Prof. mr. J.M. van Bemmelen kwarteeuw hoogl eraar EXPOGE LEIDEN: ER BESTAAT EEN GROTE DOSIS ONRECHT MEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 26 APRIL 1956 Idealist met werkelijkheidszin „Toekomst van strafrecht ligt in voorkomen van misdaad PROF. MR. J. M. VAN BEMMELEN, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden in strafrecht, strafvordering en criminologie, zal zaterdag a.s. 25 jaar deze functie bekleed hebben. Naast zijn hoogleraarschap heeft hij bekendheid verworven door vele andere functies. Noemen wij: redac teur van het Weekblad voor het recht (1933'36), redacteur van het Neder lands Juristenblad (sinds 1936), voorzitter van de Militaire Rechterlijke Vereniging (1936'45) en vele iaren voorzitter van de afdeling Leiden (later Rijnland) van Pro Juventute. Jacob Maarten van Bemmelen kreeg bij zijn geboorte het professorenbloed mee, om zo te zeggen. Zijn vader was de Gro ningse hoogleraar J. F. van Bemmelen en zijn grootvader de vermaarde hoogleraar in de anorganische chemie aan de Leidse universiteit, prof. dr. J. M. van Bemmelen. Hij werd op 20 april 1898 te Den Haag geboren, doorliep het Groningse gymna sium en studeerde aan de universiteit al daar rechten, gedurende de jaren 1919-'22. Het daaropvolgende jaar promoveerde hij tot doctor in de rechtswetenschap op een proefschrift, dat als onderwerp had: „Van zedelijke verbetering tot reclassering". Men ziet, dat hij toen reeds een speciaal gerichte belangstelling had, die zowel het terrein der criminologie als dat van het maatschappelijke leven bestreek, een ter rein. dat hij gedurende zijn verdere leven getrouwelijk zou blijven bearbeiden. Gedurende de jaren 1923 en '24 was dr. Van Bemmelen leraar in de staatsweten schap aan de H.B.S. te Groningen en van 1924 tot '26 advocaat te Rotterdam. De twee daaropvolgende jaren zag Rotterdam hem als subsituut griffier aan het kan tongerecht en daarna drie jaren lang in dezelfde functie i de rechtbank aldaar. Hard werker Reeds tijdens zijn Rotterdamse periode ontplooide de heer Van Bemmelen zich en hard werker. Hij was In die tijd tevens secretaris van de plaatselijke af deling van het Nederlands Genootschap tot Zedelijke Verbetering der Gevange en doceerde aan de Leidse universl- alleen aan het kind dat uit een minder gelukkig milieu stamt en daardoor min of meer voorbestemd is om later de ver keerde kant op te gaan. Deze preventie zou alle kinderen moeten omvatten, waar bij een medisch-pedagogische controle van ongemeen groot belang dient te worden geacht. Deze controle zou kunnen leiden tot vermindering van het onttrekken aan het ouderlijk gezag, een maatregel, die toch altijd, hoewel noodzakelijk vaak, als ongelukkig, onsociaal en onnatuurlijk moet worden beschouwd. Maar prof. Van Bemmelen, idealist met werkelijkheidszin die hü is. heeft nog meer op zgn verlanglijstje. Hü zou een gedegen onderzoek naar de oorzaken der criminaliteit wensen. Een onderzoek, dat ongetwijfeld schat ten gelds zou kosten, maar even on getwijfeld zijn rendement zou opbren gen. In Amerika is men hier reeds mee bezig, doch daar zijn de factoren van zo geheel andere aard dan ten on zent. vooral ook wat de nationale sa menleving betreft, dat hier te lands Gijzelaar Keren wij thans nog even tot de engere, Leidse, kring terug en bezien wij de ar beid. die prof. Van Bemmelen speciaal voor de Leidse universiteit heeft verricht. Dan denken wij allereerst terug aan de oorlogsjaren, die hem evenmin veel geluk brachten. Evenals vele andere Leidse hoogleraren, nam hij in mei 1942 ontslag als protest tegen de Duitse maatregelen. In augustus d.a.v. werd hij als gijzelaai gevankelijk naar St. Michielsgestel ge voerd. waar hij tot juni '43 moest verblij ven. In mei 1945 mocht hij zijn academisch ambt weer opvatten, en onmiddellijk bleek dat hij zijn idealen noch zijn lust tot arbeiden verloren had. Een lust arbeiden, die zich o.m. geuit had in voor het tot stand komen van Moddermanstichting, die thans nog zetelt ln het Snouck Hurgronje-huis aan he Rapenburg, doch eenmaal in de onmiddel lijke omgeving van het G worden ondergebracht. Naar vele zijden strekte