RODENT Man blijft het hoofd van de echtvereniging Endocil Staakt het vuren Geen optimisme over de Russische bedoelingen Willem Ruys voer drie op volle kracht dagen 5 DONDERDAG 3 MEI 1956 Vrouw liandelingsbekwaam, maar... A.-R. tegen omdat de wet de huwelijkseenheid verbreekt (Van onze parlementaire redacteur) AMER heeft gistermiddag z.h.s. het we 'heffing van de handelingsonbekwaamheid der gehuwde vrouw aan genomen. Alleen de a.r. fractie vroeg aantekening te hebben tegengestemd. In een korte stemmotivering zeide prof. Gerbrandy (a.r.), dat zijn fractie deze houding aanneemt omdat door dit wetsontwerp in het huwelijksver mogensrecht de huwelijksgemeenschap niet als eenheid wordt gehandhaafd. Een amendement om in de wet vast te leggen dat de man het hoofd van de echtvereniging is werd aangenomen met 4135 stemmen. .Het was een stemming van rechts tegen links. Het debat over dit amendement bracht mej. Tendeloo (soc.) werkelijk in e Zij gooide alle remmen los en zij fulmi neerde op de oude tijd, die nooit meer terugkomt, waarin er een heer en een sla vin was. In vele huwelijken ontstaan moeilijkheden, zo zelde dit ongehuwde Kamerlid, omdat de man zich beroept het hoofd van het gezin te zijn. Zelfs op brui loften wordt daarmee de spot gedreven. Dat is naar voor de bruid. Mej. Tendeloo was van mening dat dit amendement de moderne verhouding weer gaat bederven. Het wetsontwerp is van grote allure Is de Kamer nu zo klein om de klok weer te rug te draaien? De Kamer was Inderdaad zo klein. De meerderheid liet zich niet overtuigen door de felle uitlatingen van de vrouwelijke socialistische afgevaardig de. Zij vervolgde: waarom moet nu weei de schijn gewekt worden dat de man baas is en de vrouw ondergeschikt? Dit a dement heeft, volgens mej. Tendeloo. geen enkele juridische betekenis. Het heeft slechts de kracht van onwaarachtig ment. Het amendement vond zij st met het wetsontwerp en bepaald gri< VERDELG rat en muis met TTAMMARSKJöLDS REIS, aanvankelijk met zoveel goodwill bejegend, is op het ogenblik, dat het succes volmaakt zou zijn geweest, gestuit op de harde on verzettelijkheid van twee partijen, die beiden vechten voor hun levensbelang: het water. Syrië wil van Israël de schriftelijke belofte, dat de waterwerken in hel stroomgebied van de Jordaan niet verder uitgevoerd zullen worden en Israël be houdt zioh het recht voor te allen tijde weer verder te kunnen gaan met de af dammingen en bevloeiingen, welke het nodig acht. Verder te gaan, want op het ogenblik ligt het werk stil in afwachting van een besluit van - de Veiligheidsraad, 'f Verklaarde oordeel heeft ge- Uitlicht vraaed- De se, waarin de be- 6prektngen i Hammarskjöld zijn geraakt, is dus veroorzaakt door een pro bleem dat in feite op dit ogenblik nie speelt. Het is duidelijk, dat Syrië niet be reid is zonder meer de overeenkomst „staakt het vuren" aan te gaan. Het vraagt een prijs. Een prijs, die voor Israël op den duur niet te betalen zou zijn, w met Jordaanwerken is de toekomst i de staat gemoeid. Vandaar, dat Israël zich schrap zet geen belofte doet, waaraan het later bit ter herinnerd zou worden. Egypte, Liba non en Jordanië hebben de wederzijds® afspraak „slaakt het vuren" aanvaard. Dit is te begrijpen. Egypte heeft op dit ogen blik behoefte aan rust, zowel voor zijn binnen- als buitenlandse politiek. Deze zomer zijn er verkiezingen, binnenlands# rust i6 dus gewenst. Maar de buitenlandse betrekkingen geven Egypte bovendien zorgen genoeg. In de eerste plaats is er de vorming van een Arabisch verenigd leger, waaraan Jordanië zijn volledige steun nog steeds onthoudt. En Egypte moet waakzaam blijven naar twee kanten. Algerije, waar de wind gezaaid werd, maar de 6torm reeds tot een orkaan ontwikkeld is, kan ieder ogenblik steun nodig hebben, ter wijl aan de andere zijde de Palestijns» vluchtelingen een onberekenbare factor zijn geworden. Er wordt heimelijk gewerkt om deze