verhulst| Toont begrip voor de geestelijk gestoorde mens Lagere landbouwschool hield publieke eindles Veel kinderen kunnen door uw geld gezondheid opdoen Voor 'n EDY M. BLITZ Wij zijn geen steuntrekkers, maar willen ons recht AUTONOMIE IN ANTILLEN AL VER GEVORDERD NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 VRIJDAG 27 APRIL 1956 Twee jubilea bij Kraamcentrum Op het Kraamcentrum van Leiden, Lei derdorp en Oegstgccst aan de Middelweg heeft een feestelijke herdenking plaats gehad van het feit, dat de kraamverzorj sters N. van Ginhoven en A. Schellingei houdt tien jaar aan het centrum ware Aifleneeret sprak de voorzatter van h< Kraamcentrum, burgemeester Van Die- peningen van Leiderdorp, de jubdAarea itoe. Hij overhandigde hen een boek een -geschenk onider couvert. Tevens werd de pa6 geslaagde leeriiin-ge, mejuffrouw C. Kinkel gelukgewenst en een boek overhandigd- Namens de kraarrwerzorg- etens voerde mejuffrouw Laman het woord. Zij bood een köeurpotllood me eortiptie aan. j Vervolgens bleef men nog geruime I in de beste stemming bijeen. Er was aardg verzorgd programma met muziek en voordrachten, waarbij de eeretver- zorgö'e baby van één der jubilerende kraamverzorgsters ais accordeondste op trad. Leden Amerikaans orkest in Leiden Leden van het Amerikaanse symfonie orkest, dat maandagavond met veel ces in Hillegom is opgetreden en woensdagavond in de St. Laurenskerk te Alkmaar een concert heeft gegeven, heb ben de Leidse militairen kwartetspel la ten horen. Zij traden op in de kantine van de Doelenkazerne. Onder leiding dirigent Henry Lewis speelden Phillip Naegele (viool), Harris Goldman (viool), Daniel Barach (altviool) en John White (cello) werken van Bach. Mozar Strauss. Ralph Froelich speeld een op de hoorn. Het was oorspronkelijk de bedoeling geweest het hele orkest naar Leiden halen, maar door enige omstandigheden was dit tweede luitenant A. K. van Maaden, die ook de leiding van de avond had. niet mogelijk geweest. Maandag vertrekt het orkest naar Kassei, waai drie concerten zullen worden gegeven en dan gaat het op tournee door Luxem- Een overhemd waar ook Uw vrouw plezier van heeft Otello Forto, het moderne witte over hemd met boord en dubbele manchetten van extra versterkt weefsel. Voorradig in alle maten en met normale en lange mouwlengte Een overhemd dat U graag enlang draagt. U vindt het in de aparte heren- ^ode-afdeling van Verhuist. Prijs f 14,90 POSTORDER Aan Verhulst, Grote Markt 19, Oen Haag Zendt mij onder rembours Otello Forto overhemd(en) moat_ Zr. Meyboom voor Sociale Raad: Ï"\E SOCIALE RAAD hield gisteravond in de Turk een vergadering waar- op, na het huishoudelijke deel, zuster F. Meyboom, leidster van de Algemene Psychiatrische Voorlichtingsdienst, sprak over de voorzorg en de nazorg voor geestelijk gestoorden in de vrije maatschappij. Het verslag over 1955 vermeldde een bestuursvernieuwing, waarbij als voorzitter prof. dr. J. Prins werd gekozen. Ook in de commissies werden enige mutaties aangebracht; de Studiecommissie voor Revalidatie en Bedrijfsgeneeskunde werd ontbonden, omdat zij haar taak had volbracht, maar hier staat tegen over, dat een commissie voor het opstellen van een plan voor de Leidse hofjes in het leven werd geroepen, zodat het aantal niet verminderde. Welk® zijn de werkzaamheden va, Sooiaile Raad geweest? De samenwerking tussen de verschillende organen, die zich bezighouden met maatschappelijk werk werd bevorderd door het Centraal Regis- dat gegevens van alle Instellingen en maatschappelijke werkers die mee willen werken ontvangt, verwerkt en distribu eert met het doel meervoudige ondersteu ning, bezoek en onderzoek door maat schappelijke werkers in de gezinnen vermijden. Voorts