slaap Het volk moet weten wat het aan zijn krijgsmacht heeft Vlekken op menbelen? Prachtbijts NIEUWE LEIDSCHE COURANT 5 VRIJDAG 27 APRIL 1956 Koningin onthult nationaal monument op de Dam TNE JAARLIJKSE DAG voor de herdenking van de gevallenen in de U oorlog, 4 mei, zal ditmaal een bijzonder karakter dragen. Op die dag zal in de middaguren het nationaal monument op De Dam door de Koningin worden onthuld. (Van onze Amsterdamse correspondent) Met het oog op de te verwachten toe loop van belangstellenden zal van een tol vier uur he* tramverkeer over de Dam worden uitgeschakeld. Door de gemeente worden twee tribunes met twaalfhon derd zitplaatsen gebouwd. Een apart plat form is bestemd voor het Koninklijk paar en enige genodigden, die omstreeks twee uur zullen aankomen. Voorafgegaan door de Amsterdamse po litie Muziekkapel, vertrekt even later plechtige stoet van de Nieuwe Kerk i het monument Enige kinderen, wezen of halfwezen van gevallenen, dragen in deze optocht de I urnen, met aarde van verschillende fusi- ladeplaatsen in de elf provinciën. Elk gewest in de volgorde van de provinciale wet is vertegenwoordigd door tien per- FINS-SURINAAMSE RUZIE Twee jaar geëist voor dodelijke vechtpartij Twee jaar gevangenisstraf eiste giste ren de officier van justitie te Rotterdam tegen de 26-jarige Surinaamse zeeman H. L., beschuldigd van miehandeling, dood tengevolge hebbende, van de gen tien jarige Finse zeeman M. Kaner- vi'kflco Verdachte zou op 28 februari bij café in Katendrecht tijdens een vc partij de op de grond liggende Fin t het 'hoofd hebben geschopt, waardoor deze overleed aan een schedelbreuk er een hersenlbloedrag. Almelo kandidaat voor prijs van Europa Almelo heeft zich kandidaat gesteld voor de vorig jaar door de Raad Europa ingestelde prijs van Europa. Da prijs bestaat uit een plaquette en jeugdreisbeurs ter bevordering va: jeugduitwisseling. Inzake de Internationale uitwisseling was Almelo de enige die met vijf buiten landse steden tussen de twintig- en tigduizend inwoners een intensief contact onderhield met andere buitenlandse ste- Oud premier Hoffmann mag niet in Landdag komen (Van onze correspondent) Bonn, 27 april De oud-premier van Saarland, Johannes Hoffman, as de toegang tot de Saarlandse Landdag ontzegd door d'e voorzitter vain cie Saarlandse liberale partij, Heinriob Schneider. Schneider, een oud-nazi, en voorvech ter van de hereniging van Saarland met Duits-land. zou tot dit besluit zijn geko men mede op instigatie van de beide an dere pro-Duitse partijen. Hoffmann Ij geen lid van de Landdag, maar wel voor zitter van de Christelijke Volkspartij. HIJ wordt ervan beschuldigd verscheiden» Lareddagleden te hebben beledigd- Naast rayon, enkalon, THANS TERLENKA Naast de bestaande kunstvezels rayon en enkalon za-1 binnenkort een nieuwe kunststof, terlenka, in de handel worden gebracht. De grondstof waaruit terlenka wordt vervaardigd, is een produfct van de olie-industrie, paraxyleen. Terwijl de rayongarens meer ln het algemeen worden gebruikt voor diverse 60orten japonstoffen, blouses, voering- stoffen, tricot- en geweven damesonder goed, nachtgoed, gordijn en meubelstof fen, dassen, paraplustoffen, ontbijtlakens coreetetoffen, band en limb, ©n enkalon speciaal zijn toepassingen vindt in kou sen, lingerie, japonstoffen, sokken, werk kleding, technisch doek en tapijten, zul ten van terlenka ook dames- en heren- bovenkledingstukken kunnen worden vervaardigd. Deze kleding heeft zeer weinig neiging tot kreuken, maar een vouw, warm ge perst, blijft zeer lang houdbaar, waardoor het geschikt zal kunnen zijn voor plooi rokken en herenpanitadons. Bij een samenstelling van meer dan de helft terlenka, bijvoorbeeld 55 procent te gen 45 procent wol, is de stof tegen een regenbui bestand. Eén