vluchtelingen als één groot leger met vrouwen en kinderen erbij Israël te doen binnentrekken. Zowel de onruststokers als Egypte beseffen, dat Israël dit nimmer zal kunnen gedogen en dat onbarmhartig het vuur op de horde geopend zal worden. Een dergelijke gruweldaad zou de sym pathie, welke Israël over geheel de we reld ondervindt, ernstig schaden en dit is wat door de ophitsers wordt beoogd. Maar Egypte begrijpt, dat het tegelijker tijd de strijd tussen de Arabische wereld en de overige zou doen ontbranden en dat wil het niet. Nog niet, misschien. Het is nog niet klaar. Het kan niet re kenen op zijn partner Jordanië, waar na het ontslag van de Britse generaal Glubb, de koning duidelijk te kennen heeft ge geven dat hij zijn land niet van Engeland wil vervreemden. Het toegeven aan de Egyptische wens tot „staakt het vuren" is een gebaar dat Jordanië dus gemakkelijk kon maken, daar het naar twee kanten een gunstige uitwerking heeft Hammarskjölds reis kon in al deze pro blemen geen oplossing brengen. Hij had daartoe ook niet de opdracht. Wanneer het hem gelukt zou zijn het „staakt het vuren" van alle belanghebbenden los te krijgen, dan reeds was zijn reis volkomen geslaagd. Niet omdat het gevaar geweken zou zijn, maar omdat tijd cn rust verkre gen zouden zijn. Tijd en rust, die ener zijds dus gevaarlijk zijn, omdat de tegen standers zich zullen versterken, maar an derzijds nog onbekende kansen biedt tot oplossing der problemen. voor de gehuwde vrouw. Het gezag van d< man wordt niet erkend op grond van d< wet. Dit is een kwestie waar de aards* wetgeving v' "~n moet blijven. Dat de man de naa. ?eft aan de kinderen vond mej. Tendeloo geen argument om di amendement te steunen. Dit is slechts eer kwestie van landszede, een gevolg van d< overheersende positie van de man. Dat d< man het laatste woord heeft in het zoeken van de woonplaats of in het uitoefenen van de ouderlijke macht, waren voor Tendeloo evenmin argumenten voor amendement. Want in deze beide gevallen kan dé vrouw naar de rechter gaan. In deze zaken is de man „onthoofd" als hoofd Mej. Tendeloo begreep dat haar kaarten zwak waren, want het amendement ingediend door de meerderheid vai vaste commissie van Justitie, met de heer Verkerk (a.r.) als eerste ondertekenaar. Daarom werd er eerst een poging onder nomen tegen verschillende leden van de k.v.p. fractie, die. naar haar mening, toch eigenlijk voor dit wetsontwerp zouden moeten stemmen. F.n daarna kreeg de hee: v. d. Feltz (c.h.) vriendelijke klopjes op de schouders over zijn positieve houding in dit debat. Maar dit alles baatte De heer v. d. Feltz was bij de stemming nergens te bekennen. En zijn fractiegenote jvr. Wttewaall van Stoetwegen zetde een korte verklaring, dat dit amendement weliswaar geen bindende rechtsgevolgen heeft, maar dat de algemene strekking ereenkomt met de opvattingen ovei huwelijk in de kring van'haar geestver- anten. Mej. De Vink (kath. v.) legde een soort gelijke verklaring af: zij wilde voorkomen eigen kring misvattingen gaan ontstaan over de zedelijke opvattingen iangaande het huwelijk. De strijd tegen de a.r. fractie gaf mej. Tendeloo bij voorbaat op. Nu zij dit amen dement heeft ondertekend, trekt zij slechts de oude lijn door. Maar de socialistische fractie heeft „durf en moed" zo riep mej. Tendeloo uit. „Dit amendement is voor fractie principieel onaanvaardbaar. 