MIDDENORTODOXIE GODSDIENSTIG „ORDERS VAN DE CHEF" WE HADDEN WILLEN BLIJVEN JOURNAAL Gevaren ZONDAGSBLAD ZATERDAG 28 APRIL 1956 De balans van 10 jaar geestelijk leven (II) TUSSEN RECHTS EN LINKS: Het was maar een kort artikeltje; een statistiek gepubliceerd in het blad „Kerknieuws", en toch was het typisch voor een geeste lijk verschijnsel van onze tijd. De cijfers hadden betrekking op het aantal predikantsplaatsen in de Ned. Herv. Kerk. Er zijn 2007 predikantsplaatsen en hiervan behoren, zo zegt het bericht, er 341 tot de vrijzinnigen, 313 tot de Gereformeerde Bond en 1353 tot de midden-ortodoxie. Voor de oorlog spraken wij over verschillende richtingen in de Hervormde Kerk, n.l. Gereformeerde Bond, Con fessionelen, Etischen en Vrijzinnigen. Het kleine statistiekje laat heel duidelijk de nieuwste ontwikkeling zien. Men spreekt nu niet meer over richtingen; „modaliteiten" is het modewoord geworden, maar van veel diepere betekenis is het feit, dat zich een geheel nieuwe groep heeft geopenbaard, die de naam „midden-ortodoxie" heeft gekre gen. Misschien was niet iedereen het er mee eens. Het blad „Her vormd Weekblad" van de Confes sionelen schreef tenminste: „De confessionelen zijn van de kaart. En het ergste is, dat het (Kerk nieuws) dit niet eens met grote opmaak en sensationele kop den (kerk-) volke kond doet; 't wordt zelfs niet nadrukkelijk geconsta teerd". Het bleef, voorzover we dit tenminste hebben kunnen na gaan bij slechts enkele protesten. Iedereen schijnt het er over eens te zijn, dat onze generatie het ontstaan van een nieuwe modali teit, of moet ik schrijven geeste lijke richting, beleeft nl.: midden- ortodoxie. Deze ontwikkeling geldt niet alleen Nederland, maar vindt ook plaats in an dere landen. Onder invloed van Brunner in Amerika ontstaat ook daar een gees telijke beweging, die velen zowel van vrijzinnige als van ortodoxe zijde trekt. In Duitsland, Zweden, Denemarken en vele andere Europese landen is Karl Barth de 'professor geweest, die honder den rondom zich heeft verzameld, en duizenden heeft beïnvloed. Waar de uit drukking ..middenortodoxie" precies vandaan komt is niet helemaal na te gaan. maar meer dan eens heeft men het dr. Berkhof, de rector van het Theolo gisch Seminarium der N.H. Kerk verweten deze naam verbreid te hebben door zijn boekje „Crisis der middenorthodoxie". Niemand is erg enthou siast over deze uitdruk king, omdat deze groep zeer zeker niet de mid dengroep der ortodoxen is, maar een middengroep in de kerk van Christus., die in zekere zin hét ver bindingselement wil zijn tussen ortodoxie en vrij zinnig. In de Hervormde Kerk is zij tot op zekere hoogte een „synthese" confessionele modaliteit. KENMERKEND Kenmerkend voor deze beweging, als wij tenminste dat woord mogen gebrui ken, is de visie op de Bijbel. De ne gentiende eeuw was de eeuw van de rede; de twintigste eeuw ifc de eeuw van de techniek. Auto's en treinen, ra dio en televisie, straaljagers die met supersonische snelheden het luchtruim doorklieven en atoomgedreven duikbo ten hebben onze wereld veranderd, «maar ook vragen opgeroepen die de Bijbel raken. Het geloof in de onfeil baarheid van Gods Woord, dat achttien honderd jaar staande is gebleven, werd geschokt. De evolutieleer scheen de Bij bel te weerspreken. Archeologische ont dekkingen bevestigden vaak de waar heid van de Schrift, maar plaatsten ook grote vraagtekens. De extreme vrijzin- de vorige eeuw, die van i Shakespeare en langdurig van gedachten gewisseld tus sen de Gereformeerde Bonders en an deren. Voorgesteld werd om te zeggen dat onze leer in „gemeenschap met de belijdenisgeschriften'' moet zijn, terwijl de Bonders