Alphens raad over het Directeur W, en L,-bedrijven kan voor winst naar Slootjes kraakte noten Hazeveld P. van Rijn nam afscheid van gemeentebedri j ven Reisjes naar Coolangatta helpen zelfs niet meer NIEUWE LEIDSCHE COURANT 9 DONDERDAG 3 MEI 1936 Alphens raad heeft gisteravond zijn goedkeuring verleend aan een groot aantal voorstellen. Slechts enkele hiervan gaven aanleiding tot discussie. Het gemeentepersoneel zal delen in de verhoogde vakantie-uitkering, het vakantieverlof en de uitkering van 3% salaris over 1955. De bijzondere school voor u.l.o. aan het Sint Jorisplein zal mogen beschikken over het lokaal Van Mandersloostraat 62, waardoor het ruimtegebrek wat wordt opgeheven. Bij de bijzondere school voor g.l.o. aan heizelfde plein zal een fietsenbergplaats komen, wat uit subsidie bekostigd kan worden, maar het aanbrengen van de naam: „Bethlehemschool", moet de schoolvereniging zelf betalen. De verbouwing van de bijzondere kleuterschool aan de Slechter- weg werd goedgekeurd. scherpe repliek. De heer Slootjes gaf zich echter niet gewonnen maar kreeg geen steun Integendeel, de heer Geerlof be treurde de opmerking van de heer Slootjes aan het adres van de direc teur der bedrijven, die het werkelijk niet nodig heeft op de door de heer Slootjes gesuggereerde wijze aan winst te komen. erminderd, omdat het nu langs de strai Door de doorsnijding van het terrein er bedrijven, in verband met de wegaan- ig is het kantoorpand sterk in v erminderd. moadt het nu langs de ;aat en zal moeten verdwijnen, eer v. a Meent. Die prij6 van f 10 is zeker niet te hoog en kan een voor schotje genoemd worden op de komende afbraak. En de heer Rogaar was van mening, dat de bedrijven in vroeger Jaren zolang melkkoetje voor de gemeente geweest zijn (het gasbedrijf ging eraan ten onder) dat niet eens erg zou zijn als de winsi andersom was. En wellicht zou dit dan kunnen bijdragen tot de verlaging de gasprijs voor de burgerij. Door snijden van industrieterrein, zei de voor- veroorzaakt ernstige schade; die betaald worden. Een formeel bedrag betaalt men als het een stukje betreft langs een rooilijn. „Ik begrijp het niet", verzuchtte spr. /er het standpunt van de heer Slootjes, die echter de aantekening vroeg en kreeg tegen gestemd te hebben Subsidie De subsidieverlening aan jeugdvereni gingen, in de vorige vergadering terugge- n nu aangevuld met een voorstel, de hobbyclub f 150 te vestrekken. mdervond van de zijde van de heer Duin inige kritiek. Hij vond dat B. en W. op Tot lid van de commissie van toezicht op de gemeentelijke nijverheidsschool voor meisjes in de vacature mevrouw J. J. C. Boonstoppel-Tijsterman, werd met 16 stemmen gekozen mevrouw I. Ellens- Pasma te Aarlanderveen Het voorstel tot kredietverhoging voor het doortrekken van de Prins Bernhard- laan tot het Rietveldsepad had geen on verdeelde instemming. De aanvullende bedragen waren gedeeltelijk gevolg van overleg, dat na de aanbesteding van het ln bewerking zijnde deel, plaats had met de Rijkswaterstaat. De heer Gesman had het juister gevonden, wanneer eerder overleg was gepleegd, zodat de volledige aanbesteding had kunnen worden gehou den. Spr. ging in op enkele onderdelen van het plan, die betrekking hadden op het Hazeveld, en informeerde voorts naar de rijksbijdrage voor dit werk Het detail, dat de aandacht had van do heer v. d. Akker, betrof het vijvertje ach terin het Hazeveldplantsoen. dat nooit een sieraad is geweest (door onvoldoende on derhoud). Tegen de gedachte hiervan maar een soort zandbak voor de kinderen te maken, had spr. bezwaar. We moeten geen speelplaatsen maken langs een ver- Planning De heer Duin was van mening, dat het herhaalde malen ontbreekt aan wat men noemt: planning. Er wordt een karwei aangepakt en bij de opzet laat men nog maar wat over aan de improvisatie. In dit geval blijkt nu dat enkele grondaankopen ■moeten worden gedaan; er wordt nog een parkeerplaats ingevoegd; het aanvankelijk plan voor het Stationsplein moet worden gewijzigd; en dan dient ook nog een be langrijk bedrag (te hoog naar 6pr. me ning) gevoteerd te worden voor een tijde lijke uitweg via het Hazeveld naar de rijksweg. Had men