door jaarlijks aan B een collecteplan aan te bieden er bovendien door de commissies voor On derhoudsplicht voor de Ongehuwde Moe- en haar Kind, voor het Oudelieden- vraagstuk, voor Gerepatrieerden. de Coör dinatiecommissie, de commmissie Hofjes plan en de commissie van Samenwerking Dor Bijzondere Noden. Vele diensten aan instellingen, be stuursleden en maatschappelijke wer kers konden worden verleend in de vorm van rapporten en enquêtes. Ver der wierp de Sociale Raad zich op als spreekbuis voor het maatschappelijk werk. Provinciedagen en vergaderin gen in aanwezigheid van een talrijk Kantongerecht Automobilist liet slachtoffer achter Een dronken Leidse automobilist had vorige maand een bromfietsende d: aangereden. Zonder zich om zijn slacht offer te bekommeren', dat ernstig wen gewond en weken lang niet heeft kunnei erken, was hij doorgereden. De ambtenaar van het O.M. vond het eer dan eng en eiste 200 boete of dagen hectuteniis en intrekking van 1 rijbewijs voor die tijd van één jaar vo. waiardetdjk met een proeftijd van tv aar. De kantonrechter handhaafde,- de ris met toewijzing van de civiele vorde ring ad 50 voor de vernielde bromfiets. Roekeloos Een tuinder uit Rijnsburg had gemeend Katwijk onveilig te moeten maken. Roe keloos en met grote snelheid was hij door de Zandstraat gereden tot hij met de van winkelier Bloot uit Katwijk in sing kwam. Beide auto 6 werden bescha digd en de heer Bloot eiste voor de recht bank 32,50 schadevergoeding. De amb tenaar van het O. M. vroeg 20 of acht dagen hechtenis. De rechter vond 15, of vijf dagen voldoende, maar wees d -Me- vordering toe. Hoge boeten Verder verschenen een groot aantal automobilisten uit Leiden en omgeving voor het kantongerecht, die op allerlei wijzen tegen de verkeersregels hadden gezondigd. Zij werden tot het betalen van hoge boeten veroordeeld. Jaarverslag L.J.A. Versohenen is het jaarverslag 1954— '55 van de Leidse Jeugd-Actie. Het be stuur ziet &r als volgt uit: d. P. L Schoonheim. voorzitter; H. Zunderman. seoretaris; Th. Schol-te, penningmeester; J. C. van Schalk, wethouder van onderwijs; S. Menken, wethouder van sociale zaken: mej. A. J. G. Molijn, dr. H. C. Blöte, C F, Lardee, P. A. Harteveld, H. van Duijne. ds. W. J. H. Hubeek, rector L. P. M. Vester, C. Piena en G. Stedn-bacht. Dank zij de medewerking van de heer P. A. Harteveld kon de hand worden ge legd op een partij gebruikt spelmateriaal, afkomstig van de inspectie der domeinen te Den Haag. Er zijn drie grote problemen: geld, lei ding en huisvesting. Het gemeentebestuur gaat voort in de nieuwe wijken van dt stad jeugdhonken te proecteren. Er i: een begin gemaakt met het van gemeente wege beschikbaar stellen van ruimte ïr enige van de urgentste gevallen. publiek werkti werd het gem op gebreken u bestaat i hiertoe mee. Ook entebestuur gewezen arvoor r.en oplossing Zorg De zorg voor de geestelijk gestoorde is belangrijk, zo zei zuster Meyboom in haar causerie. Van evenveel belang is ook, de voor- en nazorg. Zij pleitte voor een hou ding van begrip ten opzichte van de mens diie zijn evenwicht heeft verloren, zich niet meer in het maatschappelijk leven kan aanpassen en hinderlijk wordt vooi de medemensen. De voorzórgedlenst, be staande u-it doktoren en verplegend per soneel, kan hier ingrijpen door het opspo ren van de oorzaken van het gestoord zijn. Bovendien oefent het milieu in-vloed uit op deze mense-n; door hun grote over gevoeligheid zij-n ze vatbaar voor de hou ding die de „normale" mens aanneemt. Door de sociale psychiatrie -heeft d-e na zorg zich over een groot terrein uitge strekt. Voor nazorg komen m aanmerking mensen, die na ontslag uit de inrichting nog niet zelfstandig in het