Jlicumc £riJtsrl)e (Courant Spanning in Londen steeg tot het uiterste Enorme brand verwoestte residentie van India de Leger jeeps met snuiver rijden 1,70 meter onder water Grote uitbreiding van liet mobilofoonverkeer A v DONDERDAG 26 APRIL 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441 ABONNEMENTEN: J 7.per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. Postrekening- 58936. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. Zevenendertigste jaargang No 10637 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: W. J. ENSERINK CHRISTEL! JK-N ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuastlch Is abeblmn "myn hert io tcgfjenspoet Gebouw N.Z.H. in mei open ZIE PAGINA 3 B. en K. zetten gesprek voort Ambulances en Scotland Yard in Covent Garden Opera ballet (Van onze correspondent) Londen, 26 april LONDEN KAN VANDAAG tenminste ietwat verlicht ademhalen, nu de Russische gasten naar Edinburg vertrokken zijn en eerst vanavond erugkeren om morgen naar Portsmouth te gaan, waar hun kruiser gereed igt om.de thuisreis te aanvaarden. De dag van gisteren is er een geweest bijna ondraaglijke spanning, zowel politiek gezien als voor de gewone lurger. De algemene verademing zal pas vrijdagmorgen kunnen komen. )e Russen hebben de pers dan een coferentie beloofd, die eigenlijk reeds woensdag gehouden zou worden. Maar de besprekingen tussen de Britse en Russische staatslieden zijn onverwacht voortgezet. Wat voor en zelfs of deze besprekingen resultaat hebben gehad, is een vraag, die vandaag de jehele wereld bezig kan houden. Dat de Russen onder zware druk hebben' jestaan mag wel geconcludeerd worden Toen de laatste bespreking Eden op van Downingstreet 10 afscheid Kroesjtsjef en Boelganin ston den alle gezichten ernstig, ja somber. Eden. de perfecte gentleman, kon nog en beleefde glimlach tonen, maar Ri chard Butler had een rood hoofd en zijn lik was zo duister, dat de glimlach van den er geheel door teniet werd gedaan. Boelganin en Kroesjtsjef waren strak i beheerst, ze drukten Even even de and en liepen recht op hun auto af. Een zwijgende menigte woonde dit af scheid bij, slechts één stem verbrak de ilte en riep: „Ga naar huis". In dciplomiaHiieke 'kringen veronderstelt en dat misschien enige overeenstem- ing bereikt is inzake de Engels-Russi- Jfoe tondel en d>e oufliburèle betrekkingen, aar niemand durft aan te nemen, dat ip politiek terrein enig gunstig resultaat .kt is. il is zeker, dat de Russen thans pre- weten. hoe het Britse standpunt is. nzake de toestand in het Midden-Oosten. betekent, dat de Sowjetunie nu kan begrijpen hoe uiterst gevaarlijk dp com- nunistische waDenleveranties aan Egypte BALLET IN ANGST Scotland Yard heeft de benauwdste ogenblikken van het Russische bezoek ongetwijfeld gisteravond beleèfd, toén B. i K. in Covent Garden Opera een ballet [bijwoonden. En met de mannen van deze dienst ook de overige bezoekers. Hiertoe 'droeg vooral bij de aanwezigheid van honderd man van de ambulancedienst, .doktoren en verpleegsters, die kennelijk op het ergste voorbereid waren. Vlak koor het begin van de voorstelling schrik te men op door een enorme ontnloffinc. de echter slechts een vuurwerk bleek te lijn, dat voor het gebouw werd afge- „Vrfjheid voor de Sowjetslaven" was het eerste wat de Sowjetleiders van het toneel af te horen kregen. Dit was ech ter geen officieel programmapunt, maar kwam voort uit een groep van zes dames en heren, die het toneel opwandelden en waarvan één der dames een draagbaar «endertje in haar handtasje had verbor gen Terwijl recht tegenover de loge van B en K., waarnaast premier Eden in een jgewoon blauw pak had plaatsgenomen, mannen