Grondaankoop voor uitbreiding woningbouw in Zoeterwoude en RESULTATEN VAN DOORLICHTING Onzekerheid in Valkenburg ten einde M. A. van der Have tot burgemeester benoemd CHR. HIST. UNIE LISSE HIELD FORUMAVOND NIEUWE LEIDSCHE COURANT 195 13 VRIJDAG 27 APRIL 1936 EN 1 ATB >1! Gemeenteraad vergaderde f Schoolbouw en sportcentrum tegen september gereed GISTERAVOND kwam de gemeenteraad van Zoeterwoude in openbare vergadering bijeen. Als één van de laatste punten stond op de agenda een voorstel van het college om over te gaan tot aankoop van grond van de erven Gosschalk tot een totaal bedrag van 74.044,60, waarin is begre pen een schadevergoeding voor de lopende pacht en bedrijfsschade tot een bedrag van 10.000. Tevens werd overgegaan tot aankoop van gronden van de heer Jac. Overdevest voor 36.988,60 en het woonhuis van de fam. HageStadhouder voor 5000. Al deze aankopen zijn nodig in verband met de uitbreidingsplannen van de gemeente. Vandaag zal de voorzitter hierover een persconferentie houden Na enkele mededelingen van de voor zitter wend opgemerkt, dat de stichting „Geordend zwemmen" een subsidie heeft gevnaci|i:Domiheit vermoedelijke expfcOtot.e tekont te dekken en gaarne een garantie wil hebben voor de bouwsom van een zwembad aan de Noord Aa. B. en W. stel den de raad voor een subsidie ad 3725 te verlenen met de bepaling, dat deze ocvk geldt voor rente en atflossiinig van de schuld. De kosten van de bouw van het zwembad wonden begroot op ongeveer 38000. De heer H. J. van der Ploeg zeg de het college dank voor de voontvarend- head die zij heeft bebraoht om het de stichting mogelijk te maken onmiddellijk met de uitvoering van de plannen te be ginner^ zodat wellicht reeds de komende j zomer in het nieuwe bad gezwommen zal kunnen worden Tegenvaller Vervolgens deelde de voorzitter mee. dat de plannen tot het bouwrijp maken van de gronden in de Loethe aanbeste- Gisteravond had in de raadzaal een bijeenkomst plaats van het comité Fotu mrt de medewerkers. Op deze avond werd het resultaat bekendge maakt van het laatstgehouden be volkingsonderzoek op tuberculose. Namens de gemeente bood de burge meester aan de heren P. J. Mul en J. Timmers. die wel het leeuwenaandeel in het veelomvattende werk voor hun reke ning hadden genomen, een boekenbon aan. De heer Mul gaf een overzicht van het resultaat. Ongeveer 85 procent van de bevolking heeft zich laten doorlichten. Van de ove rige 15 procent waren er 190 personen, die zich in een bedrijf hadden laten door lichten, 110 waren militair en 83 gaven op, die dag afwezig te zijn. In totaal zijn 4612 foto's gemaakt. Onder de kinderen die op school gaan, is geen enkel geval van tuberculose ontdekt. Onder de andere bewoners slechts één geval van tubercu lose, terwijl dertig andere afwijkingen werden geconstateerd. Bij degenen, die zich niet wilden laten doorlichten, wa ren vele oudere mensen en invaliden. Namens de medewerkers dankte de heer Timmers de burgemeester voor diens werk. Verder werden deze avond enkele films vertoond. Oudera vond Hervormde jeugd In de zaal achter Avondrust hield de Hervormde meisjesvereniging Van Knop tot Bloem een ouderavondjaarvergade ring. Ds. Groenewoud wees in zijn ope ningswoord op het belang van de band tussen ouders en vereniging. Een uit voerig programma werd hierna met jeug dige voortvarendheid afgewerkt. Een vraag- en antwoordspel belichtte het doel der vereniging. L. Hogewoning leid de een bijibelbespreklng in. Op rijm werd een verslag over 1955 gegeven. Anderen deden een volksdansje. Ook was er sa menspraak en gedichtvoordragen. Jeugdouderling Kuivenhoven dankte namens kerkeraad en ouders de leidstérs voor hun werk en spoorde hen aan. op deze weg voort te gaan. Geen brood Burgerlijke stand Geboren: Robert, z. v. W. Blanken en M. de Ruiter, Kanaalstr. 