dit alles niet kunnen Ook de heer Slootjes vond het bedrag van f 92.000 voor verbetering van de si tuatie in het Hazeveld te hoog. Het is eigenlijk geld dat men weggooit. Laat men de straat gelijk doortrekken achter de Visserstraat heen,.wat mogelijk is. als men de twee huizen die de gemeente daar reeds heeft gekocht, afbreekt. Op de tussenwerplng van een der leden dat dan ook de speeltuin van "Vreugde- oord weer in de knoei komt, zei spr.: „Dat weet ik wel. maar deze zaak is primair. Wordt gedaan, zoals ik wil. dan komt men een stuk verder met het plan: het voor stel voert van het doel af" Jaren geleden subsidie zijn gaan zitten. Hieromheen ble- n zich enkele misverstanden afgespeeld hebben, maar men ging daar maar niet te diep op in. De kwestie van de sub sidiëring van de jeugdverenigingen, en name in hoeverre de sportverenigin gen hierin kunnen delen, is namelijk in 6tudie bij B. en W. Het zal dan tot ver hoging van het bedrag moeten komen en het feit, dat men ook contact opgenomen heeft met het ministerie, werd door de heer Verdomk toegejuicht. Het voorstel tot aangaan van een geld lening ad f 1.000.000 werd in die zin ge wijzigd. dat B. en W. machtiging ontvin gen zo mogelijk f 2.000.000 op te nemen. Uit een voorgestelde begrotingswijzi ging kwam de vraag naar voren, hoe het staat met de splitsing van de openbare school Oudehoor nsewegafd. l.o. en u.l.o. onder apart hoofd. Webhouder Dekker deelde mee, dat hiervoor een lokaal bijge bouwd moet worden, en dit valt onder de bouwstop. Men blijft diligent. ATTC 2 bijna in tweede klasse Het tweede team van de Alphense ta feltennisvereniging A.T.T.C. boekte zijn tweede overwinning in de promotiewed strijden. Nu werd het Delftse Kitno 1 mei 64 geklopt. In het begin zag het don ker voor de Alphenaren uit; liefst mei 30 kwamen de bezoekers voor te staan Maar C. Verheul zorgde voor de omme keer; hij klopte zijn tegenstander in eer fraaie partij. Achtereenvolgens wonner D. Riemens en P. v. Gent; laatstgenoemde speelde een zenuwslopende partij, i met 21—23, 28—26. 21—19 bracht hij de stand op 33. Toch gelukte het de bezoe kers een voorsprong te nemen, want C. Verheul werd geklopt door V. d. Klaauw; P. v. Gent en D. Riemens brachten de stand op 53. Ook het dubbelspel werd 'en Alphense overwinning. Speelt A.T.T.C. 2 volgende week gelijk tegen Cebusta 2, dan is A.T.T.C. 2 tweede klasser. Dat de nederlaag van A.T.T.C. 1 ver leden week een vergissing was, bleek in de wedstrijd tegen H.B.S. 3; jammer ge noeg gelukte het A.T.T.C. niet beide pun ten thuis te houden, want met een 55 gelijkspel moesten de Alphenaren genoe gen nemen. Dit is nu de tweede promotie wedstrijd van A.T.T.C. 1. Er moeten nog vier wedstrijden gespeeld worden; vol gende week speelt men tegen het Leidse Scylla 3. Tweetal Chr. Geref. kerk De kerkeraad van de Chr Geref. Kerk heeft in de vacature van ds. W Baaij het volgende tweetal gesteld: ds J. Keuning te Barendrecht en ds. M. S. Roos de stoel van de commissie de jeugd- Zwiindrecht. Hist, vereniging Alphen Dr. Brunsting sprak over de De wethouder van Openbare Werken. d< heer v. d. Berg, bleek iets anders te heb ben verwacht, dan verwijten. Hij er op dat het hier de uitvoering betreft van een reeds enkele jaren geleden gesteld plan. Men kon vorig Jaar tr gedeeltelijke uitvoering beginnen, overleg met de Rijkswaterstaat was nog niet mogelijk, omdat de besprekingen over de omlegging van de rijksstraatweg, buiten het centrum om. nog niet voltooid waren. Toen dit eenmaal vaststond, kon de R.W. zich ook voor dezE doortrekking gaan Interesseren. Men zal hiervoor e bijdrage verstrekken, maar begrijpelijk dat men ook voorwaarden stelde, die de door de heer Duin gesignaleerde bijko mende werken tot gevolg hebben. De suggestie van de heer Slootjes, door trekking met afbraak van twee woningen, vond spr. wel wat lichtvaardig als men denkt aan de woningpositie ln onze ge meente en hoe moeilijk het geweest is en kele gezinnen uit woningen, die bij het Nutsgebouw afgebroken moesten worden, aan wat anders te helpen. Het bedrag, nodig voor de WRgomlegging door het Ha zeveld komt gedeeltelijk voor het Rijk en het is niet