leven kunnen staan, de voorwaardelijk veroordeelden en ook zij die onder de beschermmgsre- gels vallen. Ten slotte pleitte zuster Meyboom voor betere scholing van het verplegend per soneel.. Zij noemde verschillende instellin gen. waar de opleiding aanzienlijke ver beteringen heeft ondergaan. Zij eindigde haar causerie met een beroep op de daad. werkelijk belangstelling en het begrip van de aan-wezt-gen. 1 Bereikt resultaat belangrijk voor negen ge slaagden èn voor de landbouw GISTERMORGEN werd tijdens de publieke eindles van de Lagere land bouwschool in de receptiekamer van de Stadsgehoorzaal het diploma uitgereikt aan een negental jonge boeren. In zijn openingswoord zei de voorzitter, de heer J. C. van Schaik, dat het bereikte resultaat niet alleen belangrijk is voor de jongens en hun ouders, maar ook voor de landbouw in het algemeen en in het bijzonder voor het Rijnland. werden de diploma's uitgereikt door ir. Luyendijk van de De leerlingen vertelden in het kort /er de landbouw en vee teel', opdat de mwezigen konden horen wat ze in jaar op school geleerd hadden. Het hoofd der school, de heer Duursma en enkele ■ezi-gen, stelden vragen. Vervolgens C.M.B. Leiden 53 jaar: Dankbaar gestemdhoewel er nog vele problemen zijn T~\E 53STE VERJAARDAG van de Leidse afdeling van de Christelijke Metaalbedrijfsbond in Nederland is gisteravond in Prediker tijdens een gezellige bijeenkomst gevierd. De voorzitter, de heer P. Barentse, vond het verblijdend, dat het ledenaantal zo is gegroeid, dat twee avonden nodig zijn. Hij kon afgevaardigden van de Leidse besturenbond welkom heten, evenals de heer Van der Velden, die in de plaats van de heer Jaarsma, als hoofdbestuurslid een kort woord zou spreken. De heer Barentse herinnerde er nog aan, dat het nu voor het eerst is, dat ook beambten uit de metaal sector op een dergelijke avond zijn. Hij prees de prettige samenwerking met deze leden, die nu sedert 1 januari in de bedrijfsbond zitten. De toespraak van dé heer V-ah der Vel-1 fed-jes uitstekend wis' te brengen, den had qls .tilted „Dankbaar maar na-et Koos Kukiler was als gewoonlijk de on voldaan", AMereeret bracht hij dank aan opvallen-de man om wie toch allee draaft, allen diie i-n de afdeling Leiden h-un beste Wim Brugman én Gerand Koolhaas wa- k ra oh-ten hebben gegeven aan de arbeid j ren de mannelijke solisten. Nel Paauw. voor de bond. Spreker was dankbaar Lida Spaans en Nel de Vries traden ook Geeft morgen mild! De schoolarts dr. J. G. Bazuin schrijft Nu morgen de gezamenlijke vereni gingen voor kinderuitzending, ver enigd in de Leidse raad voor Kinder uitzending, wederom een beroep doen op de milddadigheid van het publiek, is het goed even stil te staan bjj het prachtige werk van deze uitzend- verenigingen en ons af te vragen, wat dit betekent voor de gezondheid van onze kinderen. Zeker, de sociaal-hygiënische omstan digheden, waaronder het kind tegen woordig wordt grootgebracht, zijn beter dan vroeger. Het aantal door tuberculose bedreigde kinderen -neemt af, de voeding is beter en deskundiger samengesteld dan 25 jaar geleden, zodat men missohien ge neigd is de vraag te stellen: „Is kimderuitzend-i-n-g nog wel nood zakelijk?" Zonder enige aarzeling k-a-n ik hi antwoorden: Ja, een zeer groot a; kinderen heeft een kortere of langere uitzending nodig. Leerde ons een recent onderzoek naar de voedingstoestand vj het Leidse schoolkind niet, dat een groot percentage bijna een jaar achter is i groei, vergeleken met hun leeftijdgenoot jes? De tuberculose bij kinderen is sterk teruggelopen, maar de kans op besmet- Puzzel-Prominenten 1. J. Keur, Wijngaardenlaan 35, Voonsohoten; 2. J. Kiel, G. Doustr. 