25; Johannes Cornelis, z. v. C. A. Wiesmeijer en J. van den Eijkel, Brouwerstr. 92 Ondertrouwd: G. C. Kromhout 29 J„ Narcissenstraat 11 en C. Zandbergen 26 J.. Burchtstraat 5; J. F. Bleichrodt 25 j„ Vliet zz 22 en C. Peursum, Langevaart 26, 22 j. Gehuwd: J. C. Kromhout 32 j. en W. Brinks 30 j., Leiden; N. Driebergen 26 J. en A. Huisman 24 j., Hazerswouda. Loop der bevolking Ingekomen: J. M. Albers 29 j., zonder beroep, van Leiden naar Trompstr. 27; A. Huisman 24 j., zonder beroep, van Hazers- woude naar Sandtlaan 14; J. Nachtegeller 44 j.. van Leiden naar Kwakelsteeg 4. Vertrokken: J. de Koning 24 j., van Oegstgeesterweg 16 n. Enschede, Tromp- laan 52; S. de Hoog 19 j., van Burg. Her- mansstr. 22 n. Utrecht. Waalstr. 93 b:s; A. J Jungerius 26 j., van Dubbelebuurt 20 n. Oegstgeest, Rijnsburgerweg 46; C. M. van Rooijen 24 j., van Burg. Hermans- straat 48 naar Wezep, Cultuurwee P90. diimige>kl<aiar zijn. B. en W. wiililen nu spoe dig tot de aanbesteding overgaan. Een tegenvaller bleek echter, dat 's morgens benoht van de Provinciale Waterstaat was ontvangen, dat de geprojecteerde wegen uit dit plan, die uitkomen op de Provinciale weg Dokter Kortmannstraat niet worden goedgekeurd, omdat de pro vinciale weg thans een verbinding krijgt met de in aanleg zijnde Rijksweg en het verkeer op deze weg zodanig zal toene men, dat meer uitiwegen niet toelaatbaar zijn, vooral in verband met de verkeers veiligheid. B. en W. zullen pogingen in het werk stellen om toch tot een oplos sing te komen. Nadat de voorzitter nog had verklaard, dat de ondenhan delingen over de grond aankoop van de heer W. Versteegen geen doorgang kunnen vinden, omdat de ver koper niet akkoord gaar, met de door de Grondkamer vastgestelde prijs, ging de raad in geheime zitting. Subsidies Om tien uur heropende de voorzitter de openbare bijeenkomst. Hij stelde voor de EHBO Rijndijk een subsidie van 250 te verlenen en de Ohr. lagere tuinbouw school te Rijnsburg een bijdrage van 16.48 over 1955 en een voorschot voor 1956. Aldus werd besloten. Vervolgens kreeg de heer Hoek te Leiden een ga rantie van 18.000 voor de bouw van een woning aan de Hoge Rijndijk en ont ving het Burgerlijk Armbestuur nog een subsidie op het tekort over 1955 van 1995,99, Daarna werden de wijzigingen van de Arbeidsovereenkomstenverordening, het Algemeen Ambtenarenreglement en de Bezold igingsvero rdening goedgekeurd, werd goedgevonden het gemeenteperso- neel een uitkering van drie procent in eens over 1955 te verlenen. krijgt de ge meente-architect een verhoging van zijn verplaatsingskosten, werd de vleeskeu- rimgsverordening door een nieuwe ver vangen en werd het ontelgemn.gsplan voor het Dorp (nadat aan verscheidene bezwaarschriften is tegemoetgekomen» Het uitbreidingsplan „Recreatie oord Meerburg" werd ongewijzigd vastgesteld. Wat het uitbreidingsplan In het Dorp betreft waren bezwaren ingekomen van het kerkbestuur van de Ned. Hervormde gemeente tegen de aanleg van bepaalde straten. Nadat aan de Herbeplanting Bij de bespreking van het voorstel tot toekenning van een krediet voor het uit voeren van werken aan de Schenk el weg, pleitte de heer H. J. van der Ploeg voor herbeplaniting. De voorzitter antwoordde, dat hij zich aan het advies van de ge meente -architect wenst te houden. Hij erkende, dat het verdwijnen van de be planting weliswaar wat vreemd aandoet, maar die verkeersveiligheid is aanzienlijk verhoogd. Hierna stelden B. en W. voor een kre diet te verlenen voor het plaatsen van een houten school op het terrein langs Meerburg. De school kan per 1 september aanstaande in gebruik worden