wilden schrijven „in over eenstemming met de belijdenisgeschrif ten." In deze laatste clausule aanvaard de men de belijdenisgeschriften zoals ze geschreven werden. De eerste zin kan betekenen: „Vroeger zeiden de mannen het wel zo, maar als ze met ons mee gegroeid zouden zijn en de ontwikkeling van de wetenschap mee hadden kunnen maken, hadden ze zich nimmer op die manier uitgedrukt, maar zoals wij nu denken". Tenminste aldus werd het s door de tegenstanders voorgesteld. GROOT VERSCHIL Ook in de metodiek ligt e. verschil tussen de ortodoxe groepen deze kringen. In zekere zin is er in mid- den-ortodoxe leringen een bepaalde re actie te bespeuren tegen het isolement lang verdedigd door ortodoxe groepen. Men wil geen isolement, men wil mid den in de wereld staan om zó een zou tend zout te zijni Juist in deze kringen heeft men daarom ernstig gezocht naar nieuwe metoden. Zelfs het woord „evan gelisatie" moest plaats maken voor „apostolaat." Men wilde die ouderwetse metoden van evangelisatie en straatsa menkomsten niet meer. Men probeerde de mens te benaderen, door aan hern gelijk te wórden, door naast hem te gaan' staan. Deze vernieuwingszucht is evenwel lang niet altijd geslaagd. Zelfs leidende figuren in deze kringen begin nen in te zien, dat men soms al te in direct geweest is in het werk en men daarom het doel voorbij streefde. We zullen het" deze mensen echter nimmer euvel mogen duiden, dat niet alle we gen tot het verwachte doel leidden. Wel is het merkwaardig, dat juist veel van deze mensen in hun verlangen naar een ve metode. die werkelijk vruchten af werpt, zich niet wilder, plaatsen ach- blad „Woord en Dienst" i correspon dentie publiceerde tussen dr. Berkhof en ds. Boer, tussen midden-ortodoxie en Gereformeerde Bond. Eén grote les kon men uit deze brieven leren, nl.: Er is een zeer grote kloof tussen deze beide groepen. Midden-ortodoxie wil de bin dende en verenigende factor zijn tussen links en rechts, maar de feiten ton»i aan dat er een zeer groot contact is met de vrijzinnigen, maar het contact met de andere zijde vrijwel nihil is. Juist omdat men gemakkelijker afglijdt dan opklimt is het gevaar zeker niet denkbeeldig dat er een sterke groei zal komen van ortodox via middenortodox naar een nieuwe vrijzinnigheid, en we een samensmelting met rechts vrijzin nig zullen beleven, maar dan zal de HÉ de Gereformeerde Bond onge- kloof T twijfeld nog groter worden. Bovendien wat zal er gaan gebeuren als de Gere formeerde Bond inderdaad luistert naar de stemmen van buiten, die zeggen dat de tijd toch wel gekomen is om uit »__j u weet wat het gevolg is BOODSCHAP ZELF Het tweede grote gevaar ligt in de boodschap zelf. Men leeft vanuit een „spanning" zoals bijv. de spanning tus sen Woord en wetenschap. Niemand evenwel kan in een voortdurende span ning leven. Ons hart verlangt naar rust, naar zekerheid, naar autoriteit. Vroe ger bezat men de autoriteit van de Bij bel, de vorige eeuw predikte de autori teit van het verstand, de rede. Biedt de midden-ortodoxie een autoriteit, een ab solute zekerheid? Ik ben bang van niet en daar ligt een groot gevaar. De toe komstige ontwikkeling van deze bewe ging, deze teologie zal, dunkt, mij, af hangen van de vraag: Zal zij het ge wone kerkvolk de zekerheid schenken, die het zoekt. Zo niet, dan is de mid den-ortodoxie gedoemd een tijdelijke be weging te zijn. „Crisis der Middenorthodoxie" Het anselusin India Terwijl Europa nog gehuld was in de duisternis van vóór de middeleeuwen, kende India reeds een Christelijke kerk, de Mar Thoma Kerk, of wel de kerk van de Heilige Thomas. In 1812 gingen echter pas de eerste zendelingen naar dat land. Acht