3 uit de tijd, onwaarachtig en inhoud- On traden Minister Van Oven ontraadde het amen dement. omdat het een blote verklaring is, die juist en onjuist kan zijn. Domme n domme vrouwen zullen er mis bruik van maken. Prof. Gerbrandy (a.r.) verklaarde de uit drukking „de man is het hoofd van de echtvereniging" nooit te hebben bewon derd. Omdat in die uitdrukking het ele- Britse luchtdienst op Rotterdam De Britse onafhankelijke luchtvaart maatschappij „East Anglian Flying Ser- ices Ltd" (Channel Airways) heeft de Engelse luchtvaartinstanties verzocht een geregelde lijndienst voor passagiers, •acht en post uit te votfren op het traject rmingham Southend (indien nodig) Rotterdam (Zestienhoven) van I april 1957 tot en met 31 maart 1967. De maatschappij is van plan van zeven it een en twintig retourvluchten per week te maken. Zij zou aanvankelijk Do Havilland „Dove" vliegtuigen willen ge bruiken. later mogelijk De Havilland Heron"- en/of Prestwick „Pioneer 2"- en/of Douglas „Dakota"-toestellen. De maatschappij heeft ook verzocht de haar verleende vergunning die loopt tot juSi 1962 aan 'te vullen (in die zin, dat zij op het traject Londen (Croydon- of Gat- wick) en/of Southend—Rotterdam met Do Havilland „Dove", De Havilland „Heron" of Douglas „Dakota" vliegtuigen een ge regelde lijndienst voor passagiers, vracht post mag vervoeren. De maatschappij heeft vergunning (van Engelse zijde) om op het traject Ipswich en/of Southend— Rotterdam (of Ypenburg) dertig retour vluchten per week te maken. Bouw vakvakan tie De bouwvakvakantie, die door de be- drijfsraad voor het bouwbedrijf aanvan kelijk was bepaald op 30 juli tot en met 4 augustus en 6 augustus tot en met II augustus, respectievelijk voor het noor- »n zuiden van het land, is met de zaterdag vóór en de maandag né deze data verlengd. De desbetreffende overeenkomst tussen werkgevers en werknemers is nl. thans door het college van rijksbemidde laars goedgekeurd. Egyptische klacht over Nederlandse pers De directie voorlichting van het Egyp tische ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren' bij de Nederlandse am bassade in Kairo een protest ingediend tegen de „vijandige houding" van de Ne derlandse pers tegenover Egypte. Industrieën met vergunning Krachtens de bedrijfsvergunningenwet i54 is het verboden de kogellager- en rollagerindustrie, de koolzuurmdusfcrie, de vensterglasindustrie én de soda-industrie oefenen zonder toestemming van de minister van economische zaken, aldus aantal Koninklijke besluiten, gepu bliceerd in de Staatsbladen no 197, 198. juridische gehoorzaamheids plicht Het is de a r. minister Donner geweest, die destijds deze juridische gehoorzaam heidsplicht uit de wet heeft geschrapt. Als de a.r. fractie deze uitdrukking wet wil laten staan, dan is dat dus niet vanwege de „gehoorzaamheid". Mej. Ten deloo heeft zo fel geageerd omdat zij be greep dat in deze bepaling (de man het hoofd van de echtvereniging) een norm ligt. In vele gevallen is het nog steeds zo dat de man allereerst naar voren treedt. Bijv. in het kinderrecht, in het familie recht, in het internationaal privaatrecht, maar ook bij de aangifte van belastingen. In de Bijbel kan men lezen, aldus prof. Gerbrandy, dat de man 't hoofd van de vrouw is. Daardoor heeft deze norm een grote mate van eerbied waardigheid gekregen. Als bijbelge- lovig christen stelde prof. Gerbrandy voorop de volkomen gelijkwaardig heid en de volkomen ongelijkheid van man en vrouw. Deze vormen het gro te mysterie van de christelijke huwe lijksgemeenschap. Minister Van Oven en mej. Tendeloo hebben, zo besloot prof. Gerbrandy, de neiging juist het huwelijk te splitsen. De bepaling dat de man het hoofd van de echtver eniging is, is volgens de a.r. woord voerder dan ook een barrière tegen het drijven naar links en tegen het uiteenrijten van het huwelijk. De heer Van Rijckevorsel (kath. het met prof. Gerbrandy eens. dat het geen kwaad kan deze bepaling in de wet op te nemen als daardoor niet de juridi sche gehoorzaamheidsplicht van de vrouw wordt gesteld. Nederland vooraan Minister Van Oven zeide belangrijke en gelukkige dagen in zijn leven mee te ma ken. Door de aanvaarding van dit wets ontwerp eert de Kamer de Nederlands! jw. Zij stelt een daad van durf et :d. Nog zijn wij bij andere landen ach- maar we zullen vooraan komen' te staan, zo riep de bewindsman van Jus titie uit. Vooral was hij verheugd dat al- prof. Gerbrandy maar bezwaren had gemaakt tegen de