onmogelijk, dat die definitief kan blijven. Het aangevoerde punt vijvertje vond spr. van ondergeschikt belang. Daar kan nader over gesproken worden. Hoe groot de definitieve rijksbijdrage zal zijn. kon hij niet zeggen. De beplanting van het Hazeveld, thans de omgeving onwaardig, wordt in de gemeente verbeterd. Het wei nige groen in de gemeente moesten we zuinig bewaren. Spr. zei ook, dat hij eer der waardering voor 't voorstel had ver wacht dan kritiek. De heer Gesman verklaarde ln zijn repliek, dat hij wel gaag wat zekerheid had over het totaal van de rijksbijdrage. We zijn in dit opzicht al vaker teleurge steld en voorkomen i6 beter dan genezen. Ook de heer Slootjes repliceerde, maar het voorstel werd toch met alle stemmen vóór aangenomen. Voor verkeer Het voorstel tot kredietverlening het verbeteren van een gedeelte v; Korteraarseweg onder de gemeente Ter Aar deed de heer Verdonk opmerken, dat hij hier blij mee is, want een gevaar lijke hoek voor het verkeer zal worden weggenomen Het voorstel inzake uitneming van grond uit de water- en lichtbedrijven, die dan overging naar de gemeente, had geen waardering van de heer Slootj' kwam in het kort hierop neer, dat hij de directeur van de water- en lichtbedrijven méér koopman achtte, dan die meentewerken. wat herleid werd tot de wethouders van genoemde afdelingen. Spr. zei veel waardering te hebben voor de directeur van de W. en L.-bedrijven, maar die moet zijn bedrijf maar rendabel maken uit de winst van zijn produkten. Met de formele prijs van f 1.totaal had men hier moeten volstaan en niet. zoals nu voorgesteld wordt, pen bedrag var f 10 per m2. Het betrof hier een vestzak-broekzak- kwestie, want het geld komt van de en< gemeentekas in de andere, maar bij de onderhandelingen was er van uitgegaan, dat het hier waardevolle grond (industrie) betrof en de wethouders Deerenberg (be drijven) en v. d. Berg dienden dan ook SPT historie van de Rijnstreek IN DE volledig bezette trouwzaal van het Alphense raadhuis sprak gis teravond dr. H. Brunsting, conservator van het Rijksmuseum voor Oudheden te Leiden, voor leden van de Historische Vereniging voor Alphen aan den Rijn en omstreken over de geschiedenis van de Rijnstreek van de vroegste bewoning tot de middeleeuwen. De bijeenkomst werd ingeleid door voorzitter A. J. Dekker. Dr. Brunsting constateerde allereerst, dat over de prehistorische geschiedenis van de Rijnstreek nog heel weinig is geschreven. Dit komt onder meer door dat nog veel onderzoek zal moeten wor den verricht om klaarheid In tal van duistere punten te krijgen. De rivier de Rijn stroomde oorspronke lijk samen met de Maas bij Doggersbank in zee De bodemgeschiedenis van het aan deze rivieren gelegen gebied gaat terug van 400.000 tot 10.000 jaar voor de geboorte van Christus. De zogenaamde bronstijd van omstreeks 1600 voor Chris-1 tus opent eigenlijk de rij van west- Nederlandse culturen. Opvallend is. dat bewoning van de -kuststreek wél is ge constateerd in de vroege bronstijd, maar niet in de late. Uitvoering van het Delta plan kan hieromtrent wellicht ophelde ring geven. Brunsting r.og een korte uiteenzetting r de C 14-methode tot het vaststellen 1 de ouderdom van gedane vondsten, ze in Amerika ontwikkelde werkwijze ust op de radio-activiteit. Grensvestingen Uit de Romeinse tijd zijn de tochten in Drusus en Tiberius bekend, die de Germanen trachtten te onderwerpen, rin zij uiteindelijk niet zijn geslaagd, ■door verklaarde Claudius de Rijn tot grens van het Romeinse rijk en werden langs deze rievier grensvestingen aange- d, waarvan er onder meer te Zwam- irdam en Alphen te vinden waren. De nederzetting Brittenburg bij Katwijk blijft nog steeds een vraagpunt, dat mls- n kan worden opgelost bij een even tuele uitvoering van de Katwijkse haven- l het slot van zijn causerie gaf dr. HAZERSWOUDE Vergadering CBPB De afdeling van de C.B.P.B. vergadert morgenavond om half acht in de zaal ach ter de geref. kerk. Mejuffrouw G. Bo- gaards zal iets van haar belevenissen in Amerika vertellen. Filatelisten kwamen bijeen Gisteravond kwamen leden van di postzegelclub „Philatelica" in hotel „D< Witte Zwaan" bijeen. Daar de heer