jaar geleden hebben in Zuid India acht verschillende kerkger schappen zich aaneengesloten en de Kerk van Zuid India gevormd, die beslaat Anglicanen, Presbyterianen, Methodisten, Congregationalisten de middagklok zijn twaalf slagen doet horen in het gebied i alle tverk op en buigt iedereen het hoofd tot gebed. leze kerk, houdt Een bundel preken, die het lezen waard is nigheid God niet meer dan van het Boek devolle roman maakte heeft evenwel ook geen stand gehouden. Twee wereld oorlogen en een wereldcrisis deden de mens zekerheid zoeken: men verlangde terug naar de oude waarheden, maar werd aan de andere kant weerhouden door de wetenschap. Uit deze spanning is een nieuwe visie op de Schrift ge boren. In de lectuur van de midden-or todoxie treft men steeds weer een be paalde uitdrukking aan: ..Knechtsgestal te der Schrift." Zoals Jezus Christus God was, maar tevens mens (leert deze teologie) is de Bijbel een boek dat Gods Woord wil prediken, maar dat Woord is vervat in een menselijk omhulsel. Zo Eoogt men de goddelijke waarde te be- ouden, terwijl men aanvaardt dat de Bijbel geenszins een onfeilbaar boek is. maar menselijke gebreken vertoont. De ze teologie staal midden in de span ning tussen Woord en wetenschap maar wil van geen oplossing weten die de één aanvaardt ten koste van de ander. Zij heeft grote eerbied voor de Bood schap van de Bijbel verbenden met een sterk ingaan op de wetenschappelijke en sociale problemen van enze tijd. CONSEKWENTIES die totaal var samenkomst in Genève, toen Graham sprak tot een groep vertegen woordigers van de Wereldraad van Ker ken, zei de Indiase predikant Niles uit Ceylon, „Mr. Graham, you are not an evangelist, but a revivalist." (Mijnheer Graham. U bent geen evangelist, maar een ópwekkingsprediker.) De midden-or todoxie probeert de mens te bereiken, het Evangelie vervreemd men staat in het gevaar de randkerkelijken en „kerkelij- r kracht" voorbij te zien. GEVAREN De midden-ortodoxie staat bloot aan verschillende gevaren zoals iedere rich ting. Eén Van de grootste gevaren werd de laatste maanden openbaar toen het Preken lezen is over het algeméén geen populaire bezigheid. De uitdruk king alleen al herinnert ons aan die oude ouderling met zijn gebroken stem, die steeds weer viel over dezelfde woorden, hij de preek las ii kleine kerk, waar we als kind kwamen. Of zij herinnert ons misschien aan onze oude spotzucht waarmede wij onze vriendeh bezeerden toen zij naar de kerk gingen waar alleen „preek- lezen" was. Misschien komt de Innerlijke terughouding ook wel voort uit de ouderwetse uitvoe ring, druk en taal, waarin preken bundels plegen te verschijnen. Of (en in de meeste gevallen zal dit wel de hoofdoorzaak zijn) we zijn zo ge wend geraakt aan onze lichte lec tuur, dat we cps niet eens meer kun nen concentreren op iets van een be ter, hoger gehalte. Met een innerlijke schroom en arg waan begon ik aan de zojuist versche nen prekenbundel van de overleden Amerikaanse predikant Peter Marshall: „Order van de Chef De titel van de bundel zinde me niet. Om Christus „Chëf" te noemen is net iets te pro faan naar mijn gevoel, en beter had de vertaler de Engelse titel „Mr. Jones, meet the Master" (Mijnheer Jansen, hier is de Meester) kunnen aanhouden. Bovendien draait reeds sinds enige tijd, een film over het leven van deze pre dikant ln vele bioscopen en krijgt men DUITS JEUGDLEIDER OVERLEDEN De Duitse Lutherse kerken en het C..J.M-V. werk in West-Duitsland hebben dezer dagen een gevoelig ver lies geleden door het overlijden van ien van de bekendste Duitse Jeugd leiders. Ds. Johannes Busch. In janu ari werd hij zwaar gewond bij eet aanrijding veroorzaakt