Blad Presidente meisjesbond BREIWERK niet alleen s winters SPANNINGEN heeft eigenlijk twee banen niet alleen van wol EEN ONDERKIN IS NIET FLATTEUS ZONDAGSBLAD ZATERDAG 5 MEI 1956 „Als je eens wat te doen wilt hebben, laat dan een nieuw aan recht in je keuken inaken", zegt Rie van Doorn. „Dat moet hele maal geschuurd worden en dat schijnt zo te stuiven, dat je alle kieren en gaten in de keuken moet dicktplakken, anders dringt het stof overal door. Enfin, ik ben er nu mee klaar, ze kunnen be ginnen." We zijn naar Zeist gegaan op een woensdagmiddag, omdat we dachten dat dat voor Rie van Doorn, presidente van de Bond van meisjesverenigingen op Ge- I reformeerde Grondslag in Nederland, wel het beste uitkwam. Rie is nl. onder wijzeres en heeft 's woensdagsmiddags vrij en dus, zo dachten wij, zouden we haar dan het beste kunnen bezoeken. Het ging ook inderdaad door. maar we pasten in een schema. Het schema van "s morgens eerst naar de prinses Beatrixschool, waar ze de eerste en een gedeelte van de tweede klas onder haar hoede heeft, 's middags de keu- i ken met kranten dichtplakken opdat de ..aanrechtmaker" ongestoord zijn gang I kan gaan, dan uw verslaggeefster ont vangen en dan als een haas de voor bereidingen treffen voor een weekend Maar tien tegen één, dat er in die i tussentijd ook nog wel opgebeld zal worden van, pakweg, de bond voor Ge reformeerde Jeugdorganisaties of het Gereformeerd Jeugdcentrum. Of door bestuursleden van haar eigen bond ongeacht nog de vele correspondentie die ze te voeren heeft. TWEE BANEN Presidente van de meisjesbond: in feite betekent het een baan naast een baan. ,,Het is druk" geeft Rie van Doorn toe, met dezelfde lach als waar jaar geleden, op de bonds- frouw F. Jansen van Beek uit Arnhem, die 9 jaar presidente was geweest. ..Mijn zusters bond, bond, M.V. - juist voor middelbaar scholieren heel nuttig! eens: jij bent bond!" vertel- toen onder het hartelijk gelach van al die duizenden meisjes. Maar Intussen is het zo, dat dit presidentschap geen sinecure en lesbehalve een erebaantje is. Vooral de laatste jaren is het werk enorm uitgegroeid, er is georganiseerd en gereorganiseerd en voor de buiten staander is de veelheid van vereni gingen, hun doelstellingen en de na- Gehoord dat gedroogd koffiedik uitstekend gebruikt kan worden om parketten mee te borstelen. Het oppervlak wordt er prachtig schoon en glan- Gezien een mevrouw, die op Koninginnedag in plaats van een oranjelintje een strengetje oranje borduurzij ln het knoopsgat van haar mantel had ge stoken. Handig, als je zo gauw niets anders bij de hand hebt! Gelezen dat het Zuldafrlkaanse departement van handel en industrie is begonnen importeurs, fabrikanten, grossiers en winkeliers te dwingen wollen goede ren op de juiste wijze te etiketteren. Voor onjuiste labellingen kan men vervolgd worden. van personen, die de verenigin gen vertegenwoordigen, als een gro te, grote machine, die werkt en in beweging is maar Rie van Doorn kent ieder radertje en weet hoe en waar ze werken. Vanaf haar achttiende jaar is ze al i van de bond, en voordat ze in het hoofdbestuur kwam was ze secretares- het afdelingsbestuur Utrecht. Ze heeft die bond zien groeien en is met de bond meegegroeid. Ze heeft de ver anderingen (en verbeteringen) in het bestuursapparaat meegemaakt, die, om een voorbeeld te noemen, voor wat het presidentschap betreft hierop neerko- i\ de drie jaar treedt men af, kan zich voor vier periodes her kiesbaar stellen, zodat men hoogstens 12 jaar achter elkaar de voorzittersha mer kan hanteren. Dan maakt men plaats voor jongere krachten. GRONDIGE WIJZIGING Er is de laatste jaren een grondige wijziging gekomen in de methodiek van het verenigingsleven. Men is veel meer rekening gaan houden met de moderne gesprekstechniek. In het maandblad