zich de arbeid van prof. Van Bemmelen uit. In 1940 werd hij plaatsvervangend president krijgsraad te Den Haag, in de jaren 1944 .5 was hij juridisch adviseur commandant Nederlandse Binnenlandse Strijdkrachten en gedurende de eerste .vee jaren na de bevrijding reserve-luite- ant kolonel bij het Militair Gezag. Prof. Van Bemmelen is thans 58 jaar, n dus mag de Leidse universiteit, mense lijkerwijs gesproken, nog twaalf jaren lang ekenen op zijn wijsheid en noeste ar beidskracht. alvorens hij. der traditie ge- v, op 70-jarige leeftijd van een we! welverdiend emeritaat zal gaan ge- Sport forum in het Volkshuis Geest van sportiviteit moet ivorden tot levenshouding DE VERENIGING VOOR PEDAGOGIEK heeft het initiatief genomen tot het organiseren van een forumavond in samenwerking met de Sport stichting en de Leidse Jeugd Actie. Gisteravond hield de heer K. van Driél, hoofd van de afdeling Volksontwikkeling van de gemeente Rotterdam in het Volkshuis een inleiding op het forum, dat gevormd werd door de radioverslaggevers ir. A. van Emmenes, Leo Pagano, Dick van Rijn en Jan de Troye. liet onderwerp was „Sport als maatschappelijk verschijnsel". „Misschien zult u het vreemd vinden komen trachten uit te vinden. De fi- teit strafrecht (sinds '29), tijdens de ziekte van prof. mr. A. J. Blok. Dat hij bij het heengaan van laatstgenoemde (1931) diens plaats ging innemen, lag voor de hand. Met een oratie over ,.De betekenis van het strafrecht voor de normale mens" aanvaardde hij het ambt, dat hij zaterdag a.s. een kwart eeuw vervuld zal hebben. Gedurende de afgelopen 25 Jaar heeft prof. Van Bemmelen veel gepubliceerd: „Nemo debet bis vexari" (1934), „De psy chiater in het rechtsgeding" (samen met dr. D. Wiersma in een werk, dat onder redactionele leiding van prof. Carp stond, 1934), „De ontwikkeling van onze materi ele militaire strafwetgeving" (1936), „Straf vordering" (1936, binnenkort zesde druk), „Criminologie" (1942, derde druk). „Indo nesië en oorlogsmisdadigers" (1947). „Het probleem van de doodstraf" (1948), „Uni versiteit en strafrecht" (1953) en „De bij zondere delicten" (1953). Invloed De invloed van prof. Van Bemmelen, door middel van zijn colleges, zijn publi caties en andere arbeid, op het strafrecht li van zeer grote waarde geweest. Zoals er op het terrein der medische wetenschap een streven is om de preventieve genees kunde een steeds grotere plaats te doen innemen naast de curatieve „voorko men is beter dan genezen" zo heeft prof. Van Bemmelen steeds gestreefd naar een criminologische fundering van het itrafrecht. D.w.z.: beter dan het straf fen van de misdaad, is het voorko men ervan. Hiermede is tegelijk zijn „mildheid" ten opzichte van het strafrecht verklaard, want zolang de oorzaken, die tot midaad leiden milieu, erfelijkheid, levensnoodzaak e.d. niet zijn weggeno men, dient volgens zijn inzichten rekening gehouden te worden mèt de oorzaken, die dikwijls als verzachtende omstandigheden ln aanmerking kunnen genomen worden. Prof. Van Bemmelen acht criminolo gisch begrip in de eerste plaats nood zakelijk en van groter belang dan het Straffen uit oogpunt van vergelding of zelfs van heropvoeding. Zijns in ziens heeft het bestaande strafstelsel slechts betrekkelijke waarde. Denken wjj bijvoorbeeld aan de staat, die een overtreder van het recht straft met middelen, die hijzelf (de staat) veroor deelt, zoals vrijheidsberoving, ontne ming van eigendom enz. Veel gunsti ger staat het met de voorwaardelijke straf. Daarbij heeft deze methode dit voor, dat de veroordeelde niet dc ge dachte gaat koesteren dat hg er af is, wanneer de straf voltooid is. Preventie Preventie. Het voorkomen van de mis daad. Hierin ziet prof. Van Bemmelen de toekomst van het strafrecht gelegen. En hij trekt daarbij een parallel met de ge neeskunde. Allerwegen is er strenge con trole op het lichamelijke welzijn van het kind, waardoor het voor vele ziekten en kwalen behoed wordt Denken wij bijvoor beeld aan de t.b.c.