door eet dronken carnaval-chauffeur en is m aan de verwondingen overleden. Meer dan 20 jaar lang heeft Ds. Busch een zeer vooraanstaande plaats in her jeugdwerk ingenomen; sinds 1934 ir de C.J.M.V. en sinds 1945 als jeugd predikant. Tijdens liet regiem van het „derde rijk" heeft hij zich sterk ingezet om de evangelische jeugd te beschermen tegen de Nazi-invloed en leer- Men verbood hem te prediken en meermalen werd hij gevangenge nomen. In de afgelopen jaren heeft hij hoofd zakelijk gepoogd de buitenkerkelijke jeugd te bereikenen heeft hij vele nieuwe wegen gevonden om hen te zamen te brengen onder het gehoor van Gods Woord. Ds. Busch was éer van de grootste Duitse jeugdevange- listen van deze eeuw die duizenden ten zegen was. KERK EN ZONDAG In Zweden ontvluchten veel mensei tijdens het zomerweekend de grote steden om ergens op het platteland verpozing te zoeken. Het gevolg is dat de kerkdiensten beduidend slech ter bezocht worden- In een vergade ring in Stockholm werd nu voorge steld om reeds op vrijdagavond kerkdienst te houden voor weekend- gangers. Of dit echter een oplossing Een dominee van een Lutherse kerk Muskegan in de Amerikaanse staat Michigan, maakte het nog bonter. Hij heeft iets nieuws bedacht onder de mooie naam FisheramaiOmdat zo veel van zijn kerkleden gingen ijs- vissen op zondag besloot hij zelf ook maar te gaan. Op een zondag hield hij een zeer vroege ochtenddienst (misschien in visserslatijn) en reeds om zes uur 's morgens ging een kara vaan auto's op weg om het vissersge- luk te zoeken op één van de vele ren. Het beviel de domine en zijn ge meente zo goed, dat zij van plan zijn er een jaarlijks uitstapje van te ma ken. We zullen ze echter maar geen goede vangst het'gevoel: De uitgever wil gauw profiteren van .'de gelegenheid om aller lei lectuur van en over deze predikant te lozen. Vandaag kan het nog, morgen is de aandacht van het publiek weer er gens anders op gericht en dan is het te- laaj. Over het" algemeen moet dan de goede gelegenheid het slechte gehalte yeijgoeden. Ik moet evenwel de uitgever mijn ex cuses voor deze slechte gedachten aan bieden. „Orders van de Chef" was een verrassing, met uitzondering van de ti tel dan altijd: meer nog, het was een •zegen voor mij. Dat ds. Marshall pre ken kon was alom bekend, dat zijn pre ken ook op papier blijvende waarde hebben, ontdekte ik bij het lezen. U moet in deze bundel geen exegese van de Schrift proberen te vinden. Zij is er niet. Evenmin zijn dé preken een expo sé van dogmatische gedachten. U be hoeft ook niet bang te zijn dat U met Uw wijsvingers in Uw oren iedere zin drie maal moet lezen om de prediker te kunnen volgen. Deze preken, geschreven met^eén sublieme, scherpe pen slepen U mee van zin tot zin en penselen voor Uw ogen mensen, die door Christus worden geroepen, die gaan leven, die Saan spreken, die soms Uw karakter, w gezicht bezitten. Zelf heb ik deze bundel met twaalf preken in één adem uitgelezen, omdat ik het boek eenvoudig niet meer terzijde kon leggen. De taal is zo tekenend, de boodschap zo boeiend, de voorbeelden vaak zo treffend dat U wel luisteren moet naar wat U al langjthi zegd wordt. Dit is een bundel, die eigen lijk iedere predikant moest lezen, niet om iets nieuws te leren, maar eenvou dig om te zien: Zo kan het ook gezegd worden. Op een enkele uitzondering na bevat deze bundel preken over mensen die tot Christus komen. Er is'weinig' ondèrling verband tussen de hoofdstukken, daarom kunt U Uzelf iedere avond tracteren op een hoofdstuk voor U gaat slapen. De grootste nood van onze tijd is het gebrek aan contact met de Mees ter. Onze levens zouden veranderen als we meer tijd