derde katoen en tweederde terlenka is een goede samen stelling voor herenoverhemden. Honderd procent terlenka sokken zijn warm en krimpvrij, terwijl stoppen zeer weinig nodig zal zijn. Tenlenka -dassen kunnen met water en reep of benzine worden gewassen en zijn na het drogen klaar voor het gebruik. Strijken dient te geschieden met een niet te heet ijzer en onder een vochtige doek. daar andere gevaar voor kleven bestaat. sonen, aangewezen door de Commissaris sen der Koningin. De urnen, tijdens de bouw van het ge denkteken in de Nieuwe Kerk ond< gebracht, worden in de daarvoor t stemde nissen van 1 plaatst Enige ogenblikken van stilte worden in acht genomen, de „Last Post" wordt ge blazen, de voorzitter van de nationale monumentencommissie voor oorlogsge denktekenen, jhr. dr. M. L. van Holthe tot Eehten, spreekt een enkel woord, waarna de Koningin het monument ont huld. Een ercpclcton van de voormalige bin nenlandse strijdkrachten treedt nader, de grote nationale vlag wordt gehesen Charlotte Kohier draagt het gedicht v van M. N\jhoff „Bjj het graf van de Ne derlandse onbekende soldaat", gevalli eidagei i 1940". Namens de regering aanvaardt dr. W. rees, minister-president, het monument. De dagelijkse zorg voor het monument wordt toegezegd door de burgemeester an Amsterdam, mr. Arn. J. d'Ailly. Koningin Juliana en prins Bernhard en ;n vertegenwoordiger van prinses Wil-' helmina zullen vervolgens twee kransen an de voet van het monument leggen. Ter gelegenheid van de onthulling heeft de nationale commissie prof. Esser een legpenning laten ontwerpen. In goud wordt deze aangeboden aan koningin Juliana, aan prinses Wilhelmina an het gemeentebestuur van Am sterdam. In zilver en in brons aan enige ■dewerkers. Achtendertig schijnwerpers zullen de grote gebouwen verlichten. Op lidden Damterrein zijn negenendertig sierlantaarns geplaatst Avonds bestaat gelegenheid langs het .ument te defileren en daar bloemen te leggen, voorzover dit niet om uur kan geschieden. Onderhandelingen over de Olympic Challenger De raadsman van de Austra'1 Financisre Commercial S.A.. mr. W. Noüst Treraité is van Noorse zijde benaderd met het ver zoek onderhandelingen te openen om te trachten tot overeenstemming te komen ten aanzien van het beslag op beide wal- visvaarders. Zoals bekend is hebben zeven Noorse maatschappijen beslag laten leggen op de Olympic Challenger, een Panaimees brieksschip. Volgens de raadsman va Noorse maatschappijen mr. G. de Groot behoort de Olympic Challenger, i kelijkheid aan de Olympic Whalihg Cy, i 'n maatschappij van het Onassis-concern De Austral S A. liet op haar beurt beslag leggen op de Kosmos III van de Noorse rederij S. A. Kosmos te Sandefjord, Mr. Nofet Trenité sprak ten stelligste bepaalde berichten uit Oslo tegen, als zou en tot overeenstemming zijn gekomen- ver en weer worden de voorwaarden iefonisch besproken, o.m. drie uur Monte Carlo, waar een der kantoren de Austral S.A. is gevestigd. Mr. Nolst Trenité hoopte ondanks het feit dat een telefonische regeling van deze kwestie is, tot resultaten te komen, jhten omtrent een eventueeJ ak koord werden ook door mr. De Groot te gengesproken. Over de stand der onder handelingen wilde hij aidh niet uitlaten Amsterdam-Schiphol per metro? De mogelijkheid wordt onderzocht, een ondergrondse verkeersverbinding aan te leggen tussen Amsterdam en Schiphol via Amstelveen en eventueel via Boven- indien deze plannen door gang zouden vinden, de eerste Metro-ver-, binding in Nederland worden Speciaal de gemeente Nieuwer-Amstel worstelt met verkeersproblemen, die voortvloeien uit de sterke uitbreiding der de algemene toeneming van heeft de raad thans voorgesteld aiiet te verlenen voor een onderzoek door het Nederlands verkeersinstituut naar het personenvervoer