belangrijkste bepaling uit dit wetsontwerp, dat alle schulden beide echtgenoten ten laste van de hu\._ lijksgemeenschap komen. Bij volledige gemeenschap van goederen zullen er voortaan twee kapiteins op één schip plaats meer voor pan toffelhelden of huistirannen. Bovendien wees de bewindsman het be vaar van de heer Gerbrandy van de hand dat de rechter in de huwelijksge meenschap wordt geïntroduceerd. Naar ster Van Oven kan het beroep op de rechter juist een „huwe- lijksbeschermende werking" hebben. Zo bracht de op een na laatste vergade ring in deze parlementaire periode nog een Interessant debat. Heden is het de laatste dag. Twee onderwerpen komen nog aan de orde: de instelling van een interparlemen- meluxraad en ae wet op de afbe taling. WYNAND FOCKINK SUPERIOR (40°h) pn r,ut f i. 7} EXTRA (37.1%) ptr tit*I 7,60 Minister Beyen en Luns: (Van onze parlementsredactie.) RONDER hoofdelijke stemming heeft de Eerste Kamer gisteravond, na een uitzonderlijk lange vergadering, de begroting van buitenlandse zaken aangenomen. Vanzelfsprekend lieten de communisten aantekenen tegengestemd te hebben. Zowel de minister van buitenlandse zaken mr. Beyen, als de bewindsman zonder portefeuille mr. Luns, hebben de Senaat niet in het onzekere gelaten omtrent hun visie op de verhouding tussen Oost en West. Beiden constateerden, dat er in de doelstellingen van de Russische politiek niets wezenlijks is veranderd. Minister Luns zei dan ook, het betoog van de heer Wendelaar (lib.), die dinsdagavond had gesproken over de „verstandige taal van Kroesjtsjef", niet te kunnen onderschrijven. tekst van de gemeenschappelijke verkla ring over de waterwegen van 15 novem ber jl., waarin de rechten van Nederland en België zijn vastgelegd. Prof. Gerretson diende een motie in, waarin de regering wordt uitgenodigd alsnog aan haar grond wettelijke verplichting te voldoen e: overeenkomst van 14 oktober 1949 aa StatenGeneraal mee te delen. Minister Luns heeft deze motie ontraden Minister Beyen erkende, dat de huidige oeilykheden Sn de verdragsorganisatie verontrustend zijn (zie IJsland. Cyprus, Algerije), maar het gaat bepaald te te beweren, dat de NAVO In ontbinding Hoe de vraagstukken moeten worden opgelost kan uiteraard nog niet worden aangegeven. Een hei nieuwdc oriëntatie op de (gewijzigde) Russische politiek Is in ieder geval eer •eiste. Het creëren van een supra nationale NAVO-organisatie zal de moei lijkheden niet uit de weg ruimen. Een er ander zal aan de orde worden gesteld op de besprekingen, die deze week te Parijs worden gehouden. WATERWEGEN Minister Luns heeft met weimige zin- ïn het betoog bestreden, dat de c.h.- afgevaardógde prof. Gerretson 's morgens had gehouden over <fe kwestie vai •waterwegen. Prof. Gerretson was vam ning, dat de regering steeds meer geneigd is toe te geven aan de Belgische eise verlangens Inzake de deltawateren er Moerdijkkanaal. Een hoofdbezwaar van prof. Gerretson as, dat door de regering de tekst van d« op 14 okt. 1949 met België gesloten over eenkomst tot instelling van de Schelde- 5 niet aan de Staten-Gene- overgelcgd, wat grondwettelijk onjuistheid i6. Ook is dit niet gebeurd de Belgische nota, waarin bezwaren vervat tegen de Delta-plannen. Ten slotte zijn er zakelijke verschillen te con stateren tussen de Nederlandse en Franse EERSTE KAMER Voorstel-Oud c.s. aangenomen 199 i 200. Voor de kogellager- en rollagerindustrie de soda-industrie geldt dit verbod voor vijf jaar, voor de andere bedrijfstakken onbepaalde tijd. De beschikkingen treden 4 'mei in werking. Ontsluier de schoonheid van uw huid Reeds na drie weken kunt u constateren, hoe uiterst gunstig de huid reageert op de toepassing van hormoonhoudende Endocil. Uw huid krijgt weer de veer kracht van de jeugd: glad, gaaf en zacht. hormooncrême van Organen Per tube f2.00 (Van onze parlementsredactie) De Eerste Kamer heeft gistermiddag met 21 tegen 12 stemmen het initiatief voorstel-Oud aangenomen om het tijdstip aftreden van gaande leden der Staten Generaal te doen samenvallen met het op- an nieuwbenoemde Kamerleden. Voor stemden fracties van de a.r., de cJi. de v.v.d., de c.p.n. en vier leden van de k.v.p.