LANG DEBAT OVER SUBSIDIE AAN MILITAIRE TEHUIZEN KATWIJK KRIJGT WERKLUSTIG BURGEMEESTER NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 VRIJDAG 27 APRIL 1936 Gemeenteraad Katwijk Kwestie Rijnsburgse corso in handen van B. en W. TRAM ONTSPOORDE in KATWIJK IN DE VERGADERING van de Katwijkse raad werd gisteravond ruim vijf kwartier benut om te debatteren over een pre-advies op verzoeken om subsidie van de centrale van Katholieke Militaire Tehuizen en de Stich ting Militaire Tehuizen van het Humanistisch Thuisfront. Deze debatten bewogen zich wel eens niet op het vlak „des gemeenteraads", maar speel den zich soms wel eens af op terrein, dat, zoals de V.V.D.-vertegenwoor- diger de heer L. Borleffs opmerkte, meer behoorde tot „des kerkeraads". U hebt het al begrepen, het principe was in het geding. Voorts werd een groot gedeelte van de tijd opgesoupeerd door breedvoerige discussies naar aanleiding van het pre-advies op de bezwaarschriften van bewoners van de Nieuwe Duinweg tegen de bouw van woningen langs de zuidzijde van die weg en in de derde plaats laaiden de discussies rondom de subsidie kwestie van de Harmonie Katwijk ook in deze vergadering op. Hoewel de voorzitter, locoburgemeester H. P. Bloot, met klem het standpunt als door B. en W. voorgesteld verdedigde, ging de raad in deze zaak een eigen weg! Ten slotte hielden de heren zich nog enige tijd onledig met een bespreking die betrekking had op het Rijnsburgse corso „Bloemenpracht aan Zee". Duijvenbode, D. C. van Leeuwen, D. van der Marei, L. Borleffs, D. J. Kleen en H. P. Bloot waren tegen, werd het voor stel van de heren C. van der Plas. A. Wassenaar, H. Haasnoot en H. J. Grim bergen aangenomen. De Harmonie krijgt nu f 6000 om instrumenten te kunnen aanschaffen. Wel waren B. en W. de voor. stellers tegemoet gekomen, door na hel resultaat van een taxatie der oude appa raten te hebben bestudeerd, een subsidie van f 4333 aan te bevelen. De voorz betoogde nog, dat het plicht is, dat beide verenigingen over eenzelfde kam worden geschoren en de heer N J. van Duijven- bode zei, dat wanneer het voorstel van de heren werd aangenomen, dit preceden ten zou scheppen. Dit alles mocht evenwel niet baten, want zoals we reeds zeiden, de f 6000 werden 'toegewezen. Om maar met het langdurigste debat te beginnen: Van de subsidiekweetie r.k. militaire tehuizen en Humanistisch front, kan gezegd worden, dat de vertegenwoor diger van de v.v.d., de heer L. Borleffs en de afgevaardigde van de p.v.d.a., zich heftig te weer stelden tegen hetgeen B. en W. voorstelden namelijk afwijzen, terwijl ook het k.v.p. lid, de heer H. J. Grimber gen, het oneens was met de heren achter de bestuurstafel. De p.v.d.a. afgevaardigde, de heer D. Nasveld, was de eerste, die zijn visie gaf. Hij was het totaal niet eens met B, en W,, wanneer deze uitspraken, dat zij van mening zijn, dat de gemeente zich alleen bemoeien 'kan met tehuizen in eigen ge meente en was het volkomen oneens met de levensbeschouwelijke uitlatingen van B. en W, De 'heer Nasveld kreeg hulp van de heer H. J. Grimbergen, (k.v.p.) die het zelfde lanceerde. Deze wilde een subsidië ring naar rato, terwijl de heer L. Borleffs (v.v.d'.) zich in gelijke zin uitsprak. Principiële gronden Mr. J. van der Plas (a.r.) was de eerste, i die zich op zeer principiële gronden ach ter B. en W. stelde, waar de heer N. J. van Duijvenbode (c.fa.) het kenbaar vol- I komen mee eens was, getuige zijn her- haald knikken. Als positief Christen mo gen wij, de staat ziende als dienaresse Gods de activiteiten van een organisatie, die zich tegen het Christendom keert, per- tinent niet steunen, aldus spreker. In het algemeen zuilen we ons moeten onthou den, zo zei hij, om verenigingen als ge- noemd te subsidiëren, j De heer H. Haasnoot (arb.), die zei zioh volkomen op Gods Woord te willen j gronden, betoogde, dat de burgerlijke ge- meente geen onderscheid mag maken tus. sen de verschillende in het geding zijnde tehuisverenigingen. De heer L. I; Zwan (c.h.) voelde niets voor subsidiëring van