genomen. De raad ging akkoord evenals met een voorstel tot aankoop van de grond van de ..Goede Herder" voor een bedrag van 4605 en de gratis aanleg van een elek trische kabel naar het woonhuis van de heer A, S. Slingerland- De heer J. van Bemmelen had zich met een verzoek tot de raad gewend om het trottoir voor zijn woning aan de Schen- keilweg te verlagen. Het college gaf een afwijzend advies, doch de raad willigde het verzoek vam de adressant met 9 tegen 2 stemmen in Bij de rondvraag zei de voorzitter, dat de aanbesteding van de brug in de Zuid- buumt naar het Kerfepad heeft plaats ge had. Bei werk is voor 7500 aan de laag ste inschrijver gegund. Op een vraag over de dodenherdenking, antwoordde de voorzitter, dat namens het gemeentebe stuur een krans zal worden gelegd bij de gedenkplaat in de gevel van het raad huis. NOORDWIJK VRAGEN UIT DE PRAKTIJK OP OUDERAVOND CHR. SCHOOL In het Verenigingsgebouw werd gisteravond de jaarlijkse ouderavond ge houden van de School met de Bijbel. De voorzitter van het bestuur, de heer W. Baalbergen, opende de bijeenkomst en sprak een welkomstwoord tot de talrijke ouders. We zijn een beetje laat met deze" ouderavond, aldus' sprekér, maar dat komt dóór de viering van het 50-jarig bestaan. In ver band met het feit, dat het karakter van deze vergadering afweek van het gebruikelijke procédé (met een spreker), droeg spreker de leiding over aan het hoofd der school, de heer G. H. IJkel. Deze deelde mede, dat op deze vergadering diverse problemen door de leerkrachten aan de orde zouden worden gesteld. Hij wekte de aanwezigen op zoveel mogelijk vragen te stellen. Aan de orde kwamen vervolgens diver- zaken het interne schoolleven betref fende Zo kwam in bespreking de vraag, of het wenselijk zou zijn voortaan niet meer zoals gewoonlijk, vier keer per dag met gebed te beginnen en te eindigen, maar dit te beperken tot 's morgens bij het beginnen en 's middags bij het be ëindigen van de schooldag, Dit met het oog op het gevaar van sleur, die bij zo veel malen bidden per dag licht op- Ook allerlei praktische zaken kwamen aan de orde. Zo werd gediscussieerd over de jaarlijkse schoolreis (door één van de ouders als „de schoolexpeditle" betiteld), over het moeilijke probleem van het zit ten blijven en over huis- en strafwerk. Ten slotte werd ook aandacht besteed aan het vraagstuk van de vernielzucht van de jeugd en de maatregelen, die daartegen konden worden genomen. De heer Ykel demonstreerde één van de nieuwere onderwijsmethoden, namelijk door middel van filmstrips. Via de band Op een bandrecorder was opgenomen een programma ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de school, geheel door de kinderen verzorgd. In declamatie en zang kregen de aanwezigen een beeld van de afgelopen halve eeuw. Na een dankwoord van het hoofd der school werd de geanimeerde vergadering op een reeds vergevorderd uur gesloten. Jaarvergadering van de fokvereniging In „De Beurs" werd gisteravond de Jaarvergadering gehouden van de afde ling Noordw|jk van de Pluimvee en ko- n|jnenfokvereniging. De voorzitter, de heer J. van Bohemen. sprak een welkomstwoord tot de aanwe zigen waarna de secretarie de heer C W. Smeltimk het jaarverslag uitbracht. De verenaging telt momenteel 37 leden. De penningmeester, de heer L. P- Smel ting meldde een batig saldo en de kas controle-commissie bevond alle beschei den in de beste orde. Er kwam vervol gens een verslag van de tateueerder ter rafel waaruit bleek dat door hem 192 dieren waren gemerkt De bestuursverkiezing had tot resul taat dat de heren L P. Smeltiwk en C W. Smeltink werden herkozen. In de va cature D. v. d. Zwart werd gekozen de heer J. van Woersen, Er volgde nog een