Presidente-Post" kunnen leidsters aan wijzingen vinden hoe zo'n clubavond, die meestal eens in de week gehouden wordt, te leiden, hetzij in de vorm van een discussiegroep, een tweegesprek, een sociodrama. De leden worden klaar gemaakt voor staat, kerk en maatschap pij: zij onderzoeken met elkaar hoe zij strakt in het leven moeten staan als Christen, als Calvinist. Zang en spel worden op de verenigingsavonden ook niet vergeten. Wie zijn de meisjes, die gerekend kunnen worden tot de trouwe leden van de bond? Het merkwaardige is, dat ze uit alle kringen komen, zowel huishouding, kantoor, onderwijs als be drijven, maar dat men er weinig leer lingen van middelbare scholen bij aan treft. Het vele hiéiswerk zal hierbij wel een doorslaggevende factor zijn, „maar," zegt Rie, „het is toch wel van belang dat juist die meisjes meedoen. Ze leren dan inzien dat zij op het ter rein van de Bijbelstudie heus niet uit blinken boven de anderen, integendeel vaak zelfs". Ja, het werk van de bond groeit: wat vroeger, in 1918, bij de oprichting nog onbestaanbaar zou zijn geweest, is nu een feit: er zijn buitenland-kampen, er zijn gemengde kampen onder goede en gedegen leiding. Rie van Doorn wordt enthousiast als ze praat over het vele en goede contact dat er bestaat tussen de verenigingen van de gerefor meerde jeugdbeweging. Zelf is ze se- secretaresse van het moderamen van het Gereformeerd Jeugdcentrum. Ze spreekt over de gespreksavonden, die de Jeugd raad organiseert, waardoor de vereni gingen nader inzicht krijger u~' werk dat bijvoorbeeld J"~" gedaan wordt. GROEIEND CONTACT Groeiend contact óók met de Ne derlandse bond van Jongelingst ndslag. Va Dor het eerst, die gezamenlijke bonds- ag op Hemelvaartsdag in Rotterdam, laar wie daaruit de conclusie mocht ekken, dat het tussen de beide bon den tot een fusie zou komen heeft het Mis dat ledige samensmelting vooralsnog geen sprake is. ..Die gezamenlijke bondsdag is een proef", zegt Rie van Doorn. „Er zal hoogstwaarschijnlijk wel een sa menwerking komen in federatief ver band, zodat er een nauwer contact ont staat maar een fusie nee. De toe komst zal moeten leren of we als bon den naar elkaar toe zullen groeien of dat we zullen ontdekken, dat het toch beter is dat ieder zijns weegs gaat." Deze bondsdag zal evenwel een bijzonder karakter dragen. De dag van te voren zijn er de huishoude lijke vergaderingen en op de bonds dag zelf zal het spel „Het leren is nog zo mooi" het hoogtepunt en te vens het besluit vormen. Is een bondsdag anders altijd al een eve nement, waar weken van te voren naar toe geleefd wordt, dit keer is dat helemaal het geval, omdat zoveel duizenden jonge mensen bijeen zul len komen, gedragen door eenzelfde ideaal en geloofsovertuiging. At u wel eens vis zonder worteltjes? Wie is er toch op de gedachte ge- komen, dat als groente bij vis alleen maar worteltjes gegeten kunnen/mo- gen/moeten worden? Vreemd, want -5 het is namelijk helemaal niet nodig -s om aan deze gewoonte mee te doen. Evenmin is het noodzakelijk steeds Ij aardappelen er bij te serveren. Als u g de vis in een heerlijke, fluwelige saus dan kunt u er wel eens rijst of gort bij geven in plaats aardappelen. Aardappelen mét piaats de bedoeling llllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllilillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De tijd is voorbij, dat men gebreide kledingstukken al leen maar in de winter droeg. Zelf gebreid ondergoed, truien, jumpers, slipovers, kinder jurkjes en -pakjes, allemaal van wol, hadden in de eerste rijst of gort is ook denkbaar, bijvoor beeld bij een zoutevissehotel. Goede combinaties in vismenu's zijn: gebakken schol - aardappelen - rode kool - sla - botersaus; voor warmte te zor gen, degelijk te zijn en pas in de laat ste plaats sprak de factor van de mode een woordje