het Humanistisch Thuisfront. De heer I C. van der Plas (c.h.) toonde zich ook vol-, komen eensgezind met mr. J. van dei J Plas, zo ook de heer N. J. van Duij ven- j bode. Meerdere heren spraken zich, de i een wat uitvoeriger dan de ander, uit. AHet steunen j De voorzitter, ten slotte, maakte duide- lijk. dat het college het Humanistisch bond niet wilde hinderen maar pertinent ook niet wilde steunen. Ten opzichte van het r.k. thuisfront liggen, zoals in het pre advies ook uitkomt, de zaken wel anders. Wanneer dit tot- stichting van een tehuis in Katwijk over zou gaan in de toekomst, dan zal het college beslist niet zodanig in haar houding zijn als tegenover het Hu manistisch Thuisfront. Hierna kwam het preadvies in stem ming. Tegen stemden de gehele p.v.d.a.- fractie (A. Haasnoot, Jac. van der Plas er. D. Nasveld), de 'k.v.p. vertegenwoordiger de heer H. J. Grimbergen en de v.v.d. af gevaardigde. de heer L. Borleffs. De de a.r. en de s.g.p. stemden voor. Stand dus 5 tegen 13. De heer Overdijkink v te aantekening, d'at 'hij ten opzichte het Katholiek Thuisfront een andere hou- wilde aannemen. Wonder boven wtfnder kwam er over het voorstel een lening te geven aan Pro Regc (f25.000) cn een subsidie (f 1000 per jaar) geen woord over de lippen. Zonder slag of stoot werd dit aanvaardl De Nieuwe Duinweg Zoals we reeds uitvoerig schreven, Zijn er door de bewoners van de Nieuwe Duin. weg ernstige bezwaren aan de raad ge richt over de bebouwingen aan de over zijde van hun woningen De heer G. W. Overdijkink, lof hebbende voor het uit voerig preadvies van B. en W. zet'.e uit een, dat het college om maar spoedig tot uitbreiding van de woningvoorraad te ko men, de minder langdurige weg had ge kozen, zoals die wordt aangewezen in de wederopbouwwet. Deze wet heeft ver schillende leemten en nu zijn de genoem de bewoners in zekere zin de dupe ge worden van een dezer leemten. De weg, die wordt aangewezen om bepaalde be sluiten te publiceren is te eenvoudig en j dringt niet tot belanghebbenden door. Spreker zou willen, dat voortaan ook de dagbladen zouden worden ingeschakeld. Dan is er voor belanghebbenden ten minste beter gelegenheid geschapen, ofn te kunnen adresseren De heer H. Haasnoot uitte zioh in gelijke zin en betoogde bo vendien dat het gemeentebestuur van Katwijk, met het oog op de woningbouw, met de rug tegen de muur staat. Het ge meentebestuur heeft, omdat het niet an ders kon. de mehode gekozen, die de meeste spoed beloofde. Dit zou zeker drie jaren voordeel hebben opgeleverd. Mr. J. van der Plas sloot zioh bij de heer Haas- j De heer L. Borleffs informeerde, wie deze mensen, toen ze de grond kochten, heeft voorgelicht. De voorzitter antwoord de. dat die voorlichting dusdanig was ge weest, dat de toenmalige plannen ter in- ïage waren gegeven hoewel niets defini tief was. De discussies hierover waren daarmee geëindigd, waarna de tribune, waarop een groot aantal Nieuwe Duinwegbewoners hadden plaats genomen, zo goed als leeg stroomde. Aangenomen De Harmonie Katwijk zal de datum 26 april wel lang onthouden, want met 6 tegen 12 stemmen, de heren N. J. van Bloemencorso Het bloemencorso kwam ook nog ter sprake en wel als laatste agenda punt. Het betrof een verzoek van VVV om een bespreking uit te lokken tfver deze zaak met de bedoeling, dat G.S. zou worden verwittigd. Het ge meentebestuur van Leiden doet door haar besluit f 10.000 te voteren voor het Rijnsburgse corso ernstige schade aan de badplaatsen. Mr. J. v. d. Plas stelde de vraag, of de handelwijze van Leiden wel juist is ge weest, om zonder ruggespraak met Kat wijk en Noordwijk te hebben gehoudeD een dergelijk besluit te nemen. Dit corso is immers mede opgebouwd door Katwijk en Noordwijk. Er is aldus spreker in het afgelopen jaar gesproken om een hoger bedrag dan voorheen beschikbaar te stel len. Spreker wilde, d'at het college zich in verbinding zou stellen met B. en W an Leiden en eventueel met G.S. Het voorstel van de voorzitter hierop hield het verzoek in om deze zaak in han den van B. en W. te