verloting met fraaie prijzen waarna bij de rondvraag diverse huishoudelijke za ken aan de orde kwamen.. Zo werd uit voerig gesproken over de fokreeuiltaten.j Feestavond Crescendo Vanavond om 8 uur wordt in „Flora" de jaarlijkse feestavond van de Harmonie kapel „Crescendo" gehouden. Burgemeester jhr. mr. L. M. E. von Fisenne neerr.t afscheid van het echtpaar Smolders Foto N. van der Horst. In Warmonds gemeenteraad Vele cadeaus en speeches bij afscheid secretaris Smolders GISTERAVOND is in hotel „De stad Rome" een buitengewone raadszit ting gehouden, die speciaal was belegd om afscheid te nemen van gemeentesecretaris P. M. F. Smolders, die met ingang van 1 mei is benoemd tot burgemeester van de gemeente Voorhout. Er bestond grote belangstel ling voor deze raadsvergadering. Vele autoriteiten waren aanwezig als mede vertegenwoordigers van praktisch alle in Warmond bestaande instel lingen en verenigingen op kerkelijk, sociaal en cultureel gebied. De bijeen komst stond onder voorzitterschap van burgemeester jhr. mr. L. M. E. von Fisenne. In zijn openingswoord zei de voorzitter m., dat er gedurende de tien jaar. dal de heer Smolders ©eertaris 16 geweest, heel veel op de gemeentesecretarie is veranderd. Hij dankte de scheidende secretaris voor de bijzonder aangename waarop zij hadden samengewerkt. Het veelvuldige overleg in grote en kleine alsmede het vertrouwen In elkaar zijn belangrijke factoren geweest :htdragend werk, aldu6 de vooi vervolgens opmerkte, dat de heer Smolders steeds blijk heeft gegeven va pen grote objectiviteit. B|j het bekend worden van het grote nieuws, dat u benoemd was tot bur gemeester van Voorhout, zo vervolgde burgemeester Von Fisenne z|jn toe spraak, waren onze gevoelens ge mengd. WU verheugden ons over uw promotie, maar anderz||ds voelden w|J met teleurstelling, dat dit ook uw ver trek uit Warmond zou betekenen Na mens Warmonds burgeril wens i'' n Gods zegen toe in uw nieuwe ambt. aldus besloot de voorzitter waarna h|j de heer Smolders namens de Ingezete nen een bureau met stoel overhan- Eventvichtigheid Wethouder J: Dekker, mede sprekend amens de protestants christelijke raads fractie. sloot, zich bij -de woorden van het oofd der gemeente aan. De Voorhouters ijn thans nog het best af. zo meende de •ethouder. Vervolgens legde webhouder Vergeer de nadruk op de evenwichtigheid de heer Smolders en de heer Van Vliet, die voor de woningstichting „War- munda" en de r.fc. raadsfractie sprak, bracht de secretaris dank voor de steun, deze steeds aan de raadsleden heeft eend. Nadat de heer Van Bledel even- dankwoorden had gesproken, sloot voorzitter de raadszitting. MET INGANG VAN 16 mei 1956 is de heer M. A. van der Have, secre taris van de gemeente Hoedekenskerke, tot burgemeester van Valken burg benoemd. Daardoor is aan veel onzekerheid een einde gekomen. Fluis terstemmen beweerden de laatste dagen opnieuw, dat het ogenblik van annexatie door Valkenburg niet ver meer was. Het bleek allemaal niet waar te zijn. De ambtswoning aan de Hoofdstraat zal binnenkort weer worden bewoond! De nieuwe burgemeester Is lidmaat van die Ned. Hervormde Kerk en lid van de C.H.U. In zijn woonplaats ls hij voorzitter Van der Have ls gehuwd en heeft een vain negen jaar. diverse verenigingen, zodat hij het dorpsleven van alle kanten kent. De heer De gemeentesecretaris, die dus binnen kort het hoofd van onze gemeente zal zijn, stamt uit een oud geslacht, dat reeds eeuwen geleden op Schouwen en Duive lend woonde. De stamboom gaat terug tot 1345. De heer Van der Have is op 20 april n Nieuwerkerk (op het eiland Schou- en Duivelend) geboren. Hij verwierf het H.B.S.