wacht, de scherpe poesenagels pre- bujdJschap niet kon slapen. zelfs kleine Wim verdrietig, omdat toch 'met haar poten om de poesjes heenge slagen. zo. dat ze dicht bij haar kwa men en lekker warm werden. Mie ke was zó blij met haar poesekin- dertjes. dat ze de hele nacht beschermend Mieke nog niet terecht Evenals in beeldromans, zie ik ge- 3. vaar in sommige films. Er zijn jon- Moeder was de eerste die ernstig a- gens, die maar al te graag ..de werd. en vroeg: „Wat moeten we nu 4 held van het witte doek" willen vier poesen doen?" g uithangen en zij apen alles na. 4 vreemde dingen op dat midden op z'n neus. Jankend gaat hij terug tot naast de stoel. Carolientjes Moeder kijken elkaar aan. ze weten niet wat geheimi hoor- Mieke. Het maantje bleef vriendelijk kij- «ven. 't was of ze lachte en of ze wilde zeggen: ,.Ik weet jouw mooie Na 't ontbijt zei Vader: laten wij nu eens overal hoeken gaan zoeken, wan nooit wat Mieke uitgehaald heeft. In de tuin begon de tocht, toen noeg zijn, zoeken v Carolientje zei: „Och moes. U 4 scherm tegenkomen. Of niet ou.m, neemt toch Mieke haar kindertjes 4 ik ga wel naar de bioscoop, maar >lien, niet af. toch maar heel zeiden. Aldus E. de aU<! „Geen denken aan," klonk Vaders 4 G., een 22-jarige briefschrijver. J™* stem stem vrolijk. „Mieke mag haar kin- -f dertjes houden, en als ze groot ge- Correspondentie en oplossingen aan de beer H. J. J. Slavekoorde, Goudreinetstraat 125. Den 1 Onze opgaven In onderstaand diagram 1 vindt U de kritieke fase uit een blindpartij, waarin Aljechin de zwarte stukken had. Zwart had laatstelijk Dc3f3 gespeeld. In de veronderstelling dat Aljechin ean lelijke tout had begaan (het-was immers blindpartij) speelde de tegenpartij I Ai. A A A A A A A A A i A A' A 2 A L'Echiquier de France vestigt, vol komen terecht, de aandacht op een eind spelstudie van de Zwitserse componist Iscnegger. Indien u wit had, wat zoudt U spelen? Waarschijnlijk 1. Kg4? of 1. Kg6? Maar het zou U hiermede kwalijk vergaan. Zie maar: 1. Kg4? h3; 2. f4 Kg2; 3. f5 h2 en zwart wint. Of: 1. Kg6? h3; 2. f4 Kg2; 3. f5 h2; 4. f6 hlD; 5. f7 Dh8 zwart wint. Toch is er een speelwijze, welke wit remise waarborgt, indien hij er maar wil denken dat zijn enige pion i-pion is! Hoe zoudt ge voortzetten? En in onderstaand diagram 3 vindt u een eindspelcompositié van de Engelse componist R. K. Guy afgebeeld. Het aar dige van de oplossing is. dat de witte .dame (u weet dus alvast dat er een witte dame moet ontstaan) trapsgewij ze het gehele bord van boven tot beneden afdaalt. Een dergelijk kunststuk kan slechts met de volle winst beloond worden, zodat de opgave luidt: Wit speelt en wint. Oplossingen 't schuurtje en de keuken: alle kasten werd gezocht. Vervol gens op zolder, in de rommelhoek Die nacht heeft Mieke al haar lief eindelijk kwam Vader op het idee in de kast eezet Muisstil is Mieke J'1 leed .aan h!