CHRISTFLIJK Gelijk loon en gelijke arbeid voor de vrouw Nazorg protestants BLO komt steeds steviger te staan r r 3 ïfï Geen genezing door zenuwdrank, maar door liefdevolle aandacht Economie Dr.C. Beekenkamp overleden J 1 lS®(Mk 1 r VRIJDAG 27 APRIL 1956 Int. van Chr. Overheidspersoneel RESOLUTIES OVER VROUWENARBEID, DISCRIMINATIE EN AUTONOMIE (Van één onzer verslaggevers) XJ ET congres van de Internationale Federatie van Chr. Vakorgani- saties van Personeel in Openbare Dienst werd donderdag te Amsterdam gesloten, nadat de voornaamste resultaten van de bespre kingen in een aantal resoluties waren neergelegd. Inzake het vraagstuk van het recht van werkstaking vuor het overheidspersoneel kon men niet tot een eensluidend star.dpuut komen. Daarvoor lopen de stand punten in de verschillende aangesloten landen te veel uiteen. Zo wijst de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel de staking absoluut af, terwijl de Franse organisatie voor behoud van dit recht ijvert. Daar tussenin liggen dan allerlei schakeringen. Men aanvaardde dus deze bestaande meningsverschillen en constateerde, dat het statuut van de federatie de bonden t.a.v. deze kwestie volkomen vrijheid van handelen laat. Men was het er over eens, dat voortdurend naar een vredelievende oplossing van ar beidsgeschillen gestreefd moet worden en het congres besloot er bij de Inter nationale Arbeidsorganisatie op aan dringen om het tot stand komen v verplichte bemiddelingsorganen of ganen van arbitrage te bevorderen. heidsdienst. Hierin wordt gesteld, dat ge streefd moet worden naar gelijk loon voor gelijke arbeid overeenkomstig de desbetreffende conventie nationaal Arbeidsbureau functies tot in de hoogste Advertentie Boek VAN DE DAG Dr. J. Wytzes, Aagustinus vindt God; ds. Th. B. W. G. Gram berg, Het Boeddhisme In deze tijd; twee uitgaven van d< rle Lichtstralen op de akker der wereld. Uitgaven van J. Voorhoeve, Den Haag. Twee geschriften die onze aandacht meer dan waard zijn. We wilden graag, dat deze serie algemene bekendheid ver kreeg en veel gelezen werd. In kort be stek deelt dr. Wytzes ons veel wetens waardigs mee over de beroemde kerk vader; wanneer onze kinderen en ca techisanten dit boekje hebben gelezen is hun belangstelling gewekt voor meer en dieper gaande lectuur over Augusti- nus; hartelijk aanbevolen. Dit geldt ook van het andere ge schrift. Hier wordt in kort bestek zeer veel belangrijks verteld; ook over de missionaire ijver van de boeddhisten. Ook zeer de aandacht trekt de aankon diging en de beschrijving met de foto's van het zesde Boeddhistische concilie. Het worde veel gekocht en gelezen; vooral onze jonge mensen moeten het lezen. Het zal belangstelling en liefde voor het werk der zending wekken en op deze wijze begerig maken naar meer lectuur en verdergaande studie voor zendingsvragen. Zeer hartelijk en dringend aanbevolen. an het Inter en dat alle gescfiikt zijn, )k voor haar bereikbaar moeten zijn, Anderzijds stelt de resolutie, dat de primaire taak van de gehuwde vrouw in het gezin ligt en dat de mannelijke overheidsdienaar daarom een loon verdienen, zo nodig door middel toeslagen, dat hem in staat stelt zijn gezin te onderhouden Voorts werd nog een voorstel Franse vrouwelijke afgevaardigde mej. Martini aanvaard om een studiecom missie opdracht te geven het vraagstuk van de vrouwenarbeid en speciaal van de gehuwde vrouw in overheidsdienst verder te bestuderen. Via het Intern. Cbr. Vakverbond zal ook aan het Internationaal Arbeidsbureau worden verzocht om 1 nzijn studie over de wer kende vrouw speciaal aandacht te schenken aan de vrouw in overheids