-diploma en ging in 1939 In militaire dienst voor een officiersoplei ding. maar werd in 1940 met vele duizen den anderen gedemobiliseerd. Z«n mhedci het in de gemeente-administratie begon nen in juli 1940 toen hij ambtenaar werd in Bruinisse. In oktober 1941 werd de heer Van der Have ambte naar in z(jn geboortedorp om in april 1945 naar z|Jn tegenwoordige woon- OEGSTGEEST Nieuwe correspondent woorden over het werk en de persoon van de scheidende secretaris en verschei dene sprekers lieten het niet alleen bij een toespraak, maar boden ook geschen- Mooiste jaren De heer J. A. Heidsma. die zoals men weet thans jJersoneels-chef van de Kaiser Fraser autofabrieken te Rotterdam is, kan het correspondentschap voor ons blad binnenkort, tot onze spijt, niet lan ger vervullen. De N.L.C. zoekt daarom een opvolger van de heer Heidsma om In z||n dankwoord zei de heer Smol ders. dat hij niet meer dan zijn plicht heeft gedaan. Het vertrouwen, dat burgemeester en wethouders mil al de berichtgeving in Oegstgeest te ver zorgen. Aanbiedingen worden gaarne In gewacht b|J de redactie, Steenstraat 37 die jaren hebben geschonken, heeft m|Jn taak zeer verlicht, aldus de se cretaris, die ook dank bracht aan alle ambtenaren voor de wijze waarop z|J hun werk hebben'verricht. HU zei uit de grond van zijn hart te kunnen ver klaren, dat de afgelopen tien jaren tot de mooiste van z|jn leven be- Van de gelegenheid om persoonlijk af scheid te nemen van de heer Smolders werd een druk gebruik gemaakt. De plaatselijke muziekverenigingen brachten de scheidende functionaris ten slotte een serenade, waarbij opnieuw woorden van dank en waardering werden gesproken. Hulshoudeiyke voorlichting In de laatstgehouden vergadering van de commissie voor huishoudelijke voor lichting alhier is mevrouw E. Th. Blan- ken-Dukers tot penningmeesteresse ge kozen als opvolgster van mej. Bar, die onlangs ls overleden. De commissie werd uitgebreid met de dames H. E. Klein- Beumer. E. G. Spiering-van Dijk en L. R. Borgerhoff Mulder-Meissner. In mei wil men een excursie organise ren naar het bouwcentrum in Rotterdam, waarschijnlijk gecombineerd met een be zoek aan het museum Boymans. Verder staan leringen op het programma. „DEZE PARTIJ WIL IN RUSTIGE GANG LEVEN NAAR GODS WOORD" Voor het eerst in het bestaan van de afdeling Lisse van de Christelijk Historische Unie werd een forumavond georganiseerd, waarop gisteren belangrijke onderwerpen aan de orde zijn gesteld. De voorzitter, de heer Vele SBrekers IA. de Vries, wees in zijn openingswoord op het vijftigjarig bestaan van kwam een hele ri' eoreke's^6 a*delin£> weIk *eit *n ^et na3aar feestelijk zal worden herdacht. Ook de beurt, onder" wie^e^stoor na- j memoreerde hij, dat in a.r. kringen de aandacht is gevraagd voor de wen- het regentencollege van huize ..St. 1 selijkheid van Llduina", de heer Vroomen. namerfs de| rii. muziekvereniging en de afdeling War- j Het forum var mond van Bloembollencultuur, dr. J Zan- de beren S. H. dee voor de Ned. Hervormde gemeente en het bestuur van de school met de BLibel, mevrouw Meskers namens de r.k vrou wenbeweging, die zioh meer in het bij zonder tot mevrouw Smolders richtte en de oud-wethouders Alb. Oudshoorn en C. Zwetsloot. Allen spraken waarderende 1 nauwer contact tussen de beide partijen. plaats te verhuizen. Eerst was h|j daar waarnemend secretaris, een jaar daarna werd hij tot gemeentesecreta ris benoemd, welke functie hij nu dus precies tien Jaar heeft vervuld. De nieuwe burgemeester kent Valken burg nog maar zeer oppervlakkig. Logger bij Valkenburg op de kant gelopen Gistermorgen is de KW 95 van de re derij M. Parlevliet op de kant gelopen. Juist voor onze gemeente liep het schip uit z|Jn roer, voer op de walkant in en bleef muurvast zitten. Een