\ .vri£ndel,ik ,a.cJien; om op de logeerkamer te kijken. De bliivln liggln totdat ze 's avond! maantJe verteld. Hoe moeilijk of deUr stond op een kier Van verba- oiijven liggen, unaat ze s avonas het was om een verstandige slimme zjng sloeg Vader z'n handen in el- poes te worden en dat ze door de kaar. en riep: „Carolien, Carolien. mensen dikwijls zo verkeerd begre- kjjk eens. hier ligt Mieke' En wat pen werd. denk je. Met drie jonge poesjes!" Geduldig bleef het maantje luiste- ..O. Va! wat lief', juichte Caro- ren. Och: ze had al zóveel dieren- lientje. „Schattig!" buiten moest. „Miauw, miauw."- ..Toe Carolien." zegt Moeder, „laat jij Mieke even binnen." De deur wordt open gedaan, maar geen Mieke te zien. Miauw! Miauw;! Carolientje schuift de overgordij nen opzij om te zien of Mieke voor het raam zit. Ook niet! Miauw! „Toch is ze dichtbij," zegt Moe der. en maakt de kastdeur open. geen Mieke! Wacht, Vader zal even boven kij ken. 't Geluid wordt sterker. Miauw, miauw! Miauw! Duidelijk hoort Moe der nu dat het uit de kast komt. En als ze voor de tweede keer de kast deur open doet. ziet ze het deksel van de kousenmand op en neer gaan. Hup! daar gaat Mieke. juist als Moeder het deksel opbeurt. Hé. Moeder schrikt er van. En weer hebben ze met hun allen gela chen om die domme Mieke. I weest. Zc had een mooi groot ge heim. Ze dacht: „Dat geheim be waar ik helemaal voor me zelf. want de mensen doen soms zo raar." Dikwijls droomde Mieke over het mooie grote geheim. Toch had Mie ke ook weer zorgen. Ze was bang, dat haar geheim geen geheim zou blijven. nieuw tehuis. Er zijn im mers altijd mensen, die een aardig poesje willen hebben." Daar waren ze het allemaal mee eens. Een heerlijke tijd heeft Mieke met haar poesekindertjes beleefd. Toen ze groot waren, mocht het Bontje blijven. De twee zwartjes zijn naar Oom Henk en Tante Mies ge gaan. waar ze ook een fijn tehuis kre- Onze brievenbus Hallo neven nichten! Wat had tekenaar een fouten gemaakt, hè? Het heb jij veel gefietst in de vakantie. Cobie Spierenburg. Werd je er niet daan, hoor. moe van? Wat had jij de oplos sing van die gebouwen keurig opge plakt, Margriet Roos. Heb je veel plezier gemaakt op de verjaardag Teunis je nichtje? Fijn, dat het je Roos. Maar hij had het expres go- Wat jammer, Marja den Otter, van die 2% punt. Gauw .veer ophalen, hoor. Jullie hebben dus wel geboft bij dat nieuwe pak, Neeltje den Otter. Wat 1 de ti de keurige rapporten hebben jullie, Dikkie en Frits var de Water. Voor al de cijfers voor schrijven waren mooi. Schrijven jullie nu zelf in het g! Heb je dat hele oeroemde vervolg ook eens een briefje? Is Goor- standbeeldje ook nog gezien? Dus ke nog op de kleuterschool? Och. Je zult zeker wel veel huis- rk. hebben, denk ik Ben jij in ge- de auto naar Brussel geweest. Kees bar en Schoolmeester, nee maar, wat een r ontbrak eind weg! Heb je dat hele oeroemde jullie zijn met zijn allen aan het pie keren geweest over de rebussen. Jan Bouke Visser. Wat lijkt me dat dig werkje. Nelleke Roclc- Tineke Zijdervcld, dat de poes is overreden. Ik kan me voor stellen dat je er verdriet van had. Ja, tak veld, nylon corsages maken! Worden ik ben gelukkig klaar met de schoon- Weet je wat dit geheim was? Mie- wonnen. Dat zijn Conn poesekindertjes krijgen. zo