in de gemeente. Een lissie van deskundigen zal het ge meentebestuur over deze kwestie dienen. ©VeR. DE K-LEINÊ GÊVOEGENS DES LEVE/V-S j Een Spencer in de Keukenhof Wist U dat in de 17e eeuw soms d den guldens teerden betaald enkele tulpebolDie tijd is voorbij, de bloeiende bollenvelden zijn nog steeds een stuk Hollandse welvaart. De schoon heid is boven-de rijkdom onder de grond. Het komt wel meer voordat Uop 7 eerste gezicht niet vlies ziet. Neem bijvoorbeeld Uw Spencer eens: hoe mooi en practisch 7 doosje ook is, hoe lekker de geur en hoe mooi de gouden tabakskleur ook zijnde werkelijke waarde van de tabak in Uw Spencerproeft Ueerst als Uhaaropsteekt. Als U straks even uitblaast in de Keuken hof en U steekt een Spencer op kunt U met recht zeggengoud in de grond - goud in de mond! Koningin Juliana bracht gisteren een werkbezoek aan Lelystad, toe komstig centrum van haar nieuwste grondgebied. Naast H.M. de hoofd ingenieur-directeur ir. F. J. B. G. van de Wall. GEEN SMEDERIJDIPLOMA, MAAR MIDDELBARE AKTE (Van een onzer verslaggevers.) j~JE heer N. W. te Boekelo. eigen verzoek eervol verleende) ont slag als hoofd van de afdeling vakontwik keling van het Rijksarbeidsbureau wij dinsdag jl. meldden, deelt ons mede dat deze zaak zich enigszins anders heeft af gespeeld dan ons van departementale zij de werd gesuggereerd. Nadien is ons gebleken, dat de heer W. niet over „niet meer dan een smederij diploma" beschikte, maar over een mid delbare akte werktuigkundig tekenen. Deze zgn. m.f.-akte behaalde hij in 1921 en was nog gebaseerd öp de oude middel baar-onderwijswet. De bevoegdheden van deze akte werden na de wijziging van de het diploma beperkt tot het ge- es aan lagere nijverheidsscholen. echter niet weg, dat de heer W. recht van spreken heeft als hij zegt de iddelbare tekenakte te bezitten Op grond hiervan heeft hij zich „ïnge- ieur" (ing.) genoemd ten onrechte ove rigens en hoewel hij zich nooit, naar ij ons verzekerde, als (Delfts) „ir." heeft tgegeven, heeft hij toch ingezien en toe gegeven dat hij een fout begaan had. Daaruit heeft hij de consequenties getrok ken: zijn verzoek om ontslag. Nadat men'op de afdeling personeelsza- het departement een anonieme mededeling ontvangen had dat W. niet ge rechtigd was de ingenieurstitel te voeren werd hij direct ontboden bij de directeur- generaal van het rijksarbeidsbureau. Dat men op het departement „langzamerhand argwaan" ten opzichte van zijn hoger» technische bekwaamheden was gaan koesteren (men wenste op deze post een academisch gevormd man) ontkent de heer W. Twee dagen na het onderhoud met de directeur-generaal heeft hij deze mede gedeeld, dat hij inderdaad alleen de mid delbare akte tekenen bezat. Daarop volg de zijn ontslagaanvrage. Volgens de heer W. is het niet zo, dat hij in zijn functie bij het openbaar slacht huis in Den Haag „niet overweg kon met zijn ondergeschikten". De reden van zijn vertrek (in 1951) uit Den Haag zou vol gens hem gelegen zijn in moeilijkheden met de toenmalige directeur van het slachthuis. Waar wij dinsdag niet in staat waren, de opinie van de heer W. te vragen en wij mede in verband met berichten in de ochtendbladen van dezelfde dag meenden publikatie van dit geval niet te moe- wachten, stellen we er prijs op, thans de lezing van de betrokkene alsnog weer Vice-admiraal Kist (voor C.N.V.) Betere aanoassing aan bedrijfsleven (Van Wü zi >Y situ leger en OP de vloot, die van hoge kwali teit moeten zijn, zodat de opleiding de volle oefentijd vraagt. De beroepstechnici daarentegen komen niet tot ontplooiing, omdat zij steeds weer bezig moeien zijn met de opleiding. Viering koninginne dag en meidagen Het C.C.N.F. heeft het programma s: mengesteld voor de viering van Kc ninginnedag, de dodenherdenking en d bevrijdingsdag. Op het Hof zullen de leer lingen van de scholen maandag uur een aubade brengen onder leiding van de heer L. J. J. de Vreeze. Zijn jongenskoor zal tevens enkele zingen. Om 2 uur begint de opstelling van het Kindercorso op de Stille van den Endelaan. Het vertrek ls gesteld op 3 uur._In het E.H.B.O.