dienst. Discriminatie Eenstemmig en vrijwel zonder dis cussie aanvaardde het congres een reso lutie waarin wordt vastgesteld dat be paalde landen individuele vrijheden en zelfs het recht op arbeid onthouden aan bepaalde personen op grond van hun le vensbeschouwing. Het congres betreurt dat deze regeringen daardoor de plechtige verbintenissen, die zij in bevoegde inter nationale organisaties op zich genomen hebben, niet nakomen en besluit om een uitvoerig rapport over de gewraakte toe standen te zenden aan het I.O.V. voor verdere behandeling. Tenslotte noemen we nog de resolutie, die op voorstel van de beroepsgroep ge-, meentepersoneel aanvaard werd. Hierin) wordt geconstateerd, dat het streven i naar de beknotting van de gemeente-1 lijke autonomie een internationaal ver-j schijnsel is. Het congres verzet zich tegen dit streven en spreekt zich uit voor een handhavirtg van de zelfstandigheid der gemeenten. 'Hdt congres wenst, dèt! wat betreft de bezoldiging van het rijks-j' personeel en het gemeentepersoneel ge-,, streefd wordt naar coördinatie. Hierbij moet aan de gemeentebesturen echter enige vrijheid worden gelaten om deze. arbeidsvoorwaarden in bijzondere ge vallen te overschrijden. Beroepingsiverk BEROEPINGSWERK Beroepen: te Weesp (vac.-dr. G. J. d. Poll) E. Holtrigter te Birdaard. Benoemd: te Hoogmade c.a. (tot hulp- pred.) J F. Roth te Nieuw-Loosdrecht. Bedankt: voor Kockengen W. Vroeg- indewey te Bleiswijk; voor Ouderkerk m den IJssel J. T. Doornenbal te Oene. GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Oostvoorne A. L. Janse, kand. te Heerjansdam, die be dankte voor Palmerston (Ref. Church Nieu w-Zeeland) GEREF. KERKEN (Onderh. art. 31K.O.) Beroepen: te Grootegast-Gerkeskloos- ter D. Berghuis, kand. te Groningen. GEREF. GEMEENTEN Bedankt: voor Rotterdam-Zuid W C. Lamain te Grand Rapids (U.S.A.). DS. W. H. Bouwman, emeritus-predi kant der Geref. Kerken, woonachtig te Sloten (Fr.) viert a.s. zondag zijn gouden ambtsjubileum. Ds. Bouwman werd 2 mei 1878 te Nijkerk in een landbouwersgezin geboren. Hij stu deerde aan de Vrije Universiteit en werd op 29 april 1906 te Schoonre- woerd in het predikambt bevestigd. Ds Bouwman diende de kerken van Ne- derhorst den Berg, Lopik, Capel- le a. d. IJssel en tenslotte Herwijnen, waar hij 20 oktober 1946 met emeri taat ging. De geref. theologen studenten vereni ging „Voetius" zal op maandag mei a.s. te Utrecht haar reünisten studiedag houden. Als referent treden ds. S. Gerssen, Herv. predi kant te Huizen (Nh). Met het onder werp De verhouding Kohlbrugge Barth. De vergadering begint gens om 10 uur. Advertentie Lijdt niet langer door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt Togal, dat ver drijft in al die gevallen snel en afdoen de de pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Zuivert de nierei onschadelijk voor hart en maag. apotheek en drogist f 0.95, f 2.40 en i EEN WOORD VOOR VAN- DAAG Toen antwoordde L de Here Job Als Job zijn we allen wel eens in opstand gekomen tegen God. Hebben we het „waarom" naar de hemel geroepen en woede in ons voelen opstijgen omdat wij ons onrechtvaardig behandeld meenden. Onrechtvaardig behan deld door mensen en door God! „Gord nu als N een man uw lendenen!" zo daagt God Job uit. „Dan wil ik u ondervragen opdat gij Mij onderricht!" En dan volgt dat 38ste hoofdstuk van het boek Job, waarin God een beeld tekent van Zichzelf, van Zijn almacht en Zijn voorzienigheid. Een beeld om stil, heel stil van te worden; beeld om zich klein, heel klein bij te voelen! Hoe durven wij, mensen, God ooit te vragen naar het waarom! Hij heeft ons gemaakt, ons, alle