heeft ze al dikwijls gedacht: „Waar moet ik ze neerleggen Ze moesten immers een veilig, rus tig plekje hebben. Beneden zou klei ne Hans ze wel eens ruw in zijn wil de jongenshanden kunnen nemen. En lemaa ze waren o. zo teer, die jonge poes- In 't schuurtje, in 't kolenhok: nee, nerwi veel te vuil en zo hard. keer Ja, Mieke wist wel een héél. héél iaat v i plaatsje, maar ze wist ook wel du Pon. die veel werk van de op- de deur stond on- «erstebove», het hebfe £ig TeloS vogelnestje ook, met de mars np Koninginnedag? Heb de waslijn je njet gepraat onderweg? Hoe kwam kous dat, dat je die ruit brak. zeg? s me vVat een pracht-verjaardag heeft niet Marijke Salomons gehad. Heb je ook ver- nog meegedaan Koninginnedag? Dat kan voorstellen. Johnny Schultink. dat het erg gezellig is thuis, nu papa met •erlof is. Ben je ook met papa naar lie fouten maai 1 ar gauw gaan ver- de hoofdprijs heeft ge- 1 Beppie prijzen gaan Rtki Rosenbrand en Ar ie Dirk Pe l- likaan. Hartelijk gefeliciteerd al- JU jrdt maak, foei. wat een werk! Je zus je mag ook meedoen, Leni v. d. Pijl. Is ze al op de grote school? Ik vond dat je brief toch nog keurig ge schreven was, Jannle Vonk, ondanks het feit dat je haast had! Ik heb hier drie brieven van Jannie Visser wedstrijd op Zijn vader en moeder weer helemaal beter? Je houdt zeker veel van lezen, hè? Dat boek waarover je schreef, ken ik niet, maar als het zo mooi is dat je er van kunt dromen, zal het wel prachtig zijn Hieronder volgen de oplossingen der opgaven, gepubliceerd in onze rubriek van 21 april jl. Stelling 1 (SliwaUhlmann): 1. Txg6! Pxg6; 2. Dh7t Kf7; 3. Lh6t Kf6; 4. Lg5r Kxg5; 5. Tglf en zwart gaf het op. Hij loopt mat. Stelling 2 (Sternberg—N.N.): 1. Te2! <Txe5 is minder duidelijk wegens Dg8!) Dg8; 2. Ld5ü Dxd5: 3. Dc8+ Dg8; 4. Dxg8t Kxg8; 5. Txa2 en wit won. Stelling 3 (RissanenVan Essen): 1. Kf5??; 2. e6ü Lf8; 3. Lg7ü en zwart gaf het op. Heel eenvoudig indien men het eenmaal ziet. Praatschaak Onder bovenstaande titel zijn twee alleraardigste boekjes in zakformaat verschenen (Praatschaak 1 en Praat schaak 2), geschreven door Mr. E. Straat en uitgegeven door D. A. Daamen's Uit- geversmaatschapppij N.V. te Den Haag. Beide boekjes zijn opgenomen in de Ooievaarserie en hebben hierin resp. no. 28 en no. 29. Elk deeltje telt 192 bladzij den en kost 1.45, Wij vestigen gaarne de aandacht op deze boekjes, omdat men zo zelden schaakliteratuur tegenkomt. waarin competent, boeiend, vlot en doorkruid met de nodige humor over schaken en schaaktoernooien geschreven wordt. Schaaktechniek vindt men er niet of nauwelijks in. Er wordt u slechts ver teld wat Mr. Straat hoorde, zag en be leefde bij vele nationale en internationale schaakgebeurtenissen, zoals Zürich 1953, Moskou 1954, Amsterdam 1954 en Go thenburg 1955. Indien wij u verklappen dat wij op een zekere nacht niet eerder naar bed zijn gegaan voordat wij beide boekjes uit hadden, dan is dit geen frase, doch werkelijkheid Velen van ons kennen Mr. Straat als lid van de jury bij het mastklimmen. Maar velen zullen niet weten dat Mr. Straat destijds tot