geven en in overleg met het college in Noordwijk de kwesti# nader te bezien om eventueel tot verder* stappen te kunnen overgaan. De heer A. Pronk vond, dat Leiden onfatsoenlijk had gehandeld, waarna op een informatie, of getracht moest worden het corso alsnog naar Katwyk te laten komen een der raadsleden uitriep: „Geen sprake van, we zU» geen sjacheraars". f 5000 voor Dieppe Hei voorstel om f 5000 te voteren de recreatiemogelijkheden in Dieppe werd goedgekeurd. Wel had de heer A. Pronk graag gezien, dat er door de vissers zeli (25.0 a 300 loggers komen 's winters regel matig in Dieppe) ook iets was gedaan. Wat deze zelf gedaan hebben is maai pover beetje, aldus spreker. Over de diverse voorstellen betreffend» toewijzing van grond, verhuren grond, aangaan van een geldlening f 800.000, de extra uitkeringen aan het ge- meentepersoneel werd niet gediscussieerd, evenmin over de nieuwe stroomleverings. overeenkomst met Leiden en de krediet verlening voor de uitbreiding van de en elektriciteitsleidangen ten behoeve van de bebouwing ten zuiden van Zeehospilium. De subsidieverlening aan de vereniging tot uitzending van zwakke Katwijkse kin deren werd eveneens aanvaard. De beide onderwijszaken, waaronder het principiële bes'luit om een nieuwe Gereformeerde school in Katwijk aan den Rijn te stich ten, werden ten slotte ook goedgevonden. Rondvraag Hierna volgde de rondvraag, waarvoor slechts geringe be-langstelling bestond. Aan 'het begin van de vergadering maakte de voorzitter bekend, dat met ingang van 16 mei tot burgemeester was benoemd, de heer H. Duiker, 'thans burgemeester van Pijmacker. Voorts was er bij de ingekomen stuk ken een schrijven van de pas afgetreden burgemeester, de heer mr. W. J. Wol- dringh van der Hoop, die daarin dankte de geschenken en de goede woorden', raa-en gesproken en die hij op de band had kunnen beluisteren. Schrijver w< zijn opvolger toe, dat deze de aanhangige voorstellen tot een goed einde zou kunnen brengen. De heer C. van Beelen was in verband met ziekte niet ter vergadering. Interlandwedstrijd trekt veel publiek Voor de voetbalwedstrijd tussen Frank- ijk en Nederland, die morgenmiddag om half vijf in het sportpark Nieuw Zuid wordit gehouden wordt va el publiek ver wacht. In de voorverkoop zijn reeds een :eer groot aantal plaatekaarten verkocht. Er zulten diverse extra N.Z.H. auto bussen rijden. Gistermiddag om omstreeks tien minuten voor vier ontspoorde even door de bocht in de Achterkerkweg de naar Leiden rijdende tram. De bestuurder, wiens aandacht was gericht op een zijpad, zag toen hij weer op de baan keek een tioeetal grote stenen op de beide rails. Hij remde, maar kon niet verhinderen, dat de tram ontspoorde en (zoals de foto duidelijk liet zien) dwars op de baan en de weg kwam te staan. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het tramverkeer was tot ongeveer acht uur gestremd. De dienst tussen de beide Katwijken werd door bussen onderhouden. Foto D. Kruyt KATWIJK (advertent\ ■Ha NOVA TH EATER an zaterdag t/m donderdag van 7.30—11.30 GEJAAGD DOOR DE WIND Plaatsbespreking a.d. kassa of tel. KATWIJK AAN ZEE Ouderavond neisjesvereniging „De opkomende ster" hield een ouderavond. Mejuffrouw d. Plas verzorgde een Bijbelinleiding. Verder stonden op het programma een lintenspel, gedichten voorlezen, een ver loting, verschillende spelen en een ta bleau. Het was een prettige avond, waar op de meisjes in alle opzichten hun best hebben gedaan. Vergadering K.R.B. Vanavond om ach' uur wordit in de Unizaal de voorjaarsvergadering van de Katwijkse Reddingsbrigade gehouden. Hoog en laag water Zaterdag 28 aprul: hoog water 5.12 en 117.34, laag water 1.01 en 13.25 uur. Samenwerking in Pijnacker was uitstekend De heer Duiker is ingenomen met de benoeming Commandeur Fortuyn admiraal-Benelux Kapitein ter zee G. B. Fortuyn is delijk bevorderd tot commandeur voor tijd, dat hij zal zijn belast met de wa neming van de functie admiraal-Benelux. Doorgaans is de Commandant der zee macht in Nederland tevens admiraal Be nelux. Daar