87, Leiden; 3. E. B. de Jong, Piet Hei-nlaan 62, Katwijk aan Zee. ti-ng door volwassenen op het ondervoede en in slechte conditie verkerende kind blijft! En wat moeten we dan doen? Zor gen dat de besmetting geen kans krijgt, door het kind in zo'n goed mogelijke con ditie te brengen. Voorkomen is toch im mers beter dan genezen? En dan hebben we nog de grote groep kinderen, die na een langdurige of ern stige ziekte moeten aansterken en op verhaal komen. Ook voor hen is opne ming in een gezondheidskolonie de aan gewezen weg, om meer kracht en ge zondheid op te doen, zodat ze weer een stootje kunnen verdragen.En onze astma en bronchitis kinderen en vooral ook die kinderen, die ter voorkoming van ern stiger psychische stoornissen een uitzen ding zo zeer van node hebben Daarom is en bl(jft kindcruitzcn- ding noodzakelijk en het is nog steeds zo, dat er meer kandidaatjes zjjn dan de mogelijkheid tot plaatsing, in ver band met de financiële draagkracht van de verenigingen. De overheid steunt dit prachtige werk door middel van subsidies, maar een zeer groot deel van het geld moet het parti culier initiatief zélf bij elkaar brengen. En daar zit nu de grote moeilijkheid, het mag toch immers niet voorkomen, dat een door de arts noodzakelijk geachte uitzending niet door kan gaan, omdat er geen geld voor is! Het is daarom dat Ik hierbij een dringend beroep doe op het publiek, om de collecte van morgen ruim te gedenken, want kinderuitzending is noodzakelijk en de ruim 200 kinde ren, die zo jaarlijks worden uitge zonden, zullen u daarvoor dankbaar zijn ir de zegen, die God i6 gedaan om de positie van de arbeider te verbeteren-, heeft gegeven. Ale we terugdenken aan de dagen toen slechts enkele pioniers de afdeling Leiden in het leven riepen, aldus spreker, dan kunnen we zien hoeveet er sedert die tijd is veranderd. Toen had de werknemer geen enkele dag vakantie, nu krijgen ze vijftien dagen met 4toeslag. Er i6 veel gestreden tegen onrecht vaardige behan deling en d-at moeten voorail de jongere arbeiders eens bedenken Nog niet voldaan/j Voldaan kon de heer Van der Velden j «venwel nog niet zijn, want nog vele pro- ri lemen moeten worden opgelost. Hij •lacht onder andere a-an de regeling van de pensioenen-, vooral voor de beambten-. Spreker riep de leden op trouw naar de werkvergaderingen te komen om daar de vraagstukken onder ogen te zien. Voor het laatst had hij een bijzonder prettige mededeling be waard, namelijk, dat de bond juist gisteren de 30.000 leden is gepasseerd. Van 1 april af tot gisteren was bet recordaantal van 1000 leden Inge schreven. Ook Leiden heeft hier een groot aandeel in gehad! Hierna volgde de huldiging van vier jubilarissen. De heer W. F. Rijnsbungér <s veertig jaar trouw Md van de bond geweest. Hij ontving een wandbord. De heren F. Breeddj-k en J. Singeriin-g kre gen het gouden insigne van het C.N.V. Feest Het feestelijk gedeelte van de a-vond werd verzorgd door Sempre A-vanti's Jong en Jolig dne de stemming er met vlotte op de voorgrond, terwijl I-nri Dreef Joke Faber de accordeon bespeelden. Wim van Ank verbond vlotte wijze. Na de pauze werd de kluchtige ramp .Schoonmama kom», logeren" opgevoerd. Onder regie van de heer H. van der Broek bezorgden mej. R. van der Vegte, mej. R. Blom, mevr. R. van der Laan- Lambooy en de heren H. L. Blom, D. van Leeuwen. W. J. van Rooijeu en John Sit ters de aanwezigen ple: Wetenschappelijk ambtenaar Bij beschikking van de minister van K. en W. is voor het lijdvak 1 februa ri 1956 tot en met 31 januari 1957 be noemd tot wetenschappelijk ambtenaar de Leidse universi- J. Langenhout kreeg prijs bij filatelisten I-n een vergadering van de Leidse poet zegelverzamelaars, gisteravond in De kleine Burcht gehouden, werd meege