de topklasse van het Nederlandse schaakleven behoorde en zelfs enige malen heeft meegespeeld in de nationale kampioenswedstrijd. Als men weet dat de heer Straat daarne vens joernalist van professie is kan men begrijpen hoe het komt dat zijn penne- vruchten welbekend uit De Volkskrant voor schakers zo boeiend zijn. Vervolg van voorpagina. Bungaloivvakantie triciteit in je huisje, dan toch wel in het verzorgingshuis. En natuur lijk kun je je radio meenemen die speelt wel op 'n raamantenne, als je niet vergeet, die mee te ne men. En denk om 'n kleerborstel en je schoenpoetserij. „Tja, als je zoiets vergeet ben je zeker ongelukkig?" „Och, je zit niet in de rimboe hoor. en de kampwinkel is ook wel berekend op vergeten din gen. maar waarom zal je nieuw kopen als je je spullen hebt?" EN NU... AUGUSTUS ,,Zeg enne nou nog eens wat. Je zegt wel, dat de prijzen niet hoog zijn, maar als je zo'alledag met vrouw en kinderen uit dine ren moet gaan in dat verzorgings huis, dat zal toch wel 'n centje kosten?" „Nou, dat kun je zelf regelen. Je kunt in de meeste huizen kie zen wat je wilt hebben, een uit gebreide maaltijd of gewoon aard appelen. groenten, vlees en jus. Dat scheelt je in de prijs, natuur lijk. Soep en toetjes worden extra berekend, dus je kijkt maar. O ja. je kunt eten zoveel als je wilt. dat maakt geen verschil. Als je maar niet bij elke portie aardap pelen een lap biefstuk verlangt, want dat gaat dan niet door. Vlees één keer en voor de rest kom je maar terug." „Nou't valt me mee hoor. en de laatste rimpel verdween in een zonnige glfmlach. „Maar Din ges. nou heb jij ervaring wat voor mensen ontmoet je daar man. van alles! Winkeliers, dokters, advokalen. onderwijzers ambtenaars moet je nog meer variatie?" ..Nee. dank je wel. Zie je. ik denk er nou toch wel anders over. En ja ik voel me ineens een ander mens. Drink jij nog een kop koffie van me? En steek eens op. kerel Zo. vrienden, loste zich de be nardheid van onze goede de Bra ve eensklaps op Hij kijkt nu uit naar augustus. grote 1de beurt was. Dicky Ro< zeker dat het daar eigenlijk niet is heel blij. want hij heeft spulletji mocht. Boven op de logeerkamer stond gezellig hoekstoeltje met zacht kussen. O, wat kindertjes daar zacht gen 't Gebeurde iemand kwam. Elke dag gaat Mieke even b< kijken. En elke dag geniet van het fijne plekje. Want athlete. Ik zal de tekenaar vragen of hij nog eens zo'n puzzle maakt zo3ls jij bedoelt. Ik ben dat je troostprijs goed illen maar eerst weer begin- viel. Jos Wildeman. Ben je t de briefjes, die de vorige al weer beter geworden? Anneke oesten wachten, omdat zc te Oudshoorn schreef ook al een kort of omdat de letter nog briefje, volgende keer beter, hè? Ineke van der Spek tekende een mooie vlag bij haar briefje, omdat zijn meccanodoos. Ook het Koninginnedag geweest is. Was r de kinder- het een mooi feest op school. Ineke0 ii. Dick? Voor jou komt het dus goed uit als jij graag dat je niet elke week kunt schrijven dat Jan Oudijk, als je vader moet hei- na- pen! Vader zal wel blij zijn met een goeie hulp Mieke Poot schrijft dat De 