Gehrels was verhinderd, werd het i zitterschap waargenomen door de heer C. van Grieken, die de aanwezigen harte lijk verwelkomde. De heren C. van Grieken en G. Seger: Pz werden tot afgevaardigde benoemd voor de internationale vergadering postzegelclubs. Met veel belangstelling bekeek men de expositie van zegels de Engélse koloniën en Zwitserland. De tentoongestelde collecties waren exclu sief. l veiling en een H. Kattenberg vertrekt Het hoofd van de Christelijke school an de Schoolstraat, de heer H. Katten berg, gaat Lisse verlaten. Hij is benoemd tot hoofd van de Jan van Nassauschool te Rotterdam, welke benoeming per 1 september ingaat. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Jaarvergadering van Lagewaardse Polder Onder voorzitterschap van de heer M. Haat kwamen de ingelanden van de La- jewaardse Polder in de bovenzaal van de her De Bruin ln jaarvergadering bi(- ;en. Secretaris-penningmeester J. E. Goedhart las de rekening 195 voor, die door de voorzitter nader werd toegelicht. Er bleek een batig saldo van 1730.13 te zijn. begroting voor 1956 sluit bij eer omslag van 8 per hectare op ƒ6305,31 inkomsten en uitgaven. Vervolgen! •d besloten werken in eigen beheer uit te voeren. In de kascontrolecommis- e werden de heren G. v. Winden, G. Regt en J. Peters benoemd. Hierna kwam de afsluiting vai Gemeentelandswatering aan de Naar aanleiding van een ingekomen brief Rijnland ontsond een uitvoerige dis- ie. Men was zeer beducht voor de hoge kosten. De voorzitter legde de na druk op de verdeling van de kosten en inde. dat het wel zou meevallen. Een besluit werd evenwel niet genomen, om dat ook de bezwaren van degenen, die lar doorvaart hebben, in ogenschouw erden genomen. Tevens werd gespro- en over een verharde weg en het groen /erpad. Bij een voorheffing van 2 per ectare wordt de Bruimadesekade on- erhouden. Benoemingen In de plaats van de heer E. A. Bloem is thans de heer Koudenberg tot hoofd de Hervormde school benoemd. De heer Koudenberg is hoofd ener school te Terkaple (Friesland). de plaats van mejufrouw J m is mejuffrouw E. Bloem tot derwijzcres benoemd. Beide benoemingen gaan per 1 sep tember ln. Burgeltyke Stand Geboren: Johannes z v A. Platteel Struijk. WOUBRUGGE Loop der bevolking Ingekomen: Maria C. van der Meer, Hazerswoude; Arie de Leeuwerk, Dor drecht; Anthonie Kwakernaak, Dordrecht; Herman Muller. Groningen; Jacoba Sna- terse, Haai-lemmermeer; Jacob van der Laan, Alphen a. d. Rijn. Vertrokken: Maria M. Oudshoorn, Er- meio; Nicolaas Zwarts. Amsterdam; Pie- ter Brunt, Alphen a. d. Rijn; Jozef M. C. M. van Schagen, Wisch; Jannie E. Kees- sen. Haarlemmermeer; Adriana v. d. Laan. Rotterdam. Gespaard In april werd bij de rijkspostspaarbank ingelegd f 10.953,23 en terugbetaald f 12.810,86. Er werden vijf nieuwe boekji uitgereikt Wethouder D. J. Kleen spreekt de heer P. van Rijn, chef-incassodienst van de bedrijven, toe. Geheel links de directeur van de bedrijven, de heer J. A. Blom, rechts twee leden van de commissie van de bedrijven, A. Pronk en W. Kulk. Derde van rechts de heer Van Rijn zelf. Foto: D. Kruyt. Kativijk aan Zee OP 1 OKTOBER 1903 meldde zich een 12-jarige jongen aan de gasfabriek om daar zijn arbeid te beginnen. Als leerling-fitter begon de knaap zijn arbeid bij de bedrijven. Gisteren, 52 jaren en 7 maanden nadien, nam de heer P. van Rijn, de toenmalige knaap, als chef van de incassodienst, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, afscheid. In die periode van ruim een halve eeuw heeft de heer Van Rijn vele rangen doorlopen. Na zijn opleiding in hét fittersvak werd hij reeds na enkele jaren meterop- er. In die eerste jaren kon hij dit geheel alleen aan, want het aantal aan geslotenen bedroeg niet meer dan 200 het jaarlijks bedrag, dat de heer Van Rijn had te incasseren beliep ongeveer 16000. Het aantal aangeslotenen breid de zich echter steeds uit, en in onze tijd er dan ook ongeveer 80 maal zoveel abonnees. Dat bracht mee, dat het aan tal meteropnemers ook groter werd, wat de heer Van Rijn betekende, dat hij bevorderd werd tot hoofdmeteropne- Sedert enkele jaren was de heer Van Rijn nu chef van de incassodienst. Op de eerste