Jliemue feihscife Güraront Vierde grote stad uit de grond stampen Aan monding van Haringvliet met havens en fabrieken DE KONINGIN VERJAART R uim zevenhonderd gevangenen in Oost-Duitsland vrijgelaten Russisch bezoek boekte weinig resultaat VRIJDAG 27 APRIL 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. Postrekening: 58936. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. Zevenendertigste jaargang No 10638 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJKE A T ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Stantoa«tich i« Qhtbltotn myn hert itt tcgJenspoeT Katwijk krijgt nieuwe burgemeester Stoutmoedig plan in „Randstad Holland" (Van verslaggevers) HET BOUWEN van een vierde „grote stad" aan de monding van het Haringvliet, het graven van een breed verbindingskanaal tussen het Haringvliet en de Waterweg en het groeperen van een aantal belangrijke havens en industrieën rondom en naast die nieuwe stad dat zijn enkele suggesties van de Zuidhollandse planologische dienst, neergelegd in een rapport. AMSTERDAM HAARLEM hlEUWÊ" iTAD AAN HAgJNdVLief „Randstad Holland" is de naam, die men geeft aan het gebied tussen Amsterdam, Haarlem, Leiden, Den Haag, Vlaardingen en Rotterdam, en de ontwikkeling van ons land tekent zich in dat gebied in versnelde mate en in vermeerderde hevigheid af. Binnen 25 jaar verwacht men hier één miljoen nieuwe bewoners, en binnen 25 jaar zouden deze steden elkaar raken. Daarom is men er in het plan, dat zijn ontwerper ir. Lange, het „Plan Lan ge" heet, van uitgegaan, dat men de Randstad Holland de ruimte moet geven, en dat men in plaats van een naar elkaar toegroeien, het groeien naar buiten moet stimuleren. De belangrijkste stimulans voor dat naar buiten groeien zou dan zijn de bouw van een vierde grote stad (naast Amsterdam, Den Haag en Rotterdam) aan de mond van het Haringvliet, een havenstad, die tevens een groot recreatiegebied moet ontsluiten. Ook aan 'n verdere uitbreiding is gedacht: aan de Oosterschelde heeft Indonesische laster Kamerleden wensen juiste tekst Verscheidene leden der Eerste Kamer verzoeken dn het eindverslag over de be groting van buitenlandse zaken neder te worden ingelicht omtrent de juiste tekst van de rede, door de Indonesische mi nister van voorlichting onlangs voor de microfoon gehouden. In deze rede zou de functionaris hebben gesteld, dat Ne derland de dood van de heer J umgschla- ger zou „misbruiken".Zij zouden voorts gaarne kennisnemen van de tekst, waar bij Indonesië zich heeft losgemaakt van het Unieverdrag en van de daarbij be horende andere overeenkomsten, proto collen, resoluties enz., alsmede zo mo gelijk van de tekst van de memorie van toefllidhitinig ten geleide van genoem- Nixon kandidaat voor president De Amerikaanse vice-president, Nixon, heeft zich beschikbaar gesteld als kandi daat bij de a.s. presidentsverkiezingen. Eisenhower heeft laten weten, dat hij „ten zeerste" ingenomen was met dit besluit. i toch de voetbalpool?" vijfde grote stad zou moeten verrijze In het kader van het Deltaplan wordt het Haringvliet met een dam van d< afgesloten. Voor een nieuw te bouwen havenstad zou dat natuurlijk geen deel zijn, en daarom is in het Plan Lange een kanaal dwars door Voorne opgeno men. dat de stad een directe aansluiting op de Waterweg en de open weg naa zou geven. Mocht deze nieuwe stad e grote vlucht nemen om aan dit kanaal genoeg te hebben, dan heeft men plannen gereed om haar een eigen nieuw te gra ven verbinding met zee te geven. De landhonger van Rotterdam vervult de stedebouwkundigen met zorg: als de uitbreiding in het Botlekgebied zou v schrijden en heel Rozenburg aan we en industrieën ten prooi zou vallen, komt er een belangrijk woongebied in de km Recreatie Dat met de uitbreiding van een vierde grote stad naar het zuiden de Rand stad Holland ook haar recreatiemoge lijkheden in die windstreek zoekt, ligt voor de hand. En in het rapport van de Planologische Dienst zijn die gebie den dan ook in het bijzonder genoemd. De nieuwe stad krijgt drie kernen, een op Tiengemeten, een bij Mlddelharnis en i een bij HeLlevoetsluis, welke laatste de meeste kans op spoedige realisatie maakt. De recreatiegebieden vooi wooncentrum zijn: de duinen van Voor ne, het Spui en de 'Oude