mensen, de hele wereld. Eén woord van Hem was voldoende om het licht te doen zijn en de zee haar grenzen te wijzen. En als een Vader zorgt Hij voor al dat werk Zijner handen. De milde regen, het jonge groen, de zingende vogel Hij zorgt voor alles en allen. Laten wij toch stil zijn en al ons vertrouwen stellen in God. Wat Hij doet is welge daan. Voor ons en voor heel de wereld. Omdat Zijn wegen hoger zijn dan onze wegen! Groeiende belangstelling in kring der diaconieën LI ET DOET ALTIJD GOED, een tevreden toon te beluisteren in een A jaarvergadering, wanneer de activiteit van de organisatie ter sprake komt. Dit was het geval bij het Prot. Chr. Nazorgverbond, dat gisteren te Utrecht samenkwam. Het nazorgapparaat voor het B.L.O. is nog jong, maar het heeft zich in het afgelopen jaar terdege geweerd. Met voldoening verklaarde de directeur-secretaris, de heer G. J. van der Ploeg te Rotterdam, dat thans alle Chr. B.L.-scholen die oud leerlingen hebben, bij het verband zijn aangesloten. Deze scholen zijn thans in 43 gemeenten van Nederland gevestigd. Twee sociaal-paedagogen zijn thans olledig werkzaam in de nazorg en de provinciale en regionale organisatie vordert zozeer, dat nog in de loop van dit jaar zulke functionarissen zullen worden aangesteld in Noordholland, Utrecht, Oost-Gelderland, Friesland en Zeeland. Waarschijnlijk zullen Groningen Drente begin 1957 worden voorzien. De voorzitter, drs. R. Westera uit Hil- :rsum, maakte, eveneens zeer tevreden, melding van het feit, dat de diaconieën bU de organisatie van het plaatselijke en regionale werk een steeds aktieve rol gaan spelen. Overheidssubsidie houdt het landelijk apparaat draaiende, maar het uitblijven van een subsidieregeling stagneert de opbouw van het plaatselijke en het regionale werk. Nog vragen In verband hiermede zal moeten wor den beantwoord de vraag, hoe de houding is tussen het algemeen In zijn openingswoord herdacht de voorzitter enkele figuren uit het chr.- BLO, die in het afgelopen verenigings jaar zijn overleden. Onder hen was het oud-bestuurslid de heer A. Hanemaayer, oud-burgemeester van Leerdam. De ver gadering nam enkele ogenblikken stilte acht. Bij de bespreking van de jaarverslagen keurde de vergadering met waardering van wetenschap, door hen In de het bestuursbeleid inzake zorg voor: geestelijk hulpbehoevenden goed. De studeerkamer verworven. Wetenschap en praktijk kunnen dan samen uit groeien tot een opmerkelijke wijs heid. jaarrekening wordt dank zij van subsidies steeds ruimer en ivertoont thans een eindcijfer van 45.519.62. De voorzitter, periodiek aftredend, werd met algemene stemmen herkozen. In de middagvergadering sprak de heer C. Lijnzaad, directeur van de Stich-.j-' -4 ting Noordholland voor Maatschappe- is prof. Zijlstra buiten enige lijk Werk over ..Nazorg als^probleenv twijfel ook een man van bijzondere wetenschappelijke gaven. Directeu- het gespecialiseerd maatschappelijk werk, waaronder de BLO-nazorg dient te wor den gerekend. Ook moet worden vast gesteld welke opleiding en bevoegdheden een sociaal-paedagoog moet hebben zijn arbeid in de nazorg. CHOCOLADE... VetihcJk Advertentie Goud blijft goud! Mijnhardts Zenuwtabletten heeft vele trouwe en dankbare gebruikers en maakt aldoor nieuwe. Elke koper komt er op terug. Dit zegt. alles I MELODIE en WOORD der Ethergolven ZATERDAG 28 APRIL 1958 HUversum I. 402 m. KRO: 7.00 Nws; 7.11 Gram; 7.15 Koorzang; 7.45 Morgengebed er liturg kal; 8.00 Nws en weerber; 8.15 Gram: 9.00 V d vrouw; 10.00 V d kleuters; 10.15 Gram; 10.30 Ben je zeatlg?; 11.00 V Angelus; 12.03 Gra Puzzel mee 7 7 Land- en t 13.00 Nws 13.45 Gram Inb meded); 12.55 Zonnewij: 1 Kath nws; 13.20 Liohte it 14.00 Boekbespr; 14.10 lichte 15.15 Kroniek van Letteren en Kunsten; Gram: 16.00 De schoonheid van het Gre„ .30 V d kind; 17.00 V d Jeugd; 17.40 Musette rep Hol 18.30 Pa .55 Schaken: - id—Frankrijk; 18.15 Lichte >verz; 18.40 Gram; 18.45 Regi tisch Allerlei: Een en ande ingesloten bij het AU; 19.10 Kamerork en :n. caus; 20.20 Act; .40 Gevar progr; 22. 