oktober 1953, toen de scheidende chef zijn gouden jubileum vierde, werd hij in de Oranjezaal van het Jeugdhuis gehuldigd en werd hem door burgemeester Woldringh van der Hoop de gouden medaille van de orde van Oranje-Nassau op de borst gespeld. Gis- i was het dan zover, dat de heer Van Rijn de gemeentelijke bedrijven wel moest zeggen. een bijeenkomst van het voltallige personeel in de toonkamer van de gas fabriek had het afscheid plaats. Hier ren aanwezig de directeur, de heer J. Blom, de wethouder D. J. Kleen, de voltallige commissie van de bedrijven, terwijl later nog kwamen de loco-burge meester H P. Bloot en de gemeente- ■cretaris D. C. O. Boekhoven. De heer D. J. Kleen herinnerde er aan. dat de heer Van Rijn heel wat mensen ln het bedrijf heeft meegemaakt. Hij heeft gediend onder de burgemeesters Do Ridder, De Waal Malefijt, mr. Schok king en mr. W. J. Woldringh van der Hoop, heeft vele wethouders gekend en in zijn loopbaan is het bedrijf enorm ge groeid. Niemand weet van de bedrijven meer af, dan gij, aldus spr. En ge hebt ook nog net meegemaakt de grote ver andering met de mechanisatie van de boekhouding. Hij sprak de wens uit, dat de vitaliteit, die de heer Van Rijn nog bezit hem in zijn ouderdom mag blijven vergezellen. Historie De directeur, de heer J. A. Blom schetste in historisch opzicht, de bedrij ven betreffende, de loopbaan van de scheidende. De groei ervan, die ge hebt meegemaakt, gaat nog steeds voort. Spr. memoreerde ten slotte de prettige ver houding. die er was geweest met de heer Van Rijn en wenste hem nog vele jaren gezondheid en kracht toe. De hoofdboekhouder, de heer N. Haasnoot sprak namens het kantoorpersoneel en de heer P. van Rossum namens de me teropnemers. De voorzitter van het jubileumfonds bood met een enkel woord een fraaie fruitmand aan. Nadat nog gesproken werd door de heer J. Vink, namens de Chr. Bond van overheidspersoneel en de heer H. P. Bloot, uitte de heer P. van Rijn zijn dank voor wat tot hem was ge sproken. Nadat koffie was geserveerd, bestond er gelegenheid persoonlijk van de heer Van Rijn afscheid te nemen. Nu de heer Van Rijn, zijn dagelijkse arbeid niet meer te verrichten heeft, zal hij en dit bleek overduidelijk uit de toe spraken gisteren, zeer zeker zijn vele vrije tijd niet verdoen met stilzitten. Want naast zijn dagelijkse arbeid was hij op velerlei terrein een man, die zijn krachten gaf en nog geeft. De belang rijkste tak van vrijwillige arbeid, die zijn grote liefde heeft, is wel het kerktele- foonwerk. Reeds ruim 21 jaren is hij secretaris van de kerktelefooncommissie in de Ned. Herv. gemeente. En waar deze commissie de zorg heeft van onge veer 360 abonnees, heeft de heer Van Rijn heel wat te doen. Ko Plu Ko heeft 79 leden Gisteravond werd dn Casa Cara de jaar. vergadering gehouden van de plaatselijke afdeling van Ko Plu Ko. De voorzitter, de heer L. A. Krellt, zeide, dat deze jaar vergadering door omstandigheden onder meer de vorst, later werd gehouden dan gewoonlijk. De penningmeester kon in zijn jaarverslag een batig saldo melden. De secretaris, de heer J. Westgeest, las dan zijn jaarverslag. Er waren dit jaar 11 nieuwe leden ingeschreven, waardoor her ledenitai was geklommen tot 79. Overigens gal het verslag blijk van een opgewekt i vruchtbaar verenigingsleven. De heer L. A. Kreft secretaris-penning meester van het tentoonsrtellingscomvté. bracht dan verslag uit van de it gehouden tentoonstelling. Ook dit verslag was ln optimistische toon gesteld. Er was een financieel overschot van f 127. Tot tatoueerder werd herbenoemd de heer J. Schaddee van Doorn, die ook slag uitbracht van zijn werkzaamheden in het afgelopen jaar. Er werden 177 die ren getatoueerd. Dan volgde bestuursverkiezing. Aller eerst werd tot voorzitter herkozen de heer L. A. Kreft. Verder werden herkoze heren L. Parlevliet en J. Schaddee Doorn, terwijl gekozen werden de heren H. Ouwehand en P. van der Kwaak. De in 1956 te houden tafelkeuring zal, verband met het feit, dat de gehele atuur vanwege het koude voorjaar, lat is, later dan normaal moeten worden gesteld. In de pauze werden de behaalde prij- ;n uitgereikt. In de Oranjezaal van het