de commandant zeemacht vice-admiraal F. T. Burghard, vice-admi- raal A. de Booy heeft opgevolgd als be velhebber der zeestrijdkrachten en deze functies thans dus in zijn persocn enigt, zal commandeur Fortuyn met de functie van admiraal-Benelux worden be st- Commandeur Fortuyn zal in september ook de functie van commandant der zee strijdkrachten in Nederland overnemen. Thans is kapitein ter zee Fortuyn be last met het bevel over Hr. Ms. kruiser De Zeven Provinciën, welk bevel hij op 3 mei zal overdragen aan kapitein ter nr. A. N. baron de Vos van Steen- wijk. Verzoek om crematorium op Nieuw Eykenduynen Na contact te hebben opgenomen met de leiding van de begraafplaats Nieuw Eykenduynen is het bestuur van de enige jaren geleden opgerichte Haagse Crema- m Vereniging overgegaan tot het mdbten van een verzoek aan de Kroon n de bouw van een crematorium op de- begraafplaats mogelijk te maken. De plannen houden c-m. in verbouwing in de bestaande panden op de doden akker en het inrichten van een ovenfca- De Haagse Crematorium Vereod- wdl door deze bouw in Den Haag de kosten van crematie verlagen. Aandrang op vonnis tegen Jungschlager in het Engels verschijnende blad Times of Indonesia te Djakarta dringt >p een vonnis in de zaak Jungschla- eneinde een einde te maken aan de „vergiftige strijd" over deze zaak. Zoals bekend vervalt het recht van strafvordering indien de beklaagde sterft. (Van een onzer verslaggevers) T>URGEMEESTER H. DUIKER VAN PIJNACKER is ingenomen met zijn benoeming tot burgemeester van Katwijk, met ingang van 16 mei. De benoeming moet dan ook als een belangrijke promotie worden beschouwd. Pijnacker heeft 9000, Katwijk 26.000 inwoners. Het feit, dat Pijnacker 3384 hectare beslaat en Katwijk slechts 1180 hectare doet daaraan weinig af, evenmin als de omstandigheid, dat Pijnacker een der grootste sla- en kom kommerveilingen van ons land heeft. Burgemeester Duiker krijgt in Kat wijk een meer gevarieerde bestuurstaak dan hij in Pijnacker met zijn vee teelt en land- en tuinbouw heeft gehad. Dit is zeker één der redenen, waar om hij met zijn promotie is ingenomen. Want hij verklaarde gistermiddag, toen wij hem in zijn fraaie en welgelegen huis in het Emmapark te Pijn acker naar zijn gevoelens ten aanzien van de benoeming vroegen, dat hij met pijn afscheid zou nemen van zijn huidige gemeente, omdat de bevol king er hartelijk is en „omdat er veel te doen is". Hiermee typeerde burgemeester Duiker zich onbewust als een man met werklust. Dat hij aan die eigenschap diplomatiek Inzicht paart, bewees hij. toen hij zei: „Maar denkt u nu niet, dat ik straks bij mijn installatie met een uitgewerkt pro gram van actie kom. Ik ken Katwijk wel beetje, want ik heb aan de Boulevard vaak thee gedronken. Maar ik kan over de speciale Katwijkse problemen zoals de havenkwestie en het gebrek aan bouw- mte weinig zeggen. Ik hou ervan de zaken rustig te bestuderen en de kat even uit de boom te kijken Diplomatiek Voor visserij bleek hij overigens wel ts te voelen in zoverre, dat hij wild is op haring, zoals hij zelf zei. Het hele ge- - mevrouw A. C. W. Duiker-van Has- en de zoons Jan en Benno maken daarvan verder deel uit houdt trouwens vis. Maar daaruit mag men natuur lijk niet afleiden, dat in elk geval Kat- wijks visserijkwesties de bijzondere aan dacht van de nieuwe burgemeester zullen hebben. Men zou trouwens met evenveel recht kunnen beweren, dat de Katwijkse tuinders met de benoeming in hun schik kunnen zijn, in verband met de belang rijke rol, die de tuinbouw ln het Pijn- ackers economisch leven speelt. Hoe het ook zij, burgemeester Duiker bleek te diplomaat om zich aan een uitspraak te laten nagelen en over de haven kwestie was van hem dan ook niets an ders los te krijgen dan het gezegde, dat dit een interessant probleem is. Verhoudingen De politieke verhoudingen liggen lnzijn nieuwe gemeente enigszins anders dan in Pijnacker. Van de 13 leden, die de ge meenteraad van Pijnacker telt, zijn 4 aan gesloten bij de C.H. unie, 4 bij de K.V.P., 2 bij de P.v.d.A., 