22.35 Wij luiden de zondag inl A Avondgebed en liturg kalende] 23.15 Nws in 23.45—24.00 Gi de 15 landen. Pact; 19.00 N' 20,00 Lichtbaki 35 De ge Cabaret nsluitend LOO Nws; 23.25 Dansmuz, HUversum II. 298 m. VARA: 7.( 7.10 Gym; 7.20 Gram; 8.00 Nws; 8 II 9.00 Gym v d vro1 .00 Tijdelijk uitges VPRO: 10.05 Morgenwijding. VARA7 10.20 V J -.ntinubedrijven; 1140 Viool e meded; 12.33 Gr varia; 13.20 Gi V d jeugd; 14.35 Gi - 15.20 Boekbespr; 15.35 Ki 16.25 Het voUe pond. cai 13.45 Sportpraatje; 14.C Horizontaal: 1. Uitgroeisel/kleding stuk; 2. vrucht/rivier in Italië/rond hout; 3. grassoort/Ind. dakbedekking; 4 positieve elektrode/vaartuigje; 5. letterkundige; 6 sieraad; 7. lastdier/ bovendien/gezinslid; 8. best/üzerhou- dende grr.nd/rondhout; 9 voegwoord/ ballonnetje voor feestverlichting. Vertikaal: 1. Klein persoon/vallei/ overwinning: 2. bedekte spot/hemelli chaam; 3. duivenhok/afk. deel van d* bijbel kleur; 4. grasland/planken vloer kindergroet; 5. bouwland/vadsig: t graafsereedschap/vogel/faam; 7. nie' het minst/klop/afk. het Rom. ryk; 6 vogel/kloosterzuster/voor; 9. vruchten nat/opinieblad. OPLOSSING PUZZLE No. 399 tieke staalkaart, caus; 19 40 De Bijbel in het caus; 19 55 Deze week, caus Nws: 20.05 Nelis Volle Vaai progr; 22.00 Soc comm; 22.1! 22 40 Binnen zonder kloppen Nws; 23.15—24.00 Gram. Televiaiiprogi V d kind. NCR 20 15 Journ dei Odnoposoff, vi< Dagsluiting. VARA: 17.00—17.30 Gram; 12.25 Gevar progr; 12.55 Weerbc 13.00 Nws: 1310 Gevar progr; 14 10 Gev; 15 00 Sport: 15 30 Scho Engeland, BBC Light Pi 247 m 12 00 Pari overz: 12. 12.55 Sport; 13.15 Idem; 13 Ber; 13 45 V d kind; 14 00 Li Idem; 15.15 Sport, 17.00 ld 18.00 Sport; 18 45 Vragénbea joum; 19.24 Sport: 19.30 Geestelijke volksgezondheid onder de loupe wel iedereen over-praat, -rtiabr Waarvan "urtj allen toch ivaalo z» bitter weinig begrijpen. „Zenuwen zijn het, niets dan zenuwen", hoe vaak zou dat niet gezegd worden ti ke dag opnieuw door de mensen. Men behoeft er niet voor in de wachtka mer te zitten; in de tram en in de trein. _:an men c horen uitspreker.! Het is een etiket dat men er op plakt, dan is men er van af. Als men weet wat het is, dan behoeft men im mers niet meer te praten? Het zijn zenuwen R. Fentener van Vlissingen, (psychiater) Gejaagd of bewogen? dan toch door de weer stand die er in hem ge groeid is in alle toetsing met de misère van deze om ziek te zijn? praktijk wezenlijk bet dragen van leed en beproeving, dat is wat anders dan bet alleen verduren, omdat het niet anders kan. Wij werken met al onze maatregelen er vaak aan, leed uit te sluiten, ziekte te voorko men, met als natuurlijk gevolg dat wij allen veel vatbaarder worden. Ik zou de gedrevenheid, de gejaagdheid de ziekte van onze tijd, de ziekte van ons allen willen noe men. De gejaagdheid, „de uiuiuivui zenuwen", zijn in de plaats ik* daarmede allerminst iets Yan.de bewogen- „bloeien", dat er niet Vergeten wij toch niet, dan dat deze dokter zou kunnen zeggen of het ge- De psychiater is de toch niet dat hij u een be- het leven is wijs van zielsgezondheid dat de ziekte bij kan uitreiken? En Of de mens die onder loren voor" ons allen. Als zeggen tegen de geleerd- ^eid. -Er iSj de olJ»e deze zenuwen lijdt, daar- ziekte