-fractie, t.w. de heren Beaufort. Sas sen. Kraayvamger en Roebroek. Tegen het voorstel verklaarden zich de socialisten de rest van de k.vjp. Een voorstel van voorzitter Jonkman Ti de intrekking van het eerste ontwerp an de heer Oud c.s. (waarvan onover komelijke formele bezwaren waren ver bonden) zonder beraadslaging te aanvaar den werd met 26 tegen 7 stemmen goed gekeurd. Enkele tegenstemmende senato- betwijfelden of de Tweede Kamer ge rechtigd is een initiatief-voorstel in te trekken, terwijl het nog bij de Eerste Ka- aanhangig is. De meerderheid echter van oordeel, dat het uit praktische overwegingen geen aanbeveling verdient hei eerste voorstel-Oud c.s. aan te hou den. In zijn verdediging van het tweede voorstel heeft prof. Oud -nog eens gesteld, dat het voorstel ingediend is om te voor komen, dat van noodrecht gebruik moet worden gemaakt. Op zichzeOf 1-s het be paald geen srtuk noodrecht, maar een nor. male regel, die onder abnormale omstan digheden zafl gaan werken. Het gevaar, dat, de wetgever zijn eigen zittingsduur •p grond van dit" voorstel zou kunnen •erlengen, ontkende de heer Oud met klem. Dit zou in strijd zijn met de grond en er op gewezen, dat de betreffende overeenkomst een beleidsafspraak geen authentieke tekst aanv Verder deelde hij mee, dat hij tijdens i recent onderhoud met minister Spaak heeft laten uitkomen, dat verder uitstel de Moerdijkkanaalkwestie voor Ne derland niet aanvaardbaar i6, gezien o.m. de moeilijkheden in West-Brabant. INDIVIDUEEL KLACHTRECHT Minister Beyen heeft naar aanleiding van opmerkingen van o.m. de hoogleraren Anema en Beaufort verklaard, dat de Ne derlandse regering hiertegen nooit prin cipieel bezwaar gehad heeft. Ingevolge een aan de Tweede Kamer gedane belofte heeft ze een onderzoek naar de mogelijk heid van toepassing ingesteld. De resulta ten daarvan zijn alleszins bevredigend. „Mijn persoonlijke mening is, dat het een schoonheidsfout in het beleid van de Ne derlandse regering is geweest, dat ze het individuele klachtrecht niet eerder heeft toegestaan." zo zei minister Beyen. Meerdeïheid schoolkinderen gaat niet met vakantie Zomervakantie te lang, vinden huismoeders Zevenenvijftig procent of 1 mil joen van de 1,8 miljoen kinderen, die in Nederland lager onderwijs genie ten, brengen hun zomervakantie thuis door. Een aantal daarvan heeft wel enkele dagtochtjes gemaakt, maar 850.000 of 45 procent van alle Nederlandse kinderen is gedurende de zomervakantie van vorig jaar vrijwel steeds thuis geweest. Tweederde van het aantal kinderen ouders met een inkomen beneden vijftigduizend gulden is tijdens de vakan tie niet buiten de woonplaats geweest- Bij de hogere inkomens was dit éénderde deel, aldus d*rs. A. van Braam v-a-n Centraal bureau voor de statistiek, op gisteren -in Utrecht gehouden conferentie van het Centra-al werkcomité vakantie. In d e vrij e beroepen gaat ta oh tig pro cent van de kónderen met de ouders op vakantie. Het vaka-ntieprobleem, der kin deren geldt door elkaar voor het gehele land. doch in het bijzonder op het plat teland. waar 85 procent der kinderen var boeren en land-arbeiders ged-urende de vakantie de woonplaats nriet verlaat. Voor alle arbeiderskinderen ln de grote steden is dit 55 procent, in de kleinere steden 62 procent. Kinderen van arbeiders en kleine zelf standigen uit de steden, die met vakan-tia gaan, doen dit voornamelijk door te gaan kamperen. De secretaris van het comité, dc hi J. Pront, noemde de ruimte waarin kin deren, niet alleen uit grote steden, kunnen ontspannen ontstellend kleir Vertrek KLM-Dakota uitgesteld Op het laatste ogenblik is het vertrel 'an het K.L.M.