Jeugdhuis werd gisteren de sluitingsavond gehouden „Elimkrams" De presidente r Haas heette de vele dames en ook de aanwezige heren welkom, waarna zij het. woord gaf aan mevrouw Lagemaat, dii Bijbelinleiding hield uit Romeinen 11, Hierna werd geluisterd naar de jaar verslagen. Leden van de vrouwenclub tongen, en mevrouw Verdoes declameerde het gedicht „Leun Sterk". Na de pauze :1de ds. Grolle aan de hand lichtbeelden over Israël. Ds. P. Moeren hout sprak nog een slotwoord. Organist Zweers voorkoming van misverstand heeft ons verzocht, te berichten dat het echtpaar Zweers te Katwijk blijft won ook al is de heer Zweers tot organist Den Haag benoemd. Hoog en laag water Vrijdag 4 mei: hoog water 9.56 en 22.30, laag water 5.03 en 17.51 uur. KATWIJK Nieuwe burgemeester kwam kijken Gisteren bracht de nieuwe burgemeester de heer H. Duiker, met echtgenote bezoek aan onze gemeente. Nadat met het college van B. en W. een rondrit wa maakt door de beide Katwijken en diverse onderdelen daarvan waren bezichtigd, stelde de heer Duiker zich op de hoogte het ontwerp-uitbreddingsplan, zichtigde hij de maquette en besprak met het college de diverse behoeften va gemeente Katwijk. Verder werden voorbereidende bespre kingen gevoerd met betrekking tot de in- stail'iaitie van de burgemeester. Voor kinderbescherming In de week van 7 tot 12 mei wordt iT de beide Katwijken een huis-aan-huis- inzamellng gehouden voor de samenwer kende kinderbeschermingsorganisaties, de zogenaamde Sakor Een vijftigtal organi saties die zich bewegen op het gebied klnderzorg, onder meer de bekendi Marthasbichting, krijgen hun deel var deze grote inzamelingsactie, die in geheel Nederland wondt gehouden. KATWIJK AAM DEN RIJN Pand in opbod Tèn overstaan van notaris A. W. C. Ver hees had gisteravond in café „De Kroon' bij opbod de openbare verkoping plaat- het woonhuis met schuur, ondergrond aan het Commandeurspad 10. Het pand werd in bod gezet voor 300 door de heer G. van den Eijkel. TER AAR Wijzigingen b(j de PTT Met ingang van 1 mei is er enige andering gekomen in de kantooruren PTT, Het kantoor Langeraar is ge opend: van maandag tot en met vrijdag de post en telegraaf- en telefoon dienst van 9—12, 14—15 en 17.30—18.30 zaterdags: postdienst van 913 uur; graaf- en telefoondienst van 9—13, 14—13 i 17.30—18.30 uur. Electrotechn. Mechanische Industrie (Emi); dividend voorstel 10 (10) u (0) uit agioreserve. Hoe vinden zij elkaar Australische jeugd, verzot op vermaak, denkt te laat aan trouwen Een meisjes-probleem (Van onze correspondent ln Australië, Leo 't Hart) ER ZIJN IN AUSTRALIË 110.000 meer mannen dan vrouwen; tóch klagen de huwbare meisjes. „We voelen ons zo eenzaam, er is geen jongeman die ons een keertje mee uit neemt," gaf een Melbournse dezer dagen uiting van haar verdriet. „Waar zitten de meisjes, het is zo moeilijk een geschikte vrouw te vinden," weerklonk de echo uit het mannelijke kamp. „Hoe krijgen we die twee bij elkaar," puzzelt Cupido in Australië. De „huwelijkskreet" die wegsterft in ;t eenzame, wijde land. werd dezer dagen opgevangen in een blad; slechts enkele regels waren voldoende om eenzame meisjes in hun „late twenties" en jonge ren even „laat" naar de pen te doen grijpen, om te trachten enige weerklank wekken. „Weet u wat het betekent geen ge schikte jongen te kunnen krijgen? Iedere dag kom ik eenzaam thuis van kantoor; maak mijn maaltijd klaar, was en strijk wacht: op niets. Een enkele keer als de telefoon gaat, dan is het slechts een vriendin, die haarzelf even uit de een zaamheid wil praten," zette een 25-jarig een ander vertelde: „Dan ga ik naar de bioscoop met een ander meisje, ver blijf een poosje in een droomwereld en kom dan weer op mijn kamer terug." Andere meisjes verhaalden over de hoop welke gevestigd wordt op vacantie- huizen, waar al hetgeen huwbaar is en huwen wil, zich des zomers verenigt. Dik wijls zonder succes In de staat Nieuw Zuid Wales, heeft men het vacantieplaatsje Coolangatta, hetwelk let voor niets faam heeft voor huwbare i óver-huwbare jongemensen. Daar aan de Greenmount-beach, doet ien gezamenlijk spelen; worden uitstap- •s georganiseerd; en „Point Danger", de