1 bij de A.R. partij, 1 bij de S.G.P. en 1 bij de V.V.D. Met de raad en met de c.h. wethouder en diens r.k. collega heeft burgemeester Duiker voor treffelijk kunnen samenwerken. Toen hy gisteren telefonisch door de commissaris der Koningin van zijn be noeming op de hoogte was gesteld, was hij verheugd, maar hy zag ertegen op het nieuws aan de wethouders te moe ten meedelen. Hun reactie: „Gefelici teerd met de promotie burgemeester, maar wy condoleren ons zelf". Loopbaan Burgemeester Duiker is op 2 oktober '05 in Assen geboren. Hij heeft echter maar een jaar in de Drentse hoofdstad ge woond. Toen verhuisde zijn familie naar Hilversum. In Hilversum bezocht hij de H.B.S- Daarna werkte hij op de secretarie van Maartensdijk (U.) en op die van Hil versum om toch weer naar Maartensdijk terug te keren. Toen in 1938 de benoe ming tot burgemeester van Hendrik Ido Ambacht afkwam, was de heer Duiker opgeklommen tot commies-chef van de afdeling algemene zaken In Hilversum vond hij zijn echtgenote, een dochter uit de bekende zendingsfamilie Van Hasselt. Merkwaardig is, dat hij zowel te Hen- BURGEMEESTER H. DUIKER jdrik Ido Ambacht als later te Pijnacker de stuwende kracht was achter de pogin gen een nieuw raadhuis te bouwen, dat deze pogingen met succes werden be kroond. maar dat hij te Hendrik Ido Am bacht geen kans kreeg zyn intrek in het nieuwe gebouw te nemen en dat hij even min het imposante grijze gemeentehuis van Pijnacker zal kunnen betrekken, dat in de loop van dit jaar zal worden ge opend. Onder leiding van burgemeester Duiker zijn in beide gemeenten ook ver der belangrijke openbare werken tot stand gekomen en er behoeft dan ook weinig twijfel aan te bestaan, dat de benoeming van de heer Duiker tot burgemeester van Katwijk wederzijds tot genoegen zal zijn. Functies Burgemeester Duiker is lidmaat van de Herv. Kerk en aangesloten bij de C.H. Unie. Hij heeft vele functies. Zo is hij onder meer voorzitter van dc geweste lijke afdeling Zuid-Holland van de Ver eniging van c.h. leden van gemeentebe sturen. Hij is tevens hoofdbestuurslid van deze organisatie. In deze functie heeft hij vrijwel alle geestverwante burgemeesters, wethouders en secretarissen van de Zuid hollandse gemeenten leren kennen. „Ik heb twee hobby's," zei hij ons gistermid dag in de gezellige huiskamer van het Pijnackerse burgemeestershuis, „ik ben wethouder van onderwijs, maar ik heb ook werkelijk veel belangstelling voor het onderwijs." Hy bleek hoofdbestuurslid van Chr. volksonderwijs te zyn. De tweede hob by Is zyn voorzitterschap van de Bond van chr. muziekverenigingen in Ne derland. „Ik acht de iiefhcbbery van de leden dezer vereniging een nuttige vrye tijdsbesteding. Een goed muzi kant is een goed huisvader, zeg ik altyd." Feest En zo zijn er nog zoveel meer functies, teveel om op te noemen. Aan sport heeft hij eveneens gedaan. Al verschillende ma len verrichtte de burgemeester de aftrap bij belangrijke voetbalwedstrijden en zo iets vraagt men niet aan een man. die de sport een kwaad hart toedraagt. Vroeger heeft de burgemeester zelf gevoetbald. Hij zat in het schoolelftal van de H.B.S. Ook de tennissport heeft hij beoefend en tot halverwege de bezettingstijd heeft hij paard gereden. Over die bezettingstijd zei de burgemeester: „In die vijf jaar oorlog heb ik mensen beter leren kennen dan in 25 jaar vredestijd Het was een beetje feest gisteren in het burgemeestershuis van Pijnacker. De om standigheden werkten daartoe ook mee. De burgemeester zelf had anders steeds donderdagsmiddags B. en W.