motorboot heeft pogingen gedaan het vaartuig vr|j te krijgen, maar vooral door de sterke stroom gelukte dit niet. Ook de KW 8. die inmiddels was gearriveerd, slaagde er niet In het schip los te trekken. Eerst toen men de machinist van het Katwljkse gemaal had verzocht het spuien een ogenblik te staken en het wa ter wat rustiger was geworden, bleek de kracht van de motorboot voldoende om het schip weer vlot te krijgen. Men vraagt zich thans af of de vaart van loggers door de Rijn steeds meer moeilijkheden zal gaan opleveren. Lisse Stierenkeuring te Ommen van belang voor alle fokkers De beide veeverbctcrlngscommlsslcs in Drente en Overijssel houden hun centrale stierenkeuring in Ommen. Ner gens In ons land vindt men zo'n prach tig, keurlngsterrcin, temidden van bos sen op een prachtig, goed doorlatend grasveld. Van heinde en verre komen duizenden bezoekers naar Ommen om deze belangrijke dag b|j te wonen. De hebben vanaf het begin deze na- -oorlögse keuring gevolgd en we kunnen gerust zeggen, dat deze laatste de vorige nog overtrof. Dit geldt zowel voor de jongere al6 voor de oudere rubrieken. Het ie ondoenlijk hier de namen te noe men van de meest op de voorgrond tre dende exemplaren. Opvallend was dat heel wat dieren, in eigen fokgebied ge fokt. met 6ucces hun strijd streden tegen collega's, in Friesland geboren. Naast de K.I.-verenigingen lieten ook de indi duele fokkers zich niet onbetuigd. Vooral de K.I.-verengingen Meppel, Steenwijk, N.O.P., Zwolle, Hellendoorn. Almelo en Enschede bezitten fraaie fokstieren. De 5-jarige Roorda Adema van de K.I.- vereiïiging N.O.P., indertijd aangekocht voor het lieve sommetje van meer een halve ton, houdt zich uitstekend blijkt een leverancier van melkrijke die ren te zijn, een succes dus voor de initia tiefnemers. Een prachtige keuring, waard ook door de fokkers uit Rijn- en Duin streek te worden bezocht. J. van der Gooi Lissese Herv. kerkeveiling is groot succes geworden Gisteravond was er een enthousi aste stemming In het gebouw Reho- both b|j de kerkeveiling voor het jeugdwerk van de Hervormde Ge meente. Om 8 uur was de zaal geheel bezet, toen de vicaris, de heer Wol- fensberger, een woord van welkom sprak. H|j deelde mee, dat men van de velling een traditie wil maken; elk voorjaar zal er een worden gehou den. „Nu gebouw Rehobotih zo keurig ge restaureerd is. zou men kunnen deniken, geen geld meer nodiig is", aldus Wolfensberger. Maar er bestaan nog grote plannen. De gemeente breidt zich snel uit in oostelijke richting, zodat t de kerkelijke arbeid Drenten ontevreden over rijks-wegensubsidie In de provinciale staten van Drente is ernstige kritiek geoefend op het beleid m de regering inaake de wegenaamleg- verbetering in de provincie Drente Het provinciaal an tertiair wegenplan in deze provincie ie stonk verouderd en zal op verscheidene delen moeten worden herzien. Gedeputeerde staten stelden behoeve van de verbetering van verschillende wegen een bedrag van 20.855.000 gulden beschikbaar te stellen. Het aandeel van negen betrokken ge- dan 3.555.000 gulden bedra gen. Door verscheidene statenleden werd aangevoerd, dat de verbetering van deze wegen geen provinciaal, maar landsbe lang is. Enorme investeringen in de dustrie dienen gelijke tred te houden met de investeringen voor wegenverbeterir.g, zo werd betoogd, en diit dient het rijk te zien. Speciaal over de Hondsrug, Emmen GietenGroningen zou reeds dertig j; op verbetering wachten. Men besloot tenslotte „een forse brief aan Den Haag" te schrijven. in Oostelijk Lisse moet komen. Daarvoor zal veel geld nodig zijn jaris WoLftnsberger was verheugd de aanwezigheid van de heer C. P. Plug, die voor veilingen de onmisbare is in Lisse, om