Maas, plaat Scheelhoek voor de haven Stellendam, een gedeelte tussen Tien- gemeten en Den Bommel en na verwe zenlijking van het Deltaplan de Grevelin- gen, waarin volgens de mening van het plan de recreatienoodzaak pre- veleert boven een eventuele vestiging van de oestercultuur daar. Het plan waarop wij in ons Zondagsblad van morgen uitvoeriger hopen terug te komen eindigt met een vergelijking met de Zuiderzee werken. En wel deze: Lely beloofde veiligheid en land en gaf als toegift zoet water; het Deltaplan belooft veiligheid en zoet water, en geeft als toegift ruimte voor de Randstad Holland. Morgen in ons ZONDAGSBLAD Het vraagstuk belicht van de Randstad Holland. U kunt lezen dat wellicht in een niet te verre toe komst flats het nu nog verlaten eiland Tiengemeten zullen bezet ten. In Hazerswoude begon boer De Lugt een eigen vliegtuig onderne ming. Ook daarover leest u op de voorpagina van. ons zondagsblad. 0 Wat er gedaan wordt voor de achtergebleven gebieden der wereld wordt op bladzij 2 verteld. Die wordt voorts gevuld met een kort verhaal over de Grote Gele Mar- tinus Envelop. 0 De radiorubiiek moest voor een keer verhuizen r.aar het Cultureel Venster en daar vindt u verder o.m. eén belangwekkend artikel over de uitvinder-staatsman Benjamin Franklin. 0 Op de pagina Geestelijk Leven wordt ditmaal een artikel gewgd aan de middenorthodoxte. 0 Op Blad Zij wordt de secreta resse onder de loep genomen. De gebruikelijke rubrieken ontbreken evenmin op deze pagina's. 0 Ten slotte de ontspannings- pagtna met de vergrote puzzel, die zich in een warme belangstelling van uw kant mag verheugen. Melk dinsdag 1 cent duurder Het college van rijksbemdddeflaars heeft gisteren de verhoging van de lonen der landarbeiders met drie procent goedge keurd. Deze drie procent mag in de prijzen wonden doorberekend. Dit zal tot gevolg hebben, dat de consumptieprijs van melk per 1 mei met één cent per 'li ter wordt verhoogd, Verhoging van de brood- en suikerprijzen is weinig waar schijnlijk. De communistische regering van Oost-Duitsland heeft de vrijlating gelast van gevangenen, die na 1945 waren veroordeeld wegens oorlogsmisdaden. Officieel wordt verklaard, dat slechts 52 personen, in verband met de buitengewoon ernstige aard van hun misdaden, gevangen blijven. Hun zaken zullen echter opnieuw onderzocht worden in een normaal proces. Bovendien zijn 88 politieke gevangenen vrijgelaten, die dit te danken hebben de zuivering als „staatsvijanden", welke vorige maand aangekondigd werd. Tot deze groep behoort de vroegere Oostduitse minister van justitie, Fechner, die na de opstand van 15 juli 1953 gevan gen genomen werd. Fechner had toen als zijn standpunt weergegeven, dat geen arrestaties zonder bevel tot inhechtenisneming mochten den gedaan, terwijl iedere arrestant bin nen 43 uur voor de rechter moest worden geleid. Voor deze uitspraak, welke volkomen Boelganin doet belofte van ernst en trouw Londen, 27 april In de streng bewaakte Central Hall. na bij de parlementsgebouwen hebben Boel ganin en Kroesjtsjef vanmorgen aan vier honderd journalisten verteld, wat zij van hun bezoek aan Engeland dachten. De Russen prezen de vriendelijkheid van het Engelse volk. maar belangrijker was hun mededeling, dat het Sowjetvolk het programma, zoals dat in het commu niqué is weergegeven, ernstig zal nemen en er naar zal streven het tot werkelijk heid te maken. Boelganin zeide nog. dat hij hoopte, dat Engeland dc Sowjetunie kan helpen bij het vestigen van goede be trekkingen met de Verenigde Staten. Rus land wil geen afbreuk doen aan de Britse betrekkingen met andere landen, zo zeide hij. Hij vroeg zich af of de ontwapenings conferentie. welke thans te Londen wordt gehouden niet beter „een conferentie tot het verbergen van de bewapeningswed loop" kan heten. Rusland is voorstander van de afschaf- ng van de waterstofbom en beëindiging an de proeven hiermede. Duitsers; nog 4 jaar woningnood West-Duitsland zal binnen vier Jaar in de woningnood verlost zijn. Dit heeft minister voor woningbouw, dr. Preus- er, verklaard. Sinds 1945 zijn drie mil joen woningen gebouwd. Dat is een half miljoen meer dan er in de oorlog ver- 'oest werden. In de komende vier jaar uilen er nog drie miljoen bijkomen. West-Duitsland