-bestrijding, de school- artsendienst en de schooltandverzorging. Waarom dan niet gewaakt over het (veel belangrijker) morele heil van het kind? En hierbij denkt prof. Van Bemmelen niet dat de Vereniging voor Pedagogiek zich bemoeit met de sport," zo zei de heer H A. Vriend, voorzitter van de vereniging in zijn openingswoord, „maar wij menen dat de sport deel uitmaakt van de op voeding van de jonge mens." De heei Van Driel vestigde de aandacht op hel feit, dat de sport zich op het ogenblik heeft ontwikkeld tot een maatschappelijk verschijnsel van grute betekenis. Sport evenementen trekken jaarlijk miljoenen kijkers en ook door pers, radio film en te levisie wordt de aandacht voor de sport gevraagd. Het aantal georganiseerd» sportbeoefenaars bedraagt thans onge veer 1.200.0001 Oorzaken De oorzaken van deze toenemende be langstelling liggen in de bevolkingsaan- het gestegen welvaartspeil en het feit dat de gemiddelde mens meer vrij» tijd heeft dan vroeger; bovendien ontston- aantal nieuwe sporten er. ouwen en meisjes nu actief het sportleven deel. Ten slotte: bepaalde groeperingen in onze bevolking hebben hun houding gewijzigd. De sport bied! immers mogelijkheden tot uitleving, di< bij het vervullen van zijn dagtaak niet kent. De mechanisatie van onze st menleving doodt de arbeidsvreugde. Spreker ging vervolgens dc relatiea na tussen de sport enerzijds en pu bliek, pers, economisch bestel, poli tiek. overheid en cultuur anderzijds. Ten aanzien van dc relatie sport-cul- tuur merkte spreker op. dat dc sport als vrge-tijdsbesteding voor 't lichaam gezond is en tevens voor de geest van belang. Via het lichaam is de mense lijke geest te bereiken; de wil kan namelijk door de sportbeoefening wor den gestaald. Voorts wordt het ver mogen tot concentratie opgevoerd Gevaar De heer Van Driel wilde de sportorga nisaties zien als het milieu, dat de vorm aannemen van een jeugdorganisatie. Talrijke activiteiten die niet rechtstreeks met de sport hebben te maken kunnen worden ontplooid en deze kunnen hun vormende waarde voor de leden hebben. In dit verband dacht spreker aan geza menlijke culturele belangstelling buiten de sportprestaties om. In de toekomstige ontwikkeling van onze maatschappij zal de vrije tijd waarover men te beschikken krijgt, nog toenemen. Het gevaar van ve: •lakking dreigt. Daarom pleitte spreki •oor een goed gerichte vrije-tijdsbeste- ding. De geest van sportiviteit moet en tot een levenshouding. Een groot aantal vragen werd door de aanwezigen ingediend ter beantwoording door het forum. Enkele zullen we hier onder opnemen. Is het verantwoord d» topprestaties van jonge mensen zo hoog voeren als met betrekking tot takken van sport wordt gedaan? He» forum was van mening dat de desbetref fende jongelui lichamelijk wel zijn op gewassen tegen de inspanning die van hen wordt gevergd, maar in geestelijk opzich» innen de trainers niet voorzichtig ge- ieg zijn. Voorts maakte een van de fo- mleden bezwaar tegen het verstoord» enwicht tussen de sport en de maat schappelijke taak. Verder kwam de kwestie van het nij pend gebrek aan ruimte ter sprake. Dit 1» gedeeltelijk opgelost door de belangstel ling voor zaalsporten als volley- en bas- kelball, maar het forum achtte ook de be oefening van deze sporten in de open lucht om hygiënische redenen geschikter Subsidie? De gemeentelijke subsidie voor de jeugdsport is ten aanzien van de ama teurs toe te juichen vond het forum, maar aan de andere kant moet men nu niet denken, dat alles zo gemakkelijk gaat dat men zich nergens voor be hoeft in te spannen. Dc club moet eerst zelf de middelen om aan geld te nanciële steun van de overheid moe» slechts een aanvulling zgnt Een van de ingediende vragen bracht verdeeldheid onder de forumleden, wel de vraag of het niet het beste zijn dat de afzonderlijke confession bonden een fusie aangaan. De heer Pag: zei, dat de praktijk heeft bewezen da» dit met betrekking tot verschillende tak ken van sport met succes kan geschieden, maar bij andere, waar bijvoorbeeld voor rooms-katholieken bij wedstrijden bepaal de kledingseisen worden voorgeschre- de principes in het gedrang komen, w: door de zelfstandigheid van de groep wordt aangetast Ten aanzien van de vraag of de huidige mentaliteit van de jeugd, gedemonstreerd uitingen van luiheid en