de •vlotte wijze, waar op hij de goederen aan de man brengt. Ook de afslager, de heer Van Ruiten, 1 een hartelijk welkom toegeroepen, ei'limg ging vlot in haar werk. Op een goed ogenblik deelde de vicaris mee, dat de stand van vorig jaar overtroffen was, hetgeen een groot applaus teweegbracht. De verkoop van twee levende varkens, ganzen en kippen, veroorzaakte de no dige hilariteit. Het „schippersorgeltje" met drie registers vond voor- 80 een nieuwe baas; de varkens zullen voor 400 hun leven bij de slager eindigen Partijen bloembollen leverden goede prij- 1 op. mid- De stemrrvng bleef - dernacht, toen door de vicaris werd mee gedeeld, dat deze kerkeveiling ruim 4700 had opgebracht. Over dit resul ts is men zeer tevreden. Met goede rwaohtlngen zal binnen afzienbare tijd de grondslag voor de nieuwe veiling wot- den gelegd. Jn het einde werd nog een verloting gehouden, waardoor velen met een mooie assing huiswaarts gingen. deze avond bestond uit •an Eijbergen van Kat- Zee, lid van de Provinciale Sta- -an der Kwaak, wethouder van financiën der gemeente Leiden, tevens lid der Prov. Staten, en ds. C. Jongeboer, Hervormd predikant te Lisse, die ds plaats innam van de heer C. J. van Mas- trigt, hoofdbestuurder van het C.N.V. Mevrouw Jongeboer stelde de vraag, hoe het mogelijk is, dat belijdende Chris tenen niet op een Christelijke partij stemmen, terwijl er mensen zijn die nooit naar de kerk gaan en toch op een Chris telijke partij hun stem uitbrengen. De heer Van Eijbergen zei, dat er in derdaad mensen zijn, die hun stem op een Christelijke partij uitbrengen om uit sluitend praktisch en materiële redenen. Wellicht is er ook een psychologische verklaring voor te geven, en wel deze. dat velen „van huis uit" op een bepaald» partij stemmen. De heer Van der Kwaak meende, dat het niet de taak van een partij is om daarop toe te zien, maar dat dit tot het terrein van de Kerk behoort. Wanneer iemand Chr. Historisch of Anti-revolu tionair stemt en zijn levenswandel is daarmee niet in overeenstemming, dan gaat de Kerk dit aan. Ds. Jongeboer zei. dat wij Christelijk moeten stemmen als een daad van het geloof. Dat kunnen we alleen bewaren als we het geloof ook be lijden. De C.H.U. wil in rustige gang leven naar Gods Woord. Woningtelling De heer Van Breda te Sassenheim bleek bezorgd te zijn over de financiële politiek. De heer Van der Kwaak antwoordde, dat men van regeringszijde erop toeziet, dat grote uitgaven achterwege blijven als deze geen verband houden met de leni ging van de woningnood. De heer E. Hollander vroeg, waarom de Kamerfractie van de C.H.U. tegen de woningtelling heeft gestemd. De heer Van Eijbergen meende, dat deze telling zeer veel zal kosten zonder dat er veel tast bare resultaten zullen worden bereikt. De heer Van der Kwaak kon het wel begrij pen, dat de regering nu eens wil weten, hoe de zaken precies staan. Het resultaat zal van weinig belang zijn. Hij maakte er bezwaar tegen, dat men reeds aan het i tellen was voordat de Kamer zich volledig de hê'er P. bad uitgesproken. Het Schrijven De heer A. Marseille bracht het Herderlijk SchrUvcn van de Hervorm de synode ter sprake. Naar zijn me ning speelt het de P.v.d.A. in de kaart. Ds. Jongeboer wilde het Schrijven recht laten wedervaren. H|j had en kele weken geleden een referaat van ds. Kuiper te Sassenheim voor de A.-r. kiesvereniging beluisterd. Ds. Jonge boer prees de st|jl van het referaal van ds. Kuiper, maar was van mening, dat deze het H.S. had aangegrepen om zich tegen de Hervormde Kerk te richten. Ds. Kuiper was naar z|jn smaak wat te eenzijdig in de betaan deling van het stuk. Het C.N.V.