mee. Men deed immers jaren met die kle- gestoofde moten of filets kabeljauw (van bevroren of verse kabeljauw) dingstukken? - aardappelen - wortelen desgewenst gemengd met erwten); gebakken wijting - stamppot van rauwe andijvie of savoyekool; gemengde schotel van gekookte zoutevis, aardappelen, rijst en gebakken uien - kropsla; Een stevig besluit van de maaltijd voor -5 hen, die gekookte vis wat te licht vin- den, is: gebakken grutjes, pannekoek, drie-in-de -pan of een broodschoteltje/ d Anders kunnen heel goed een pudding, vla of fruit gegeven worden. Na een maaltijd met gebakken vis en d sla, zal vla of pudding wel in de smaak -g vallen, beter dan fuitf dat toch ook wat zuur is. Gaf u wortelen of een andere niet-zure groente bij de vis, comple- d teer het maal dan eens met vruchten- -g sla, een gevulde appel, beschuit met appelmoes of yoghurt met vruchten. d Dat vis ook als voorgerecht bijzonder smakelijk is, weet u waarschijnlijk wel. Er is keus genoeg: koelhuismaatjjes op geroosterd brood met wat sla er bij; d gerookte vis, goed schoongemaakt en J vermengd met mayonaise en tomaten- puree of -ketchup, sneetjes brood erbij; d sla van koelhuismaatjjes of zure haring d of mosselen in azijn met blokjes aard- appel, appel en biet. In de loop van de tijd, die samenging m«t de ontwikkeling en de verfijning van de breitechnieken, is daar wel enige ver andering in gekomen. In sneller tempo en met fijner garens (katoen, rayon, zijde, linnen, nylon, orlon) werden de produkten gemaakt. De laatste tijd hebben deze ma terialen een duide lijke invloed op de mode. Prachtig soepel vallen deze stoffen, zij zijn elastisch en weinig kreukbaar. Zowel de Haute Couture als de confectie maakt graag ge bruik van jersey. ENORME KEUZE De keuze is tegenwoordig enorm. In Amerika koopt men voor enkele guldens japonnen, die op simpele wijze worden gemaakt uit van ka toen gebreide kokers: een paar naadjes en wat garnering en klaar is de japon. Het zijn dan wel geen produkten van hoog modieus gehal te, maar voor de dagelijkse dracht zijn zij zeer aanvaardbaar. In ons land en overal elders koopt men gebreide katoenen truitjes, die er alleraardigst uitzien, voor een ge ring bedrag, en voor heel redelijke prijzen kan men reeds fraaie wol len modelletjes vinden. Onze Nederlandse industrie be reikt steeds betere resultaten en heeft reeds een niet onaanzienlijk" export opgebouwd, maar luxe brei- sels vinden we toch hoofdzakelijk in de importcollecties uit Schotland. Oostenrijk, Frankrijk, Zwitserland en Italië. Uit die landen komen steeds weer nieuwe modellen, nieu we versieringen gn nieuwe toepas singen. Nieuwe finishes hebben een ein de gemaakt aan het uitzakken en hebben de bestendigheid van inge perste plooien verhoogd Metaalga rens en bontharen zorgen voor nieu we variëteiten, allerlei reliëfeffec ten zoals bouclé, tweed, clocqué, kantfiguren enz. maken op zich zelf uiterst simpele modellen tot iets heel modieus. Gebreide stoffen wor den geruwd en geborsteld, waar door een glanzend zibeline-achtig oppervlak wordt verkregen. ZIJDE -ü-ü-ü-bü-trtrtrCiirirüirCrbirirlrCrirtrirtrtrirü-trirtr De Nederlandse Consumenten bond stelt zich ten doel de po sitie van de consument te ver sterken door hem inlichtingen te verschaffen over kwaliteiten en prijzen van goederen en diensten, Zijde, dat na de twintiger jaTen als breimateriaal had afgedaan, j; heeft weer zijn intrede gedaan, eerst 5 in Italië, nu ook in Schotland, Oos- ■d tenrijk en Zwitserland. Men ge- ■ft bruikt zijdevezel, waardoor een j wollig oppervlak met prachtige glans kan worden bereikt. Waar zij- zijn kosterubesef te bevorderen, 5 de erg duur is, heeft men natuur- handel openbaar te maken, welke de consument kunnen benadelen en de consument tegenover de g georganiseerde handel en pro- <x ducenten