zal dan vijftien miljoen ngen bezitten, waarmede de woning nood is opgeheven. beantwoordt aan de normale begrippen in een rechtsstaat moest hij boeten. Hij dween, maar nimmer werd officieel zijn arrestatie gesproken. Proces- Jungschlager beëindigd Vervolg mevr. Bouman riep getuige Rechter Maengkoni-heeft gasteren op de laatste zitting van het proces-Jungschla ger voor het landgerecht te Djakarta me degedeeld. dat hij geen uitspraak zal doen. nu de beklaagde is overleden. De Indonesische staat zal de kosten het proces dragen. De zitting van gisterochtend, de 65ste. duurde slechts tien minuten. Officier Sunarjo legde een attest waarin verklaard werd. dat de beklaagde is overleden aan een hersenbloeding. Hoe wel volgens het Indonesische recht eer proces eindigt met de dood van de be klaagde, zou het volgens hem beter zijn, dat de rechter in dit geval een uitspraak zou doen in verband met de praktische vraag, wie de kosten van het proces moeten betalen. Een getuige charge, wiens n niet wordt genoemd, die in de zaal aanwezig was, zeide tegen de rechter, dat het niet eerlijk zou zijn tegenover het volk, dat de staat de kosten or ziich zou nemen. Hij schreeuwde: „Ver- volg haar" tegen mevrouw Bouman. Gisteravond is in het televisiejournaal een kort filmpje vertoond van de voor laatste zitting van het proces-Jungschla- ger, met opnamen van de heer L. N. H. Jungschlager en mevrouw Bouman, die haar dupliek hield. Als de gasten zijn vertrokken TTTANNEER men laatste dag van i logeerpartij worteltjes eten krijgt, betekent dit in naar cud Hollands bruik, dat hebben, welke gemeenlijk i gen toekent. Integendeel ze verschil- vrije" huis komen. En wanneer dc len als wit gasten dan- verdwenen Boelgani zijn breekt de roddel los. Dat de Russische twee ling in Londen die laatste dag worteltjes bij het diner heeft gekregen kun nen we niet aannemen, integendeel met glimlach jes en vriendelijke woor den zijn nog kostelijke geschenken aan weerszij den overhandigd. Maar Bevan beschreven als dat behalv verlichting (vele zuchten schaafd waarschijnlijk) de heren gereserveerd. B. en K. nog lang het on derwerp van gesprek zui len blijven kan men wel aldus verstaan wordendat hij diplomaatchai ideale daardoor de in- tweelin- druk maakt er slechts half bij te staan. Kroesjtsjef daarentegen zwart. js de S(oere Kozak vol wordt door dvnamiek cn energie. Bevan laten we hier over even aan het woord: Hij geeft de indruk tege lijk massief en licht te zijn. Hy is zeker van zichzelf. Hij laat zich door de kracht van zijn argumenten zozeer mee slepen. dat het denkbeeld dat iemand een andere mening zou kunnen heb- mt, be- ben hem een belediging n weinig toeschijnt. Hij houdt bi) het spreken geen reke- diplomaat ning 'net de etiquette 'olgens de kenners onderbreekt anderen rustig denken. Bevan, de leider van de linkervleugel van de Brit se Labourpartij, heeft zelfs niet gewacht tot hel vertrek der Russen om publiekelijk van de twee zo het een en ander te vertellen. zegt hij ja, dan bedoelt uitnodigt hij misschien; zegt hij doen misschien, dan bedoelt hij nee en zegt hij nee. dan - is hij geen diplomaat. Boelganin heeft wel eens 'nee gezegd; de ideale cat ie ligt of diplomaat is hij dus nog denkendheid Het klinkt, ondanks de kritiek allemaal nog heel vriendelijk. Of dat aan het tijdstip van de publi- de links- n Bevan, durven we niet te zeggen. De nieuwste officiële foto van HM. de Koningin, gemaakt ter gelegen heid van haar 47ste verjaardag op maandag a.s. Belofte medewerking aan vrede in Midden-Oosten in vage woorden Het bezoek van Boelganin en Kroesj tsjef aan Engeland is geen succes gewor den. Het enige resultaat, van de uren lange besprekingen, die in Londen zijn gehouden is een Ru6eisohe belofte, dat zij de Verenigde Naties zuillen steunen in ihun pogingen om de vrede in het Midden- Oosten te bewaren. Deze belofte is op genomen in een gezamenlijk slot-commu nique, waarmee de Engels-Russische be sprekingen zijn afgesloten. Prins Henri van Luxemburg, zoon van troonopvolger prins Jean en prinses Charlotte van België, vierde in het ouderlijk huis, het Bet- Dorf kasteel in Luxemburg, zijn eerste verjaardag, en dies was de verjaardagstaart gesierd door één fraaie kaars. Het is een communiqué