onverschillig heid, niet het gevaar van verval van de sport zou inhouden meende het forum toch niet pessimistisch gestemd te moeten zijn. De mentaliteit van de jeugd is anders die van de ouderen en daardoor zijn deze geneigd te geloven dat de jeugd van vandaag slechter zou zijn dan die van enige generaties terug. De heer J. C. F Coers sprak aan het eind van de avond de forumleden en de heer Van Driel die als voorzitter had ge fungeerd toe. met een kort woord van Familie-avond van Hervormd jeugdwerk In i i stam volle a i het wük- gebouw van dc Hcrvi meente Centrum (Hooi gracht) heeft het Hervo werk Phebc gisteravond zgn jaarlijks» familie-avond gehouden. De avond stond onder leiding van de voorzitter, de heer J. Boogaards. Het programma vermeldde eerst zang door de ad-spiranten van de vereniging. Daarna kwam de band van de Chr. jon- geiangs vereniging U.K.S. (wijkgemeemt» Molenwijk) onder leiding van Albert Jonker voor het voetlicht, welk optreden zeker weid gewaardeerd. Voor de pauzs was er nog de opvoering van „De mys tificatie van F re denk Fluweel", een op voering die veel bijval oogstte. Na de pauze voerde de toneelgroep het ©buik „Schoenmaker en de spoken' Vooral de schoenmaker vertolkte zij goed. Het paardenrace-spel viel ze de smaak, evenals het optreden va tien man sterke mondaccordeongroep. Uit het langdurig applaus bleek, dat de wezigen erkentelijk waren voor wat hun geboden had. De heer Bog aards dankte alle medewerkenden. Tenslotte werd een lofgezang gezongen- Haagse politierechter Rechtzaak schriftelijk gedaan Een bankwerker uit Alphen aan den Rijn bleek zo doof te zijn, dat hij zelfs het van de deurwaarder nauwelijks kon verstaan. De Haagse politierechter nam toen maa vlucht tot briefjes. Eerst werd dachte de tenlastelegging vooigeho Hij had een gevonden voorwerp op straat meegenomen en niet aangegeven bij de politie. „Geen diefstal", wees hij met vinger aan. De officier van Justitie 6chreef briefje dat hij f 30 boete of 10 dagen „Dat neem dachte. „Dan zal ik eens een 6chot wagen", de rechter en hij schreef dat hij dachte veroordeelde tot f 15 boete of vijf dagen. „Daar ga ik mee akkoord", zei verdachte. „Een schot in de roos d concludeerde de rechter tevreden. Verkeerde schrikreactie „Het kwam van de schrik", vertelde 31-jarige ijzerwerker uit Alphen aan Rijn tegen de Haagse politierechter, kreeg een plaat tegen mijn heup en wierp halve baksteen". De halve bak steen was raak. W3nt A. van Holstein werd hierdoor bloedend gewond, zij het dan ook niet ernstig. De verdachte had nog getracht de raak te sussen, maar er was toch politiewerk van gemaakt. Nu werd hij overeenkomstig de eis veroor- reld tot f 25 boete of 10 dagen. Beschonken op ccn bakfiets De officier van Justitie vorderde f 50 boete of 25 dagen tegen een niet ver koopman uit Leiden, die be schonken Nieuw bedrijfspand Het bijkantoor Leiden van J. C. van Woerden en Zonen N.V. te Delft bestaat op 1 mei tien jaar. De omzet van deze groothandel in cacao, chocolade, biscuits en suikerwerken is dn de loop der jaren aanzienlijk gestegen. Het is de directie gelukt, een representatief bedrijfspand te kopen, waarin een behoorlijke opslag van goederen mogelijk is. Het adres is Vrou- wenkerkkoorsteeg 17. Op 1 mei is er ge legenheid tot gelukwensen in Het Gulden Vlie 11 1 Voor K. en G. te Oegstgeest Verbijsterende klucht groeide uit tot groot lachsucces VOOR DE LAATSTE toneeluitvoering in dit seizoen had Kunst en Ge noegen gisteravond de leden der Ontspanningsvereniging van de Kon. Shell Laboratoria uit Delft uitgenodigd, die het blijspel „De gelukkigste dagen van je leven" van John Dighton ten tonele brachten. Alvorens het toneel aan de gastspelers over te laten, verwelkomde de heer Hessing, voorzitter van K. G., de heren Du Boeuff, Focke en Vos met hun echt genoten en het bestuur der Oranjevereniging. In verband met het gebrek aan jonge mannelijke toneelspelei's en leden wekte de heer Hessing de tal rijke aanwezigen op in dit tekort ten spoedigste te helpen voorzien, daar anders gevaar bestaat, dat K. G. zal moeten worden opgeheven. derzijete grote beroering doet ontstaan. Het toneelstuk bracht a'Mereerst een schoolhoofd, twee leraren en leerlingen van een select jongensiotennaat ergens in Engeland in oorlogstijd op de planken. Bij ministerieel besluit werd het hoofd ervan in kennis gesteld, dat hoofd, lera ren en leerlingen van een ander inter naat in zijn school moeten worden onder gebracht. daar dit tweede internaat we gens een bombardement onbewoonbaar Is geworden. Hoewel zeer node moet de ongewenste gasten onderdak worden leend. Als dezen arriveren, blijken het directrice, twee lerareseen en leerlingen een meisjesschool te zijn, wart Receptie in Lakenhal bij opening K.L.M.