de plaats te geven waarop hij recht heeft. In haar orgaan, dc Consumentengids, ver- schijnen dan ook regelmatig berichten waarin de lezers gewezen wordt op fi ten, die misschien, als men ze op de keper beschouwt, wel algemeen bekend moeten worden geacht, maar eigenlijk nog bitter weinig gedi Wal denkt u bijvoorbeeld van bloemlezing: Waarom zyn vele voedsel- of medican tenverpnkkingen zo misleidend groot veel lucht .en papier, doch weinig het produkt dat men denkt te kopen? Waarom wordt de detailhandelprijs van witte peper zo duur gehouden (tot 1.75 zonder en 2.20 met busje) terwijl dc groothandel deze soort en hoeveelheid inkoopt tegen x/b van de prijs? acetaat. Vrijwel alle synthetische vezels worden voor gebreide kleding ge bruikt, waarbij -telkens weer ande- re mogelijkheden worden gevonden, -h Nylon levert, dank zij een slijp- c proces, fraaie sweaters met een matglanzend pooloppervlak. Acryl- -!x vezels als orlon, acrylan, dolan, nymcrylon, draion enz. kunnen wor- den verbreid tot sweaters zo zacht ■fc als cashmere. Linnen levert een zeer mooi breisel, dat heerlijk koel is in het dragen. Mengsels van na- tuurlijke en synthetische of half- irtegen -» synthetische vezels maken de va- wordt. riatiemogelijkheden haast onbeperkt VOOR ALLES breide kleding is voor alle gelegen heden, voor alle uren van de dag en voor iedere beurs. Lage prijzen willen zeker niet altijd zeggen min dere kwaliteit. Soms is zelfs het te gendeel waar! Een cashmere swea ter bijvoorbeeld is welhaast de hoogst denkbare luxe op dit ge bied. Zachter en warmer kan het niet maar wèl sterker! Cashmere is nl. gauw versleten, terwijl een wollen truitje of vest een aardige stoot kan velen en een fractie van de prijs van zijn luxe zusje kost. ITALIË Italië mag wel de bakermat ge noemd worden van de moderne breigoederen. De Italiaanse ontwer- door geniale vondsten en trefzekere jf kleurencombinaties. Op de afbeel- jj. ding ziet u als nr. 1 een japon in rekvrije wollen jersey door Luisa g Spagnoli. Schouderbanden en ges- J pen zijn belangrijk in de Italiaanse breigoederencoillecties dit voorjaar. 4 Eveneens van rekvrij wollen brei- j> sel is nr. 2, een marineblauw pak- fr je, door Tricots de Luxe, Turijn. De gestreepte garnering is gebreid marine-blauw. Van Magli- ficio Sempione is nummer 3, een a-symmetrisch katoenen truitje, geel met gele stiksels en gegarneerd met goudkleurige knopen. Het gebreide wollen jasje, nr. van Dazza Tremolloni, Milaan uitgevoerd in wit met fijne donker grijze streepjes. In de mouwen zijn ruitvormige inzetsels in wit, rood en blauw aangebracht. Framo uit Florence maakte nr. 5, een ka toenen sweater van wit met mari neblauwe strepen, versierd met ges pen op de schouders. Het laatste model van de afbeel ding, nr. zes. is een sweater, die ge heel in vorm is gebreid. Het is dure. maar zeer fraaie manier t produceren, die de laatste jaren sterk opkomt. Isabelle, Turijn, maakte dit modél uit een mengsel van zijde en katoen. De kleur is zachtblauw. Waarom betaalt u bij drogisten- voor lijn zaad 0.30 en 0.25 per ons, terwijl u het in een vogelzaadhandel voor 0.10 kunt krijgen? aarom kosten precies dezelfde, grote imitatie pftarlmöeren mantelknopen in een kleine zaak 0.65 en in een bekende grote zaak slechts 0.39? Hebt u zichzelf bijgeval een onder kin bezorgd? Dat is niet bevorderlijk voor uw uiterlijk schoonOf het nu een klein joviaal onderkinnetje is of een slappe huidplooi, men moet haar proberen kwijt te raken Hoe bent gekomen? Hebt door Jeudzorg gingen op Geref. Grondslag. Vandaar, VERHOOGDE TAILLELIJN Het is de kreet die ons deze zomer tegemoetkomt: de verhoogde taillelijn is hyper-hyper modern. Voor wie er aan mee wil doen is bijgaand afgebeeld japon netje wellicht een goed experiment. De halslijn is niet te laag gehouden en