van Scotland Yard zaten, liepen tijdens de voorstelling niet minder dan 250 rechercheurs keurig in smoking, langs de rijen, intens speurend en wakend of de gasten niet bedreigd werden. Geen to neelkijker kon opgeheven worden of een rechercheur stond er ogenblikkelijk naast gereed om het „geheime wapen" te ontfutselen. Rondom de Sowjetleiders zaten 25 Rus sen van de veiligheidsdienst als een muur die elke aanval kon opvangen. Toen het ballet geëindigd was, waren er maar weinigen, die er iéts van gezien en gehoord hadden. De loge van B. en K. was voor de meesten interessanter schouwspel geweest dan 'het toneel met de ballerina. Hammarskjöld krijgt vriendscliapspijp Naar de mening van de Purmerender pijprokersclub „De Gesellighe Dampkring" secretaris-generaal van de Verenig de Naties, de Noor Dag Hammarskjöld, degene die de vrede en vriendschap in de wereld het afgelopen jaar het meest heeft gediend. Op de gisteren gehouden wereldpijprookdag is medegedeeeld, dat hem de vriendschapspijp zal worden aan geboden. Tevens is bekend gemaakt dat het volgend jaar in Purmerend een wereld congres van pijprokersclubs zal worden gehouden. Hieraan is verbonden een in- ternatidnale pijprookwedstrijd en een in ternationale tabakstentoonstelling. Vliegtuig met twee étages op Schiphol Morgenochtend kwart voor tien wordt op Schiphol voor de eerste maal een Trans toestel met twee verdiepingen, de Breguet 763 Provence van de Air France, verwacht. Het is voor deze vlucht ge charterd door de Sikkens' lakfabrieken N.V. te Warmond en zal niet minder dan 107 Pran-se huisschilders naar oti6 land brengen. Het toestel weegt 51 ton en kan een lading van 9000 kg vervoeren over een afstand van 1400 km met een gemiddelde snelheid van 360 km per uur. Woningadviescommissie in Halsteren staakt De leden van de woningadvies-commis- «ie in Halsteren (N.b.) zullen voorshands teen adviezen meer uitbrengen. Hun staking zou zijn te wijten aan het feit, dat het gemeentebestuur bjj de toe wijzing van woningen veelal anders be schikt dan de commissie heeft geadvi seerd. Dies zijn de leden in staking ge- taan. Burgemeester van Katwijk benoemd H. Duiker van Pijnacker per 16 mei Met ingang van 16 mei is de heer H. Duiker benoemd tot burgemees ter van de gemeente Katwijk in de vacature, ontstaan door de pensione ring van mr. W. J. Waldringh van der Hoop. De heer Duiker is thans burgemeester van Pijnacker en was vroeger burgemeester van Hendrik Ido Ambacht. Hij is lid van de C.H. Unie. Burgemeester Duiker is 50 jaar. heeft 12 jaar in Hendrik Ido Ambacht gestaan en staat nu sinds 1 ja nuari 1950 in Pijnacker. Hij is voorzitter van de Vereniging van c.h. ge meentebestuur ders. voorzitter van de Bond van chr. muziekverenigin gen in Nederland en hoofdbestuurslid van de Vereniging voor chr, volksonderwijs. Premier Jonckheer keert terug De premier van de Nederlandse Antillen, de heer E. Jonckheer wordt morgen «Joor H.M. de Koningin in audiëntie ontvangen en hoopt morgenavond naar de Antillen terug te keren. Het Surinaamse blad Nieuw Suriname te Paramaribo schrijft, dat het geschil tus sen de gouverneur der Nederlandse Antil len en het kabinet een koninkrijksaange legenheid is. zodat Suriname in het over leg over dit geschil betrokken moet wor den. Gebeurt dit niet dan handelt Ne derland koloniaal. Naar aanleidiiog hiervan vertelaarde de Surinaamse gevolmachtigd minister te 's-Gravenhage, mr. dr. R. H. Pos, dat gou verneur mr. A. A. M. Struycken tot nog toe niet als orgaan van het Koninkrijk is opgetreden. Pas als hij dat doet, moet Su riname in het overleg betrokken worden. Officieel wordt medegedeeld, dat bij de besprekingen