namen voer persoonlijk Bijbellezen en gebed. Ieder die de Bij bel een wonderlijk, onbegrijpelijk boek vindt, kan geholpen worden om tot een eigen contact met Christus te komen door deze prachtige, pakkende preken. Tevens verscheen bij dezelfde uitge ver het boekje „De gebeden van Peter Marshall" Zelf ben ik enthousiast over het gebruik van gebe den van een ander. Ik bid liever mijn eigen gebeden. Waar is het evenwel dat onze gebeden vaak meer dogmatische verhandelingen zijn, waarin fi vertellen hoe groot Hij wel waarin vaak het persoonlijk element ont breekt. Deze gebeden zijn kort, persoon lijk, zonder enig franje en daarom juist doen ze oprecht aan. ..Orders van sch en Keunlr „De gebeder rine Marshall heel anders ge-1 j 3.90. VAN c: Marshall. Marshall", C; Deze visie op de Bijbel heeft natuur lijk ook consekwenties ten opzichte van de belijdenisgeschriften der kerk. In de synode van de Hervormde Kerk werd Toen men Generaal Booth van het Leger des Heils vroeg, wat de mogelijke gevaren van de twintigste eeuw zouden kunnen zijn, antwoord de hij: een godsdienst zonder Gods Geest een christendom zonder Christus een vergeving zonder bekering een zaligheid zonder wedergeboorte een liefdadigheid zonder offer een politiek zonder God een hemel zonder hel door DOROTHY S. MCCAMMOIS 7. EEN ZWAAR BESLUIT Het zwaarste besluit van ons leven gold de aanvraag van een vertrekvisum. Maandenlang hadden we geweten, dat de communisten zouden komen, maar toen was het vrij eenvoudig om eensgezind te besluiten dat we zouden blijven. We heb ben daar nimmer spijt van gehad en ont dekten later dat we inderdaad goed gehan- celd hadden. Gedurende de eerste zes maanden na de machtsoverneming deed men ons betrekkelijk weinig overlast aan. Don slaagde er in door te gaan met de belijde niscatechisatie en we doopten verscheidene nieuwe leden. We leerden een jong predikant kennen, die samen met zijn vrouw afgestudeerd was van een seminarium en graag het werk wilde overnemen en hij werd ons een geweldige steun. Voor zover wij weten is hij nog steeds predikant in Hochwan. Hij ging voor ons naar het Wolken Poort Plein en doopte daar een grote groep gelovigen, toen wij Hochwan niet meer verlaten mochten. Zonder overdrijving kunnen we zeggen, dat ons blijven een grote indruk maakte op de gelovigen. Door niet weg te lopen toonden we dat het ons ernst was, en daardoor waren de mensen veel minder vreesachtig. In die maanden konden we uitleven, wat we zo vaak uitgesproken hadden. Geen ogenblik zou ik de indruk willen wekken dat wij dit deden; we hadden het innerlijk gevoel dat Gods Hand op ons rustte en Hij ons gebruik te, en het loon dat Hij ons in Zijn Woord beloofde, ging hoog uit boven de prijs, die wij zelf betalen moesten We ervoeren Zijn zegen op twee manie ren: Zelf werden we dichter tot Hem getrokken en anderen leerden Hem beter kennen. Vaak moest ik in die maanden aan de eerste brief van Johannes denken, waarin hij schrijft: Wij verlangen er naar met U deze gemeenschap met God de Vader en Jezus Christus Zijn Zoon te delen. Wij moeten U dit schrijven opdat onze blijdschap groter worde als de gemeenschap zich verdiept. Vaak beroerden de kleine dingen ons hart; klei ne dingen, die toch zo geweldig diep inwerkten. Ik schreef reeds, dat één van onze zondagsschool- onderwijzeressen dienst had genomen in het Vrou welijk Hulp Korps. Innerlijk voelde ze. dat ze op de verkeerde weg was; haar geloof was te echt geweest, om maar zo aan de kant geschoven te worden. Al spoedig werd ze overgeplaatst naar Chungking en kwam daar in aanraking met vrien den van ons. Een paar dagen na de eerste ont moeting met hen belde ze