-vergadering, maar gistermiddag kon die vergadering juist niet doorgaan. En zo had hij zelf de mededeling over de benoeming in ont vangst kunnen nemen. Er kwamen voort durend gelukwensen binnen, mondelinge, telefonische en telegrafische. Het gesprek werd meermalen onderbroken. Maar het was er niet minder prettig om. Lelystad vlagde (47 gezinnen) Koningin gisteren naar haar nieuwe grondgebied Schoolkinderen met oranje sjerpen roodwitblauwe strikken juichten en sleepbootjes en andere schepen in het haventje van Lelystad zongen een schor welkomstlied toen koningin Juliana tren voor het eerst de hoofdstad haar nieuwe grondgebied Oostelijk Flevo land, thans nog niet meer dan streep in het wijde water van het IJssel- meer, bezocht. Lelystad is slechts een verwijding verhoging van deze streep, straks hoofd stad van een groene polder van 54.000 hectare. Reeds hebben kranen, bagger molens en bakken het grootste deel var het dykwerk achter de rug. Midzomer zal de dijk dicht zijn. Toen de Koningin rond het middaguur uit Harderwijk in haar nieuwe stad aan kwam na een snelle rit over de 22 kilo meter lange beklinkerde Knardijk alles wat maar benen had in Lelystad uitgelopen naar de plaats van begroe ting. 47 Gezinnen wonen in Lelystad. Er n bovendien, heel wat dijkwerkers gekomen. Na de begroeting maakte de Koningin ;n korte wandeling langs de inwoners an Lelystad en praatte vriendelijk met de kinderen, die met vlaggetjes bleven wuiven. Nadien stapte zij in een blauw autobusje, waarmee zij een korte over- lichtsrit door het kleine stadje maakte. Zij bezocht een dienstwoning van Zui derzeewerken en het gemaal Wortman. Over de nieuwe schutsluis, die naast het gemaal het Oostlanderdiep scheidt van het in aanleg gereed zijnde hoofdkanaal II door de polder, begaven de Vorstin en haar gevolg zich te voet naar „Het Stuur huis", waar landdrost ir. A. P. Minder- houd en zijn plaatsvervanger en landdrost van Elten, dr. A. Blaauboer, haar ont vingen. De Koningin bezocht dus hier voor het eerst het raadhuis, het administratieve hart van de nieuwe polder. Vandaar ging het naar „De eerste Aanleg", waar de Monteur gedood op station H.S. Gisteren in alle vroegte is op het sta tion H.S. in Den Haag een ongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost de 29-jarige N.S.-monteur J. van den Berg uit Utrecht. man was bezig met werkzaamheden de bovenleiding. Waarschijnlijk door dat hij een schok kreeg i6 hij vier metei omlaag gestort. Toen het stationpersoneel bij de man kwam, bleek hij reeds over leden. Men neemt aan dat de elektrische stroom de oorzaak is. A. W. IJzerman overleden Na een langdurige ziekte is in Den Haag op 76-jarige leeftijd overteden de heer A. W. IJzerman, die van 1922 tot 1947 voor de SDAP zitting heeft gehad i: de Tweede Kamer. De crematie te Westerveld 13.02 uur. zal Devaluatie van roebel? Niet officiële maar goed ingelichte Russische broi te Londen verneemt, Hat de koers van d roebel zeer spoedig zal worden gewüzigd. BÜ de Brits-Russische handelsbesprekin gen is deze maatregel ter sprake geko men. doch het zal waarschyniyk ps de terugkeer van Boelganin en Kroesjt- sjef in de Sowjetunie worden bekend gemaakt. Over de nieuwe wisselkoers werden geen mededelingen gedaan, doch men verwacht een algemene devaluatie, aldus het A.F.P. Haagse maagd wacht gruwelijk lot i glimlachend, zoals zij dat al 87 jaar doet. daalde de Nederlandse Maagd gisteren van 't monument aan 't Haagse Plein 1813, met haar blanke hals hangende dikke yzcren kabel. Ze ging statig langs het driemanschap: de heren Van Hogendorp, Van der Duyn van Maasdam in Limburg Stirum. die juii dagmiddag zyn teruggekeerd. Dat de maagd glimlachte betekende, dat j niet op de hoogte was van het lot, dat haar te wachten staat. Zij is inmid- naar de Rijnlandse kunstgieterij Stöxen in Leiden vervoerd, waar ze een pijnlijke operatie zal ondergaan. Deskun dige handen zullen de koperen maagd ln drie stukken hakken. Het is de bedoeling over een jaar geheel nieuwe cn frisse maagd terug to laten keren naar Den Haag. Van de drb stukken van de oude maagd zal men af drukken maken. Met behulp van deze af drukken wordt een nieuwe bronzen maagd gegoten, een maagd Den Haag dig! Met behulp van ee beeld van zijn 21 m af. Mannen lieten (advertentie) KATWIJK BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Katwijk brengen ingevolge het bepaalde bij dc artikelen 11 der Woningwet, juncto 203 e.v. der Gemeentewet ter openbare kennis, dat vanaf heden gedurende drie maanden ter secretarie dezer gemeente