-gebouw aan de Prins Hendrikstraat worden om half z« prijzen uitgereikt. Alle Hillegomse koren brengen avonds om half negen een zanghulde voor het raadhuis. Op de vierde mei dient men de vlag van zes uur 's avonds af halfstok te han gen. In de Hoftuin stelt de stoet zich om half acht op en gaat naar h ment. Om 8 uur wordt daar een krans gelegd. Ds. Knottnerus gaat om kwart ter acht voor in een herdenkingsdienst de Grote Kerk. Wegens het corso speelt de viering van de vijfde mei zich in de avonduren af. Om 9 uur is er taptoe op het Hof. Een groot vuurwerk wordt om kwart voor elf afgestoken op het terrein achter Treslong. Spreekuur B. en W. De spreekuren van B. en W. komen ln de week van 30 april tot en met 5 mei te allen, met uitzondering van het spreekuur van wethouder Van Dam. dat ls vastgesteld dinsdag 1 mei van half ze- tot half acht. Gemeentebureaus dicht secretarie en bureaus van gemeente bedrijven zullen op koninginnedag geslo ten zijn- Burgerlijke stand GEBOREN: John Frederik, z. van F Duinkerken en M. J. Sijsener; Elisabeth Agatha Maria, d. van H. P. Pijpers en C. M. Heemskerk; Cornelis Johannes, z W. J. Meskers en A. M. van der Reep; Johannes Cornelis Everhardus. z. van J. n den Berg en J. M. Raaphorst; Wil helmina Adriana, d. van W. P. E. Meer en H. M. Caspers; Heiltje, c n der Jagt en A. Splinter; Öendrikus Theodorus Maria. z. van H. M. Opdam en J. P. van den Burg. ONDERTROUWD: P. van der Zwan en A. M. van der Eist; J. Kaptijn en C. Kops. GETROUWD: H. C. van Amerongen en J. van der Burg. branderige huid DEBRPLIME Toch is hel zo DIAMANTEN VOOR INDUSTRIE 626) Van de hoeveelheden diamant die jaarlijks worden voortgebracht, wordt ongeveer de helft als sierstenen gebruikt en de andere helft dient voor technische doeleinden. Welke bestemming men nu ook aan diamanten wil geven, zü komen in het merendeel der gevallen in de Verenigde Staten terecht. Men raamt het bezit van dat land op bijna 40.000 kg, helft van het totale industrie gebruikt worden en men heeft berekend dat per auto voor minstens f 2.50 aan diamant wordt versleten. By vliegtuigen is dit uiteraard aanzienlijk het feit wereldbez Houder dat de jaarlijkse produ» be" boren. Een speciaal artikel is de door boorde diamanten treksteen, meestal ge maakt uit onzuivere steentjes van onge veer 0,2 karaat, die gebruikt worden voor het trekken van Wolframdraad voor elektrische lampen, goud, zilver, koper e.d. De gaatjds in deze treksteentjes moeten van eefri volkomen gelijkmatige doorsnede zijn en mogen niet in een bepaalde riehting uitslijten, zodat alleeD sschien willen c irludei le Verenigd. voor de helft uit edelstenen bestaat Maar dat is natuurlijk niet het geval want de 40.000 kilo's die we zoëver noemden hebben uitsluitend betrekkin; op de sierstenen. Afgezien daarvan, zou den we de zgn. technische diamant ii dit totale bezit toch nooit een percen tage van 50% mogen toekennen, om d» eenvoudige reden dat sierstenen bewaard worden en de technische diamant doo' het gebruik verdwijnt. sterk geïndustrialiseerd land als de V.S. grote diamant worden verbruikt, spreekt lyk vanzelf. Diamanten beiteltjes w bijv. gebruikt voor het fijn afdi OVERLEDEN: H. Kerkhoff, wed. van C. Arnard, v., 91 j.; M. C. Schipperheijn, wed. van W. H. Wesselius. v., 86 j.; T. Dijkema, wed. van J. van Duuren, v., 77 j. SASSEN H El M Honderd Franse schilders naar Sikkens Honderd Franse schilderspatroons zijn vandaag per speciaal vliegtuig op Schip hol aangekomen. Op