ons was slecht. Ik kon haar wel verstaan, mij in het geheel niet. Haar geweten had gesproken allesbehajv en ze was bang. dat wij heel erg boos op haar ring waren. Nog hoor ik die zachte angstige stem zeg- we o gen: „Mevrouw Ma, Ik weet nog steeds dat de Heer mijn Herder is en ik wil weer bij Hem terug komen." Ze greep sindsdien de enige manier aan om haar geloof tenminste enigszins te kunnen uiten. Als de meisjes moesten marcheren en hun strijdliederen zongen, zong zij dwars daar tegenin de oude zondagsschoolliedjes. die ze kende. Hoewel we erg blij waren met de vele kansen voor persoonlijke gesprekken, die ons toch nog geboden werden, kwam toch de vraag steeds weer op ons af of het wel wijs was om nog langer te blijven. Vrienden raadden ons aan te gaa eerste gedachte was. dat ze enkel en alleen welzijn dachten, maar later begonnen we ohs af te vragen, of ze dat niet zeiden om zelf minder gevaar te lopen. We werden overgevoelig en moes ten oppassen, dat we ons niet allerlei dingen gingen inbeelden. We volgden het wereldnieuws zo goed mogelijk en probeerden minimumeisen op te stel- gc wa-arac had en onze aanwezigheid zou kunnen vereisen. Maar alle mogelijke vragen kwamen op ons afstormen. Wat moesten we doen als er geen geld meer overgemaakt zou worden? Was het vol doende om de boodschap alleen uit te leveh. zonder te megen prediken? Wat moesten we doen als deze nieuwe politieke leer. die alles en iedereen scheen te beïnvloeden ook het kerkewerk zou binnendrin gen? Als we zouden vertrekken, hoe zouden de gelovigen dan reageren? Dag en nacht hielden ons deze vragen bezig en we werden heen en weer geslingerd tussen gaan en blijven, In juli 1950 kwamen we tot de conclusie, dat onze aanwezigheid het werk van onze Chinese vrienden eerder bemoeilijkte dan hielp, en na veel strijd besloten we dan ook maar een visum voor Amerika aan te vragen. We leefden toen reeds meer dan een half jaar onder communistische heerschappij en als ik het zelf niet beleefd had zou ik nimmer geloven, welk een ingrijpende veranderingen het ro de regiem aanbracht. Het slome, analphabetische platteland van China, gebonden m traditie eri bij geloof scheen een slechte candidaat voor hervor mingsmaatregelen. Meer dan één regering was er op vast gelopen. Maar het lukte de roden. Er ver anderde daadwerkelijk iets. Hoofdzakelijk gebeur de dit door de sterke arm van de macht. Openbare tribunalen, waar één aanklager voldoende was om „recht" tc spreken: en massaexecuties, waarbij zelfs leerlingen van lagere scholen aanwezig moes ten zijn, hamerden de angst er diep in. Man en ..o vrouw durfden elkaar niet meer in vertrouwen te op. De verbinding nemen, ouders waren bang voor eigen kinderen. De dag waarop we ons visum aanvroegen was '--1Mb-' blij. Het was een geweldige verande- or onze zending en niet de verandering, die gedroomd hadden. De eerste aanval hadden doorstaan, maar nu trokken we ons terug en was moeilijk te slikken. Uren besteedden we het invullen van formulieren en menige traan IN OOSTENRIJK VEEL ECHTSCHEIDING Reeds vorig jaar werd ér op de Synode van de Lutherse Kerken in Wenen gesproken over de noodtoe stand, die ontstaan is door het grote aantal echtscheidingen. In het afge< lopen jaar is ieder zesde huwelijk uit elkaar gegaan, en percentsgewijze kent Oostenrijk dan ook het grootste aantal echtscheidingen van alle West- europese landen. In de afgelopen weken kansels een speciale afkondiging gedaan gewezen werd op deze feiten, arm men o.a. schreef: Wij zier veel huwelijken de verhoging var de levensstandaard, de aanschaf van eer motorfiets, een auto, radio enz. belang rijker wordt geacht dan de wil van