in Den Haag over de bevoegdheid van de gouverneur in grote mate overeenstemming is ver kregen en dat er een bevredigende op lossing is gevonden inzake de con crete moeilijkheid. De bezwaren, welke te dien aanzien bestonden, werden on dervangen door voorzieningen van tij delijke aard. Dit werd vergemakkelijkt doordat omtrent het beginsel niet van verschil van inzicht was gebleken. Het landsbcsluit is thans vastgesteld. (Het geschil liep over de benoeming van een minister van justitie, die tegelijkertijd d'e pairOi'Cuiiere advocatenpraktijk uit oefende). Brand in opslagplaats van benzine en ether Gisteren heeft een felle en hardnekkige brand gewoed in een opslagplaats van ether, benzine en zwavelkoolstof van de firma Brocades-Stheeman aan de Eerste Passeerderdwarsstraat in Amsterdam. Oorzaak was zelfontbranding van de kool stof. Met buitengewoon veel moeite wisten de brandweerlieden, van wie vijf brand wonden opliepen of door de narcotische dampen werdén bed welmd, te voorkomen dat een aantal betonnen kluizen met ether ontploften. Een lid van het personeel liep bij een 'ontploffing brandwonden op, de jongste bediende werd bedwelmd. In het Hollandsch Diep bij de Moerdijkbrug zijn proeven genomen met een nieuw model leger jeep, dat door een speciaal aangebrachte lucht inlaat en een hoog-uitmondende uitlaat geschikt is gemaakt voor het rijden onder water. Het voertuig wordt bestuurd door een kikvorsman en kan, over de bodem rijdend ,een aanhangwagentje met vier mili tairen trekken. Elf basisstations en zes golflengten komen er bij (Van een onzer verslaggevers). jV"AAR WIJ VERNEMEN zal het mobilo foonnet in ons land met 11 basisstati worden uitgebreid, waardoor het totaal op 33 wordt gebracht. Dit jaar zullen ei nog stations worden gevestigd in Dedems- vaart, Heerenveen, Halle (Achterhoek), Oploo (Brabant), Emmen en Oude-Pekela, waarna er volgend jaar nog bijkomen m Gouda, Vlissingen en Hoorn, terwijl de reeds bestaande posten in Amsterdam en Rotterdam een dubbele apparatuur krij gen. (Het mobilofoonverkeer werkt door middel van de basisstations, die vergele ken kunnen worden met de normale tele fooncentrales). Deze uitbreiding is nood zakelijk gebleken in verband met het toe nemende mobilofoongebruik. Met nan de havensteden Amsterdam en Rotterdam, alsmede langs de grote rivieren, in land en rond het IJsselmeer wordt het mobilofoonverkeer steeds intensiever. Om 'N DE OUDE VEERHAVEN aan de „Hol. landse kant" van de Moerdijkbrug is enbad- en zweminrichting ingericht oor.legerjeeps. Proeven worden ge- omen met jeeps met waterdichte moto- m, die tot aan de spadorden in het water kunnen rijden en jeeps. Grootste in Wassenaars geschiedenis Wassenaar en Den Haag konden vlammen pas na uren baas (Van een onzer verslaggevers) DE ZWAARSTE BRAND, die sinds mensenheugenis in Wassenaar woedde, heeft van het zeer grote buiten Meyland aan de Backers- hagenlaan 21 de residentie van India's ambassadeur Kapur gister avond en vannacht niet veel meer overgelaten dan een rokende puin hoop. De gezamenlijke brandweerkorpsen van Wassenaar (beroeps en vrijwillig) en Den Haag, die met groot materiaal te hulp snelden, bonden met veertien stralen een urenlange, vrijwel wanhopige strijd aan tegen de taai doorvretende vlammenzee, die over de gehele breedte van het grote gebouw uit het dak sloeg. Bewoners van het door de enor- brand getroffen huis liepen tot ver na middernacht heen en weer om te redden, wat er te redden was. Maar helaas was dat - in verhouding tot de kost baarheden, die in de villa wa ren samengebracht - met zo veel. Twee der bewoonsters ziet men hier, even uitblazend op een zojuist in veiligheid