uitnodiging van Sik kens Lakfabrieken N.V. te Sassenheim brengen zij twee dagen in ons land door. Tijdens dit bezoek zullen de schilders in de gelegenheid worden gesteld, kennis te maken met de moderne Sikken6' verf- systemen en produkten, waarmee ook de Nederlandse en Belgische schilders in de door Sikkens georganiseerde cursussen ertrouwd/zijn geraakt. -- Behoudens de technische voorlichting, die deze Franse schilders tijdens hun be zoek zullen ontvangen, is op het program ma ook plaats ingeruimd voor enkele ex cursies, met name een tocht naar Amster dam en een bezoek aan Volendam. D« schilders zullen morgen Nederland weer per speciaal vliegtuig verlaten. Viering koninginnedag Op Koninginnedag zullen de leerlingen van de scholen om 9 uur een aubade bren gen aan de burgemeester. Daarbij zul len ook aanwezig zijn de wethouders geestelijken. De kinderen van de kleu terscholen krijgen om 9 uur een film te respectievelijk in het K.S.A.-ge- bouw en in Het Bruine Paard. In deze zalen worden op verschillende tijden ook films vertoond voor de leerlingen klas 1 tot en met 5 van de lagere scholen. Voor de zesde klassen en de Mulo zullen sportwedstrijden worden gehouden. De muziekverenigingen Crescendo Adest Musica beginnen de avond om half acht met een muzikale rondwandeling. Bij het gemeentehuis wordt om half negen een grote taptoe gehouden, met mede werking van tamboers, hoornblazers er pijpers. Uitvoering voor Herv. school De Hervormde zangvereniging De Lof- stem en de Chr. mondaccordeonvereniging Excelsior gaven gisteren ten bate Hervormde school een geslaagde zang-, muziek- en toneelavond in het vereni gingsgebouw. Ds. Walvaart. voorzitter var het schoolbestuur, noemde deze mede werking niet alleen een uiting van echte burgerzin, maar bovenal een v: christelijkheid. Voor de pauze zong De Lofstem, wegens verhindering van de dirigent onder lei ding van de heer Rotte. Na de pau: bracht Excelsior o.l.v. de heer J. F. Kriek programma vol vaart en ritme. En kele leden van Excelsior voerden korte schets op. Het hoofd der school, de heer A. den Haan, bracht alle medewer- dank. Tot slot werd een verloting gehouden. Lezing voor bedrijven De kring Sassemheimse bedrijven orga niseert, ln samenwerking met de provin ciale contactcommissie voor de produkte- v-iteit, weer een bijeenkomst voor onder nemers en hun naaste medewerkers. De vergadering is gewijd aan de problemen de verkoop. Maandagavond 7 met om ir spreekt in de kantine van Sikkens lakfabrieken de heer L. Meertens. advi- voor commerciële bedrijfsorganisatie, de techniek van het verkoopgesprek Hij zal dit toelichten met een film. Burgerlijke stand Geboren: Willem Jan, z. v. Ph. T. Bak er en G. v. d. Mark; Gert Jan, z. v. J. Klijnstra en G. M. C. Biemond; Petro- nella Maria, d. v. J, Th. van der Meer en L Bierman. Ondertrouwd: Th. P. H. v. d. Velde 33 j., Helmond en J M. M Hubers 27 J.; G. lé Feber 28 jr.. Haarlemmermeer en C M Kattenberg 27 J. Overleden: A. Pronk 85 J.; M. van An- del 76 j. Man onder soyaschroot In een silo an de Coöperatieve aan- en verkoop- ïreni'ging Eibergen-Rekken te Eibergen Is gisteren de 47-jarige arbeider J. H. Leusinfc, die bezig was aangekweekt soya schroot van de wand te verwijderen, door hoeveelheid neergevallen schroot be en- Toen men hem had opgegraven, bleek hij te zijn overleden. sooiale redacteur) eitc teruggekeerd tot d« ituatie dn de primitieve maatschap pij, toen de gehele stam aan de oorlogs voering deelnam en volk en krijgsmacht één waren. De technische ontwikkel vooral van de atoomwapens en van elektronica, zal een eventueel volgende oorlog een totaal karakter geven, oorlog zal overal zijn. geen oponthoud ondervinden van seizoen of klimaat of duisternis, hij zal vermoedelijk plotseling uitbreken, ieder