1 iwelingen zijn: Leny Stok- dijk. Greet Veenman, Alie Zwiers. de smaak Carla Stoffels en Hans de Vrijer. Hartelijk welkom! hij meegeweest heerlijk kerk. Vond je het t zouden haar Nee hoor, Jer Ponsc ;n warm lig- wilt meedoen, doe je aat maar. is niet erg. Maar je briefje wordt na zelden, dat daar tuurlijk pas beantwoord als je lettei aan de beurt is Wim en Cor de verjaardag van Willie erg gezelli Passchier hebben geschreven, dat er is geweest. Was de visite van zoveel wind stond, dat ze haast niet vriendinnen ook geslaagd0 Ja. heeft vooruit kwamen op de step. Wat domme tekenaar, hè Margriet Kruis-blok-raadsel Behalve de gevraagde woorden moe ien ook nog 44 zwarte blokjes in het diagram worden bijgetekend. Alle blokjes van 9 horizontaal en 7 vertikaal zijn reeds ingevuld. Horizontaal: 1 Juichkreet, Tot de fa milie behorende, 2 Huisdier, Euro peaan, nazaat, 3 Godin, vogel, 4 Be staat, Erg leuk, Zangnont, 5 Balletje papier. Pit, 6 Kleur, Metaal, 7 Voor zetsel, Sierlijke plantjes. Landbouw gereedschap, 8 Reeds, Zijn stem uit brengen. Gezinslid. 9 Levensonder houd, Voedsel, 10 Verlaagde toon. Het uitlopen, Afk. mil. rang, 11 Onmeet baar getal, Boom, Afk. eerste post, 12 Vulkanisch produkt, Dokument, 13 Rom. keizer. Onvervalst, 14 Binnen, Verslag, Rivier in Italië, 15 Met gras begroeid duin, Deel van het hoofd. 16 Deel van het gelaat. Vordering, Ver harde huid, 17 Fabelachtig dier, Dans. Vertikaal: 1 Welzijn, Projektiel voor ruimtevaart, Vogel, 2 Wervelwind, Ongebonden, Kommervolle toestand, 3 Gewicht, Voor, Keuken gebruiks voorwerp, Vod, 4 Afk. en dergelijke, Klein bedrag, dat men als welkome verdienste beschouwt, Dichtbij, 5 Ge ijkte hoeveelheid, Rijstbrandewijn, 6 Klaar. Afk Amsterdams peii. Troep jachthonden, Voorzetsel. Afk. Maan stand, 7 Boom. drinkbakje. Deksel, Ondergevel. 8 Voegwoord, Afk. Paar- dekracht. Vettige rook, Afk. Ambts halve. Afk. Heilige. 9 Kledingstuk, Fr. vlaktemaat, 10 Bevel, Vogel, Voegwoord, 11 De eerste vrouw. Bii voortduring, Afk. Staatsbedrijf, Spie, 12 Bladader. Afstandsmaat, Gekeper de stof, 13 Vogel. Genoeg!, Overzet. Inzendingen Inzendingen per briefkaart voor a.s. donderdag aan bureau van dit blad. In de linkerbovenhoek aan de adre: zijde vermelden: „Puzzle-oplossing". Oplossing kruiswoord raadsel van 21 april Horizontaal: 1 Vaandel, 7 Boord, 3 i a 3 <4 5 9" re- rr 7T 2 7 3 4 5 6 7 9 lü II iJ-! i_j 14 15 lb 17 Agent, 10 Lid, 11 Vet, 12 Pek, 14 Ae-|Passief, gir. 16 Mop. 18 Odol, 20 Rad. 21 Iyila, 22 Gemet, 23 Basis, 24 El, 25 Gek, 27 N.T28 Thee, 29 Ramp, 31 Boa, 32 Zee, 33 Een, 35 Prei, 36 Eelt. 38 Af, 40 Nok, 42 Te, 43 Falie, 45 Gnoom, 47 Emoe, 48 Kok, 50 Grom, 51 Les, 52 Snert, 54 Are, 55 Loo, 56 Aus, 58 Stift, 59 Abuis, 60 Vertikaal. 1 Vol, 2 Aria, 3 Adder. 4 David, 5 Eger, 6 Let, 7 Boedel, 9 Teolin, 12 Pogen, 13 Kom, 15 Gave, 16 Mis, 17 Pasta, 19 Lethargie. 21 Lammeling, 25 Gezin, 26 Kreek, 28 Top, 30 Pet, 34 Tafel, 37 Gemme, 39 Fameus, 41 Opoe, 42 Toorts, 44 Los, 46 Ora. 48 Knots. 49 Kraai, 52 Sofa, 53 Tube, 55 Lip, 57 Suf.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 16