brachte bank Nog steeds is het niet helemaal dulde- |k, wie het eerste brandscin heeft door gegeven. Het moet omstreeks 8.55 uur geweest zijn dat mevrouw Kapur vuur ontdekte in een der zoldervertrekken. Dit liet zich direct zo ernstig aanzien, dat onmiddellijk alarm geslagen werd. Binnen drie minuten was de eerste Wassenaarse brandweerwagen uitgerukt. Het was de mistepuit. Met vier stralen drongen de manschappen naar binnen, maar toen reeds stonden zij voor een schier hopeloze taak. Meteen werd het sein „grote brand" doorgegeven, waarop Wassenaar al het beschikbare materiaal stuurde: behalve de mistepuit twee autospuiten, die tevens materiaaHwaigen izdjinl, een ladderwagen, een kleinere materiaal wagen en vijl jeeps en andere wagens. Kort hierna arriveerde ook de Haagse brandweer met groot materiaal: de nieuwe ladderwagen met telefoonverbin ding naar beneden, twee motorspuiten, een materiaalwagen en een commando- Een ogenblik nog zijn manschappen van de 6puit-Duinstraat het huis ingegaan, maar commandeur A. C. Gilyamse gaf hun het bevel, eruit te gaan. Ontploffingen Want op dat ogenblik wai de residen- an India cén laaiende hel van vuur. Ieder ogenblik weerklonken er kleine ontploffinkjes en met de regelmaat van een klok stortten delen van de bovenste verdieping ineen. In de verre omtrek stonden honderden te kijken naar de hoog oplaaiende vlam men', die met de rock en het water tegen de nog kale bomen en de wat mistige lucht sinistere contouren aftekenden. En nog steeds klonken aan alle kanten sire nes en commando's. Ladders van auto's en van de grond af stonden in de nabijheid van het huis, het grote park was een modderige wirwar van slangen, Irichtaggregaten werden in orde gemaakt, politie jeeps reden af en (Zie vervolg pag. 7). terdichte motoren doch sneuiver-apparaat. dte door 1,70 m hoog water moeten kunnen rijden. In dit geval Is de luchtinlaat en -uitlaat verlengd tot deze boven het dak uitsteekt. De bestuurders va ndeze jeeps, gede tacheerd bij de vaaropleidingsdienst van de commandotroepen, zijn uitgerust met duikerkappen en luchtflessen. Bij de experimenten is het duidelijk geworden hoe moeilijk het is een motor voertuig de lucht voor de motor te ver schaffen. Niettemin Is reeds een jeep geconstrueerd, die met een buizame ny lonkabel een normale koppeling is uiteraard niet bruikbaar een aanhanger met vier soldaten kan trekken. Bij één proef ging het gehele vaartuig onder water, met uitzondering van de snuiver en de uitüaatbuizen. Om onna speurlijke redeenen sloeg echter de motor af, en wat men ook deed om deze op gang te brengen, de jeep kwam geen centi meter van haar plaats. Bij het opkomend getij liepen in- en ultlaatbuizen vol water, zodat störmbootjes en een sleepboot- het voertuig naar de wal moesten slepen. De bestuurder van een andere jeep kwam in een kuil terecht en met een takeltje moest het voertuig weer op het droge worden gehesen. Niettemin hoopt men binnenkort alle moeilijkheden met het in- en onder water rijden onder de kni ete hebben. De mili taire deskundigen zijn tevreden over de tot nu toe behaelde resultaten en twijfe len niet aan een volledig succes, mits niet dieper wordt gereden dan rer en uitlaat hoog zijn. Opvolger Kalenowski in Polen benoemd De voorzitter van de Poolse staatsraad heeft Akardiusz Laszewicz benoemd tot vice-procureur-generaal, meldt radio- Warschau. Laszewicz zal de functie waarnemen van Stefan Kalinowsky, die op 20 april werd ontslagen als procureur-generaal. Staking om de 3 pet in Nijkerk Een aantal arbeiders van de machine fabriek Van de Po! aan de Langstraat t< Nijkerk heeft dinsdag het werk neerge. legd wegens het