Goa. 52 Procent van de huwelijken in Oosten rijk blijven kinderloos, en slechts uil drie procent der huwelijken zijn vier ol meer kinderen geboren.Daarom ver heffen wij onze stem en roepen U toe: God wil dat trouw en een goed gedrag ins huwelijk, maar ook reeds voor huwelijk en buiten het huwelijk ge vonden wordt. God wil dat er uit ons huwelijk kinderen geboren worden, en zij niet reeds voor die tijd worden ver- moord. God wil, dat families tezamen "7K blijven leven en er over echtscheiding zelfs niet gedacht wordt. Laat ons deze wil van God naar hart en geweten aan vaarden. Laat ons weer goed maken wat reeds stuk gemaakt is. Echte liefde zal de ander helpen en verder leiden, maar niet verleiden en vernederen." Dit herderlijk schrijven eindigt dan met de opmerking, dat het huwelijk wel iswaar geen sacrament is. maar wel behoort tot Gods Scheppingorde, en zegt de dag.. vlekte het geschrevene uit. Maanden later wachtten we nog op antwoord. Werken konden we niet meer, slechts bidden en de vruchten van de Geest uitdragen. We hadden meer dan voldoende tijd om de lezers te mediteren en ons eigen hart te onderzoeken. De dagen kropen om en een tweede, ditmaal sombere Kerst brach- door onder rode serpentines, die het oude nog niet gekende VOLGENDE WEEK: len, i evan-gelisatieprogr£ dat nog eni- VOOR HET VOLKSTRIBUNAAL dan. „Wij willen dat de staat zich zijn verantwoordelijkheid bewust is. Wij voe len het in het geheel niet als verkeerd dat voor het kerkelijk huwelijk er eerst een burgerlijk huwelijk gesloten wordt. Wij vragen wel alle onze leden hun hu-| welijk onder het Woord van God TER OVERDENKING Profane opzien barende ontdekking In het blad „De Hervormde Kerk" werd een gehele pagina gewijd aan het vacantiereisprogramma van de Jonge j Kerk. Deze beweging van jonge lidma-; ten uit de Hervormde Kerk heeft een j opzienbarende ontdekking gedaan, al- thans volgens een artikel. Ze is er in geslaagd een historetrotemporascoop te vervaardigen, die kennelijk in staat stelt alle. in tijd en ruimte onuitwisbaar vastgelegde belangrijke en onbelangrijke gebeurtenissen te peilen en in beeld te reproduceren. Het blad geeft dan enige aanbevelingen door van twee mensen uit het verleden nl. Hannibal, en dat is nog tot daar aan toe. en een zekere „Paul" en zegt: „De Jonge Kerk heeft nl. van haar medewerker Paul een specia le brief ontvangen, die wij hieron der gedeeltelijk afdrukken. „Omdat ik op reis ben geweest in ande re oorden, kon ik helaas al eeuwen lang geen tijd vinden schriftelijk contact te houden. Ongetwijfeld zal het jullie evenwel opgevallen zijn, dat ik in de geest steeds present ben We zullen de rest maar niet afdrukken. Een der gelijk omspringen met de grootste apöstel aller tijden, Paulus, is minder nog dan profaan. Toen weken geleden een Engels blad verschillende men sen de vraag voorlegde: „Wat zou er gebeuren als Christus weer op aarde kwam in onze tijd," en allerlei onzinni ge en nonsensicale antwoorden afdrukte is de kerkelijke pers er zeer fel op af gesprongen in Groot Brittannië. Deze aanbeveling voor reizen met de JK is niet minder laag bij de gronds en he laas maakt nu een goed kerkelijk blad zich er aan schuldig. Illllllllllllllllllltllllllllll> De Bijbel van Maarten Luther „Al heel wat jaren lang," schrijft laarten Luther, „heb ik de Bijbel iede re twaalf maanden tweemaal gelezen. Hij is als een grote, krachtige boom en ieder woord is een machtige tak. Al zijn takken heb ik goed geschud, om dat ik zo graag wilde weten, welke vrucht die tak zou dragen en wat ik ontvangen zou. En het schudden heeft mij nimmer teleurgesteld". Hetzelfde tretuigenis kunnen velen geven, die