-fotovliegtuig, de PH-DAW. die dinsdag boven Israël werd gedwonge nden maar gistermiddag door dc li raëlischc regering werd vrijgegeven, uil gesteld. Toen men voorbereidingen trof om o te stijgen kwam het bericht van de Egyp tische regering, dat het toestel nie Egypte zou worden toegelaten, zonder de sergeant van de Egyptische Ludhtmaoht, die nog steeds in Lydda wordt vastge houden. Egypte heeft, naar aanleiding van het opbrengen van het K.L.M.-toestel, een protest-nota ingediend bij de gemengde Egyptisch-Israëlische wapenstilstands- nissie. zo heeft een woordvoerder van het Egyptische ministerie van oorlog mee- Kinderleven met tijdige transfusie gered (Van een onzer verslaggevers.) Op de nu volbrachte vijftigste reis heeft het vlaggeschip van de Lloyd, de Willem Ruys, drie dagen op volle kracht gevaren om het leven te red den van de negenjarige Elsbeth Dekker, die op onverklaarbare wijze bloed verloor. Alle acht hoofdmotoren werden bij gezet, duizenden guldens werden gespen deerd aan meer-olieverbruik. maa Willem Ruys kwam zes uur eerder dan in het schema was voorzien in Colombo Aan boord van het schip hadden veer tien meevarende dokters geen middel kun nen toedienen om het bloedverlies te stuiten. Eenparig waren zij echter van oordeel, dat alleen door spoedige bloed transfusie het leven van de negenjarige Elsbeth te redden was. De vader van Elsbeth, zelf dokter, was zijn vrouw en dochter reeds naar Suma tra vooruit gereisd, toen hij bericht kreeg dat Elsbeth tussen Aden en Colombo ernstig ziek was geworden. Radiotelegraflsch gewaarschuwd nam hij het eersbe het beste vliegtuig naar Colombo. Hij zag daar hoe de zestiende arts die zich met Elsbeth bemoeide, haar het reddende bloed toediende. In Colombo waren eerst moeilijkheden gerezen vanwege de bijzondere bloed groep, waartoe het meisje behoorde. Een kennis van kapitein De Jonge vai Willem Ruys behoorde echter tot dezelfde bloedgroep en zij stond spontaan haar bloed af. Toch is het zo ZIJN MOLLEN ECHT BLIND? jjn, en degenereren. Dat wil dan niet zeggen len dat de mollen blind worden, want deze de organen blijven wel degelijk lichtgevoe- ,Do lig. Zy kunnen dus wel enigermate zien, dc maar met een zeer geringe gezicht»- Nu scherpte. eilander •erlyk zyn: zo'n geweldige •eft Shakespeare nu ook ■maakt. De kleine ogen van mol, die ook op de Britse irkomt, zijn 'n dc pels ver mis de schelper een oppervlakkig» kelyk de indruk kan krjjgen dat een mol ogen noch oren heeft en dienten gevolge, blind en doof is. Wc zullen ons tot de ogen bljjven be palen, anders raken we in de war. Die mollenogen zjjn, hoewel verzonken in de pels, volkomen normaal bjj de ge boorte van deze dieren. We mogen ver onderstellen dat de mollenkinderen hij de aanvang van hun leven dan ook de hem mogelijkheid voor een normaal gezichts- ondi vermogen hebben. Maar in de loop »an de ontwikkeling gaan de ogen achteruit Wellicht zult v vinden, dat het nu toch 1 y3 voor Shakespeare stoat. Immers, ten aanzien van de vraag: blind of niet blind, kunnen we onze mol, die een béétje kan zien, als een remisegeval beschouwen. De blinde mol levert een vol punt in negatieve zin op, waardoor ondergetekende aan de verlie zende kant is. We zijn mollei echter raaU want er zijn ook mollen bij e degeneratie der ogen nog niet is voortgeschreden als bij de hier use mol. In het Westen van de gde Stalen leeft bijv. de z.g.n. end-mol, die in hel daglicht wel de ogen toeknijpt, omdat hij liet lem te schelle licht niet verdra- in, maar die tocli onmiddellijk de hij geplaagd of ver intrust wordt. Want dit dier kan met ;ijn kleine oogjes vrij behoorlijk zien. gen opent althjv heeft ku. gewone mol. By een soort die in Zuid zaak veel gemnkke- zjjn de qgen geheel volkomen" hl'ind'om icht nadrukkelijk te de ons bekende mol, ordt hy dan ook de blinde mol ge- oemd. hiermee verwan Europa leeft is lijker. Bij dit di onder de huid volge is hei die we toch aan het beantwoorden agen toe zijn, kan