niet-uitkeren van de dri< procent over het afgelopen jaar. Maandag hadden zij de directie een ulti. latum gesteld, of deze bereid was de uit' kering te doen. Toen hieroD niet were geantwoord, gingen de arbeiders in sta. king. In de hierop volgende besprekingen werden de arbeiders voor de keuze ge steld óf te worden ontslagen óf de vol gende dag het wenk te hervat-ten. Woens dag zijn alle stakers weer aan het werk gegaan, terwijl de directie zich een beslis ing omtrent de drie procent voorbehoudt. Kruideniersgeen advies 3 pet. In de kruidenierswarenbranche zijn de volgende besluiten genomen betreffende de arbeidsvoorwaarden. 1. Het georganiseerd overleg onthoudt zich van advies over een mogelijke uit kering ineens over 1955. Een regeling van deze aangelegenheid wordt derhalve over gelaten aan het ondernemingsgewijze overleg. 2. De vakantietoeslag over 1956 wordt verhoogd van 2 pet tot 4 pet; het wordt aan de ondernemers overgelaten desge wenst 2 pet te betalen bij de vakantie en 2 pet omstreeks de kerstdagen. 3. De vakantieduur wordt verlengd van twaalf tot vijftien dagen (tenminste zes dagen aaneengesloten). De besprekingen over loonsverhoging worden op korte termijn voortgezet Russen V.N.-delegatie uit F.S. gewezen Twee leden van de Russische delegatie van de Verenigde Naties zijn door de Amerikaanse delegatie uitgewezen, daar hun aanwezigheid niet langer gewenst is du verbaind met hun artimtei't bij het onverwachte vertrek van vijf Russische zeelieden, die in Amerika asyl gevraagd en verkregen hadden. De zeelieden zijn plotseling naar hun vaderland teruggekeerd, waar hun in Odessa een hartelijke ontvangst bereid werd. 12 jaar voor moord op stiefdochter De 32-jarige stukadoor J. van S. uit Sint Michielsgestel is gisteren door het ge rechtshof in 's-Hertcgenbosch veroor deeld tot twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en onvoorwaarde lijke terbeschikkingstelling van de rege ring wegens moord op zijn achttienjarige stiefdochter J. M. de Hommel, februari verleden jaar. De Bossche rechtbank veroordeelde hem tot vijftien jaar en terbeschikking stelling, van welk vonnis de procureur- generaal bevestiging eiste. hierin te voorzien wordt ook de vervan ging van de oude mobilofoonapparatuur door nieuwe toestellen bespoedigd. In de nieuwe apparaten kan op 8 golflengten worden gewerkt, in tegenstelling tot de oude, welke tot twee golflengten beperkt zijn. Men hoopt de oude apparatuur in het gehele land voor september te hebben vervangen. Daarmee zal het mobilofoon verkeer een nieuwe fase ingaan. Ruim 6 miljoen kiezers 13 juni Het aantal kiezers en kiezeressen dat (naar alle waarschijnlijkheid op woensdag 13 juni a.s.) naar de stem bus zal gaan voor de verkiezing van honderd nieuwe Tweede-Kamer leden, zal voor het eerst de zes mil joen overschrijden. Het zullen er 100.000 zijn, tegen 5.921.197 de vo rige keer, in 1954. n d e r d Kamerleden, want de uit breiding van de Tweede Kamer tot hon derdvijftig leden kan pas geschieden wan neer de nieuwe Kamer deze uitbreid:ng (grondwetswijziging) in tweede lezing heeft goedgekeurd. Dan zal de Tweede Kamer uit de kandidatenlijsten en vol gens de uitslag der verkiezingen worden uitgebreid. De kandidaatstelling voor de Tweede Kamer zal op 8 mei geschieden. De pro vinciale staten zullen de Eerste-Kamer- leden op 14 juli kiezen, nadat op 22 mei de kandidaatstelling zal zijn gehouden. Voor uitbreiding van de Senaat tot 75 leden is een nieuwe verkiezing door de provinciale staten nodig. Of de Kamer uitbreidingen op de derde dinsdag in september (opening der Sba'.en-Generaal) feit zullen zijn, is nog niet zeker. Frankrijk moet leren begrijpen Vergezeld van een thans 89-jarige vroegere marketentster, Lucia Veer, kwamen gisteren zestien oud.