voor een ieder ter lezing ligt het door de raad in zijn ver gadering van 29 december 1955 vastge steld besluit tot wijziging van de „Bouw verordening der gemeente Katwijk", welk besluit op 5 april 1956. onder G.S. nr. 432. door gedeputeerde staten der provincie Zuid-Holland is goedgekeurd. De verordening wordt tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar gesteld. stoommachine, welke bediend werd door een man met een hoge hoed (uit eerbied voor de maagd?) pruttelde en dampte, dat alle genodigden ln rookwolken werden gehuld, maar: het gelukte. Waardig kwam de maagd op het bordes te staan. Eén der genodigden klopte op haar ranke schouder. Het resultaat dat er een bruin stuk metaal kletterend op de grond viel. Deze zo goed bedoelde aanraking was te veel geweest voo maagd, die na zoveel jaren eenzaamheid niet meer aan aanhankelijkheidsbetulgln- gen gewend is. Engelse klacht over Ned. aardappelen In Covent Garden en op de Londense markten in het algemeen wordt geklaagd over de slechte kwaliteit van de Neder landse oude aardappelen, die kort geleden zijn aangevoerd. De handelaren zijn van mening, men overhaast grote hoeveelheden aard appelen heeft verzonden, in verband het tijdstip, waarop het exportverbod kracht werd, en dat vele aardappelen aanzienlijk slechtere kwaliteit waren, de gebruikelijke Nederlandse exportnorm. In kringen van Covent Garden is men van mening, dat hierdoor het Nederland se prestige mogelijk werd geschaad. Openingsvluclit K.L.M. naar Luxemburg Hedenmiddag vertrekt van Schiphol een KLM-toestel voor de openingsvlucht naar Luxemburg. Deze vlucht wordt i gemaakt o.a. door wethouder mr. J. Aartsen, die het Haags gemeentebestuur vertegenwoordigt, de heer E. W. P. var Dam van Isselt, secretaris van het Bene lux Comité, de heer J. W. F. Backer, di recteur van de Rijks Luchtvaartdienst, d« heer J. J. G. Boot. burgemeester var Hilversum, de heer B. J. M. Bekman, hoofd van de voorlichtingsdienst vai gemeente Den Haag en de heer A. M. der Paauw. hoofd commerciële dienst Ne derland K.L.M. PIET KEE ORGANIST VAN BAVOKERK De gemeenteraad van Haarlem heeft thans definitief twee stadsor-ganisten be noemd. De heer Piet Kee uit Alkmaar wordt organist van de Grote of St. Bavo- kerk (opvolger van George Robert) Albert de Klerk uit Haarlem van de Gem. Concertzaal. De heer De Klerk zal voor namelijk in de wintermaanden op dit orgel Radio-Moskou meldt, dat Sowjet-ge- leerden en ingenieurs in Communistisch China een atoomreactor met een vermo- van 60.000 Kwu zullen bouwen. lunch werd gebruikt. Na de lunch" stond een bezoek aan de school en aan het nieuwe expositiegebouw, dat ultramodern is ingericht, op het programma, alsmede een bezoek aan het ziekenhuis, het arbei derskamp en de kerkgebouwen. De Amerikaanse tunnel Oost-Duitslaiid dient protest in De Oostduitse regering heeft thans geprotesteerd tegen de inbreuk die op het gebied van de Duitse democratische repu bliek door de Amerikaanse autoriteiten begaan is. Acht kinderen uit één gezin kwamen in vlammen om Acht kinderen zyn om het leven geko- len, toen door een ontploffing woensdag avond het uit twee verdiepingen bestaan de houten huis in Cornerbrook (New Found'land) geheel afbrandde. De slachtoffertjes waren allen kinderen m het gezin Joseph Curti6. De vader slaagde er in zijn tweejarig zoontje Al- bert boven uit zijn wieg te halen, door te klauteren en het kind in de in zyn buurman te werpen die 5 meter onder hem stond. Een dochterje, Marie, kroop door een gebroken ruit be neden naar buiten, de vader bracht zich ladder in veiligheid, uw Curtis was op bezoek by buren toen een ontploffing de omgeving deed trillen. Het hui6 stond onmiddellijk in lichter laaie. Het was onmogelijk, het te naderen. Mevrouw Curtis probeerde het huis binnen te gaan. maar werd ver jaagd door de vlammenzee. Sukarno naar Bonn In Djakarta zijn met de Westdudtse am bassadeur de voorbereidingen van een bezoek van Sukarno aan West-Duitsland besproken. Gemeld wordt dat Sukarno geen van zijn beide vrouwen zal meenemen