een zinloos gebeuren heid van enig medisch spe- drukking „door ontferming - - - hewncen een bewoeen mede geholpen is. vragen is. dan is het jufst wij ons maar niet aL Wij alleen maar vanaf te wil- zijn er nu vanaf. Maar de- len komen, er zelfs voor ze benadering is gespeend beschermd te willen wor- van elk spoor van liefde den, dat de ziekte kan binnendringen. Ik geloof echter dat nisaties werken, die bedoe- alle ziekzijn, in alle be- kennen dan de alleen- len de nerveuze mens hulp proefd worden diepe zin te bieden, wanneer er niet is, voor de zieke mens en in elk onzer de innerlijke voor zijn omgeving. Geen cialisme, maar simpel 'en bewogen"; een bewogen alleen, dat voor ons allen mens doet de dingen an de ziekte losgemaakt is, de« dan hlJ gemeenlijk als een losse schil, van de zou doen. zieke mens. Daarom kun- Het ls onze eigen angst, nen wij de ziekte eigenlijk onze eigen gedrevenheid en geen betekenis meer toe- bezetenheid, die zich 'jpiJDENS de jongste deputaten- vergadering van de A.R. Partij heeft minister Zijlstra gezegd, dat hij eigenlijk meer een homo acade micus, meer een man van de weten schap, is dan een homo politicus, een man die het zoekt in de politiek. Nu, wij zouden zeggen, dat in deze vier jaren van zijn ministerschap de politiek toch evenzeer een goed be gaanbaar pad voor hem is gebleken. De minister deed daarmede overi gens wel uitkomen, dat de gang door de politiek voor hem wel iets heeft van een offer. Maar het is dan een offer, dat door land en volk dank baar behoort te worden aanvaard. Het blijken vaak niet de minst belangrijke politici, die vanuit de studeerkamer in dc politiek komen. Aanvankelijk zullen zij misschien wat moeite hebben met het over schakelen naar de praktijk, maar in die praktijk hebben zij bijzonder nut e.DEHALVE een bekwaam politicus J_ e bereidheid groeit i te dragen mede wetenschap zal deze diepe die normaal geboren. als dat leed, ook ir- spiegelt in de gejaagdheid, in de zenuwen, van de an- of deren en van onszelf. Wan- wij bij die ander stil uit kunnen staan en bewogen zijn. noemd wordt, zal er weinig kunnen veranderen. ziekte Wij leven in een wereld, konden waarin enerzijds steeds rie, in meer alle mensen -over één overbodig raadsel, kam worden geschoren „wat presteert U?" en mensen van wie wij anderzijds duidelijk ten, dat zij ziek zijn, normaal gezin, met durven zijn in plaats redelijk verstand, zijn gejaagd, zal die ander er- wij werkelijk dq gemiddelde weg gaat, ge- varen, dat genezing van er als mysterie lukkig nooit gedrukt door zenuwen niet in de zenuw- zinvol myste- zorg, ziekte of verdriet? drank ligt, maar in de Wij allen kennen mensen liefdevolle aandacht, die die beseffen dat zij niet als een wonder in ons le- allen kennen toch ondanks de beproevingen ven kan zijn, wanneer wij van wie wii w*. (en Wie beproeft ons al- bewogen tegemoet getreden len!), maar door deze be- worden. Want de zieke i het maatschappelijk werk' T eamivorh beschouwing te hebben gegeven over de ontwikkeling van het maat schappelijke werk zeide de heer Lijnzaad, dat pas na de jongste wereldoorlog de nazorg voor de leerling die de BLO-school heeft verlaten, flink is aangepakt. De geestelijk hulpbehoevende aan te passen n de huidige maatschappelijke eisen niet mogelijk. Daarom zal de maat schappij zich, waar nodig, moeten aan passen bij de gesteldheid en de prestaties van deze jonge mensen, die dan toch onderhoud voorzien. Deze aanpassing ligt volkomen in de sfeer van het maatschappe lijke werk. In teamverband zullen hier moeten samenwerken psy chiaters, psychologen, maatschap pelijke werkers en BLO-mensen met