wordt gevoerd met een dunne vlieseline. De drie knoopjes en het strikje zorgen voor het accent op de bovenpartij. De rok is in princesselijn gehouden. Voor dit japonnetje heeft u 4 meter stof nodig van 90 cm. breed. Patroon nr. 216 is verkrijgbaar in de maten 40, 42 en 44 (maat 38 kan apart besteld worden). U kunt de patronen aan onze bureaux afhalen tegen betaling van f 0.40. Ook kan men per post bestellen. U gelieve dan aan de adreszijde van de briefkaart, waarop uw bestelling doet, f 0.50 aan postzegels te plakken, naast de gewone frankeerzegel. Na 12 mei kunnen geen bestellingen meer worden aangenomen. een lichamelij- Vaders ert moeders beseft die neemt u toch niet i de druk bezochte spreekuren kleine landje niet te lijden te voorkomen, die het ke of geestelijke afknapping toch het ontzettende wat jul- i sé- de psychiaters, dc volle psychiatrische inrlch- schatting tineen. Dit. gecombine'—d Het komt met het telkens te consta teren feit, dat er bulten genoemde inrichtingen merkelijk méér ..aangeschoten" rondlopen, dan er ten, bewijst wel hoe enei rend het leven heden ten ge is. Door slapeloosheid neuralgische pijnen wordt Ier leven vergald. schromelijke van het intellect. Immers véél mijdelijk gevolg ^er-spanning is. Spanningen kunnen ook U ziet het: Kenau's hart, zedelijke moed, geest- psychisch kracht, toewijding voor werk mensen dat hen ligt en de liefde gezin als zit- bezitten? Vergeet ook nooit Mevr. rve- het hemelsbrede verschil tus- van mee intellect en intelligentie, de tijd lie doen door spanningen op hun te roepen tussen je beiden, blijkbaar alle eeuwen door. Hoe kan je zegen in je leven Gelooft u mij dat alle predi- een verwachten als de liefde er niet is. De liefde, die alleen de ènder zoekt en niet zich- gespannen zelf. De liefde, die uit zelfver kanten het met wat het oorlogsgeweld be treft. Dat wil géén van hen. Maar wèl willen zij in geval wordt de hele sfeer in het loochening het schoonste op- zij aangevallen worden, hun vergiftigd. u weet hier- te praten. Zodra ik inden kan. bloeit. „Dient elkander door de liefde", roept onze hemel vader kinderen, hun land verdedigen. U schrijft: ..alle volken be- De „knappe bollen", die ik hoop ik uw brief persoonlijk (dat helse woord) En wij? Wij maken ruzie staan uit goede en misschien Gespannen tussen de volkeren onderling. Gespannen verhoudingen tus sen echtgenoten en in de ge- werkgever mjj uit mijn schooljaren her inner hebben het voor het merendeel niet zo ver ge verhoudingen bracht. Daarentegen ken ik beantwoorden. In zo'n ge- nigheden, omdat staande posities bekleden en die vroeger, naar ik zéker weet, maar met magere rap- ïrknemer. Spanningen! Wie porten thuiskwamen. Echter, Overpeinzingen van Margaritha ontkomt er aan? Ook kinderen niet. Zij de Paasvakantie het laatste dosis kwartaal vóór het overgangs rapport ingegaan. Velen wer ken op een examen aan, zijn hyper-nerveus en prikkelbaar. jongsaf ge zegend met een behoorlijke telligentie, met laden, „geest". gere Spanningen Lang kan kinderen een mens die niet dragen, véle ar zonder er physiek aan kapot hlervi heeft: „Niemand is goed dan God alleen"? Mèt u geloof ik en geloven alle Christenen dat het evan gelie sterker isdan alle atoomwapens bij elkaar. Het overwint de wereld. In de Openbaring van Johannes wordt het ons getekend als de ruiter op het witte paard. U moet dat 6e hoofdstuk lezen. Daarin wordt ons isige paard (de het zaak voor óns als te gaan. Zo ergens, dan zien worden! Deze ouders zélf innerlijk rustig wij hier toch wel het onlos- mijn dochter ontdaan uit rijn. Die kinderen op te makclijk verband tussen ziel school thuis. „Moeder, Truus- en lichaam. Leef week in spanning van haat en nijd zwan- ons „ponteneur" staan, tmosfeer kunnen onze Weest trouw. Wie daarin te- ademen. O, de kort schiet moet