bedreigen en ieders spanning vragen. De krijgsmacht zal gespecialiseerde groep vormen in een meenschap van strijders. De oorlog zal zijn een strijd van produceren (door de burgers) tegen vernielen (door de krijgs macht). Deze „stelling" vormde wel het hart van het betoog van Vice-admiraal F. J Kist, dat hij hield voor een studieconfe rentie van het CNV over het onderwerp „verhouding volk én weermacht". Wat de huidige positie betreft noemde spr. de krijgsmacht „de snede vs bijl", waarvan de verdere delen en ook de kracht, die haar drijft, de civiele maat schappij is. Maar die snede moet scherp zijn. Het gehele volk moet zich mede verantwoordelijk voelen voor het hand haven van een goede nationale krijgs- icht als onderdeel van die van de NA- Over deze dingen is voorlichting nodig, vooral ook van de vrouwen, omdat die grote invloed hebben op de dienst plichtigen. Die voorlichting is moeilijk, vooral om it men het gevaar niet concreet ziet en zich in slaap laat sussen door allerlei •redesgesprek. Beroepsleger duur Een moeilijkheid is ook, dat de dienst plichtige niet altijd de indruk krijgt, dat hij nuttig bezig is. Dat komt. door dat de eis van paraatheid niet in over eenstemming is met de personeel-orga- msatorische verhoudingen in onze weer macht. Een beroepsleger maken, zoals generaal Kruis heeft bepleit, lijkt spr. niet de oplossing, omdat het zeer duur is en men toch ook geen beroep kan maken van op wacht staan. Breed stond spr. stil bij verschillende concrete moeilijkheden, zoals de positie de technische functionarissen in Oefenruimte Ook klemt het gesprek aan gelegenheid voor grootscheepse: oefening. Dienstig leek spr. het richten van de diensttijd op de opleiding in het maatschappelijk leven, het inpassen van de krijgsmacht in het industrieel patroon, zodat krijgsmacht en bedrijfsleven van eikaars mogelijkhe den kunnen profiteren. Een gesprek hier over tussen regering, militaire leiding, werkgevers en werknemers achtte spr. wenselijk Thans definitief F-27 wordt ook in Amerika gebouwd De licentie-overeenkomst tussen do Fairchild-vliegtuigfabriekcn (V.S.) en Fokker voor de bouw van de Fokker F-27 Friendship is thans definitief in werking getreden, zo hebben de heren D. Bou- telle president van Fairchild en F. J. L. Diepen, een der directeuren van Fokker op een persconferentie in New Work ver klaard- Gebleken is n<ameQijk, dat de belang stelling van de zijde van de Noordameni- kaanse luchtvaartmaatschappijen en an dere gegadigden het uitzicht op een be langrijke produktie rechtvaardigt. Met de verzending van de duizenden tekeningen, zoor de licentie noddg zijn, zal een begin worden gemaakt, waardoor Fair- chiild direct daarop met de produtotoe van Fr-iendshdpdielen zal kunnen beginnen. Nederlandse mijnen zijn zeer veilig ,De vermindering van het aantal onge lukken in kolenmijnen ls de laatste vijf entwintig jaar niet evenredig geweest de grote inspanning, die men zich heeft getroost om het aantal ongeluk- raar beneden te brengen. Niettemin ls toch een verbetering In de veiligheid bereikt", aldus een overzicht van de In- te rnati one Ie arbeidsorganisatie. Nederland heeft, vergeleken met ande- landen, een zeer gunstig gemiddelde. Het aantal dodelijke ongelukken per duizend arbeiders of per duizend man/ jaren bedroeg in Nederland in 1954 0.65 tegen 0,91 vijfentwintig jaar daarvoor. Een goede vergelijking biedt het vol gende staatje: 1929 1954 Canada 2.83 2,70 Verenigde Staten 4.09 2,48 Japan 4,03 1,85 Zuid-Afrika 2,22 1,65 Duitsland (Ruhr) 2,03 1.37 India 1,17 0,97 Frankrijk 1,10 0,85 Australië 1,01 0,84 Nederland 0.91 0,65 Engeland 1.30 0.51 In 1953 kwamen in het Ruhrgebied 134.000 ongelukken voor, waarvan 600 dodelijke, in de Verenigde Staten 26.275 niet-dodelijke en 460 dodelijke