deeld, d-a-t de Rembrandt-zegels 1956 van 23 apri-l tot 2 juni aan de loketten ver krijgbaar zijn. Ook de nieuwe Europa zegels zullen gedurende twee maanden aan de zegelloketten worden verkocht. De filatelistendag 1956 en de nationale tentoonstelling worden te Vlaardingen gehouden, eind augustus begin septem ber. De prijs voor het lid van de vereniging, dat zich in het afgelopen jaar het meest verdienstelijk heeft gemaakt, werd toe gekend aan de heer J. Langenhout. leider m de'Jeugdafdeling. Het is de bedoeling, de gesloten ruil beurs per 1 september op te heffen en daarvoor een open beurs in de plaats te stellen. Van 1 mei tot 1 september wordt de geloten beure geliquideerd. Hij wordt op de tweede vrijd-ag van de 8 uur in De Kleine Burcht. advertentie Wasmachine en Centrifuge slaagt U het best bij HAARLEMMERSTRAAT 163 - TEL. 22417 Ambonees protest Waarom worden wij niet teruggezonden naar het vrije Ceram In verband met de bekendmaking van het Nederlandse ministerie van maat schappelijk werk, dat de Ambonese mi litairen van het vroegere K.N.I.L. met ingang van 13 mei geen uitkering meer zullen ontvangen heeft de vertegenwoor diger der republiek Zuid-Molukken in Nederland, dr. J. P. Nikijuluw, een rekest gezonden aan minister-president dr. W. Drces. Hij betoogt daarin, dat de Ned. rege ring bij dit besluit de rechtsverhouding tussen haa-r en de Ambonese oud-mili tairen uit het oog verliest. Aanvankelijk was de Nederlandse regering voorne mens hen uit te leveren aan de repu bliek Indonesia, doch dit werd verhin derd door het Gerechtshof te 's-Graven- hage. Zij zijn toen in militair dienstver band overgebracht naar Nederland. Ver- rolgens heeft het ministerie van oorlog hen gedemilitariseerd, welke maatregel door het ambtenarengerecht te 's-Gra hage onrechtmatig werd verklaard, materiële waarde van deze uitspraak is niet aangetast door de daaropvolgende vernietiging door de centrale raad beroep. Steeds hebben zij bezwaar maakt tegen de verschuiving door het ministerie van maatschappelijk werk. Zij betwisten het recht der Nederlandse gering tot deze nieuwe tegen 13 mei a gekondigde maatregel en vorderen terug brenging naar hun eigen gebied. Dr. Nikijuluw verzoekt de regering deze maatregel op te schorten tot volgende kabinet. In de tweede plaats wil De heer Van der Vekie van de Hollandse ran Landbouw overhandigde de beste leerling, G. Alkemade, een boekwerk. J. den Haan hield namens de leerMngen een korte -toespraak, waarin hij de heer Duursma en de heer Krijgsman dankte oor hetgeen ze hadden geleerd. De namen va-n de geslaagden zijn: G. Alkemade, Wassenaar; A. Binnen dijk, Wassenaar; J. den Haan, Leidschen- H. Jansze, Voorhout; Joh. Kriege, Wassenaar; W. Sch-ail-kcrs, Zoeterwoude; ï-n der Stoel, Wassenaar; Fl. Wasse- Voorschoten; A. Westgeest, Zoeter woude. Van klas 1 gingen er vijf over, vier wer den afgewezen en de rest werd voorwaar delijk bevorderd met opdracht; van klas 2 gangen er negen over, elf werden afge- n en de rest werd voorwaardelijk be. vorderd met opdracht; van klas 3 gmgen vier over, drie werden afgewezen en werden voorwaardelijk bevorderd met opdracht Bollencorso 5 mei Thans staat vast, dat aan het bollencorso bloembollenstreek, dat de vijfde mei om 11 uur van Sas- senheim vertrekt, 28 praalwagens en zes versierde luxe wagens zul len deelnemen. Volgende week publiceren wij het tijdschema en de door de politie getroffen ver keersmaatregelen. Amerikaanse medaille voor prof. Van de Hulst Wegens zijn verdiensten op het gebied van de radio-astronomie is aan prof. H. C. van de Hulst, hoogleraar in de theoreti sche sterrekunde aan de universiteit van Leiden, de Henry Drapermedaille van de Amerikaanse nationale