-lijn op Luxemburg Ter gelegenheid van de opening van de nieuwe K.L.M.-lijn op Luxem burg had de A.N.V.V. gistermiddag in de Grote Pers van de Lakenhal een receptie georganiseerd voor de Luxemburgse gasten, die de avond tevoren met het eerste lijntoestel van de nieuwe verbinding op Schiphol waren gearriveerd. Na een bezoek aan Keukenhof betraden de gasten kort na vijf uur de zaal. De plaatsvervangend voorzitter va N.V.V.. de heer W. H Calkoen, sprak n openingswoord en legde óe nadruk op het belang van de opening voor beide landen1 en voor de K L M. Deze toespraak erd beantwoord door de Luxemburgse ■inisrter van Transport, de heer V Bod- >n. Hij verklaarde, dat vele Luxembur gers al ver voor de oorlog goede vrlen- in Nederland hadden. Met de nieuwe meegerekend is Luxemburg verbon- AGENDA VOOR LEIDEN Donderdag Schouwburg, 8 uur: K. en O., Haagsche Comedie met „Requiem voor een non." Zoölogisch Laboratorium (Sterrewacht- laan), 8 uur: Kon. Ned Natuurhistorische Vereniging, C. Sipkes over Corsica. Prediker, 8 uur: 53ste jaarfeest Chr. etaalbedrijfsbond. mm.v. Sempre Avan- ti's „Jong en Jolig" en toneelgroep. Rehoboth. 8 uur: VERON. Aula Volkenkunde, 8 uur: Politieke Jongeren Contact Raad en Leidse Jeugd ctie, avond over de West. Remonstrantse kerk, 8 uur: voordracht avond dr. P. D. Tjalsma van Den Haag. Turk, 8 uur: Sociale Raad, zuster Meyboom over voorzorg en nazorg Dor geestelijk gestoorden in de vrije maatschappij. er wou de, 8 uur: gemeente den met in totaal 33 hoofdsteden. Hij verheugde zich erover, dat door de snelle vervoersmogelijkheden de vriendschaps banden nauwer kunnen worden aange haald. Voor deze receptie had het L S C. een afvaardiging gezonden. Een officiële ver tegenwoordiger van het gemeentebestuur zagen we niet. Mr. Drijber vertegenwoor digde de universiteit Onder de Luxemburgers bevonden zich de heer P Wihvertz, commissaris-gene raal voor Economische Zaken en Toerls- de heer E. Hamilius, burgemeester de stad Luxemburg, de professo- N. Margue en J. Petit, respectieve lijk president van het Benelux-comité en directeur van de regeringsvoorlichtings dienst, endge autoriteiten van de K.S.G. voorts redacteuren van Luxemburgse bladen. o n d, De Stad Rome, 8 uur: af scheid van gemeentesecretaris P. M. F. Smolders (half 9half 10 receptie). Vrijdag G.G. en G.D. (Nieuwe Mare 13a), 24 ur: inschrijving autotochten ouden van dagen (boven 70 jaar. letters A. t.m. L.). diker. 8 uur: 53ste jaarfeest Chr. Metaalbedrijfsbond, m.m.v. Sempre Avan- ti's „Jong en Jolig" en toneelgroep. Lakenhal, 8 uur: K. en O.-cursus met .lichtbeelden over Rembrandt door drs. J. :n bakfiets r.ad bereden Het.N. van Wessem. conform, zij het dan ook met] Wijkgebouw Levendaal. 8 uur: familie toevoeging van een week gevangenisstraf i avond C.H. Unie. forum mr. dr. K. de lardelijk met drie jaar proeftijd. j Vries. D. van der Kwaak, D. Hendriks en j B. de Kier o.l.v. P. S. Harmsen. Sociale Raad in de Turk F°yer Stadsgehoorzaal, 8 uur: Hesta, Daar de Sociale Raad uitnodigingen heeft gekregen voor de hedenavond te houden vergadering, ós be sloten, deze niet in De Doelen te houden. Turk. Ds. Visser in Leiden Navolging is: Jezus volgen op het eigen schip Ds. H. A. Visser, Hervormd predikant te Amsterdam, bekend van de jeugddiensten voor het IKOR, sprak gisteravond in Leiden in een jeugd- bijeenkomst van de interkerkelijke evangelisatiecommissie. Zijn onder werp was „Navolging". Medewerking verleenden het evangelisatiekoor De Zaaiers, het duo Stoop uit Dordrecht, de organist F. van