oor scheepvaart gevaarlijke hoek bij Coolangatta, Is voor vele Jongemensen een veilige haven geworden Waar is een meisje Sommige bladen hebben een geanimeerd correspondentiehoekje; daarin kan men lkens de vraag vinden: „Kunt u zeg- :n waar ik een meisje vinden kan?" Dan prijst de één het meisje uit Mel bourne, de ander dat uit-Sydney; men verwijst de meisjes-zoeker naar Coolan gatta, doch de vraag herhaalt zich: „Waar vind ik een meisje?" „Ze bekijken je nauwelijks en als ze eens een avond mee gaan, dan is het om uit te vinden hoeveel je verdient, om van Je geld te profiteren." verwijten de (oudere) jongens. En ze zouden zo graag een goed en degelijk meisje hebben om mee te trouwen. Wijdde onlangs een groot dagblad niet een hoofdartikel aan het feit, dat je te genwoordig zo weinig meisjes vindt, die ;n goede appeltaart kunnen bakken? Lach daar niet om, verklein evenmin dat feit, want een goede appeltaart is de representatie van een goed huishouden. Indertijd reeds vertelde ik omtrent de noodzaak voor een goede Australische huisvrouw om cake te kunnen bakken, omdat een dergelijk gebak in een winkel gekocht, beledigend jegens de gast en een ;er jegens de gastvrouwe betekent. Welnu, waar vindt ge een goede ap peltaart-bakkende huisvrouw?" is de hedendaagse klacht van ds jongeman. Daar zit méér achter Achter Coolangatta en de appeltaart Een verwrongen jeugdleven; een eco nomisch déraillement bij de jeugd. De royale verdiensten stellen de jongemensen in staat een zelfstandig leven te leiden, de jongens kopen een motor of auto; ze racen en genieten. De meisjes bedenken de ene week welke nieuwe jurkjes zij voor het ruime loon van de andere week zullen kopen. Het leven is vlot, royaal en onafhanke lijk. Doch de Jaren gaan dóór; als het zover is dat de auto en nieuwe jurkjes hun grootste aantrekkelijkheid hebben verlo ren, dan is men in de „late twenties" beland. Men vindt elkaar niet meer of kijkt langs elkander heen; men ziet eikaars fouten beter; de jongeman die egoïstisch in z'n geld besteden is; het meisje dat geen appeltaart kan bakken Op jeugdige leeftijd kwam het ec misch déraillement en voor velen is het moeilijk tijdig het wissel over te trekken. Misschien is dót mede de oorzaak dat er het vorige jaar bijna 10.000 echtschei dingen in Australië werden uitgesproken.. En ook, dat het geboortecijfer zo laag is Meisjes bij meisjes De buitenlander ziet iets vreemd in de, verhouding tussen jongens en meisjes in Australië Er moge enerzijds geklaagd worden over jeugdgroepen, die een al te grote vrijheid tussen de jongens en meisjes propageren, anderzijds heerst er in di' land een sterke „meisjes bij meisjes- In de restaurants etc. groepen de ge slachten sterk bijeen; Jongens bij de jon- Probeer in enig openbaar middel of ge- knopen met een andere sec- te; ze zal u een vernietigende blik toe werpen en zich omdraaien. Men spreekt niet tegen elkander zeker niet, zonder aan elkaar te zijn v gesteld. Ook hierdoor leidt de weg van meisje en de jongen in hun „late twen ties" naar de eenzame kamer. De Europese jongeman, de Immigrant gewend als hij is aan heel verschillende Dit is het mooie strand bij Coolangatta de Australische ontmoetings plaats voor huwbare jongens en meisjes. Menig vrijgezel heeft hier de levenskameraad gevonden, maar voor velen helpt zelfs een reisje naar Coolangatta niet. er ln Australië een „meisjes-pro bleem?" Dan is er evenzeer een „jongens-pro- Het is niet dat stomme cijfer: 110 000, hetwelk het meisjes-probleem dat van de jongens moet overheersen. Anders zouden er alleen maar klagende jongens zijn, hetgeen lang niet zo is. Het zijn de economische omstandighe den, die zelfs Cupido voor problemen stellen. En ook de immigrantenjeugd wordt in de loop der* tijden daarbij betrokken. De Jongeman, die genoeg krijgt van zijn motorrijwiel, ontdekt dat hij te oud is geworden voor het jonge meisje. En dan moet hij maar zien een partne- n voor het verdere leven te vinden. Soms maakt hij er een reisje voor naar Holland Doch, ook dit dient gezegd, er zijn vele Nederlandse jongemannen, die hun jeugdkans in dit land goed be nutten en zij weten al spoedig beslag te