akademie van we tenschappen ontvangen. Het was de 31-ste keer. dat deze onderscheiding werd uitge reikt Prof. Van de Hulst is de tweede Nederlander, die haar krijgt. In 1921 viel de medaille ten deel aan prof. P. Zeeman. P.J.C.R. Leiden In de aula van het rijksmuseum voor Volkenkunde hield gisteren de Poli tieke Jongeren-Contact-Raad Leiden in samenwerking met de Leidse Jeugd-Actie een bijeenkomst over de West, speciaal over het politieke en culturele leven in Suriname en de Ned. Antillen. Spreker was de heer G. M. Nederhorst, lid van de Tweede Kamer en voorzitter van het Goudse jeugdparlement. Zijn onderwerp was „Het koninkrijk nieuwe stijl". De ontwikkeling tot zelfstandigheid, worden door Nederland behandeld." Een behoud van de historische banden Nederland, heeft in de Antillen een ver gevorderd stadium bereikt. De Antillen zijn geheel zelfstandig waar het de eigen zaken betreft. De buitenlandse aangele- genheden en de kwestie van de defensie Welfarcwerk Rode Kruis vraagt vrij willigsters Drie weken geleden maakten we mel ding van het prachtige initiatief van de afdeling Leiden van het Rode Kruis om het welfarewerk voor thuis verpleegde zieken ter hand te nemen. De afdeling deed daarbij een beroep op dames uit Leiden en omstreken z.lch te melden als medewerkster, om de zieken behulpzaam te zijn bij de huisvlijt en leiding te ge ven. Slechts enkelen hebben hieraan ge hoor gegeven. Deze dames zijn te géring ln aantal om deze taak behoorlijk te kunnen beginnen. Wij herhalen daarom de oproep en laten de adressen volgen, waar men zich kan opgeven: mevrouw G. C. Lem-Gunning, Lorentzkade 42. Leiden; mevrouw C. W. van Diepenlngen—Van Blezen, Hoofdstraat l. Leiderdorp;; mevr. E. J. Sillevis-Van Ittersum, Boddens Ho- sangweg 70. Woubrugge. Laat het Rode Kruis en de vele patiënten toch niet in de steek, stad- en streekgenoten! Aan Hoge Rijndijk ingebroken Bedrag van f 5.000 uit geldkistje outvreemd Uit een geldkistje in. de lithografische metaaldrukkerij en vernisinrichting N V. voorheen firma W. F. Paauw en Zn. aan de Hoge Rijndijk te Leiderdorp is een bedrag van 5000 ontvreemd. n deelde ons vanmorgen mee, dat de diefstal gisteravond of vannacht moet zijn gepleegd. De inbraak geschiedde aan de achterkant van het bedrijf, de kant van de Rijn, waar een raam werd stukgesla gen. Het kistje was niet in een kluis ge borgen. Vermoed wordt, dat hier een .nieuwe" inbreker aan het werk is ge weest, daar de mensen, op wie de ver denking zou kunnen vallen, reeds een straf ondergaan. Aanwijzingen die tot op- iporing zouden kunnen leiden, zijn er AGENDA VOOR LEIDEN Vrijdag Prediker. 8 uur: 53ste jaarfeest Chr. Metaalbedrijfsbond. m.m.v. Sempre Avan- 's ..Jong en Jolig" en toneelgroep. Lakenhal, 8 uur: K. en O.-cursus met lichtbeelden over Rembrandt door drs. J. N. i Wessc Wijkgebouw Levendaal, 8 uur: familie avond C.H. Unie, forum mr. dr. K. de Vries, D. van der Kwaak, D. Hendriks en B. de Kier o.l.v. P. S. Harmsen. Foyer stadsgehoorzaal. 8 uur: Hesta, Crans en Co.. K.L.M.-avond. Burcht, 8 uur: speeltuinvereniging „Ooisterkwartier", kinderfeestavond. Leiderdorp, half 8: gemeenteraad. Leiderdorp, Herv. Jeugdgebouw, 8 uur: filmstudiekring. Voorschot en, 8 uur: gemeenteraad Voorschoten, Chr. Belangen, 8 uur: feestavond Instuifclub. Zaterdag G.G. en G.D. (Nieuwe Mare 13a), 24 uur: inschrijving autotochten ouden van dagen (boven 70 jaar, letters M t.m. Z.). Stationsplein, 2 uur: Kon. Ned. Natuur historische Vereniging, excursie naar het Huys te Warmond. HBS Hoge Rijndijk, 2 uur: Vereniging Oud-Leiden, fietstocht naar Woubrugge. Stadsgehoorzaal, 8 uur: uitvoering da- mes-gymnastiekvereniging „Concordia". Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum met blijspel ..'t Is maar betrekkelijk" door Noel Coward. Leiderdorp, Dorpshuis. 8 uur: Chr. Oranjevereniging „Ons Genoegen" met „Drie is teveel". Nachtdienst apotheken Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552, en de Haven-apotheek, Haven 18, tel. 20085. Tentoonstellingen Lakenhal, 105 uur: werken van Isaac Israels (tot 7 mei). Prentenkabinet. 2—5 uur: Het Parij? van Jean Marot (tot 12 mei). PRONONCE Uw adres voor BETERE NYLONS Extra bussen en trams naar Katwijk In verband met de interlandwedstrijd Nederland—Frankrijk (zaterdagvoetbal) rijden morgen extra bussen en trams van Noordwijkerhout. Leiden en Den Haag Katwijk. groot gevaar voor onze belangen noemde de heer Nederhorst de sterke Zuidameri- kaanse invloed. In hoeverre de bevolking van de Antillen gehoor zal g< lokstem van Venezuela, zal de toekomst moeten leren. Gunstig voor ons land noemde de spreker het feit, dat de be volking in de Antillen zeer gemengd is, terwijl Venezuela een politiek van rassen discriminatie voert. Na de pauze hield de heer H. H. Frese van de educatieve afdeling van het mu seum een praatje over de binnenlanden van Suriname. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Mauritske Jacqueline, d. v. J. C. van Rijn en A. Spaanderman, Eddy, z. v. H. L. Gerritsen en J. de Vries; Johan. z. v. L. Colfoort en C. Huizer; Jo hannes Wilhelmus Jozef Maria, z. v. M. W. Meyer en H. M. van Noord; Wilhel- mina Johanna Maria. d. v. J. A. Mulders en M. H. S. Deckers; John Cornelis, z. v. J. C. Baart en W. Bouwman. Ondertrouwd: P. L. Blangó en M. Bal- tisberger, J. van Egmond en W. J. M. van Veen, J. H. M. v. d. Lugt en A. van den Berg, E. A. T. Vermond en O. T. Jacques, T. J. Circkens en W. L. Suares, J. P. Klaassen en M. T. Weenink, M. v. d. Meij en H. Smit. J. J. de Bruijn en J. van Sonsbeek. G. v. d. Born en W. Slierings. H. J. Uiterdijk en A. Binnendijk. A. Par don en J. Disseveld. L. J. M. Vlekke en A. P. J. Edelaar. N. J. Heijjer en S. Waas dorp, H. Kleingeld en J. W. de Wolf, C. S. v. d Zaal en H. C. de Heij. J. de Ni» en E. Kret, R. N. Lewis en C. Schuch- hard. H. P. Oldriks en A. Bijker. A. Hol- verda en J. Overdijk, F. Pison en G. Schellingerhout, R. Soomers en J. J. v. d. Voort. A. J. van der Heijden en H. ten Dam. G. S. de Knegt en C. C. de-Gunst, R. Roodenburg en W. Henneveld, C. Ver loop en M. van der Ham. Gehuwd: C P. Engelfriet en H. E. Brown. Overleden: C. J. M. Heere, dochter. 2 maanden, A. E. Popp, huisvr. v. Van der Kaaij, 82 j.; A. van der Zwart, weduwnr.. 84 jaar. Woning aan Vliet uitgebrand Vanmorgen om kwart voor elf ontdekte de heer Lambooi, stratenmaker in dienst van de Gemeentewerken, rookontwikke ling, komend door de vensters van het perceel no. 42 aan de Vliet. De in allerijl gewaarschuwde brandweer was spoedig ter plaatse, doch kon niet voorkomen, dat de benedenwoning van de heer S. Se- gaar geheel uitbrandde. De bovenwoning, waar de schoonzoon van de heer Segaar, de heer A. Verlind was gehuisvest, kreeg zware materiële schade. Toen de brand uitbrak, was er niemand thuis. Ir. hij de rechtspositie dezer militairen voor leggen aan een internationaal orgaan. In de derde plaats vraagt hij de zaak aan de Verenigde Naties voor te leggen. Hij herinnert er aan, hoezeer Nederland de eenzijdige maatregelen van de R. I. als o-nrech-t gevoelt en h-oe d-e Ambone zen in soortgelijke positie staan tegen over de maatregelen van Nederland. Tevens herinnert hij er aan, dat de eenzijdige verbreking van de Nederlands- Indonesische unie de positie van de Z.