der Reijden en de trompettist P. Houweling. De avond werd geopend door de heer A. Smittenaar. Ds. Visser vertelde de geschiedenis van de storm op de zee. toen Jezus Zijn disci pelen tot navolging riep. In die nacht dreigde de Kerk in elkaar te storten. Als het nu eens gevaarlijk wordt, kunnen wij dan zo vroom zijn als tevoren het geval was? Als je .Tezus navolgt, krijg je het razend moeilijk. Wie Jezus wil volgen, gaat vooral niet een ander leven leiden Hij blijft op de plaats, waar hij altijd heeft gewerkt. is een ander mens geworden: hij staat er nu als volgeling van Hem Be keerde mensen moeten weten, dat zij Jezus niet voor hun karretje kunnen spannen. Jezus moet gevolgd op hetzelfde levensschip, tenzij dit schip lek is g een. Dan kan het leven een totale ve dering betekenen. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Cornells Petrus Johannes, zi •an M. W. J. Versteden en P. C. de Roo; Zinnia Vita, dr van P. E. Joosting en I. M. Burghold; Johanna Helene, dr van H. P. Jurgens en J. Weber; Catharine Marii A. Bouwman en C. v. d. Linden: Hie- kiena Roelfina. dr van J. van Rooyen en van Til: Sara, dr van W. Stikkelorum a B. Frankhuizen. Gehuwd: W. Boorema en M. C. E. Gaij- kema; N. A. M. Wasserman en E. C. Brussel; C. van Kampen en S. E. van Leeuwen; N. D. van Lith en M. L. Vroom; L. de Groot en S. J. E. van Polanen; W. Staden en S. Vermond; H. Bu6«e en F. Vöpel; A. Mieog en E. v. d. Zouw. Overleden: J. P. J. van E6donk, man, 1 jr; J. P. Ouwerkerk, man, 65 jr; C. J d. Luiden, man 73 jr. Een Christen zit niet vast in zijn stel- 'ing; hij is een emigrant. De storm op zee was niet tegen de Christenen, maar tegen Christus Zelf gericht. Maar sedert Pasen heeft Christus alle macht in hemel en op aarde. De storm kan ook wel tegen öns gericht zijn. omdat wij ons als niet- Christenen voordoen. Jezus liet Zich op het schip door de discipelen wakker maken. Als Hij Zich nu niet wakker laat maken, moeten wij weten, dat Hij toch met ons is. al gaat h?t door de dood heen. Het is Pasen geweest Crans en Co., K.L.M. Burcht, 8 uur: speeltuinvereniging .Oosterkwartier", kinderfeestavond. Leiderdorp, half 8: gemeenteraad. Leiderdorp, Herv. Jeugdgebouw, 8 lur: filmstudiekring. Voorschot en, 8 uur: gemeenteraad. Voorschoten, Chr. Belangen, 8 uur eestavond Instuifclub. Zaterdag G.G. en G D. (Nieuwe Mare 13a), 2 lur: inschrijving autotochten ouden var dagen (boven 70 jaar, letters M t.m. Z.) Stationsplein, 2 uur: Kon. Ned. Natuur historische Vereniging, Huys te Warmond. HBS Hoge Rijndijk, 2 uui: Vereniging Oud-Leiden, fietstocht naar Woubrugge. Stadsgehoorzaal, 8 uur: uitvoering da mes-gymnastiekvereniging ..Concordia". Schouwburg. 8 uur: Litteris Sacrum met blijspel ,,'t Is maar betrekkelijk" door Noel Coward. Leiderdorp, Dorpshuis. 8 Oranjevereniging „Ons Genoegen" met „Drie is teveel". Nachtdienst apotheken Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552, en de Haven-apotheek, Haven 18, tel. 20085. Tentoonstellingen Lakenhal, 105 uur: werken van Isaac (sraëls (tot 7 mei). Prentenkabinet 25 uur: Het Parlj: van Jean Marot (tot 12 mei). Stadsgehoorzaal (foyer en kleine zaal) 211 uur: Banketbakkersshow (t/na don derdag). B\i de aanvang van dc gisteravond in Central" gehouden jaarvergadering van dc afdeling Leiden cn omstreken van de Ned. Ver. van Ex-politieke gevangenen de bezettingstijd heeft dc voorzitlcr, de heer L. Qucstroo, het overigden van de heer Jungschlüger herdacht. Hg was. aldus de heer Qucstroo. één van dc ge- enen, wiens arrestatie een politieke achtergrond had. Dc behandeling van zijn rafzaak heeft, volgens spreker, opnieuw iwezen, dat er nog een grote dosis on- cht bestaat. Een onrecht waartegen wij. ede met het oog op de behandeling van de strafzaak tegen Schmidt c.s.. een fel rotest moeten laten horen. Staande wcr en deze woorden aangehoord, waarna :n minuut stilte in acht werd genomen In aansluiting hierop deelde de voor tter mee, dart door de afdeling ruim 250 protestkaarten waren verzonden naar he» ionale comité. let voldoening ziet de afdeling terug op de herdenking van het tlohjarig staan van Expogé De secretaris, de heer