iedere dag óók het stakkerds, die beginnen met Maleachi 2 te oorlog) beschreven, tijd de dupe lezen en late zo God tot zich Waarom komt u niet i veek kwam spreken. Al die spanningen kerk? U hoort ":t in het mensenleven zijn het en God roept droevig gevolg van or de als 't u blieft niet met de dreigend verlies overgaat, als je niet Na zo'n week voelt Behandel liever zo'n exa- men-in-'t-verschiet als iets. dat helemaal zo belangrijk niet is Een kind kan niet meer dan zijn best doen en als u daarvan overtuigd bent. plaag hem dan niet met drei gementen wat de gevolgen van zijn eventueel niet-sla- gen betreft. selijk belangrijk? Kom nu! het uitgebarsten ■an één van Haar vader en onzekerheid gescheiden en r één hunner, haar moeder toegewezen. zich maar ze houdt dolveel van in huilen den. vanmorgen, moeder zijn lichamelijk gebroken. Bid- haar vader den met gans de intensiteit der heeft van uw ziel mat lichamelijk af. Te strak gespannen sna ren knappen onherroepelijk Ont-spanning is daarom zo'n goed woord en in deze tijd een nodige zaak. Daai haa al het derde kind klas van wie de vader moeder gescheiden zijn". En dit is dan één klas van een Christelijke Mulo-school Vraag niet hoeveel span- De heerlijkheid ónt-span- ning vinden wij in de wijd open liefde-armen van onze Heiland, die het ons toeroept: „Komt allen tot Mij, die ver moeid en beladen zijt en Ik zal u rust geven". Wie uit die rust leeft is een gelukkig, blij en ont-spannen gejaagde kinderen, die avond ningen die kinderen in hun avond i te blokken, wat af. Zij i ten zich af en toe eens tien levensjaren heb ben moeten meemaken, eer het zover kwam. Mevr. F. E.H. Geen kerk gebed en geen dominee wil de oor log. Hoe komt u dèèr nu bij? Die suggestie van de 18-jari- ge heb ik niet gelezen, maar W. J. v. d. L. te D. Harte lijk dank voor het mij toege- zondene. Ja, ik ben het nu toch wel helemaal met u L. U ook mijn dank voor het mooie artikel. Wellicht komt dit mij later nog eens kunt getuigen, hóéveel het krachtig ggbgi jgü MM God Hartelijk dank voor uw brief. In alles i Heer bevolen. u misschien een vermageringskuur ondergaan die tamelijk drastisch was? Of werkt u altijd in één en dezelfde houding, die het kweken van een onderkin bevordert? Meestal is het laatste het geval en onbewust wordt het verricht. Vrouwen en meisjes, die veel schrijven, lezen of handwerken, zitten de hele lieve lange dag in een voorovergebogen houding, waarbij de kin tegen de borst wordt gedrukt. Als u er eenmaal erg in heeft, let er dan op! Want het geeft geen zier of men hardnekkige pogingen in het werk stelt om dit ontsierende ele ment kwijt te raken, en men het overdag weer volop in bloei pro beert te krijgen. De minste aanduiding tot een onder kin heeft reeds grote ontwikkelings mogelijkheden, dus: kijk uit! Zorg een fles lotion in huis te hebben, die een samentrekkend karakter heeft. Ze wordt verkocht onder de naam adstringent. Bevochtig een prop watten eerst met koud water knijp die dan stevig uit en sprenkel er wat lotion op Klop er mee op de kin. Begin precies middenin, di)s onder de mond en klop tot onder het oor. Doe het enige malen achter elkaar, eerst de linkerkant, dan de rechter. U kunt ook uw geziohtscream gebruiken en die aanbrengen op de toppen van uw vingers. Nu heft men de armen op en houdt men de handen onder de kin. Draai de handen zo, dat de duimen naar buiten wijzen en strijk met beide handen van net midden der kin naar de oren toe. Herhaal dit ver scheidene malen. Gebruik vaste, reso lute massagebewegingen, doe het vlug en vele keren. Knijp u zelf ook eens flink in de kin, niet te zacht en niet te zelden! Een vol gende maal hopen we u enige gvm- nastische oefeningen te leren om het ongewilde onderkinnetje te vermij-

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 15