-or- gaan haft zich nogal sterk uitgedrukt Of het H.S. afbreuk zal doen? Ds Jongeboer meende van niet. Het is wat dat betreft te vaag gebleven: men kan er verschillende kanten mee uit De heer Van Eijbergen verklaarde nog. dat hij de Christelijke partijen en orga nisaties van hoog belang en zeer nood zakelijk achtte. De heer Van der Kwaak meende, dat .het HS. moeilijk te ver staan is. Het gezag van de Kerk wordt •e ondermijnd. Het Schrijven had dc gemeente moeten bouwen. De heer D» Vries, voorzitter, betreurde het, dat het Schrijven niet nog dichter bij de go meente is gebracht door goede voor lichting. Op grond van Gods Woord moe- wij er niet al te bevreesd voor zijn, nen er munt uit zal slaan door een verkeerd gebruik van de inhoud te ma ken, zei hii. Samen Mevrouw De Vries—de Kooker stelde e vraag naar de mogelijkheden voor auwere samenwerking met de A.R.P. Het forum zei unaniem, dat een samengroeien de jepgd van beide partijen van essentieel belang voor de toekomst zou zijn. De jongeren zullen gemakkelijker tot samengaan bereid zijn. Ds Jongeboer in dit verband op de gescheiden- Uitvoering Melodia In samenwerking met het kinderkoor, gaf de Zangvereniging „Melodia" onder leiding van haar directeur, de heer N. de Vries, vati 'Sassenheim, een uitvoering in het gebouw der Ned. Herv. Gemeente. Het gebouw was goed bezet met belang stellenden. Ds. Kalkman, Herv. predikant opende, waarop direct werd begonnen met het af werken van het programma. Bijzondere belangstelling genoten de soli van de sopranen mevr. van Bruggen in het Largo van Handel en mevr. Dalenboutdén Haan. in „De Heilige Stad". De zang van het kinderkoor, met drie nummers, viel vanzelfsprekend in de smaak. De zangvereniging zelf bracht o.a. „Ave Verum" van W. A. Mozart; „Her derslied" en „Avondkoor" van C. Kreut- zer. wel al oude nummers, maar zeker niet minder geliefd. Het „Gebed" van A. Pomper werd correct uitgevoerd. Als sluitstuk zong men het Bondslied, hef j De pianobegeleiding werd verzorgd door Chr. school bijeen Ouders, leden en belangstellenden kwa men gisteravond in de Chr. school bijeen om de jaarvergadering bij te wonen. Ds. Kalkman legde in zijn openingswoord de nadruk op de rijkdom, dat de ouders zelf mede-verantwoordelijk zijn voor de school voor hun kinderen. In het bestuur werd herkozen de heer E. F. Knoppert. Het hoofd der school, de heer L. Hazelaar, gaf een overzicht van de gebeurtenissen uit het schooljaar en het beheer van do school. Hij stond in het bijzonder stil bij de gedachte, dat met het oog op verdere studie een opleidingsschool voor de kin deren beter zou zijn. Aan de hand van gevallen uit de praktijk bestreed hij dït. De avond werd besloten met het zingen van de Avondzang. Vergeet-mU-nletJes Mevrouw Schuurink-Roskam heeft wa gens drukke werkzaamheden gisteravond afscheid genomen van de Vergeet-mij- nietjes in de Hervormde pastorie. Ver scheidene jaren is zij leidster geweest van deze kleine-meisjesvereniging. Voor de kinderen was een feestelijk programma In elkaar gezet. Mejuffrouw H. Stoof zal nu alleen leidster blijven tot in de vacatur» is voorzien. held tussen Herv. Kerk en Geref. Ker ken. Waarom dan niet in Lisse een sa mengaan?. vroeg de heer J. de Butter. De heer De Vries zei, dat in Lisse prettig wordt samengewerkt, maar met het oog op het aantal zetels zou het niet prak tisch zijn om als één groep uit te komen Op een vraag van de heer J. dc Kooker zei ds. Jongeboer, dat een partij moet leven uit een beginsel. Naar zijn mening kent de P.v.d.A. geen beginselen; hij kan zich niet voorstellen, hoo een Christen zich daar zou thuisvoelen. De heer Van Eijbergen merkte nog op, dat de huma nistische gedachte bij de P.v.d.A. hoogtij viert.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 13