predikanten en ambtenaren voor de bijzondere bemiddeling. In de leeftijd van 52 jaar is overle den dr. C. Beekenkamp, laatstelijk hoofd der afdeling algemene zaken van het Landbouw-Economisch Instituut. De teraardebestelling zal op verzoek van de overledene in alle stilte plaats heb ben. Dr. Beekenkamp werd geboren te Benthuizen op 2 augustus 1903, als zoon van de bekende, later Leidse. Hervormde predikant G. H. Beekenkamp. Hy stu deerde rechtswetenschap aan de Leidse Universiteit en behaalde daar in 1931 de doctorstitel op een proefschrift „Be drijfsorganisatie van a.r. standpunt be schouwd". Van 1928 tot 1929 was hij als redactiesecretaris aan ons blad verbon den. Daarop was hij tot 1941 adjunct- directeur van de Dr. Abraham Kuyper- stichting. Van 1943 tot 1945 was dr. Bee kenkamp chef van de juridische afdeling van het Rijksbureau voor textiel om na de bevrijding administrateur te worden bij het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen. Sedert 1953 had hij zijn huidige functie. Dr. Beekenkamp heeft zich ook op po litiek terrein bewoeen. Van 1931 to! 1941 was hij lid van de Leidse gemeen teraad voor de A.R. Partij en in 194.' was hij bovendien wethouder van onder- v»ijs. Van 1937 tot 1941 was hij voor de A R. Partij lid van de Provinciale Staten van Zuidholland. Na de bevrijding werd dr. Beekenkamp ook voorzitter van dt toen nieuw in het leven geroepen Pers- raad, welke functie hij heeft bekleed tot 1947. Behalve zyn dissertatie heeft dr. Bee kenkamp nog, in 1933, een studie ordening in het licht gegeven en er schenen van zijn hand bovendien tal van tijdschriftartikelen. in plaats onbehagen tegen dat alles misschien wel dood zullen proevingen hebben kunnen groeit. Iedereen vertelt, dat gaan zelfs J' *-«-*- - 1 de tijd tegenwoordig snel- J1" gaven. de Vrije Universiteit (om het niet helemaal juist maar toch wel duidelijk te zeggen) hadden dat reeds begrepen, toen zij hem de be langrijke post van hoogleraar in de economische faculteit aanboden. Daarbij heeft prof. Zijlstf.ra een talent, dat hem als hoogleraar uiter aard zeer van pas is gekomen en eveneens vele Kamerleden die, tussen haakjes, ook niet allen economisten van het zuiverste water zijn met graagte hebben geprofi teerd: hij is een uitstekend docent, die anderer en eigen gedachten klaar en helder weet te formuleren. Zelfs het hedendaagse moeilijke complex van economische problemen, zo in gewikkeld als het leven zelf, weet hij op deze wijze voor leken nog wel toch behoorlijk doorzichtig te maken. J^IT zo zijnde, achten wij het een begrijpelijk maar niettemin ge lukkig verschijnsel, dat thans een verzameling in het licht is gegeven wetenschappelijke opstellen, door prof. Zijlstra vóór zijn ministerschap geschreven: „Economische orde en economische politiek", uitgave H. E. Stenfert Kroese N.V. te Leiden. Men vindt hier een vijftal artike- n bijeengebracht, voorheen elk reeds elders gepubliceerd, maar waarvan het waardevol is, ze in een bundel verzameld te hebben. De lezer van deze opstellen zal door kennismaking er van zijn inzicht in de economische stof zeer verhelde- ook wie dit inzicht nog niet heeft en er misschien zelfs aan wan hoopt, of hij er ooit iets van begrij pen zal, welnu, hij late zijn wan hoop varen en brenge door het ter hand nemen van dit boek een be zoek aan de studeerkamer van deze hoogleraar-minister. len voelen zich overbelast veel wij overal de jakkerkoorts als wezenlijk gezonder dan pend been of littekens armzalige de ziel. Let wel. niet dat een mens uit een „normaal" gezin niet ge zeggen te kennen? zond zou kunnen zijn, maar is niet het werkter- de