leggen op de nogal schaarse landgenote, zodat in elk geval zij niets kenpen van het probleem, waarmee menig Australisch meisje of jongen in hun „late twenties" hebben te worstelen. Het probleem, om tot een huwelijk te komen, zonder naar Coolangatta te gaan. VISSERIJGOLFJES Vier en twaalf. De IJmuidense woensdagmarkt had vier trawlers en twaalf kotters op bezoek en dit vlootje zorgde voor ruim 5300 kisten vis, waarvan 2000 met makreel. De Her man van 20 april had daarvan 1000 kis ten aangebracht, alsmede 180 stuks stijve kabeljauwen, en de Maria van Hattem (20 april) zorgde voor 1000 kisten, waar van 650 met makreel plus 220 stuks stijve kabeljauwen. Dan was de Claesje er met 950 kisten plus 80 stuks stijve kabeljauwen van 20 april en de Eli had van dezelfde datum 1000 kisten meegebracht, plus 130 stuks stijve kabeljauwen. De loggers en kotters werden vertegen woordigd door de Wiron IV en de VL 197, die elk 300 kisten aan land zetten. De Wiron IV deed daar nog eens 330 stijve kabeljauwen bij en de VL 197 had er 110. De Pietertje had voor deze woensdag- markt afin kisten bij zich en 220 stuks stijve kabeljauwen, terwijl drie loggers en kotters van de kust met 7000 kilo ton gen en 150 kisten schol verschenen. EngelsDuits. In de IJmuidense vissershaven is het Engelse Rhine-squadron, bemand met Engelse en Duitse opvarenden, aangeko men. Het flottielje, dat twaalf scheepjes telt, blijft tot vrijdag. Vandaag vierduizend kisten. Aan de markt van vanmorgen ver scheen de Vios I met 1145 kisten van 21 april; het schip voerde aan 300 schelvis en piepers. 75 kabeljauw, gul en blanke kool, 30 wijting, 175 haring, 180 makreel, 400 kleine kistjes haring alsmede 150 stuks stijve kabeljauwen. De Bergen van 19 april had voor van morgen 1020 kisten bij zich; daarvan wa ren er 330 met makreel gevuld en 175 met haring, 275 met zwarte koolvis, 135 met schelvis en piepers en 25 met gul en blanke kool. terwijl er voorts 80 kisten open wijting en 20 stuks stijve kabel- uitkwamen. jauwei De Cornelis Vrolijk (18 april) verscheen met 1400 kisten in totaal, waarvan 1375 met makreel en 600 stijve kabeljauwen en de Antje van 20 april had 215 kisten vis, waarvan 85 met makreel, 75 kabel jauw en gul, 25 schelvis en piepers, 10 wijting, 20 wolf en 110 stuks stijve. De SCH 2 Zuiderkruis was er met 230 kis ten, waarvan 60 met makreel. 35 schel vis, 35 piepers, 15 tongschar, 70 wijting, 15 gul en 250 stuks ijs en 250 stijve kabeljauwen. VrUdag. Voor zover bekend komt morgen de Onderneming IV aan de markt. In uit. Binnengekomen: geen Katwijkers. Vertrokken: Kw 26, 84, 105, 10, 24, 85, 123, 140, 155, 48, 166, 37, 125, 107, 15, 109, 114, 57, 126, 65, 17, 108, 59, 73. 9 161 40. 89, 162. 6, 69, 133, 35, 62. 53. 128, 36, 21, 65, 60, 94/ 210, 12, 58, 71, 88, 77, 62, 72, 34. Voor het buitenland De regels kabeljauw zijn gisteren weer naar België verkocht en brachten van f 104 tot f 86 op, terwijl voor de kleine regels f 41 tot f 36 kwam. De kisten kabel jauwen maakten f86 tot f59 en grote tong leverde eveneens voor de export van de f 2.40 tot de f 2.50 op. Grootmiddel hing onderaan de f2 per kilo en klein- middel kwam er met f2.15 tot f 2 net even bovenuit. De tong I deed f2 35 tot f 2.45 en de tweeën zijn verkocht voor f 1.80 tot f 1.90. Binnenland. De binnenlandse handel kocht de grote gullen voor een f 27 tot f 37, en betaalde voor de middelgullen f26 tot f32 terwijl de torretjes van f23 tot f27 opbrachten. Zwarte kool haalde f32 tot f39, en grote schelvis deed f25 tot f27. terwijl voor de grootmiddel f21 tot f23 betaald is en voor de kleinmlddel f22 tot f24 werd gegeven De pennen zijn voor f20 f26 gegaan en de braadjes haalden f 18 tot f21 de kist. terwijl de wijting f 14 f 22 haalde is er voor de lengen f48 a f55 gegeven en tenslotte dook er heel wat haring de pufschuit in als gevolg van de slechte kwaliteit. De goede haring haalde een f 10 tot f 12 en van de makreel is maar weinig opgehouden: wat verkocht is 'haalde f 10 tot f 14. De schol II ging het binnenland in tegen f25 tot f38 en de schol III is met f 18 tot zelfs f 28 even eens goed betaald.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 9