geworden, dat, zoals trouwens ook het Russische bezoek, van weinig .betekenis is voor de wereld politiek. Het Staat vol met gemeenplaatsen De twee regeringen zijn het eens worden over het algemeen belang het mensdom te redden van de dreiging een atoomoorlog. Hun gemeenschappelijk doel blijft het uiteindelijk verbod van een atoomoorlog en het uitsluitend gebruik atoomenergie voor vreedzame doel einden en zij zullen hun pogingen voort zetten dit doel te bereiken". Niet minder algemeen ls de passage /er de internationale vraagstukken van Europa en Azië: „Beide partijen zullen treven naar het bevorderen van een op lossing ln het belang van de versterking van de algemene vrede". Verder wordt in het communiqué grote waarde gehecht aan het handhaven van de Europese veiligheid. Maar hoe dat handhaven moet geschieden wordt niet gezegd. Wel staat in het communiqué te lezen „dat overeenstemming over de mid delen om dit doei te bereiken niet tot stand is gekomen". De handel Over de wederzijdse handel wordt al leen gezegd, dat deze kwestie nader be studeerd zal worden. Niettemin zijn de Engelse zakenmensen optimistisch ge stemd over de vooruitzichten van de han del met Rusland. De Russen hebben na melijk aangeboden orders voor Britse goederen ter waarde van een miljard pond te plaatsen. Maar de helft van deze goederen komen voor op de lijst van stra tegische goederen, die niet geleverd mo gen worden. En de Engelse diplomaten weigerden van deze lijst af te wiiken. Belofte aan Bonn Na de publikatie van dal communiqué heeft Engeland West-Duitsland officieel laten weten, dat het blijft werken voor de eenmaking van Duitsland niettegenstaan de met de Russen hierover geen overeen stemming is bereikt. Kroesjtsjef had zijn bekende standpunt over deze hereniging gehandhaafd en het Engelse voorstel voor onmiddellijke hereniging van Duitsland door middel van vrije verkiezingen afge- Op 9 mei zal de aftredende Europese opperbevelhebber, generaal Gruenther, in Bonn aankomen voor een bespreking met de Westdui'tse minister van defensie, The- odor Blank en de minister van Buiten landse Zaken, Von Brentano. Generaail Gruenther is vergezeld van zijn opvolger, generaal Norstad, dde d# Britse basis in West-Duitsland gaat ix>- Gouverneur Struycken keert terug Gouverneur mr. A. A. M. Struycken van de Nederlandse Antillen zal volgende week uit Nederland naar Willemstad terug keren. De Amigo dd Curacao noemt het verheu gend, dat de impasse doorbroken is, doch meent, dat tal van vraagstukken nog open staan. Beurs en Nieuwsberichten noemt het officiële communiqué een duister stuk, waarin geschipperd is met beginselen. De aohtergrond is vermoedelijk vrees voor verantwoording jegens de Verenigde Na ties, aldus het blad. La Prensa acht de resultaten zo gunstig, dat dn de toekomst conflicten tot een mini mum beperkt zijn. De KVP acht gerust stellend, dat over de beginselen geen ver schil van mening bestaat, doch er blijven vele vragen open en voorziet moeilijkhe den omtrent koninklijke benoemingen. De nationale volkspartij merkt op, dat het communiqué te veel verschillende moge lijkheden bevat om zich een positief denk beeld te vonmen. Overheidspersoneel wil meer salaris Het algemeen comité ter behartiging van de belangen van overheidspersoneel, (ACOP) de Christelijke centrale van overheidspersoneel en de r.k. centrale van overheids- en scmi-overheldsperso- neel hebben de voorzitter van dc centrale commissie van overleg verzocht bespre kingen te openen over de salariëring van hun leden. Deze stappen zijn genomen naar aanlei ding van de door de regering toegestane loonsverhoging en de loonmaatregelen, die naar aanleiding hiervan reeds in heft vrüe bedrijf zijn genomen. Nog sleedt tamelijk koud Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke bewolking met enkele verspreid optredende buien. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtin gen. Weinig verandering in temperatuur, (opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN Zon 5.18—20.02. Maan 23-50—7.06. Op 3 oei laatste kwartier. Kwaliteits Karpetten KROON - BESHIR KASHMIR - BROCSSA DESSO Bijpassende TAFELKLEDEN, ook in moderne dessins grote sortering. BULTHUIS Botermarkt 23

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1