meteen het een beurt krygen. waarvan men ten hoe het mogelijk is dat hij in houding kan slapen. Elsbeth is inmiddels gedeeltelijk gene zen en reeds uit het ziekenhuis ontsla gen. Kort voordat de boot weer terug was in Colombo, schreef zy aan de „lieve kapitein en zusters en dokter" o.m.: „Ik wilde graag bedanken dat u het schip zo hard heeft laten varen en ik ben nog niet helemaal beter, maar ik ben wel uit het ziekenhuis" en zfj besloot nog eens met: „Een heleboel bedankt". Cijfers Met feestelijke muziek is de Willem Ruys vanmorgen aan de Lloydkade te Rotterdam verwelkomd. Sedert december 1947 heeft het de afstand van vijf keer naar de maan gevaren.... Er werden 87.400 passagiers geboekt. Doet een hotel met 150 bedden er 75 jaar over om bijna drie miljoen keer nacht- logies met volledige verzorging overdag te verschaffen, de Willem Ruys presteerde Tt in ruim acht jaar. En dit gebeurde bij een dienstsnelheid an 22 mijl per uur. De acht tegenwoordig op zware olie lo pende motoren, deden de beide schroeven leer dan 620 miljoen keer rondwentelen. De veestapel die aan boord gedurende deze vijftig reizen werd geconsumeerd, bestond uit 3680 koeien, 4120 varkens. 1050 kalveren, 3150 lammeren, 405 wilde zwij- reëen, 85.000 kippen, 51.250 piep kuikens. Al die tijd hebben 1940 kippen uitsluitend voor de opvarenden van de Willem Ruys gewerkt: 3.625.000 eieren Bouwindices verhoogd De bouwimdiices, die krachtens de wet op de materiële oorlogsschaden worden toegepast bij de berekening van vergoe dingen op basis van vervangingswaarde, zijn van 1 november vorig jaar af in ver band met de gestegen bouwkosten ver- Voor licht herstel geldt een indice van 3.00 (2.90), voor zwaar herstel 3,15 (3.05), voor bouw of herbouw in een aantal in de beschikking bouwindex genoemde ge meenten 3,65 (2,50), en voor de bouw of herbouw in de overige gemeenten Noordoostpolder 3,90 (2,70) Gezant van Panama op paleis Soèstdijk De nieuwe gezant van Panama. Arturo Gonzalez, heeft gisteren 'op paleis Soèst dijk koningin Juliana zijn geloofsbrieven aangeboden. De nieuwe gezant was voorheen werk zaam als ch-ragé d'affaires aan de ambas sades van Rio de Janeiro en Montevideo. Hij is gehuwd met de dochter van de in 1949 overleden president van Panama, Do- minguez Dias Arosmena. mevrouw Celia Dias Calderón. Expositie grafische kunst in Brazilië Op verzoek van minister Cal» heeft de directie van het stedelijk museum te Amsterdam een verzameling van honderd an levende Nederlandse grafi- sohe kunstenaars in bruikleen gegeven, expositie naar Brazilië is gezon den. collectie omvat werken van de kun stenaars H. Berserik. W. Beuning, P. Ci troen. Corneille. Henny Dalenoord. D. den Dikkenboer. H. Disberg, H. P. Doebele, John Dijkstra. V Elenbaas, Dick Elffers. Escher. Dirk van Gelder. W. van Heusden. H. van Kruiningen, W. Noord- hoek. Jeanne Bieruma Oosting. J. Prange, Gust Romijn, W. J. Rozendaal, Ap Sok. Kees Timmer, prof. Jan Wiegers en Cor de Wolff. enquête heeft uitgewezen, dat tachtig procent der huismoeders de zomervakan tie veel te lang vindt Een dergelijke uitspraak is volgen® de heer Promt voornamelijk gebaseerd o-p het gebrek aa-n recreatieruimte. De plaat selijke afdelingen van de Cen-tra-al comité worden door de gemeentebesturen te wei nig ón het vakanftiebesteatngsweric be- Centraal orgaan Tot slot werd besloten tot de vorming van een contactorgaan voor de ongeveer honderd organisaties, groepen en comité s, die zich thans individueel met vakantie- verzorging bezighouden. Een dergelijk overkoepelend orgaan zou bij de stedelijke en provinciale overheid meer kunnen be reiken ten aanzien van subsidiëring en terreinen, waarop kinderen ontspanning kan worden gegeven voor een goede va kantiebesteding. Atoombommen op Monte Bello .""