- Molukken in dit unieverband niet vermag te veranderen. De Ambonezen noemen een eenzijdige vaststelling van hun rechtspositie onaan vaardbaar en zullen gaarne hierover overleg plegen met de Nederlandse rege- Parade der Strijdkrachten In een uitgave, onze strijdkrachten waardig, hebben de Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot", de Kon. Ned. Ver. „Ons Leger" en de Ned. Ver. „Onze Luchtmacht" een overzicht doen samenstellen over onze krijgsmacht. Deze „Parade der Strijd krachten" is verschenen ter gelegenheid van Koninginnedag, en het programma van het Koninginnedagdefilé te Enschede is erin opgenomen. Het boek bevat voorts een prachtig his torisch artikel van luit.-generaal b.d. M. R. H. Calmeyer over Ons Vorstenhuis en de Strijdkrachten, en artikelen over de strijdkrachten ter zee, te land en in de lucht, van de hand van luit.-gen. Cal meyer, de luit.t.z. Ie kl. K.M.R. L. D. de Kroon, kol. B. Koning en gen.-majoor- vlieger b.d. S. Mante. Prachtige foto's van ons vorstenhuis, van schilderijen uit vroeger eeuwen en van de modernste tanks, kruisers en straaljagers zijn in rui me mate opgenomen. Een waardevolle uitgave voor iedereen, wie de strijdkrachten ter harte gaat. Verslag nota-Schokking (Van onze parlementaire red-acteur) De voorzitter der Tweede Kamer, dr. L. G. Kortemhorst, heeft gistermiddag aan het einde der vergadering meege deeld, dat de vaste commissie van bin nenlandse zaken niet gereed is gekomen ■net haar verslag over de nota-Schokking iran minister Beel. De commissie heeft au uitstel gekregen tot 1 juni. KANDIDATENLIJST VAN V.V.D. Op de kandidatenlijst van de Volks partij voor vrijheid en demooratie voor de Tweede Kamerverkiezingen worden negen plaatsen ingenomen door de -thans zittende afgevaardigden van de- partij. Lijstaanvoerder as mr. P. J. Oud. De -tiende plaats wordt over het ge hele land ingenomen door mr. E. H. Toxopeus uit Breda. In de kieskringen Amsterdam, Robter- dam, Den Haag, Haarlem. Dordrecht en Leiden staan op de elfde tot en met de zestiende pleats mr. J. de Wilde. Amster dam, mr. F. G. van Dijk, Den Haag, mej. J. J. Th. ten Broecke Hoekstra. Den Haag, C. van der Linden, Rotterdam, mr. L. R. J. Ridder van Rappard, Gorinchem n mr. F. Pontheine. Ledden. Prins Bernhard opende tankwerkplaats Met het in werking steMen van een zoemer heeft prins Bernhard gisteren de tanikwerkpQaats in Amersfoort officieel geopend. Een ta-nik verbrak de camouflage jaloe- e, dde de toegang tot de werkplaats ver sperde, waarop het gezelschap het gebouw betrad. Terwijl de nieuwe werkplaats werd be zichtigd, ging het reeds aangevangen werk normaal door en de muziek, ter nauwernood hoorbaar onder het geluid ■ran draaibanken en hamerslagen, werd iet afgezet Zeepost Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms. Alberto Dodero 5 mei; Australië: ss. Himalaya 5 mei; Brits O. Afrika: ss. Jean Laborde 5 mei; Chili: York 2 mei; Indonesië; ms. Wel tevreden 3 mei; Ned. Antillen: ss. Baarn -lei; Ned. Nw. Guinea: ss. Celebes 3 Nieuw Zeeland: via Engel-and 5 mei: Suriname: ss. Cotrtdoa 1 mei; Unie van Z.- Afirika ms. Bloemfontein 1 mei; Z.W. Afrika: ms. Stirling Oastfle 5 m«a_ Inlichtingen beteffende de verzend-ings- ata van postpakketten geven de posf- Opsporing verzocht van de 65-jarige T. H. Bikker uit de Azaleaslraat in Hilver sum. die woensdag zijn woning heeft ver laten en sindsdien verdwenen is. De man er zwaarmoedig. Een ongeluk wordt gevreesd. Volmaakt vakmanschap geeft de Simplex-brommer de hoogste veiligheid die op een Simplex „brommen" C. J. COTTENBOS d. Werffstraat 56 - Leiden - Tel. 30424 J. C. V. d. WIEL Haarlemmerweg 7 Leideq Tel. 22151 J. CRAMA Herenstraat 46 Leiden Tel. 25978 v. BENTEN'S Rijwielhandel Doczastraat 15 Lelden Tel. 20220 W. SCHNEIDER Hoofdstr. 102-104 - Leiderdorp - Tel. 22225

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3