ongeluk ken en in India 330 dodelijke en 2800 niet- dodelijke ongelukken. tfezomC ineeskunde: J. C. Molenaar, Maai- Prop. theologie: J. Dethmers, Sn eek. Doet. psychologie: H. in 't Veld, Den Haag. Kand. klass. letteren: D. RL Schenkeveld Alkmaar (cum laude) ïatuurkunde; E. Algra. Em- Boes. Tienhove» Doet. scheikunde: (Utrecht). ROTTERDAM, 26 april. Geslaagd kand. economie: B. J. Verbrugige, Rotter- O C. Kraak. Nieuw-Beierlaaid economie- P. J. Veldhuizen. Nu- mansdoro AMSTERDAM. G.U., 26 april, srd tot arts: St. Steunebrink. C. Broek- _J F. A. Pieterse, H. A. Smits. P. Borsje, K J. Kanje, Amsterdam e i P. Huls- me juf- B. Deitm Doet. p :rs. Koog aan de Zaan Kand. psychologie; me Doet. pharmlaci -juffrouw E. A. Go- Doet LEIDEN. 36 april. Geslaagd voor het oct. ex. Ned recht de heer J Y Groene- eld te Den Haag: cand. ex. klassieke taal- n letterkunde: mejuffrouw L. C de Bruijne Den Haag en de heer A C Haak te otterdam: doet ex. klassieke taal- en let- w L. I Heintz te Voor- NIJMEGEN, 36 aprifl. - Geslaagd voor kand. rechten: E. M. A. Mares, Maastricht- W. G. Vloet, St.-Hubert en mejuffrouw P. M. Th. Wagenaar, Vught. De Tsjechische minister van defensie, generfaal Alexej Cepicka is van zijn func tie ontheven. Als zijn ODvoIger is benoemd .kolonel-generaal" Bohumir Lomsky. tot dusverre eerste plaatsvervangende minis- 'an defensie. IJsselmeerpolders Kamer wil verdere uitgifte vau grond (Van onze parlementsredacteur) De Tweede Kamer heeft gistermiddag met 42 tegen 24 stemmen een motie aan genomen, waarin aangedrongen wordt op wijziging van het regeringsbeleid be treffende de uitgifte van cultuurgrond in de IJsselmeerpolders. Alleen P.v.d.A. en C.P.N. stemden tegen. De meerderheid der Kamer acht het onjuist dat de rege ring een beperkt deel der gronden in eigen exploitatie meent te moeten hou- in is van mening, dat de verdere uit gifte van de gronden dient te geschieden zowel in de vorm van verkoop, als pacht erfpacht. Ze nodigt daarom de regering uit het beleid te wijzigen in die zin, dat de gronden buiten de staatsexploitatie ruim deel in pacht wordt uitgegeven en voor het dan nog resterende gedeelte wordt gestreefd naar c-en uitgifte in eigen dom en erfpacht, bij voorkeur naar uit gifte in eigendom, waarbij met name zal worden gelet op de belangen van de eigenaars-grondgebruikers van het oude land, die tengevolge van overheidsmaat regelen cultuurgronden moeten afstaan. De eerste indiener van de motie was de anti-revolutionaire heer Biewenga. Mede ondertekenaars waren de heren De Ruiter (C.H.), Lfemaire (ex-K.N.P.) en Van den Heuvel (A.R.). Minister van de Kieft had wonderlijke bezwaren tegen deze uitspraak van de Kamer. Behalve de inhoud vond hij ook het tijdstip van indiening onjuist. Over enkele weken is het kabinet demissionair, dus heeft het weinig zin de regering thans nog met een motie lastig te vallen, waar aan ze toch geen uitvoering meer kan geven. De regering kan toch niet in een paar weken haar beleid ombuigen. De heer Biewenga repliceerde hierop met de opmerking, dat een kabinetswisseling met dit beleid niet zo erg veel te maken heeft. Een motie is een wens van de Kamer. Als de regering daarmee geen rekening wil houden, dan had men niet twee dagen moeten besteden aan de behandeling van de nota over de gronduitgifte in de IJssel meerpolders. Minister Van de Kieft bleef echter van mening, dat men de discussie over de nota beter als een „zeer belangrijke gedachten- wisseling" kan beschouwen, waaraan een volgend kabinet terdege aandacht zal be steden. President Eisenhower heeft woensdag op een persconferentie van Washington ge zegd, dat hjj er geen nut in zag wanneer de Sovjetleiders een bezoek zouden bren- an de Verenigde Staten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5