^-.QUEOIS^Si WEST. j-üiöi-j AUST. I N-ZUI& LWALES CARPRESS Op het kaartje ziet men de lig ging van de Monte Bello eilan den. De Britten hebben aange kondigd begin mei proeven te zullen nemen met atoombommen op deze eilanden. De Australi sche regering heeft de scheep vaart reeds gewaarschuwd, dat de zone rond deze kleine eilan den van 1 mei af onveilig is. Op het kaartje is eveneens Woomera aangegeven, waar een vorige keer proeven met bommen zijn genomen. Geen handelsverdrag Bonn-Moskou De Westduitse regering heeft een Rus sisch aanbod voor een handelsverdrag hand gewezen Een dergelijk ver drag kan niet gesloten worden, voordat Duitsland herenigd is, zo vertelde een regeringswoordvoerder op een persconfe- De Sowjet ambassadeur te Bonn. Va lerian Zorin, had op de Hannover Messe gezegd, dat Adenauer te Moskou een belofte in die richting had gedaan. Beambten nog steeds achtergesteld (vervolg van pag. 1) Wat de organisatie zelve betreft stond de heer Vermeulen uitvoerig stil bij de ontwikkeling der bedrijftaksgewijze orga nisatie, in verband waarmee 2750 leden zijn overgegaan naar de metaal hedrijfs- bond. De overgang in andere bedrijfstak ken zal een even belangrijke aderlating betekenen. Deze ontwikkeling zal zich echter niet eenzijdig mogen voortzetten. Met name de georganiseerden in de groot- en de tailhandel, die thans nog deel uitmaken van andere bij het CNV aangesloten or ganisaties. zullen naar da NCBB geleid moeten worden. Met' dankbaarheid herdacht de verga dering de penningmeester van het CNV, de heer G. Moll en de hoofdbestuurder O. v. d. Heide. Uitvoerig werd gesproken over het verslgg van de secretaris, de heer A. Niemantsverdriet. en het beleid van het bondsbestuur. Hét punt, dat hier bij vooral aandacht vroeg, m.n. van de vertegenwoordigers van de bedrijfs- en beroepsgroep verzekeringen, was de over eenstemming, welke het CNV bereikt heeft met de N.V. Levensverzekerings maatschappij UB O (het fonds van de vroe gere Christelijk-Nationale Werkmans bond). waardoor dit fonds bezit van de Christelijke vakbeweging is geworden. Vooral de voorzitter van de beroeps groep, de heer W. Bakker (Utrecht) stelde dit punt heel scherp. Het CNV gaat hier- ie optreden als concurrent van de xkgevers van leden van de NCGB en ii deze leden zelf. Dat stelt die leden or de vraag, wat zal moeten prevale- i: hun liefde voor het CNV of hun roe ping tegenover hun werkgevers en hun :igen arbeid. Na een uitvoerige toelichting door de secretaris en ook door de voorzitter, werd er genoegen mee genomen, dat het cen- tnaal bestuur tezamen met een deputatie van de beroeps- en de bedrijfsgroep een bespreking met het CNV-bestuur zal heb ben, waarbij er vooral de nadruk op ge legd zal worden, dat UBO zich niet zal bezig houden met het „uitspannen" (op zeggen en afkopen) van bestaande ver zekeringen, een praktijk overigens, die door een afspraak in het verzekeringsbe drijf reeds verboden is. Meegedeeld werd, dat het in de bedoe ling ligt, dat de voorzitter, die in het najaar van 1957 zal aftreden, tijd vrij maakt, om een gedenkboek, dat reeds bij het 60-jarig bestaan van de kantoorbe diendenorganisatie was toegezegd, te be werken. Dit zal dan 1 oktober 1957. bij het 5-jarig bestaan van de NCBB kunnen verschijnen. aansluiting op het openingswoord 4 een resolutie aangenomen waarin tig wordt geprotesteerd tegen dc door de regering genomen beslissing, om de erhoging van dc salarissen voor alle ca- egorieën werknemers tc beperken tot waardoor een verantwoorde diffe rentiatie en denivellering van de beamb- tensalarissen onmogelijk wordt gemaakt. Donderdag 31 mei zal het Verbond an protestants-christelijke werkgevers ln het Kurhaus to jaarvergadering bijeen komen Prof. dr. J- Zijlstra. minister van economische zaken en de heer H. H Wemmers, di recteur-voorzi-tter van de Staatsmijnen zullen spreken over „Euro pese integratie". De vergadering begint im kwart over tien. ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM. G.U., 2 mei Geslaagd

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5