gespecialiseer de mens, de vakman, de dokter; de zieke mens is ons aller opgave en gave. CAMERAS FILM 3. »rsp; 21.00 G( 12.34 Gi Horizontaal: 1. Es, 3. paal, 6 ste- deon^u; ward: 9. sla; 8) meer; 13. aak; 15. ree; 1#30 Gj 16 eb; 18. sip; 20. R.I.; 21. nop; 23. mop;1 Gram; - 25 raad 27. na; 29. postuur; 31. hals; »elconc: 18.15 Gram; 18 30 V d sold: 19 00 32 r F I Nws: 19 40 20.00 Cabaret: 21.00 Gi Vertikaal: 1. Ets; 2. sela; 3. pa; 4. L.M0™r érk: *».0fiN-vs; arm; 5 ader; 7. waai; 8. grein: 11 2245 Gram. uoo Nwi; 2 eer; 12. genre; 14 kim; 17. boa; 19. 1R3g Cr,m; 193)J Nws. 2n port; 22. papa; 24. puur; 26. dol; 28. 22 0o Nws; 2215 Lichte muz; 22.55 N' suf; 30. S.S. Maar zelden zagen de jongens hun vader, die zich midden in de strijd in Frankrijk bevond. In 1917 werd majoor Bader door een granaat scherf ernstig aan het hoofd gewond. De dokto ren konden wel niet alle metalen splinters ver wijderen, maar hij herstelde en zonder met ver lof te zijn geweest, ging hij weer naar het front. Douglas volgde Derick naar Temple Grove en niet lang daarna boekte hij zijn eerste „knock out". Een grotere jongen draaide zijn arm om en met zijn vrije hand sloeg Douglas zijn aan valler in het gezicht. Dat moest uitgevochten worden en de grotere jongen stormde op hem af. Met de kin tegen de borst gedrukt, wachtte 'Is j Douglas hem af en stak toen beide vuisten voor- '30 uit. De grote jongen liep met z'n kin tegen een v; 1 der vuisten op, viel als een blok neer en bleef se- eonden lang roerloos liggen. Douglas dacht wer- er. 23.081 lelijk dat hij hem had gedood, knielde angstig bij hem neer en voelde zich opgelucht toen de jongen zijn ogen „opende. Temple Grove was een prettige, oude school met goede sportvelden. Hij werd meteen in aller lei spelen betrokken en plotseling bloeide hij op. De sport bood zijn kwikzilverachtige natuur idea le mogelijkheden tot afreageren en wild enthou siast ging hij rugby spelen: een kleine jon gen, taai en onverwoestbaar, die even snel over eind kwam als hij tegen de wereld werd gesme ten, wat herhaaldelijk gebeurde. Snel van bewe- .00 Nws: 17.10 ging en reactie, blonk hij uit en reeds na enke- i?en; 17 30 Or- le wedstrijden werd hij in oudere teams opge nomen, zodat hij tegenover grotere jongens kwam te staan, hetgeen overigens niets nieuws voor hem was. Het bracht hem er alleen maar toe zich met nog grotere vastberadenheid te weer te stellen. In het gymnastieklokaal oefende hij zich aan DAN MAAR ZO! De levensgeschiedenis de piloot zonder benei Lichte 17.58 Ber; 19.00 Nws muz; 20.00 !.00 Nws; 22 15 23.50 erz: 23.55—24 I, 324 nt. 12.00 Gram: 12.30 Weerber; im: 13.00 Nws; 13.15 Muz kaleidos- 30 Journ; 15.00 Gram; 15 15 Accor- 13.30 Gram; 15.45 Ai sm; 16.43 Eng les; 17.00 Nws: 17.10 4.00 Grar 13.00 Nw 23 55 Nw: brug en rek, sprong paard of zwoegde in de boksring; alles ondernam hij, net zo lang tot hij het onder de knie had. Hij kon niet heb ben 4a* iets of iemand hem de baas was. Ontel bare malen viel hij van de brug, maar hij leer de vallen zonder zich te bezeren; hij bracht het zelfs zo ver dat hij niet de geringste angst voor vallen had en later zou hij ervaren dat zulks een der belangrijkste dingen in zijn leven was. Toen de jongens met de vacantie thuis waren, wist de bevoorrechte Derick van zijn moeder pijl en boog los te krijgen. Ze begonnen met op elkaar te mikken en toen dat al tegoed lukte, kozen ze hun doelwitten onder de voorbijgangers. Er liep een heg langs het huis, waar de hoe den der voorbijgangers juist bovenuit staken en 't geval was dat menige nijdige eigenaar van 'n bolhoed bij de familie Bader aanklopte. De