Gods Woord met een verlangend en open hart gelezen hebben. illllllllllllllllllllllllllllllll' Eigenikkig genotter Uitspraak van ds. T. J. Hagen te Deventer: „Als ge in de kerkdiensten altoos maar geniet, zonder bewogenheid met de buitenkerkelijke, is uw genieten een zelfzuchtig en eigenikkig genotteren." Al dus schreef het Centraal Weekblad. Ook Ingwersen heeft op zijn eigen felle manier hierover iets te zeggen in zijn boek „Tussen Kerk en Hangar": Welke onderwijzer, welke leraar of pro fessor, in welk vak of welke faculteit dan ook. maakt zichzelf ten slotte niet overbodig omdat hun leerlingen, door het hun gegeven onderwijs, het nu zelf ook weten en de wereld in gaan om wat ze geleerd hadden nu tot nut van anderen aan te wenden? Een predikant, die zijn hoorders ten slotte geen vurige evangelisten heeft gemaakt, heeft zijn taak nooit naar behoren volbracht." Deze woorden richten zich tot kerkgan ger en predikant en ik ontveins mij niet dat velen ze met ee£ „Overdreven!'' terzijde zullen leggen om tot de orde van de dag over te gaan. Als Petrus dat ook eens had gedaan, toen Christus zei: Gaat henen in de gehele wereld en predik het - Evangelie? Als Matlheüs eens gezegd had „Overdreven! Doe rustig je werk en praat er niet al te veel over. dat heeft veel meer waarde?" Dan had den wij misschien nog als de Batavier met zijn berenvel door de bossen van de Betuwe gezworven. Seminarium in Madrid nog niet geopend Herhaaldelijk zijn er in de verschillen de kranten berichten verschenen die de hoop opwekten dat het seminari um in Madrid, dat op 23 januari j.l. op last van de politie gesloten werd, spoedig weer zou opengesteld. Di plomaten van verschillende landen zouden deze belofte verkregen heb ben van de hoogste regeringsautori teiten.. Wel is waar zijn de zegels verbroken op last van de minister van binnen landse zaken maar de leiding van het seminarium heeft nog niets gehoord over de mogelijkheid van een herope ning. Het bewijs is wel geleverd dat de Spaanse regering in haar strijd tegen het protestantisme niet alleen de kleine secten vervolgt, zoals wel eens wordt voorgesteld, maar even eens de kerken en de groepen die in nauw contact staan met de Wereld raad van Kerken. ■fr Groeiende slavenhandel in Arabische landen Volgens de Belgische mi»6ionaris la plaat-1 Gravière is de slavenhandel zeer sterk toegenomen sedert de Britse troepen :ich uit Egypte terugtrokken en de Soe dan zich zelfstandigheid verwierf. Om dat Saoedi-Arabië en Jemen het Con vent over de slavenhandel van 1928 niet ondertekend hebben, bieden zich daar grote afzetmogelijkheden. Arabische sla venjagers hebben hun mensenrooftoch ten tot diep in het binnenland en het woestijngebied van Noordwest-Afrika uitgebreid. Je hoeft niet altijd zendeling te worden om in de dienst van onze Heer te Staan. Was voor je zieke buurvrouiv maar een keer de borden dan heb je ook Gods tvil gedaan. Een koele dronk om Christus' tvil gegeven aan hem, die dorstend langs je venster gaat, staat evenzeer voor eeuwig opgeschreven, als je de Geest maar leiden laat. Wij moeten eens wat minder over godsdienst praten, maar in ons leven Christus laten zien: thuis, in fabriek of werkplaats, langs de straten en aan je maat, waarmee je dient. Gods Geest drijft uit tot in de vreenulste hoeken, in Sydney, Kaapstad en in Akersloot. Je hoeft het niet altijd zo heel ver weg te zoeken, vlakbij is vaak de grootste nood. Wij zullen ons volkomen moeten buigen en daar slechts gaan, waar Hij ons zenden zal. Wij zullen dagelijks van Hem moeten getuigen, in toga, boezelaar of overall. (Uit: Jeugd in Actie.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 21