-ged.ien- den (gemiddelde leeftijd 65 jaar) uit Tilburg één dag voor herhalings oefening op. In tegenstelling tot de oudgedien den had mevrouw Veer, die zich door haar 68-jarige dochter liet ver gezellen, haar oude uniform aange trokken. De borrel uit haar vaatje kostte slechts vijf cents, doch het soldij van de zestien manschappen was in overeenstemming met de toen geldende prijzen Bouwbedrijf vrij op Koninginnedag In de bouwnijverheid is de koninginne dag gelijk gesteld met een algemeen er kende christelijke feestdag. In de regel zullen de werkzaamheden op die dag der halve volledig stilstaan. In bijzondere ge vallen mag worden doorgewerkt. Op 5 mei wordt normaal gewerkt HET WEER IN EITROPA JJET WORDT steeds duidelijker, dat, als de Fransen niet spoedig in hun houding veranderen ten aanzien van Algerije, hun positie in Noord- Afrika onhoudbaar wordt. Reeds voordat de so cialisten in Frankrijk aa,n het bewind kwamen, was de basis gelegd voor de oplossing, die nu ge vonden is uoor Marok ko en Tunesië, e*de ge bieden hebben onafhan kelijkheid verkregen en de hoop is gerechtvaar digd. dat de moeilijkhe den. die in deze vroegere protectoraten nog worden veroorzaakt door ultra- nationalistische elemen ten, binnen niet al te lange tijd zullen worden rijnen hier niets voor voe len. Vooral nu Marokko en Tunesië. die aan weerszijden van Algarije liggen, onafhankelijk zijn geworden, willen ook de Algerijnen zichzelf zijn. Het is nog wel niet zo, dat Anders is het met Alge rije, waar verhoudingsge wijs de meeste Franse ko lonisten wonen. Na de tweede wereldoorlog werd in Parijs besloten, dat Algerije voortaan een onlosmakelijk deel van Frankrijk zou uitmaken. Met andere woorden: de Algerijnen zouden als Fransen worden be schouwd Thans blijk' evenwel duidelijk, dat de Alge- het gehele volk tegen de Fransen in opstand komt, maar de opstandige ele menten hebben stilzwij gende steun van het grootste deel der bevol king, die overigens een afwachtende houding aan- In Algerije doet zich eenzelfde situatie voor als in Indo-China. Indien de Fransen niet tijdig hun maatregelen nemen, is het gevaar niet denkbeel dig, dat het Algerijnse drama op eenzelfde wijze zal eindigen. Vooral, nu de leider van de Tunesi sche nationalisten, pre mier Bourguiba, openlijk heeft laten weten, dat hij zich niet zal verzetten tegen Tunesische steun verlening aan de Alge rijnse opstandelingen. Het is echter de vraag of de Franse premier Mo liet in staat is, de zware beslissing te ne men. die nodig is om een werkelijke oplossing in Algerije te bewerkstelli gen. Daartoe is nodig, dat de Fransen Algerije niet langer nis een deel van Frankrijk beschouwen, maar de een of andere vorm van samenwerking trachten te vinden met een onafhankelijk Alga rije. waarin ook plaats is voor de Franse kolonis- Een oplossing die Mol- let voor og enzweefde, toen hij het premierschap aanvaardde. Maar al heel spoedig moest hij ervaren dat de Fransen in Alge rije daar niets van moes ten hebben. Ook was het duidelijk, dat voor het verlenen van onafhanke lijkheid aan Algerije geen meerderheid te vinden zou zijn in de Franse Na tionale Vergadering. De tijd staat echter niet stli en Frankrijk zal dat moeten leren begrijpen. 1= fd windstil windstil windstil windstil windstil windstil 2 a WEERBERICHT Weinig verandering Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselend bewolkt en bijna overal droog. Weinig wind. Weinig verandering in tempe ratuur. (Opgemaakt te 11.15 uj. mei laatste kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1