W. M. Burg, gaf een uitvoerig overzicht va verenigingsactiviteiten in het afgelopen Jaar. Eind december waren er 127 leden: er zijn 20 donateurs Hel overzicht var. de penningmeesteres- se. mevr. C. H. Hcndriksen-Snel, gaf een batig saldo van ruim 245 te zien. De aftredende bestuursleden, de heren C. A. de Bruyn, Sj. Mazurel en J. Th Witte, werden herkozen, heigeen ook hei geval was met de voorz:tter en de leder van de ballotagecommissie, de heren E Beens, A. H. Hartman en A. Plekkeringa Tot lid van de kascommissie werden be noemd de heren Voorzaat, L. E. J. Moe- liker en L. C. Kortekaas. Tot afgevaar digde voor het in Dordrecht te houden congres mevr. Hendriksen-Snel en de he ren v. d. Burg en Hartman. Lagere winst bij Wernink Beton Het verslag over 1955 van de N.V. Werninks Betonmaatsehappg te Lei den meldt, dat dc resultaten van het fabrieksbedrijf zgn achtergebleven bij dc verwachtingen wegens de lang durige winter en dc steeds hoger wor dende exploitatiekosten. Dit onder deel was wel in ruime mate van or ders voorzien, doch de capaciteit werd geremd door gebrek aan voldoende goede werkkrachten. De afdeling „uitvoering van bouwwer ken" had een voldoend aantal opdrach ten in uitvoering. Ook hier veroorzaakte de langdurige winter vertraging en d< ernstige spanningen op de arbeidsmarkt beïnvloedden de resultaten op zfeer na delige wijze. De activiteit van de doch teronderneming bestond uit samenwer king met een ander bedrijf, die per 1 januari 1956 is geëindigd. Het saldo der exploitatierekening be draagt f 239.796 f 364.946). Na afschrijvin gen enz. resteert een winst van f 49.891 (f 92.404). Deze winst laat geen hogere uitkering toe dan een dividend van 5'/o op de gewone aandelen (3 pet). Koperen jubilaris De heer J. Erades, Zwartepad 28, is vandaag 12Vfe jaar verbonden aan de tex tielhandel Adr. van Ooy jr. Namens de heer en mevrouw Van Ooy werd hem koekkoeksklok aangeboden en namens personeel ontving de jubilaris een zuiger en bloemen. GEMEENTE LEIDEN Officiële publikaties den brengen ter openbare kennis, dat de Wijnbrug, met ingang van heden, voor de duur der herstelwerkzaamheden, is afge sloten voor het verkeer met alle voertui gen. rij- en trekdieren en vee in beide richtingen. De door het verkeer te volgen route zal ter plaatse met verkeersborden wor den aangegeven. STEMMEN BIJ VOLMACHT De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat ter gemeentesecre tarie. afdeling bevolking c.a., kosteloos verkrijgbaar zijn de formulieren voor de verzoekschriften om bij volmacht te stem men ter verkiezing'(yan de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generanl. De gelegenheid tot het stemmen bij volmacht is opengesteld voor de kiezer, die mede deelt vermoedelijk niet in staat te zijn in persoon aan de stemming deel te Het verzoekschrift moet uiterlijk op de 14e dag voor die der stemming ter secre tarie der gemeente in welker kiezers- register hij op de dag der kandidaatstel ling (8 mei a.s.) is opgenomen, worden ingediend. GESLOTENVERKLARING Burgemeester en wethouders brengen ■er openbare kennis, dat de Bloemstraat. net ingang van 27 april 1956. voor de duur der aldaar plaatsvindende besrtra- tingswerken. zal zijn afgesloten voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trek dieren en vee, in beide richtingen. LEIDEN, 26 april 1956. De Burgemeester voornoemd, J. C. VAN SCHAIK, Wethouder loco-Burgemeester. De opwinding en spanning een climax als rtwee ouderparen hun respectieve spruiten willen bezoeken', waardoor de leden van beide scholen zich gedwongen zien met hun leerlingen ver stoppertje te gaan spelen. Vele vreemde eituaties ontstaan hierdoor. Als men ten slotte na een reeks, zelfs voor de 1oe- «chouwer vermoeiende verwikkelingen, lenkt dat het hoogtepunt is bereikt, cul mineert deze chaotische kolder in een bericht, dat het ministerie 250 leerlingen van een tuchtschool wenst te zien onder gebracht, tezamen met de selecte en zeer dure leerlingen in het toch reeds uitpui lende gebouw. Succes In het begin leken de toneellgebeurte- ri'i6sen zich wat haperend af te spelen. Later kwam evenwel meer vaart dn het sped. Ondanks