maar wel een twaalfjarige zoon. HU Is ook door de Chinese communistische republiek tot een bezoek uitgenodigd, en zal in augus tus in Moskou komen. Tweede helikopter Aero- Ypenburg vloog proef Op het vliegveld Ypenburg heeft woens dag de tweede helikopter van de N.V. Aero-Ypenburg voor het eerst proefge draaid. Het toestel is er een van het typo Hiller 12e. Volgens de heer Eelco Schuller, die de proefvlucht maakte, is de helikopter de eerste van de nieuwe Hiller-serie, die in Europa afgeleverd wordt. Het toestel zal naast het maken van reclamevluchten ook in dienst worden gesteld van de heldkop- terschool, welke sinds vorig jaar juli op Ypenbui-g gevestigd is en waar dót jaar acht piloten in opleiding komen. De nieu we machine verschilt met de 12b o.m. door een grotere cockpit. Markt- en Visserijberichten melkko* 327 varekoeien. 49 vette kalveren. 392 nuch tere kalveren. 50 vette schapen. 120 fokscha pen. 353 \ette lammeren. 225 weidelamme- ren 67 varkens. 342 schrammen. 703 biggen. 34 geiten, totaal 3062. Notering: fokstieren 280—145. stieren geslacht) 2.36-2.95, melk koeien 770—1140. vette koeien (geslacht) 2.45 —3.30. varekoeien 625—900. vaarzen 650—890. pinken 380575, vette kalveren (levend) 170 kalveren («lacht) 40—54, nuchtere kalveren kilogram levend gewicht, vette schapen 100— (levend) 1.20—1.35 per 38—50, geiten 22—55. Hamdel: en varekoeien, vaarzen en pinken voor nuchtere kalveren en vette r schapen en lammeren kalm. biggen goed. BARNEVELD. 26 april. Coöp. Veluwse Eierveiling Weetoaaarvoer ca 900.000 stuks, waarvan er thans 367 000 werden geveild. Handel vlug. Prijzen; eieren van 40-60 gram 7 ,0—12.15, 60-61 gram 1C.26—il2.32. 61-62 gr. 12.49-02.61, 62-69 gram 12.73—14.06, ganzen eieren (middel! 25, kalkoencieren 21, een- (totaal 117.500 stuks) 9.32—9.95 930.480 stuks ongesorteerde eieren.' handel vlug. prijzen; eieren van 47-60 gram 9.60—12.16. 60-61 gram 12.33—12,43. 61-62 gram 3.2 60—12.80. 62-66 gram 1264—ÓB.70. voorts ,2.000 gesorteerde eieren Hl.75—14.75 alles per 100 stuks, terwijl er 100.000 eieren per kilogram verkocht werden voor 2.06 per kr. BARNEVELD. 26 april. Biermark^A^ voer ca 1.600 000 stuks. Handel redelijk. Prij zen; 12.7a1350. algemene prijs 10.10 per 10?. kiloprijs 2.12 (basris 61.6 gram). KATWIJK AAN DEN RIJN. 26 april Groenteveiling; waspeen A 29—44, B 35—47 witlof I 5057, II 3741» kroten 1012, ra barber 42—44. ROELOFARENDSVEEN. 26 april. Bloe menveiling: Anemonen 35—30, Blauwe Druif jes 10—22, Fresia's 19-39, Lathyrus 411—102, Tulpen; Rheinland 70—82. Rose Copland 41 ff P'» «-.^xire .Co.'den Harvest Bonanza 46—59, Campfir"ê 73—95, Weber 41-—55. E. Eddv 1 -«30—95, Scarlet Sens 62—77, Early Queen 31—53, Sonja 00 - J Eerden 62—77. ROELOFARENDSVEEN. 36 april. Groen- SCHEVENINGBN. 27 april. Sm MSÈ j ingevoerd door drie loggere re; 1100 Kisten makreel. 160 140 kisten schelvis. 300 icht. Heden Visserij be- kisten o kisten wijting. 600 kisten stijve wolf. koolvis en divereen, 6500 kilo tarbot cn tong en 280 kisten schol. Notering; verse 254—31°- 044—200. grm. 194—3)o. kim. 206—235, I 246—270. II 205— 22a. tarbot I 169—200. II 155—160. Hl 110— 12a. IV 85—100. griet I 105—106. H 80—95. a"es per kilo; grote schol - 80—29. kl 1-5—1790. schar •10. bot 7.50—8.50. alles i kilo; grote kabeljauw 54 per kist van" lÓÖ kilo; grote schelvis IQ80—ló. middel 21—24 I 20. wolf 18—20. koolvis 13—14. alles per kist van 40 kilo. IJMUIDEN. 37 april. Prijzen per kg- heilbot 250—200. gr. tong 250—336, gt*n. 196 —164. kim. 216—194, kl. I 256—3». II 224— Jf^ot I 196—160; per 50 kg; tarbot H 88. IV 50—28. kim schol 52. kl. I 47. H 33—15. schar 279, bot 128, verse haring 1510, makreel 22—a 0, gr. schelvis 51—42, gr.m'. 49—13. kim. 56—49, kl. I 56—W, LL 3821. wijting 24—1'2. gr. gul 32—28, midd. 28, kl. poontjes 10—8. kl. koolvis zw. 17—63. wit ^18; per 105 kg; gr. kabeljauw 136—65. koolvis zw 42—33, wit 82—58, gr. leng 76. gr. wolf 86. Aanvoer 3990 kisten. IJMUIDEN. 27 april. - Besomi

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 7