oorlog was voorbij, maar nochtans zagen ie jongens hun vader slechts hoogst zelden; hij vas nog altijd in het leger en op het Continent, vaar de Royal Engineers druk bezig waren met het herstellen van de oorlogsschade. En toen de ze taak ten einde was, bleef hij daar voor de Oorlogsgraven Commissie werken. Intussen was Hazel getrouwd met een officier vlieger van de R.A.F.. Cyril Burge, die geduren de de oorlog met het Royal Flying Corps had Van her* .en der gevlogen. Douglas werd hevig geïmponeerd door zijn vele onderscheidingen en door zijn verhalen over de oorlog, en ook Burge voelde zich aan getrokken tot de jongen, die zo levendig of hij „in brand stond", 't Was een aardig ke reltje met grote, blauwe ogen, een onbevangen oogopslag, een mond die gauw lachte, krullend haar en een vierkante kin, een merkwaardig re soluut gezicht voor zo'n kleine jongen. Derick leek weliswaar veel op hem, maar miste het vin nige van zijn jongere broer. Volgens traditie sneden alle jongens in Temple Grove hun initialen in hun schoolbank. Dougl; probeerde het ook, maar maakte er een rommel tje van en Derick plaagde hem daar mee. Ze liepen na schooltijd langs de tuin, waar de hoofd onderwijzer enorme pompoenen kweekte, wed dat ik mijn naam best in zo'n ding kan snijden," zei Douglas, zonder het echt te menen. „Dat durf je niet," zei Derick onmiddellijk uitdagend. „Ik wed dat je daar 't lef niet voor hebt." Met grote, scheve letters sneed Douglas ,,D. Bader" in de grootste pompoen. Ofschoon hij zich bij sport altijd tot het uiterste gaf, spande hij zich in de klas nimmer in. 't Was trouwens ook niet zo erg nodig, want zijn levendige geest nam alles gemakkelijk op; Latijn en Grieks leverden hem geen moeilijkhe den op en dikwijls was hij de beste van de klas, maar nooit spande hij zich meer in dan strikt nodig was. Lui kon men hem niet noemen, want het ontbrak hem niet aan belangstelling. Hij had een gruwelijke hekel aan wiskunde en andere moderne vakken en hij schonk daaraan mini male aandacht zodat zijn rapporten doorgaans vermelden: „Wel goed, maar zou meer presteren indien hij beter zijn best deed." Het werd steeds moeilijker hem te bewegen dingen te doen, wel ke hij niet prettig vond, want precies als zijn moeder was hij tamelijk stijfkoppig. IWORDT VERVOLGD) Blijkens het zoëven uitgekomen Hand boek van de Geref. kerken onderhou dende artikel 31 K.O. zUn deze ker ken* over 1955 geklommen van 300 tot 302 door Instituerlng van de kerken van Amersfoort-West. Enschede-Zuid en Koudum terwijl de kerk van Se- marang werd opgeheven. Het aantal dienstdoende predikanten klofn van 203 op 210 en het aantal vacaturen daalde van 100 op 95. Het zielental steeg van 92383 op 93237. Het aantal belijdende leden klom van 48679 op 48975. Negen kandidaten werden in hun ambt bevestigd, een predikant vertrok naar het buitenland en een onttrok zich aan deze kerken. Het aantal dienstdoende predikanten vermeerder de derhalve met 7. He' aantal emeri tus-predikanten bedraagt 13. Eén pre dikant staat buiten vaste bediening. De Ned. Herv. gemeente van Veen (N.Br.) ontving een gift van 1000.— voor de restauratie van het kerkge bouw. Voor de bouw van een kapel van de Herv. gemeente van Zeist werd een gift van 100.ontvangen. De Herv. gemeente van Amsterdam ontving een gift van 500.voor kerk bouw in Groot-Amsterdam. Voor wijk 13 (Bezuidenhout) ontving de Herv. gemeente van 's-Gravenhage een gift van 500.Ten bate van de Suriga- me-zending der Evang. Broederge meente werd een gift van 1000. ontvangen. Advertentie PERFECTE PLASTIC HULPSTUKKEN I

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 2