de hier en daar niet vlek keloze roikennis, maakten de spelers, fran deze verbijsterende klucht een groot lachsucces. Hiertoe heeft regisseur Ro nald Schemering Re-elfs zeker voor een groot deel bijgedragen. In het welverdiende applaus werden ook de regisseur en de souffleuse be trokken. Ieder der medewerkenden kreeg kleine attentie. Geslaagde bonte avond in Endegeest In de grote recreatiezaal van Endcgecst werd gisteren een bonte avond gegeven, die geheel was verzorgd door de patiënten dit tehuis. De heer Spiering, die deze avond met een kort woord opende, ver heugde zicli over dc activiteit van de eigen bewoners. Toen het doek op ging viel het oog al dadelijk op het fraaie nieuwe decor met kasteel op de achtergrond. Vijftien jongens en meisjes verzorgden de muzi kale opening als mondharmonicaclub. Een boerendansje werd keurig uitgevoerd. De lichteffecten en de kostuums deden het heel goed. Een vrolijke schets van Snip en Snap wekte da lachlust op, waar de heer Haverkorn met zijn meisjes- club een keurig balspel verzorgde. Zo ging het voor de pauze door met 3or elk wat wils. Na de pauze was „de beurt aan de school", zoals het program- aangaf. Nu, de leerlingen van Voor- geest kwamen op uitstekende wijze voor de dag. Het was een avond, waarop de bewoners van Endegecst en Voorgeest met gepaste trots kunnen terugzien. MR. DR. KOSTER OVERLEDEN Alhier is, 89 jaar oud, overleden mr. dr. M. S. Koster. De heer Koster was oud lid van de raad van Ned.-Indië, oud-burge meester van Hilversum en oud-secretaris generaal van het departement van kolo niën. Hij was drager van de versierselen van het ridderschap in de Orde van de Ned. Leeuw leeuw en van het comman deurschap in de Orde van Oranje-Nassau. Burgerlijke stand Geboren: Ronald z. van S. M. Blonk en H. T. Oudhof; Marjan Gerda d. van A. Verstraaten en G. Toxopeus. Ondertrouwd: J. Beij, 24 j.. Leiden en A. W. Lubbe, 24 j. Getrouwd: W. A. van Denderen en G. Bakker. Overleden: M. S. Koster, 89 j. ZOETERWOUDE Seizocnsluiting verenigingen De jeugdverenigingen van de Hervorm de gemeente houden morgen hun seizoen sluiting. De toneelclub voert om half acht in Ons Huis op het stuk „Wolven om de Duivelskloof" van Arie van der Lugt onder regie van Jan Versteegen. Ds. G. van Embden leidt het werk in. Weekstaat Ned. Bank Dure voorschotten verminderd Nu de Nederfandsohe Bank het ver plichte renteloze saildo der handelsbanken heeft verlaagd van 10 tot 8°/o, hebben vele instellingen maandagmorgen onmiddellijk dure voorschotten afgelost, zodat deze post op de verkorte balans van 23 dezer ruim f 200 miljoen is gedaald tot f 76 min, heigeen toch nog vrij hoog is. Het saldo der banken verminderde van f 703 min tot f 476 min. Hiervan is f 200 m.n te vinden in de aflossing der voorschot ten. terwijl de banken tevens hebben voorzien in de gestegen geldbehoefte. De geldomloop is met f45 min tot f3884 min vermeerderd. De geldmarkt is ln zoverre verbeterd, dat kleine posten daggeld van eigenaar verwisselen. Daggeld doet echter nog steeds lVïDe seha'.kistpromessen het binnenland zijn verminderd met f 34 min tot f 196 min en de schatkistbil jetten ln het binnenGand bleven f 2882 min. Het bedrag der afgeloste promessen zal wel in de eerste plaats ten goede ge komen zijn aan het saldo der banken. Hiertegenover staat, dat weer belastingen dienden te worden betaald aan het rijk, waardoor dit geld ten goede kwam aan de staat. Het saldo der schatkist veranderde dan ook niet en bleef f 402 min. De netto- deviezenreserve is met f 12 min aange groeid tot f 1388 min. De goudvoorraad bleef f3322 min. Hero Door produktieverhoging voor raden toegenomen tot 12,4 (9.1) min; conservatieve waardering heeft winst beïnvloed; omzetten groenten- en frurt- eoneerven niet veel veranderd; afzet dranken belangrijk gestegen; bij kapitaals uitbreiding 163.595 agioreserve ontstaan bij f 5,625 min kapitaal; bruto-winst 11,4 (10) min. onkosten 10,6 (9,1) ml-n; t-fschrijvnngen 418.312 (357.892); winst """.915 (507.886); reeds voorgesteld divi dend 6 (6)% op oude en 3Vo op nieuwe; it wikkeling bevredigend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5